26 Witte werkste vrij van kinderziektes De nieuwe manager, die werkt niet meer Nieuwe generatie baanzoekers kampt met luxeproblemen 'Voor mensen die heel lang niet hebben gewerkt is het moeilijk ritme te krijgen' Opleiding autobranche trekt meer vrouwen Marjan van Lier raast Emile Ratelband en prinses Irene voorbij Kabine» wil bucpeiAi" regels oor verbod op leeftijdsdiscriminatie Rotterdams Dagblad Door Desiree van der Jagt Het begon als een werklozenproject, maar de zogenoemde witte werksters vormen inmiddels een apart onderdeel van het schoonmaakbedrijf Den Heijer. Begin 1996 draaide het Rotter damse bedrijf mee in een proefproject en nu bijna driejaar la ter heeft Den Heijer dertig witte schoonmaaksters in dienst en twee coördinatoren die alles in goede banen proberen te leiden. „In eerste instantie dachten we dat we het er gemakkelijk bij konden doen, maar het is zo'n andere markt. Particulieren zijn zoveel meer veeleisend en de groep langdurig werklozen heb ben veel meer begeleiding nodig, datje het echt apart moet aanpakken," vertelt G. Ziere-den Heijer, adjunct-directeur van het bedrijf. Zaterdag 31 oktober 1998 De 'witte'werkster maakt ook het huisvan di recteur Den Heijer schoon. FotoCorVos In schoonmaakland heerst een gi gantische concurrentie en met het proefproject zag Den Heijer en nog een aantal andere bedrij ven in de regio hun kans waar om de markt te verruimen. „We zijn via de werkgeversorganisatie be naderd. Veel schoonmaakbedrij ven haakten uiteindelijk af omdat de klant destijds vijftien gulden per uur hoefde te betalen en met zo'n prijs weet je datje er altijd op toe moeten leggen," vertelt Ziere. Desondanks koos Den Heijer toch voor deelname. „Het ligt ook in het verleden van ons bedrijf. Mijn onlangs overleden opa die het be drijf vlak na de Tweede "Wereld oorlog heeft opgezet nam al de zwakkeren in de samenleving on der zijn hoede. Het menselijke as pect in een bedrijf had hij hoog in het vaandel en dat proberen wij ook nog steeds vast te houden," legt Ziere de beweegredenen uit. Schoonmaken by particulieren vergt een geheel andere aanpak dan bij bedrijven. „Het is een heel andere doelgroep. Vaak wordt door een klant van een werkster veel te veel verwacht. Door de er varingen in de loop der tijd zeg gen we nu voordat we bij een klant beginnen altijd heel na drukkelijk dat die klant wel reële eisen moet stellen. Verwacht niet van een werkster dat die zaken opknapt in een tijdsbestek waarin je dat zelf niet eens kunt doen." Vandaar ook dat de werksters mi nimaal vier uur per week bij de mensen thuis werken. „Dat heb ben we ook als een soort bescher ming in de richting van de werk sters ingevoerd." Bleekwater Vooral in de beginperiode, werd Ziere geconfronteerd met tal van problemen. Bleekwater was een continue zorg. „Inmiddels wer ken we niet meer met bleekwater, De kans op kleine ongelukjes, vlekken op bijvoorbeeld vloerbe dekkingen, is met bleekwater te groot en daarnaast is het slecht voor het milieu," vertelt Ziere. Tegenslag Ook op andere onverwachte ge bieden werd Ziere geconfronteerd met tegenslag. „Hoe ga je om met ongelukken in huis, extreem las tige klanten, maar ook met werk sters die niet op tijd komen of te lang op vakantie gaan. We wisten wel een beetje hoe je met klanten om moet gaan, maar het was in het begin toch heel moeilijk om met mensen te werken die al lang durig niet meer hadden gewerkt Sinds vorig jaar werken langdurig werklozen eerst twee, maanden, met behoud van uitkering. „Voor mensen die heel lang niet meer hebben gewerkt is het moeilijk om weer ritme te krijgen. Dat vergt een enorme omschakeling. Vandaar dat met de sociale dienst die proefperiode is afgesproken. Het is voor ons de enige manier om de motivate te testen," vertelt Ziere. „We laten sollicitanten al tijd zelfstandig naar ons kantoor in de Spaanse Polder komen. Ook dat is een testje. Als ze straks bij mensen thuis gaan schoonmaken moeten ze ook zelfstandig hun weg zien te vinden." "Uiteindelijk vallen veel mensen weer af. „Veel van de afvallers kunnen het toch niet opbrengen om dit werk te doen. Op dit mo ment hebben we 36 langdurig werklozen in dienst, waarvan der tig in de particuliere schoonmaak zitten. Daarmee krijgen deze mensen weer een kans en er zit ten hele goede bij." t Het proefproject waar het alle maal mee begon is inmiddels af geblazen Bij de meeste bedrijven is het experiment niet goed beval len. „Maar bij ons wel. We hebben alleen wel ondervonden datje dit er niet bij moet doen. Je moet er echt apart aandacht aan besteden zowel naar de klanten als naar de werknemers." Uitbreiding Op dit moment is de tak met de witte werksters redelijk stabiel, „De kinderziektes zijn eruit. We hebben de moeilijkheden waar we in eerste instantie mee werden geconfronteerd nu goed onder controle," zegt Ziere. Het schoon maakbedrijf kijkt nu dus vooruit. „Dit jaar willen we duizend consu mentenuren binnenhalen en we komen daar goed in de buurt. Al leen al deze^eek hebben tien nieuwe cpstartadressen." Uiteindelijk moeten de twee con sulenten ieder 700 uren binnen halen. „Als we eenmaal zo'n 1400 uren hebben dan gaan we niet meer actief werven. Wel zullen de schoonmaakadressen daarna nog veranderen, want in de particulie re sector zit nu eenmaal een gro ter verloop dan bij bedrijven." De uitbreiding in uren betekent ook dat meer langdurig werklo zen bij Den Heijer aan de slag kunnen. Ziere denkt het aantal werknemers voor de witte werk sters nog te kunnen verdubbelen. „Maar we denken dan niet alleen meer aan langdurig werklozen. Ook vrouwen die weer willen wer ken kunnen we gebruiken. Het is een hele leuke baan waarin je met een hoge mate van zelfstandig heid kunt werken. Voor werkende moeders lijkt mij dat toch heel aantrekkelijk. Maar natuurlijk kunnen ook mannen sollicite ren." Door Wanda Vervest Twintig jaar geleden moest je naar India op zoek naar jezelf. Aan de hand van een goeroe liet iemand dan zyn aardse bezittin gen achter zich om innerlijk ver rijkt te worden. Nu zwemt een beetje bumed-out manager met dolfijnen, knuffelt bomen of Iaat zich Hawaïaans masseren. En hij filosofeert over 'Nooit meer Wer ken' met Maijan van Lier. Haar boodschap is simpel: als je met plezier werkt, voelt het niet als werken. Van Lier zag zelf begin jaren ne gentig het licht. De kapster kapte er mee, verkocht haar salon en ging zich bezinnen. „Tot ik een te lefoontje kreeg dat het voormalig Karmelietenklooster te koop stond. Dat was een teken," vertelt Van Lier. In' het voormalige klooster, van oudsher een plek van bezinning en rust, vestigde de ex-kapster het management- en bezinnings centrum Carnac, Een centrum waar managers die worstelen met zichzelf, hun werk, hun carrière en hun gevoel van welbevinden tegen betaling rust en inspiratie kunnen vinden. Camac is 4e inspiratie voor het boek 'Nooit meer Werken'. In Camac komen mensen als Paul Bos. Eind dertig en burnt out. Een jaargeleden had hij nog zijn eigen communicatie adviesbureau. „Vijftien man personeel," vertelt Paul trots. Maar hij miste iets. Iets vaags en ongrijpbaars. Hij ver kocht het bedryf en begon onder Marjan van Uen 'Als Je met plezier werkt, voelt het niet als werken.' foiogpd begeleiding van een coach aan een jaartje niets doen. Een sabba tical zoals dat in managerskrin- gen heet. Nu is hij gelukkig met een dag vaderen over zijn zeven maanden oude dochtertje, en met twee dagen ontspannen door te werken op de boerderij van zijn vader. Niet als boer, maar als een soort boerenstrateeg. Paul kan het zich veroorloven op zoek te gaan naar zichzelf. Hij heeft er zijn huis niet voor hoeven verkopen en is niet aan lager wal geraakt. Een doorsnee-arbeider kan niet doen wat hij doet, „Dat begrijp ik ook welerkent Paul. „Maar moet ik het daarom laten?" Ontspanning en bezinning brach ten hem tot zichzelf. Als er nu een knoopje van zijn boordje afbreekt en hij dus geen stropdas om kan, is dat geen ramp meer, zo vertelt Paul blij. „Vroe ger zou ik me daar vreselijk onge rust over hebben gemaakt." Over en voor dit soort mensen schrijft Marjan van Lier ook. Hoe wel, schrijven? In urenlange ses sies met schrijver Henk Noortzet- te ze haar filosofieën uiteen. Waarna het aan Noort was om het ook daadwerkelijk op te schrij ven. Met af en toe stevige dis cussies," vertelt Noort. „Soms snapte hij het niet," zegt Van Lier. „Dan zei ze dat ik cr niet rijp voor was, en dat maakte me zo ra zend," aldus Noort. „Soms had ik de neiging om hem mijn huis maar uit te sturen," hekent Van Lier. „Maar dan ging hij het lezen, en dan snapte hij het toch." Op haar boekpresentatie komen ook mensen af die werken. Men sen die wel, en die nog niet het licht gezien hebben. Dus is de boekpresentatie niet gewoon in een zaaltje met wat mensen bij el kaar, maar een heuse pelgrims tocht. Daar kun je praten met de Feng Shui-therapeut. Zeer bedre ven in de Chinese kunst van plaatsing en inrichting. In huis en in kantoor. „Aaide manier waar op je in deze ruimte staat, kan ik zien hoe ieamd zich voelt," zegt de therapeut. En dat allemaal terwijl door de duinen bij Noordwijkerhout een stevige wandeling wordt ge maakt. Met als opdracht te praten overwerk. Over hoe jij je werk be leeft. Watje zou kunnen doen om dat te veranderen. Om uit de neer waartse spiraal te raken. Maar daadwerkelijk uit de band sprin gen en gewoon een uurtje op een duintop van het uitzicht genieten, dat durft toch niemand aan. Want ja, dat past niet in het schema. Ge heel volgens opdracht neemt ook iedereen een exemplaar van Van Uers boek, om dat aan een ander te kunnen geven. „Ze wordt een goeroe," beweert directeur Harry van Starren van managmentcentrum De Baak over Maijan van Lier. „En heel slim ontkent ze dat, waarmee ze het beeld dus bevestigt. Vervol gens wordt ze overal gevraagd, en omdat ze zich koestert in de warmte van de spotlights, gaat ze overal op in. Om 'Nooit meer wer ken' werktze zich rot. Tot ze er ge noeg van heeft en zich terugtrekt, Om een boek te schrijven waarin ze het volstrekt tegenovergestel de beweert. En iedereen denkt: wat knap." Het is een wat optimistische toe komstvoorspelling. Maar Emile Ratelband en prinses Irene kijk uit. De nieuwe manager stuur je niet meer over hete kolen of in een zwembad vol dolfijnen. Die gaat op pelgrimstocht met Maijan van Lier om nooit meer te hoeven werken. Door Sylvia Marmelstein De arbeidsmarkt lijkt een para dijs voor jongeren die afstuderen, maar niets is minder waar. De huidige generatie werkzoeken den kampt wel degelijk met moei lijkheden, al gaat het dan om luxeproblemen. Voor veel jonge ren staan de werkgevers in de raj. Ze kunnen uit zoveel banen kie zen dat ze compleet van slag ra ken. Ze belanden op werkplekken die niet bij hen passen en waar ze diep ongelukkig worden. Bureaus voor sollicitatietraining en loop baanbegeleiding hebben er hun handen aan vol deze 'fout-kiezers' op de juiste weg te krijgen. „Want van job naar job blijven hoppen, is ook niet alles," vertelt Geraldine Sinnema, hoofd trai ningen by het KLV-loopbaancen- trum, verbonden aan de Land bouwuniversiteit Wagemngen. Zij geeft cursussen aan HBO'ers en academici die nog op zoek zijn naar hun ideale baan. De fout-kie- zer, ook wel switcher genoemd, is op zich geen nieuw fenomeen. Maar dat pas afgestudeerden massaal banen kiezen die met bij hen passen, is volgens Sinnema wel nieuw. „Het komt doordat de personeelstekorten op de arbeids markt oplopen." Twijfelaars Vooral academici blijken grote twijfelaars. Veel studierichtingen zijn zo algemeen dat de jongeren na hun afstuderen niet eens we ten wat voor beroep er bij hen past. Met diploma's politicologie, letteren of geschiedenis kunnen ze allerlei kanten op, „Dat jonge ren met weten welke, komt vaak doordat ze op universiteiten geen stages lopen. Ze hebben dus nog nooit aan het arbeidsproces ge snuffeld en weten met wat voor werk ze leuk vinden." Gekste banen Mensen met een diploma aan de landbouwuniversiteit ziet ze in de gekste banen terechtkomen. „Ze gaan aan de slag als zeeman, saxo foonleraar en intercedent bij een uitzendbureau. Dat is natuurlijk Ijojteuiike leuk. Maar velen heb ben zoveel keuze, dat ze er maar iets uitpikken. Ze kiezen met doordacht en zijn hun baan na een paar maanden meer dan zat." Steeds vakei kloppen fout-kie zers uit heel het land aan bij Sin nema. „Hoe krijg ik een baan die bij mij past," is hun vraag. Naast de normale sollicitatietraining voor de starters op de arbeids markt begint Sinnema daarom met een speciale driedaagse trai ning voor HBO'ers en academici die al één of meerdere keren een verkeerde baan hebben gekozen. Switchers moeten volgens Sinne ma eerst voor zichzelf duidelijk maken wat ze zo vreselijk vinden aan hun huidige baan en wat er wel leuk is. Gespreksstof Ook dieper in het verleden spitten kan handig zijn. „Ze moeten voor zichzelf op een rijtje zetten wat ze ooit hebben gedaan en wat ze leuk vonden. Tijdens hun studie, of voor de sportvereniging. Waar kregen ze energie van? Wanneer hebben ze complimenten van an deren gekregen omdat ze iets heel goed deden. Bovendien kunnen ze het gebruiken als gespreksstof bij sollicitatiegesprekken." Kies nooit zomaar in het wildeweg een baan omdat je toevallig door die werkgever werd gevraagd, raadt Sinnema aan. „Ga eerst zelf rondneuzen. Knip vacatures uit en bel de werkgevers op. Vraag wat de baan precies inhoudt, hoe de dag van de werknemer die zij zoeken eruit ziet. Sommige jonge ren nemen bijvoorbeeld een baan aan als beleidsmedewerker ter wijl ze niet eens weten wat het is Soms denken ze dat ze de hele dag op pad zijn. Pas later blijkt dat ze altijd aehter het bureau moeten werken." Haastwerk bij de speurtocht naar een ideale baan is volgens Sinne ma nergens voor nodig. „Het is misschien fijn om zo snel moge lijk na je studie een baan te heb ben, maar je kunt beter op je ge mak rondkijken. „Haastige kie zers, kiezen namelijk vaak ver keerd. Vervolgens worden ze on gelukkig op hun werkplek en denken dat ze de enige zijn die niet meteen de baan van hun le ven hebben. Dan voelen ze zich nog schuldig ook." Sollicitatietrainingen kunnen de paniekgevoelens vaak wegne men, merkt Sinnema. „Dan zien jongeren dat ze niet de enige zijn met het probleem. Ze praten met elkaar en ontdekken sneller wat voor werk ze zoeken, want in een groep komen er veel nieuwe idee- ei los. Als ze eenmaal weten wat wülen, moeten ze alleen die Jeale baan nog krijgen. Daarom leren switchers op de cursus ook de kneepjes van het solliciteren." Het kabinet zal een nieuw wetsvoorstel indienen voor het verbod op leeftijdsdiscriminatie by de se lectie van personeel Daarin wordt een aantal uit zonderingen op dit verbod opgenomen. Staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken heeft dat aan de Tweede Kamer geschreven. Het door het vorige kabinet ingediende wetsvoorstel voor een verbod op leeftydsdiscnminatie wordt ingetrokken. Het nieuwe wetsvoorstel is het gevolg van een af spraak in het regeerakkoord om betere aanslui ting te zoeken bij de wetgeving voor gelijke be handeling. Bovendien wordt de reikwijdte van de wet uitgebreid Kern van het nieuwe wetsvoorstel bluft dat het by het aannemen van nieuw personeel verboden is onderscheid ie maken naar leeftijd. Ook bij pro jecten die bedoeld zyn om werkzoekenden ge schikt te maken voor de arbeidsmarkt geldt dit verbod. Het verbod is echter met van kracht als een onder neming een zwaarwegend belang heeft te streven naar een evenwichtige leeftijdsopbouw van het personeelsbestand. De werkgever moet dan wel aannemelyk maken dat anders de continuïteit van de onderneming gevaar loopt. Ook mogen er leeftijdsgrenzen gesteld worden als een functie nsico's meebrengt voor de veiligheid of gezondheid van een werknemer Hetzelfde geldt onder meer by het werven van personeel voor de verzorging, verpleging of opvoeding in privéhuishoudens. Vrouwen wilton ookgraag het autovak In. Dat ze er al verstand van hebben blijkt uit het haft datze een mooie BMWhobben ge kozen om zich te laten fotograferen. Foto Brand ovm-uwm/ü po Door Margriet Huitfeld In hun vrije ty d maken ze proef ritten met auto's, lezen AutoVi- sie en Auto Wéék, hebben bij baantjes in auto-showrooms, be studeren de nieuwste modellen, bezoeken autobeurzen en met vriendinnen hébben ze 't er over. Dagelijks dan, want vrou wen krijgen steeds warmere ge voelens voor de auto in het alge meen en het mannenbohverk eromheen in het bijzonder. Het IVA, Instituut voor Auto branche en Management uit Driebergen heeft ditjaar een re cord aantal vrouwelijke studen ten binnen de muren: waren het er in 1975 nog slechts drie, dit jaar zijn het er achtendertig. Wat hebben de wmtuen van nu opeens met auto's? ,/t Fascineert me," zegt Nicole Duijkers (19) die in haar derde jaar zit en een Renault 5 rijdt, „want we hebben er allemaal mee te maken; mannen énvrou- wen." Desondanks vallen ze op, de da mes tussen alle negenhonderd heren van het instituut. Want ook voor hen was het even wen nen. „Veel jongens vonden het in het begin vreemd. Dachten bovendien dat ze lollig waren met kreten als Hé, lekker wijf, over jou wil ik wel heen.' Keken je eindeloos na en wisten alles van je tot en met het type auto waar jein reed. Inmiddels is dat over," glimlacht Patricia van Slobbe (18), die een Opel Corsa rijdt, „na een tijdje valt het ze niet meer op als we langslopen. Ze kijken nu alleen nog naar meisjes die hier niet studeren." Rona van Leeuwen (19) met een Nissan Micra 1986 wil het auto vak in vanwege de uitdaging: „Omdat het verkopen van een auto je meer aangrijpt dan het verkopen van een kledingstuk. Een auto is één brok kracht, hij is duur en je moet de techniek aan een klant kunnen uitleg gen. Dat maakt het spannend." Kunnen vrouwen dat ook, die technische informatie geven, of vvorricn ze dan uitgelach en „Soms" schudt Rona haar hoofd: .Jas geleden zei een man nog tegen me: laat iemand anders maar even komen. Heb ik er een andere vrouwelijke collega bijgehaald. Keek 'ie nog al beteuterd, maar toen hij door kreeg dat wy als vrouw heel goed wisten waar we het over hadden, begon hij het leuk te vinden." Nicole kmift: „Zo gaat het meestal, ook alg ze zeggen dat jij achter het aanrecht hoort in plaats van in de autoshowroom. En dat maakt het autovak voor my aantrekkelijk, laten zien dat je dit dus óók kunt" Alle studenten van het IVA, ook de vrouwelijke, moeten, behal ve over management- en marke- tingtechnieken over basisken-'; nis beschikken en volgènlessen - in chassis, verbrandingsin offe ren, elektrotechniek en mecha nica. In het practicum oefenen^ 2e met stroom en spanning^ schroef-en sehutfmaaMnjectie- systcmcn, Yicrwid uitlij ruitgri versnellingsbaktechniek en tiet1 viertaktprindpe. "l De meisjes trekken dan,"even-"» als de jongens, een overall aan-' Dit is wél een uitzondering,', want op het gebied van kleding' gelden strikte regels, ook voor' de vrouwelijke studenten. Rok- lengtes niet te kort: minimaal een handlengte vanaf de dij en tot tien centimeter boven de knie, broeken vooral klassiek, maar mantelpakjes genieten de - voorkeur, geen sportschoenen, geen Ieren outfits en in de show room geen nonchalante truien of vesten, maai blazerjasjes. Of de vrouwen het wel eens,ge bruiken: de korte rok of het strakke truitje om een dure auto verkocht te-krijgen? „Schei uit," roepen ze direct „als je het daarvan moet hebben doe je iets niet goed." Waar moeten ze het dan wel van hebben? „Van je presentatie," meent1 Sharine van Beest (21), terwyL/ Karlijn Broekhuizen (19), bezit ster van een Toyota Corolla, stelt dat een vrouw beter luis-j tert, mensgerichter is, minder pusherig en rustiger. „Wat dat betreft zijn vrouwen geschapen voor de autoverkoop!" En als mannen een vrouw toch gqnn uitproberen op hmr pro ductkennis? De vrouwelijke studenten be ginnen te lachen: „Lukt ze niet, want we hebben berekend dat tachtig procent van de mannen minder van auto's weet dan wij hier."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4