18 Rotterdam Minder bezuinigen op brandweer Rotterdam Eis: 2 en 3 jaar celstraf voor zinloos geweld in T iel Topkunst naar beleggingsclub 'Adempauze' in conflict bij Radio Rijnmond De neger van Imago Mundi: een dom, nederig en primitief wezen Rotterdammers praten mee over architectuur Geelzucht op scholen in Bergschenhoek en Bleiswijk Aanrijtijden geen twaalf maar acht minuten Wethouder: Opvang ook in buitenwijken Verkeerschaos Ambtenaar met tbc besmet dertig mensen RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 4 november 1998 DoorWessel Penning Rotte rdam Ze ogen dom en ge dienstig. Nederig en primitief. Soms grappig en exotisch. Ze zijn slaaf, soms butler. In het beste ge- va! zyn ze artiest. Bovendien heb ben ze dikke vuurrode lippen, grote oorbellen en hun huid is zwarter dan zwart gekleurd. Nee. In de onlangs door het Rot terdamse Museum van Volken kunde binnengehaalde collectie afbeeldingen van 'negers' uit de negentiende en vroeg twintigste eeuw, worden zwarte mensen niet erg florissant uitgebeeld. Zelden toont hun beeld -weergegeven op reclameposters, koektrommels, snoepverpakkingen en meubel stukken - enige waardigheid. De makers van deze creaties hebben niet gepoogd op neutrale wijze de zwarte medemens' af te beel den. Welnee, het ging hen om het respectloos afbeelden van 'de ne- geri, van 'de nikker'. Gelukkig hebben we het hier maar over een museumcollectie. Het is de verzameling van de stichting Imago Mundi, die een genuanceerde beeldvorming over ander culturen wii bevorderen. Het is een fraaie collectie die een licht werpt op de beeldvorming over zwarten in de westerse popu laire cultuur. Gelukkig hebben we het hier maar over een flinke ver zameling die in de komende tijd wordt tentoongesteld in diverse Rotterdamse scholen en in het hoofdkantoor van Nationale Ne derlanden aan het Weena. Geluk kig gaat het het hier maar om een collectie, die haarfijn aangeeft hoe racistisch en xenofoob onze voorouders eerder deze eeuw dachten over zwarte wereldbur gers. Gelukkig maar. Want wij zelf, de mensen van de jaren ne gentig, zijn stukken anders, Toch? Nee. Zei kunstenaar Felix de Rooy, die samen met medekunstenaars Ru- fus Collins en Norman de Palm de Imago Mundi-collectie bijeen heeft gebracht, gisteren tot de aanwezigen in het Museum van Volkenkunde „Nog steeds wordt de neger vooral voorgesteld als Europarle mentariër He dy d'Ancona: 'Nog steeds worden zwar ten in recla mes opge voerd in een dienende rol, eera met na tuurlijkheid lichaams- rachtofsek- sualiteit. Foto Cees Ru lp er/Rotter dams Dagblad sporter, als entertainer of seksob ject. Dat zwarte mensen ook goe de wetenschappers kunnen zijn, goede economen bijvoorbeeld, dót beeld zie je niet." En De Rooy haalde eigentijdse re clamespotjes aan. Dat van Pepsi Cola bijvoorbeeld, waarin een ko lossale zwarte weer eens het ultie me sportmens moet spelen. Of die van Chiquitabananen, waarin een negermeisje in een rokje van ba nanen wat wulpse danspasjes doet. „Tja, zei van Rooy. „Zo leren zwarte kinderen dus nooit dat ze ook econoom kunnen worden. Ze moeten sportheld of hiphopper worden. En de europarlementariër Hedy d'Ancona -aanwezig om een zo genoemde Imago Mundi-lezingte houden- wenste er ook geen doekjes om te winden. „We zullen geen reclames van wasmiddelen of zeep meer aantreffen waarin de waskracht zich bewijst omdat zelfs een neger er wit van wordt - geen aanprijzing voor schoen poets of kachelpoets die het glim men en glanzen gelijk een zwarte huid in het vooruitzicht stelt, maar nog steeds zijn er dropmer- ken die zwarte mensen op de ver pakking gebruiken, nog steeds worden zwarten in reclames opge voerd in een dienende rol, of geas socieerd met natuurlijkheid, li chaamskracht of seksualiteit," zei ze. En volgens de voormalige minis ter van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) lijden ook ande re minderheidsgroepen onder on gunstige stigma's. „Turken of Ma rokkanen, migranten, vluchtelin gen of asielzoekers - ze zijn in de beeldvorming niet alleen anders, maar vaak ook lastposten, profi teurs, domoren of criminelen." En: „Wat verbeelden we ons ei genlijk? We verbeelden ons dat wij Nederlanders tolerant en be gripvol zyn, dat we niet discrimi neren, dat we mensenrechten res pecteren." Toen schetste ook de Rotterdam se wethouder Herman Meijer nog eens dat allochtonen in Rotter dam -Marokkanen, Turken en asielzoekers- dagelijks moeten vechten tegen een negatieve beeldvorming die voortkomt uit xenofobe gevoelens van autochto ne Rotterdammers, En vanaf dat moment zag de Imago Kundi-col- lectie er opeens heel anders uit. Opeens keek je anders naar de meubelstukken, die waren opge bouwd uit negerpoppen. Opeens keek je anders naar die neger met een theetafelblad op zijn hoofd, naar die neger met een lessenaar op zijn hoofd of naar die neger met een kandelaar op zijn hoofd. Ja, toen moest je wel anders kij ken naar al die glanzende negers, met oorbellen, vuurrode lippen en supergespierde lijven. Het stand beeld van deschele neger met bol hoed, rode strik, blauw hesje, roodwitgestreepte pantalon, die nederig een hand ophoudt om een fooitje te ontvangen? Dat stand beeld, watje nog was opgevallen door die aanstekelijke feüe kleu ren, vond je opeens niet grappig meer. Rotterdam Rotterdammers moeten meer dan nu kunnen meepraten over de architectuur in hun stad. Het uiterlijk van gebou wen moet onderwerp van een pu bliek debat van Rotterdammers worden, vindt het college van b en w. Als met het gemeentebestuur meer kan worden meegepraat en meegedacht ever gewenste archi tectonische plannen, dan zullen de burgers van Rotterdam meer dan nu vinden dat ze in een mooie stad wonen, is de verwachting. Er moet daarom nog vanaf van daag worden gewerkt aan een wervend architectuurklimaat, schrijft het Rotterdamse college in de zogenoemde Architectuur- brief. De brief is gestuurd aan de ge meenteraad en diverse instellin gen in de stad. Dat er een archi- tectuurbrief is, is geheel volgens de wens van een aantal raadsle den uit de vorige raadsperiode. Zij vroegen wethouder Meijer, zelf architect, om een notitie over architectuurbeleid, die zou gaan dienen 'als een referentie voor rtedebouwkundigen en arehitee- ten die planneng aan maken voor Rotterdam'. Het college doet in de brief na drukkelijk een beroep op de bouwwereld om na samenwer king tot geschikte architectuur te komen. Ook laten b en w weten dat nen meer aandacht wil gaan besteden aan de relatie tussen ge bouwen en het openbaar gebied. De overgang tussen straat en kan toorgebouwen moet 'uitnodigen der'worden. Juist de straat, de openbare ruim te, is in de jaren zeventig en tach tig verwaarloosd, schrijft het col lege. Het straatbeeld werd verre van levendig gemaakt. „Zo ma ken sommige bouwblokken een afwerende en geslopen indruk." Het college vindt zelf een wijk als de Kop van Zuid au juist een voor beeld .vaar wél aandacht is be steed aan de inrichting van du straat. Daar is voor de inrichting goed gekeken naar de bestaande bebouwing en de relatie tussen gebouwen en hun omgeving. De Van Nellefabriek, de Bergpol- derfiat, het Groothandelsgeboi'w en de wijken Heyplaat en Vree wijk vindt het college voorbeel den van paradepaardjes van ver antwoorde arclutectuur uit het verleden. Ze zijp er, vindt het col lege, gekomen dank zij opdracht geverschap met een brede maat schappelijke en culturele oriënta tie. Zulk opdrachtgeverschap past de stad in haar huidige, moderne vorm nog steeds. Bergschenhoe*—Op basisscholen in Bergschenhoek en Bleiswijk zijn gevallen van de besmettelijke ziekte hepatitis A (geelzucht) ge constateerd. Op een school in Bergschenhoek zijn van enkele groepen alle kinderen, ouders en docenten door de GGD Delfland ingeënt om verdere besmetting te voorkomen. Inenting gebeurt zo dra twe*1 of meer gevallen van de ziekte zich in één groep binnen zes weken voordoen. Volgens het gemeentebestuur van Bergschenhoek en de GGD Delfland is de situatie niet uitzon derlijk. In Nederland worden va ker kleine epidemieën van hepa titis A op scholen gemeld. In dit geval is de besmetting waar schijnlijk veroorzaakt door men sen die op vakantie zijn geweest naar een land rond de Middel landse Zee en niet tegen hepatitis waren ingecn*» Hepatitis ofwel geelzucht is een ontsteking van de lever. De vari ant die nu in de B-driehoek de kop opsteekt, is volgens de GGD een minder ernstige vorm, die bij kinderen meestal mild verloopt. Zij hebben vaak geen ziektever schijnselen. Volwassenen hebben wél klachten. Tijdens zwangerschappen is er geen gevaar op besmetting van het ongeboren kind. Overdracht van het virus kan gebeuren door besmet voedsel te nuttigen of door in een besmette omgeving na toiletbezoek de handen niet te Rotterdam Een van een vracht wagen gevallen lading versperde gistermiddag rond drie uur alle drie de rijbanen van de Botlek tunnel in de richting van de Maas vlakte. Dat leidde tot lange files cp dc AI5, dc Greene Kruisweg en andere doorgaande wegen die voor vertraging zorgden. Van de vrachtwagen waren vaten met slijk gevallen. Twee veegwagens ruimden de rommel op. Bij Vendu Notarishuis kwamen gisteren een kleine 600 schilderijen onder de hamer. Foto Jaap Rozema/Hotterdams Dagblad Rotterdam—Een Rotterdamse be leggingsclub heeft gisteren één van de topstukken van de kunst veiling van Vendu Notarishuis in Rotterdam gekocht. Het werk, een arcadisch landschap van de 17de eeuwse meester Jan van der Meer de Jonge, bracht 27.000 gul den op, ruim boven de richtprijs van 20.000 gulden. Het schilderij is afkomstig uit een Kralingse na latenschap. De opbrengst van de eerste veilingdag bij Vendu Nota rishuis .overtrof de verwachtin gen. Bij de twee verkopingen van gisteren, verdeeld over een mid dag- en een avondsessie, verwis selde voor bijna 600.000 gulden aan kunst en antiek van eigenaar. Er volgen, tot en met vrijdag, nog drie veilingdagen. Evenals bij Sotheby's in Amster dam was er opvallend veel belang stelling voor werk van schilders van de Haagse School. Kunstwer ken van Marius Bauer (1867-1932) gingen weg voor bedragen tot 22.000 gulden, soms het dubbele van de richtprijs. Een havenge zicht (met HAL-gebouwop de ach tergrond) van Marius de, Jongere werd geveild voor 58.000 gulden (richtprijs 2000 tot 3000 gulden). Een polderlandschap van Willem Maris (3844-1910) bracht verras send 19.000 gulden op. Er kwamen gisteren bij Vendu Notarishuis een kleine 600 schil derijen onder de hamer. Rotterdam De gemeentelijke brandweer hoeft minder te be zuinigen dan was voorzien. Voor volgend jaar wordt een half miljoen gulden gekort, de helft van het oorspronkelijke be drag. Er zal bovendien een onderzoek worden gedaan naar de structurele bezuiniging van twee miljoen gulden, die voor 2000 en de daarop volgende jaren geldt. Loco-burgemeester H. Simons stelt vast dat in geen geval mag worden getornd aan de zogeheten 'zorgnorm', de tijd aie de brand weer nodig heeft om bij de plek van een incident te komen. Dat zou betekenen dat de brandweer daar voortaan geen acht maar twaalf minuten over doet Brand weercommandant J. Berghuijs legde de verantwoordelijkheid hiervoor geheel bij het gemeente bestuur. Die schrapt deze maatre gel nu. Het college van b en w denkt dat een bezuiniging van een half mil joen gulden wel te vinden moet zijn in een begroting van 68 mil joen gulden. Simons denkt aan verhoogde leges, het in rekening brengen van preventie-adviezen, het terugdringen van de perso neelskosten (door instroom van jongeren) en het langzamer invul len van vacatures. Suggesties Wat betreft de structurele bezui niging van twee miljoen gulden vanaf 2000 worden ook enkele suggesties gedaan. Als eerste wordt genoemd het drukken van de kosten van het functioneel leeftijdsontslag (flo). Dat geldt overigens voor meer gemeentelij ke diensten, meent het gemeente bestuur. Het gaat hieronder meer om 'afbouwregelingen' en het aanbod aan. 55+-ers om te blijven werken tegen een hoger salaris. Simons noemt verder een andere verhouding tussen beroepsbrand weermensen en vrijwilligers. Door hen meer flexibel in te zet ten kunnen de kosten worden ge drukt. Ook wordt bekeken of de bemanning van de brandweerwa gens anders kan worden inge deeld. En het, indien mogelijk, zo veel mogelijk afzien van het inzet ten van extra voertuigen. Tenslotte denkt men aan het slui ten van twee kazernes en de bouw van één nieuwe. Bij eerdere mil joenen-bezuinigingen werden de laatste jaren al vijf kazernes ge sloten. „Daarmee is de grens be reikt," sprak Berghuijs twee we ken geleden nog. Hij wilde van ochtend nog niet reageren op de nieuwe voorstellen van het colle ge van ben w. Rotterdam—De buitenwijken van Rotterdam komen de komende twee jaar ook aan bod als het gaat om de opvang van de harde kern verslaafde daklozen als onderdeel van het vorig jaar gelanceerde Verantwoord Schoon. Volgens dit traject moet de drugsoverlast te lijf worden gegaan door het huis vesten van verslaafden, het in richten van gebruikersruimten en ingrijpen in de verkoop van drugs. Daarbij staat spreiding over de stad voorop onder de voor waarde dat bewoners instemmen. Zij n tot nu toe deelgemeenten als Delfshaven en Feijenoord vooral belangrijk voor de uitwerking van Verantwoord Schoon, het is de be doeling dat onder meer Hillegers- berg-Schiebroek en Prins Alexan- heid nemen. In dergelijke deelge meenten wonen minder dan hon derd methadonklanten, een goe de indicatie voor het aantal ver slaafden, en zal worden begonnen met het individueel huisvesten van circa vijftien tot twintig ge bruikers. Wethouder Korthuis wil echter niet overhaast te werk gaan. „Want de begeleiding moet goed zyn. Beter wat minder en het goed doen dan iets meer min der goed." Ze wijst erop dat het de gemeente wel menens is met de uitvoering van Verantwoord Schoon. Het nieuwe college heeft voor volgend jaar 1,1 miljoen gul den uitgetrokken voor Verant woord Schoon. Drie ton ervan gaat op aan investeringen voor het huisvesten van de versiaaf- stemd voor de uitvoering. Heikel punt blijft het ingrijpen in de drugsverkoop, want de over heid komt door haar bemoeienis snel in strijd met de Opiumwet. Korthuis: „Trek een parallel met de prostitutie. Dat mag officieel ook nog steeds niet. Maar derge lijke activiteiten moetje als over heid zo benaderen dat het voor be trokkenen en omgeving zo weinig mogelijk overlast en schade ople vert." Binnenkort presenteert het Insti tuut voor Verslavingsonderzoek de resulaten van een onderzoek naar de werkwijze van dealers. Doel is op basis daarvan een dis cussie te beginnen over de vraag of 'nette' dealers drugs kunnen verkopen zonder veel last te heb- der ook hun verantwoordelijk- den, de overige acht ton is be- ben van politie en justitie. Amhem/Tiel Tegen de Arnhem mers H. L. (21) en J J. (25) is voor hun aandeel in een fataal afgelo pen schietpartij in Tiel twee en drie jaar gevangenisstraf geëist. De zaak tegen de derde schutter, R. F. (26) uit Rotterdam, is voor nader onderzoek uitgesteld tot 12 januari. F. wordt ervan verdacht de kogel te hebben afgevuurd die de 27-jarige Erik Jan den Haan uit Tiel doodde. Het drama vond plaats in de vroe ge ochtend van de 19e april in mu ziekcafé Nikita's. Het slachtoffer Den Haan had met het conflict dat aan de schietpartij ten grondslag lag niets te maken. Hij was een nietsvermoedende bezoeker. De schietpartij was het dieptepunt in een reeks geweldsincidenten in Tiel. Enkele dagen later hielden vierduizend inwoners een stille protestmars door de binnenstad. Het is de tweede keer dat de zaak tegen Rotterdammer F. wordt aangehouden. De advocaat van deze hoofdverdachte, H. den Ot ter, vroeg gisteren bij de Arnhem se rechtbank met succes om uit stel. Op 29 september, toen de kwestie voor het eerst werd be handeld, vond Den Otter het dos sier ontoereikend. Hij wilde meer foto's hebben van de sectie op het lichaam van het slachtoffer. De rechtbank deed hem die toezeg ging en hij kreeg ook inderdaad meer informatie en vijf foto's. Toen Den Otter dacht alle materi aal te hebben, ontving hij van de patholoog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium in Rijs wijk een fax met opnieuw een fo to. Daarom eiste hij gisteren ter zitting inzage in alle foto's. thuis plus een telefoontje van Groenendijk, met de mededeling dat er nog verder zal worden ge praat Rotterdam De directie van Ra dio Rijnmond, de journalisten- bond NVJ en het personeel heb ben besloten tot een 'adempauze' in het conflict rond de zeven ont slagen per 1 januari 1998 bij de regionale radiozender. Gister avond werd besloten dat het ont slag van de medewerkers, wiens banen op de nomintatïe staan te worden geschrapt, een maand wordt aangehouden. In die perio- rjc kykt een accountant opnieuw naar de cijfers van Radio Rijn mond. „Nieuwe toetsing van de financi ële analyse is vooral bedoeld om duidelijk te maken dat dé ont slagmaatregel noodzakelijk is. Daar mag geen twijfel over be staan," zegt hoofdredacteur/di recteur B. Groenendijk. Niet dat de directie van Radio Rijnmond enige twijfel kent, maar het per soneel wel, zegt Groenendijk. Het nieuwe onderzoek, een ti me-out' zoals de directeur/hoofd redacteur dat noemt, komt er dan ook op verzoek van de mede werkers. Volgens Inge Brakman van de journalist en bond NVJ betekent de 'bevriezing' van de.situatie dat de ontslagen nog niet bij de kantonrechter worden aange meld. Alle betrokkenen zijn vol gens haar nog aan het werk. De vier personen met een contract zouden dat toch al uitdienen. En voor de drie in vaste dienst wordt de ontslagprocedure dus een maand 'aangehouden'. Uit een eerste onderzoek bleek recent dat de omroep voor vol gend jaar een tekort heeft van 1,3 miljoen gulden. De personen die met ontslag worden bedreigd zijn een kantinemedewerker, ie- mand van de administratie, een archiefmedewerker en vier men sen van de nieuwsredactie. Ze kregen daags voor de vergade ring van vorige week donderdag een aangetekende ontslagbrief Volgens hem zijn de ontslagen zeker niet van de baan. Dezeven moeten weg, omdat Radio Rijn mond prioriteit geeft aan activi teiten waaraan zij geen deel ne men. „Wij geven de voorkeur aan programma's. Maar verder wil ik daar niet op ingaan want anders 'zou ik ontslagen gaan evalue ren," zegt Groenendijk. Bekeken of dé zeven elders binnen hét be drijf aan de slag kunnen of by de andere omroep te-echt kunnen. Officier van justitie N. Leeman was onaangenaam verrast omdat hij in de veronderstelling verkeer de dat alle betrokken partijen in middels over dezelfde (foto)infor- matie beschikten. De rechtbank stelde de raadsman met zijn ver zoek opnieuw in het gelijk en gaf het Openbaar Ministerie opdracht alle foto's boven water te halen. Ook kwam de rechtbank de raads man tegemoet in diens verzoek nog twee deskundigen de sectie foto's te laten beoordelen. Aüe in spanningen van de advocaat zijn er op gericht te proberen aan te to nen dat de dodelijke kogel niet uit het wapen van zijn cliënt kwam of dat dat niet zeker is. Volgens het gerechtelijk laboratorium kan het alleen een kogel van F. zijn ge weest omdat het letsel van het slachtoffer wees op een zwaar ka libervuurwapen. F. had een zwaar wapen en zijn twee Arnhemse ma ten een aanzienlijk lichter pistool. Rivaliteit De drie verdachten, allen Antilüa- nen, hebben steeds beweerd naar hun wapens te hebben gegrepen omdat ze zich die nacht in het mu ziekcafé bedreigd voelden door een groep Turken. Hun twee vriendinnen kenden de "Turkse Tielenaren van vroeger. Mogelijk dat rivaliteit om de vrouwen aan de broeierige sfeer ten grondslag lag. „Ze moesten ons hebben," zei L. gisteren. „Ze zaten ons maar aan te staren." J.L. had het idee ge kregen dat ze op een teken zaten te wachten om de drie Antillianen aan te vallen. „Negers werden daar niet gepikt," zei F. Toen een van de Turken bij F. een bierglas in het gezicht kapot drukte, greep L. als eerste zijn wapen en schoot eenmaal. De kogel scheerde rake lings langs het gezicht van een van de "Dirken. F. greep daarop ook zyn pistool en schoot ook een maal. De derde man, J„ haalde daarop een pistool te voorschijn uit het tasje van een van de vrien dinnen. J. en F. renden vervol gens schietend naar de uitgang van de muziekbar en L. vluchtte de keuken in. Daar trof de politie hem later ook aan. Zijn twee ma ten werden buiten achtervolgd door de 40-jarige portier S. O. J. heeft buiten niet meer gescho ten, maar zijn maat F. vier keer. De portier schoot in totaal zeven maal. Binnen in het café zijn on geveer tien kogels afgevuurd. Een daarvan trof Erik Jan den Haan maar ondanks het horen van 75 getuigen heeft niemand dat fatale moment gezien. Alle drie ver dachten beweerden dat ze uit pa niek vooral in de lucht geschoten hadden om de opdringende groep af te schrikken. F, zei wel dat hij gestruikeld was en dat daarbij het wapen afgegaan was. Uit het dos sier lazen de rechters echter op dat veel getuigen gezien hadden dat J. en F. gericht geschoten had den. Plafond Ook aanklager Leeman hechtte er geen geloof aan dat ze alleen maar in het plafond geschoten hadden. „Het eerste kwaad geschiedde na tuurlijk al toen u de wapens bij u stak toen u van huis ging," zei hij. De straf die hij wilde opleggen zou tevens een afschrikwekkend voorbeeld moeten zijn voor 'ande ren die een avondje uitgaan en overwegen een rapen mee te ne men'. De rechtbank doet op 17 novem ber uitspraak. Overigens is de aanklager in hoger beroep gegaan tegen de straf van anderhalfjaar cel die de rechtbank aan de por tier heeft opgelegd. Hij vindt die te laag. Zijn eis was drie jaar ge weest. RotterdamDe gemeente-ambte naar van Bergschenhoek, bij wie in juni open tuberculose werd vastgesteld, heeft ongeveer dertig mensen met de ziekte besmet. Dat blijkt uit onderzoek van de GGD Delfland. De geneeskundige dienst onderzocht zo'n negenhon derd mensen met wie de ambte naar in contact was geweest. Het grootste aantal geïnfecteer- den werd geteld onder de colle ga's van de ambtenaar. Zestien ambtenaren op het stadhuis van Bergschenhoek bleken er zestien te zijn besmet met tbc. In zijn fa milie maakte de man drie slacht offers, in zijn kennissenkring acht Nog eens drie mensen wer den met tbc geïnfecteerd tijdens een bezoek aan de afdeling van ambtenaar, op een receptie van wethouder M.J. van den Hoek waar de man ook was en in de bus, op het traject Bergschenhoek- Bleiswijk, waarvan de man een vaste passagier is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6