6 r w Chirac en Franse justitie bepalen klimaat voor Tour de France 1999 Kwakzalvers verdwijnen nooit De 'hoer' van een Franse minister Benelux-metrolijn Randstadrail (2) Politie in Rijnmond r V: Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 4 november 199B On de" eindredactie van Annemlek van Oosten, te!.: 010-4004358 Ook iets op uw hart? schrijf naar hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-raail: digitaal@luna.nl). Hond het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletters), adres en tele foonnummer (onder uw brief in de krant komen al leen naam en woonplaats). Brieven cp rijm, anonie me brieven, oproepen (voor acties e.d.) stencils, brieven die door anderen als discriminerend c.q. beledigend kunnen worden ervaren en 'open brie ven' worden niet opgenomen. Plaatsing betekent niet dat bet Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Wij woonden in een aardige straat met bomen en veel groen. In 1994 kwam het bericht dat de Benelux-me trolijn onze straat in Schiedam zou gaan doorkruisen. Bijna twee jaargeleden ontvingen we van het project bureau een grappig conservenblikje Vooruitblik me trolijn'. In het bijgesloten foldertje lazen we dat de Be- nelujdijn 1,6 miljard zou gaan kosten en dat deze per dag 67.000 passagiers zou gaan vervoeren. Er werd met geen woord gerept over wat het de omwonenden zou gaan kosten. Inmiddels wonen we al ruim een jaar in een onvoor stelbare overlastsituatie. Het begon met het kappen van alle bomen en met kaalslag van de openbareruim- te. Het is alsof er een bombardement heeft plaatsge vonden. Overalzie je opgebroken wegen en paden en overal ligt zand en modder, dat zich vastzet op kleding en op allerlei spullen in en om het huis. Elke werkdag vanaf zeven uur, geregeld ook op zaterdag, hebben we last van lawaai van machines en vrachtwagens, enzo voorts. En dat gaat tot in de volgende eeuw duren. Ongeveer een maand geleden werden damwanden en heipalen van 22 meter lang in de grond getrild en ge slagen, op een afstand van zes dacht meter vóór onze deur. Het 'vooruitblikje' trilde van onze vensterbank. Er ontstondenplotselingflinke scheuren en spleten in muren, vloer en plafond van ons huis; dwars door het pleisterwerk en de kurkparketvloer heen. Onlangs kregen we over deze scheuren en spleten een brief na mens de 'algemeen directeur' van de dienst Gemeen tewerken Rotterdam. Deze weinig begripvolle brief meldt in feite dat men aan het onderzoeken is of er misschien nog andere oorzaken voor de betreffende scheuren en spleten aan te wijzen zijn. De Beneluxlijn is, evenals Schiphol en de Betuwelijn, van algemeen belang voor economische welvaart- Maar kan en mag er by dit soort projecten zó cynisch en goedkoop over de gevoelens en de belangen van omwonenden worden heengewalst? In een serieuze vooruitblikopdetoekomstvanNederlandhoortzeker ook de vraag thuis hoever de overheid en het bedrijfs leven kunnen gaan in het opofferen van individuele belangen aan economische welvaart (lees: mobiliteit). We lopen het risico dat de meerderheid van de bevol king straks in betonland Nederland wórdt gevórmd" door 'omwonenden'. F. van deHeijning-Hurlonans, Schiedam Zelden heb ik zo'n verhelderende bijdrage aan de dis cussie over 'Randstadrail' gelezen als de brief van de heer J. van der Ven in het Rotterdams Dagblad van 29 oktober. Reeds van 1930 tot juli 1936 bediende een dochteron derneming van de HTM, de CAB-ZHAM, een buslijn tussen centrum Den Haag(Plaats)en centrum Rotter dam (CoolsingeiyOostplein). Er waren twee sublijnen aan deze lijn verbonden, namelijk Scheveningen - Den Haag (Plaats) en Rotterdam (Hofplein-Waalha ven). Blijkbaar was dat bedrijf zijn tijd ver vooruit! Wat zou het fantastisch zijn als HTM en RET hun tramnetten in de 21ste eeuw tussen Den Haag en Rot terdam aan de westzijde zouden verbinden, door tus sen Delft (zuid) en Schiedam (noord) een verbindings stuk aan te leggen. En aan de oostzijde een verbinding via de Hofplein- en Zoetermeerlijn. Van Scheveningen, Leidsehendam enZoetermeertot Schiedam, Rotterdam (zuid) en in de toekomst Gaar dingen, Ridderkerk en Camisselanden (Tram Plus!) via Rijswijk (straks Plaspoelpolder), Voorburg en Delft zou een aaneensluitend fijnmazig tramnet kun nen ontstaan, bediend door modem voorstad-materi eel la Karlsruhe en Saarbrücken. Indien dat alles kan worden bereikt door samenwer king, dan zijn we structureel goed bezig in het volgen de millennium. Wie weet! p. Hoekwater, Rotterdam Mij moet van het het hart wat ik zaterdag 31 oktober meemaakte. Ik ben chauffeur van Vervoer OpMaaten had om 18.45 uur twee passagiers die iknaar het Stadi on Feijenoord moest brengen. Een van deze mensen, een wat oudere, invalide dame, had met een begeleid ster de afspraak gemaakt om elkaar onder het viaduct (vanwege de regen) te ontmoeten. Ik kwam van het adres Sluiskreek en moest vanwege orders van de politie via de Stadionweg naar de voor kant van het Feyenoordstadion rijden. Maar verder dan tot het voorplein mocht ik niet. En omdat het be wuste viaduct aan de andere kant van de weg was, moest ik dus weer helemaal terugrijden via de Olym- piaweg, bij het St Clara Ziekenhuis. Ook daar mocht ik er niet door. Ik stapte uit om aan de politie die het verkeer regelde, te vragen of ik even tien meter door mocht rijden tot het viaduct. Maar er werd alleen maar gezegd: 'Door rijden!' Onderwijl wees deze politieagent mij de weg terug. Nu ben ik al enkele tientallen jaren in dienst vanhettaxivervoer.Jeprobeertzoveelmogelijkseryi- ce te verlenen aan een klant; vandaar dat ik graag wil de dat er even een uitzondering voor mij en de invalide dame werd gemaakt. Maar ik moest mijn mond hou den en doorrijden. De manier waarop de politie mij en mijn passagiers be handelde - ikkreegnieteensdekansde situatieuitte leggen - zette kwaad bloed- Ik vervolgde myn weg naarhet viaduct via de andere kant van de weg,dieook afgesloten was. Toen ik myn passagierliet uitstappen, kreeg ik een bekeuring. En dat alleen maar omdat ik wél weet wat een klein beetje service betekent en de politie niet Ik heb al weinig begrip voor het feit dat Vervoer Op Maat geen toestemming krijgt om men sen, die slecht ter been zyn, extra service te kunnen verlenen, maar een uitzondering mag toch wel eens worden gemaakt? Henk Buying, Rotterdam Het protest tijdens de twaalfde etappe van de Tour de Fran ce 1958. Kna- ven, Vos- Ramp, De Jongh en Blij levens zijn er bij gaan ztt ton. Links: R k Verbrugghe. Arch ieffotoCor vos/ Marketa Navratllo- Door Peter Ouwerkerk Als morgenochtend in Concorde La Fayette, Parys, het profiel van de Tour de France 1999 wordt be kend gemaakt, hopen alle 2000 aanwezigen met Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc dat de 86ste Ronde verschoond zal blijven van uitwassen en taferelen als in de afgelopen julimaand. Nóóit meer zö'n Tour als dit jaar. Een Tout die bezig leek de hand aan zichzelf te slaan. Een Tour, die meedogenloos werd ontmaskerd. Immers, een wieier- feest dat bol bleek te staan van verboden producten. Waar de Franse justitie bijna dagelijks de recherche op losliet, waar kader en staf tot wanhoop werden ge dreven, waarin renners werden gearresteerd, ploegleiders en ploegartsen voor verhoor kwamen vast te zitten, waar revolte en sta king aan de orde van de dag wa ren, waaruit ploegen collectief be sloten op te stappen. En nog is de explosie, die de Festi- na-auto vol met vermaledijde EPO-ampullen ontketende, niet tot zwijgen gebracht. Nog altijd zitten er mensen vast.-Buiten Frankrijk is hier en daar, onder meer door de Zwitserse wieler bond, wel met straffen gezwaaid, maar het echte verdict moet nog komen. O ja, intussen is er op allerlei ni veaus gesproken. De internatio nale wielrenunie UCI nam het voortouwen noodde ploegleiders, renners, artsen en andere direct betrokkenen naar het hoofdkwar tier in Lausanne. Er werden nieu we afspraken gemaakt, het do- pingkwaad werd opnieuw te vuur en te zwaard bestreden. Wij, jullie, zij gaan door met de strijd. De UCI zal geld vrymaken voor nieuw en vooral intensiever do pingonderzoek. De ploegen en de sponsors hebben eveneens beslo ten een paar miljoen te investe ren. Maar of het werkelijk hout Snijdt? De professionele sporten, zoals het wielrennen, hebben zich buiten de heilige regels van de ethiek geplaatst. Anders dan by- voorbeld de Amerikaanse spor ten, maar ook het tennis en de Formule-I, heeft de wielersport echter de pech, dat ze niet schroomt haar eigen kinderen op te eten: er wordt wat afgecontro- leerd. Utopia Of dat wel zo verstandig Voor wie volhoudt dat sport bchoon' moet zijn, tot op het hoogste ni veau, is het smeken om Utopia. Veel realistischer is het uitgangs punt dat topsport als in de Tour zo gezond mogelijk moet worden be dreven. Dat de acteurs in die sec tor van 'sportertainment' wordt verboden er met een verziekt li chaam, gedreven door een ver knipte geest, zonder enig zelfres pect op los te gaan. Dat betekent zoveel als: niet achteraf controle ren, maar een check-up vooraf. Niet de grenzen leggen bij het verbodene, maar bij het verant woorde. De gezondheidscontrole. Het is het belangrijkste wapen in de strijd tegen de doping, zoals die straks, per I januari, wordt geïn troduceerd. Een legerartsen stopt van iedere licentiehouder vier keer per jaar een aantal persoon lijke gegevens in een databank, en op grond daarvan kan worden bepaald of betrokkene 'een slik ker, pakker of spuiter is, of dat hij zijn lichaam op andere kwalijke wijze bezig is op te peppen. Het is een nobel streven. Alleen: helpt het voor de Tour de France 1999? Helpt het voor de andere wielerkoersen in Frankrijk? Dwingt het de Franse justitie tot even passieve opstelling als vóór juli 1998? Heeft de wielersport in het algemeen, en het hoogste be stuursorgaan in het byzonder, daarmee voldoende aangetoond af te willen van het kwalijke ima go een sport van bedriegers en ge- drogeerden te zijn? Kan Frank rijk daarmee leven? Het is nauwelijks aannemelijk. Zolang iedere pompbediende, douanier of tolweg-ambtenaar nog in elke plastic zak een nieuw bewijs van dopinggebruik ziet, die zakken besnuffelt en verza melt, ze gaat aangeven bij de gen darmerie, en de politie er een nieuw dossier van opent, is er wei nig kans op het luwen van de klopjacht. Onlangs heeft premier Chirac nog weer aangekondigd, dat het Frankrijk ernst is met de strijd te gen 'la drogue'. Dat hij straks op de Europese top in Wenen een be gin hoopt te maken met de unifor miteit van de rechtsregels in de lidstaten inzake dopinggebruik. Afgezet tegen die opvatting lykt er voor instanties als de UCI wei nig hoop. Alle goede bedoelingen, vertaald in maatregelen, ten spyt. Frankrijk gedoogt simpel minder, is repressiever dan bijvoorbeeld Nederland; constateer hoe ver de soft drugs nog uiteen liggen. En; Cees Priems collega Mare Madiot had m Nederland geen honderd dagen 'huisarrest' hoeven genie- 'ten. Sluier Niettemin wordt morgen de sluier opgelicht van weer een nieuwe Tour de France. De laatste van de ze eeuw. Start in Le Puy du Fou (net als in 1993), via het noorden naar de Alpen, vervolgens de Py reneeën in, een slottijdrit in Bor deaux, finish in Parys. Hoe groot (of klein) zal het percentage 'over levenden' dit keer zijn? De Tour is in zijn huidige gedaan te te zwaar, werd gezegd. Maar meer dan twee rustdagen zitten er in '99 toch echt niet in. De Tour duurde te lang, de etappes moes ten (nog) korter. Welnu, de Tour van 1999 bestrijkt opnieuw 23 da gen, de cols zullen niet lager zijn, tweehonderd kilometer is het dagmenu, en het inzetten van wis selrenners is nog steeds niet toe gestaan. Iedereen is razendbenieuwd welk antwoorden Tourdirecteur Le blanc dón zal hebben op het ge voel van machteloosheid, dat ve len in de julimaand van dit jaar heeft bekropen; zo wil niemand verder, zo kin het ook niet verder. Het bedrijven van profsport wordt op die manier in eén criminele hoek gedrukt. Maar ondertussen durven ploeg leiders niet meer met keeltablet- ten en paracetemol over de Fran se grens te trekken. En ondertus sen voelen gekwalificeerde ploeg artsen zich gedegradeerd tot min der dan het niveau-drogist. By het Kruidvat of de DA staat meer voor vrije verkoop in de schappen dan bij eemploegarts in zijn'koffer wordt geduld. Maar ook in juli 1999 zullen er weer renners zyn, die na vier, vijf cols in een verzengende hitte de uitputting nabij zijn, en die hoog nodig adequate verzorging behoe ven. Met een zoutoplossing bij voorbeeld; zo een die in menige andere tak van sport, per spuit en zonder bezwaar, door de aderen Zolang er echter geen garanties zijn afgedwongen bij de Franse overheid staat de Tour de France 1999 aan hetzelfde gevaar bloot als in de zomer van dit jaar. Op Jean-Marie Leblanc zal grote druk worden uitgeoefepd om het klimaat voor een nieuwe Tour weer acceptabel te maken. Op een volgende 'heksenjacht' jacht zit niemand te wachten. Hoe loute rend die van juli jongstleden wel licht ook zal werken. Maar of Leblanc spelers en bege leiders het volledig vertrouwen kan teruggeven? Het lijkt een on mogelijke opgave. De Tour is al ja ren een kermis; heel veel illusie. Afschaffen dan maar? Alleen een nieuwe wereldoorlog zal de Tour kunnen stoppen. Door Margit Kranenburg De discussie over gevaarlijke al ternatieve genezers is door het overlijden van enkele patiënten van een Amsterdamse macrobioot weer opgelaaid. De politiek wil nu ingrijpen en eist garanties. Dat laatste is onbegonnen werk: om dat de gewone geneeskunde nooit overal een remedie voor kan heb ben, zullen er altijd kwakzalvers ♦zyn. De reguliere geneeskunde is voor verreweg de meeste patiënten eerste keus. Gewone artsen wor den vergoed door ziekenfonds of verzekering, alternatieve gene zers maar in enkele gevallen. Voor gewone behandelingen be staan wetenschappelijke bewij zen dat ze werken, voor alternatie ve therapieën niet of nauwelijks. Toch is alternatieve geneeskunde populair. Bijna een miljoen Ne derlanders bezoekt af en toe een alternatieve behandelaar. De te vredenheid is groot, zeker als mensen lang hebben getobd bij huisarts of specialist. Vooral chronisch zieken zeggen baat te hebben bij alternatieve therapieën. Niet alleen omdat ze kruiden gebruiken of aan voetre- fittxit; doen, ook omdat ze van een natuurgenezer of bloesemthera peut meer aandacht krijgen dan van de gehaaste huisarts of speci alist. Alternatieve genezers ne men vaak uitgebreid de tijd om dat ze in tegenstelling tot gewone artsen niet alleen naar de kwaal kijken, maar naar de totale mens. Helaas voor de goede therapeuten zijn er ook knoeiers. Iedereen kan therapeut zyn, je hoeft maar een bordje op de deur te timmeren. Sinds de invoering van de wet BIG (Beroepen in de individuele Gezondheidszorg) is er geen ver bod meer op alternatieve genees kunde. Patiënten hebben een ei gen verantwoordelijkheid, is de stelregel. Misbruik Sommige genezers maken mis bruik van het vertrouwen van zie ke mensen die er alles over heb ben om verlichting van hun klachten te vinden. Dié therapeu ten veroorzaken schade aan ie mands gezondheid, raden hun cli ënten af naar de gewone dokter te gaan of vragen absurd veel geld. Patiënten kunnen juist door de af- hankelijkheidsrelatïe met hun therapeut gevaar lopen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg kan malafide genezers door de wet BIG niet zomaar uit hun praktijk zetten. Alleen het Openbaar Ministerie kan optre den bij klachten of vermoedens van strafbare feiten. Na de recen te berichten over omstreden ge nezers, wil minister Borst (Volks gezondheid) de Inspectie de be voegdheid geven een praktijk in ieder geval tijdelyk te sluiten na een actie van het Openbaar Minis terie. De Tweede Kamer wil meer. Ka merleden pleiten voor toezicht en voor een overheidsgarantie voor de kwaliteit van genezers. De overheid zou volgens Sp-Kamer- lid Kant alleen therapieën moeten toestaan waarvan de werking en het nut zijn bewezen. Toezicht op alternatieve genezers lijkt op het eerste gezicht zinnig. Maar de risico's verdwijnen daar mee niet, de overheid kan niet voorkomen dat zieke mensen an dere behandelwijzen zoeken als ze bij de gewone geneeskunde zijn uitgedokterd. Zolang mensen alles voor hun ge zondheid over hebben en artsen met lege handen staan by kwalen, blijven patiënten proberen. Ook met keurmerken of toezichthou ders kan de overheid nooit garant staan voor alles wat zogenaamde genezers prediken of doen. Onmogelijk Het is onmogelijk alle alternatie ve genezers op te sporen en in de gaten te houden. Al komen alle huidige behandelaars in een groot boek en onder voortdurende con trole, dan nog kan de buurvrouw een thuispraktijkje beginnen met allerhande oosterse gezondheids adviezen die nergens op slaan en Na de recente berichten over omstreden genezers, wil minister Borst (Volksgezondheid) de Inspectie voor de Gezondheidszorg de bevoegdheid geven een praktijkin ieder geval tijdelijk te slui ten naeenactievan hetOpenbaarMinlsterie.ArchieffotoGPD/ceeszom zelfs gevaarlijk zyn. Een uitgebreidere bevoegdheid van de Inspectie, zoals Borst voor stelt, draagt bij aan de bescher ming van burgers Genezers die flink in de fout zyn gegaan, ver dwijnen in ieder geval tijdelijk. Maar preventief het hele alterna tieve circuit in de gaten houden, zoals enkele Kamerleden voor staan, gaat te ver. Eigen verantwoordelijkheid is niet voor niets een uitgangspunt geweest bij de nieuwe wet. Zieke mensen moeten ondanks wan hoop en pijn hun gezond verstand blijven gebruiken en niet zomaar alles geloven en ondergaan. Door Cees van Zweeden Franse journalisten haalden dit najaar hooghartig hun neus op voor hun Amerikaanse collega's die een kruistocht voerden tegen de schuinsmarcheerder in het Witte Huis. Zo diep zou Frankrijk nooit zinken. Maar vorige week eiste het liberale dagblad Le Mon de het hoofd van een der eigen schuinsmarcheer ders. De politicus in kwestie is de socialist Roland Dumas, die van 1988 tot 1993 minister van Buitenlandse Za ken was. Dumas is thans voorzitter van het Constitu tionele Hof, het college dat erop moet toezien dat nieuwe wetten in overeenstemming 2ijn met de Con stitutie. Voor een dergelijke functie heb je een man van onbesproken gedrag nodig, zegt Le Monde, niet een Dumas. Als minister had Roland Dumas een innige relatie met de aantrekkelijke Christine Devier-Joncours. Maar wat die relatie extra pikant maakte, was het werk van Devier-Joncours als lobbyiste voor het Franse olieconcern Elf-Aquitaine. Al veel langer werd bevroed dat Devier-Joncours door het olieconcern by Dumas in bed was gedropt om de minister te beïnvloeden. De maltresse zat tus sen november 1997 en april van dit jaar zelfs in voor lopige hechtenis op verdenking van omkoperij, en nog altijd loopt een juridisch onderzoek tegen haar. Of Devier-Joncours de minister ook werkelyk met geld heeft omgekocht, is vooralsnog niet bewezen, maar vast staat dat ze hem met haar charmes heeft gekuipt. Dat althans onthult ze zelf in een boek, 'Hoer van de Republiek', dat deze week verschijnt. Het weekblad Paris Match publiceerde vorige week al gedeeltes uit het boek, maar of 'Hoer van de Repu bliek' alle huiskamers haalt, is onzeker. Het boek is uiterst schadelijk voor Roland Dumas, maar de iro nie wil dat een van Dumas' grootste vijanden de rechter heeft gevraagd het te verbieden. Die vijand is de rechtse politicus Jean-Jacques de Feretti, die als ex-man van Christine Devier-Joncours in het auto biografische werk figureert. Peretti is niet bijster ge steld op Dumas, want hij verloor niet alleen zijn vrouw aan de socialist, maar ook zijn kiesdistrict in de Dordogne, waai' Dumas hem versloeg. „Hij had mijn vader kunnen zijn," schreef Devier- Joncours over de 25 jaar oudere Roland Dumas. Maar deze minister was zo 'gecultiveerd' dat het niet moei lijk was om verliefd op hem te worden. In de Opéra de Paris zong Dumas 'La Bohème' van Puccini, in Wenen sprak hij Duits met een Oostenrijks accent, in Madrid bezigde hij een literair Spaans, in Moskou las hij Poesjkin in het Russisch, en in het vliegtuig leer de hijen passant Chinees en Perzisch. Dumas, die zijn maitresse openlijk meetroonde op sommige van zijn diplomatieke reizen, was ervan overtuigd dat de jonge vrouw grote affiniteit voor hem koesterde. Maar eenmaal bekroop hem toch de twijfel „Ben je hiervoor mij of voor Elf?" wilde de mi nisterweten, toen ze hem onverwacht was nagereisd „Hoe kun je eraan twijfelen dat ik er altijd voor jou ben," antwoordde ze nqar eigen,zeggen. Maar in wer kelijkheid was ze bij die gelegenheid de minister na gereisd op nadrukkelijk bevel van Elf, dat haar voor haar diensten in totaal 66 miljoen francs op een Zwit serse bankrekening betaalde. President Mitterrand had een reis gepland langs een aantal Golfstaten, maar wilde nu juist dót land over slaan waar Elf een miljardencontract in de wacht wil de slepen. Smeekbedes aan het adres van de presi dent hadden gefaald en een ramp tekende zich af. Er was nog maar één middel dat kon werken: Dumas (die grote invloed op Mitterrand had). De 'hoer van de republiek' werd op een vliegtuig ge zet naar New York, waar Dumas de jaarlijkse Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties bijwoon de. Devier-Joncours peuterde bij de Franse delegatie een pasje los voor het VN-gebouw, beende door ein deloze gangen en betrad uiteindelijk de vergaderzaal waar Dumas juist bezig was zijn Amerikaanse colle ga James Baker de les te lezen. Een paar dagen later, vanzelf na enige intieme mo menten met de minister, ging de telefoon in haar ho telkamer. Het was Dumas. „Bravo, kleine soldaat. Je hebt gewonnen. Je kunt terug naar huis." Mitterrand zou het golfstaatje aandoen, het contract was veilig. „Voor dit alleen al had Elf-Aquitaine me een pensi oen voor het leven kunnen geven," schrijft ze. „En er waren veel meer van dit soort zaken." Opgericht 2 april 1991 Uit de statuten: Het Rotterdams Dagblad Is een onafhankelijke regionale krant, zonder binding met enige levensbeschouwelijke organisatie, politieke partij of belangengroepering. De krant stelt rich ten doel door middel van berichtgeving in woord en beeld, analyse en achtergrondartikelen haar lezers zo actueel, objectief en veelzijdig mogelijke Informatie le verschaffen. Hoofdredactie: J. Prins en LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt, Eindredactie Vormgeving: R.LJ. van Zeelst (chef), Th. den Boer, W.M J. Broesder, RJ.A. Dochy, C.W. Hengstmengei, G.A. Putkamer, F.D. Schouten, M. Schreuder, R.K. Timmer, mr. J.H. Vente, P.C. vanZwienen. Stadsredactie Rottordam: J-S. Booister (chef), J. de Bmijn, J.H. Bunte, K. Kegel, Y. Kennen, W.A. Kloppert, P. de Lange, mr. J.P.W.E. van der ieur (pfv.chef), mr. P. Louwerse, drs. B.H.L Maandag, B.M J.H. Neellssen, M.E Nijboer, drs. W. Penning, M.M.A. Potters, drs. P.M.C. Smits, T.H.Tibboel, J.A. Waltmans-van Eek, R. Wolters. N leuwsd ienst/Binnen/b uiten la nd:B.V. Verkade (chef),N. Atlci, J.H.P. Geurens, S J. van Item, A.M J. van Oosten (opinie), drs. P. Otte, A, Provoost (Z&ZJ, A. Riethof, P. Slavenburg, JJX. Spanjersberg, C. van der Velden Cultuur Laven: M J.F. Maas (chef), F. Aften, EJ. Baks, K. Meerman, LG. Du Moulin, PJ.T. van Eijkelenburg, A.M J\. Veelenturf, G.E. Scholtens. Economie: N. P. de Vries (chef), A. Bakker, O J.C. Burter, D. van der Jagt,G.B. Onnink, J.C. Roodenburg, M.LW. Thissen. Sport: P. Ouwerkerk (chef), S.G. Bootsma, drs. P.F.G. van den Bosch, M. van der Kraan, P. Ocks, J.Th. Reismann (plv.chef), LS.'van Schellebeek. Illustratie: F. van Someren (chef), J.A. Christiaanse, J.W. Dorst, D.D. Fabery de Jonge, Nvan der HoevenC. Kuiper,» J. Rdzema, A.P.G. Spruljt, l.l. Vilders. Informatiebeheer: GJ. van den HII (chef), drs. HJBorsje, H. Grootenhuljs, E. Lagerwerf. Editie Voome-Putten: C.G, Buitendijk (chef), A. Bevaart (sport)A. Hoogerwerf, RJ.A. Leijssenaa r, S. de VI legh, EJ Wendt, H.P.deWit Editie Waterweg: J.A. Rozendaal (chef), E. Comelisse, M.O.S. Floor, B.P. van Haren, D.G.Q.P. Hermans, J. van Klaveren, C.S. van der Meer, M.M. Olsthoom, A.H.M. Sonne mans (sport), Editie Ussel en Lek: M.E. Verwaaijen (chef), A. de Koning, A.W.L Roo(jakkers, D.C.M. van Viimmeren. Editie Regio Zuid: C.H. Soeters (chef), P.M.H. Blonk, WJ. Hulsman (sport), A.C.P.H.Leemve,EJ.Okkerse, A.l. Rubio, Secretariaat hoofdredactie.^ A DurivQu, C. vandenBerg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2