10 Toch ontslagen bij Radio Rijnmond 'Brrrrr. Ik griezel als ik die naald zie... Kankerbestrijders bundelen krachten In nieuw Josephine Nefkens Instituut Regionale zender kampt met tekort van 1,3 miljoen gulden Illegale Koerden onderschept in Europoort Smoezenmaker blijft opgesloten Debat over millennium probleem Bordeel: bed met dubbele bodem Verbetering woningen van particulieren sterk in de lift Rover bang voor mislukken van projecten Nieuwe eigenaar voor Danssalon Aanpakrunners Maasboulevard j RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Vrijdag 30 oktober 1908 Rotterdam Bij een uitreiscon trole op een terrein in de Euro poort heeft de politie een bus met achttien Turkse Koerden onder schept. Hun doel was, per veer boot, Hull in Engeland. Van de groep, in de leeftijd van 18 tot 22 jaar, was niemand in het bezit van geldige papieren. Men beschikte evenmin over een ticket. Uit verhoor bleek dat de mepste van hen tien dagen geleden waren vertrokken uit de omgeving van IstanboeL Voor hun vervoer naar Groot-Brit- tannie bleken ze allemaal een be drag van omstreeks tienduizend gulden te hebben betaald. Rotterdam De 39-jarige 'Smoe- zenmaker van Zuid' blijft in de cel. Dit gebeurt op last van de rechter-commissaris, die de van oplichting en diefstal verdachte man gisteren heeft verhoord. En kele van de ongeveer veertig op- lichtingszaken, waarvan hij wordt beschuldigd, heeft de 'smoezen- maker' bekend. In tegenstelling tot het gebruik van een vlotte bab bel bij zijn activiteiten is de man tegenover de politie niet echt Het onderzoek zal zeker nog twee weken vergen. De man wist zij» meestal oudere slachtoffers zo ver te krijgen dat ze hem binnenlieten om te telefo neren. Hij vertelde de nieuwe buurman te zijn, maar dat hij zijn huissleutel aan de binnenkant van de deur had laten zitten. Ver volgens sloeg hij zijn slag door geld, voorwerpen of sieraden mee te nemen. Ook troggelde de man zijn slachtoffers geld af onder het mom dat hij benzine moest ko pen. Rotterdam De rijksoverheid laat bij de aanpak van het millen niumprobleem na om uit te zoe ken wie er juridisch verantwoor delijk is voor het ontstaan van het probleem. Over de oorzaken en de aanspra kelijkheid moet op zfjn minst een maatschappelijk debat worden gestart. Dat zei directeur mr. ing. C. van TUborg van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gistermorgen op een confe rentie over het millenniumpro bleem in Rotterdam. Hij vindt zo'n debat nodig, al was het maar om te voorkomen „dat in de nieu we situaties dezelfde fouten wor- Tilborg stelde vast dat de leveran ciers van soft-en hardware goede zaken doen met het millennium probleem. De rijksoverheid be~ 'taalt hen veel geld voor de nood zakelijke 'reparaties', terwijl zij mogelijk voor een deel juridisch aansprakelijk zyn voor het ont staan van deze moeilijkheden. Hij zei ervan uit te gaan dat er vol gendjaar een commissie in het le ven wordt geroepen die gaat on derzoeken hoe de overheid straks moet omgaan met de schade als gevolg van de computeruitval bij de overgang van 1999 naar 2000. Want bij eventuele calamiteiten moeten er vooraf regelingen klaar liggen voor een eerlijke verdeling van de lasten, luidt de mening vanVanTilborg. De VNG-directeur vroeg aandacht voor de positie van gemeenten. En tegenstelling tot de rijksoverheid hebben die volgens hem weinig of geen extra middelen beschikbaar om het millenniumprobleem aan te pakken, terwijl ook bij de lokale overheden een flink aantal com putersystemen moet worden 'ge repareerd'. Rotterdam Tijdens een actie te gen illegale prostituees in Rotter dam-noord heeft de politie gister avond een bed met een dubbele bodem aangetroffen. De verbor gen ruimte diende als vlucht- plaats voor buitenlandse vrou wen. Drie illegale Thaise vrouwen wer den opgepakt gedurende de con trole van prïvéhuizen in de Zaag molenstraat, Vijverhofstraat en Rodenryselaan. Daaraan deed ook de Arbeidsin spectie mee. De prostituees zullen het land worden uitgezet Tegen de twee eigenaren van de panden waar de vrouwen zaten is proces-verbaal opgemaakt in het kader van de Wet Arbeid Vreem delingen, Rotterdam De deze week aangekondigde bezuinigin gen bij de regionale radio zender Radio Rijnmond gaan toch gepaard met ontslagen. Zeven mensen moeten het veld ruimen van wie er drie in vaste dienst zijn. De radio zender kampt met een tekort van 1,3 miljoen gulden. Hoofdredacteur B. Groenen dijk ontkende eerder dat door de bezuinigingen ont slagen zouden vallen. L Brakman van de journalisten vakbond NVJ bevestigt dat er bij de zender arbeidsplaatsen ver dwijnen. De bewuste werknemers hebben dat deze week te horen gekregen. Van vier medewerkers wordt het contract niet verlengd. De andere drie worden ontslagen. De NVJ is het niet eens met de 'onbehoorlijke' procedure die Ra dio Rijnmond heeft gevoerd. Vol gens de vakbond had Radio Rijn mond de NVJ veel eerder moeten betrekken bij de maatregelen. Daarnaast lijkt het er volgens Brakman op dat bepaalde zaken in strijd zijn met de CAO. De NVJ gaat daarom op korte termijn met de directie van de zender om de tafel zitten. Keuzes Hoofdredacteur Groenendijk ver klaart onder grote druk een be sparingsoperatie te moeten uit voeren. Dat er daarbij arbeids plaatsen moeten verdwijnen is volgens hem onvermijdelijk. Over de kritiek van de NVJ zegt Groe nendijk dat de vakbond niet volle dig op de hoogte is van hoe dingen zijn gelopen. „De NVJ zal van avond horen waarom bepaalde keuzes zijn gemaakt," aldus Groe- nenveld. De hoofdredacteur doelt daarmee op een informatieavond voor de werknemers gisteravond. Niet alleen Radio Rijnmond maar meer publieke regionale radio zenders staan door teruglopende inkomsten onder druk om te be zuinigen. Volgens Brakman lopen door de toegenomen concurrentie in de ether de reclame-opbreng sten terug. Ook speelt volgens haar mee dat het zogenoemde om- roeptientje, waarmee de publieke regionale omroepen grotendeels worden gefinaneieerd, sinds 1988 met meer is verhoogd. „En dat terwijl veel omroepen aan het pro fessionaliseren zijn. De kosten nemen daardoor toe," aldus Brak man. Volgens Groenendijk krijgen de radiostations zelfs minder inkom sten uit de provinciale omroepbij dragen. „Tot dusver betaalde het rijk de inrüngskosten. Sinds kort wordt dit bedrag deels verhaald op^e provincies en dat gaat recht streeks ten koste van de subsi die," aldus Groenendijk. Rotterdam Particuliere woning bezitters maken meer en meer ge bruik van de subsidiemogelijkhe den voor het opknappen van hun bezit Dit jaar zijn al ruim 1750 aanvragen voor een gemeentelij ke bijdrage ingediend. In vergelij king met 1997 is dit een verdrie voudiging, waarmee in totaal hon derd miljoen gulden is gemoeid. Bovendien is het niveau van de verbeteringen hoger dan voor gaande jaren. De forse toename is toe te schrijven aan een actief aanschrjjvingsbeleid van de ge meente en een verruiming van de subsidieregeling. Wethouder Meyer van volkshuis vesting noemt de ontwikkeling 'zeer verheugend'. Naar zijn me ning bevestigt het dat een combi natie van gulheid cn strengheid Door Tom Tibboel Rotterdam Voor de huisartsen praktijk van de drie dokters H, Vervat, R. Bikker en E. van der Rijst is de jaarlijkse griepvaccina tie in Ommoord een gebeurtenis die zij niet graag -zouden willen missen. Het is dè gelegenheid in het jaar om, zij het vluchtig, pati ënten te ontmoeten die ze op het spreekuur nauwelijks aantreffen. De griepprik in Huize Zemike, een serviceflat voor 55-plussers, trok gisteren in een tijdsbestek van anderhalf uur achthonderd belangstellenden. Het is een afre kening met de gedachte dat (ou de) mensen bang zijn voor een prikje. De gezondheid gaat voor alles. „Ik ben al zo vaak geprikt in m'n leven," zegt mevrouw Jo van Westen, 76 jaar en ze haalt haar schouders op. Huismeester Hans de Jong (58) is al vijftien jaar actiefin Huize Zer- nike in Ommoord. Vraag hem niets over de bewoners van de ser viceflat. Hij kent ze allemaal. „Kijk, daar gaat de opa van de kapster van het huis." Voor de ai mabele De Jong staat bij de griep vaccinatie de goede naam van het huis op het spel. Een erezaak, ook voor hemzelf. Er komen bezoekers van buiten af, en niet zo weinig ook. Het zijn bewoners van omliggende flats, van de Niels Bohrplaats, Max. Planckplaats, Robert Kochplaats en de nabije Rozenbuurt. Zy moe ten op hun wenken worden be diend, redeneert De Jong. Samen met bewoner Bertus van Santen (77), zijn rechterhand die herken baar is aan een scheepspet op het hoofd, leidt hij de lange rijen wachtenden in goede banen. De eerste griepprikklanten meldden zich gistermiddag al voor drie uur, terwijl op de uitnodiging toch uitdrukkelijk stond vermeld dat vier uur, en niet eerder, het aan- vangstijdstip was, „Ik heb de huisartsen gevraagd maar wat vroeger te komen, zo druk was het," zegt De Jong. In Ommoord wonen veel bejaar den. Vijfenzestig-plussers vor men een zogeheten risicogroep bij de jaarlijkse griepgolf in de wintermaanden. Vandaar dat zy, net als diabetici, carapatiënten en mensen met hartproblemen elk najaar een uitnodiging krijgen voor een griepvaccinatie. De huis artsenpraktijk van de dokters Bikker, Van der Rijst en Vervat telt zo'n 4500 klanten. Van de 1700 geïnviteerden komen er telkens l30Q trouw opdraven, Op de prik van gistermiddag kwamen acht- De één ondergaat zijn lot met een glimlach, de ander huivert bij het zien van de spuit Toch staan ze in de rij, in Ommoord, om de jaarlijkse griepvaccinatie te mogen ontvangen. Ook voor de doktors een gebeurtenis die ze niet graag zouden missen. Foto's john de woeDCor vos honderd mensen af. De tweede sessie heeft volgende week plaats. Twee richtingen Huize Zemike kon de toeloop gis- leren beter aan dan voorheen. Huismeester en griepprik-regis seur De Jong legt uit waarom. „Vorig jaar was de rij naar de re creatiezaal zo lang, dat de mensen buiten stonden te wachten. We hebben nu een toegang vanuit twee richtingen gemaakt om dat te voorkomen." Wonderlijk blijft het, om rijen van honderd meter lang geduldig wachtende, merendeels ouderen te -ontwaren. Niemand die klaagt als zou hij of zij als nummer wor den behandeld. Bereidwillig wor den bij voorbaat een mouw opge stroopt, nodig voor de prik in de bovenarm. Wederzijdse hoffelijk heid ('Gaat u voor') gaat voor de gedachte dat men deel, uitmaakt van een lopende-bandprocedure. „Welnee," zegt een oude dame die er keurig verzorgd uitziet. Haar toon is streng:Moeten de dokto ren dan naar ons toekomen. Reali seert u zich wel wat dat zou kos ten. En bovendien: u zie toch hoe snel we worden geholpen." Het is waar: eenmaal aangeko men bij de drie artsen en hun as sistente Patricia Ketting, is de vaccinatie in een vloek en een 2ucht achter de rug. Menig cliënt neemt de gelegenheid te baat om de laatste bijzonderheden over 2ijn of haar gezondheid uit te wis selen met de dokter. „O meid," zegt een patiënte tegen Van der Rijst, „ik moet nog twee maanden wachten voor een cardiogram Wachtlijst, hè." De arts, die haar dochtertje heeft meegenomen, is opgetogen over de vaccinatie. „Het is een happe ning waarvoor ik mijn herfstva kantie graag onderbreek. Want zo zie ik patiënten eens per jaar toch een keer, die ik normaal niet op het bezoekuur tref, Heel waarde vol. Je kent ze over het algemeen van die ene keer dat ze ernstig ziek waren." Dode Zee Het moment dat de artsen gister middag hun opwachting maak ten, was gedenkwaardig. Van der Rijst omschrijft het zo: „Ze ston den te dringen om binnen te ko men. Maar toen we eraan kwa men, maakten de wachtenden ruimte alsof het de scheiding van de Dode Zee betrof De ontvangst van de griepprik wordt in Huize Zemike niet als eng ervaren. „Ik heb nooit zo gauw griep en dat wil ik graag zo houden," zegt Cornells van der Knaap (81). Voor zijn vrouw Bar bara (82) is de vaccinatie een uit komst: „Ik was voorheen altijd ziek, meneer." Een andere dame op leeftijd heeft eieren voor haar geld gekozen- .Brrrrr. Ik griezel ais ik een naald zie. Maar liever dit dan van september tot kerst met griep tobben." Frans Verkruissen (48), wiens voorkomen doet vermoeden dat hij counbyzanger is, krijgt een prik omdat hij hartpatiënt is. Hij is complimenteus over de dienst verlening. „Je wordt snel gehol pen. Zouden ze bij meer ziektes moeten doen. Ik voel me geen stuk vee." Dan verschijnt Melt van der Laan (82), Speels tikt hij Bertus van Santen bij de ingang van de recre atiezaal tegen diens hoofddeksel. „Zo, hoe is het met die moffenpet van je?" De rechterhand van huis meester De Jong grijnst breeduit. „Man, ik heb een hele verzame ling scheepspetten thuis. Gekre gen toen ik café Visser dreef op de Oude Binnenweg. Ken je toch wel?" Van der Laan vertrekt even zijn gezicht als hij wordt gevacci neerd. >rHet deed een beetje pijn. Ik bewoog me even. Maar me druk maken over de griepprik? Welnee, daar heb ik het te druk voor. Man, ik ben nog druk bezig op mijn moestuin aan de Gordel- weg." Zijn partner Paulina van der Made (84) vraagt of Melt mee gaat naar huis. Ze herstelt van een heupoperatie. Van der Laan knipoogt: „Wij spelen nog krijger tje rond de tafel," Van Santen wijst de griepprik klanten bij de ingang onvermoei baar de weg. Onwillekeurig maakt hij indruk met zijn pet. Huismeester De Jong herinnert de bewoners aan de dansavond. „Ja," roept de kwieke Van Santen, die in zijn jonge jaren een ver dienstelijk bokser en voetballer (bij Sparta) was, „vanavond is er disco. We verwachten honderd be zoekers." Rotterdam Ieder voor zich heb ben ze al jaren eigen onderzoeks groepen: de Faculteit der Genees kunde en Gezondheidsweten schappen (FGG) en de Daniel den Hoedkliniek (DDHK), onderdeel van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Ieder op hun beurt doen ze onderzoek naar allerlei vormen van kanker. Bijna twee maanden zitten ze nu in één ge bouw: het Josephine Nefkens In stituut, een kankeronderzoeks centrum dat uit moet groeien tot een centrum van de hoogste cate gorie. De naam houdt de herinnering le vend aan Josephine Nefkens, de in 1971 overleden echtgenote van de Rotterdamse architect Harry Nefkens, die het nieuwste pand op het terrein van de Erasmus Universiteit Rotterdam ontwierp. Kort na het overlijden van zijn vrouw, die aan kanker leed, riep architect Nefkens de naar zijn vrouw vernoemde stichting in het leven. De stichting kreeg ee\ groot geldbedrag in beheer dat moest worden gebruikt om onder zoek naar kanker te bevorderen. Besloten werd dat er een apart ge bouw moest komen waar alle on derzoekers op het gebied van kan ker konden samenwerken. Een probleem vormde echter de plek; in ieder geval in de buurt van de Daniel den Hoedkliniek, maar daarvan was weer zeker dat die niet voorjaren aan de Groene Hii- ledijk zou blijven. Zodra de plannen voor een nieu we Daniel den Hoedkliniek op het terrein van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam (AZR) con creet werden, kon het plan voor het Josephine Nefkens Instituut (JNI) weer uit de kast worden ge haald. „Hetis even lastig geweest, maar we hebben het nu goed voor elkaar," reageert prof. dr. J.W. Oosterhuis, hoofd van de afdeling pathologie tevreden. Hij rit aan de grote vergadertafel in zijn nieuwe kantoor. Het blad ligt vol paperassen, met onder meer de proefdruk voor de uitno diging voorde opening van het in stituut op 27 november. „Er moet nog een hoop gebeuren voordat het allemaal in orde is," verzucht hy even later tijdens een rondlei ding door het nieuwe vijf verdie pingen tellende pand. De eerste laag van het Josephine Nefkensgebouw, de begane grond, wordt ingenomen door het Dierexperimenteel Centrum van de FGG. De tweede laag wordt voorlopig bezet door auto's en de 'Het is even lastig geweest, maar we hebben het nu goed voor el kaar/zegt prof. dr. j. W. Oosterhuis over het nieuwe Josephine Nefkens instituut* Foto John va» HoetvCor Vos bovenste drie zyn gereserveerd voor klinische pathologie (3e), ex perimentele pathologie en urolo gie (4e) en de onderzoekers van de Daniel den Hoed (5e). Zij plegen allerlei vormen van onderzoek naar prostaat- en blaascarcinoom, borstkanker, Memceltumoren en hersentumoren. Borstkanker (de meest voorko mende vorm van kanker bij vrou wen) en prostaatkanker (na long kanker de meest voorkomende by mannen) zijn de twee vormen van kanker waarbij de onderzoeks groepen, van tegenwoordig het JNI, vergevorderd zijn. „Borstkanker is vooral iets van de Daniel den Hoed en de faculteit is heel ver op het gebied van pros taatkanker. Het bij elkaar bren gen van deze twee groepen heeft enorme voordelen. We hebben al lemaal onze eigen vaardigheden, maar houden wel gezamenlijke werkbesprekingen. De geavan ceerde apparatuur kunnen we ook delen," somt Oosterhuis de voordelen op. Aftasten Met de andere onderdelen van het AZR is er eveneens sprake van sa menwerking, het nieuwe gebouw staat in directe verbinding met de FGG, het Sophia en Dijkzigt. In de twee maanden dat de onder zoekers van de twee instellingen in een gebouw hun intrek hebben genomen is er vooral gewerkt aan het weer op gang brengen van de proeven en de onderzoeken. Het is nog een kwestie van aftasten. „Maar er moeten door de samen werking ook ideeën opborrelen voor proeven die je normaal niet zo makkelijk doet," schetst Oos terhuis. Op de vraag of het JNI hoog staat aangeschreven, heeft hij nog geen pasklaar antwoord. Het staat volgens hem wel vast dat het instituut over hele goede onderzoekers beschikt die erg ver zijn met het onderzoek naar borst en prostaatkanker en hersen- en kiemceltumoren. „Ik zeg alleen niet dat dat elders niet ook gebeurt," klinkt het voor zichtig. „Maar we hopen wel als instituut boven het gemiddelde uit te groeien en onderzoek in de hoogste categorie te verrichten." Voor die groei heeft het JNI in ie der geval alle ingrediënten. „We werken hier met mensen die echt heel slimme dingen bedenken," noemt Oosterhuis als eerste. Met die mensen wil hy zich vooral richten op translational research, bedoeld om de uitkomsten van onderzoek direct op patiënten toe te passen. „Dat zien we echt als een missie," benadrukt Oosterhuis. „Door de koppeling van faculteit aan kli niek kunnen we beschikken over uniek materiaal. En we hebben geavanceerde apparatuur. Als je dat allemaal bij elkaar voegt, moe ten we kunnen groeien naar de top als het gaat om translationeel oncologisch onderzoek. Adeldom verplicht." (een verbetering van het subsidie- stelser en een consequent aan- schryvingsbeleid) ook werkt. Womngeigenaren en de gemeen te investeren ieder vyftig mihoen in het verbeteren van de wonin gen. In het kader van de regeling Particuliere Woningverbetering en Schilverbetering komen eige naren m aanmerking voor een ge meentelijke subsidie. Deze bijdra ge is afhankelijk van de hoogte van de investering. Het betreft dan vooral het verbeteren van het casco (dak, gevels en kozijnen) en verbeteringen m de woning. Een deel van de aanvragen is in gediend op eigen initiatief van woningeigenaren. Ongeveer 25 procent is het directe gevolg van aanschrijven door de gemeenle. Het betreft dan de bezitters van woningen waarvan de onder- houdsstaat zodanig is, dat verbe teringen noodzakelijk zijn. De ei genaar heeft, voordat als dwang maatregel de gemeentelijke aan- sehryving op de deurmat valt, al de gelegenheid gekregen zijn be zit met subsidie te verbeteren. Als daarvan gebruik is gemaakt volgt uiteraard controle door de ge meente of de woning of woningen ook daadwerkelijk is/zijn opge knapt Ac* i inschrijven gebeurt in wi. door achterstallig on der: i sterke achteruitgang van de woonkwaliteit dreigt. Op vallend is dat juist m deze sector het aantal aanvragen voor verbe tering sterk is toegenomen. Vorig jaar werd subsidie aangevraagd voor de aanpak van 351 woningen, dit jas betreft het al 896 panden. Rotterdam De vereniging van reizigers in het openbaar vervoer Rover vreest dat 'am- r bitieuze en kansrijke' projec ten als RandstadRail of Tram- Plus zullen sneuvelen door ge brek aan besluitvorming. -rtDaardoor-bestaathet' risico dat deze initiatieven niet ver-" der zullen komen dan flitsende presentaties op dure symposia, om vervolgens twee jaar later in een stoffige la te belanden," schrijft deze organisatie aan de raadscommissie verkeer, ver voer, sport en recreatie. „Light-rail blijft dan virtual reality." Er wordt vastgesteld dat de stadsvervoerbedrijven in Nederland, zoals de RET, zelden een 'vrolijk verhaal' over hun bedrijf hebben. Daar-, door wordt de angst van Rover over het mislukken van groot schalige projecten alleen maar versterkt Karlsruhe en Straatsburg worden als goede voorbeelden genoemd. De creatieve en klantgerichte aanpak in deze steden worden geroemd. „Opmerkelijk zijn de zeer gunstige bedrijfsresulta ten bij deze vervoersbedrij ven," meldt de brief. Rotterdam Robin Bravenboer, eigenaar van succesvolle formu les als Baja beachclub en Crazy Piano's, is de nieuwe exploitant van de Danssalon, de discotheek onder de Willemsbrug. Hij neemt de bedrijfsvoering over van hore- ca-ondememer Dick Rutteman die na een schietincident werd ge confronteerd met een sluiting van zijn zaak. De plannen voor de uit gaansgelegenheid aan de Maas zullen volgende week bekend worden gemaakt. Rotterdam De aanpak van drugshandel in de woonwijken en van drugsrunners op de Maasbou levard, hebben by de deelge meente Kraiingen-Crooswijk de hoogste prioriteit. Voorzitter G. A, M. Schuiling hoopt dat de Maasboulevard nog dit jaar een gebied wordt waar de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) geldt. Met zo'n gebiedsaanwijzing heeft de politie meer mogelijkheden om drugsrunners gerichter aan te pakken. De Maasboulevard is een strategische plek waar drugstoe risten Rotterdam binnenkomen en van uaaiuil geëscoiteeni woi- den naar plekken elders in de stad. Volgens Schuiling is de overlast bij de Maasboulevard dan ook groot. Openlijke handel en sa menscholing baren hem daarbij zorgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4