Bouwstop dreigt voor polderwij k N Wie zullen we hierna eens gaan beroven?' Hoogheemraadschap stelt harde eisen aan bouw in laaggelegen gebieden m GRATS Doorgedraaid Cultuur Kamer wil snel 'vreemd' geld voor Betuwelijn QuickNet Nederlanders brengen 16 min op voor Midden-Amerika Meer nieuwe hanen erbij dan gedacht Verwarde man ligt uren in de berm Abonneeservice Vrijdag 13 november 1998 Westblaak 180 j 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 Rotterdam&Da Rotterdam Het nieuwe toe gangssysteem van bet hoofd bureau van de politie in Rotter- damzorgt voor grote hilariteit. Dikke agenten blijven steken in de draaideur en een lid van de korpsleiding beende tegen een gesloten deur, omdat zijn pasje plots niet werkte. Verreweg de mooiste stunt is volgens het personeel het weegelement dat moet zorgen dat niet meer dan één persoon tegelijk door de draaideur kan. Het systeem houdt echter geen rekening met zwaarlijvige me dewerkers. Volgens het appa raat was het deze week onmo gelijk dat één agent zoveel kon wegen. De draaideur bleef ge sloten en de corpulente dien der zat vast. Op Koers Vrienden gezocht voor de Delft Gevecht tussen dans en muziek bij Scapino Sport Excelsior wordt op bizar voetbal- avondje toch periodekampioen! Advertentie Door Henk de Kat Den Haag Het Hoogheemraadschap van Delfland, dat is ge schrokken van de recente wateroverlast en. rapporten, over toekomstige gevaren, wil harde eisen stellen voor de bouw van grote wijken, bedrijfsterreinen en kassen. Bouwplannen mogen alleen doorgaan als de veilige ligging en de wateraf voer goed zijn geregeld. Is dat niet het geval, dan moet er een 'bouwstop' komen. Een motie met die strekking komt volgen de week in stemming bij het Delfland-bestuur. De scherpe opstelling van het in Delfland. „We hebben twee maan- Zie ook weerbericht op pagina 20 Den HaagEen meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat mi nister Netelenbos (Verkeer) snel moet beginnen met het zoeken van private financiers voor de Be tuwelijn. Dat werd gisteren duide lijk tijdens overleg met de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat over het goederen- spoor naar Duitsland. Het kabinet heeft nog geen dek king gevonden voor 1,6 miljard van de ruim negen miljard gulden die de Betuwelijn op dit moment kost. Dat geld zou moeten komen van het bedrijfsleven, maar de in teresse bij de ondernemers is tot dusverre nihil. CD A-kamerlid G, Leers liet weten dat zijn party de steun voor het project intrekt als private finan ciers niet willen bijdragen. Een meerderheid van het parlement steunt de Betuwelijn nog steeds, al zei WD-woordvoerster N. Ver- bugt nog geen uitspraak te willen doen over de noordelijke aftak king van de lijn, richting Olden- zaal. Volgens de andere fracties is deze noordtak onlosmakelijk ver bonden met het goederenspoor. Aanleg van dit extra gedeelte gaat nog eens drie tot vijf miljard gul den kosten. De minister denkt daarover begin volgend jaar een besluit te kunnen nemen. Zie ook pagina 5 Binnenland Indonesische studenten trokken gisteren in en op een kon vooi bussen naar het parlement in Jakarta. Foto Reuters Jakarta Indonesische veilig heidstroepen hebben'vanmor gen traangas afgevuurd om de monstranten die met stenen, gooiden te verdrijvenbyhetpar-. lementsgebouw. Hónderden in- woners van Jakarta góoiden ste nen naar aanhangers van de re gering. Ook de politie, die het parlementsgebouw afgrendelt, werd bekogeld. In andere delen van Jakarta wa ren vanmorgen tienduizenden studenten opde been. Velen wil len naar het parlementsgebouw ondanks waarschuwingen' van onder anderen opperbevelheb ber Wiranto dat troepen de beto gers zullen tegenhouden. De protesten in de Indonesische hoofdstad zijn de ernstige sinds president Soeharto in mei tot af treden werd gedwongen. Bij de gewelddadige botsingen tussen demonstrerende studen ten en de oproerpolitie vielen al twee doden; gisteren eenpolitie- - man en vanmorgen vroeg een student die aan zijn verwondin gen overleed. Meer dan honderd mensen raakten gisteren ge wond... De Indonesische Raadgevende Volksvergadering (MPR) begon vanmorgen aan zijn laatste zit tingsdag, waarop besluiten wor den genomen over beperking van de presidentiële ambtster mijn; verkiezingen in juni en het terugdringen van de rol van het leger. De studenten vinden dat de MPR veel hardere maat regelen moet nemen. De MPR besloot vanmorgen dat volgend jaar mei, op zijn laatst in juni, in Indonesië vervroegde algemene verkiezingen worden gehouden. De parlementsver kiezingen worden van 2002 naar 1999 vervroegd, nadat president bereid te zijn. Ook besloot de vergadering de presidentiële ambtsperiode te beperken tot twee termijnen van vijf jaar, om een persoonlijkheidscultus rond het staatshoofd te vermijden. Zie ook pagina 7 Buitenland Why WWWaït? Snel en onbeperkt surfen via de kabel... zonder telefoonkosten! bel gratis 0800-8175 voor het infopakket over het unieke QuickNet-concept met de vele extra's E-mail: info@quicknet.nl Internet: www.quicknet.nl/info Delft gevestigde waterschap kan verstrekkende gevolgen hebben voor veel bouwplannen in en om Den Haag, Delft en het Westland, maar ook voor de noordrand van Rotterdam. De gemeente Berkel en Rodenrijs, is er gisteren als eerste mee geconfronteerd. Het dorp wil een wijk met 3000 huizen bouwen in de lage Meerpolder, die aan de Pijnaekerse kant van de Berkelse dorpskom ligt op een diepte van 5,5 meter onder NAP. Het waterschap verlangt nu dat de polder eerst met 50 centimeter zand wordt opgehoogd. Een brief met die eis veroorzaakte gistermiddag in Den Haag grote opschudding tijdens een vergade ring van de Provinciale Planologi sche Commissie, die op het punt staat het groene licht te geven voor deze eerste echte Vinex'- wijk van de Rotterdamse regio. Wethouder Busch van Berkel rea geerde woedend: „Acht jaar zijn we bezig geweest met de voorbe reiding, nooit is dit waterpeilni veau aan bod gekomen en nu wor den we op het laatste moment overvallen door deze brief" Hij toonde zich bang dat de Meerpol- derwijk, die het begin zou vormen van een explosieve groei van Ber kel, jaren vertraging oploopt als aan de onverwachte Delfland-eis moet worden voldaan. Ophogen valt bovendien zeker 15 miljoen gulden duurder uit, becijferde Busch in de gauwigheid. „De schrik heeft hard toegesla gen", verklaart secretaris mrB. J. Douwes de veranderde koers van den geleden gezien, en nu ook weer in het noorden van het land, dat we in ons land een behoorlijk groot risico lopen. Als het in sep tember in ons gebied een dag lan ger hard had geregend, dan zou den de gevolgen zeer ernstig zijn geweest". Delfland kijkt met grote zorgen naar alle verstedelijkingsplannen in de Haagse regio. Vroeger had regenwater kans genoeg om weg te lopen in sloten of te bezinken in weilanden. „Maar het ene na het andere weiland wordt vervangen door huizen, bedrijfsterreinen, straten en kassen. De makers van die plannen moeten gaan besef fen dat daar waterbeheersing- maatregelen bij horen, die ook een prijs vergen". Daarom krijgt de gemeente Ber kel en Rodenrijs nu als eerste, op de valreep, te horen dat een ge plande wijk vijftig centimeter ho ger moet komen te liggen. „We be grijpen dat dit grote consequen ties heeft voor de plannen. Maar als er straks een overstroming plaats vindt, vraagt iedereen of dat niet voorkomen had kunnen worden", aldus Douwes. De kans bestaat dat ook de nieuw bouw in Pijnacker-Zuid, die nog moet starten, te maken krijgt met de hardere watersehapseisen. De daar geplande Haaglanden-wijk grenst aan de Meerpolder. De se cretaris van Delfland zei gister avond echter nog geen lijst te heb ben van andere bouwplannen, die net als Berkei onder de loep wor den genomen. Hilversum De televisieactie gis teren voor de slachtoffers van de orkaan Mitch in Midden-Amerika heeft volgens voorlopige gege vens 16,4 miljoen gulden opgelt verd. Minister Herfkens van Ont wikkelingssamenwerking zal de opbrengst verdubbelen. De actie loopt nog tot 1 december. Gemiddeld 1.165.000 mensen heb ben tussen half tien en half twaalf gekeken naar de inzamelingsac tie. De kykers waardeerden het programma, gepresenteerd door Linda de Mol en Aad van den Heuvel, met het cijfer 7,4. Minister Herfkens had eerder al vijf miljoen gulden toegezegd. „Ik had geen rekening gehouden met deze tv-actie. Ik dacht dat vijf mil joen genoeg was om binnenge- Door Marc Floor Schiedam Al jaren is het hun pleintje, bijna dagelijks zijn ze er te vinden, maar dinsdagavond veranderde er iets. Negen vrien den en twee vriendinnen hingen als gewoonlijk rond op de Schie- damse parkeerplaatsen aan de Lange Nieuwstraat om een beetje te praten en een balletje te trap pen. Een ontspannen vrienden club in een jolige stemming, op een plek waar ze niemand tot last waren. 'Blij dat er iemand op m'n auto past,' wilde een Schiedamse inwoner die zijn geparkeerde wa gen kwam ophalen nog wel eens naar het groepje roepen. Dinsdagavond beleefden de tie ners echter een angstig half uur op de plek die zy als hun tweede thuis beschouwden. Drie jongens beroofden hen onder bedreiging van een vuurwapen, een lucht drukpistool en een stroomstok van hun geld en pinpassen. Ter wijl twee berovers de groep in be dwang hielden, liep de derde op z'n gemak naar de pinautomaat om de passen te verzilveren. „We waren een beetje aan het praten toen er drie donkere jon gens op ons af kwamen lopen," vertelt de 16-jarige Rutger. „Eentje liep voorop en zei: 'kijk eens, dat zijn een hoop vliegen in een klap!'" De elf vrienden dachten aanvan kelijk aan een grap: ook toen de jongens 'Zakken legen!' riepen. Een van de jongens had een rood gekleurd pistool in de broekriem dat verdacht veel leek op een wa terpistool. Maar toen de slachtof fers de blauwe vonk tussen de po len van een stroomstok heen en weer zagen springen, wisten ze beter. Dit was serieus. Luchtdrukpistool „Een paralyzer heet zo'n ding," weet Rutger. „Een van die gasten liet hem constant vonken." Rut ger wist als een van de weinigen dat het rode wapen geen speeltje maar een luchtdrukpistool was. Zo'n wapen had hij wel eens bij een vriendje gezien. „Bovendien toonde die jongen alleen aan mij nog een echt pistool. Ik moest de rest ervan overtuigen dat hij die ook bij zich had." Een meisje probeerde uit de groep weg te lopen. Tevergeefs: de daders sommeerden haar on middellijk terug te komen. Een voor een moesten de jongeren hun portemonnee inleveren. Eentje wist wat kleingeld uit zijn beurs te schudden en dat te over handigen als zijn enige bezit. Het ging één overvaller allemaal niet snel genoeg. „Geef ze gewoon een schok man," moedigde hij zijn maat aan die de stroomstok in handen had. Maar het bleef bij dreigen. Nadat de daders de portemonnees van geld hadden ontdaan, gaven ze die terug aan de eigenaren. Die stonden te trillen op hun benen, maar raakten niet paniek. Enke len vertoonden zelfs enige bra voure met sarcastische opmer kingen. De overvallers hadden een vreemde, bijna surrealisti sche sfeer gecreëerd op het plein. „2e maakten gewoon grapjes tij dens de overval," vertelt de 14- jarige Nard. „Wie zullen we hier na eens gaan beroven, riep een. Wim Kok misschien?" Het drie tal was heel ontspannen, beves tigt Rutger, stelde zich bijna op als hun vrienden. „Ze staken aan de lopende band sigaretten op, maar vroegen ons steeds of we er misschien ook eentje wilden." Zie ook pagina 3 Actueel haald geld te verdubbelen. Nu heb ik een probleem, omdat ik nog niet weet waar ik het extra geld vandaan moet halen. Ik zal uit andere potjes moeten sprokke len," aldus de minister. Rotterdam geeft een ton aan de actie Midden-Amerika. De ge meenteraad besloot gisteren, voorafgaand aan de begrotingsde batten, 100.000 gulden over te ma ken. Het geld komt uit het Solida riteitsfonds. Eerder trok het colle ge 40.000 gulden uit voor de ha venstad Corinto in Nicaragua, waarmee Rotterdam al een aantal jaren betrekkingen onderhoudt. Uit een onderzoek van bureau Mediadad bleek gisteren dat de actie waarschijnlijk uiteindelijk circa vijftig miljoen gulden zal op leveren. Zie ook pagina 7 Buitenland Rotterdam De afgelopen drie jaar zijn er in Rotterdam en regio drieduizend banen méér bijgeko men dan tot nu toe werd aangeno men. Tussen 1995 en 1997 zijn vijftienduizend nieuwe banen ge teld. In de stad Rotterdam is het aantal werkzame mensen met on geveer achtduizend gegroeid tot bijna driehonderdduizend. Het aantal Rotterdammers met een WW- of ABW-uitkering is vorig jaar met vijfduizend verminderd De directe werkgelegenheid in de haven staat echter nog altijd on der druk. Zie ook pagina 19 Economie HrtSTÊIIDRM KMPUERül 'Enkele reis retour' is de titel van een serie verhalen, die vanaf morgen wekelijks in het Rotter dams Dagblad is te lezen. Voor uitlopend op de invoering van de Remigratiewet togen verslagge vers naar Kaapverdië, Surina me, Marokko en Turkije om de ervaringen op te tekenen van voormalig Rotterdammers, die al eerder besloten naar hun va derland terug te keren. Barendrecht— De politie heeft gis teren begin van de avond op de A15 een wandelaar aangehouden. Ter hoogte van Barendrecht liep een 17-jarige Rotterdammer in verwarde toestand op de rijbaan, waardoor hij zichzelf en het auto verkeer in gevaar bracht. De man had daarvoor ruim vier uur in de berm van het provincia le fietspad tussen Barendrecht en Rotterdam gelegen. Tientallen voorbijgangers zagen hem liggen en belden de politie. De man was na een bezoek aan het Rotter dams Medisch Psychologisch In stituut in Barendrecht op de taxi naar Rotterdam gezet. Tijdens de rit sprong hij uit de auto, waarbij hij ongedeerd bleef, en ging langs het fietspad liggen. De RMPI-di- rectie zag geen juridische moge lijkheden de man gedwongen vast te houden. De man heeft de nacht in het poli tiebureau van Barendrecht door gebracht. Vandaag wordt onder dak voor hem gezocht Informatie over bezorging van de krant- maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Adres: Postcode: Maats; Tetefoon: Bankyguonn: Handtekudn^: a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1