Brinkman het winnen nog lang niet moe Bal na Dick Jol al eerder in Breda de mist in D Brons voor Australië Fritz Korbach laat Temmink 'hemelen' Winston BogarÖe ^astijdjezock Doelpunten jkjeymrïtepw tfd$rig&afeg. De erelijst van de meest succesvolle hockeyer aller tijden telt inmiddels zes internationale titels er. huis :en haard Oltmans kent de pesterijtjes zo langzamerhand Roemeense fan voor Sparta Rotterdams Dagblad Maandag 9 november 1998 Door Norbert Kteinherenbrink LahoreAmper een uur na de gewonnen finale tegen Pakis tan (3-1) is het op de hotelgang van de Nederlandse hockey- ploeg een vrolijke bende. Flessen bier gaan van hand tot hand, de muziek dendert door de kamers en uitgelaten spe lers laten zich in gekke houdingen vereeuwigen met de impo sante Champions Trophy. Eén speler ontbreekt in het feest gedruis. Jacques Brinkman ligt rustig op zijn bed en kijkt naar tennis op de televisie. „Ik zit rede- lyk kapot," zucht hij diep. „We gaan dadelijk nog naar een recep tie bij de Nederlandse ambassa deur. Ik moet echt even bijko men." Brinkman (32) is een man van het moment. „Op het veld, meteen na het fluitsignaal, geniet ik het meest," glimlacht hij. „Die ontla ding, die vreugde vind ik het mooiste. Als op het podium het volkslied klinkt, gaat er nog steeds iets door me heen. Daarna wilik vooral relaxen." De erelijst van Brinkman telt na de triomf op Pakistan zes grote ti tels Hij won twee keer de Cham pions Trophy (1996 en 1998), twee keer de wereldtitel (1990 en 1998) en één keer de olympische titel (1996) en de Europese titel (1987). Record Hij is niet alleen de succesvolste hockeyer alle tijden, zowel natio naal als internationaal, hij is na zondag ook de speler met de meeste interlands. De fanatieke middenvelder haalde voor 40.000 toeschouwers in Lahore rijn 286e cap binnen. Hij moet het record nog wel delen met Cees-Jan Die- „Nadrie maündérl in èeri'frotëf ben ik enkele dopen geleden verhuisd 'Dat hüWmoést'nx^ helemaal worden ingericht ■noatmij Jaap Stam (Manchester Uni ted) in De Telegraaf 1 ,^lls spelers op basis txmteleui- 1 siebeelden mor overtredingen kunnenwordengeschorst,rnoet zoiets ook «oor scheidsrechters I-gelden. De lijn moet in dat ge- ,'val worden doorgetrokken: el- h.ke /out moet dan oio televme- beelden wordenhersteld." Jan van Halst (FC Twente) in NRC Handelsblad „Wij staan met de hek club op die nieuwe baan in Drenten. Prima baan verder, maar het is wél min zeven graden. In élk Térider land zouden toppers als "-Timmer en Ritsma de beste 'ïrainingsfaciliteiten worden - gègund. Maar niet in Neder land hoorHet is te pek voor 'lóoorden. Maar ze krijgen ons, 'nietklein. Wetrekkeneenextra broek aan en we worden alleen maarfanatieker." Schaatscoach Geert Kniper (Sanex) in de Volkskrant „Onder Bert Goedkoop durfde niemand op appeltaart te trak teren, dan teas het fruit." Volleybalster Ingrid Visser in de Volkskrant Vooralvoordemensendiewat dikteer waren, xoas het ret. Na die vetmetingen kreeg hij dan het lijstje onder ogen en dan keek-ie je met een schuin oog aan. Jij kunt beter sla eten, zei .Goedkoop dan." Nogmaals Ingrid Visser „Ferdi E.? Die verdient het in y-mijn ogen niet om verder te le- ven.Atehetmij umoverkomen en hij zou vrij komen, zou ik hem het leven zo zuur maken $at kij uiteindelijk besluit tot 'zelfmoord. Zo'n man verdient 'de doodstraf en niets anders." Tennisser Paul Haarhuis in De Telegraaf „Ik verloor in Barcelona van een gozerdie drie weken later werd gepakt wegens doping. Datmaaktmijfurieus.Losvan het feit dat het me 8000 dollar kostte, vind ik dat hij de sport ineen kwaaddaglicM heeft ge steld" Nogmaals Paul Haarhuis „Ook in tennis worden onge oorloofde middelen gebruikt. Daar ben ik van ouertuigd. Paal Haarhuis in de Tele graaf peveen, die na de Olympische Spelen in Barcelona (1992) stopte. Kwestie van tijd Brinkman wil als speler by Am sterdam, waar hij sinds dit sei zoen ook als coach fungeert en by Oranje pas afscheid nemen na Sydney 2000. Dus de nieuwe sta tus van recordmtemational is slechts een kwestie van tijd. „Waar en wanneer ik mijn 287e in terland speel, weet ik echt nog niet," geeft Brinkman te kennen. „De oefentrip van Oranje naar Ar gentinië in januari is mogelijk niet haalbaar voor mij. Misschien is het ook wel leuker om in eigen land het record te breken. De eerstvolgende wedstrijd is echter pas in maart tegen Duitsland. Ik 2ou het best leuk vinden als er nog dit jaar een speci ale wedstrijd voor mij wordt georga niseerd. Maar dat laat ik volledig aan over." Zoals Brinkman zondag tegen Pa kistan speelde, kan hij nog jaren mee. Hij ging voorop in de strijd, liet zich niet van de bal zetten en verstoorde de Pakistaanse op- LahoreAustralië heeft bij de Champions Trophy de bronzen medaille veroverd. De num mer vier van het WK in Utrecht won in de strijd om de derde plaats na strafbalien van Zuid- Korea. Na de normale speeltijd was de stand M. Pas op de achttiende strafbal viel de be slissing. Spanje verzekerde zich van de vijfde plaats. De nummer twee van het WK versloeg het te leurstellende Duitsland met 3- 2 in de verlenging. Het is nog onduidelijk of de Duitsers volgend jaar aan de dubbele Champions Trophy voor mannen en vrouwen in Brisbane mogen deelnemen. De FIH moet eerst nog een be slissing nemen over de status van Groot-Brittannië, dat zich vorige maand afmeldde voor 'Lahore' na een negatief reisadvies van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Za ken. Jacques Brinkman (rechts) en Erik Jazet houden, na het winnen van de finale tegen Pakistan (3-1), de 20ste Champions Trophy omhoog. Foto Koen Suyk/ANP bouw waar mogelijk. „Ik heb lek ker gespeeld," zegt hij in alle be scheidenheid. Misschien was ik onbewust wel nog meer gemoti- bond veerd dan anders. Een finale wil je altijd winnen, maar zeker als het om je jubileumwedstrijd gaat. In en tegen Pakistan de Cham pions Trophy winnen, is boven dien het mooiste dat er is." Brinkman is het winnen nog lang niet moe. „Ik heb het geluk dat ik zowel bij mijn dub als bij Oranje steeds weer nieuwe uitdagingen zie. Het record van Diepeveen was een leuke doelstelling. Nu ga ik op voor de driehonderd. Dat lijkt me ook een mooie mijl paal." „Het wereldre cord schijnt op naam te staan van een Indiër, Pargat Singh. Dat is misschien ook nog haalbaar voor mij. Zolang ik fit blijf en er plezier in heb, ga ik door. Maar na Syd ney 2000 is het voor mij echt afge lopen." Finale; Nederland-Pakirian 3-112-1). 12. Bashir 0-1 (sc),22. Lomans 1-1 (sc)j32.Geens 2-1,67. Eikelboom 3-1 (sc). Scheidsrechter. Ehlers (Den), Adel! (Spa) Toeschouwers- 40.000 Nederland; Jansen; Van der Weide, Jazet, Lomans en Windt; Delrnee, Brinkman en Van Heeswyk; Buma, Eikelboom en Van Wijk. Vliegende wissels: Geeris en Bree. Om 3e plaats Austed^md-Xoiea J4jia verlenging(1-0).Australië wits,* \V*"f Om 5e plaats: Spanje-Duitsland 3-2 na ver lenging (2-21-1). Eindstand; l.Nederknd,2.PakJstan,3.Au- straliê, 4. Zuid-Korea, 5. Spanje, 6. Duits- l.ri^'~l^hgöéiüetèn' v§n Sé gjiy eh v&13J5"i6jio£fêai3ige opt'rédèh kSn'h'óckéyihte'ma'tlb- nal Marten Eikèlböoni' nietJ Dé SSijürfgè" spüs Vari Oraiye' eh zaken te stellen in zijn privé-le- ven. Hij heeft namelijk geen huis en baard meer. „Ik zat anti-kraak in Am ster- dam,*' -fègFHé (Swólse'student ÖltbSTyderfë'de Cham£ipnsTn>- phy -moést Ik échter het'pand uit Myn persoonlijke bezittin gen heb iic toën bij eed Vriendin in'Amstefdahi latëhstallen. Tfi- dern een, inbraak is haar hele hup ^jélopêPvrëekf leegge roofd. Ik moet dus snel op zoek naar een huis en inrichting. Leuk is anders, maar eerst nog 'evenfeestvieren." Roelant Olt mans heeft het weer ge nikt. Erik Ja zet is blij met de derde gro te internatlo nalehockey- triomfvanNe- tweejaaren tilt de bonds coach om- Foto Koen SuyV Lahore Bondscoach Roelant Oltmans kwam in het weekeinde hard in aanraking met Pakistaan se officials. Even ïeék' ér zelf? sprake vah een 'Koude Oorlog* voor de finale van zondag (3-1). „Het zjjn allemaal -spelletjes, waarmee ze ons allang niet meer kunnen verrassen," zei hij la chend. De pesterijtjes begonnen zater dag al Oranje moest trainen op een kurkdroog veld. Pas na het rodige getier en gevloek van Olt mans ging alsnog de sproeiers aan. Tijdens de strafcomertrai- ning' ontwaarde assistentcoach Maürits' Hendriks later een video man van het Pakistaanse team. Volgens een erecode binnen het hockey is het echter niet toege staan opnamen te maken van de uitvoering van de korte hoeksla- gen. Na felle protesten uit het Ne derlandse kamp vertrok de Pakis taanse spion. Een uur voor de finale kreeg Olt mans te horen dat zijn ploeg de Pakistaanse president Tarar een handje diende te geven. Voor dat ceremonieel op het veld was liefst 25 minuten uitgetrokken. Tekeer „Ik ben vreselijk teketr gegaan," liet Oltmans weten. „Ik dreigde zelfs aan die hele poppenkast niet mee te doen. Ik wilde onze war ming up niet verstoren. Uiteinde lijk hoefden we maar vijf minuten in een rijtje te staan. Ach, ik ken die bobo's langer dan vandaag." Dick Jol staakte gisteren niet voor het eerst in zijn geruchtma kende carrière in Breda een wed strijd. De Scheveninger was een aantal jaren geleden arbiter by NAC-De Graafschap, en dat duel kende wegens de snel oprukken de mist eveneens een vroegtijdig einde. Jol: „En Ierland-Engeland heb ik ook niet kunnen volmaken. Maar dat had een andere oorzaak. Toen ik bij die wedstrijd op een gegeven moment om me heen keek, zag ik dat er opeens geen stadion meer stond. Zat er een stelletje van die Engelse bouw vakkers op de tribunes." Vraag van journalist na afloop in de catacomben van het NAC- stadion aan Jol: „Wat gebeurt er nu met die wedstrijd?" Jol: „Dat zoeken ze bij de KNVB maar uit. Ik stuur gewoon mijn papieren in en dan lees of hoor ik hetweL" Journalist; „Maar is het niet een beetje gek dat je dat zelf niet weet als scheidsrechter?" Jol: „Weet jij hoe dik het boek met reglementen is? Dat telt 458 blad zijden en die ken ik heus niet uit mijn hoofd. Ik heb wel wat anders te doen." David Connolly, die nog steeds eigendom is van Feyenoord en sinds het begin van dit seizoen is verhuurd aan eerste divisionist Wolverhampton Wanderers, scoorde dit weekeinde vier goals voor zijn Engelse werkgever, die met 6-1 won van Bristol City. De Engelse zondagskranten meldden gisteren dat Dennis Bergkamp op het puni staat weer in een vliegtuig te stappen. Berg kamp zou bereid zijn om na vier jaar weer - de terugvlucht van het WK in Amerika was zijn laat ste vliegreis - de lucht in te gaan als blijkt dat Arsenal hem nodig heeft om zich in de laatste uitwed- Nico de Borst, genomi neerd voor 'Rotterdammer van het jaar', was gisteren met een Roemeens jonget/e te gast bij Sparta. De in Ca- pelle woonachtige Sparta- supporter zamelt gelden In voor kansarme kinderen in de havenstad Konstanza mid dels het (open van marathons en andere lange afstanden. De Borst liep vorig seizoen van Rotterdam naar Volen- dam om Volendam-Sparta te zien. Met zijn logé poseerde Nico de Borst gisteren voor de thuiswedstrijd tegen MW tussen de spelers van zijn fa voriete club Sparta Foto Cor vos Scheidsrechter Bené Tem mink overweegt een aanklacht in te dienen bij de KNVB over uitspraken van Fritz Korbach, de trainer van De Graafschap. Deze zei zaterdagavond na de wedstrijd tegen Willem H (2-2) dat Temmink 'met zijn kop in de hemel loopt' en hij voegde er letterlijk aan toe: „Misschien wordt het tijd dat Temmink vandaag of morgen zelf eens naar de hemel gaat" Volgens Korbach had Temmink De Graafschap beroofd van de winst. De trainer maakte zich woedend omdat de arbiter 2ijns inziens verzuimde Mark Schen- ning met twee keer geel van het veld te sturen. Alsof dat nog niet genoeg was, kreeg Willem H even later we) een strafschop en De Graafschap niet Korbach: „Willem n krijgt een strafschop omdat RonOlyslager en Dennis Schulp tegen elkaar aanlopen. Daar kan ik me nog iets bij voorstellen. Maar een minuut later gebeurt hetzelfde tussen Eric Viscaal en Jimmy van Fessem. Temmink doet of z'n neus bloedt en loopt met zijn kop in de hemel." Waarop Kor- harb ii4n gewraakte uitspraak deed."-" Temmink reageerde onthutst op de woorden van Korbach. De arbiter „Als het een kerel is, zoekt-ie me na de wedstrijd op en zegt me face tot face hoe hy er over denkt Ik heb zelf nog niet gehoord wat hij precies heeft gezegd. Maar als het klopt, overweeg ik een aanklacht in te dienen bij de KNVB." strijd van de Champions League bij Panathinaikos te kwalificeren voor de kwartfinales. „Het is een zaak tussen de spe lers, de trainer en mij," zegt Berg kamp. Aheen hun mening telt. Wat de rest van de wereld er van vindt, interesseert me niet Daar om zal ik het ook eerst met hen bespreken." In Schotland wordt volop ge speculeerd over een terugkeer van Wim Jansen bij Celtic. De ex- trainer van Feyenoord stapte daar afgelopen zomer onder meer op omdat hij zich kapot ergerde aan de praktijken van Celtics alge meen manager Jock Brown. De supporters waren destijds woest dat Brown niet werd ontslagen en dat ze de door hen zo geliefde Jan sen kwijtraakten. Zaterdagmid dag stapte Brown na zeventien maanden van dictatuur en vol chaotische beslissingen onder grote druk van de fans alsnog op. De fans willen nu het liefct Jan sen, die thans geen club heeft, te4 rug als coach. Als dank voor bewezen dien sten gaat Vitesse een afscheids- wedstrijd organiseren voor Ed ward Sturing en Theo Bos. Op 27 januari speelt de Arnhemse club in het Gelxedome een wedstrijd tegen Schalke 04. „Dat komt hen toe," vindt Vites se-voorzitter Karei Aalbers. „Deze jongens hebben zo lang bij ons ge speeld." Sturing beëindigde na het vorige Barcelona heeft zich de laatste tijd nogal zorgen gemaakt over vnnsion Bogarde.-De oud-Spar-" - taan en oud-Ajaxried is voor zfia 'werkgever FC Barcelona .een. poosje compleetzoek geweest De geblesseerde verdediger (28),' die tijdens het WK voetbal in Frankrijk rijn rechterkuitbeen 'brak en zijn enkelbanden af-'- scheurde, had sinds het WKzich ma&réén.maal gémeldan Nou^ Camp. „Wg willen met hempra-.. ten/maar niemand weelwaar hfi is," alifiis dë viceyoorritfervan.' Barcelona Juan Gaspart De Ma- drileense sportkrant AS pakte. zaterdag op dé voorpagina groot uit met het bericht dat Bogarde. zich zou hebben aangesloten bij de Scientology Chqrch. Later Op ■deriaglietdeNederlandse intem,. weten dat hij nog altfid revalideV. rend is*fh- een Amsterdamse sportschool, dathij onderleiding van fysiotherapeut Leo Echteld goéde vorderingen maakt en riat hfi ach volgend weekeind weer in Barcelona zal mélden. seizoen zijn actieve loopbaan en is nu assistent-trainer bij Vitesse. Bos is sinds dit seizoen fUHtime jeugdtrainer bij de dub. Twee jubilarissen: De Graaf schap-doelman Ron Olyslager speelde zaterdag tegen Willem H zijn 350ste wedstrijd in het betaal de voetbal, op dezelfde avond stond Wim de Ron bij Cambuur voor de 150ste maal in het doel Jan Gerver heeft via WCS- voorzitter Theo van Seggelen la ten weten dat hij niet langer bij FC Zwolle wil voetballen. De mid denvelder, die vorige week op de training slaags raakte met trainer Jan Everse, wil zijn nog tot medio 2000 doorlopende contract laten ontbinden. De WCS steunt Gerver in die eis. Van Seggelen'. „Hfi wil niet meer onder deze coach werken en daar kan ik me iets by voorstellen." FC Zwolle-voorzitter Ronald van Vliet over het conflict: „Ik kan me voorstellen dat Gerver zijn con tract wil laten ontbinden. Maar over een afkoopsom valt met ons niet te praten. In dat geval hou den we Gerver gewoon aan rijn contract." J E MOOISTE doelpunten heb ik allemaal al gezien. Die van Diego Maradona is enige tijd geleden uitgeroepen tot de fraaiste uit de histone van het voetbal. By een rondvraag onder (oud-)voetbailers noemden de meesten Mardona's fabelachtige en doeltreffende solo langs liefst vfif Engelse tegenstanders tydens het WK 1986 in Mexico de mooiste treffer ooit Die van Marco van Basten in de EK-finale van 1988 in Duitsland tegen de voormalige Sovjet-Unie, waann hy uit een voorzet van Ar nold Muhren de bal ineens op zijn schoen nam (2-0), eindigde als tweede. Niet genomineerd was de goal van Pele in de WK-finale '58 tegen Zweden, opgevangen op de borst, lobje over een tegenstander en met een volley ingeschoten. Of die gestifte strafschop van de Tsjech Panenka in een EK-finale. En ook niet die van Johan Cruyff tegen België, die hij vanaf de ach terlijn over Jean Marie Pfaff naar de 'tweede' paal kromde. En die strafschop met Jesper Olsen in tweeën tegen de perplexe Hel mond Sport-doelman Otto Vers- feld, En die boog over Edward Metgod by Crufifïs rentree by Ajax tegen Haarlem. Maar ook dat hakballetje van Ma- djer met FC Porto in '87 in de Eu ropa Cup-finale tegen Bayern München mocht er zijn. En die van Coen Dillen, jarenlang middenvoor van PSV, keihard op het hoofd van grote afstand tegen Sparta. En die van Rinus Teriouw, die zo fraai over zijn eigen doel man Andries van Dijk knikte. En die zeven van Henk Schouten tegen De Volewijekers in de Kuip: 11-4. Of die strafschop van Tmus Bosselaar op het oude Kasteel te gen het voormalige Utrechtse DOS, eerstin de linkerbovenhoek bij Frans de Munck, om 'm even later - omdat ie moest worden overgenomen - in de rechterbo venhoek te deponeren. Evenmin kwam die van Dani te gen Atletico Madrid op het lijstje voor. Met links en met veel gevoel en effect over de iets voor zijn doel staande doelman. Maar dat doelpunt kon weer niet op tegen dat van Cru ij ff tegen ADO in het Zuiderpark. Met een stukje bandage in de hand vol leerde hij bij het aannemen van de bal in één beweging over een tegenstander, om vervolgens in dezelfde actie doelman Ton Thiè met een lob te passeren. Ik zou niet weten welke goal een nog grotere schoonheid in zich - had. Zeker niet die van Geoffrey Hurst in de finale van 1966 op Wembley tegen West-Duitsland (4-2). De be slissende, die later geen doelpunt bleek te zijn, omdat-ie óp en niet óver de doellijn van de lat was te ruggesprongen. Het is wel de meest besproken treffer. Op het laatste WK heb ik geen uit gesproken mooie doelpunten ge zien, De goal van Dennis Berg kamp tegen Argentinië was mis schien een uitzondering. Ik heb de mooiste doelpunten al lemaal al gezien. En ook de smakelijkste. Zoals van die keeper, die de bal iets te lang vasthield bij het uit gooien en prompt in zijn eigen doel vloog. Of zoals die van Heracles-doel- man Frank van der Geest, die de van de paal terugspringende bal pardoes zfin eigen doel inliep. En die van de Bossche doelman Jan van Grinsven, die onder een verre uittrap van zijn MW-colle- ga Rein van Dufinhoven doorliep. Of die van Joop Hiele in Volen- dam,toen hfi tegen het achter hoofd van Sjaak Troost opknalde, waarna de bal met een fraaie boog over hem heen in het lege doel be landde. Maar waarop ik nog altijd zit te wachten is dat doelpunt van Toon Hermans. Hfi waszó'n snelle rechtsbuiten - beweerde hfi ooit - dat-ie zfin eigen voorzet kon in koppen. Zelfs Pummy Bergholtz, Peter Ressel en René van de Kerkhof is dat nooit gelukt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8