12 Kop van Zuid vooral voor de rijken exquisite Nieuwbouw Noordereiland krijgt maximaal vijf etages Een eeuw vrouwenstrijd vastgelegd in politieke tekeningen 1êmi ■§mw» '•iw Aantal goedkope woningen blijft achter bij wensen Rotterdamse politiek GGD wil dadertherapie voor mishandelende mannen HUGO BOSS Rotterdams Dagblad Donderdag 5 november 1998 r"*5 jdjSSK fg0 it- A*P"ï&C af, jeffS'li Rotterdam Op het oostelijk deel van het Noordereiland wordt in de tweede helft van volgend jaar be gonnen met de bouw van circa 225 woningen. Ongeveer zestig daar van zijn goedkope woningen voor senioren, de rest bestaat uit koop woningen uit de middeldure en dure categorie, met prijzen tussen de 240.000 en 360.000 gulden. De bouwhoogte blijft beperkt tot vier a vijf verdiepingen. Dat is even hoog als de bestaande bouw op het Noordereiland. De nieuwe huizen zijn gepland op sloopterreinen ten oosten van de Brugweg. Deze weg is in het Mas- terplan dat het projectbureau Kop van Zuid voor het eiland heeft ge maakt, de functie van 'stedelijke boulevard' toebedeeld. Het is de bedoeling dat de Brugweg in de toekomst een belangrijke schakel wordt in een recreatieve route tus sen de Oude Haven op de noorde lijke Maasoever en het Entrepot- gebied op Zuid. De bouwgrond aan de oostzijde van de Brugweg is voor tweederde in handen van de Maatschap Noordereiland, be staande uit De Wilgen Vastgoed BV en projectontwikkelaar POD BV. De rest is eigendom van de gemeente Rotterdam. Volgens de huidige plannen zal de Maatschap het hele bouwplan ontwikkelen, waarna de gemeente de grond overneemt, zodat uitgifte in erf pacht mogelijk wordt. Pogingen om de Hef, de vroegere spoorbrug aan de zuidzijde van het eiland, een pretpark-achtige bestemming te geven, zijn voorlopig mislukt. De gemeente Rotterdam had daarvoor de firma Tivoli uit Ko penhagen ingeschakeld, maar de Deense pretpark-exploitant zag er geen brood in. Wethouder H. Kombrink zint nu op andere ma nieren om het gebied recreatief in te vullen. „Het blijft een mooie plek om te verpozen of vermaakt te worden," aldus wethouder Kombrink. Door Wessel Penning Rotterdam De Kop van Zuid is vooralsnog hoofdzakelijk het domein van de beterbetaalde Rotterdammers. Op prestigieu ze locaties als Wilhelminapier en Stadstuinen wordt veel min der dan de bedoeling was gebouwd in de sector goedkope, be reikbare woningen. Bij de start van de bouw op de Kop van Zuid pleitte de Rotterdamse politiek nog voor een enigszins evenredige verdeling van dure en goedkope woningen om de ver schillen met de omliggende arme re wijken als Bloemhof en de Afri- kaanderbuurt niet te schrijnend te maken. Maar van die bedoelingen is nog weinig terechtgekomen. Werd in 1991 nog uitgegaan van een ver deling van 47 procent sociale wo ningbouw en 53 procent markt, inmiddels is op de Kop van Zuid sprake van dertig procent goedko pe en zeventig procent middeldu re en dure woningen. Rotterdam se raadsleden uit de raadscom missie lieten gisteren weten zo'n verdeling met aanvaardbaar te vinden. Het collegevoorstel om een motie Meijer uit 1991 als afgedaan te be schouwen, kreeg geen steun uit de politiek. Pikant detail: het GroenLinks raadslid H. Meijer van toen is inmiddels wethouder volkshuisvesting en zat gisteren de vergadering voor. De Meijer van 1991 schreef in zijn breedge- dragen motie dat de Kop van Zuid geen gouden rand van goedver- <rA owma Jeltje van Nieuwenhoven wordt de eerste vrouwelijke De Franse Marianne en de Nederlandse maagd hebben on- voorzitter van de Tweede Kamer. TekeningTom Janssen enigheid over de drugspoiftiek. Tekening f. Muller iwdcAiandwli sv<xtK&ln<i •■döette v<:n M'lïP-S, V.Kos-jia Rotterdam Honderd jaar gele den weYd Wilhelmina gehuldigd als staatshoofd. De Inhuldiging luidde eeh eeuw van vrouwen op de troon in, maar stond in schril contrast met het gebrek aan politieke zeggenschap voor vrouwen op dat moment Over de strijd van vrouwen in de afgelopen honderd jaar hebben politieke tekenaars prenten en te keningen gemaakt, waarin de vrouw in verschillende gedaanten een hoofdrol speelt. Sinds de inhuldigingen de in dat zelfde jaar gehouden nationale tentoonstelling van Vrouwenar beid is er veel veranderd. En de tekeningen volgen de ontwikke lingen op de voet Van 1915 toen er nog geen vrouwenkiesrecht was en vrouwen stonden te pope len om plaatsen in het parlement in te nemen, via Marga Klompé, die als eerste vrouwelijke minis ter in 1956 door haar mannelijke collega's als een schoolmeisje bij de hand werd genomen tot en met Jelije van Nieuwenhoven die als eerste vrouw het voorzitterschap van de Tweede Kamer verovert De Nederlandse maagd en andere vrouwenfiguren die een stad, land of abstract begrip verbeelden, spe'en traditioneel een belangrij ke rol in politieke prenten. Zo wordt bij de Amsterdamse maagd in 1934 het bezuinigingskorset nog eens extra aangetrokken. Ook mannen zijn op prenten in een vrouwenrol geportretteerd; de minister die al breiend een steek van 900 miyoen laat vallen en de regeringsleider als vrouwe lijke dienstbode, op het matje ge roepen bij de ontevreden Neder landse maagd. Ds tentoonstelling Tekening Piet van der Hem »i Amiër ,iDc ï)este breister laai Wei eèns|V^ïén 1" 1" W. Drees ais klaar-overvan het derde kabi net Drees, met de eerste vrou welijke minister Marga Klompé aan de hand Te- Kening LJ.Jordaan toont hoe de politieke tekenaars het dagelijks nieuws beeldend sa menvatten of vertekenen en wel ke middelen zij daarvoor gebrui ken. De prenten zijn tentoonge steld zoals zij door de jaren heen in dag- en weekbladen zijn gepu bliceerd. Van een aantal teke naars onder wie Johan Braaken- siek (1858-1940), Louis Raemae- kers (1869-1956), L.J. Jordaan (1885-1S80), Opland, Frits Müller Tekening Eppo Doeve en Theo Gooses is ook origineel materiaal te zien. De prenten en tekeningen zijn van 6 november tot en met 28 fe bruari te zien in de expositiezaal van het Sehielandshuis aan de Korte Hoogstraat 31 in Rotter dam. Een dag voor de opening wordt in het stadhuis van Rotter dam een symposium gehouden over vrouwenarbeid in de poli tiek. dienende Rotterdammers mocht worden in een arm stuk Rotter dam-Zuid. „In die tijd werd de Kop van Zuid nog weieens als prestigeobject ge zien en stelden we onszelf menig maal de vraag: 'Wat hebben de omliggende wijken eraan?' Het verschil met de Kop van Zuid mocht met te groot worden," leg de Meijer gisteren nog eens uit. „Het moest bijvoorbeeld denk baar zijn dat mensen uit Bloem hof naar de Kop van Zuid zouden verhuizen om daar hun wooncar rière voort te zetten. Mensen uit Bloemhof zouden dus familiale banden moeten krijgen met de mensen op de Kop van Zuid. Het is de vraag of al die prachtige be doelingen nu voldoende weer spiegeld worden." De Bewonersorganisatie Feijen- oord (BOF) vindt van niet, al be staat enig begrip voor de oorza ken. „De overheid heeft zich te ruggetrokken. Subsidies voor so ciale woningbouw zijn ge schrapt," zegt Joop Dullaart van het Steunpunt Wonen nams de bewonersorganisatie.Aan de an dere kant: Als vooraf een verde ling van 50/50 wordt afgesproken, moetje er wel voor zorgen dat het voor elkaar komt." Dullaart is betrekkelijk pessimis tisch over de totstandkoming van betere verhoudingen in de toe komst. „Het zal alleen maar min der worden." Maar hij heeft wel enige hoop dat bij nog te bouwen wijken op de Kop van Zuid -Em placement en Parkzicht bijvoor beeld- per project gestreefd zal worden naar de bouw van betaal bare woningen. „Men zal wel moe ten. Als je alleen dure woningen bouwt, ontstaat een veel minder levendig gebied. Schep je een mix van goedkoop en duur dan krijg je wel een levendige stad." Door Yvonne Keunen Rotterdam Wanneer het huise lijk geweld binnen een gezin een maal tot de buitenwereld is door gedrongen, dan wordt de hulpver lening te veel beperkt tot alleen de vrouw. Maar ook de kinderen zijn het slachtoffer, omdat ze ge tuige waren van die intieme oor log. En de man mag al helemaal niet uit het oog worden verloren. "Want wanneer een mishandelde vrouw eenmaal besluit te vertrek ken, is de dader nog lang niet van zijn gedrag afgeholpen. Sterker nog, vaak wordt dat alleen maar gewelddadiger. Een verplichte dadertherapie is dan ook een van de aanbevelin gen die de Rotterdamse GGD gis teren in het Bibliotheektheater deed tijdens een werkconferentie over de aanpak van huiselijk ge weld. Tijdens dit congres maakte de gezondheidsdienst de resulta ten bekend van een enquête die eerder dit jaar werd gehouden on der Rotterdamse hulpverleners, instellingen en huisartsen. Hen werd gevraagd naar mogelijke op lossingen. Huiselijk geweld Naast aandacht voor de dader en het kind kwam ook de instelling van een telefonische hulplijn naar voren als een van de gewenste on derdelen in de aanpak van huise lijk geweld. En er zou veel meer en vooral gerichte voorlichting ge geven moeten worden. Bijvoor beeld aan allochtone vrouwen, want die worden vaak niet be reikt. En er zou een handboek moeten komen, waarin hulpverle ners in een oogopslag kunnen zien waar iemand het beste naar toe doorverwezen kan worden. Aanscherping Huiselijk geweld in het algemeen zou bovendien gezien moeten worden als een strafbaar feit waardoor de politie ook echt kan ingrijpen. Maar dat vergt een aan scherping van de wet. Agenten kunnen nu vaak niet veel meer doen dan poolshoogte nemen en doorverwijzen naar Bureau Slachtofferhulp. Onbekend is echter of veel vrouwen daar ook daadwerkelijk naartoe gaan. Vast staat in ieder geval dat maar twee procent aangifte doet van mishan deling. En van de vrouwen die naar het politiebureau komen, trekt ongeveer de helft de aangif te binnen twee dagen weer in. En dat ervaart de politie als zeer frus trerend. Huiselijk geweld is een probleem dat veel vaker voorkomt dan alge meen wordt aangenomen. Het is immers een onzichtbare vorm van geweld en gezinsleden verbergen het uit angst voor represailles of schaamte. Uit een eerder dit jaar verschenen rapport van het mi nisterie van Justitie blijkt even wel dat maar liefst 45 procent van de Nederlanders (en dan vooral vrouwen) ooit binnenshuis het slachtoffer is geworden van fy siek, psychisch of seksueel ge weld, Tachtig procent van de da ders is van het mannelijk ge slacht. Mannen, en dan vooral minderjarige jongens, die te ma ken krijgen met huiselijk geweld moeten vaak rake klappen van hun vader incasseren. Volwassen vrouwen en meisjes die het slachtoffer worden krijgen voor namelijk te maken met seksueel geweld zoals verkrachting. En daarbij geldt: hoe intenser de rela tie, des te ernstiger is het geweld. Wanneer het gaat om het psy chisch onder d ruk zetten van ie mand, dan zijn zowel mannen als vrouwen het slachtoffer. De meeste slachtoffers hebben te maken gehad met een incidenteel geval van huiselijk geweld. In 21 procent van de gevallen bestaat de intieme oorlog echter vijfjaar of langer. Dertig procent van de slachtoffers zegt ernstige psychi sche schade te hebben opgelopen, varie"rend van hevige angsten en diepe depressies tot het moeite hebben met intimiteit en het heb ben van een relatie. „Ronduit schokkend," vindt GGD-directeur F. Sturmans deze percentages. Het geeft volgens hem alleen maar aan hoezeer een aanpak van het probleem gewenst is. Al erkent ook Sturmans dat er geen ultieme oplossing voor hui selijk geweld bestaat. Meer aan dacht voor de grootte van het pro bleem en registratie van aantoon bare gevallen van huiselijk ge weld is volgens de directeur in ie der geval op zijn plaats. „Heel veel vrouwen blijven maar doormodderen. Er zijn gemiddeld zeven ernstige crisissen voor no dig om een relatie daadwerkelijk te beëindigen," zegt Sturmans. Hij onderstreept dat verzet tegen huiselijk geweld in de praktijk vaak wel helpt. Maar van verzet kan alleen sprake zijn wanneer het slachtoffer over een sociaal -etwerk beschikt. Kan niet naar -milie of kennissen worden ge vlucht, dan zijn er nog altijd op vanghuizen. Probleem daarbij is evenwel dat er vaak lange wacht lijsten bestaan en er geen plek is voor moeders met kinderen. BOSS De HUGO BOSS-shop in onze nieuwe winkel in Rotterdam-Centrum speelt in op de wensen van onze veeleisende klanten. Wij bieden een uitgebreide, actuele collectie van dit beroemde merk, van de beste kwaliteit en gunstig geprijsd. Kostuums van 998,-tot 1.390,- Mantels van 698,- Colberts van 698,-tot 849,- Jacks van 598,- tot 798,- Leren jacks van 1.390,- tot 2.990,- Pantalons van 239,- tot 298,- Jeans van 169,- tot 229,- Truien van 198,- tot 349,- Overhemden van 149,- tot 198,- Stropdassen van 120,- tot 150,-. Bovendien kunt u rekenen op een uitstekende service en deskundig advies, in de fascinerende ambiance van onze heren Exquisite-afdeling. Hoogstraat 200, Rotterdam (elke zondag geopend)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2