13 id 'Stadskantoor duiventil van vertrekkende ambtenaren' Veel meer overvallen in Schiedam Rotterdams Dagblad Vandalismebus komt met kapotte stoelen bij de school ANWB: wij staan open voor samenwerking Stadhuis legt ruzie met Hoogstraat bij O weken voer* 28, Politiek in beschouwingen somber over resultaten reorganisatie van het ambtelijk apparaat Half miljoen schade aan wasstraat Bijna twee ons drugs in woning Inbraken in woning en bij bedrijf Vijftig boetes bij controle imïu Cateringservice Hetltty Heezetl Hetwy Heezetl Cateringservice Rotterdam» Dagblad Waterweg Dinsdag 10 november 1998 Door Edwin Comelisse Schiedam Als niet snel en met harde hand wordt ingegre pen zal de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat pre cies het omgekeerde bewerkstelligen dan wat de gemeente bij de start aan het begin van dit jaar voor ogen stond. Op het mo ment vertoont het stadskantoor, door alle vertrekkende amb tenaren, meer overeenkomsten met een duiventil dan met een gebouw waar een frisse en dynamische bestuursorganisa tie zetelt. Met alle gevolgen vandien voor de gemeentelijke dienstverlening. Dit sombere beeld is vanmiddag geschetst tijdens de algemene be schouwingen door zo'n beetje alle Schiedamse politieke partijen. In htin terug- en vooruitblik van het Schiedams reilen en zeilen zijn al le;- fracties onverdeeld somber over de resultaten die nu zijn be reikt met de reorganisatie. Van de cultuuromslag die het dagelijks bestuur bij de start in januari van dit jaar voor ogen stond, is niets te merken. „Sterker nog, soms heb i k het gevoel dat we er verder van daan zijn dan ooit. De zogenaam de KWEEK-doelen schijnen ach ter de horizon verdwenen te zijn. Veel goede mensen zitten thuis of zijn vertrokken. De verkokering slaat weer toe en dus wordt er nog steeds niet efficiënt gewerkt en kan de effectiviteit sterk verbe terd worden," aldus D66, Ziek In het stadskantoor deden al eni ge tijd de verhalen de ronde over ambtenaren die zich ziek hadden gemeld en over het legertje colle ga's dat met spoed een baan el ders heeft gezocht om weg te kun nen komen uit het Schiedamse ambtelijk apparaat Tn het perso neelsblad De Indruk sprak de voorzitter van het Schiedams Platform ondernemingsraden on langs zelfs over een duiventil, „Een gegeven is dat een aantal van de nieuw benoemde mensen, die juist tot taak hadden de ge noemde cultuuromslag te be werkstelligen, weg gaan, weg zijn of- weg willen," constateert de ffèctie van de WD. Éilandencultuur Kaast deze negatieve ontwikke ling constateren verschillende fracties ook nog eens dat veel ou de onwenselijke situaties -dus waar de reorganisatie in feite voor was opgezet- nog onverminderd voortduren. Eilandencultuurtjes, ambtenaren en soms zelf afdelin gen die niet tegelijkertijd door één deur kunnen of die langs el kaar heen werken. In sommige delen van de gemeentelijke orga nisatie lijkt alles zelfs bij het oude gebleven. Klachten De gevolgen van de negatieve sfeer in het ambtelijk apparaat zijn ook voor de inwoners van de gemeente te bespeuren.Mensen die klachten hebben over het functioneren van de sociale dienst of andere takken van de gemeentelijke dienstverlening kunnen er nu al haast vanuit gaan dat die klachten niet binnen de voorgeschreven termijn afgehan deld wordenconstateert de Soci alistische Partij. Het CDA be speurt soortgelijke gevolgen. „De relatie met de inwoners van Schiedam wordt gefrustreerd door een nonchalante of klanton vriendelijke houding. Antwoor den op brieven laten vaak veel te lang opzich wachten - vaak komt de gemeente pas in beweging, wanneer de pers erbij wordt ge haald." Om een uitweg te creëren uit de huidige situatie moet hard wor den ingegrepen, menen de frac ties in hun algemene beschouwin gen. De PvdA pleit er zelfs voor dat zo spoedig mogelijk een eva luatie wordt'gehouden van de gang van zaken tot op heden. „Waarbij niet bij voorbaat uitge sloten moet worden dat een en an der tot heroverweging kan leiden van eerder ingenomen standpun ten," aldus de PvdA De WD gaat nog een stapje ver der. De partij wijst de verantwoor delijk wethouder (was Reijnhout, is nu met het aantreden van het nieuwe college, Wiegman) op het feit dat hij zich nadrukkelijker met het totale proces moet gaan bezighouden. De partij overweegt om vanmiddag een motie in te dienen. Of dit ook daadwerkelijk wordt gedaan hangt &f van de be antwoording van het college in eerste termijn. Schiedam De ANWB in Schie dam staat open voor samenwer king met de plaatselijke vestiging van de VW. De gemeente of de toeristische organisatie hoeft al leen maar te bellen om een af spraak te maken. Dat zegt een woordvoerder van de ANWB in een reactie op de wens van een aantal fracties in de Schiedamse politiek dat de twee toeristische organisaties moeten gaan samen werken. De fracties brachten hun stand punten naar voren in de begro tingsvergadering van commissie algemene en economische zaken waar het verstrekken van een ex tra subsidie van 50.000 gulden aan de VW op de agenda stond. Dit bedrag komt bovenop de 356.000 gulden die de gemeente nu alver- strekt De subsidie voor de Schiedamse vestiging van de VW begint nu toch wel een aanzienlijke som geld te worden, menen met name PvdA Gemeentebelangen en AOV/Ühic 55+. En in een tijd dat Schiedam het steeds moeilijker heeft om de eindjes aan elkaar te knopen, zou er ook eens kriti scher gekeken moeten worden naar samenwerking of zelfs sa mengaan. Burgemeester Scheeres verzeker de de raadsleden dat die weg ook uitgebreid is bewandeld maar dat de ANWB daarbij de boot heeft af gehouden. De woordvoerder van de ANWB is hier enigszins ver baasd over. „De VW kon destijds niet snel genoeg beslissen en wij hadden nu eenmaal haast. Het huidige pand aan de Koemarkt was aangekocht en we moesten verhuizen wantje laat zo'n ruimte niet even leeg staan. Dat kost je handen met geld." Volgens de woordvoerder heeft zijn organisatie de deur nooit dichtgegooid. „De verhuizing naar de Koemarkt betekent voor ons niet automatisch dat we niet willen samenwerken met de VW. Laat ze maar bellen. Wij staan open voor samenwerking." „Het zou juist ook wel goed zijn. Dan krijg jc één toeristisch huis waar de klant alles onder één dak kan vinden." ZWN-chauffeur Arnold Riethoff vertelt de Schiedam se school jeugd in de Vandalismebus over zijn ervaringen met vandalisme. Foto Roei Dijkstra Schiedam Het is een slagveld achterin de ZWN-bus. Stoelbekle- ding is kapot gesneden, rugleu ningen zijn achterover gebogen, hoofdsteunen afgescheurd. „Hier hebben vier jongens een leuke avond gehad," vertelt buschauf feur Arnold Riethoff temidden van de chaos, „Maar ze konden daarna twee jaar lang geen week end meer uit. Ze moesten werken, om de schade te betalen." Riethoff bevindt zich in de zoge heten Vandalismebus'. Deze af geschreven wagen van de ver voersmaatschappij Zuid West Ne derland dient als demonstratie model voor de schooljeugd. Voor één keer heeft ZWN de gevolgen van vandalisme zichtbaar gelaten om jongeren duidelijk te maken wat die gevolgen zijn. De bus toert met flinke schade aan het meubi lair en het daaraan verbonden prijskaartje langs de scholen in haarrijgebied. Klas 1 van SVO (Speciaal Voortge zet Onderwijs) De Wegwijzer mocht gisteren als eerste Schie damse schooi kennismaken met de Vandalismebus. De 20 hé's! en tcrings.' zijn niet van de lucht wan neer de 12 en 13-jarigen de be schadigde bus betreden. Naast het vandalisme wekken ook de kosten daarvan verbazing. Bij een duo stoelen waaruit een reep is gesneden hangt een prijskaartje van 150 gulden. Een verbogen rugleuning kost 100 piek en de topper is een nieuwe zijruit: daar voor moet 1000 gulden worden neergelegd. Coördinator van het project socia le veiligheid en vandalismebe strijding Jan van der Voorden laat er geen twijfel over bestaan. Bij ZWN betaalt de vernieler, „Het is straf én betalen," legt hij uit. ,3u- ro Halt gaattot 1500 gulden wat de schadevergoeding betreft. Wij gaan door, desnoods met een ci viele procedure of met een deur waarder. We willen de vernielin gen tot de laatste stuiver vergoed zien." Volgens Van der Voorden werd het de buschauffeurs in 1990 te gortig. De vervuiling en vernielin gen waarmee ze aan het eind van elke rijdag werden geconfron teerd liepen de spuigaten uit. „Dus zijn we in dat jaar uit pure ellende begonnen met actief op sporen. Maar sindsdien heb ik ontdekt dat preventie meer zin heeft dan vervolging, en zijn we op de Vandalismebus uitgeko men." De bus toert inmiddels in ver schillende delen van het gebied van ZWN. Op verzoek van bus chauffeurs komt het voertuig naar de regio waar zij rijden. Dan komt Van der Voorden langs, be geleidt de chauffeurs in het geven van voorlichting aan schoolklas sen en zet een samenwerking op met Buro Halt en de schooladop tieagenten. Want de daders moe ten een link zien tussen vernielin gen, Buro Halt en de politie. „De daders van busvandalisme zitten voornamelijk onder scho lieren," weet Van der Voorden. „Zo tussen de 12 en de 17 jaar. Zeg maar: de Halt-leeftyd." De motie ven zijn vaak groepsdruk, verve ling en stoerdoenerij, denkt de co ordinator. „Ze willen er indruk mee maken op de andere sekse." Gebakken peren ZWN zit mooi met de gebakken peren. Jaarlijks hebben ze door vandalisme aan hun bussenpark van 4000 stuks zo'n vier miljoen gulden schade. „Maar net gaat vooral ten koste van het gevoel van sociale veiligheid," meent Van der Voorden. „Klanten stap pen gewoon niet lekker binnen in een vernielde bus." Arnold Riethoff maakt het in zijn werk als buschauffeur dagelijks mee. „De één zet een streep vilt stift op de stoelen, de volgende zet er twee." Daarom vroeg hij het project aan voor de scholen in Schiedam, waar hij vaak rijdt. „Een jongesje riep net al: u zit op de 126! Dus ze kennen me wel een beetje." Vandaag doet Riethoff voor het eerst zijn act als strenge bus chauffeur. Het gaat hem goed af: een kind dat niet opiet, krijgt steevast een 'Hé, ik sta hier!' naar het hoofd. Maar over het alge meen is de belangstelling voor zijn verhaal goed. Het boek met schadefoto's dat hij in de groep jeugd gooit, wordt meteen be sprongen door de hele schoolklas. Alles wat in onze bussen wordt vernield, gaat op de foto," vertelt Riethoff. „En dat bewaren we een jaar." Dat doet ZWN om serievan dalen op hun daden in het verle den te kunnen wijzen en alsnog de schade te kunnen verhalen. „Iedereen die zich met graffiti be zighoudt heeft namelijk zijn ei gen handtekening," vervolgt de chauffeur. „Dus je mag ervan uit gaan dat dezelfde dader aan het werk is als je dezelfde tekens te genkomt." Een leerling steekt z'n vinger op. „Een vriend van mij schreef een keer 'Ajax' op een stoel," houdt hij Riethoff voor. „Maar 'hij werd slechts uit de bus gezet" De bus chauffeur kykt hem strak aan, „Dan heeft hij mazzel gehad." Vanaf nu zal de Vandalismebus elke week een andere basisschool in Schiedam aandoen. Het is de bedoeling het project daarna uit te breiden naar Vlaardingen en Maassluis. Daarvoor zal coördina tor Van der Voorden nog enkele chauffeurs bereid moeten vinden aan het project deel te nemen. „Want je moet natuurlijk wel mensen hebben die het aankun nen," besluit hij. „Gewone bus chauffeurs die het lef hebben om voor een schoolklas te gaan staan." Vlaardingen De ruzie tussen het stadhuis en de Hoogstraat-winke liers is bijgelegd. Dat heeft wet houder Roijers (economische za ken) gezegd. Hij heeft afgelopen ■week een gesprek gevoerd waar door 'de lucht is opgeklaard'. Een week eerder, vlak voor de be handelingvan de gemeentebegro ting 1999, trok de winkeliersver eniging van de Hoogstraat nog met een brandbrief aan de bel: Wij zijn niet alleen boos naar aan- leiding van uw beleid voor de Hoogstraat, maar wij voelen ons ook in de steek gelaten.' En ver derop: 'Duidelijk moet zijn dat wij het allemaal goed zat zijn. Genoeg gepraat, wij willen nu van de ge meente concrete plannen horen.' Maar de partijen gingen dus nog wel een keer om de tafel en daar- by hebben de winkeliers volgens Roijers te kennen gegeven niet zo'n behoeft te hebben aan een straatmanager en een brug over het Buizengat. Dat waren twee ideeën die uit financiële overwe gingen door burgemeester en wethouders uit de begroting zijn geschrapt. Daarvoor was brede steun in de gemeenteraad. Van VVD ('een eerste verantwoorde lijkheid ligt bjj de beleggers') en PvdA ('er ligt eerst een opdracht voor de eigenaars van de panden') tot GroenLinks ('dat is typisch iets voor de ondernemers zelf) aan toe. Actiepunten Volgende maand komt Roijers na nog een gesprek met de winke liers meteen lijst met actiepunten naar buiten. Het gaat daarbij waarschijnlijk in eerste instantie om snel wat te doen aan de ver lichting. Met name richting Afrol wordt de Hoogstraat als 'een don ker gat' ervaren door de vele lege, onverlichte etalages. In dat plan wordt ook meteen een betere rou ting van en naar de parkeergara ge aan de Afrol meegenomen, heeft de wethouder inmiddels al toegezegd. Vlaardingen Een autowasstraat aan de Vlaardingse Nettenboet- sterstraat is gistermiddag volle dig vernield aangetroffen. De schade bedraagt tenminste een half miljoen gulden. „Echt alles is losgerukt," be schrijft de eigenaar de grondige vernielingen. „Het dak is eraf en van de muren staan alleen de ko lommen nog overeind." De eigenaar zegt over de mode- ven van de daders nog in het duis ter te tasten, De wasstraat is in elk geval met veel zorg vernield en gedemonteerd. „Ik heb zelfs het idee dat de daders er meerdere nachten voor hebben genomen," meent de eigenaar. De wasstraat was niet meer in gebruik, maar stond te koop. SchiedamIn een woning aan de Eerste Tuin singel heeft de Schie damse politie gisterochtend zo'n 60 gram harddrugs en 110 gram softdrugs aangetroffen. Drie inde woning aanwezige personen wer den gearresteerd. Het gaat om een 31-jarige Belg, een evenoude Fransman en een 18-jarig meisje uit Krimpen aan den IJsseL De politie wilde bij een huis aamde eerste Tuinsingel een onderzoek instellen, maar bleef na aanbellen voor een dichte deur staan. Toen bij de naastgelegen woning werd aangebeld verscheen daar het 18- jarig meisje die het team binnen liet. Politiemensen zagen toen dat er plastic zakjes in de dakgoot la gen en dat er uit de jaszak van het meisje een plastic zakje op de grond viel. Op basis daarvan werd verdere huiszoeking verricht, (he de partij hard- en softdrugs ople verde. VlaardingenBij daglicht zijn gis teren twee inbraken gepleegd in Vlaardingen, Rond 11.30 uur drongen ombekenden een wo ning binnen aan de Spechtlaan na het verbreken van een slot op de achterdeur. Eencollectie swa- rovskibeeldjes werd vervolgens meegenomen. Om 17.30 uur sloe gen inbrekers wederom toe bij een bedrijf aan de Vyfde Indu striestraat. Het hek van het be drijfsterrein werd opengebroken, evenals verschillende op het ter rein geparkeerde auto's. De-die ven gingen er vandoor met een aanhangwagen en een aantal vel gen en wielen. SchiedamBij een bromfietscon trole op de Schiedamseweg heeft de politie gisteren meer dan vijf tig bekeuringen uitgedeeld. De overtredingen liepen uiteen van het niet dragen van de helm en het onverzekerd rijden tot het in bezit hebben van een opgevoerde brommer. Afgelopen zondagavond was het weer raak: de McDonald's-vesti- ging aan de Broersvest werd overvallen door twee gemasker de mannen met een vuurwapen. Do voorgaande maand werden in Schiedam zelfs vier overval len in een week gepleegd. De stad kent dit jaar een opvallen de stijging van het aantal over vallen, waarvan vooral de klei ne middenstand het slachtoffer is. Videotheken, supermarkten, café's en snackbars lijken na de traditionele banken en post kantoren de nieuwe doelen. Door Marc Floor SchiedamDe Hollandse smart lappen draaien op de achter grond terwijl de cafébaas naar een kruk aan de overzijde van zijn bar wijst. „Kijk, daar zat een raariniéï," Zégt hij. „Een grote jongen, maar ook hij kon weinig anders doen dan zijn geld afge ven. Tegen een mes begin je mis schien nog wat, maar komen ze met pistolen, dan doe je natuur lijk weinig." De Schiedamse caféhouder werd voor het eerst overvallen sinds hij vier jaar geleden zijn zaak in het stadscentrum betrok. Twee gehelmde mannen kwamen op een rustige avond het café bin nen, zwaaiden met pistolen en eisten geld. Ook de aanwezige klanten moesten hun portemon nee afgeven. De bareigenaar was toevallig net zelf een hapje aan het eten op de bovenverdieping. „Ik heb wel een babyfoon in de zaak hangen," vertelt hij, „Maar niemand mocht zich bewegen en dus kon er niet op de knop wor den gedrukt" Maar de caféhou der had zijn personeel al van te voren geïnstrueerd bij een over val het geld gewoon af te geven, „ik had namelijk ai gehoord dat hier de nodige 2aken waren be roofd. Maar ik weet niet of ik zelf dat geld had afgegeven. Zoiets beslis je op het moment dat je daadwerkelijk wordt overval len." Volgens de chef van het Roof Co ördinatie Team (RCT) Rijk Ver- weij is geld afgeven echter de beste optie bij een gewapende overval. Het is één van de stap pen in de zogeheten RAAK-me- thode die winkeliers adviseert hoe te handelen in een overvaisi- tuatie, „De R staat voor Rustig blijven," licht Verweij toe. ,A1 is dat natuurlijk verdomde moei lijk voor een winkelier die zeven tig uur in de vreek werkt en dan zoiets meemaakt. Maar je moet zeker niet de held gaan uithan gen." De A staat dan ook voor het Ac cepteren van de situatie. De tweede A betekent Afgeven van het geld en de K tenslotte staat voor Kijken. Verweij: „Gewoon afgeven die handel en alles goed in je opnemen. Wat we vaak mee maken is dat een slachtoffer tot in detail het wapen kan beschrij ven -logisch natuurlijk als dat op je wordt gericht- maar niet de dader." De chef van het RCT zetelt in een kamer op een hoge verdieping van het Rotterdamse bureau Boezembocht Op de archiefkas ten prijken verschillende prui ken en bivakmutsen, afkomstig uit de praktijk. Het in 1991 opge richte team houdt zich bezig met het in kaart brengen van overval len en straatroven in de regio Rijnmond. En Schiedam ver toont wat dat betreft een stijgen de lijn, weet Verweij, „We had den 10 overvallen in 1996, 20 in 1997, terwijl over de eerste tien maanden van 1998 al 31 overval len zijn gepleegd." Pagina 15: 'Camera in café is niet leuk, maar wat moet je an ders' m nu een proefabon rpestzegfl A.,imwfcSwèiiliSS Or bel gratis Reserveer tijdig uw kerstbuffet! Tljsjesdijk 63-65 3161 CW Rhoon Telefoon 010-5019391/0653-504580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder feest of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3