fifA Kakkerlak wint terrein in Schiedam Het loopt niet automatisch in de soep als ze er niet zijn Vrouwen leren omgaan met stress Karei van der Graaf bemiddelt voor ouderen Schiedammer bekende spontaan platbranden van hoeve 'Kans op slachtoffers bij incident groter' genda Rotterdams Dagblad Zaterdag 31 oktober 1998 Door £iwm Comehsse Schfedan De kakkerlak is in Schiedzm terrein aan het winnen. Aan de gestage toename van het aantal besmette woningen van de afgelopei jaren, komt ook dit jaar geen ende. Integendeei. In steeds neer Schiedamse wonin gen duiten de vliegensvlugge in secten >p. De situatie is op het momert zelfs zo ernstig dat de ontsmetingsdienst van de ONS alle zeil-n bij moet zetten om het met uit <e hand te laten lopen- Het aartal meldingen van be smetting dat de eerste negen maandei van dit jaar is binnenge komen bj de ONS ligt nu al hoger dan het totaalcijfer van vorig jaar. In 1997 kreeg de ontsmettings- dienst 34meldingen. Ook het aantal woningen waar kakkerlaken worden geconsta- teerd is toegenomen. Vorig jaar behandelde de ontsmettings- dienst van de ONS 280 woningen. Dit jaar moesten al 343 woningen onder handen worden genomen. En de dienst heeft er nog een flink aantal op de wachtlijst staan. De toename van het aantal be smettingen wordt veroorzaakt door verschillende factoren. Ten eerste kampt de ONS nog met een achterstand die is ontstaan omdat ze tot voor kort niet over adequate juridische middelen beschikte om de plaag te lijf te gaan. Dat bete kende dat het einde verhaal was voor de ontsmettmgsdienst als een bewoner weigerde mee te werken aan een bestrijdmgsactie. Bij flats veroorzaakte dit grote problemen aangezien de niet be handelde appartementen voor nieuwe besmettingshaarden zorg den. Sinds enige tijd beschikt de ont smettingsdien st echter over een doeltreffend juridisch middel. „We hebben nu een nauwe sa menwerking met Bouw en Wo ningtoezicht," zegt het hoofd van de afdeling ontsmetting Th. van der Meer. „En daar valt of staat het succes van de bestrijding mee. Als iemand weigert mee te werken aan een bestrijdmgsactie, hebben we nu, via Bouw en Wo ningtoezicht toch een wettelijk middel om ons toegang tot de wo ning te verschaffen. We kunnen nu dus eindelijk die achterstand wegwerken." Tropisch Ook de opmars van de centrale verwarming heeft gezorgd voor een groei van de kakkerlakken- piaag. Overal in huis is het nu be haaglijk warm. En een kakkerlak, van oorsprong een tropisch in sect, heeft die warmte nodig om te overleven. „Maar ook het toege nomen toerisme is debet aan de toename," zegt Th. van der Meer. „Er gaan de laatste jaren steeds meer mensen naar verre warme landen waar kakkerlakken ge woon in de vrije natuur voorko men. In koffers en handbagage 'reizen' de beestjes mee naar Ne derland. En als die kakkerlakken een warm plekje vinden -bij voorbeeld bij cv-ketels, fornuizen of roosters aan de achterkant van koelkasten - hoeft het nog slechts twee maanden te duren eer er sprake is van een plaag." Schrikken Een andere oorzaak van de toena me ligt in het feit dat sommige mensen niet schrikken van een paar kakkerlakken m de woning, zo is de ervaring van de ontsmet tmgsdienst. Met name mensen uit warme landen kijken toch an ders tegen deze insecten aan dan het autochtone bevolkingsdeel van ons land. In warme landen zijn kakkerlakken veel voorko mend en wordt er niet zoveel op hef over gemaakt. Mensen uit warme landen hangen daarom niet zo snel aan de telefoon als ze een kakkerlak zien in de woning. Het is te vergelijken met de ma nier waarop m Nederland tegen vliegen wordt aangekeken. Ook deze kunnen ziektes overbren gen. Toch zullen autochtonen geen bestrijdingsdienst bellen als ze een paar vliegen in de woning hebben. Ook schaamte zorgt ervoor dat mensen niet snel melding maken van besmetting met kakkerklak- ken in hun woning. „Ten onrech te," benadrukt Van der Meer. „Mensen schamen zich, denken: ik ben een viezerik. Maar dat heeft er in de meeste gevallen niets mee te maken. Kakkerlak ken gedijen gewoon goed in een warme omgeving. Als ze door wat voor reden dan ook in je woning komen, moet je je niet schamen en je kop in het zand steken. Daarmee geef je de problemen volop de ruimte om uit de hand te lopen. De ONS geeft komende week een folder tut over plaagdieren in en rondde woning. Ook aan de kak kerlak. wordt met illustratie, uitleg en advies voor bestrijding, aan- docht besteed. De gratis folder is af te halen bij de ONS Milieu in de Van Heekstraat en bij de bulie in de Stadswinkel. Door Maiette Qlsthoom Vlaardiigen Druk op het werk, snel de boodschappen na vij ven, tijiens het eten de verhalen van man en kinderen en la ter op e avond bellen met die vriendin die je al zo'n tijd niet hebt gsproken. Altijd maar bezig en alles komt tegelijk. Hoe voorkon je stress in zo'n situatie? Stress is/aak een combinatie van de siturae thuis en op het werk, zegt geondheidswetenschapper en prevntiewerker Anita van In- gen. In jnuari start zy samen met psycholog Marga de Groot een nieuwe cursus Omgaan met shess vor vrouwen bij de Riagg Rijnmojd Noord West. „Uit de statistieen blijkt dat vrouwen nog steds bijna vier keer zoveel in het huishouden doen dan man nen. Oa deeltijdbanen worden vaak dor vrouwen vervuld, al is dat niet dtijd wat ze willen. Veel vrouwerhebben een goede oplei ding en uilen daar wat mee doen. Als ze eö kind krijgen is het toch nog vaafeo dat zij minder Aan wer ken. Of ;e kiezen ervoor oa te stop pen me werken en woren daar raar op aangeke ken doojhun omgeving. En dat levert sttss op." Er zyn ók vrouwen die best te vreden 2jn met hun baan, maar gestressl raken door de manier waarop ij tegen dingen aankij ken. „Zthebben weinig waarde ring voo zichzelf en vinden het logisch et-zij werk combineren met het huishouden," zegt Van Ingen. Ze geeft het voorbeeld van een vrouw die hel de gewoonste zaak van de wereld vond dat zij al tijd overal insprong. Als er iets mis was, stond zij klaar. „Op zich hartstikke goed natuurlijk, maar het is belangrijk om stil te staan by je eigen grenzen. De manier waarop jij de wereld ziet is bepa lend hoe je denkt, hoe je je voelt, gedraagt en hoe gestresst je bent." In de cursus Omgaan met stress voor vrouwen geeft Van Ingen de deelnemers vaardigheden om met stress om te gaan. Ze leert de vrouwen zichzelf staande te hou- Nahetwerksnel de boodschappen en thuis wééraan de slag: stressbijvrouwen isvaakeencoinblnatlevandestituatiethulsenophet werk. Foto Roel dijkstra den zodat gezonde stress niet overgaat in ongezonde spannin gen. „Stress ontstaat wanneer ie mands draaglast en draagkracht niet meer in balans is. Dat punt ligt voor iedereen anders. Iemand die thuis veel doet, onder druk staat op het werk en tegelijkertijd weinig assertief is en moeilijk met conflicten omgaat, kan minder hebben dan een ander, In de cur sus kijken we wat belastend is voor iemand en wat daar tegen over staat." Belangrijk ïs dat de dingen die energie kosten en opleveren in even wicht zijn, zegt Van Ingen. Bij voorbeeld door 's avonds na een drukke dag op kantoor te sporten, ontspanningsoefeningen of iets gezelligs te doen. Dat helpt ook om de hormonen, zoals adrenali ne en cortisonen, die by stress vrijkomen in het lichaam, af te breken. Niet dat alle stress ongezond is. Iedereen heeft te i maken met spanning, het hoort erbij. Span ning is nodig om goed te kunnen presteren. Stress is ook iets van onze samenleving, meent Van In gen. „De snelle technologische ontwikkeling en wat er van men sen wordt verwacht. Je moet bij blijven, weieens van infostress ge hoord? Dat maakt dat mensen best wat te verstouwen hebben. Daar komt nog by datje dagelyks met zoveel signalen en geluiden te maken hebt. Het is hier gewoon nooit stil." Pas als stress leidt tot klachten ais hoofdpijn, hartkloppingen, pieke ren en snel geïrriteerd zijn, is het mis. „Een graadmeter is als je thuis geen energie meer hebt om iets te doen. Een keertje hoofd pijn na een drukke dag is niet erg. Maar vaak en langdurige klach ten is ongezond." Slordigheid De meeste stress komt volgens Van Ingen voort uit gebeurtenis sen van alledag. „Je sloortje aan de slordigheid van een ander, raakt geërgerd omdat je je sleutel bent vergeten en dan zit je ook nog eens vast in het verkeer. Het is een opeenstapeling." Maar ook een overlijden, ziekte of reorgani satie op het werk kan de kans op stress verhogen. Tijdens de cursus kijkt Van Ingen met de deelnemer waar de span ningen vandaan komen. „Dat kan terug te voeren zyn op de opvoe ding, de eigenschappen die ie mand van thuis heeft meegekre gen (zich snel schuldig voelen, ho ge eisen aan zichzelf stellen en perfectionistisch zijn) of het heeft te maken met de leefomgeving of werksituatie. Ook het niet hebben van werk kan spanningen opleve ren." Confronterend Herkenning is daarby belangrijk, meent Van Ingen. Daarom is de Riagg-cursus ook speciaal voor vrouwen bedoeld. Zeker vrouwen van dezelfde leeftijd hebben vol gens de preventiewerker veel overeenkomsten: ze zijn in dezelf de tijd opgevoed en maken veelal dezelfde dingen mee. Maar die herkenning kan naast verlich tend ook heel confronterend wer ken. ^ls je er bijvoorbeeld achter komt dat een hoge bloeddruk of slecht slapen iets zegt over je ge drag, en je je realiseert dat je het zelf zover hebt laten komen. Maar tegelijkertijd biedt dat natuurlijk ook perspectieven om er iets aan te doen." anders Inzicht in de eigen situatie is vaak het begin van nieuw gedrag, is de ervaring van de cursusleidster. „Tijdens de cursus komen men sen erachter hoe ze dingen anders willen doen. Hoe ze op een goede manier met situaties om kunnen gaan en realistisch te denken in plaats van: Tiet gaat ook altijd mis by mij'. Omdat mensen vaak ge neigd zijn alleen de negatieve din gen te onthouden, richten we ons in de cursus juist op de dingen die goed gaan." Fouten maken mag, krijgen de deelnemers van de cursus mee. „Mensen die gevoelig zijn voor stress zijn vaak perfectionistisch en denken dat zij onmisbaar zijn. Tijdens de cursus merken ze dat iets niet automatisch in de soep loopt als zij er niet zyn. Er zijn ook andere oplossingen: steun vragen bijvoorbeeld." Soms lopen mensen jarenlang rond met stress en zitten ze er in eens doorheen. Zijn ze opge brand, moe en komen ze er zelf niet meer uit. Een soort overspan nenheid, die kan leiden tot de pressiviteit en waardoor mensen soms zelfs jarenlang uit de roula tie zijn. Voor die mensen is de cur sus Omgaan met stress voor vrou wen niet bedoeld, zegt Van Ingen. Bij vrouwen die de cursus volgen loopt het de laatste maanden niet zo lekker, is haar ervaring. Aan het eind van de tien wekelijkse bijeenkomsten hoopt zij' de deel nemers zoveel inzicht in hun situ atie te geven dat zij weten hoe ze verder moeten. „Het is een eerste stap. De cursus is eigenlijk een rugzakje met spullen waar je iets uithaalt als je het nodig hebt." De eerste kermismakinesgesprek- ken voor de cursus Omgaan met stress voor vrouwen staan gepland voor 23, 24 en 25 novemberVoor meer informatie kunnen belang stellenden bellen met Anita van Ingen. Zij is te bereiken op de afde ling preventietelefoon 4453497. Hoek varHoHandDoor bemidde ling vanielevisie-joumalist Karei van der ïraaf gaan alle bewoners van het Herman Visserhuis in Hoek va Holland, voor zover be kend, tah akkoord met de tijde lijke vehuizing naar de portaca- bins nas de Langeweg, Daarmee zijn de iroblemen, die in eerste instant» onoverkomelijk leken, van de ban. De tusenkomst van Van der Graaf, gholpen door zakenman Ret Sten aard, is vorige week van de loorslaggevende beteke nis gewest. Van beide oud-Hoe- kenarer wonen de ouders in het Hermar Visserhuis. Zij hebben gespreken gevoerd met de hoofddiectie van de Stichting Humartas, met de cliëntenraad en met ie bewoners zelf. Dat all6 leidde vorige week tot een bijenkomst van de bewo ners, di; door Steenaard werd ge leid. Aa de hand van projector- beeldemette hij alle kwesties nog eens bijonder helder op een rij. Toen blek dat de meningsver- schillenal een stuk kleiner waren gewordo. Bovenden bleek de directie be reid omie vergoeding van de kos ten nogwat verder op te schroe ven. Derosten van de verhuizing komen ;eheel voor rekening van Humanias. Daarnaast krijgen al le bewoiers een afgerond bedrag van 10.00 gulden. Een deel daar van wodt direct uitbetaald by vernuizhg naar de portacabins, de rest dient bij terugkeer voor herinriüting van de nieuwe wo ningen. „Steenard was heel duidelijk in zijn uitoenzetting," zegt voorzit ter Dickvan Ettinger ven de cliën tenraad „Hij is echt een vakman. De dmgn die wij eigenlijk alle maal al risten, maar dte niet hele maal wren doorgedrongen, zijn Karei van der Graaf wist de bewoners van het Herman Visserhuis in Hoek van Holland tijdelijk de portacabins aan de Langeweg in te praten. Archieffoto Rotterdams Dagblad door hem op een ry gezet. Naar mate de uitleg vorderde, kregen de mensen steeds meer vertrou wen." Ook de toezegging dat mensen die dat willen, zoveel mogelijk zullen worden teruggeplaatst op hun eigen huisnummer, werd met instemming ontvangen en aan het eind was er zeifs applaus. Van Ettinger vertrouwt erop dat deze week de renovatiecontracten door bewoners en directie zullen worden getekend. Hij wijst er wel op dat er nog enkele bezwaar schriften lopen, maar hij rekent erop dat die worden ingetrokken nu er een overeenkomst is be reikt. Algemeen directeur Hans Becker van de Stichting Humanitas zegt 'ontzettend blij' te zijn met de op lossing van de problemen. „Alle mensen die daaraan hebben mee gewerkt, hebben verschrikkelijk hun best gedaan. Het zag er even naar uit dat we een patstelling zouden bereiken,, maai1 die is nu doorbroken." Becker betreurt het dat er door een aantal mensen de indruk is gewekt als zou Humanitas zakelij ke belangen stellen boven die van de bewoners. „Onzin," zegt hij, „de bewoners staan bij ons altijd centraal. Maar zo'n renovatie wekt nu eenmaal emoties op, daar is niet aan te ontkomen. We heb ben beloofd dat we alles zullen doen om de mensen ter wille te zyn en dat zuüen we ook zeker doen." Inmiddels worden aan de Langeweg in snel tempo de porta cabins opgebouwd, want medio november zal de verhuizing van de ruim zestig gezinnen of alleen staande bewoners plaats vinden. Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Eigenlijk waren de agenten gewoon geko men om de 29-jarige M. D. in de boeien te slaan voor een zojuist gepleegde winkeldiefstal in de Schiedarnse Blokker, Maar voor dat ze daar over waren begonnen, kwam D. spontaan met de beken tenis dat hij zeven jaar geleden een grote boerderij in Maassluis in brand had gestoken. Na enig speurwerk van de agenten op het bureau kwam inderdaad een aan gifte van brandstichting uit 1980 boven water. Daarbij had een Maassiuise hoeve een schade van maar liefst vijf ton opgelopen. De Schiedammer D. maakte giste ren aan de rechtbank duidelijk dat zijn bekentenis een schreeuw om hulp was. D. wilde van zyn he roïneverslaving af en dacht dat daar de beste mogelijkheden voor waren in de gevangenis. „Mijn di ent heeft op de stoep van de Blok ker alles opgebiecht in een poging om in een alkicktraject te ko men," verklaarde D.'s advocaat G. R. Stolk. „Hij was zelf te zwak om daartoe initiatieven te nemen. In de gevangenis dacht hij wel hulp te vinden. Maar nadat hij was gepakt stond hij nog dezelfde middag weer op straat." Desalniettemin moest D. zich als nog verantwoorden voor de brandstichting in de boerderij. D. had op die bewuste dag in 1990 de nodige drugs, alcohol en medicij nen gebruikt, en stak een aantal lakens aan, waardoor de hoeve rap viam vatte en bijna geheel af brandde. Adii ue puÜtie verklaar de hij zeven jaar later juist het ge- bouw van de scoutmgclub, die in de hoeve was gevestigd, te heb ben uitgekozen omdat hij daar vroeger tijdens zijn eigen lid maatschap was vernederd. „Maar het was niet m'n bedoeling om de hele boerderij in brand te steken," vertelde D. gisteren tegen recht bankpresident C. G. van Nunnik- hoven. „Daar schiet je natuurlijk niet veel mee op." D, had inmiddels wel op eigen kracht hulp weten te vinden in de strijd tegen zyn heroïneversla ving, Via het Leger des Heils was hij bij het christelijke afkickcen trum De Schakel in Beekbergen terechtgekomen. De Schiedam mer toonde zich tijdens zijn ver hoor door de rechtbank dan ook meer dan bereidwillig in het be antwoorden van de vragen. „Dit is een mooie kans voor u," hield rechter Van Nunnikhoven de verdachte voor. „U bent 29, heel jong, dus u kunt nog wat van uw leven maken." D. beaamde dat gretig. „Ik ben ook helemaal niet goed in het leiden van het gebmi- kersbestaan," antwoordde hij. „Ik ben voor duizend procent gemoti veerd om mijn aflcicktraject in De Schakel af te maken." Daarvan was officier van justitie mevrouw M. van Eykelen blijk baar ook overtuigd, want zy eiste tegen D. slechts een voorwaarde lijke gevangenisstraf van negen maanden. Dat is laag, aangezien voor een dergelijke brandstich ting behoorlijk wat jaren onvoor waardelijke straf kunnen worden gevorderd. „Maar," zo lichtte de officier haar lage eis toe, „ik wil het bij een forse voorwaardelijke eis laten om meneer de weg af te laten maken die hij op eigen initi atief is ingeslagen." Raadsman Stolk kon weinig an ders doen dan zich bij Van Eyke len aansluiten. „Ik ben blij dat de officier er net zo overdenkt als ik," vond hij. „Want in de gevan genis zou het afkicken heel wat moeilijker zijn voor mijn cliënt We weten allemaal dat binnen de celmuren meer drugs worden ge bruikt dan daarbuiten." Rechtbankpresident Van Nun nikhoven besloot onmiddelijk uit spraak te doen. D. werd conform de eis tot negen maanden voor waardelijke celstraf veroordeeld. Voorwaarde daarbij is wel dat hy tenminste een jaar in De Schakel zal blijven om af te kicken. Van Nunnikhoven: „De straf is niet alleen zo laag omdat het de lict al een poosje geleden is ge pleegd, maar ook omdat u uzelf heeft aangegeven. Bovendien bent u uit eigen beweging naar een afkickcentrum gegaan." Maassluis „Door de bebouwing langs de Laan 1940-1945 liggen er meer woningn direct langs de rou te gevaarlijke stoffen. Hierdoor wordt de kans op slachtoffers bij een incident groter." Dat antwoorden burgemeester en wethouders van Maassluis op vra gen die D66 had gesteld naar aan leiding van het bericht dat een aantal weekeinden 's nachts ge vaarlijke stoffen door Maassluis worden vervoerd. Dil heeft te ma ken met de afsluiting van de Bot- lekbrug voor onderhoud. Afgelo pen weekeinde zou de eerste keer zyn, maar in verband met het slechte weer is de klus toen uitge steld. D66 vroeg zich af of Maassluis wel geschikt is om de gevaarlijke transporten, die met de pont de ri vier over komen en dan via 't Hoofd en de Laan 1940-1945 de rijksweg opgaan, doorgang te ver lenen. Hoewel b en w toegeven dat de nieuwbouw aan de door gaande weg meer risico's met zich meebrengt, streept het gemeente bestuur .die verhoogde kansbere kening weg tegen het afnemende aantal transporten. „Door aanpas sing van de Beneluxtunnel mo gen er thans meer stoffen door de ze tunnel worden vervoerd. Dit betekent dat er minder transpor ten via de pont behoeven te lopen waardoor de kans op een ongeval is afgenomen," aldus burgemees ter en wethouders, die er verder op wijzen dat het de komende weekeinden ook om 'hoogstens enkele vrachtwagens* gaat, waar voor de pont op afroep vaart. De democraten vroegen zich eveneens af of het personeel op de pont wel voldoende op deze taak is berekend. B en w stellen gerust stellend dat het personeel goed is opgeleid en dat alle bemannings leden een paar keer per jaar op herhalingsoefening gaan. De ka pitein en de stuurman zyn daar naast in het bezit van een diploma dat is gericht op het vervoer van gevaarlijke stoffen. Daaraan voe gen b en w toe dat de nachtelijke transporten niet afwijkend zyn wat er overdag plaatsvindt. Of in elk geval kan plaatsvinden. Overigens neemt de provincie binnenkort een besluit over nieu we provinciale roiites voor gevaar lijke stoffen. Uit de formulering van de antwoorden van burge meester en wethouders valt op te maken dat de verwachting in het stadhuis is dat die in Maassluis zal wijzigen. Zaterdag 31 oktober SCHIEDAM Ve rzorglngscentrum Drieën-H uysen. Okto berfeest, 10.00-16.00u, Nieuwe Passage. Taxatiedag. 11.0Q-16.00u. Grote kerk. In loopconcert, 15 OOu, Pand Paulus. Opening expo&tie bes Kortenhorst, 16.00u. theater a.d. Scftle. Rotterdams Opera-en Operette Gezelschap- Die Fledermaus, 20.00u. Film huis. Ponette, 22.00a, De Fabriek. Zoet, dOOramateurtheatergroepVZOD, 20.30ü. Za lencentrum De Rank. Een aap op wsrte door toneetverenigmglntefmezzo, 20.00u. VIAARDINGEN Stadsbibliotheek Waalstraat Verkiezing boek van betjaar, 1100-15,00u. Streekmu seum Jan Anderson, Film HavenbednjfVlaar- dmgenOost.14 OO-16.OOu.FllmtheaterH0t Zeepaard. The Butcher Boy.21.00u. MAASSLUIS Gemeentemuseum. Openingtentoonstelling Herman Bogman, 15.00u. Groote Kerk. Bacti-cantate, 19.00j Ths ater Sch u urke rk. 'Angel Eyes'door John Buijsman, 20.30u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Hoeks Countryfesöval, IS.OOu. ROTTERDAM Vertrekhallen HAL 11.00-18,00 Antiek beurs. Rotterdamse Schouwburg Gnz. 20.15 Circus Stances, Cloud Chamber. Jeugdtheate r Bofpl ein 19.00 Piggelmee. de Doelen Gnz, 20.00 RET Mannenkoor, de Doelen J umaanse Zaal 09-30-17.00 Neder lands Koorfestival/ 20.15 Harry Sacteioni. Ahoy* 22.0010Years of club Nighttown. Eail of Sandwfch-VriJ Entrepot Haltoween party. Nighttown Theatercafé 20.15 Night of co medy. 21.00 Jazz in Popular. Drones in the Bones. Plan-C 22.00 Catch. Bibliotheek- theater 20.30 Ja Daag. Mark van de Veer donk. lantaren/Venster Joppe. Luxor Thea ter 20.15 Bert Visscber. Prinses Theater 19.00 De Pnnses Revue, Rotterdamse Schouwburg KJ.Z. 20.15 Mensch durf tele ven'. Theater't Kapelletje 20.30 Pluk de dag. The ate r Zu idplein G r. z. 20.15WïlhefmP" na: Je mamüendrai - Ton Vorstenbosch. Kf-Z, 20.30 Bert Klunder. Breakaway Café 21.00-04.00 Halloween Party. Muller Pier Najaarskermis, Zondag 1 november VLAARDINGEN Dc Babberspolder. Thé-dansant, 14.00- 16.30ü. Streekmuseum Jan Anderson. Film Havenbedrijf Vlaardingen Oost, 14.00- 16.00u. Obadja. Nintendo kampioenschap pen, 14.0ÖU. Kerk van de Nazarener. Mu ziek* en hulpverleningsavond, 19.00u. SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker. Interculturele mani festatie, 10.00-17 .OOu. Dcde4 Molens. Kof- fie-inloop, ll.00-13.00u.: Contactmiddag. 13.30-16.15u,: Thé-dansant 13.30- 16.30u. HO EK VAN HOLLAND Chevy Bar. Tattoofesöval, 12.00-18,OOu. ROTTERDAM Holiday Inn Rotterdam 10.00-17.00 Mine- raten, Fossielen en Edelstenen beurs. Vertrek hallen HAL 11.00-18.00 Antiekbeurs. DarvsateHers 17.00 Ba nana'sTravet Agency. Maritiem Museum Prins Hendrik 14.00 Films uit de oude doos, 12.00-16.00 New York in RotterdamCafé Floor 11.30 De Lorre- laar. Jacobus Wieman. Jeugdtheater Hof plein 14.00 Piggelmee. Lantaren/Venster 13.00 en 15.00 Cmekid Fi[festival. Rotter damse SchouwburgGrx 14.30 De gooche laar. de Doelen Gr.z. 10.30 Zondagochtend- concert./20.15VanMozarttotSchubertJurn- aanse Zaal 14.30 Muziek uit India. 11,00- 12 00 Kamermuziek op zondagmorgen. C5 Jazz 15.00 New Orleans Syncopators. Night town 13.00 U2 Panel ubdag. NlgMtownTbeo- tercafé 14.00 Daylight Dancing. 20.00 Freshwagon. Rot own22.00Link Wray Sessie, Rotterdamse Schouwburg KI.*. 15.00 Mijl paal er tnlt iets. Muller Pier Najaarskermis. Ned. Architectuurinstituut 14.00-16.00 Levende Legostad, Zaal de linie 14.00 Debat Eksters en Paradijsvogels. Maandag 2 november SCHIEDAM Theater a.d.Schie. Symposium over theater- bouw, 10.30u. Zorgcentrum Spelend. Op treden Groenoord koor, 19.30u. VLAARDINGEN Dienstencentrum Soenda. Leesgroep, 14.30-16.00u. Van do. 29 okt t/m wo. 4nov. ROTTERDAM Cinerama li 'Blade' (16) dag 12.15-15.15- 18.20-21.15. Ctn.2: Trtantc' (12) dag. 12.30. 'Saving Private Ryan' (16) dag. 17- 20,30, Cln.3: 'Lethal Weapon 4' (16) do.t/m zo. 15-18.10-21.15, Cbt4: 'Hope Floats' (al) do.t/m zo.18.30-21.30, ma.di.ook 12.15- 15.15. Cin.5: 'Small Soldiers' (al) dag.12.45- 15.30-18.15. 'Sixdays,Sevenmghts'(al)dag. 21.30. {max Theater. 'Amazone' (al) dag.13. "Eve- i»i* (ai) dag.14-16. Tïïm Rk2c' (si) dag.15 20.15. 'Saving Private Ryan' (16) dag.21.15. 'Serengeb Symphony1 (12) dag.17-18.30, do.Vmzo.ook 11. Ven.l: 'Oibis Pictus' (16)dagl9.30, The lee Storm' (16) dagfbeh.ma.) 22, zo.ook 14.30. Sneak Preview ma.22, Ven2: 'Raza' do.19,30 'Furtrvos' da.21.30 'Ana y tos lobos' vr.19.30 'Bilbao' vr.21.30. tl Verdugo' za 19.30 'Calle Mayor" za.21.30 'Muerte de un cidista' zo,13 'Bienvemdo mr.Marshall!' zo,15'La pnmaAngelica'Hj.l9.30'Nueva car tas a Berta' zo.21.30. 'Eljardm deiasdehoas' di.19.30'QVerdugo'di.21.30'Fata Morgana' wo.19.30 'Arrebato' wo.21.30. Ven.3: "Das Leben ist eine Baustelle' (16) dag. 19.30. 'East palace. West palace" (16) dag.22,zo.ook 15. Trainspotting vr.15.30. Ven.4: The Ja mes Gang (16) üag.20. 'Knoflitén' (16) dagJ22. Lu m.l:'Dr.0oiittle'(al)dag.l3-15.45-1830- 21.15. Lum, 2: 'Halloween: H20' (16) dag.13.15-15-18.45-21.30. tum.3: 'Arma geddon' (12) dag.17.15-20.45. Lum. 4: 'Godzilla' (12) do.t/m zo.wo,17-20.30, ma- .dt.ook 13,30. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 Vm 01.00. Pathé: 'Saving Private Ryan" (16) dag 17- 20.40, ma.di.ook 11.50. 'Godzilla' (12) dagll.40-14.50-18-21.10, timet 21.10. The Truman Show' (12) dag li.30-14- 16.50-19.15-21.40. 'Blade' (16) dagll- 16.10-18.50-21.30; ma.di.eok 13.35. "Out of Sight' (12) do.t/m zo.wo.15.30-18.15- 21.20; ma.di.ook 11.20. 'Elizabeth (16)do.V m zo.wo.15.40-18.25-21.20. ma.dook 11.50.'Df.Dontt)e'(aï)dagll.20-14-16.30- 19-21.50. Sneakpreview: 'RegetoGluur'(16) di. 21.30. NachtvoorsteUlngem Lum.l: The negocia- tor' (16) vr.2a.00.15. Lum.2; 'Halloween: H20' (16) vr.za. 00.30. Lum.3: 'Lethal Wea pon 4' (16) vr-za.OO.15. Lum.4: 'Liar' (16) vr- da.00.30. Kindermatinees: Ctn.3: 'Freddie the Frog do.t/m zo-wo, 13. Ctn.4: 'Dubbel Dwars' da.t/mzo.wo,12.15-15.15.Lum.3:'Serenge- tiSymphony' dag 13-15.15. Lum.4: 'Air Bud' do.t/m zo. wo. 12.15-14.45. Pathé: 'Hetma- gachc z.vcord' dc.fm zc.v,^. 13.35, 'Dubbe' Dwars' do.1/mzo.wo.ll,30-l4.20. 'Madelief- Krassen in het tafelblad' do.t/m zn,wo. 11.10- 13.20. 'Jacht op de kleintjes' do.t/m 2o.wo.ll.10-13.20. Vwul: 'De kinderen van de glasblazer" do.vr15. Vea.4: lotta uit de Ka baalstraat' do.13. 'Lotta loopt weg vr.zo.13. 'De laatste eenhoorn' do.vr jo,15.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1