13,: Toch volledige kwijtschelding van reinigingsrechten Sloopkogel beult flat Vlaardingen heeft ook nog 'stille reserve' Rotterdams Dagblad ■y KHJKENSTUI Ij KONUNrNIHItt BAPrNDPECHT O Extra rijksbijdrage biedt uitkomst voor Maassluis Kapotte leiding slaat gat in wegdek Drie auto's beschadigd Beroofd en met staven geslagen Met alcohol op achter het stuur Bejaarde dief Geen straf voor Gamma Delft en Schiedam om de tafel over afsluiten van polderwegen SP wil hangplekken voor jongeren Informatieavond Centraal Station en Randstadraii Deelgemeente Noord ird Man (78) gepakt voor slaan van bejaarde vrouw Maassluise wijk zonder stroom Of bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 3 november 1998 Door Jos van Nierop Maassluis Minima in Maassluis krijgen de reinigingsrech ten volgend jaar toch voor honderd proeent kwijtgescholden. Dit werd gisteravond duidelijk tijdens de politieke beschou wingen over de gemeentebegroting voor 1999. Een recent be kend geworden financiële bijdrage van de rijksoverheid maakt de eerder aangekondigde bezuiniging nu onnodig. Zou die bijdrage er niet zijn gekomen en had het college van b en w geen andere oplossing weten te vinden, dan had dit gister avond en vanavond ongetwijfeld fikse discussies opgeleverd. In de aanvankelijke begroting zouden huishoudens, die moeten rondkomen van een minimumin komen, maar dertig procent te rugkrijgen van de te betalen reini- gingsbeiastmg. De achteruitgang van honderd naar dertig procent was nodig, motiveerde het college van b en w in september, om het optrekken van de kwijtschel dingsnorm voor de onroerende- zaakbelasting (OZB) te kunnen betalen. Voor kwijtschelding ko men nu alleen huishoudens in aanmerking die op 95 procent van het minimuminkomen zitten, vol gend jaar wordt dit honderd pro cent. Omdat er door deze maatregel een groep zou ontstaan die er per saldo op achteruit zou gaan, had den in elk geval PvdA en CDA in september al tegengesputterd. Iets dat nu onnodig wordt omdat het college 240.000 gulden van het rijksgeld uit de zogenoemde sep- tember-circulaire gebruikt om mi nima het volledige bedrag aan rei nigingsrecht kwijt te schelden. En blijkt de gemeente bij dat kwijtschelden niet genoeg te heb ben aan die extra 240.000 gulden dan zal dit, verwees WD'er John Scheerstra naar coalitie-afspra ken daarover, in 1999 door aanvul lende bezuinigingen worden be kostigd. De overige 300.000 gul den, die de gemeente kort gele den extra van het rijk ontving, wordt overigens besteed aan de Regionale Organisatie Gehandi capten Voorzieningen. Dit is no dig omdat er meer van voorzie ningen zoals rolstoelen en de tele- taxi gebruik wordt gemaakt dan begroot. Pagina 15: WD en CDA Maas sluis willen tekort politie op lan delijke agenda. -£s5 Door een lek in een rioolpersleiding In de Vlaardingse Wete ringstraat ter hoogte van het gemaal is zondagnacht een flink gat geslagen in het wegdek. Met noodpompen wordt het afval water, dat normaal gesproken door de persleiding wordt afge voerd, op dit moment over de Maassluissedijk gepompt. In alle vroegte is gistermorgen begonnen met de reparatie en verster king van de persleiding. Als het beton na 24 uur uitgehard is, kan het gemaal de rol van de noodpompen weer overnemen. Vanwege de noodpompen is de Maassluissedijk tijdelijk afge sloten voor alle verkeer. Om de bouwwerkzaamheden voor het project Dijksteeg/Sclaavenburg geen vertraging op te laten lo pen, mogen de vrachtwagens tot morgen door het centrum van Vlaardingen rijden via de Parallelweg over de Westhavenkade en door de Zomerstraat naar hun bestemming. Als alles vol gens plan verloopt kunnen de persleiding en het i woensdag weer gewoon hun werk doen. Foto Roei i Maassluis Drie auto's zijn gis teravond in Maassluis door onbe kenden beschadigd. Van twee in de Mustangstraat geparkeerde wagens werden rond 18.00 uur de buitenspiegels weggenomen. Aan de Gror.dzeilcr werd rond 23.00 uur ook nog een auto bekrast met een scherp voorwerp. De lak werd aan een zijde beschadigd van het achterlicht tot het achterportier. Schiedam Met de nodige slagen van ijzeren staven is in de nacht van zondag op maandag een 51-ja- rige Schiedammer van zijn geld beroofd. De man fietste rond 0.30 uur vanaf de Strickledeweg de Philippusweg op toen hij door vier onbekende mannen van zijn tweewieler werd getrokken. Ze sloegen daarbij met ijzeren sta ven. Nadat het slachtoffer zijn geld, een bedrag van 110 gulden, had afgegeven, gingen de daders er in een witte personenauto van door. Schiedam Op de Laan van Bo- l'es heeft de Schiedamse politie de afgelopen nacht rond 1.45 uur een 46-jarige Schiedammer be trapt op het rijden met een slok op. De man blies een alcholpro- millage van 0,85 en kreeg een boe te van zevenhonderd gulden en een tiirieliik riiverbod oneeleed. SchiedamPersoneel van een su permarkt aan het Schiedamse Frans Rietveldpad hield gisteren een winkeldief aan van bepaald respectabele leeftijd. Een Schie dammer van 83 jaar had verschil lende producten in het mandje van zijn rolstoel gedaan en pro beerde zo langs de kassa te glip pen zonder te betalen. Medewer kers betrapten hem echter en droegen de bejaarde dief over aan de politie. SchiedamPolitie en justitie zul len geen stappen ondernemen naar aanleiding van de instorting van de Gamma-vestiging aan de Schiedamse Admiraal Tromp straat. De bouwmarkt viel vorige week woensdag in elkaar nadat door regenval vijf keer zoveel wa ter op het dak was komen te staan dan gebruikelijk. Milieucoördinator B. Lankester van de Schiedamse politie bena drukt wel dat het een ander ver haal was geweest indien er slacht offers waren gevallen. „Nu wordt geen proces-verbaal opgemaakt," verklaart hij. „Waren er wel slachtoffers gevallen, dan was dat echter zeker gebeurd." Het dak van de Gamma stortte in rond 8.00 uur in de ochtend. Er waren toen geen klanten in de bouwmarkt aanwezig. Het eindrapport dat bouw- en wo ningtoezicht maakt naar aanlei ding van de instorting, is morgen gereed. Daarin moet duidelijk worden of er fouten zijn gemaakt bij de bouw van de Gamma-vesti ging. Dat is nu vooral van belang voor de afwikkeling van de zaak tussen Gamma en haar verzeke ringsmaatschappij Volgens Lankester ontbraken in het Gamma-gebouw enkele spui gaten, die voor de afvoer van over tollig water op het dak moeten zorgen, die op de bouwtekenin gen wel stonden aangegeven. Een van de betrokken inspecteurs van bouw- en woningtoezicht, A. Hoekema, wil echter zo ver niet gaan. „Die indruk heb ik niet," zegt hij. „Maar ik moet bekennen dat ik ze niet heb geteld." En uiteindelijk werd het toch een ouderwetse ontmoeting met de sloopkogel die in petto lag voor de flat aan de 's-Gravefandseweg in Schiedam. Het tien verdiepingen tellende gebouw zal de komende weken laag voor laag worden gesloopt Niks geen spectaculair einde door middel van implosie. Te gevaarlijk vondert tèn minste twee van de betrokken partijen. Overi genstot groot verdriet van de sloper die zich een paar weken geleden nog mocht koesteren in de aandacht van de landelijke media. Want een fiat opblazen, dat zorgt altijd voor een leuk en luchtig item op televisie. Maar helaas het werd niet één klap van de dynamietsfaven maar een heleboel klapjes van de sloopkogel. Eén troost: je hebt er zo wel langer plezier van. Foto Roei Dijk- SchiedamDc gemeenten Schie dam en Delft gaan binnenkort om de tafel zitten om te praten over het afsluiten van de Harreweg en Kerkweg/Kandelaarweg. De twee polderwegen tussen Schiedam Noord en Delft Zuid worden veel vuldig gebruikt door automobilis ten die daarmee de drukte op de rijksweg willen ontlopen. In de woonwijken m Schiedam Noord en Delft Zuid en de buurtschap pen in het tussenliggende gebied wordt daardoor veel verkeers overlast veroorzaakt. Ook omdat veel automobilisten zich op de lange rechte polderwegen niet houden aan de maximumsnel heid, In het verleden zijn door de ge meente Schiedam ook al pogin gen ondernomen om de twee pol derwegen af te sluiten voor auto verkeer, met uitzondering van be stemmingsverkeer. Dit plan stuit te echter op grote bezwaren van automobilisten die de weg dage lijks gebruikten. De krachtme ting bracht gemeente en wegge bruikers uiteindelijk bij de Hoge Raad waar de gemeente Schie dam aan het kortste eind trok. Volgens de Hoge Raad kon de ge meente onvoldoende hard maken dat de afsluiting de verkeersvei ligheid zou verbeteren. Ook van uit Schipluiden en Overschie kwamen bezwaren tegen het Schiedamse plan. Volgens deze twee was het onbillijk om automo bilisten die van Schiedam Noord' naar Delft Zuid wilden, twintig ki lometer om te laten rijden. De gemeente Schiedam gaat het nu toch nog een keer proberen. Deze tweede poging is mede inge geven door de verkeersoverlast in de buurtschap Kerkbuurt. Het smalle dorpsweggetje van het buurtschap krijgt dagelijks hon derden auto's te verwerken met gevaarlijke verkeerssituaties als resultaat. Bij de tweede poging zoekt Schiedam echter de steun van Delft omdat die gemeente aan de andere kant van de polderwe gen ook kampt met verkeersover last. Schiedam wil nu overigens niet meteen inzetten op het afsluiten van beide routes door de polder. Ook met het afsluiten van slechts één van de twee wegen zou de ge meente tevreden zijn. Het is de verwachting dat de twee gemeen ten binnen drie weken om de tafel gaan zitten. Vlaardingen De SP wil dat er in Vlaardingen 'tenminste twee' hangplekken voor jongeren bü komen. De grootste oppositiepar tij in de Vlaardingse gemeente raad zal daarover donderdag tij dens de beraadslagingen over de begroting vojr volgend jaar een motie indienen. Volgens SP-fractievoorzitter Mar tin Kappers zijn jongeren, of ze nu naar school gaan, werkloos zijn of een baan hebben, best bereid mee te helpen met het organiseren van activiteiten. „Jongeren hebben behoefte aan informatie over acti viteiten voor jongeren. In de Holy is inmiddels een Jongeren Ont moetingsplaats, een hangplek ge creëerd. Nu gaat de knip op slot en worden geen middelen gere serveerd om nieuwe hangplekken in de overige wijken aan te leg gen," stelt Kappers vast, die bur gemeester en wethouders wil dwingen om ergens geld vandaan te halen voor nieuwe hangplek ken. Twee andere wensen die de SP in de algemene beschouwingen zal ventileren is het snel aanleggen van de voetgangersbrug over het Buizengat en het op peil houden van de maatschappelijke dienst verlening in Vlaardingen. De maatschappelijke dienstverle ning is door een onvoorziene sala risverhoging in de CAO met een tekort van 60.000 gulden komen te zitten. Als hiervoor door de ge meente geen extra geld beschik baar wordt gesteld zal in Vlaardin gen slechts één dienstverlener op de 16.000 inwoners zijn, terwijl landelijk dat gemiddelde één op de 8000 is. Dat is voor de SP onac ceptabel. 'Echt van de gekke' noemt de SP het besluit van burgemeester en wethouders om de geplande car poolplaats bij het Holy Zieken huis uit de planning te schrappen. De oppositiepartij vindt dat nogal VTeemd 'in een tijd dat iedereen spreekt over het terugdringen van de automobiliteit'. Bovendien wordt de carpoolplaats voor het grootste deel gesubsidieerd. Voor de gemeente blijft een jaarlijkse last over van achtduizend gulden, hebben de rekenmeesters in het stadhuis op verzoek van Kappers berekend. Om de wensen van de SP uit te voeren kan het college van Kap pers betreft de 'volstrekt overbo dige en nutteloze' openstelling van de busbaan op de Dillen burgsingel vdor alle verkeer niet door laten gaan. Door Ben van Haren VlaardingenNaast het in de be groting vermelde totaal van 132 miljoen gulden aan reserves heeft de gemeente Vlaardingen ook nog een 'stille reserve' van tien vijf tien miljoen gulden. Dit schrijft de afdeling financiën en informa tie aan het PvdA-raadslid George Wieart, die om uitleg over de ge meentelijke reservepositie had gevraagd. Het gaat om aandelen van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en van de Bank Neder- De informatieavond vindt plaats op donderdag 5 november vanaf 20.oo uur (zaal open 19.30 uur) Bewoners van onze deelgemeente zijn welkom op deze avond waar de wethouder de plannen zal toelichten en ambtenaren bij informatiestands ingaan op uw vragen. Plaats: Rotterdamse aula van de Montessort MAVO, Stadhoudersplein 35 Info: 4659111 Op uitnodiging van het bestuur van deelgemeente Noord komt Wethouder Kombrink informatie geven over diverse ingrrjpende plannen voor uitbreiding en vernieuwing van openbaar vervoer in onze deelgemeente. Vooral zal aan de orde komen de gevolgen m onze deelgemeente van nieuwbouw in en rond het Centraal Station en de aanleg van de nieuwe Randstad Lightrail-verbindwg (Den Haag - Zoetermeer - Rotterdam). landse Gemeenten, die met een nominale waarde van slechts 87.000 gulden in de Vlaardingse boeken voorkomen, maar die jaar lijks een dividend van één mil joen gulden opleveren. De actuele waarde van die aandelen raamt de afdeling financiën en informatie op een bedrag van 'tien a vijftien miljoen gulden'. „De reservepositie van Vlaardin gen is in totaliteit bevredigend," melden de ambtenaren aan Wicart. Ze geven ook aan in hoe verre de afgelopen jaren en in 1999 op die reserve is ingeteerd. Op 1 januari was er nog sprake van een totaalreserve van 134,6 miljoen gulden waarvan de op brengst van de verkoop van het nutsbedrijf en de CAI aan ENECO met 71,5 miljoen het grootste deel is. Volgend jaar zal de optelling van alle reserves in de boeken in de buurt van 125 miljoen gulden uitkomen. De hoofdoorzaak hiervan is het volledig afboeken van een 'lening' van 7,2 miljoen, die het gemeente bestuur in 1995 uit de eigen reser ves haalde. Hierdoor onstaat een reëler beeld, staat in de brief aan Wicart. Wethouder Roijers sprak onlangs over 'een schoonheids foutje' dat op aandringen van de accountant wordt gecorrigeerd. In de begrotingsstukken heet het dat de gemeente Vlaardingen de financiële systematiek 'meer in overeenstemming brengt met de gangbare praktijk'. De financieel specialisten van de gemeentesecretarie eindigen hun vijf vellen tellende notitie voor raadslid Wicart met een doorlich ting van het weerstandvermogen van de gemeente Vlaardingen. Voor de volledigheid' vermelden ze daarbij de verzilverbare aande len die in gemeentelijk bezit zijn. Ook geven ze de ruimte weer, die de gemeente heeft op het gebied van eigen belastinginkomsten. Vlaardingen heeft de belastingca paciteit, die het rijk aan gemeen tes toestaat, vrijwel volledig be nut, blijkt uit de ambtelijke noti tie. „Bij calamiteiten is het, gelet op het huidige niveau van de lasten druk, niet mogelijk ingrijpende belastingmaatregelen te treffen. De reinigingsrechten/afvalstof fenheffing en de rioolrechten zijn volledig kostendekkend en de OZB-tarieven bevinden zich reeds op een relatief hoog ni veau." „Een fraai essay," noemt George Wicart het antwoord dat hij heeft ontvangen van de afdeling finan ciën en informatie op zijn vraag om uitleg over de ontwikkeling van de gemeentelijke reserves. Aan de bekwaamheid van de op steller valt niets af te dingen," voegt het PvdA-raadslid eraan toe. Toch blijft Wicart nog met en kele vragen zitten. „Ja. bij de be handeling van de begroting moet wethouder Boijeis me toch nog wel een en ander uitleggen," kon digt de financieel specialist van de PvdA aan. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gisterochtend een 78-ja- rige inwoner van de stad aange houden op verdenking van zware mishandeling van een 82-jarige vrouw. Het slachtoffer was vorige week zaterdag op het Geüzen- plein de vogels aan het voeren toen zij ruzie kreeg met de ver dachte. De vrouwwerd daarbij ge slagen en geduwd, waardoor zij ten val kwam en haar heup brak. De man zal zich zijn gedrag voor de rechtbank moeten verantwoor den. Maassluis Door een stroomstoring heeft de Maassluise Westwijk gisteravond enkele uren zonder elektriciteit gezeten. Rond 19.30 uur viel de stroom uit in zo'n tweeduizend woningen vanaf de Lijsterlaan tot de Merellaan, in de Burgemeesterswijk en in de volledige Steen- dijkpolder. Na ongeveer een uur was het merendeel van de huizen weer van stroom voorzien. Bij twee flats duurde het echter tot mid dernacht alvorens daar het licht weer kon worden aangedaan. De Maassluise politie heeft tijdens de stroomstoring intensief gesurveil leerd in het getroffen gebied. ENECO tast nog in het duister over de oorzaak van de stroomuitval. Mogelijk duurt het onderzoek daarnaar nog enkele dagen. T Janoteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement." (6 waKen voor Iri/vf Postcode: .....Plaats:. t. T-s Telefoon: wntrósebezofgin©" Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naaf; -; Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Sorvlcë Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3