13.jd KERSTCIRCU Rotterdams Dagblad Bouw Land van Belofte start eind 1999 Maassluisse molen krijgt brandbeveiliging Man 'met gouden hart' dreigt met kettingzaag Ruim negentig woningen op het voormalige Hemaplein Burgemeesters willen ondernemingsraden brandweer nog horen mms&msm Geslipt door de gladheid Straatroof Dief ontkomt niet aan trampassagiers Stoelen en banden gejat Rijden met een slok op Dure spullen los in auto's Langdurig werklozen kunnen aan de slag via OK-Bank Nu ook onderzoek borstkanker bij vrouwen boven 70 jaar bij een winterabonnement van 3 maanden voer slechts 79,1 Rotterdams Waterweg Dinsdag 1? november 1998 Vlaardingen Op de Burgemees ter Heusdenslaan m Vlaardingen is vanmorgen een 45-jange auto mobilist door de gladheid in de slip geraakt. De Vlaardmger schoot door de middenstrook, over de rijbaan voor tegemoetko mend verkeer en het fietspad zo de sloot in. Hij moest met een am bulance worden overgebracht naar het Holy Ziekenhuis, waar onder meer enkele wonden ge hecht moesten worden. Schiedam Een 27-jange Schie dammer is gisteravond het slacht offer geworden van een geweldda dige straatroof Omstreeks kwart over acht werd hij op de Nieuwe Damlaan aangevallen door twee mannen. Het slachtoffer fietste in de nchting van de rotonde op de Vlaardingerdijk toen hij plotse ling door het tweetal van de fiets werd geslagen. Hij viel en werd door zijn belagers, die geld wilden zien, in het gezicht geschopt. Toen bleek dat de Schiedammer geen geld bij zich had werd hy nog een keer geschopt. Daarna liepen de daders weg ui de nch ting van de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan Schiedam Na een korte achter volging heeft een trambestuurder met de hulp van een aantal passa giers gisteren een man kunnen aanhouden die zyn portemonnee had gestolen. In de tram, die stil stond op de Broersvest, had de 33- jarige man even voor elf uur de portemonnee van de trambe stuurder gepakt en was ermee weggerend. De bestuurder twijfel de geen moment en zette meteen de achtervolging in, waarbij hy werd bijgestaan door enkele pas sagiers. Op de kruising van de Bo- terstraat met de Kreupelstraat wisten ze de dief in de kladden te grijpen. Daar werd hij met de por temonnee nog in zijn bezit in be dwang gehouden totdat de politie arriveerde, De 33-jarige verdachte bleek illegaal in Nederland te ver blijven en is in afwachting van zyn uitwijzing naar Oostenrijk overgedragen aan de vreemdelin gendienst. Vlaatdingen Op een bedrijven terrein aan de 5de Industriestraat in Vlaardingen zyn gisteren aan het einde van de middag wielen van auto's gedemonteerd en mee genomen. Aan de achterzijde van het pand waren de onbekende da ders over het hek geklommen. Van twee auto's werden de wielen afgehaald. Daarnaast zijn uit een rallyauto de voorstoelen losge schroefd en ingeladen. Datzelfde gebeurde by een geparkeerde ca briolet die bij een naastgelegen bedrijf stond. Nadat het dak was opengesneden werden ook hieruit twee voorstoelen weggehaald. Schiedam Op de MozarÜaan in Schiedam is even na middernacht een 33-jarige Schiedammer aan gehouden die met een slok op achter het stuur van zijn auto was gekropen. De meetapparatuur wees een alcoholpromillage van 0,55 aan. Met een rijverbod en een boete van zevenhonderd gulden is de Schiedammer in de loop van de nacht naar huis gestuurd Schiedam Naar aanleiding van een plotselinge toename van het aantal auto-inbraken heeft de Schiedamse politie gisterochtend een controle gehouden, Van de driehonderd geparkeerde auto's die werden gecontroleerd, bleek in honderd gevallen dat er waar devolle spullen waren achtergela ten en/of de auto niet was afgeslo ten. De controle werd gehouden op het verrem van ue Gruothaii- delsmarkt in de Spaanse Polder, maar volgens een woordvoerder van de politie is de trend in heel Schiedam waarneembaar Door Edwin Cornelisse Schiedam Eind volgend jaar gaat de eerste paai de grond in voor het bouwproject het Land van Belofte, de nieuwe naam voor het Hemaplein. Ruim een halfjaar eerder zal de verkoop van de woningen al zijn gestart. De nieuwe bewoners van het bouwproject in hartje Schiedam kunnen waarschijnlijk vanaf eind 2000 hun nieuwe woning betrek ken. In totaal moeten zo'n 93 wo ningen verrijzen op het plein te genover het Stadserf. Het gaat hier om maisonnettes, eengezins woningen en appartementen Ontwikkelaar Mabon zal ook com merciële ruimte bouwen m het complex op het Hemaplein. Een makelaar, een bank en een res taurant hebben hiervoor al inte resse getoond. Deze commerciële ruimte komt aan de Broersvestzij- de van het bouwblok en aan het plein dat wordt aangelegd op de plek waar de Lange Kerkstraat uitkomt op het Broersvelö en de Broersvest. Het complex krijg ook een parkeerkelder met 120 plaat sen. De totale bebouwing van het plein Iaat zich nog het best om schrijven als een bouwblok met een grote open binnenruimte. Het blok is zo groot dat het aan vier straten ligt: het Broersvest, de Ba terstraat, de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat. De open ruimte in het hart van het blok zal wor den ingericht als semi-openbaar gebied. Het groene beschutte parkje dat wordt aangelegd in de grote binnenruimte zal overdag voor iedereen toegankelijk zyn. 's Avonds wordt het uit veiligheids- oogpunt afgesloten met een groot hekHet bouwblok krijgt verschil lende hoogtes Aan de zijde van het Broersvest wordt het even hoog als de bebouwing van het Stadserf aan de overkant van de weg. Aan het nieuwe plein, de Kreupelstraat en de Boterstraat zal de bebouwing een stuk lager zyn. Dit omdat de architect zijn ontwerp voor het gebouw heeft aangepast aan de hoogte van de winkels en woningen in de directe omgeving. Ook in kleur- en mate riaalgebruik zal het ontwerp zich 'spiegelen' aan de bebouwing in de omgeving. Zo krygt het ge bouw aan de kant van de Boter straat een variatie aan trap- en klokgevels. Hierdoor zal het Land van Belofte volgens de architect naadloos aansluiten by de omge ving. Nieuw in de recente plan- ontwikkeling is een apart staand gebouwtje dat moet verrijzen aan. de Broersvestzijde van het nieu we plein. Het is de bedoeling dat deze ruimte een horecafunctie knjgt. Mabon zou graag zien dat het onderdak gaat bieden aan een grand café met een terras op het piem. Het grote plein komt te lig gen in de knik van het Broersveld en de Lange Kerkstraat. Mo en De Hoop in wordt in na volging van de molens in Schiedam beveiligd te gen brand, fo- Roel CHjkstra Maassluis Na de Schiedamse molens krygt ook de Maassluise molen De Hoop een brandbeveili gingsinstallatie, Het gemeentebe stuur van Maassluis heeft daartoe besloten op dringend advies van de brandweer. De brand in de Schiedamse molen Dp Walvicrh drip jaar geledpn wac in Schiedam aanleiding om alle molens te voorzien van een rook- meldingssysteem, dat in de toen bijna afgeronde restauratie uit kostenafweging was wegbezui- nigd. De brandweercommandant verklaarde destijds dat als er rookmelders in De Walvisch wa ren geïnstalleerd de schade door de brandweer had kunnen Wor den beperkt. Nu werd de brand pas opgemerkt toen de vlammen uit de molen sloegen en brandde Schiedams trots helemaal uit. De gemeente Maassluis, eigenaar van dp molen aan de Zuiddyk, heeft nu besloten een brandbevei ligingssysteem te laten aanbren gen in De Hoop. Buiten een brandslang en bluspoeder zyn er momenteel in de Maassluise mo len geen maatregelen getroffen om een brand in een vroeg stadi um te kunnen blussen. De te In stalleren rookmelders, die in con tact komen te staan met de meld kamer van de brandweer, moeten die zekerheid wel geven. Een ge specialiseerd bedrijf dat ook de Schiedamse molens heeft bevei ligd, zal de meldingsinstallatie aanbrengen. Enig specialism? is vereist vanwege de specifieke om standigheden in een molen. Niet eenvoudig is bijvoorbeeld het aanbrengen van melders in de draaibare kap. Daarnaast is er in de korenmolen noga] veel stof- werking. Normale brandmelders zouden daarop kunnen reageren, reden waarom de apparatuur moet worden aangepast. Voor de kosten van de brandbeveiliging - ruim 25.000 gulden - heeft de ge meente geen geld gereserveerd in de meerjarenbegroting. Maar om dat andere werkzaamheden aan molen waarvoor wel "s!d is "2- reserveerd niet nodig blijken te zijn, zal de beveiliging niet extra op de gemeentebegroting gaan drukken. Het gaat daarby om het waterafstotend maken van de mu ren (dit wordt door monumenten zorg afgewezen) en het vernieu wen van de kuip, het werktuig dat nog in goede staat verkeert Ook de kosten voor regelmatig onderhouds- en inspectiewerk aan de installatie leveren geen problemen op. Deze kunnen on geveer worden weggestreept te gen de brandverzekeringspremie die een stuk omlaag gaat. De andere Maassluise molen, de Wippersmolen aan de Wipperska de, is geen eigendom van de ge meente maar van het Hoogheem raadschap van Delfland. Hierin is al een brandbeveiligingssysteem aangebracht. Door Marc Floor RotterdanvVlaardingen Terwijl naast hem een kettingzaag was te zien, maakte de Schiedammer E. van V. m niet mis te verstane be woordingen duidelijk wat hij daarmee van plan was. Vanaf het balkon van de woning van zyn Vlaardingse vriendin tracteerde hy de buurman op de nodige be dreigingen. „Je moet oprotten an ders gaatje kop eraf!" voegde Van V. hem met rood hoofd toe. „Ik haal je hart en je meren eruit en die van j c pokkewij f ook Twee agenten kregen even later hun portie. Tegen hen maakte Van V. met alleen gewag van de kettingzaag, maar ook van een aantal handgranaten die in de wo ning zouden liggen. „Ik wil nie mand van de politie in myn wo ning zien," schreeuwde de Schie dammer de straat op. „Anders ko men ze niet levend meer buiten!" Voli V. wou uiteindelijk over meesterd door een achttal agen ten van een arrestatieteam. Nogal onnodig machtsvertoon, vond raadsman mr. J. M. L. I. van Hom- merich gisteren bij zitting tegen de 47-jarige Van V. op de Rotter damse rechtbank. Het was vol gens hem duidelijk dat het verba le geweld van Van V. met een be hoorlijke korrel zout moest wor den genomen. „Ek moet toch glimlachen als agenten zich door dergelijke taai bedreigd voelen," zei Van Hom- merich. Om op sarcastische toon te vervolgen: „Tsjonge, wat zou ik als politieman schrikken wanneer iemand zegt mij doormidden te willen zagen. Hij had die ketting zaag met eens in zyn handen." De raadsman schetste de Schie dammer als een markante per soon, die vooral door onbegrip voortdurend met zyn omgeving m conflict kwam. Hij typeerde hem als 'een kruising tussen de tv-figuur Stiefbeen en de strip held kapitein Haddock'. „Iemand die een hoop kabaal maakt, maai een hart van goud heeft." Hei was vooral de Schiedamse po litie die Van V. het leven behoor* ly k zuur had gemaakt en hem tot wanhoop had gedreven, aldus Van Hommerieh. Van V. was in het verleden door de gemeente Rotterdam aangesteld om een kinderboerderij op te starten. Toen de gemeenteraad maar niet met een fiat voor het initiatief over de brug kwam, kocht de Schiedammer zelf alvast een aan tal dieren. Vanwege de slechte verzorging nam de politie echter de beestenboel in beslag. Van Hommench: „Wie zou daarvan niet uit z'n dak gaan?" Volgens Van V. en zijn raadsman was hij dan ook vooral slachtoffer van een complot van de Schie damse en Vlaardingse politie. Toen Van V. op 6 augustus van dit jaar door het lint ging nadat een buurman de politie had gebeld omdat de Schiedammer op eigen houtje een aantal volgens hem ge vaarlijk liggende straatstenen ging rechtleggen, zag de politie haar kans schoon, zo meende het duo. De situatie die uiteindelijk esca leerde tot de bedreigingen met de keiiiiib'zaag. was 'nou net wat ze wilden', stelde Van Hommerieh. „Van V. moest hangen voor zijn extravagante gedrag van het afge lopen halfjaar en dit was de uitge lezen gelegenheid om hem te pak ken. En dus viel men binnen met een compleet arrestatieteam. Als of de politie niets beters heeft te doen," Maar de Schiedammer moest gis teren niet alleen voor de bedrei gingen met de dood voor de meer voudige strafkamer verschijnen. Er was nog een waslijst van ande re feiten aan toegevoegd, waarvan het opmerkelijkste het bezit van zo ongeveer een bouwmarktin ventaris aan gestolen gereed schap en bouwmateriaal was. In Van V.'s bedrijfspand aan de Schiedamse Jan van Riebeeck- weg had de politie onder meer ontvreemde zaagtafels, rolstei- gers, ladders en een brandslang aangetroffen. Volgens Van V. had hij de meeste van deze goederen echter te goe der trouw gekocht in de tussen handel. Het overige deel, waaron der een staafmixer voor beton, zou zijn achtergelaten door de ve le junks die op het industrieter rein rondzwerven. Wat een ironi sche rechtbankpresident mr. S. J. van Klaveren tot de uitspraak ver leidde: „Dus het is bij uw pand een voortdurend komen en gaan van junken die staafmixers ach terlaten?" Officier van justitie mr. G.M. Munnichs eiste een celstraf van twaalf maanden tegen de Schie dammer, waarvan zes voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. Hij voegde daarbij de nodige kritiek op het betoog van de raadsman„U heeft de politie ge ridiculiseerd op een manier die hoogst ongepast is," vond hy. „De verdachte moet weten dat de wet ten van de samenleving gelden en niet die van hemzelf." De officier vroeg de rechtbank te vens de kettingzaag die centraal stond in de bedreigingen ver beurd te verklaren. Dat stuitte de advocaat tegen de borst. Van V. was volgens hem immers een ty pisch geval van 'blaffende honden bijten niet'. „Die kettingzaag moet gewoon terug naar Van V. Dat ding is tenslotte de hele tijd onaangeroerd gebleven." De rechtbank doet op 30 novem ber uitspraak, Waterweg De burgemeesters van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis varen niet blind op het verhaal van brandweercom mandant A. P. M. van Leeuwen. Zij hebben gisterochtend een gesprek gehad met Van Leeu wen over de brandbrief die twee weken geleden naar de stadhui zen is verstuurd door de onder nemingsraden (or) van de drie brandweerkorpsen in het Water weggebied. Woensdag praten de burgemeesters nog met de or. In de brandbrief stellen de on dernemingsraden dat de com mandant het fusieproces tussen de drie korpsen ernstig in ge vaar brengt Met name doordat hij de ondernemingsraden niet serieus zou nemen. In de brief wordt de burgemeesters Stam van Vlaardingen, Scheeres van Schiedam en Sterkenburg van Maassluis gevraagd zo spoedig mogelijk in te grijpen. Want de raden overwegen serieus het overleg met Van Leeuwen, die als commandant van de drie korpsen het fusieproces leidt, op te schorten. De burgemeesters gaan woens dag met de or aan tafel zitten om een vollediger en helderder beeld te kunnen krijgen van de ontstane situatie. Daarna wordt er eventueel pas gesproken over te nemen maat regelen om het fusieproces weer vlot te trekken. Volgens plan ning moet de fusie per 1 januari 1999 een feit zijn. Maassluis In Maassluis is van daag de Onbenutte Kwaliteiten Bank (OK-Bank) geopend. Deze activiteiten- en vacaturebank vormt een onderdeel van het pro ject Onbenutte Kwaliteiten, dat erop is gericht mensen die lang durig werkloos zijn actief by de samenleving te betrekken. De OK-Bank is een informatie- en ontmoetingsplek voor organisa ties die OK-deelnemers als vrij williger zoeken en hiervoor vaca tures kunnen indienen. Tegelij kertijd is het een plek waar OK- deelnemers terecht kunnen als zy vrijwilligerswerk willen doen of een bepaalde cursus willen vol gen, of zoeken naar activiteiten of extra begeleiding. Het project On benutte Kwaliteiten wordt uitge voerd door de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis (SSM), De afdeling sociale zaken van de gemeente kiest cliënten uit die kunnen deelnemen. In aanmer king komen mensen die langdu rig werkloos zyn en om uiteenlo pende redenen weinig of geen kans hebben op een betaalde baan. Individueel wordt bekeken of deze persoon vrijwilligerswerk kan gaan doen, dan wel een cur sus of opleiding volgen, zodat hy of zij zal ontdekken meer te kun nen dan aanvankelijk gedacht Speciaal voor deze groep werft en verzamelt de OK-Bank vacatures voor vrijwilligerswerk. Deze wor den gepresenteerd in overzichte lijke mappen. De OK-Bank bege leidt de deelnemers naar deze mappen en blijft betrokken wan neer ze eenmaal aan de slag zyn. Coördinator Ella Postema wijst er op dat de bank geen uitzendbu reau is voor vrijwilligers. „De wensen, mogelijkheden en de si tuatie van de OK-deelnemer zijn het uitgangspunt," stelt zij. „Voor elke deelnemer wordt een plan gemaakt waarbij een vacature, cursus en/of activiteit wordt ge zocht We leveren maatwerk Om werklozen te stimuleren ac tief te worden, heeft SoZaWe een bonus in petto. Wie een activiteit onderneemt, wordt bovendien voor de duur van maximaal twee jaar vrijgesteld van de sollicitatie plicht De organisaties waar vrij willigerswerk kan worden gedaan lopen uiteen van (basis-jscholen, wijkgëboüwen, migrantenvereni gingen, verzorgingshuizen tot peuterspeelzalen. De OK-Bank gevestigd aan de Noordvliet 19 en is geopend op dinsdag en donder dag van 11.00 tot 15.00 uur en vol gens afspraak. De bedoeling is om over enige tyd ook op woensdag geopend te zyn. Vlaardingen Vrouwen in Vlaar dingen van 70 tot 75 jaar krygen deze week voor het eerst een uit nodiging mee te doen aan een be volkingsonderzoek naar borst kanker. Zij krygen net als alle vrouwen van 50-plus in Vlaardin gen, zo'n 11,000, een uitnodiging in de bus om een röntgenfoto te laten maken van de borsten. Begin dit jaar nam voormalig mi nister Borst het besluit ook vrou wen van 70 tot en met 75 jaar uitte nodigen voor een onderzoek naar borstkanker, Volgens manager Joost Bemsen van de afdeling Preventie Gezondheidszorg van de GGD is dat gebeurd nadat be kend was geworden dat onder zoek bij deze groep vrouwen wel degelijk zinvol is. Ook de behan deling van borstkanker bij deze vrouwen blijkt niet zonder resul taat Het is voor de derde keer dat er een bevolkingsonderzoek naar borstkanker in Vlaardingen wordt gehouden. Twee jaar geleden nam zo'n vijf procent meer vrou wen deel aan het onderzoek. Net als in voorgaande jaren is er aan de achterzijde van het GGD-ge- bouw aan de Van Hogendorplaan bij station Vlaardingen-Oost een, speciale onderzoeksunit gekop peld. Ne«m nu eti wtnterab automatische botafln* y Dagblad mi ontvang twee Kaartje# Kerctctrcu» Ahoy' voor donderdag 24 december cadaau, i 'O Ja, noteer mij voor zo'n voordelig wintsraboniwsmMtt i 11 {3 maanden voor 79,-) I 1 Naam: Adres: 1 Postcode: piaa Telefoon: j Bank/gironr.: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar. Rotterdams Dogblsa. ftfd. Abonnea Sorvlco HI Antwoordnummer 3.579. 3QOO vb Rotterdam I (f.v.m, controle Handtekening:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3