rJ*4 21, De lange weg van Kortleven IA Werk en opleiding als product én als succesverhaal Commotie in Schiedam over elektronisch stemmen 'Deze methode geeft burger geen zicht op stemgedrag van raadsleden' Koren gaan problemen samen te lijf VLAARDINGS PORTRET genda Rotterdams Dagblad Zaterdag 14 november 1998 Door Edwin Comelisse SchiedamIn de Schiedamsc po litiek is commotie ontstaan over de manier waarop is gestemd bij de begrotingsbehandeling. De raad had deze week de primeur van het elektronisch stemmen. Met een druk op de knop kon voor of tegen de begroting en de meer jarenbegroting worden gestemd. Maar de methode is niet bij alle partyen in goede aarde gevallen. Volgens SP, CDA, AOV/tJnie 55+ heeft de burger door het knoppen- drukken geen zicht meer op het stemgedrag van de lokale politici. Het enige wat nu onomstotelijk vaststaat is de einduitslag. Maar welke raadsleden voor en welke tegen hebben gestemd, wordt niet duidelijk. Nog voor de begroting elektro nisch de goedkeuring kreeg van de meerderheid van de gemeente raad - CDA, SP en AOV/Unie 55+ hadden geen vrede met het dek- kingsvoorstel voor het gat in de begroting en stemden tegen - wa ren al vragen gerezen bij verte genwoordigers van de drie oppo sitiepartijen. Met het systeem was eerder die avond namelijk al een keer proefgedraaid. C. Raaphorst van het AOV/Unie 55+ stapte nog voor werd begon nen met het stemmen naar de burgemeester om haar bedenkin gen te uiten. „Je hebt op deze ma nier geen enkel inzicht in het stemgedrag," zo zegt ze. Ook de SP trok aan de bel. De partij wilde welen of het niet in strijd is met Maassluis Concerten die tege lijk worden gehouden, het 'man- nenprobleem' en weinig belang stelling bij uitvoeringen. Het zijn enkele van de problemen waar Maassluise koren mee hebben te kampen. Harry Petersen is één van de initiatiefnemers die de ko ren bij elkaar heeft gebracht om gezamenlijk tot oplossingen te komen. Elf van de vijftien Maassluise ko ren hebben aangegegeven deel te willen nemen aan de samenwer king. „Vier doen er niet mee, die zijn heel erg aan een kerk geli eerd," aldus Petersen die zelf voorzitter is van Sjaloom, een jon gerenkoor dat ondanks een ker kelijke verbondenheid wèl mee doet. Tijdens twee bijeenkomsten zijn inmiddels de gemeenschappelij ke problemen aan de orde geko men. Een daarvan is het afstem men van de concertagenda. Koren weten niets van eikaars program ma's en houden ook geen reke ning met andere uitvoeringen aangezien de data van eikaars concerten vooraf niet bekend zijn. de wet, „De gemeentesecretaris verzekerde ons echter dat dit r.iet het geval was," zegt Y. Haan (SP). Hierdoor deden de partijen uit eindelijk toch mee aan het elek tronisch stemmen. Nadat de begroting was aangeno men, namen de bedenkingen steeds meer toe bij de oppositie partijen. Dit heeft er inmiddels toe geleid dat SP'er Haan de Tweede Kamerfractie van zijn partij heeft ingeschakeld om vra gen te stellen over de geldigheid van het elektronisch stemmen. Verder is ook een juridisch mede werker van de partij aan het werk gezet. Ook C. Raaphorst onder neemt actie. Maandag zal zij schriftelijke vragen indienen bij het college. Inmiddels heeft bur gemeester Scheeres toegezegd dat er een discussie komt over het elektronisch stemmen in de raadscommissie algemene en eco nomische zaken. Gemeentewet Het stemmen is in de Gemeente wet geregeld in artikel 31 en 32. In een notendop komen deze artike len er op neer dat op twee manie ren gestemd kan worden. De eer ste methode is met dichtgevouw- de briefjes, deze methode wordt vaak gebruikt als het om pesonen gaat en de privacy bewaakt moet worden. Een tweede manier, de meest voorkomende, is de hoofde lijke oproeping. Daarbij kunnen raadsleden door de hand op te ste ken of door 'voor' of 'tegen' te roe pen hun stem uitbrengen. De methode van het elektronisch stemmen is niet opgenomen in de Gemeentewet. Er bestaan dus geen regels voor. Maar zoals dat wel vaker gaat met interpretatie van wetteksten: het betekent niet automatisch dat de methode niet wettig is. „De gemeenteraad heeft bij aanvang van de vergadering ingestemd met de methode," zegt burgemeester Scheeres. „Daar mee is het dus een geoorloofde manier van stemmen." Maar bij verschillende raadsleden blijft de schoen wringen. Voorna melijk omdat er helemaal geen in zicht is in het stemgedrag van de lokale politici. „Iemand kan zeg gen dat hij voor een bepaald plan is maar bij het stemmen op de knop 'tegen' drukken. Niemand die dat kan controleren. Zo weet je als burger toch niet meer waar een politieke party voor staat," zegt Haan. Mochten de sceptici gelijk krijgen dan zit de gemeente met een las tig probleem. De Schiedamse ge meenteraad moet dan opnieuw stemmen over de begroting 1998 en de meerjarenbegroting. De gel digheid van de begroting zal waarschijnlijk geen gevaar lopen. Deze is immers met een overdui delijk meerderheid goedgekeurd. Maar de gemeente zou wel van de provincie de opdracht kunnen krijgen om de stemverhouding duidelijk te maken. Door Cornells Pons Hij komt aanwandelen uit een griep. De motregen glinstert in zijn snor. Eerst kof fie voordat hij wil praten. „En doe er maar een cognacje bij," roept hij naar de kaste leinse van café De Oude Markt. Zo kent ie dereen m de kroeg hem: het uiterlijk van een zigeuner, een schorre whisky-stem en een buikje van het goede leven dat hij de laatste tijd heeft met zijn vriendin Lide- weijEen verre Hongaarse grootmoeder en Spanjolen die zich lang, lang geleden ver mengden met het Zeeuwse schippersge- slacht van de Kortlevens verklaren zijn donkere trekken. Er ontbreekt alleen nog een viool om het beeld van de Stehgeiger te completeren. Die viool ligt thuis, nog warm van het studeren. Hij staat ermee op en gaat ermee naar bed. Kees Kortleven (43) heeft er lang over ge daan om te worden wie hij is. Een typische laatbloeier. Als jongetje kwam hy soms bij een tante aan de Van Beethoven singel. Zijn kleine nichtje speelde op de gang vi ool. „Later als ik groot ben wil ik dat ook worden," dacht hij dan. Er wachtte hem nog een lange, kronkelige weg.Paszo'n tien jaar gele den, toen hij al een dertiger was, pakte hij het instrument van zijn hart voor het eerst op. Veel van de kunst leerde hij zichzelf, voor de fijne kneepjes gaat hij nog af en toe langs by de Haagse Vlaar- dingerenvak- man Gérard te "Wiel. die - dat wordt altijd ge zegd en het is waar- nog voor koningin Beatrix gespeeld heeft. Pas rond zijn vierde leerde Kees Kortleven zijn vader kennen. De koperslager en 'pan- nenman' van Vlaardingen zat tijdens de oorlog in een Tsjechisch werkkamp en overleefde de vele gevreesde transporten. Bij zijn terugkeer was hij niet meer dezelf de man. „Op een dag," herinnert zijn jong ste zoon Kees zich, „werd er gebeld. Er stond een imposante, maar geknakte man voor de deur. 'Dat is je va der,' zei mijn moeder. Hij had een tijd in Sint Joris doorgebracht. Een betere opvang voor overleven den van concentratie kampen bestond er in die tijd niet." Zijn oudste broer Adri- aan, die voer op de wilde vaart, nam kleine Kees al vroeg mee naar de kroeg. „Ais hij dan een leuk vrouwtje ontmoette, dan vergat hij mij en bleef ik alleen in het café achter. Ik werd soms wakker onder het biljart." De kroegtijger was geboren. „Ik hou van die warmte en die gezellig heid. Een deur, een rood tussengordyn. Het is net een kut waardoor je weer in de baarmoeder komt," zegt hij met instem ming van Freud. Zijn vrolijke, grote bek, geeft hij toe, is soms aanleiding tot misver standen. „Maar er is niks watje niet kan uitpraten. Ik ga 't altijd weer goed maken," Zijn vader wilde dat hij leerde voor lasser, wat hij verder ook deed. Dan had hij altijd iets om op terug te vallen in deze petroche mische contreien. De woorden van de oude Kortleven bleken profetisch. Want na een in Teheran gestrande bedevaart naar India (hy was toen 15 en bewonderde de hippies mateloos), experimenten met drugs, een monnikachtig sportleven, als drummer werken en schnabbelen in de amuse mentsmuziek en een periode van tien jaar waarin zijn leven één groot happy hour was, kwam het maandagochtendgevoel. Driejaar duurde deze kater. Hij dacht aan zijn vader, die inmiddels was overleden en besloot zijn certificaat als fotolasser te ha len. Na twee jaar verloor de lastang het toch van de strijkstok. Kees speelt tegen woordig als violist in het ensemble 'Lats- zo\ Het repertoire is een pot-au-feu van zi geunerjazz, Napolitaanse liederen en kroeggedichten. Hij hoopt er ooit zyn brood helemaal mee te kunen verdienen. „Roem of rijkdom hoeft voor mij niet, ge woon een behoorlijk inkomen. Lukt dat niet, dan ga ik met tupperware ofzo op de markt staan," zegt hij vastbesloten. Met het oog daarop volgt hy momenteel - nee, het is geen grap - een middenstandscur sus. Hoewel hij houdt van Lideweij's huiselijk heid, is hij toch graag on ike road. De zigeuner en de oude hippie in hem. „Je komt overal en ont moet de gekste men sen." Met Lidewey heeft hij een deal dat hij af en toe de hort op mag. Dan wordt er niet ge mopperd als hij pas de volgende ochtend thuis komt. Buiten motregent het nog steeds. Na het twee de en derde rondje cog nac komen de verhalen en anecdotes als num mers uit een juke-box. „Ik had een keer een op treden in Zierikzee. De pianist met wie ik toen werkte heette toevallig ook Kees. We noemden onszelf 'Trio Kees en Kees', altijd een leuke binnenkomer. Liedjes afgewisseld met goocheltrucs. "Voor zo'n truc leende ik even twee Barne velders van de bazin, niet wetend dat die kippen zo'n beetje haar kinderen waren. Toen ik ze met een hoop gekakel en rond vliegende veren uit de doos toverde, begon ze te huilen. Er zaten daar een hoop Duit sers. Die hebben we eerst weggespeeld Bijzondere Vïaardingers of men-, sén.die voor Vlaardingen belang- rijk zijn'komcn'aan Het woord in :éen serie interviews door Cornelis Pons. Deparlemcntarier.de buur vrouw. de .zakenman ol'de króe-- genloper... gewoon,of ongewoon, ■maar'allemaal markante perso: rien in het Vtaardingse spectrum -r én soms ver. daarbuiten.. Vandaag dé vierde-alle vering vair. deze Vlaardingse portretten met KeesKorlleven, muzikant, en kroegtijger, i Foto Roet Dijkstra met een veel te lange grap over de kroko* dillenjacht Het werd alsnog een groot suc ces, Na afloop vroeg ik of we even konden afrekenen. Da's goed. zei ze. En ze tilde haar rok op en liet zo haar slip zakken. Nee, mevrouw, zei ik, liever niet in natura. Toen kregen we gewoon ons geld." „Een andere keer speelde ik vlakbij het oor van een oudere, maar goed geconser veerde dame. Ze zat maar te lachen en ver- tekkerd te knikken. Ik speelde nog niet zo lang viool. En voor het eerst dacht ik: Kees, je kan het. Even laterbleek dat zij stokdoof was." Op de achtergrond klinkt ouderwetse ac- cordeonmuziek, een verademing bij alle blues die de Vlaardingse horeca sinds jaar en dag teistertOpeens serieus vertelt hij over een ontmoeting ergens aan een bar met een oude zigeuner. Ook violist „Ikwashalflazarus en zat hem zo'n beetje mijn hele levensverhaal te vertel len, alle ups en downs. Die ouwe had zelf ook een hoop meegemaakt. Op een gege ven moment (spreek uit: 'geve'ment) onderbreëk-tie me en zegt-ie: Ach, Kees, sj- peel het maar... Ik had toen geen viool by me, maar ik wist precies wat hij bedoelde: muziek zegt veel meer dan alle woorden by mekaar. Vi ool is het instrument dat het dichtst by me komt, hoewel het lang heeft geduurd voor dat ik dat begreep en eraan durfde te be ginnen. Als je op een viool liegt, dan hoor je dat meteen." Niet overal zyn ze even blij wanneer hy met zijn vioolkist binnenstapt. Hij wil nog al eens spontaan uitpakken om onge vraagd met een gryns op zijn gezicht een czardas te spelen. „Nee," mijmert hij hard op. „Vroeger was Vlaardingen leuk. Er heerste een gezellige bedrijvigheid. Ik heb als jongen de laatste loggers nog zien uit varen. De bedrijvigheid zit nu allemaal aan de overkant, de gezelligheid is weg. Vlaar dingen is op, bestaat niet meer." Vorig jaar, op zoek naar zijn muzikale roots, bezocht hij Hongarije, het land van zijn verre grootmoeder. Het was een ont goocheling. „Eén grote Veluwe daar, één uitgestrekt Staphorst. Niks te beleven. Als je echt goede muziek wilt horen, moetje naai Roemenië gaan," Hij kijkt door de hallbeslagen ruit naar de Markt en het grij ze, druilerige weer. Het is of alle paard-en- wagens in hem beginnen te rijden. „Kom," zegt hij, „ik gaat nog even naar De Molm en dan duik ik m'n nest weer in." Ik gaót. Dat is zo Vlaardings als 't Oft, de P'relleweg en Kees Kortleven zelf. Hy wandelt de motregenweer in en verdwijnt in de Smalle Havenstraat. Maar U bent ge waarschuwd en hoeft dus niet verbaasd te zijn wanneer op een avond onder een ro mantisch etentje-voor-twee een donkere, besnorde man aan uw tafeltje komt staan die bij zijn viool hees en hartverscheurend begint te zingen op tekst van Lévi Wee- moedt: Ik werd géboren en dat was al erg genoeg, och! Moeder perste, maar de voet van Vader drukte. En Zusje bad in stilte dat 't mislukte. Het resultaat staat wóór u in de kroeg. Door Edwin Comelisse Schiedam Hetidee waarmee het Schiedamse bedrijf Saio groot is geworden is in feite uiterst een voudig. Laat lager opgeleiden een veelvoud aan praktische cursus sen volgen zodat ze op breed ter rein kennis van zaken hebben. Als het dan economisch wat slech ter gaat op het vakgebied waar ze werkzaam zijn. vallen ze niet bui ten de boot maar kunnen ze ge woon elders aan de slag. Vaak zelfs binnen het eigen bedrijf. Het is een theorie die niet bepaald revolutionair in de oren klinkt. In feite had iedereen het kunnen verzinnen. Achteraf gezien. Want zoals dat vaak het geval is met gouden ideeën: je moet er maar op komen. Bij Saio was dat het ge val. Het snel groeiende bedrijf dat zo'n vijfjaar geleden begon in een oud schoollokaal in Hoogvliet moest door ruimtegebrek al snel verhuizen naar een groter onder komen in Vlaardingen. Maar ook het oude Shellgebouwtje aan de Deltaweg werd te krap. Eind vori ge maand is Saio nóg maar een ge meente opgeschoven en heeft het bedryf intrek genomen in een Wilton-villa aan de Nieuwe Water wegstraat in Schiedam. Dat er in Schiedam een goed kli maat is voor het gedachtengoed van Saio blijkt uit de politieke in teresse waarop het bedrijf zich tot nu toe heeft mogen verheugen. De wethouder sociale zaken/ werkgelegenheid en de wethou der financien/grondbedrijf heb ben beiden al een bezoekje ge bracht. aan het bedrijf. En eind de ze maand zal waarschijnlijk ook minister Van Boxtel van Grote Stedenbeleid langskomen tijdens zijn werkbezoek aan Schiedam. Er kan dus gevoeglijk vanuit wor den gegaan dat directeur Peter Carpaij wat te melden heeft. In elk geval dat zijn bedrijf een me- thode hanteert die een mogelijk een bijdrage kan leveren aan het bestrijden van de werkloosheid. Het afwijkende van de Saio-me- thude is dat de werkwijze van het bedrijf voorkomt dat mensen hun baan verliezen. Preventie dus in plaats van bestrijding, én speciaal gericht oplaaggeschoolden, „Zo'n beetje alle opleidingsinstituten zitten op de markt en het niveau van het midden- en hoogkader," zegt Carpaij. „Voor de groep lts en lager zijn bijna geen opleidingen te vinden. Dat zijn mensen die op hun twintigste zijn gaan werken en die daarna nooit meer naar school zyn gegaan. In de tussen tijd is er echter wei het een en an der veranderd. Neem nou alleen al de strengere eisen op het ge bied van de Arbo-wetgeving en het feit dat zo'n beetje alle appara tuur tegenwoordig computerge stuurd is. "Werknemers zullen met die veranderingen mee moeten gaan. Zoniet dan vallen ze buiten de boot als het allemaal econo misch wat minder gaat. Dan kan het gebeuren dat iemand die nog maar net komt kijken op de ar beidsmarkt, maar wel allerlei pa pieren en certificaten heeft, voor rang krijgt boven iemand die al ja ren bij het bedrijf werkt. Zo ie mand valt dan af omdat hij niet over certificaten beschikt. En daarmee gaat dus ook enorm veel ervaring en vakkennis verloren. Bovendien is het voor deze vaak oudere mensen moeilijk om weer een nieuw baan te vinden." Het Schiedamse bednjf zag de veranderde marktsituatie maar constateerde tegelijkertijd dat er een achterstand was in kennis en opleidingsmogelijkheden voor la ger opgeleiden. Met andere woor- - -MM'- - .V «".TSS.- f7" -- >2. -- - v Directeur Peter Carpaij bij zijn bedrijf in de voormalige Wilton-villa: 'Het is een beetje de Ajax-ge- dachte. Je zet iemand overal in totdatje weet waar in het veldje hem wilt hebben.' foto Roei Dijkstra den: de arbeidsmarkt veranderde en een grote groep laaggeschool den ging hier niet in mee. De overheid had via de centra voor vakopleidingen wel wat cursus sen maar die waren alleen be stemd voor werklozen. Voor niet en laag geschoold personeel be stonden nagenoeg geen bijspij- kermogehjkheden. En dat bleek voor Saio het spreekwoordelyke gat in de markt. De theorie van de Saio-methode is uiterst eenvoudig Als je mensen die lager geschoold werk doen meerdere disciplines bijbrengt, maak je ze weerbaarder bij econo misch zwaar weer. Het zogenoem de 'sleutelen' en 'reinigen' zyn daar volgens directeur Carpaij goede voorbeelden van. Deze be drijfstak kent werkpieken in het voorjaar en najaar. Dan gaan alle leidingen en buizen bij fabrieken open om doorgespoten en schoon gemaakt te worden. Het openen gebeurt door mensen die zijn ge specialiseerd in het openen van leidingen en apparaten, terwijl het reinigen weer door een andere groep werknemers wordt gedaan. „Dat reinigen en openen zijn aparte diciphne's waarvoor aparte werknemers in dienst zyn," zegt Carpaij. „Maar ik denk dat één werknemer beide handelingen kan verrichten. Als hem de vaar digheden maar wordt bijgebracht. Het is een beetje de Ajax-gedach- te. Je zet iemand overal in totdat jc weet waar in het veld je hem wilt hebben. Niet meteen speciali seren tot links back maar breed opleiden zodat hij op meerdere plekken is in te zetten." De lage scholingsgraad van de doelgroep vraagt om een andere aanpak dan nu regulier is. Een werknemer die twintig jaar met in de schoolbanken heeft gezeten heeft een weerstand tegen leren en in de klas zitten, weet Carpay. De docent die voor de klas komt te staan moet dus speciale vaardig heden hebben om de interesse op te wekken bij deze groep. .Ande re instituten leggen de nadruk bij de theoretische inhoud van de les sen," zegt Carpay, „Maar ik vind de lesvaardigheid belangrijker dan de theoretische kennis. Je hebt als docent immers niets aan die kennis als je het niet weet over te brengen bij je cursisten. Ik heb liever een sociaal vaardige docent die ik de theorie rrret leren dan een theoretisch onderlegde do- ceni die sociale vaardigheden moet worden bijgebracht." Deze aanpak heeft geresulteerd in een lesmethode waarbij men sen uit de praktijk zijn aangetrok ken. Mensen die de taal spreken van de cursisten en die weet via welke wegen hij de kennis moet overbrengen. De aanpak werd'en als eerste op grotere schaal in Vlaardingen toegepast en Saio heeft daar goede contacten aan overgehouden met het GAK in die gemeente. Voornamelijk omdat het bedrijf in één klap drie men sen uit de WAO haalde en aan een fulltime baan hielp. Door het lage niveau of zelfs ont- bi eken van scholing, steekt 'net Schiedamse bedryf extra veel tijd in het begeleiden van de cursis ten. En dat is hard nodig ook. Eén op de vijfentwintig mensen, zowel allochtoon als autochtoon, die bij Saio voor bijscholing binnenkomt kan bijvoorbeeld niet lezen of schrijven. „Dan moet je dus op een andere manier met onderwijs omgaan," zegt Carpaij. „Les ge ven in andere talen, mondelinge examens, veel praktijkonder wijs." Om dat laatste mogelijk te maken, heeft het bedrijf in de ach tertuin opstellingen gebouwd waarmee praktijksituaties wor den nagebootst. Enorme leidin gen worden onder druk gezet om de praktijk zo nauwkeurig moge lijk na te bootsen. Politieke interesse De afgelopen jaren is het Saio goed voor de wind gegaan. Het be drijf zag de afgelopen driejaar het personeelsbestand toenemen en de omzet verdubbelen. Maar het cijfer dat nog het meeste zegt over het succes van de bedrijfsformule is dat van het aantal cursisten. In het startjaar volgden driehonderd mensen lessen. Dit zijn er inmid dels vierduizend. Maar het is niet het positieve bedrijfsresultaat dat de interesse van het Schiedams college en de ambtelijke top heeft gewekt, Dat wordt meer veroor zaakt door de effecten die de Saio- activiteiten kunnen hebben op de arbeidsmarkt. Het is een andere benadering van arbeid en werk loosheid. En eentje met een be scheiden succes. Zo'n veertig mensen per jaar zijn namelijk de afgelopen drie jaar aan een baan geholpen. Door bemiddeling kon den deze WAO'ers en gedetineer den in het laatste periode van hun detentie aan het werk. Het bedrijf heeft ook voor het GAK in Viaar- dingen een cursus Buitengewoon Opsponngs Ambtenaar opgezet. Zo'n beetje alle mensen die deze cursus hebben gevolgd, hebben inmiddels een baan. En het zijn deze ontwikkelingen die het Vlaardings gemeentebestuurniet konden interesseren maar die in Schiedam in vruchtbare bodem vielen. nTcTSTrZT Zaterdag 14 november SCHIEDAM Het Hoofd. Aankomst Sint Nicolaas, 11.30v. Stedelijk Museum, Qrgetfestival, Cees Zee- vaattl4.QOu.HavenkertcOrgelfestwai,Wou ter Blacuiere, 15 .OOu. Kerk NPB. Orgelfesti- val. Harm Timmer, lS.OOu. Oud-katholieke kerk. Orgelfestrval, Rob Soeteman, 17.00u Grote Kerk, Orgelfestival, Andre Verwoerd, 19.30u. Dcde4Molens. Openings bal carna valsvereniging De Rietzeilers, 20.30u. Film huis. Junk Mail, 21.00u. 't Podium. Peter de Vries all star band, 22.00u. Total Music. Fluff's& Wastelands, 22.00u. VLAARDINGEN Prof. Tel derstraat 30. Open dag EHBO, 13.00u. Streekmuseum Jan Anderson. OpeningtentoonstellmgDegroeten aan de bu ren door burgemeesters Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis, 14.00u. Hervormd Wljk- gebouw. Verkoopdagen rommelmarkt. Grote kerk. Cantate Wohl dem, der sich afu seinem Gott, 19.00U. Oosterkerk. Boekenmarkt, 9.00-12 OOU- Oosterkerk. Showbrassband Thalita.19.30u. HetZeepaard. Felice, Felice, 21-OOu MAASSLUIS Stadhuiskade. Aankomst Sint Nicolaas, lO.COuTheater Schuurkerk. Cultureel feest PIC0.20.00u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Klassieke dansavond, 20 OOu. ROTTERDAM Lantaren/Venster 21.00 Jesus loves you. Ahoy' IS 00 en 20.00 Holiday on Ice. Jeugd theater Hofplein 1900 Piggeimee Rotter damse Schouwburg Gr.z. 20.15 Dedale. de Doelen Gr.z. 19.30C.0.V. Sursum Coida. Hal Grx 15.00-16.15 Inloopconcert. Jurnaanse Zaal 9.30-17.30 Nederlands Koorfestiva!./ 20.15 Rotterdams Philharmomsch Orkest, LuxorTheater20.15Heerlijkduurthetlangst Nlghttown 18.00 Cradle of Filth. Nfghttown Theatercafé 2L00 Rotterdam Jazz Project. Pelgrimvaderskerk Feestelijk serenade con cert, Rotown 22.00 kim tent Her Jaguars. Plan-C 22.00 Jack in the Box. Blbllotheek- tbeater20.30 Schudden (voor gebruik). Lan taren/Venster 20.30 Lifestyle. Prinses The ater 19 00 De Prinses Revue. Rotterdamse Schouwt urg Studio 20.45 Het drama van de dochters van Lot. KI.Z. 20.30Gebr. Theater't Kapelletje 20.30 Eenakterfestival. Theater Maatwerk 20.30 Paris, Galerie lo podium v/ d Kunsten maaltijd 18.00-20.00. ovenge programma 20.00 Reisdoorde zes zintuigen. Noorse zeemanskerk 10.00-16.00 Bazar en Kerstbeurs. Museum BoijmansVanBeu- ningen 14.00-17.00 Pavilion du Maroc. One lezingen. TheaterZuidpleln.div.zalen Marok kaanse Culturele Week. Zond ag 15 november SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-mloop, 11.00- 13 OOu contactmiddag, 13.30-16.15u. en thé-dansant, 13.30-16.30u. Theater De i Teerstoof. Poppentheater Hans Schoen, 14OOu. Kluphuis Oost. Gezellige middag' voor 55-plussers, 13.30-16.0Qu. t Podium. Korte optredens. 21.30u. VLAARDINGEN i Dc Soenda. High tea, 14.30u. Dc de Bijen-1 korf. Thé-dansant. 14.00-16 OOu. Vïsse-j rijmuseum. Gezinsrondleiding. 14.00u. Em-' mauskerk. Zangfeest, 17.00u. MAASSLUIS Zwembad Dol-fljn. Open naturistische zwem- dag, 16.15-17.45u. Schuurkerktheater. Paranormale beurs. 10.0Q-17.Q0u. ROTTERDAM Ahoy* 12.00-16.00-20.00 Holiday on Ice. Jeugdtheater Hofplein 14,00 Piggeimee. Rotterdamse Schouwburg Gr.z.14.30 De dale, Zaal de Linie 14,30 Kyk Luister Ver dacht. de Doelen Gr.z. 11.00 Zondagoch tendconcert./ 14.30NieuwOperakoorRotter- dam /20.15Swmg&Dixieland. Doelencafé 15.30 Big Band Rotterdams Conservatorium. Dizzy 16.00 Paul Stocker Quartet Theater 't Kapelletje 20.30 Eenakterfestival. Biblio theektheater 15.30 De Biografie. Donner, Boeken 12.00-13.00 De Goor Het Maar In Mijn Pet Show. Museum BoIjmansVanBeu- nlngen 15.00 Eksters en paradijsvogels. Le zing. Prinses Theater 14.00 Wereldprogram ma. i.s.m. Stichting Dunya. Maandag 16 november SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Bifjarttaemooi Onder ons, 13 30u. Van do. 12 t/m wo.18 nov. ROTTERDAM Cinerama 1: The Horse Wiseper" (12) dag. (beh.za.zo.) 12.20-18.20-20.20, 23.20. 12.50-1635-20.20. Cln.2: 'Blade' (16). dag.18.30-21.30, do.vr.ma.di.ook 12.30-' 15,30.Cin.3: 'ixck.stock&two smoking bar rels' (16) dag15.45-18.30-21.15, do. vr.ma- .di.ook 12.45. Cln.4: 'Elizabeth' (16) dag. 12.10-15.20-18.10-21.10. Cin.5: 'Saving, private Ryan' (16) dag.17.15-20.45. do.vr.ma.di.ook 13.30. imax Theater: 'Amazone' (al) dag.13. 'Eve- rest' (ai) dag.14-16-19. Thnli Ride' (al) 15- 20. 'SavmgPnvateRyanr(16)dag,21. 'Seren- geti Symphony' (12) dag. 17.15 zo.ook 11. Ven.l: 'Sunday' (16) dag. 19.30, vr.ook 15. 'üke it is' (16) dag,(beh.m3.! 22. Sneak Pre view ma,22. Van .2: '2 minuten stilte' (16) dag.19.30, wo.15. 'Rnnera Hotel' (16) dag. 21.30. 'Brat' vr.15 30. 'La Strada'zo.13. 'Pes. za, birra, taso', zo.15. Rotterdam Filmcouree^ ma.16. Ven.3: 'Mrs.Dalloway' (16) üag.20," vr.15. The lee Storm'(16) dag.22. Ven .4: 'te bal masque' (16) vr.15. zo.13. 'Orbis Plctua' (16) dag 19.30. The James Gang* (16) dag.22. Lum.1: The Negotiator* (16) dag.14-17.3Q- 21. Lum. 2: 'Halloween: H20' (16f dag.lS.45-21.30. do.vr.m3.di.ook 13.15- 16. Lum.3: 'Godzilla' (12) dag.17.45-21, do- .vr.ms.di.ook 14. Lum. 4: 'Nightwatch' {16)J dag.16-18.45-21.30, do.w.ma.di.ook 13. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 tfm 01.00. Pathé:'Saving PnvateRyan'(16)dag. 11.40- 17-20.40. The Truman Show' (12) dag. 11.30-14-16.50-19.15-21.40. do.met 11.30.'Blade'!16)dag.l6.10-18,50-21.30: vr.met 16.10. do.vr.ma.dt.ook 11-13.35. 'Out ofSight'<12)dag.l5_30-18.25-21.2Q;tio.vr- .ma.di.ook 11.20, di.met 21.20. The Horse Whisperer' (12) dag 11.40-16-20. The Ne gotiator'(16) dag, 15 20-18 15-21.10, do vr- .ma.di.ook 11,50.'Dr.Drtrttle'(ai) dag. 11,20- 14-16.30-19-21.50. Sneak preview: "Chop sticks'(16) di. 21.30. Nachtvoorstel llngem Lum. It 'Blade' (16) w- 43.00.15 lum.2: 'Snake Eyes' (16) vrjta. 00.30. Lum.3: "The negotiator' (16) vr- .za.00.15. Lum.4: 'Halloween: H20' (16) vr- .za. 00,30. KJndermatfnees: Cin.2: 'Dubbei&Owars'za- .zo.wo.12-15. Clrt.3: 'Het magische zwaard' za.zo.wo. 13.15. Cin.5: "Small soldiers' za- 40vvo. 12.05-14.40 Lum.2: 'Dr.Doliüle'23- jo.wo. 13.30-16. Lam.3: 'Serengeti Sympho ny' za zo wo 14, Lum.4: 'Air Bud' za- ,20.wo 13 30. Pathé: 'Dubbel Dwars' za- .zo.wo. 13.15. 'Madelief: Krassen in het tafel blad' za4o.wo.ll.10-13.20. 'Jacht op de kiemtjes*za.zo,wo. 11-13.10 Ven.:'Madelief krassemnhet tafelblad' zo.13-15, vvo.15. 'De tovenaar van Oz' zo.13 'Pippi zet de boel op stelten' zo.wo. 15. 'Komngdermaskers'zo.wo. 15. SCHIEDAM Filmhuls: Felice...Felice...do.vT.21. 'Junk mail' za,21. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'JunkmairvT.21. 'Fe(ice...Feii- ce...'za.21.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1