Volleyballers naar 'poule des doods' Bal na... a c stalt Nederland na drie zeges op WK klaar voor het grote werk Nederland-Chiaa kan de helft korter Kledjiïigrel: boete van SÖÖbrioliarvoor Oranje? Jol: 'Reserves Feyenoord vullen liever hun zakken' Graham Rix verdacht van zedenmisdrijf Mickey Mouse aan hef schaakbord Fritz Rotterdams Dagblad Maandag 16 november 1998 Door Edwin Alblas Sendai Het Nederlands volleybalteam stort zich van af woensdag op het WK in de 'poule des doods'. Het na drie wedstrijden nog ongeslagen Oranje krijgt in Chiba-Ma- kuhari gezelschap van Italië, Rusland, Joegoslavië, de Ver enigde Staten, Griekenland en weer China en Oekraïne, de twee teams die Nederland zaterdag en zondag al de baas was. Omdat de formatie van bonds coach Toon Gerbrands als win naar van groep C zijn intrede doet in de nieuwe groep H treft het de grote concurrenten Joegoslavië, Rusland en Italië pas in de tweede helft van het speelschema, dat vanaf 24 november m Hamamat- su wordt afgewerkt. Gerbrands noemt met eniggevoel voor dramatiek de bonte verzame ling van volleybalgrootmachten in Chiba-Makubari de 'poule des doods'. Dat Nederland in de tweede ronde bij Italië, Rusland en Joegoslavië zou worden ingedeeld stond voor de loting al nagenoeg vast. Italië won zijn groep in Kobe en nam de Verenigde Staten mee als num mer twee. Joegoslavië en Rusland waren de nummer één en twee in Uozo. China vergezelde Neder land naar de tweede ronde. Grie kenland en Oekraïne werden er als twee van de vier nummers drie 'ingeloot'. De nummers één en twee van de groep plaatsten zich Het programma van Nederland is: Chiba-Makuhari. 18 nov: Nederland-Griekenland; 19 nov: Nederland-Oekraï ne; 21 nov: Nederland-Verenigde Sta ten, 22 nov: Nederland-Chma. Hamamatsu. 24 nov: Nederland-Joegoslaviê; 25 nov: Nederland-Rusland; 26 nov: Nederland-Italiè. Tokio. 28-29 nov: Plaatsingswedstrijden. Volleybal op zijn smalst. Japan verkeert in een economische crisis, het organisatieco mité van het WK moet drastisch bezuinigen, ruimtes voor teambesprekingen zijn niet be schikbaar omdat de huur van zo'n kamer per halfuur 400 gulden bedraagt. Daarom zocht net Nederlands team zijn heil op de gang. Rechts luistert bondscoach Toon Gerbrands met de ploeg mee naar de uitleg van assis tent-trainer Adri de Wilde. FotoToussiant KJutlers/ANP Seiidal ^IjélNedSÖ&e-vóK f Mark'Tenhant .mSëndab de leybalploeg hangt eetf boete van man die de waarschuwing gaf. 5000 'dollar boven het hóófd. De Hij voegde er aan toe dat de Hol- volleyballers. hébben Inmiddels landers niet' raar moesten opkij- eeri - waarschuwing grinhun ken als er ook nog een boete zou voor de Final Four. De rest wordt tot de troostronde veroordeeld. Gerbrands vindt het een voordeel dat Nederland woensdag de reeks mies mogelijknietaad demeü- we'Hchtlijnehvah déivéreidvol- leybalbond <HVB) voldoen. Vol- >genA teammanager Gerard-Ver- halle wordtièr.in de.tweedè ron de" door 'dfrHVB besloten of dé g^db^^^;/idaaHwerkelijk''-s De commotie over de 'dresscode' is na het afsluiten van het vrou wentoernooi hog lang niet voor bij, Ook bij de mannen speurt de j FIVB-naar''slonzige'outöts', die :in 'dé ogen" van de controlecom missie niet kunnen worden ge associeerd met de'nieuwe tover woorden 'speed* en 'power' in Ret Volleyhal. Nederland gaat op heiveld keu rig gekleed. Bij eenbriefing, 'voorafgaande aan" het'toernooi, ..werd zelfs het shirt van Bas ran 1 de Goor nog als het goede voor dbeeld gepresenteerd: Maar de T broeken van Nederland zijn wat 'aan' de ruime kant" Misschien dat dit een doorn in.het oog is van de Canadese jury-president Moet kunnen Ais ze bij ons die strakke broek: jes -moeten aantrekken, waarin je alles kan zien, dan stoppen er - zes spelers acuut m et volleybal," dreigde bondscoach Toon Ger brands ihet een glimlach. - - Te gek-voor; woord en, meende de Haarlemmer wel in alle ernst. Jk steek er'liever niet te veel - energie in," bromde hij, „Die rotzooi om het volleybal heen krijgt al veel te veel aandacht, Ik ben in Nederland door vier tele visiestations gebeld die er aan dacht aan willen besteden, ter wijl ze niet geïnteresseerd zijn in beelden van wedstrijden. Daar werk ik dus niet aan mee.-2; Ik erger me bont en blauw aan dat soort dingen." k j Als 'die onzin'j nog Jarig 'flOifr houdt, dan is Gerbrands bestbe- reid om de zaak op de spits,té drijven. „In het reglement staat' alleen dat een coach eemjasje met een stropdas hóeft te dra gen, Dan koop ik een Schotse kilt en trek ik die er onder aan." van zeven wedstrijden begint te gen de op papier zwakste ploeg, Griekenland. Een dag later staat de tweede confrontatie in één week tegen Oekraïne op het pro gramma. „Het is een opbouwende serie," meende Gerbrands. „met om de twee wedstrijden een rustdag. Ik maak me eigenlijk niet zo druk om dit soort zaken, tegen wie we wanneer moeten. Maar het kan zo zijn dat we drie, vier keer op rij winnen en omdat de andere ploe- ook allemaal tegen elkaar spelen, hoop je dat er één de weg kwijtraakt en averij oploopt. Maar je hebt het natuurlijk wel over de laatste vier van de Olympische Spelen. Als iedereen op orde is, wordt het die laatste dagen heel zwaar. Dat is zeker." Andere groep In de andere groep zijn Cuba en Brazilië kansrijk om de laatste vier te halen. Met Spanje, Korea, Canada, Japan, Argentinië en Bulgarije is de concurrentie voor die twee plaatsen minder groot dan in de andere groep. Volgens Gerbrands is dat geen toeval en heeft het alles te maken met de 'status aparte' van Japan, „De poule-indeling vooraf is pure politiek geweest. Als Japan zich niet als nummer twee maar als nummer drie heeft geplaatst voor die tweede ronde, zou het zonder twijfel in die zwakste groep zijn ingeloot. Ze doen er alles aan om Japan zo lang mogelijk in het toernooi te houden. Als Japan er uitgaat, plegen er hier een paar harakiri." Het Japanse volleybal glijdt steeds verder af. f Als dit we reldkampioenschap op een grote teleurstelling uitdraait, wordt het een groot probleem om h^t volley bal hier groot te houten. Het dreigt op mondiaal niveau een strijd tussen Cuba, Brazilië en Eu ropa te worden. Dat is natuurlijk ook niet goed voor het volleybal." China is volgens Gerbrands de enige Aziatische ploeg die nog aanhaakt, De Chinezen maakten het Oranje gisteren in Sendai nog behoorlijk lastig. Fantastisch „Als liefhebber is het fantastisch om naar het spel van die jongens te kijken," riep Gerbrands giste ren na de 3-1 overwinning (9-1 15-11, 15-7, 15-9) op de nummer twee van de groep. Een dag eerder had Nederland tegen de meer sta tische volleyballers van Oekraïne ook al gewonnen: 3-0 (15-8,15-10, 15-7). Voor de hernieuwde kennisma king met die twee ploegen is de Haarlemmer niet bang. „Oekra- ine is een ploeg die ons weg ligt," verklapte hij achteraf, „China had ons spel goed bestudeerd, maar ik verwacht niet dat zij in de tweede wedstrijd tegen r is veel anders gaan spelen. Dat is een ploeg die veel traint en in een wedstrijd toch op de vertrouwde dingen te ruggrijpt." Nederland- China: XiangZhangsmasht langs het blok van Misha Latuhihin. FotoToussaintKluiterVANP SendaiAls de rallypointteUing, die vanaf 1 januari in alle sets wordt gebruikt, al op het WK in Japan zou zijn ingevoerd, dan zou Nederland gisteren de wedstrijd tegen China ook met 3-1 hebben gewonnen, maar dan met de set- cijfers 21-25,25-20,25-19 en 25-21. De duur van de wedstrijd, die twee uur en twintig minuten in beslag nam, zou bovendien een uur en twaalf minuten korter zijn geweest. Bondscoach Gerbrands verbaas de zich gisteren over de uitkom sten van het onderzoek naar de gevolgen van het railypointsys- teem, waarbij elke aanval met een punt eindigt. Nu is het in het vol leybal nog zo dat alleen de serve rende partij een punt kan scoren. De laatste set werd volgens het nieuwe teisysteem al beëindigd bij een stand van 5-3. Omdat er veel side-outs werden gescoord, liep de score volgens het rally- pointsysteem snel op naar 25-21. Op die manier gerekend werd de eerste set 'afgebroken' bij 6-9 (21- 25) in het voordeel van China, de tweede set bij 6-3 (25-20) en de der de ook bij 64 (25-19), in beide ge vallen in het voordeel van Neder land. De eerste set duurde in werkelijk heid 26minuten. Volgens de nieu we puntentelling was de ope ningsset al na zestien minuten ten einde. De verschillen in de laatste set waren nog veel groter. Die duurde gisteren 42 minuten. Was er anders geteld, dan had China Nederland al na vijftien mi nuten moeten feliciteren met de overwinning. Toen waren er in het echt nog maar acht punten (5- 3) geteld. De nieuwe telling heeft grote con sequenties voor het spel, gelooft Gerbrands heilig. „Nu wordt er soms op overleving gespeeld. Als je van tevoren weet dat een wed strijd ongeveer iets meer dan een uur duurt, dan kun je de hele wed strijd lang pompen. Die belasting kunnen de spelers wel aan. Dat is goed voor het spektakel. Waar klimt het volk voor op de banken? Als Guido Gortzen een bal binnen de drie meter slaat of een harde sprongservice." Gerbrands: Alleen moet do we- reldvolleybalbond dan niet de fout maken om te denken dat ploegen in dat geval ook twee wedstrijden op een dag, 's och tends één en 's avonds één, kun nen spelen, want dan zijn we weer terug bij af." Van eminent belang wordt het scoren van een 'mini-break', rede neert Gerbrands. „Dan is het inte ressant om te kijken wat een te genstander doet. Als wij in het be gin van een set een gat van vier punten slaan, dan kun je de servi ce blijven pompen. Gaat het fout, dan scoor je toch wel met de vol gende bal. Maar de tegenstander, die eigenlijk ook die service zou moeten pompen om dat gat te kunnen dichten, kan dat eigenlijk ook weer niet doen omdat het risi co erg groot is. Bij een kleine voor sprong zullen coaches dan ook eerder voor zekerheidjes in de aanvaismogeiijkheden kiezen." harrimJespeeUzoalsJefriritó;^ Vandaardat Balfetutabatieftérl *-m een -stcmdaihi T, over Jalio CnizihSportweckpi der inVI over Julio Cri« J - 'jyen, .Cmztum Ajax-speler Gerald SJbpnovef ^aiMSjwriweek Martin Jol heeft geprobeerd een paar reservespelers van Feye noord naar Waalwijk te balen on die bij rijn nieuwe club RKC in te passen. „Ik heb contact gehad De Engelse justitie verdenkt de voormalige voetbalinterna tional Graham Rix van seks met een minderjarig meisje. De 41-jarige oud-speler van Ar senal, zeventienvoudig inter national, zou haar daarbij nog eens bij twee gelegenheden seksueel hebben 'misbruikt'. Rix, momenteel bij Chelsea lid van de technische Staf, zou in februari seksueel contact heb ben gehad met het meisje, dat nog geen zestien is. Volgens de politie heeft hij daarbij in janu ari en februari bij betzelfde meisje onruchtelijke handelin- met Rob Baan, maar ze blijven lie ver in de Kuip. Ze blijven daar net zo lang zitten tot ze transfervrij zijn. Dan kunnen ze ergens an ders weer hun zakken vullen. Ze zijn helemaal niet in paniek dat ze er op dit moment naast staan. Wat ik daarvan vind? Een stukje men taliteitsverandering. hè." Vraag van een journalist aan Adri van Tiggelen na afloop van RKC-Sparta (5-1):.Meneer, u bent trainer van Sparta, Waar kan ik uw spelers vinden, zitten die mis schien in het spelershome?" Van Tiggelen, die zich net ver staanbaar kan maken boven het geluid van Brabantse meezingers in de zaal achter hem:Als ze ver standig zyn zit er met één, maar dan ook met één in het spe lershome. Als ze verstandig zijn, zitten ze allemaal al in de bus." Zit er bij Sparta kenneiyk toch in elke li nip één minder verstan dige speler... Vonge week circuleerde 2 de cember hardnekkig als datum waarop NAC-Feyenoord zou wor- „Het Nederlandse voetbal speelt zich af in een Mickey Mouse-competltie," zei Brian Clough ooit Maar hoe Is het eigenlijk met schaken? Ana- toll Karpov geeft het goede voorbeeld in Disneyland Pa rijs. De Russische wereld kampioen buigt zich over het bord waaraan de 12-jarige Ja panner Asuka Nakamura het met zwart opneemt tegen de legendarische schepping van Walt Disney. In Parijs heeft deze week het vijfde wereld snelschaak-kampioenschap voor de jeugd plaats. Foto Brian KiMgrew/AP den 'overgespeeld'. Jean-PauJ van Gastel gaf het gerucht na de wed strijd tegen MVV voeding. Hoe de Feyenoord-aanvoerder aan die wijsheid kwam? Rob Baan, Feye- noords bestuurslid technische za ken: „Die datum is geopperd, om dat deze voor de winterstop de enige mogelijkheid is." Maar defi nitief is er nog steeds niets. Over 'verplaatsingen gespro ken; Sparta 2 speelt vanavond om half zeven tegen Ajax 2. Niet op het Kasteel, met op VreeJusti niet bij DHC maar nu eens bij SWSMC. Het Wembley Stadion wordt ge sloopt, er komt een nieuw voor in de plaats. Alleen de beroemde Twin Towers' zouden overeind blijven. Maar voor de karakteristieke wit te torens is in het definitieve ont werp ook geen plaats meer. De deelraad van Brent (Noord-Lon- den) is het daar absoluut niet mee eens. „Zy horen hy de traditie van Wembley, we zullen er alles aan doen om dat zo te houden," aldus raadslid John Duffy, belast met milieuzaken. De deelraad is bezig een actieplan op te stellen. De legendarische oud-voetballer Sir Stanley Matthews is overigens niet bevreesd dat Wembley zijn uitstraling verliest. „Met of zon der torens zal Wembley altijd het Engelse 'hol van de leeuw* blij ven." De Paraguaan José Luis Chila- vert gaat de boeken in als de meest doeltreffende keeper aller tijden. Zijn record staat tot nu toe op 38 doelpunten. Hij benutte 29 strafschoppen en zeven vrije trap pen; ook scoorde hij twee keer op andere wijze. De acht doelpunten van dit seizoen zijn meegeteld. Op de lijst van scorende keepers staat de Mexicaan Jorge Campos twee de met 35 en de Colombiaan René Higuita derde met 33 doelpunten. In Colombia wachten de inter nationals nog altijd op de WK-pre- mie. De Colombiaanse voetbal bond had iedere prof, ondanks uitschakeling in de eerste ronde van het WK in Frankrijk, een pre mie van omgerekend 30.000 gul den beloofd. „We wachten tot op de dag van vandaag tevergeefs," stelde international Freddy Rin- con (32).Jk kom niet meer voor het nationale team uit." HOE 'T KOMT weet ik niet, maar zodra ik dat gezicht van Fritz Korbaeh zie, be kruipt mij een gevoel van vrolijk heid met lichte weemoed. Tot zo'n jaar geleden altijd die bril boven op zijn hoofd en de laatste tijd dat leesbnlletje op het puntje van 2ijn neus, Dat nonchalante houdinkje met een sigaartje in de mondhoek en de handen diep in de zakken. Hij heeft iets stoers, maar hy is ook aandoenlijk en ontwapenend tegelijk. Hij roept ook wel eens iets. De trainer van De Graafschap schoof vorig weekeind de schuld van het teleurstellende gelijke spel tegen Willem Iï in de schoenen van Re né Temmink, die volgens Fritz met zijn hoofd in de hemel liep. „Misschien wordt het tijd dat Temmink vandaag of morgen zelf eens naar de hemel gaat," voegde hij er aan toe. Dat was natuurlijk niet aardig van Fritz, die een paar dagen later in eens zelf op apegapen lag m de Baandert. Korbaeh heeft zich misdragen, vindt Temmink. Hij heeft lelijke dingen over hem gezegd en aan gezien het ego van een scheids rechter snel is beschadigd, neemt hij stappen. Scheidsrechter René Temmink, die iange uit Deventer, is naar de gedragscodecommissie "an de KNVB gestapt naar aanleiding van de uitspraak van Fritz, die daar overigens niet van wakker zal liggen. Wel van die onverwachte flauwte, die hem al voor de vierde keer trof, Plotseling streek hij weer het vaantje, terwijl geen arts de oor zaak kan vindm. Toen hij woens dagavond in het ziekenhuis lag en hij al die stekkers en apparatuur om zich heen zag, was zijn eerste reactie: „Schieten jullie een beet je op, dan kan ik nog net de twee de helft halen." Voorzitter Hylke Enzerink kon hem er de volgende dag nog van weerhouden dat hij meteen weer ging trainen. Maar twee dagen la ter schaafde hij er tijdens een trai- ningspartijtje weer lustig op los, alsof er niets gebeurd was. Fritz is ondanks zijn 53 jaar nog steeds een kwajongen. In zijn tijd als trainer van Heerenveen ging hij wel eens op stap met René van der Gijp en diens buurman Mario Been. Of ze zaten tussen de mid dag gezellig in de bestuurskamer aan het bier van voorzitter Riemer van der Velde. Als trainer van Go Ahead Eagles gewaagde hij het ooit de vrouw van de DeventeT burgemeester in een onbewaakt moment een on eerbaar voorstel te doen, waarbij hij een gezicht trok alsof zijn neus bloedde. Na Bert Jacobs is hij de laatste van het trainersgilde, die zich on derscheidt van de grauwe massa. Vraag dat maar aan Leo Beenhak ker, die zich bij het Turkse In- stanbulspor bijna dagelijkse ver maakte met uitdrukkin gen van Fritz, die Feyenoords trainer nu nog dagelijks bezigt. „Als Temmink naar de codecom missie stapt," zegt Korbaeh, „dan neem ik hem mee naar de rechter. Wegens diefstal, want ik werk op provisiebasis en Temmink heeft mij tegen Willem H tienduizen den guldens gekost" Hij heeft daarvoor bewijzen ge noeg, Aan de hand van televisiebeelden kunnen spelers alsnog worden ge schorst, maar wat gebeurt er met scheidsrechters, die ten ontrechte doelpunten af-of goedkeuren, al dan niet voor buitenspel blazen, terwijl diezelfde televisiebeelden hen in het ongelijk stellen? Wordt het geen tijd dat de KNVB eens een bureau slachtofferhulp in het leven roept voor trainers, die op de een of andere manier de dupe 2ijn geworden van verkeer de beslissingen van scheidsrech ters? Want is het vreemd, dat Fritz Kor baeh af en toe blauw aanloopt en pas weer kleur knjgt als hij een poosje aan de stekkers heeft gele gen?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8