16 'Rare midden' tussen humor en drama Digitaal de hoek om in Vermeers 'Gezicht op Delft' Jean Marais was bij leven al een mythe Een tapijt van graniet voor hart van Schiedam Absoluut meesterschap in 'A touch of Weill' Ivar van Urk wil sfeer uit zijn jeugd overbrengen in 'Oom Wanja' In Memoriam Ilse niet bij stem, Kuntjjt^pmea Nobelprijs voor de vrede Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 november 1998 Door Dolf Welling Een naakte man staat ongemak kelijk, op handen en voeten, in de kapel van het Stedelijk Museum Schiedam. Zijn ten top geheven anus gaapt als een gulzige spaar potgleuf. Deze analist is een kera misch werkstuk van Gijs Ass- mann. In een van de museumza len staan zijn meer fantastische gewrochten. Objecten die blij kens de titel op de seizoenen slaan, hebben de mengvorm van een eiland dat bestaat uit een mensheuvel met groeisels, bouw- sèis en een beestje. Dat is ook het geval met enkele bladen in ge mengde technieken. Andere wer ken op papier veroorloven zich onvrolijke vnjheden met de Sus- ke en Wiske-stripfiguren, Assmann is een van de drie kun stenaars die door een commissie werden uitverkoren om een ont werp te maken voor het nieuwe Stadserf. Die plek in Schiedam is een plein. Wat in Rotterdam met veel geld en snobisme definitief mislukte, kan in Schiedam een succes worden. Het Rotterdamse zogenaamde Stadhuisplein is evenmin een plein als het onge lukkige Schouwburgplein. Een plein heeft namelijk een vorm. Het wordt tot een openluchtzaal door wanden van gebouwen die representatief zyn en op voetgan- gersniveau bovendien gezellig. In Rotterdam zijn goede plannen vair die aard verworpen. Dbu architect prof.ir. H.J.M. Rajjssenaars heeft een complex van twee bouwvolumen ontwor pen dat onder meer het gemeen tebestuur en de stadswinkel, een theater, het gemeentearchief en de openbare bibliotheek omvat. De gebouwen flankeren de lange zijden van een plein. Een 'kop- wand' bestaat uit de Sint Liduina- basiliek. De nieuwe gebouwen hebben geen arcaden, maar wel strenge zuilen. Het plein is aldus een strak-Hollandse versie van de piazza zoals oude Italiaanse ste den die als hart hebben. Het Stad serf is wat te smal om nu al be haaglijk te zijn als verblijfsruim- te. Als het theatercafé rich op war me dagen naar buiten toe uit breidt, kan wel zoiets als het café Florian in Venetië ontstaan. Mozaïek Voor.de verfraaiing van het plein was een flink bedrag beschikbaar. De gemeente heeft het ontwerp van de Amerikaan Mart Mullican uitverkoren. Het plein heeft een vloer gekregen met een 21 bij 59 meter groot mozaïek van grijs en roze graniet. De tekening in dit werk bestaat uit drie pictogram men uit de eigen beeldtaal van de kunstenaar. Hij doelt er mee op de mens, de wereld en de elemen ten. In de museumkapel hangen enorme lappen elk met zo'n picto gram. In een mooi, geïllustreerd cahier geeft Bartomeu Man, de directeur van Witte de With, een toelichting op^it werk. Hij schrijft over 'di- chotomische categorieën van te genstellingen' en 'de invloed die de,.digitalisering heeft uitgeoe fend-op vormen van de waarne ming van de wereld.' De mozaïek steentjes moeten ons doen den- k^aan de pixels die een scherm beeld vermen. Hst interieur van de San Marco, om nog eens naar Venetië te verwijzen, is dan al vroeg bekleed met pixels. De artikelen over de andere geno mineerde kunstenaars zijn glas helder en informatief. Wouter Prins wijst in verband met de ge wrochten van Assma»- op de gro teske figuren die middeleeuwse kunstenaars op luchtiger* van en kapitelen in kathedralen aan brachten. Hy legt ook uit dat de beeldhouwer op zijn manier wat natuur in het strenge plein wilde brengen. Tom Claassen heeft in een museumzaal met een sneeu- wige, witte kunststof een ontoe gankelijk bouwsel samengesteld en een vloerkleed van latex en zand gelegd dat een onbedwing bare lust tot schoonmaken wekt. Een bruine mop van brons blijkt zoiets als een vogel in ruwbouw voor te stellen. In elk geval niet iets dat de lucht in kan. Uit een moot relaas van Anne Christine Glitre blijkt dat Claassens werk gaat over 'de onafwendbaarheid en de zwaarte die het verstijfde masker van de Dood en de gelei delijke ontbinding van de materie bevat. Een soort barse terugkeer naar de natuur...' Moordwyven De onlangs in dit blad afgebeelde aanwinst van Boijmans Van Beu- ningen is een schilderij van de weinig bekende broer van de com- nnnistJ. P.Sweelinck. De schilder G Tit Pieters2 demonstreerde met dit ambitieuze werk dat hij veel had opgestoken van de Itali aanse kunst Een kleine expositie in de oude vleugel van het muse um Iaat meer historische vrouwe lijke triomfen zien uit de eigen collectie. Niet alleen Arent de Gel- 'Frühllng lm Popo', papier (1996), van de hand van Gijs Assmann. Foto Gijs Assmann der, aan wie momenteel het Dor- drechts Museum een expositie wijdt, werd geboeid door sterke vrouwen. Iri de schilderkunst zo wel als in de bijbel is de vrouw vaak verleidelijk en vrij dikwijls fataal. Mieke Bal, Annetje Boers ma en Jeroen Giltay hebben over dit on derwerp een geïllustreerd infor matieblad gemaakt. Ze verwijzen naar het schilderij met de val van Ixion die in een nog moeilijker po sitie is weergegeven dan Ass- manns figuur in Schiedam. Swee- linck zal dit doek gezien hebben in het atelier van zijn leermeester Cornells van Haarlem. Een kleine gruwelkamer is gevormd met en kele schilderijen. 'Deze verhalen over de victorie van vrouwen zo wel als experimenten met de uit beelding van losse lichaamsdelen, kwetsbare slapers en hoofden zonder lichaam, komen ook voor op prenten en tekeningen uit de collectie' stelt het blad met vol doening vast. De -expositie geeft er stichtelijke voorbeelden van. 'Beelden voor het Stadserf, ia het Stedelijk Museum Schie dam, tot 22 november, 'Moord- wijven' is nog tot en met 3 janua ri te zien in Museum Boijmans VanBeuningen. Woensdag gaat Anton Tsjechovs 'Oom Wanja' van het Rotterdam se productiehuis FACT in pre mière in de Rotterdamse Schouwburg. Voor regisseur Ivar van Urk vormt deze zwarte ko medie een bijzondere uitdaging. Met een opmerkelijke cast (met onder anderen Joop Doderer en Maarten Wansink) gaat hij op zoek naar Tiet rare midden' tus sen lach en tragedie. Een van de pijlers daarbü is acteur Cees Geel, een studiemaatje van Van Urk, Te samen spreken zij over het belang van sfeer, de onver mijdelijke afstand en het posi tieve dictatorschap van de kun stenaar. Door Dèms S. Wienng Delft In de kleine foyer van het Delftse theater de Veste praat Ivar van Urk opgelucht over de eerste try-out die net met goed gevolg beloond meteen staande ovatie— op de planken is gebracht. De spanning van de vuurdoop voor pu bliek is omgezet in tevre denheid. Dat geldt ook voor ex-RO Theater acteur Cees Geel die de rol van arts Astrov speelt. „Het was zeer spannend of het stuk niet zou doorslaan in te veel lach of dat het publiek het komische in het drama niet zou inzien," zegt Geel over de fcry-out. „Maar de mensen in de zaai reageerden pre cies zoals wij het in gedachten hadden. Zij bepalen toch het rit me waarin je speelt, dat moet je niet onderschatten." Van Urk: „Ik wist dat het een zwa re klus zou worden. Normaal wordt het stuk op de lach ge speeld, of wordt het als een zware tragedie gezien. Ik heb er bewust voor gekozen om juist dat rare midden tussen humor en drama uit te vergroten. Dat is, naar mijn mening, hoe Tsjechov 'Oom Wan ja' bedoeld heeft. Een andere uit daging is om het stuk in een he dendaags kader te plaatsen. Hoe wel de tekst van Tsjechov eeuwig heidswaarde heeft, is het toch honderd jaar geleden dat het werd geschreven. Dan is het de taak van de regisseur om het in deze tijd nog realistisch te doen voor komen." Een van de instrumenten die Van Urk hiervoor heeft gebruikt springt direct in het oog: het ab stracte decor. Twee grote, gele Scène uit 'Oom Wanja', waarin Anton Tsjechov achtmensen bijeen brengt diegedwongen worden met elkaar samen te leven. Foto Sanne peper Fotografie Ook Geel speelt met een afstand. „Astrov is wel een mens voor mij geworden, maar ik verpersoonlyk my niet met hem. Je moet een af stand bewaren die niet doorslaat. Nooit mag je slimmer zyn dan het personage datje speelt." David Lynch De sfeer in 'Oom Wanja' spreekt uit het beeldend stiüsme. De rust de stilte, de vormgeving, het heeft allemaal veel weg van de films van Hollywooddissident David Lynch (bekend van Twin Peaks). Als een soort toneelversie van 'Eraserhead' heeft Van Urk het geheel geregisseerd. „Ik ben een groot bewonderaar van die man," 'zegt Van Urk. „Bij de voorbereiding heb ik met de vormgevers ook over hem gespro ken. Lynch kan inzoomen op een kopje thee en dan langzaam het beeld naar onder de tafel slepen. Zo'n. kopj e thee wordt dan door de kijker met hele andere ogen beke ken. Het krygt iets onheilspel lends. Die schoonheid, dat drei gende, wilde ik ook. Ik beschouw de vergelijking dan ook als een compliment." Van Urk veert op: „Ik speel met de kijkcodes van mensen, net als Lynch. Ik trap op tenen. De televi siekijker van tegenwoordig is al leen gewend aan het snelle zapge- weld. Dat komt ook terug in de to neelwereld. Ik wil de kijker datge ne wat hij ziet op een andere ma nier laten> beleven. Het-publiek platformen lijken elkaar te weer spiegelen als hemel en aarde. Bei de zijn schuin geplaatst, waardoor de vloer hellend wordt en samen met haar spiegelbeeld in de nok van het theater een opengesperde bek vormt. De symboliek is voor velerlei uitleg vatbaar, maar Van Urk wil mets openbaren. „Dat rare midden waarvoor we gaan, maakt wel dat je je begeeft op een heliend vlak," verwijst Van Urk naar de schuine vloer. Ook by Geel heerst een vorm van onze kerheid over de complexiteit van de uitvoering: „Je moet volledig op je regisseur kunnen vertrou wen en dat doe ik dus ook. Ik heb eerder op de toneelschool een pro ductie met Ivar gedaan, maar daarna hebben we nooit meer sa mengespeeld. Natuurlijk hebben we elkaar altijd in de gaten gehou den." Van Urk vult hem aan: „Er was een soort onuitgesproken af spraak dat we nog iets samen zou den, doen, Toenik een acteur voor "de rol van Astroy zocht, stond voor my vast dat Cees de meest ge schikte kandidaat zou zijn." Het idee dat Tsjechov voor ogen stond bij het schrijven van het to neelstuk mensen drinken een kopje thee en ondertussen vol trekt zich het noodlot vertoont parallellen met de Van Urks jeugd m Harderwijk. Tsjechov brengt in een landhuis acht mensen samen op een landgoed. Allen hunkeren ze naar liefde en zinvolle levens doelen. „Toen ik het las, wist ik dat ik dit ooit wilde uitvoeren. Het zijn mensen die gedwongen wor den met elkaar samen te leven. Zo heb ik mijn jeugd ook ervaren en dat was de sfeer die ik wilde over brengen. Ik kan het stuk niet brengen in een kader van hon derd jaar geleden, gewoonweg omdat ik daar niets van af weet. Ik kan het ook niet laten spelen in het Rusland van nu, want daar heb ik ook geen weet van. De eni ge mogelijkheid voor my is om de sfeer van jeugd op het toneel uit te beelden," aldus Van Urk. De afstand die de regisseur heeft genomen van zijn jeugd is dezelf de die hij nu bij 'Ocm Wanja' heeft. Van Urk: „Toen ik de tekst voor het eerst las; werd ik-heel verdrietig; 'Wat een 'dréJha,";wat'-~ Wordt door mij geïrriteerd om Uit een tragedie' dacht ik. Toen ik hei eindelijk geconcentreerder ie ky- later nog eens las, lag ik blauw van het lachen. Met die humor be kijk ik nu ook myn jeugd. Het heeft jaren geduurd, maar er is nu een afstand geschapen." ken. Wat dat betreft heb ik wel iets van een dictator, zoals alle kunstenaars. Maar niet in nega tieve zin, ik ben een postitieve dictator." Bezoekers van het Techniek Mu seum in Delft kunnen vanaf vol gende week een digitale stads wandeling maken door het Delft van Johannes Vermeer. De facul teit Geodesie van de Technische Universiteit bedacht een manier om bet beroemde schilderij 'Ge zicht op Delft' na te bouwen op de computer. Kunstliefhebbers kunnen zo het historische stads gezicht van dichterbij bekijken. Door Jacquelien Nienhuis Delft De echte kunstliefhebber kent de frustratie. Je ziet het meesterwerk wel, maar je zou er zo graag doorheen willen kyken. Terug in de tijd waarin het is ge maakt. Aan tafel schuiven bij de Aardappeleters of tussen de schuifdeuren kijken hoe Rem brandt kapitein Banningh Cock een plaatsje geeft tussen zijn mannen. Voor de echte Vermeer-fans is er een alternatief. De faculteit Geo desie van de Technische Univer siteit in Delft ontwierp een drie dimensionale wereld, gebaseerd op het beroemde schilderij 'Ge zicht op Delft'. Bezoekers kun nen, met een speciale bril, wande len door de straten van het Delft uit 1660. Dat was in die tijd een middelgrote stad met zo'n 25.000 inwoners en dankzij de vele brou werijen, handel en tapijtweverij en een welvarende gemeente. Vele schilders portretteerden de Prinsenstad, maar Vermeer was een van de weinigen die de zuid kant van de stad schilderde. Op het beroemde stadsgezicht, ge schilderd vanaf het Zuideinde, zijn de torens van de Nieuwe Kerk en de Oude Kerk duidelijk zicht baar aan de horizon. Voor de Scheepmakerij liggen twee ha ringbuizen, schepen voor de ha ringvaart, en in het midden schit teren de inmiddels verdwenen Schiedamse poort en de Rotter damse poort met de ophaalbrug. Op de computer zyn de straten en grachten van het Delft van Ver meer nauwkeurig gereconstru eerd. De faculteit Geodesie werk te samen met kunsthistoricus K Kaldenbach twee maanden aan de 3D-wereld. De basis vormde een stadskaart van de bekende De digitale versie van 'Gezicht op Delft. Foto GPO Gezicht op Delft'van Jo hannes Ver meer. Foto gpd cartograaf J. Blaeu uit 1660. Alle bekende elementen zoals de grachten, de torens en de huizen hebben we eerst teru ggebracht tot grote en kleine vlakjes. Alleen de elementen die zichtbaar zijn van af de Hooikade hebben we gede tailleerder ingetekend. We heb ben een aantal standaardhuisjes getekend die we vervolgens tien keer hebben gekopieerd, zoals vroeger bij die ouderwetse bouw dozen ook gebeurde. De torens van de Rotterdamse poort en de Schiedamse poort met de ophaal brug zijn speciaal ontworpen door het Haagse bedrijf Crossworlds," vertelt student Ingrid Alkema. Het idee om een virtueel 'Gezicht op Delft' te bouwen, kwam van Kaldenbach. Hij bestudeert al twintig jaar het werk van Vermeer en verzamelde tientallen kaarten en prenten over het Delft van Ver meer. „Binnen de schilderkunst hoort Vermeer bij de grote top. En van alle schilderijen die hy heeft gemaakt, is het 'Gezicht op Delft' verreweg het mooist." verklaart Kaldenbach zijn passie voor de schilder. „Het is moeilijk uit te leggen waarom Vermeer zo bij zonder is. Zeker aan iemand die weinig weet van schilderkunst. Bijna net zo moeilijk als aan ie mand die geen rijbewijs heeft te vertellen waarom een Maserati zo lekker rydti" Kaldenbach is enthousiast over het resultaat. „De had niet gedacht dat het er zo levensecht zou uit zien. Het is echt prachtig. Natuur lijk is het geen echt nieuwe vondst, want de faculteit Bouw kunde heeft in 1980 al vastgesteld waar Vermeer precies moet heb ben gestaan. Maar een dergelijke presentatie van een schilderij is binnen de kunstgeschiedenis nog nooit vertoond." Ook voor geodeten is 'Het Gezicht op Delft' een interessant schilde rij, vertelt projectbegeleider van Geodesie, E. Verbree. „Het stads gezicht biedt veel aanknopings punten, zoals de kerktorens en de Rotterdamse poort, om de exacte locatie te bepalen waar Vermeer heeft gestaan." De faculteit Geodesie werkt al langer aan een computersysteem, waarmee geografische data kun nen worden gevisualiseerd. Maar ervaringen met schilderijen had den de onderzoekers nog niet. Verbree: „Normaal doe je opme tingen in het open veld, die ver werk je vervolgens in een platte grond of een computersysteem. Nu gaat het om een kaart van drie eeuwen geleden. En dat Is toch wel een heel bijzondere ervaring," De ingenieur ziet veel voordelen in het gebruik van virtual reality by presentaties. „Je bent echt deel van een andere wereld. Op een kaart zie je ook wel de straten en de gebouwen. Maar nu kun je er echt doorheen wandelen, zien hoe de omgeving op je afkomt en ontdekken welk gevoel een stad teweeg brengt." „Een schilderij is eigenlijk heel statisch. De schilder kiest het punt dat hij het mooiste vindt. Maar degene die het werk bekijkt, is misschien best nieuwsgierig hoe de omgeving er een tikje naar links uitziet. Dat kan in onze vir tuele wereld Je kunt zelfs achter de beeltenis kijken of er overheen zweven en dan zie je byvoorbeeld dat er naast de huizenrij op de voorgrond alleen maar velden lig gen. Want Delft bestond in die tijd natuurlijk alleen nog maar uit een binnenstad," legt de projectbege leider uit. Spannend Kaldenbach en Verbree zyn niet bang dat de 3D-presentatie de charme van het zeventiende- eeuwse stadsgezicht aantast „Juist niet," zegt Kaldenbach fel. „Bezoekers kunnen het schilderij op deze manier beter ervaren, er echt inkruipen. Mijn ervaring is dat een schilderij spannender wordt als je er meer over weet De torenklok en de trekschuit, in elk detail op het doek zit een verhaal. Je kunt de virtuele wereld gebrui ken om de kennis over het schil derij en Vermeer te verdiepen en op die manier zal de waardering voor deze topschilder alleen maar toenemen." Hij geeft een voorbeeld- „We we ten dat Vermeer heeft gemanipu leerd met de afmetingen van ge bouwen de toren van de Nieu we Kerk is in het echt bijvoor beeld smaller en de lichtinval. Het is spannend om te herkennen hoe Vermeer de werkelijkheid precies heeft vervormd." Kaldenbach heeft grootse toe komstplannen met het program ma. „Je kunt aan de beelden en verschillende huizen en torens op de kaart allemaal extra informatie verbinden. Bezoekers van het museum kunnen dan bijvoor beeld op de Oude kerk klikken en de geschiedenis van het gebouw lezen of de computer vragen waar A van Leeuwenhoek, de tijdge noot van Vermeer woonde." Parijs Jean Marais, die gisteren op M-jarige leeftijd in Cannes aan de Cóte d'Azur overleed, was bij leven al een mythe. Zyn carrière deelde hy tussen toneel en film, waarby hy in de ogen van het pu bliek de onafscheidelijke compag non bleef van schry ver-dichter-ci- neast Jean Cocteau. Marais, die op 11 december 1913 in Cherbourg werd geboren als Jean Villain en zoon van een arts, stond als middelbare scholier al graag op de planken. Vooral dank zij zyn markante athletische ui terlijk lang en blond, brede ka ken en blauwe ogenmaakte hij in 1933 zijn debuut in de film. Een doorbraak het echter nog eni ge tijd op zich wachten en jaren lang werkte hij nog als fotograaf en figurant. De roem kwam pas na zijn ontmoeting met de schryver en dichter Cocteau in 1937, een van de veelzijdigste en merkwaar digste figuren uit de Franse kunstwereld in de eerste helft van deze eeuw. Cocteau raakte ter stond onder de indruk van de jon ge acteur met het profiel van een Griekse god en bood hem een rol aan in zyn stuk Oedipe Roi (Oedi pus). Zelfs tijdens de oorlog lachte het succes Marais toe, met name m L'Etemel Retour, Bejubeld werd hy voor zyn rol in Cocteaus verfil ming van 'La Belle et la Béte' (Beauty and the Beast) en de to neelstukken 'L'Aigle deuxtètes' en 'Les parents tembles'. Na de oorlog volgden onder andere 'La machine infernale' en 'César et Cléopatre'. De triomfen volgden elkaar op m een loopbaan die zorgvuldig door Cocteau werd gestuurd. Die schreef diverse scenario's voor zyn jonge protégé en regisseerde zyn belangrijkste films. Onverge telijk trad Marais op als Orpheus in Qyteaus gelijknamige film. Na C/Jteaus dood m 1963 speciali seerde Marais zich in heldenrol len in avonturenfilms, waarin hij tydens gevaariyke scènes onder geen beding een stand-in wilde, zoals in 'Le capitaine Fracasse', 'Le masque de Fer' en "Le eomte de Monte Cristo'. De acteur zette zich verder onver moeibaar m om de herinnering aan Cocteau levend te houden, door diens toneelstukken op te voeren en gedichten voor te dra gen. In 1990 trad Marais nog in Den Haag op in een stuk van Coc teau. Marais speelde in totaal in meer dan zestig films, waarvan Bernardo Bertolucci's 'Stealing beauty' in 1995 de laatste was. Te gen het einde van zyn leven hield hy zich onder meer bezig met zyn talloze hobby's, onder meer schil deren. Wegens zyn veelzijdige ta lent werd hy in 1996 benoemd tot de hoogste rang van de Legion d'Honneur, die van commandeur. Zelf zei hy graag: „Ik ben geen ar tiest, ik vermaak me." Door Martin Bijkerk Achteraf besef je pas hoe verdu veld knap het in elkaar steekt al lemaal, maar op het moment van de voorstelling geniet je alleen maar. 'A touch of Weill', van de Spaanse zanger/danser/choreo graaf Joaquim Sabaté is een van die zeldzame voorstellingen waar in je als recensent na een kwartier pen en blocnote terzijde legt, om dat je je ongestoord wilt laten meevoeren. In een merkwaardig toneelbeeld van levensgroot gede formeerde menselijke gestalten van papiermaché zingen, musice ren, dansen en acteren vijf men sen die multigetalenteerd zijn, Onderwerp is het welbekende liedrepertoire van Kurt Weill, veel toeschouwers neuriën gezellig mee met Surabaya Johnny en an dere onsterfelijke liedjes. De dans, de zang en de muziek zijn op een ongelooflijk knappe ma nier met elkaar verweven doordat geen der artiesten zich aan dezelf de discipline houdt. De counter tenor Amon Zlotnik danst even soepel als hij zingt, zet in travestie een ontroerend verbitterd wijf' neer, of een olympische drag- queen die radslagen draait op vijf tien centimeter hakken, Joaquim Sabaté zingt in het coun ter-register weliswaar valser dan Madonna, maar maakt in zijn danswerk, en in de liederen die minder hoogte vereisen, veel goed. De choreografie die hy cre- eerde getuigt van een muzikali teit die maar zelden op het dansto- neel is te zien. Absoluut meesterschap bereikt Sabaté in de wijze waarop hij ac cordeonist Peter Vree, klarinettis- te Barre Bouwman en pianiste Maite Iparraguire zingend en dansend in de toneelhandelingen weet te betrekken. Sabaté haalt het maximum uit de danstheatra- le mogelijkheden van de drie, zonder hen ook maar een seconde boven hun macht te laten grijpen. Zo bereikt 'A touch of Weill' die symbiose van muziek, dans,en to neel waar anderen slechts naar kunnen reiken. En hoe vilein de counters ook trachten te zyn in hun glilteyurkjes en gigahakken, ordinair nichtencabaret wordt de voorstelling nergens omdat het daarvoor vakmatig een te hoog ni veau heeft. Heerlyk. 'A touch of Weill', première. Ge zien gisteravond in Korzo Thea ter Den Haag, tijdens CaDance festival. Daar nog vanavond. Haarlem Wereldster-jn-aan-" tocht Ilse DeLange heeft zodanige problemen met haar stem dat zè deze week haar mond niet open mag doen. De countryzangeres ondergaat vrijdag een vervolgon derzoek aan haar werkkapitaal. Kunipt Kuruption! A&M/Polydor d u u 123:46 mm. De Amerikaanse rapper Kurput alias Ricardo Brown heeft een brug ge slagen in de bloedige stryd tussen de West Coast en East Coast rapsce- nes. Zyn cd 'Kuruption!' is een dubbelaar met een schijfje voor zowel de west- als oostkust. Deze bi-coastal edition bevat naast de gladde, Puff Daddy-esque oostkust hiphop dan ook westelijke G-funk en gangsta rap in de Death Row-sfeer. Zelf komt Brown van origine uit het oostelijk gelegen Philadelphia, maar hij zette zijn eerste schreden op het rap-pad pas op het even be ruchte als befaamde Death Row-label. Het op het eerste oog stichtelijke gebaar om voor beide kusten een cd af te leveren, lijkt daarom niet meer op een angstvallige poging tot lijfsbehoud, Tussen grote namen als Tupac, Dr. Dre en Snoop Doggy Dogg (die hy ooit in een rap-battle ont moette) kreeg hij bij Death Row nooit de kans om in het licht te treden. Na de ontmanteling van het label verdween hij in het rumoer. Nu heeft het liefje van rap-diva Foxy Brown met medewerking van onder ande ren Soopa Fly Priest, Daz Dillinger en Warren G er een aardig cd'tje uit geperst, zonder overigens erg inventief te zijn. Daarvoor behoeft de be brilde rapper dan ook geen prijs te krijgen, maar misschien gokt Kurupt met de voor oost- en westkust vriendelijke cd wel op een soort muzikale Nobelprijs voor de vrede. Is ook leuk. DènisS.Wiermr C

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6