Concentratie van werven in Schiedam 'fantastisch' Bikkelharde strijd om lagere EU-uitgaven Boonstra getergd door kritiek Nieuw schip Rijkswaterstaat kan sneller olie opruimen 0} V V 'fkgh0k BW ff fee 31 w si 8: S Europa pakt corruptie aan Banken-CAO stap dichterbij Lingeriefusie in tie Ijskast Windturbines voor Mongolië Energiebedrijf zelf kiezen Onrust bij supermarkten Restaurants willen stoppen Ingrijpende herstructurering van terrein Wilton-Fijenoord II11111 Ook Kok bekritiseert Europarlementariërs Dilberi Nieuw distributiecentrum van Mexx en Nedlloyd n: Nieuwe initiatieven G-7 voor) i versterking wereldeconomie TAST U IN HET DUISTER ALS HET OM VERGUNNINGEN GAAT? rs nb* v n gp ¥§j Jb <|5 KV, ws&T" i ^aieruag o i OKtuoei urad Wenen De vijftien landen van de Europese Unie willen corruptie in het bedrijfsleven harder aan pakken. Een gezamenlijk optre den is dichterbij gekomen nu Ne derland een soepeler opstelling heeft gekozen. EU-voorzitter Oos tenrijk hoopt begin december een akkoord te bereiken. Bij het infor meel beraad van de Europese mi nisters van Justitie en Binnen landse Zaken in Wenen werd gis teren aanzienlijke vooruitgang geboekt. Lidstaten zouden zich volgens deze regeling verplichten om naast omkoping van ambtena ren ook corruptie in het bedrijfsle ven in de strafwet op te nemen. Amsterdam De vakbonden mo gen vrijwel zeker bij de banken zelf gaan onderhandelen over loon, cursussen en extraatjes. Niet langer moet alles op centraal niveau worden geregeld. Daar mee is de nieuwe banken-CAO een stap dichterbij gekomen. Bonden en werkgevers willen minder zaken centraal in de CAO regelen en de arbeidsvoorwaar den van bank tot bank laten ver schillen. Zij hadden maanden lang ruzie over de vraag wie het bij die verschillen voor het zeggen heeft: de directie of de bonden. Losser Van Heek-Tweka {linge rie, sport- en badkleding) en bran chegenoot Iduna zetten de voor genomen fusie nog even in de ijs kast. Beide bedrijven meldden gisteren dat ze pas in de loop van januari een besluit zullen nemen. Zowel Van Heek-Tweka als Iduna willen eerst de resultaten van Iduna over het lopende boekjaar afwachten. Rotterdam De samenwerkende windturbineproducenten NEG Micon uit Denemarken en het Ne derlandse NedWind gaan 35 turbi nes leveren voor het Huitengxile windpark in Binnen-Mongolië (China). NedWind levert de in Ne derland te produceren turbines. Het 34 miljoen gulden dure pro ject gaat pas definitief door als het Nederlandse ministerie subsidie heeft toegezegd. Den Haag Consumenten kun nen over negen jaar zelf kiezen van welk energiebedrijf zij hun gas kopen. Bedrijven krijgen die mogelijkheid eerder. Het kabinet wil meer concurrentie tussen energiebedrijven. Marktwerking moet leiden tot efficiëntie, lagere kosten, lagere prijzen en meer Service. Het kabinet heeft giste ren ingestemd met het wetsvoor stel van minister Jorritsma (Eco nomische Zaken) om de levering van gas te liberaliseren. Utrecht De leden van FNV Bondgenoten zijn zeer verontrust over de CAO Supermarkten. In een open brief aan de werkgevers roepen zij hen op met een beter bod te komen. Het supermarkt- personeel wil niet dat er getornd wordt aan de toeslagen voor avond- en weekeindewerk. De werkgevers willen het mes zetten in de toeslagen. Ter compensatie krijgen de werknemers er vol gendjaar 3 procent bij en de jaren daarna 2 procent. De leden willen betaald krijgen voor de uren die zij op onaangename uren werken. Er vallen 200.000 mensen onder de CAO., DoetinchemRestauranthouders zijn ontevreden over hun inko men en somber over de toekomst. Een op de vijf restauranthouders wil binnen vijf jaar stoppen. Dat blijkt uit een onderzoek door ad viesbureau Horeca Formule Management (HF&M) onder 2000 eigenaren. De helft van de restau rants kampt met een lage omzet (minder dan 750.000 gulden) en eenvierde met een negatief be drijfsresultaat. Oorzaken van de problemen zijn te weinig scholing en concurrentie van benzinesta tions en detailhandel. Daarnaast beginnen te veel Nederlanders ondoordacht aan een restaurant. Door Kor Kegel Den Haag De samenvoeging van drie scheepswerven op het terrein van Wilton-Fijenoord in Schiedam is 'fantastisch' voor de Rotterdamse haveneconomie. Dat zegt de Zuid-Hollandse gedeputeerde G. Brouwer, die nu het ministerie van Economi sche Zaken ervan wil overtuigen dat de overheid volop moet meewerken aan de ingrijpende herstructurering. Een groot deel van het terrein gaat op de schop. Brouwer spreekt van bodemsanering, land aanwinning en een nieuwe in gang tot de Wiltonhaven. „De ge meente Rotterdam werkt er kei en keihard aan mee, want dit is een gouden kans op een moderne, sterke scheepswerf," aldus Brou wer. Hij zei dat gisteren, nadat hij in de statencommissie Rotterdam Milieu had gezegd dat de her structurering van de Maasoevers in Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis en Spijkenisse het meest succesvolle onderdeel van het ROM-project Rijnmond belooft te worden. Bij het ROM-project wordt geprobeerd de havenecono mie en de milieukwaliteit beide te verbeteren. De modernisering van de Schie- damse dok- en scheepswerfmaat schappij heeftalles te maken met de overnames, afgelopen zomer. Eigenaar Joep van den Nieuwen- huyzen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij kocht de WF Holding, maar verkocht de Schiedamse werf door aan de Ys- sel-Vliet Combinatie (YVC). De re- paratietak van YVC-BoInes gaat medio 1999 al naar Schiedam over. In een volgende fase ver huist ook de nieuwbouwafdeling YVC-IJsselwerf in Capelle aan den IJssel. Brouwer is vo! lof over de samen werking tussen de ondernemin gen, de Kamer van Koophandel, de gemeenten Schiedam en Rot terdam met de provincie, maar nu komt het erop aan, zegt hij, ook de rijksoverheid te overtuigen. AmsterdamCor Boons tra heeft gisteren getergd gereageerd op kritiek op zijn beleid. De topman van Philips repte van 'een enor me weerzin tegen veranderin gen in Nederland. Volgens Boonstra presteert Philips on danks de economische onrust juist 'relatief uitstekend'. Hij verwacht wel dat de electronica- markt tot medio 2000 problema tisch zal blijven. De winstgroei van Philips komt tot die tijd niet boven de 10 procent Boonstra deed zijn uitspraken in Amsterdam op de dag van het aandeel, een bijeenkomst voor particuliere beleggers. Hij wilde niet zeggen hoe hoog de winst groei van Philips de komende ja ren wel zal zijn. „Ik doe alleen thuis beloftes." De topman is echter niet positief gestemd over de economische situatie, „Ik denk dat de economische crisis langer zal duren dan menigeen denkt" Boonstra heeft zich ver wonderd over de negatieve reac ties op de derde kwartaalcijfers, die vorige week werden gepre senteerd. .Analisten en journa listen moet blijkbaar nog wen nen aan de gevolgen van de eco nomische crisis." Duur Hij haalde daarbij uit naar de Ne derlandse pers, die kritiek had op de strategie van Boonstra. „Strategie is geen toverformule. Het is geen kwestie van één of twee jaar. Het duurt jaren voor dat competenties binnen een be drijf op elkaar zijn afgestemd. Een strategie is daarbij duur." Volgens de topman is de Neder landse pers veel negatiever dan de Angelsaksische media, „die voor Philips heel belangrijk is." Boonstra houdt vooral de econo mische turbulenties verantwoor delijk voor de slechte prestaties van zijn bedrijf. „Niemand heeft dat voorzien," Aegon favoriet Aegon is dit jaar de grote favoriet geworden van beleggers. De Haagse verzekeraar prijkt fier," bovenaan in het jaarlijkse onder zoek van Bank Labouchere naar de manier waarop bedrijven met hun aandeelhouders omgaan. Bij de 580 ondervraagde mana gers, analisten, financieel jour nalisten en beleggers komt Ae gon als beste uit de bus. Het - fonds krijgt een 7,5 als rapport cijfer. De bijbehorende trofee is gisteren aan het fonds uitgereikt op de jaarlijkse Dag van het Aan deel in Amsterdam. Grote verlie zers zijn dit jaar Baan, Bols Wes- sanen, ASM Lithography, Pak hoed en Nedlloyd. Rotterdam Rijkswaterstaat neemt morgen het nieuwe vaar tuig ms Acra in gebruik. Met dit multifunctionele schip kan Rijks waterstaat veel sneller olie oprui men en ook hydrografische me tingen op de Noordzee uitvoeren. De ms Area heeft rond de veertig miljoen gulden gekost. Met de komst van de Area heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat het bestrijdingsvaartuig ms Small Agt en het milieuvaar tuig ms Holland uit de vaart geno men. In vergelijking met de Small Agt heeft de Area een dubbele op- zuigcapaciteit. De Small Agt werd van oorsprong ingezet als een onderzoeksschip, maar het werd ook gebruikt bij de bestrijding -ran olierampen. Bij de olieramp met de Sea Empress in Wales in 1996 duurde het vijf da gen voordat de Small Agt de olie uit het schip had gehaald. De Area kan het volgens S. Huisman van Rijkswaterstaat onder dezelfde omstandigheden in één dag doen. Het schip, dat 83 meter lang is, kan met zijn twee veegarmen 450 kuub olie per uur oppompen. De ms Area heeft een totale opslagca paciteit van bijna 1000 kuub en zal wanneer er geen verontreiniging is, hydrografische werkzaamhe den verrichten. Het gaat dan bij voorbeeld om het meten van vaar geulen of het in kaart brengen van verloren lading en wrakken op de zeebodem. In de toekomst wordt de Area ook gebruikt voor onderzoek naar het bouwen in zee. Voorbeelden hier van zijn de voorgenomen bouw Voor oliebestrfjdlng Is de Area uitgerust met twee vijftien meter lange veegarmen en pompen die por uur450 kubieke meter olie kun nen Opzuigen. FotoTomalntKluttefa/ANP van een zendmast en een wind molenpark in de Noordzee of de aanleg van een tweede Maasvlak te. De bouw van het supermoder ne schip heeft ongeveer anderhalf jaar geduurd. De thuishaven van het vaartuig is Rijswijk en de lig plaats wordt Scheveningen. Al hoewel het schip geen landings plaats voor een helikopter heeft, kunnen mensen en materialen wel met een grijper van en aan boord worden gehesen. Rijkswaterstaat heeft de afgelo pen maand volop geoefend met de nieuwe aanwinst. Het schip is vo rige maand ingezet bij twee inter nationale oefeningen voor oliebe- strijding. Eén oefeningmet Duits land en later in de maand met Bel gië en Frankrijk. Een gezamenlij ke oefening met Frankrijk, Bel gië, Denemarken, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Engeland staat voor medio volgend jaar op stapel. De Area moet dan ook gro tere calamiteiten het hoofd kun nen bieden. Door Mare Peeperkom BrusselDe vette Europese jaren zijn voorbij. De tijd tussen 1970 en 1990, waarin Nederland jaarlijks gemiddeld één miljard gulden netto uit de Brusselse subsidie- potten incasseerde, heeft plaats gemaakt voor een periode van for se betalingen. De winst uit de gou den decennia is afgelopen acht jaar ruimschoots teniet gedaan, zo blijkt uit eijferwerk dal minister Zalm (Financiën) voor eigen ge bruik liet opstellen. Dit jaar betaalt Nederland vol gens Zalm 6,3 miljard gulden méér aan de Europese Unie dan het ontvangt. Per inwoner (van jong tot oud) komt dat neer op 420 gulden; per belastingplichtige ruim duizend gulden, waarmee de Nederlander duurder uit is dan welke andere EU-burger dan ook. En dat bedrag dreigt nog verder op te lopen. Het is met deze cijfers dat Zalm zijn EU-collega's om de oren slaat, in een poging lagere betalingen af te dwingen. Dat de financiële kruistocht voorbij raast aan de overige voordelen van de EU, neemt het kabinet voor lief. Het profijt van vrije handel en ge garandeerde landbouwprijzen laat zich ook minder makkelek berekenen. De nota die het kabinet gisteren presenteerde over de toekomst van de EU, draait dan ook vooral om de 'centen'. Waar de Europese Commissie het dagelijks be stuur van de EU de armere re gio's in de lidstaten ruim 540 mil- Nederlandse netto-bijdrage aan de EU Miljarden guldens Oa netto-bijdrage is het verschil tussen de uitgaven voor de Europese Unie en de - ontvangsten uit diezelfde Unie. Is deze som - negatief dan betaalt Nederland meer dan ze krijgt in 1337 vak de batana minder ttachl uit dan in de om» 11_ liggende Jaren. Dat Is het gevolg van de varkenspest, tfle Nederland behoorlijk wat Europese steun opleverde om de epidemie te bestrijden. ra rr, rn rat to m tr; rr. jaren: 1970 75 '80 '81 'B2 '63 '64 '85 '86 '87 '68'BS'80 *91 '92 '93 '94 '95'97 '98 '99 GPD/Rott»fdam» Dagwanten jaarrapporten Europese Rekenkamer/Minislerie van Financiën, jard gulden wil toebedelen in de periode 2000-2006, achten premier Kok en de rest van zijn ploeg 440 miljard afdoende. Exit solidari teit? Op het eerste gezicht wel, ge zien het gat van. honderd miljard tussen wat de Commissie noodza kelijk en Nederland wenselijk acht. Maar het kabinet heeft een aantal goede argumenten voor beschei dener steunfondsen. Ten eerste stelt diezelfde Commissie voor het aantal regio's te beperken dat in aanmerking komt voor financi ële hulp. Waarom moet je die fondsen dan met liefst negentien procent (echte groei, dus gecorri geerd voor inflatie) laten stijgen, vraagt Zalm zich af? 'Minder re gio's' betekent in zijn visie 'min der poen'. Ten tweede: het steun fonds dat apart was opgericht om Spanje, Portugal, Ierland en Grie kenland aan de euro-eisen te la ten voldoen, kan ook grotendeels opgedoekt. Immers: alleen Grie kenland moet het euro-examen nog halen. Barmhartig Dat Nederland toch nog 440 mil jard inboekt, toont volgens amb tenaren van Financiën een zekere barmhartigheid. Zalm stelt een subsidiepot op het oude peil (reële nulgroei: niets extra's, alleen in flatiecorrectie) voor, plus een overgangsregeling voor regio's die hun steun straks verliezen. Als de steunfondsen echt over de strikt boekhoudkundige kam ('minder landen, minder poen') worden geschoren, kan er nog eens vijftig miljard af, 20 leren be rekening van Financiën, Den HaagOok premier Kok vindt dat Nederland se Europarlementariërs „onnodig" het kabinetsbe leid dwarsbomen dat is gericht op minder afdrach ten aan de Europese Unie. Kok schaart zich hier mee achter minister Zalm (Financiën), die in een scherp conflict is geraakt met enkele Nederlandse Europarlementariërs. Kok zei gistermiddag over de ruzie dat „de toons oort wat heftig" is, maar de premier wees erop dat het „saldo van de lusten en de lasten" voor Neder land als EU-lid uit het lood is geslagen. De premier zei het „soms merkwaardig te vinden" dat Nederlandse Europarlementariërs erin slagen het Nederlandse kabinetsbeleid te dwarsbomen, „ook al zijn ze er niet om het kabinet te dienen." Consequent als Zalm is, hanteert hij de 'nul is goed, nul moet'-regel ook voor de Europese landbouw uitgaven, evenals die voor onder wijs, onderzoek en water-, spoor- en autowegen. De minister moet ook wel, want in het regeerak koord is vastgelegd dat de Neder landse betalingen aan de EU op den duur met 1,3 miljard per jaar omlaag gaan. Een eenvoudige re kensom leert dat de totale EU-uit gaven in de periode 2000-2006 dan 160 miljard lager moeten uitval len dan de Commissie voor ogen staat En dat is dan nog maar de eerste trap van een raket die uit drie de len bestaat. Al bespaart Neder land straks 1,3 miljard per jaar op de EU, dan nog betaalt ons land per inwoner het meest. Om van deze koppositie af te komen, zet het kabinet daarnaast in op een zogenaamde netto-begrenzer: een plafond aan de betalingen- De derde trap is die van volop ijveren voor meer inkomsten uit de EU. Luchtfietserij 'Liefde maakt blind' luidt het ge zegde en dat geldt misschien ook voor het lonkende perspectief van lagere betalingen. De haalbaar heid van de zeer indrukwekkende financiële eisen aan de EU, houdt dan ook menigeen in Brussel be zig. Nederlandse Europarlemen tariërs lachen besmuikt of schie ten de plannen openlijk af als luchtfietserij. Diplomatieke verte genwoordigers van de andere EU- Üdstaten kijken hun Nederlandse collega's vaak vol ongeloof aan. Ook het kabinet lijkt niet echt ze ker van zijn zaak, getuige de nu al gelanceerde dreiging alle belang rijke Europese besluiten met een veto te treffen als het zijn zin niet krijgt. En de krampachtige po ging van Zalm om de vaderlandse Europarlementariërs voor zijn karretje te spannen, boezemt evenmin veel vertrouwen in. Het kabinet mag graag wijzen op vermeende steun van Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Oos tenrijk en Zweden, maar de te genstanders zijn net zo talrijk. Portugal, Italië, Griekenland en Spanje bijvoorbeeld, soms oneer biedig naar hun beginletters de 'PIGS' genoemd, zullen zich hartstochtelijk verzetten tegen de Nederlandse zuinigheid omdat die hen keihard treft. En net als Nederland beschikken zij over het vetowapen. De komende maanden zal Brussel het toneel worden van een kei hard, ordinair gevecht om geld. De inzet is hoog, niet alleen in poen maar zeker ook in prestige. Zo hoeft de Spaanse minister van landbouw De Palacio niet thuis te komen met de boodschap dat de olijfboeren aanzienlijk minder EU-steun krijgen. Dat zou politie ke zelfmoord zijn. Erkenning Op zijn beurt riskeert Zalm als boegbeeld van de EU-besparin- gen fors gezichtsverlies. Maar het dient de minister nagegeven: hoe wel de strijd pas komend voorjaar wordt beslist, is de scherpe finan ciële opstelling van Zalm tot nog toe niet onsuccesvol. Eindelijk er kent de Europese Commissie dat de Nederlandse EU-bijdrage in derdaad problematisch hoog is. En over oud-minister Van Mierlo die de ondergang van Europa voorspelde als Financiën de maat der dingen werd hoor je nie mand meer. Rotterdam Nedlloyd Fashion Services en Mexx gaan samen een nieuw distributiecentrum ontwik kelen voor het kledingbedrijf. Mexx heeft hiervoor een nieuw gebouw gekocht in Voorschoten. Vanuit dat logistiek centrum moet heel Europa worden voor zien van kleding. De twee partijen hebben hierover een principe overeenkomst getekend. De samenwerking tussen Mexx en Nedlloyd maakt het mogelijk de sterke groei en de toenemende complexiteit van de warehouse operations optimaal te beheren. Ook stelt het Mexx in staat het ni veau van haar klantenservice te perfectioneren. In Voorschoten moet voor het einde van het jaar 2000 een uiterst modem distribu tiecentrum zijn gerealiseerd. Uit eindelijk zullen de warehouse operations voor de Mexx-winkels en alle andere klanten - voor zo- - wel hangende als verpakte klë- ding - onder een dak worden sa mengevoegd. Het nieuwe distri butiecentrum kost Mexx 50 rail-* joen gulden. Het logistieke concept is afkom stig van Nedlloyd Fashion Servi ces. Het omvat een combinatie van geavanceerde material hand ling systemen inclusief automati- sche sorteermaehines en een ge- j robotiseerd opslagsysteem. Tech-" nologie en engineering vallen on- der de verantwoordelijkheid van Nedlloyd Fashion Services. Het speciaal voor Mexx op maat ge sneden logistieke systeem kan een groei tot 20 miljoen stuks kle- ding op jaarbasis aan. Londen—De zeven belangrijkste industrielanden (G-7) hebben gis teren nieuwe initiatieven ont plooid om de crisis in de wereld economie te bezweren en op lan gere termijn te zorgen voor meer stabiliteit Een hoofdpunt is de omarming van een Amerikaans voorstel om bij het Internationaal Monetair Fonds (IMNF) een speciale kre dietfaciliteit te vormen voor snel le steun aan landen die besmet dreigen te raken door problemen elders in de wereld, Dat moet op Rusland voorkomen. In de verklaring van de leiders van de G-7 (VS, Canada, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië) staat-vooral een visioen voor de langere ter mijn centraal. „We moeten een raamwerk te bouwen voor de we reldmarkten van de 21ste eeuw. Dat moet zorgen voor beperking van schommelingen van bloei en malaise die hoop verwoesten en welvaart verminderen." wirwar van vergunningen en bijbehorende instanbes 1$ vexx menig ondernemer een groot zwart gat Gelukkig b er Icht m de duisternis De Ondememerewinkel is namelijk uw wegwijzer tn 'vergunningenland'. ^©NDERNEMERS- v r.wiNKn Hal Beurs-WTC Beursplein 37. (010)405 20 74 of e-mult: ondwlnkeiemedlaport-org door Scott Adams' WU BIEDEN VOORDELIGE AANMOEDIGINGSPREMIES VOOR BEDRUVEN DIE ZICH VESTIGEN IN ELBO.MA, 1 NOPPES BELASTING. JOUGE DWANGARBEID. VRUSTELUNG VAN ELKE NADEU6E WET EN ABSOLUUT GEEN MILIEU NORMEN! IS DAT HIER. GEBRUIK ALLES WAT MUN OUDSTE U TE BIE ZOON AIS DEN HEEFT? TVINORNAMENT.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3