9 T Opsporing verzocht Palestijnse uitvoering Wye-akkoord gaat ten koste van vrijheden üfk.:S;: Mastino napoletano (2) De Nederlandse rechtstaat Irene van Lippe- Biesterfeld 'Coia-justitie' Rotterdams Dagblad DinsdagS november 1998 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Een slechte 'mastino napoletano' heeftin Amsterdam een meisje doodgebeten. Dat is afschuwelijk. Ik vind het echter zeer onrechtvaardig dat in de media nu in eens alle 'mastini' én hun eigenaren over één kam ge schoren worden. Als je de kranten, de radio en de tele visie moet geloven kun je niet meer veilig over straat als er een mastino in de buurt is. De eigenaren zij n ook nietoké,want welk normaal mens wil er n" zo'n vecht machine in huis? IZo'n redenering is vanzelfsprekend absurd. De masti no napoletano behoort tot de dogachtigen, een type hond dat van nature niet agressief is. Elke hond kan agressief worden gemaakt, bijvoorbeeld door onver antwoord fokkenen/ofdooreen slechteopvoeding. By alle grote hondenrassen kan agressie tot gevaarlijke situaties leiden, dat geldt dus niet exclusief voor'mas tini' maar ook voor Duitse herders en rottweilers. Daarom moet je goed nadenken voordat je een grote hond als de mastino napoletano neemt. Ben je in staat zo'n hond consequent, rechtvaardig en sociaal op te voeden en neem je hem wel om de juiste redenen? Je neemt een mastino omdat je houdt van zijn schoon heid en zijn rustige, betrouwbare karakter en niet om dat het zo stoer staat als je ermee over straat loopt! Vanzelfsprekend koop je de hond ook bij de betrouw bare en goed bekend staande fokker die aangesloten is bij de mastino napoletano club Nederland, Dan weet je,datjeeen hondkoopt.waarvandeouderszijngetest opgezondheid en goed gedrag. Daarna is het aan jou om ervoor te zorgen, dat jouw mastino opgroeit tot een normale deelnemer aan de maatschappij. Zo'nmasti- no bijt kleine kinderen niet, maar speelt met ze. Zo'n mastino gaat niet terugvechten al hij op straat aange vallen wordt door een andere hond, maar kjjktzynbe- lager verbaasd aan en loopt vervolgens rustig weg. Karen Bults, Rotterdam Je kunt geen krant meer opslaan of je wordt gecon fronteerd met de meest gruwelijke vergrijpen. Helaas, de Nederlandse rechtstaat heeft geen tijd meer zich daar druk over te maken. Die samenleving is op weg om voor zware gevallen in samenspraak (volgens het Amerikaans systeem)tussendeofficiervanjustitieen de advocaat een deal te sluitenDe rert van de vergrij pen wordt beschouwd als 'jammer dan'. Dediscussieoverhetmaken van deals verwijst metal leen naar het verval van een rechtstaat; het noopt mijns inziens de burger het recht in eigen hand te ne men en zich in te dekken tegen bruut geweld van bui ten. Gisteren waren de buurman of buurvrouw het slachtoffer; morgen zijn we misschien zelf aan de beurt. 'Plea bargaining' noemt de heer Vrakking het Ameri kaanse systeem. Hij verwijst daarmee naar een land waarin evenveel mensen a's gevolg van het gebruik van geweld sneuvelen als in welke oorlog dan ook. Moeten we er voortaan de ergste boeven uit pikken, mits het bewijs duidelijk ligt? Makenwemethendan een deal en kan de rest dan naar huis? Zijdie de afgang van ons land totnu toe goed volgden, hadden reeds gepaste maatregelen genomen. Zij die dat nog niet hebben gedaan, hebben alsnog de keus daartoe over te gaan, Naar mijnmeningkan geenster veling er genoegen meenemen dat hij of zy zich door een medeburger moet laten afslachten omdat een re gering haar verantwoordelijkheden niet kent en niet neemt L van den Berg, Ridderkerk Met alle aandacht heb ik het lange, boeiende artikel gelezen over Irene van Lippe-Biesterveld. En ik dacht: er zullen wel weer heelwat mensen moetenlachen om deze gedachten van haar. My is geleerd dat alles be wustwording is, zij het dat er wei sprake is van een hierachie. Een steen is net zo goed bewustzijn als een mens. Als ik Irene lees, dan weet ik ook dat een gedeelte van de mensen haar niet zal begrijpen. Zie bijvoorbeeld het verhaal over de grot van Piato, waarin mensen in onwetendheid leven. Eén van hen gaat op verkenning in de buitenwereld. Hij komi opgewonden terug om zijn ervaringen te vertellen en ze te delen metzijn me demensen inde grot. Iedereen wordt kwaad omdathet beeld wat zij hebben hur. waarheid is en die wordt ver stoord. Je kunt wc! raden water gebeurt: ze slaan hem dood. Dit oude verhaal, geschreven door Plato in zijn boek 'Gesprek over de staat', is ook in deze tijd nog steeds van toepassing op hoe mensen denken. Ikwens Irene geluk met haar boek. En ik wens haar sterkte met alle negatieve meningen, die zullen voortvloeien uit de publicatie van haar zienswijze. Het gaat niet goed met de vervol gers in Nederland. Blunders in opsporingsonderzoeken leiden tot vrijlating van grote boeven. Strafzaken kunnen door de enor me werkdruk en een nijpend te kort aan aanklagers en rechters niet worden afgehandeld. De top, het College van procureurs-gene raal lijkt na het vertrek van voorzitter Docters van Leeuwen verlamd, zo klagen hoofdofficie ren. Door Peter de Knegt „Als het Openbaar Ministerie nu het besluit moest nemen of ze een man als Desi Bouterse wel of niet zouden vervolgen, zou het niet ge beuren. Dit College van procu reurs-generaal zou dat niet aan durven." De toon is bitter, de angst voor een reprimande groot. Stil blijven zitten, je niet verroe ren. Dat lijkt de nieuwe overle vingsstrategie op het Openbaar Ministerie (OM) sinds de vorige minister Winnie Sorgdrager de hoogste baas van het OM, Arthur DolIcic van Leeuwen begin dit jaar op non actief zette na een ver meende opstand. De broodnodige reorganisatie van het OM - van oudsher gebeten op een sterk onafhankelijke positie ten opzichte van het ministerie van Justitie - verzandt en het de partement ziet, onder leiding van secretaris-generaal Harry Borghouts de kans schoon de ech te leiding weer over te nemen. Verschillende hoofdofficieren van justitie -het hoogste gezag van het OM in het land - gaan hierbij hun eigen weg, onderhandelen rechtstreeks met de secretaris-ge neraal over te voeren beleid en la ten het College links liggen. „We pakken de zaken, die geen uitstel kunnen verdragen, zelf maar op. Bij het College in Den Haag lijkt niets meer uit handen te komen," zegt één van hen. „Ze verliezen de greep op de parketten." Het ontslag van Docters als voor zitter van het College van procu reurs-generaal lijkt te vroeg te zijn gekomen. De bedoeling van de reorganisatie was een einde te maken aan de 'eilandencultuur' binnen het Openbaar Ministerie waarin de zeventien parketten elk hun eigen vervolgingsbeleid vorm gaven en daarbij te weinig or geen rekening hielden met ver volgingsbeleid elders in het land. Er zou een sterke centrale leiding komen in de vorm van een goed functionerend College van procu- het vervolgings- Duizenden verdachten van fraude, geweldsmisdrijven en incest halen niet eens de cel omdat de rechters het stuwmeer aan strafzaken niet kunnen verwerken. Archieffoto Jacob van Essen/Modewoorden beleid zou in het gehele land meer eenduidigheid gaan uitstralen. Het is algemeen bekend dat Doc ters flink aan de boom heeft ge schud en de reorganisatie voort varend in gang heeft gezet. Er kwam een heldere wet, een helder beheer en zicht op een heldere or ganisatie, maar het moeilijkste deel was en h nog niet ingevuld. De invulling m de praktijk is tot nu toe achterwege gebleven. „Wel pretenties en intenties, maar het moet uiteindelijk wel gebeuren." Jarenlang vechten en sjorren ten spijt zitten veel ambtenaren nu met de kater. Het College krijgt uit eigen huis het verwijt dat ze het bijltje erbij neer heeft ge gooid. Bij gebrek aan steun van het departement menen de pg's op hun beurt dat het niet loont moeilijke zaken aan te pakken. Boeven En dus grijpt bijvoorbeeld hoofd officier van justitie in Amster dam, Hans Vrakking, afgelopen week die ruimte aan om een ver gaande wijziging in de berechting van boeven voor te stellen: de werkdruk voor rechters blijkt zo groot dat we in bepaalde gevallen de rechter werk kunnen besparen door zelf met de boef te onderhan delen over een gepaste straf, be toogt Vrakking, In deze cultuur kan ook gemakke lijk de oeroude strijd oplaaien tus sen het parket van de Amster damse Vrakking en het Haarlem se parket over de te volgen vervol gingsstrategie. Deze ruzie leidde enkele jaren geleden uiteindelijk tot het aftreden van twee be windslieden en ae instelling van een parlementaire enquêtecom missie die de gebruikte opspo ringsmethoden in Nederland on derzocht (de zogeheten IRT-com- missie). Door het gebrek aan krachtdadige leiding, hamerend op samenwer king en consistentie, konden ook bij de Urka-zaak officier van justi tie Frits van Straelen en procu reur-generaal Paul Brilman el kaar voor de voeten lopen. De mi nister boos, maar de vermeende drugsbaron Etienne Urka kon fluitend de straat op. Ambtenaren bij het OM barsten van de frustraties. „We hebben na het vertrek van Docters helemaal geen nieuwe voorzitter meer no dig, we hebben Harry al. Die re gelt de zaken. Het hele OM wordt gepolitiseerd," galmt het door de gangen van het smaakvol inge richte gebouw aan de Prins Claus laan te Den Haag. Neem als voorbeeld deze zomer toen waarnemend voorzitter van het gewichtige College van procu reurs-generaal, René Ficq zich met zyn collega's beraadde over welk standpunt zij moesten inne men over de politieke plannen de politie van Justitie naar Binnen landse Zaken over te hevelen. Ze kwamen er niet uit en besloten het „maar aan Harry over te la ten". Ook de directe aansturing van de politie lijkt secretaris-generaal Borghouts bij het College te wil len weghalen. In een recent in tern voorstel aan de topman van het ministerie stelt een ambte naar van de 'Directie strafrechte lijke handhaving' voor de procu reurs-generaal nog wel 'met de benen op tafel' over de politie te laten filosoferen, maar het echte werk zou moeten plaatsvinden in een driemaandelijks overleg tus sen de hoofdofficieren en de se cretaris-generaal zelf. „Waanzin nig voorstel, daarvoor heb je nu juist het College. Die moet derge lijke zaken doen." Niet dus. Op vrijdag 2 oktober maakt de Utrechtse korpschef Vo gelzang samen met de Utrechtse plaatsvervangend hoofdofficier zyn opwachting bij secretaris-ge neraal Borghouts aan de Schedel- doekshaven. Het onderhoud dat even na vieren 's middags achter gesloten deuren begint, gaat over 750.000 gulden die Utrecht nodig heeft voor een DNA-onderzoek om de beruchte serieverkrachter te kunnen pakken. Het rechtstreeks zaken doen met het ministerie loopt voor de Utrechtse kant gesmeerd, Borghouts schrijft de cheque uit. „Het College wist hier niet van. Ze zijn domweg gepasseerd," weet een ambtenaar van het OM te ver tellen; Het Utrechtse parket ont kent dit. Handen schudden Wat overblijft voor het College is ceremonieel vertoon en prestige projecten die lijden aan gebrek aan kwaliteit. Als het ministerie na de Zandvoortse kinderporno affaire plotseling alle schijnwer pers op dat probleem richt, doet het Openbaar Ministerie gedwee mee. „Natuurlijk is kinderporno heel erg, maar er is geen matigen de invloed meer. We waaien met de politieke winden mee en dat leidt tot rechtsongelijkheid." Toch is het niet allemaal kommer en kwel. De top van het ministerie wijst er terecht op dat elk foutje dat het OM maakt de bestaande negatieve indruk bevestigt. En dat terwijl er ook zaken ten goede zijn gekeerd. Neem de aanpak van verkeersovertredingen. Een aantal jaren geleden betaalde 26 procent van de verkeersovertre- ders de bekeuring; tegenwoordig is dat 98 procent, aldus Justitie. Of kijk naar het grote aantal vrijla tingen van boeven door het cel lentekort waarmee het gevange niswezen een paar jaar geleden nog worstelde. Het waren er 14 op de 1000 gevangenen. Nu is dat te ruggebracht tot 1.6 op de 1000. Maar daar wringt weer een ander schoen. Duizenden verdachten van fraude, geweldsmisdrijven en incest halen niet eens de cel om dat de rechter? Het stuwmeer aan strafzaken met kunnen verwer ken. Met name mega-hasjzaken waar sinds een aantal jaren lange rijen getuigen door de advocaten worden opgeroepen, vreten aan de agenda's van vele rechters. Gelukkig is er nog een 'optimisti sche' minister van justitie B. Kort hals die zondag bij het televisie programma Buitenhof over de problemen in het Nederlandse vervolgingsbeleid verklaarde: „Het kan nog erger." Door prof. mr. H. de Doelder De zomer is voorbij; de komkommertij d ook en dus neemt de belangstel ling voor het strafrecht weer toe. Haarlem dreigt met het seponeren van tweehonderd zaken en er is weer nieuws. Ernstige zaken zou den moeten worden geseponeerd, omdat de zittende magistratuur geen capaciteit heeft om die zaken te berechten. En dat net nadat de rech terlijke macht zelfheeft gemeld, dat zij geen onbe langrijke onroerendgoed-zaken meer gaat doen, om dat ze dan belangrijke zaken, zoals strafzaken,zouden moeten laten liggen. Maarblijkbaaris denoodhoger. Volgens delaatstebe- richten zouden dus zelfs duizend 'ernstige strafzaken' moeten worden geseponeerd. De zaak wordt ernstig opgevat en vanuit het Amsterdamse parket worden al oplossingen aangedragen: 'plea-bargairimg'. Beken nende verdachten zouden methet OM kunnen onder handelen over de straffen en de rechter hoeft deze overeenkomst dan alleen nog maar even te toetsen. De minister van Justitie kondigt maatregelen aan te gen de sepots. Hij wil gepensioneerde rechters en offi cieren van justitie weer laten opdraven en hy wil de rechter-plaatsvervangers weer in ere herstellen en hun weer rechterlijke taken opdragen. Dit laatste is opmerkelijk, omdat deze lieden enige jaren geleden doordevorigeministerzijn weggepest, omdatderech- ter-plaatsvervangers hun hoofdbaan elders (bijvoor beeld in de advocatuur)hebbende(dus?)nietonpartij- dig genoeg zouden zijn. Met betrekking tot het terugroepen van gepensio neerden moet worden opgemerkt dat dat dan toch op basis van vrijwilligheid zou moeten en dat de moge lijkheid voor gepensioneerden om tot hun zeventigste te blijven werken, nu ook al bestaat, zodat er niet veel nieuws onder de zon is. Toegegeven moet worden aan de minister dat hij nu (op korte termijn) ook niet veel anders kanDe kantte keningdie geplaatst moet worden isdat depolitieknu weer een tijdelijke oplossing verzint voor een pro bleem dat de politiek zo niet veroorzaakt heeft, dan toch zeker heeft zien aankomen en heeft genegeerd. Al tijden roepen de rechters dat het werk boven hun hoofd groeit, maar desalnietteminblijftde politiekna- genoeg doof voor de rechterlijke roep om meer perso neel op structurele basis. Nog in het laatste regeerak koord is de rechterlijke macht ruim onderbedeeld. Daarbij dient te worden bedacht, dat de minister van Justitie dit akkoord heeft onderschreven, waarbij voor hem niet kan gelden dat hij (als justitiewoord- voerder van de WD) onwetend was. Maar beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. De oplossing 'plea-bargaining' dient argwanend te worden bekeken. Vanuit Amsterdamwordt de nood klok geluid en vanuit Amsterdam komt de oplossing. Wie heeft belang bij wat? Maar ook inhoudelijk is er wel wat af te dingen op het 'plea-bargaining'. Allereerst zou het niet gelden voor de belangrijkste zaken en niet voor ontkennende ver dachten. Maar daar zit nu juist de pijn: daar moet nu juist zoveel tijd aan worden besteed. Die andere za ken, die gaan in Nederland al zo sneL Wie zo - dus beter worden van dat vrijwillig onderhandelen met het OM over de straf? De verdachten De slachtoffers? Vergeet het maar. Wat weten die ervan? Ik ben bang, dat het OM de grote winnaar wordt en met de huidige partijdige opstelling van het OM vind ik dat onaan vaardbaar. De straftoemeting zou aanmerkelijk wor den gesimplificeerd (geen oog voor individuele om standigheden) en de kans dat mensen met geld er veel beter uitkomen dan Jan-met-de-pet lykt me tegroot Maar, zult U zeggen, ze doen het in Amerika toch ook? Jawel, maar de gehele Amerikaanse jus titiele cultuur is volmaakt anders dan in die in Nederland. En dan kan j e niet zomaar een stukje uit de Amerikaanse pro cesvoering pakken en diein Nederland invoeren. Wil len wedan ook de impeachementregelgeving overne men? En het juiysysteem? Bovendien, watis een bekennende verdachte? Wordt die altijd bijgestaan dooreen raadsman? Welke garan ties zijn er dat rijk en arm even goed worden tegemoet getreden? Hoe openbaar wordt een en ander in de praktijk? Wil het OM wel telkens met criminelen on derhandelen? Ruim tien jaar geleden hoorde ik iemand op een con gres een dergelij k handelen (dis)kwalificeren als: 'co ia-justitie'. Gelukkig heb ik de minister van Justitie al horen zeggen, dat hij er niet voor voelt In Nederland geen coia-justitie! (Pro/, mr. K de Doe Wer is koog leraar strafrecht en pro cesrecht aan de faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Emsamvs Universiteit Rotterdam} Door Ad Bloemendaal „De verraderlijke Palestijnse hand die ook maar een korrel zand opgeeft, moet door het Palestijnse volk worden afgehakt." Sjeik Has san Nasrallah hoefde niemand uit te leggen wie hij met die uitspraak op het oog had. Op een massabijeenkomst in Beirut. het afgelo pen weekeinde, verwees de leider van de shii- tische Hezbollah het „het levensgevaarlijke Wye-akkoord" naar de schroothoop. En hij deed een onverbloemde oproep aan de Pales tijnse politie zich tegen president Jasser Ara fat te keren, zodat deze hetzelfde lot ondergaat als destijds de Egyptische president Anwar Sa- dat. Arafat heeft zich nooit in een benijdenswaardi ge positie bevonden, maar het Wye-akkoord heeft de duimschroeven extra strak aangezet. Wil hij gebiedsuitbreiding, dan moet hij zich aan zijn dure beloften houden. Houdt hij zich aan zijn beloften, dan loopt zijn leven gevaar. Wat zijn persoonlijke veiligheid betreft heeft Arafat het meeste gevaar te duchten van klei ne organisatie en individuen die de conse quentie van hun daden voor lief nemen. Zelf- moordcommando's bijvoorbeeld, of fanatici van het type Khaled Istanbul!, de sergeant die Sadat vermoordde. Niet voorniets richtte sjeik Nasrallah zijn oproep aan de Palestijnse poli tie. Arafat is gewend aan gevaar. Met het aan vaarden van het Oslo-proces maakte hij de keuze dat hij voortaan langs diplomatieke weg zou proberen zoveel mogelijk grondgebied in handen te krijgen voor de toekomstige Pales tijnse staat. De Wye-overeenkomst die de Amerikanen Arafat en de Israëlische premier Netanyahu door de strot hebben geduwd, vergt een com promisloze strijd tegen terreur. „Zonder de mensenrechten geweid aan te doen," hebben de Amerikanen met typisch westerse hypocri sie in de tekst toegevoegd. In de Palestijnse sa menleving is een akkoord als Wye een gega randeerd recept voor machtsmisbruik. De strijd tegen terreur zal zich niet beperken tot acties als het innemen van illegale wapens en het oppakken van radicalen met bloed aar. hun handen. Alles wijst erop dat de komende drie maanden - de periode waarin de overeenkomst moet worden uitgevoerd - de Palestijnse gebieden in het teken zullen staan van willekeurige ar restaties, gevangen houding zonder vorm van proces, martelingen en schending van de pers vrijheid en het recht op vrije meningsuiting. De Israëlische regering zal dat een zorg zijn, maar voor de Amerikanen ligt het anders. Uit angst Arafat in moeilijkheden te brengen heb ben ze de afgelopen paar jaar veel door de vin gers gezien, maar nu de CIA bij de uitvoering van het Wye-akkoord gaat optreden als scheidsrechter wordt het ingewikkeld. Ameri kaanse veiligheidsagenten moeten straks be palen of het Palestijns bestuur effectief de „terroristische infrastructuur" aanpakt. Of het de strijd aanbindt tegen anti-Israelische oprui- iing, of gewoon de oppositie muilkorft Het heeft er alles van weg dat het Palestijnse bestuur heeft besloten dat het maar het beste is dat de oppositie de komende maanden niet aan het woord komt. Dat scheelt een hoop mis verstand en discussie. Bovendien krijgt het Palestijnse publiek dan niet dagelijks inge wreven hoezeer zijn leiders dansen naar het pijpen van Netanyahu. Het is een politiek die moet worden uitgevoerd in de Palestijnse gebieden en in Jordanië, waar een deel van de Hamas-leiding is gevestigd. De Jordaanse regering schrok vorige week van een reeks felle anti-Wye verklaringen van Khaled Mishal, het hoofd van het politieke bu reau van de Hamas in Amman, die een jaar ge leden doelwit was van een mislukte Mossad- Zijn kritiek viel in slechte aarde by de rege ring van koning Hussein, die een belangrijke rol speelde bij de tot standkoming van de over eenkomst. „Harnas heeft geen leiderschap, geen vertegenwoordiging en geen bases in Jor danië," verklaarde premier Fayez Tarawneh. Dat ts namelijk de officiële Jordaanse opvat ting. Een dag later al waarschuwde een rege ringswoordvoerder de kennelijk toch bestaan de Harnas. Hij vertelde de 'Jordan Times' dat „de vijf Hamas-leiders in Amman, van wie de meesten Jordaanse staatsburgers zijn, is aan gezegd dat ze geen openbare verklaringen mo gen afleggen en niet mogen spreken met de media." In de Palestijnse gebieden verloopt het muil- korvïngsproces onhandiger. Het begon 23 ok tober, de dag waarop in Washington het Wye- akkoord werd ondertekend. Elf journalisten kregen na het verlaten van het huis van sheich Achmed Yassin in Gaza-stad, opdracht naar een politiebureau te rijden. Daar moesten ze hun filmmateriaal, met de reactie van de Ha- mas-leider op het akkoord, inleveren. Als ergens geldt dat de ene hand niet weet wat de andere doet, dan is het wel in de Palestijnse gebieden. De verantwoordelijkheid voor de pers schijnt te zijn overgeheveld van het 'Mi nisterie van Informatie' naar de 'Staats Infor matie Dienst' en de persoonlijke persdienst van Arafat. Voor perskaarten schijnt men zich te moeten wenden tot een 'Algemene Dienst voor Informatie' die wordt geleid door Ziad abd el-Fatah, die ook aan het hoofd staat van het officiële Palestijnse persbureau Wafa. Maar ook het hoofd van de Palestijnse inlich tingendienst, Arnin Hindi, bemoeit zich met journalisten. Hy liet na het incident in Gaza- stad weten dat de politie-actie op een misver stand berustte. Arafats perskantoor maakte een paar dagen later bekend dat buitenlandse journalisten voortaan alleen tot de Palestijnse gebieden zullen worden toegelaten met voor toestemming, Een journalist moet zijn komst 48 uur te voren aankondigen, zich naar een kantoor voor de buitenlandse pers la ten begeleiden door een agent van de Pales tijnse preventieve inlichtingendienst en opge ven met wie hij van plan is te spreken. Dat al les om contacten tussen de pers en de islamiti sche oppositie te bemoeilijken. Het gonst ook in Palestijnse journalistieke kringen van de geruchten. Volgens Taher Sh- riteh, een journalist met uitstekende contac ten in bestuur en oppositie, staan de plaatselij ke pers draconische beperkingen te wachten. Bronnen in het Palestijnse bestuur hebben hem verteld dat binnenkort alle kranten en tijdschriften, plaatselijke zowel als geïmpor teerde, zullen worden gecensureerd. Het gaat daarbij vooral om artikelen waarin oppositie wordt geuit tegen de uitvoering van het Wye- akkoord. Als Shritehs bronnen gelijk krijgen zal snel blijken dat een persbreidel niet mogelijk is. De Gazastrook is geen afgestoten gebied en in Oost-Jeruzalem heerst dankzy de Israëlische bezettig een vergaande mate van persvrijheid. Bovendien wonen er in vrijwel alle landen van de Palestijnse diaspora Palestijnse oppositie leiders. Pogingen oppositie en media te muil korven zal het Palestijnse bestuur dan ook meer problemen dan oplossingen bezorgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1