Binnenland 5 'Zware zaken voor politierechter' m Deventer Eis twaalf jaar en tbs tegen pensionhoudster Schadevergoeding bij 75 millimeter regen in 'n dag Broodjes als verzoening TNO simuleert scheepsramp in Huis ter Heide 'Schijnhuwelijk' op laag pitje Den Uyl tegen autoloze zondag Oude vrouw (81) aangerand Prof. Wertheim (90) overleden Afgemaakt na aanslag Asielzoekers niet in de voortuin Blauwe haai strandt op wad PvdA en WD willen zo meervoudige kamers van rechtbanken ontlasten Verkrachting zonder dwang ook strafbaar Student mag 'solliciteren' naar plek bij geneeskunde Slachtoffer teleurgesteld en geschrokken na vrijspraak Twijfels in Kamer over geld bedrijven voor infrastructuur Actie tegen zwerfvuurwerk VSB Bank al gebeld voor een afspraak om uw geld sneller te Rotterdams Dagblad Woensdag 4 november 1998 Den Haag Het ministerie van. Justitie gaat het onderzoek naar schijnhuwelijken inperken. Staatssecretaris Cohen heeft in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat hij daartoe de Wet voorkoming schijnhuwelijken wil aanpassen. Uit onderzoek is ge bleken dat die wet niet goed werkt. In de toekomst zullen de vreemdelingendiensten alleen nog onderzoek doen naar geplan de huwelijken met een niet-Ne- derlander die geen verblijfsver gunning heeft. Nu nog wordt bij alle huwelijken waarbij een vreemdeling partij is, bekeken of het om een schijnhuwelijk gaat. Den Haag Premier Den Uyl was tijdens de oliecrisis in 1973 eigen lijk helemaal niet voor de invoe ring van een autoloze zondag. Hij had er met koningin Juliana over gesproken en vroeg zich met haar af of het wel eerlijk was tegenover mensen die op zondag him kinde ren en kleinkinderen bezochten. Dat onthulde oud-premier Lub bers gisteren in Den Haag, tijdens de presentatie van een boek over de oliecrisis. Lubbers was in het kabinet-Den Uyl minister van Economische Zaken. Het boek, getiteld Doelwit Rotterdam, is ge schreven door de Utrechtse hoog leraar D. Hellema en docenten C. Wiebes en G. Witte. Zy tonen aan dat de Arabische boycot nooit echt effectief is geweest. HorstEen 81-jarige gehandicap te vrouw die in een rolstoel reed, is in het Limburgse Horst aange rand door een ongeveer 30-jarige man. De aanrander ontblootte zijn piemel en betastte de hevig geschrokken bejaarde onzedelijk. Wageningen Professor dr. W. F. Wertheim is in de nacht van ningen overleden. Wertheim was hoogleraar in de sociologie van Zuid- en Zuïdoost-Azië aan de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast schreef hij talloze boe ken, waaronder Evolutie en revo lutie' (1971), 'Elite en massa' (1975) en 'Third world: whence and wither' (1997). Wertheim is al tijd pleitbezorger geweest van on derdrukten in wat later de Derde Wereld is gaan heten. Emancipa tie was een sleutelwoord in zijn werk en revoluties trad hij met be grip tegemoet. Dat begrip pro beerde hij ook over te brengen op zijn studenten. In de roerige pe riode aan het eind van de jaren '60 had hij dan ook zeer veel aanhang onder hen en zagen velen van zijn collega-professoren hem liever gaan dan komen. Hilversum—Een paardenbeul lijkt actief in 't Gooi, de Vechtstreek en mogelijk ook Flevoland. In wei landen aan de rand van Hilver- 'sum zijn al zeker drie paarden met een groot scherp mes bij de gewrichten gestoken. Bij één er van, de anderhalf jaar oude mer rie Naomi, waren de verwondin gen zo ernstig dat het dier moest worden afgemaakt, Roden De gemeente Noorden veld kan een claim van minimaal twintig miljoen gulden verwach ten als het asielzoekerscentrum in Roden er komt. Dat zegt een woordvoerder van het actiecomité van omwonenden 'Roderveld ÖC Nee'. Volgens de woordvoerder zullen zo'n tachtig omwonenden schade lijden. „We 'hebben vrij staande woningen van vier tot vijf ton met vrij uitzicht. Dat zijn we straks kwijt. Volgens schattingen wordt de waarde van onze wonin gen minimaal gehalveerd." Ameland Een verdwaalde blau we haai is gistermiddag door me dewerkers van het Natuur Cen trum Ameland van het droogval lende Wad gehaald. Het beest is in het zeeaquarium ondergebracht en knapt zienderogen op. De 2.2Ö meter lange haai is voor mensen zeker niet ongevaarlijk. Den Haag PvdA en WD in de Tweede Kamer willen via een initiatiefwetsvoorstel de politierechter ruimere bevoegdhe den geven om zo de meervoudige kamers van de rechtbanken te ontlasten. Beide regeringsfracties willen de politierechter ook zaken laten behandelen waar een straf op staat van zes tot twaalf maanden. Nu mogen alleen de meervoudige kamers dat doen. Voor de politierechter ligt de grens op een half jaar. PvdA-woordvoerder Van Oven kondigde het initiatiefwets voorstel gisteren aan. Minister Korthals van Justitie heeft zich tot nu toe tegenstander getoond van een dergelijke ver ruiming. Enkele weken geleden zei hij in de Kamer wel bereid te zyn er een onderzoek naar te la ten doen. PvdA en WD willen dat niet afwachten. Zij komen met hun initiatief juist op het moment dat de rechterlijke macht alarm slaat over het grote aantal zaken dat wegens capaciteitsgebrek dreigt te verjaren. De problemen spelen met name bij de meervou dige kamers van de rechtbanken. De Kamer debatteert vandaag en morgen over de Justitiebegroting De PvdA-fractie wil van Korthal weten wat precies de omvang ij. van de capaciteitsproblemen en hoe die hebben kunnen ontstaan. Het is PvdA-Kamerlid Kalsbeek niet duidelijk of al het geld dat in voorgaande jaren is uitgetrokken voor versterking van de rechterlij ke macht wel echt is gebruikt. De PvdA wil op korte termijn een hoorzitting houden met vertegen woordigers van de rechterlijke macht om na te gaan of het moge lijk is om via 'kleine' wetswijzi gingen meer vaart te krijgen in de behandeling van zaken. Bij de Ka mercommissie voor Justitie ligt inmiddels het voorstel om zo'n hoorzitting te organiseren. Kalsbeek denkt bijvoorbeeld aan verandering van de termijn waar binnen getuigen kunnen worden opgeroepen. Nu mag dat nog tot drie dagen voor de rechtszitting. Volgens haar komt het echter ge regeld voor dat zaken moeten worden aangehouden omdat de op 'het laatste nippertje' opgeroe pen getuige niet is verschenen. PvdA en D66 gaan bij Korthals verder aandringen op maatrege len om het reorganisatieproces by het Openbaar Ministerie, ingezet door zijn voorgangster Sorgdra- ger, vlotter te laten verlopen. Vol gens D66-Kamerlid Dittrich is er bij het OM nog onvoldoende besef dat het noodzakelijk is om als één organisatie te opereren. Mediators Een ander plan om de rechtban ken lucht te geven, werd gisteren geopperd door directeur P. Wal tere van het Nederlands Media tion Instituut (NMI) m Rotter dam. Volgens hem kunnen zes honderd NMI-mediators, ofwel bemiddelaars in civiele geschil len, het nijpende capaciteitspro bleem bij de rechterlijke macht verkleinen. Walters vindt dat de overheid hierin zelf een belangrij ke rol kan spelen door verwijzin gen door rechters naar mediators te stimuleren. „In Amerika is het fenomeen mediator volledig geac cepteerd. De rechter verwijst in de meeste gevallen eerst naar een mediator." Bij mediation lossen partijen hun geschil gezamenlijk op, met be hulp van de bemiddelaar. Volgens Walter is mediation meestal veel sneller en goedkoper dan een pro cedure bij de rechter. Hoewel de hoge waterstanden menig dijkgraaf nog zorgen baren, lijkt het grootste gevaar Inmiddels geweken. De Rijn bereikt vandaag zijn hoogste stand maar blijft ruim onder het kritieke punt. Slechts de Ussel zorgt hier en daar nog voor problemen, zoals in Deventer, waar de Wellekade in een spectaculaire waterval Is veranderd. De schade is echter beperkt. Foto vincent jaminWGPD Den Haag Boeren in het noord oosten die in een gebied wonen waar in een etmaal 75 millimeter of meer regen is gevallen, komen in aanmerking voor een uitkering via de Wet tegemoetkoming scha de (WTS). Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft dat giste ren bekendgemaakt. De water overlast is gisteren verder afgeno men, maar de situatie blijft kri tiek in de Kop van Overijssel en midden-Friesland. Nog deze week hoopt het ministerie bekend te maken voor welk gebied de scha deregeling precies van kracht is. De regionale boerenorganisaties en LTO-Nederland zullen er de komende dagen alles aan doen het WTS-gebied zo groot mogelijk te maken. Gebieden waar minder regen is gevallen, maar die onder water hebben gestaan om elders erger te voorkomen, komen ook onder de WTS te vallen. Het mi nisterie van Landbouw zal uiter lijk deze week de regeling voor oogstschade verder uitwerken. Die is echter aanmerkelijk min der gunstig dan WTS-regeling. Het hoogheemraadschap Alblas- serwaard en Vijfheerenlanden stelde gistermiddag verscherpte bewaking van de Lekdijk in, maar van een kritieke situatie is geen sprake. Een dijkvak van circa 23 kilometer tussen Everdingen en Nieuwpoort is daar nog niet ver sterkt na de watersnood van 1995, Het schap verwacht dat de Lek en de Merwede donderdag ongeveer dezelfde waterstand halen als in 1995. Bewoners en bedrijven in de uiterwaarden hebben het advies gekregen zelf maatregelen te tref fen. Zoals Rijkswaterstaat al had voorspeld, daalde het waterpeil van de grote rivieren op de mees te plaatsen. Limburg, Oost-Bra bant, Zeeland, Gelderland, Dren the en Groningen zijn nagenoeg uit de gevarenzone. Den Haag Een verkrachting die begint wanneer het slachtoffer zich daarvan niet bewust is, is strafbaar wanneer het slachtoffer de geslachtsgemeenschap vervol gens in de gaten krijgt en zich er tegen verzet. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. Het rechtscollege wees dit arrest in een zaak van een man uit Oude Pekela die in 1995 naar het huis van zijn ex-vrouw ging en daar met haar begon te vrijen terwijl zij nog sliep. Gedurende de daad werd de vrouw wakker en verzette zich tegen de geslachtsgemeen schap. De rechtbank in Gronin gen sprak de man vrij van ver krachting omdat in de wet staat dat van verkrachting sprake is wanneer de dader het lichaam van het slachtoffer met geweld binnendringt. In dit geval was dat niet zo, omdat de vrouw ten tijde van het binnendringen nog sliep en de man dus geen geweld hoef de toe te passen. Het hof in Leeu warden achtte de man deson danks strafbaar en veroordeelde hem tot een jaar celstraf. De Hoge Raad laat dat .oordeel in stand. Volgens de raad doert de wet met de frase 'seksueel binnendringen' niet alleen op de aanvang van de geslachtsgemeenschap, maar ook op de voortduring daarvan, ge mand kan dus voor verkrachting worden veroordeeld wanneer de geslachtsgemeenschap zonder dwang is begonnen, doch het slachtoffer in de loop daarvan tot voortzetting wordt gedwongen." De advocaat van de verdachte, mr. A Fokkema, reageert niet ver rast op het arrest „Ik begrijp wel dat deze uitspraak maatschappe lijk gewenst is, maar feit is dat op de tenlastelegging sprake is van met geweld binnendringen, en niet van met geweld binnen blij ven."Eerder dit jaar oordeelde de Hoge Raad dat voor verkrachting nodig is dat het slachtoffer tegen haar wil seks heeft gehad. Leeuwarden De boze wereld en vooral justitie, politie, de gemeen te Dongeradeel en mannen uit be paalde circuits hebben het ge munt op de 52-jarige pension houdster uit Anjum. Volgens haar leidde dat de afgelopen tien jaar tot bedreigingen, inbraken en vernielingen in het pension, het wegnemen van de administratie en het stelen van geld zonder dat zaken werden onderzocht. De climax is volgens de pension houdster de onterechte veroorde ling voor moord op Louw de Jong en doodslag op Herman Sorrne- mans in 1997. De vrouw stond gis teren in hoger beroep voor het ge rechtshof. Want zo klaagt zij: „Tien jaar lang zijn bewijzen van onschuld zorgvuldig achterge houden. Ik word nergens echt ge hoord. Wel worden er moedwillig conclusies getrokken. Justitie moet op zoek naar de werkelijke daders en mij als slachtoffer zien." Uit het psychiatrisch on derzoek in het Pieter Baan Cen trum komt de vrouw naar voren als deels geniaal, maar ook als ie mand met ernstige psychotische stoornissen en bijna ontoereke ningsvatbaar. De pensionhoud ster doet die lezing af met: conclu sies gemaakt op verhalen die zijn aangeleverd. Voor procureur-generaal Peter van Kesteren is er geen twijfel over de schuldvraag. Uit getui genverklaringen en ook de recon structie van de handelwijze van verdachte staat voor hem vast dat het om een dubbele moord gaat. Dus met voorbedachte rade. De procureur-generaal eiste twaalf jaar cel met aftrek van voorarrest en tbs met dwangver pleging. Dat is vier jaar celstraf meer dan het vonnis van de recht bank. Advocaat Hans Anker veeg de de vloer aan met de betrouw baarheid van de getuigen. Onder hen zit de pensïongaste uitBome, de medeverdachte uit Dokkum die vandaag voor het Hof ver schijnt en de Anjumer die de pen sionhoudster heeft geholpen bij het begraven van Louw de Jong. Tweelingbroer Wim vindt het on begrijpelijk dat bij 'bijna ontoere keningsvatbaar' een gevangenis straf van twaalf jaar wordt geëist. „Dit dient geen enkele zaak. Voor tbs moet geen cijfer komen.Bij bewezenverklaring pleitte hij om naast tbs niet meer dan een of twee jaar celstraf op te leggen. De behandeling al in de gevangenis beginnen noemde hij slechter dan een ehbo-behandeling. Zoetermoer—Studenten krijgen naast loting meer mogelijkhe den om te worden toegelaten tot een opleiding met een studen tenstop. By een gemiddeld eind- examentij fer van een acht of ho ger worden ze direct toegelaten. By een lager cy fer kunnen ze lo ten, of meedoen aan een soort sollicitatieprocedure voor een plek bij geneeskunde, tandheel kunde of diergeneeskunde. Minister Hermans van Onder wijs wil dat instellingen via 'sol licitaties' ook de gemotiveerde studenten kunnen kiezen. Ie dereen die niet via deze weg wordt aangenomen, kan mee doen aan de lotingsprocedure. Studenten mogen zich maxi maal tweemaal inschrijven voor een sollicitatieprocedure. Ooi mogen ze tweemaal loten. Voor de sollicitatie moeten ze zich overigens wel twee keer bij de zelfde universiteit aanmelden. Hermans wil dat alle universi teiten gaan experimenteren met de manier waarop ze studenten voor hun numerus-fixusoplei- dingen selecteren. Met betrekking tot de OV-stu-' dentenkaart verklaarde Her mans zich bereid om studenten de keus te laten de kaart wel of niet te nemen. De kaart wordt komend studiejaar een stuk on aantrekkelijker voor studenten, omdat hij onder de presta- tienorm wordt gebracht Dat be tekent dat studenten die onvol-' doende studiepunten halen, niet alleen hun studiebeurs moeten terugbetalen, maar ook de kaart' Arnhem „Teleurgesteld en ge- sclirokken." Meer wil Ina van der Krol uit Wekerom niet kwijt over het besluit van het Arnhemse ge rechtshof de 48-jarige Gradus M. vrij te spreken van de winkelover val in Otterlo. De dader bewerkte de jonge vrouw diverse malen met een beitel en ging er vandoor met slechts duizend gulden. Ina is als gevolg van de uiterst geweld dadige roof voor haar leven invali de. Op aanraden van de politie gaat ze niet in op het vonnis van het hof. Onlangs deed ze gedeelte lijk haar verhaal tijdens een ont-. moeting met de media. Nu wenst ze liever buiten beeld te blijven. Gradus M. viel zijn advocaat mr. D. Moszeowiez gistermiddag di rect na de uitspraak huilend om de hals. Hij heeft altijd ontkend ook maar iets met de overval te maken te hebben. Volgens eigen zeggen bevond hy zich de 20ste oktober 1997 niet eens in de buurt van Otterlo. „De politie heeft me van straat gepakt, omdat ik een woonwagenbewoner was. Ik hoop dat nooit iemand hoeft mee te ma ken wat mij is overkomen. Nu ga ik lekker met mijn vrouwtje naar huis," zei M. Hij voegde vervol gens die de daad bij het woord en liep stevig gearmd met zijn echt genote weg. Vier maanden gele den gaf M. de vrouw zijn jawoord in het huis van bewaring In Doe- tinchem. M. werd gisteren wél veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij een diefstal op 3 november 1997 by een antiekhandelaar in De Lier, waar 36.000 gulden werd wegge nomen. Daarvoor kreeg hij vier maanden cel. Omdat hij al veel langer dan die tijd in voorarrest heeft gezeten (ruim een jaar), hief het hof de voorlopige hechtenis op. Den Haag—.De Tweede Kamer en hét kabinet'zijn het er over eens dat het bedrijfsleven veel meer moet worden betrokken bij de aanleg van wegen, spoorwegen en tunnels. Maar hoe dat precies moet gebeuren, staat hen nog niet echt duidelijk voor ogen. Dat bleek gisteren toen de Tweede Kamer het onderwerp voor het eerst besprak met de drie verant woordelijke ministers: Jorritsma (Economische Zaken), Zalm (Fi nanciën) en Netelenbos (Verkeer en Waterstaat). Zij konden nog geen geslaagde voorbeelden uit de praktijk noemen. Het is vrijwel nog niet gelukt bedrijven bij de uitvoering van nationale projec ten te betrekken. De Tweede Kamer en de regering zijn er echter wel van overtuigd dat er zeer veel mogelijkheden zijn, vooral bij de grote infrastruc tuurprojecten die nu op ?tapel staan. Het is overigens nog niet duide lijk welke rol de Tweede Kamer zal kunnen spelen bij een samen werkingsproject tussen de rijks overheid en het bedrijfsleven. Als bedryven in een vroeg stadium bij een project worden betrokken, zoals de Tweede Kamer wil, dan ligt een deel van de afspraken al vast als het parlement erover spreekt. „Als je geen risico wilt lopen, moetje de financiering geheel via de overheid laten lopen," waar schuwde Jorritsma. Ook Zalm gaf de consequenties aan:Als je een contract sluit met bedrijven, dan ben je ook verplicht je daaraan te houden. Dan kun je niet, zoals nu wel gebeurt, een zandbedding voor een weg zo'n twintig jaar la ten liggen." Den HaagDe lucht is weer opge klaard. Maar de Nederlandse Eu roparlementariërs en het kabinet trokken gisteren na een lunch met belegde broodjes in het Cats- huis nog steeds niet eensgezind op. Wel zijn ze het er tijdens een 'goed gesprek' over eens gewor den dat ze het oneens met elkaar mogen zyn. Gf zoals de disgeno ten na afloop netjes zeiden: ieder heeft zijn eigen verantwoordelijk heid. Premier Kok had de Euro parlementariërs niet in zijn offici ële ambtswoning 'ontboden', nee, Voorschoten—Maak de straten op 1 januari vrij van zwerfvuurwerk. Met dat motto gaat de vuurwerk campagne 1998 van start. De actie moet gemeenten en burgers aan sporen op 1 januari 's nachts hun stad vrij te maken van zwerfvuur werk. Met name jongeren van 10 tot 19 jaar rapen op nieuwjaarsdag nog al eens zwerfvuurwerk op en ste ken deze zogenaamde weigeraars opnieuw af Dit stunten met zwerfvuurwerk loopt vaak ver keerd af. Volgens de Stichting Ideële Reclame (SIRE) valt40 pro cent van de vuurwerkslachtoffers Op nieuwjaarsdag. Initnwt wwhtsb.nl VSB. BANK VSB. Daar kom je verder mee. Huis Ter Helde Als de nood aan de man komt, zijn veiligheidsei sen belangrijk Maar of ze goed zijn en of ze worden gevolgd, is de vraag. Om een antwoord te vin den heeft de onderzoeksorganisa tie TNO in Huis ter Heide het in terieur van veerboten nage bouwd. Met een aantal proefpersonen 'aan boord' was het gistermiddag zwaar weer op de plek waar ooit Ameriaanse militairen waren on dergebracht. Onderzoekers van TNO Techni sche Menskunde zoeken uit hoe mensen handelen als zij als ratten in de val zitten en welke veilig heidsvoorzieningen het beste kunnen worden opgesteld. Dat is niet zo eenvoudig, want als een schip slagzij maakt, kunnen de menselijke zintuigen behoorlijk in de war raken. TNO deed een beroep op fanfare korpsen, kerkkoren en perso neelsverenigingen om als 'proef- groep' te fungeren. Die werden hevig wiebelend met de voorge schreven bordjes volgens het zo geheten bioseoopüchtsysteem naar een verzamelplaats ge stuurd. Voordeel daarvan is dat die verlichting ook bij lichtuitval werkt en niet kwetsbaar is. Na deel is het statische karakter van het systeem: de bordjes wijzen een bepaalde kant op, al kan het gezien de omstandigheden wen selijk zijn de passagiers naar een andere richting te leiden. Onderzoekers namen het gedrag van de 'opvarenden' met camera's en infraroodkijkers op. Volgens onderzoeker Louis Boer kunnen betere voorschriften in e^n groot aantal gevallen de veiligheid ver hogen. „Bij de ramp met de Her ald of Free Enterprise (1987) had het allemaal niets uitgehaald. Dat schip was in een mum van tijd verdwenen. Bij de Estonia (1994) Vrïjwillers op een hellend vlak, om na te gaan hoe de evacuatie van passagiers aan boord van zeeschepen kan worden verbe terd. Foto Hans Stelnmeier/ANP hadden betere voorschriften dui delijk wel effect gehad." Deze rampen met veerboten hebben geleid tot meer aandacht voor de veiligheid op passagiersschepen. De evacuatie van de passagiers in geval van calamiteiten is daarvan een belangrijk onderdeel. hy vond het 'gewoon nuttig om eens by te praten over de financi-" en', zei hij na afloop van het on derhoud. En er waren de afgelo pen dagen natuurlijk 'wat over trokken beelden' ontstaan, zei de minister-president. Aanleiding voor de vergader- lunch waren uitlatingen van mi nister Zalm (Financiën). Vorige week beweerde hij dat de Euro parlementariërs, vooral die van PvdA en D66, het Nederlandse be lang hadden geschaad door in Straatsburg vóór het aanleggen van een miijardenreserve te stem men. Nederland zet zich immers juist in voor een sobere Europese begroting. Het was 'gênant', zei Zalm. De Europarlementariërs d'Ancona (PvdA) en May-Weggen (CDA) sloegen daarop terug met kwalificaties als 'achterlijk' en 'onjuist'. Na dit verbale wapenge kletter over en weer schaarden de hoofdrolspelers zich gisteren vol goede wil om de dis. De toonzet ting was nu aanmerkelijk milder van aard. Ai was het maar omdat we in een salon zaten. In zo'n omgeving ga je niet opspelen," aldus Eurparle- mentariër Wiebenga. Hij is het als WD'er als enige eens met het ka binet dat de EU-begroting sober moet zyn. Nederland heeft zijn Europese partners gisteren overi gens voor het eerst zijn tanden la ten zien in de discussie over de EU-begroting. Staatssecretaris Ybema van Economische Zaken weigerde om de relatief beschei den post voor consumentenvoor lichting sterk te laten groeien. Hij kreeg daarin de steun van Duits land, Frankrijk en Groot-Brittan- nië.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1