mmi Clubgebouw De Hollandiaan is 'architectonisch pareltje' Een Schiedams experiment met een hele lange staart Verdachte serie-inbreker wilde slechts 'mooie tas' Kaasschaaf Dichters en fotografen Vrouwen in de Filippijnen Open huis NME-centrum Renovatie kerktoren Bert van Bommel wijdt Jaarboek '98 aan oude en toekomstige monumenten Rotterdams Dagblad tt.-i Wethouder Wegman wordt hier en daar in Schiedam verweten op halfslachtige wijze de begroting sluitend te hebben gemaakt De zo genoemde kaasschaafmethode is, als ik het goed heb begrepen, voor het laatst gehanteerd. Volgend jaar moeten keiharde keuzes worden gemaakt en verdwijnt Wiegmans kaasschaaf in de keukenla. Met dat vooruitzicht voor ogen bood SP-fractievoorzitter Edith Kuiter! de wethouder vorige week een gouden kaasschaaf aan. Heeft u zijn gezicht gezien, afgelopen woensdag op de foto in onze krant? Nee, haal 'm dan nog meer even uit de doos met oud papier. Het is de moeite waard. Jonge, jonge. Zit ie me toch met een peen en uiengezicht naar dat ding te kijken! Je ziet 'm denken 15ezus, wat moet ik dtór nu mee? Nu hebben we thuis twee kaasschaven.' Zo'n kop zou ik ook hebben. Sterker nog, met precies zo'n gezicht stond ik enkele maanden geleden ook. Niet met een kaasschaaf in mijn handen, maar met een kaasmolentje. Het ding ging plotseling kaduuk en de geplande pasta-party viel bijna in duigen omdat de ovengerechten niet konden worden gegratineerd. Dat kaasmolentje had ik jaren geleden ergens in Frankrijk gekocht Handig hoor zo'n dingetje. Stukje oude brokkelkaas erin, wat korda te zwengeltjes aan het molentje en je hebt in een handomdraai ge raspte kaas op je dampende avondmaal. Nu dus niet meer, want ik kan nergens in Nederland zo'n apparaatje vinden. Zelfs een 'opspo ring verzocht-telefoontje met de politie in Schiedam leyerde geen bruikbaar adres op. Toen ik Aad Wiegman daar plotseling met die kaasschaaf zag zitten, werd het vuur voor mijn zoektocht naar een kaasmolentje plotseling weer aangewakkerd. Kan de wethouder van financiën volgend jaar niet een kaasmolen-methode toe gaan passen om de begroting slui tend te krijgen? Wie weet dat dan Will van Wijk met de overhandi ging van een gouden kaasmolent; e de door de WD verfoeide rasp-ra- ge wil afschaffen. Als ie er eentje vp de kop kan tikken tenminste. In dat geval dan gelijk het verzoeker direct maar twee te kopen. Eentje voor mij! Dan kom ik volgend jaar de burgemeester en wethouders tracteren op pasta. Met vers gedraaide kaas uit mijn nieuwe kaaamo- lentjeerop! SANDER SONNEMANS Vlaardingen Amateurfotografen laten zich in een expositie in de Vrije Akademie aan de Oosthavenkade inspireren door gedichten met het thema Winterlicht. De ten toonstelling, die tot en met 18 december te zien is, is een initiatief van Kunstgebouw en de Stichting Kunst en Cultuur Zuid-Holland. De gedichten zijn afkomstig van dichters uit den lande die gereageerd hebben op een oproep van Kunstgebouw, een cultu rele organisatie in Zuid-Holland met ais doel zoveel mogelijk inwoners in contact te brengen met kunst en cultuur. De deelnemende fotografen hebben op hun beurt hun associaties bij de gedichten omgezet m beeld. Geïnteresseerden in deze wisselwerking tussen poèzie en fotografie kunnen van dinsdag tot en met vrijdag terecht in de Vnje Akademie van 9,00 tot 17.00 uur, op donderdag en vrijdag ook van 19.00 tot 21,00 uur. Mw. J. van Geest-van Dijk uit 's-Gravenzande is woensdag te gast bij de Nederlandse Christen Vrou wenbond, afdeling Holy-Noord. Aan de hand van dia's zal zij vertellen over het project Vrouwen in de Filippijnen van de christelijke vrouwenbond. Leden en belangstellenden zijn uitgenodigd voor deze bij eenkomst in de Vredeskerk aan de Olmendreef. Aan vang 20.00 uur. Het Centrum voor Natuur-en Milieu Educatie (NME) houdt woensdag open huis. Het NME is aan het einde van de zomer verhuisd van de Oleanderstraat naar de Havenstraat 2d. Wethouder Wesenhagen overhan digt deze middag tevens het eerste exemplaar van het lespakket 'Lege batterijen? Geef ze een tweede leven' aan een vertegenwoordiger van de scholen. Het NME verzorgt at enkele jaren lessen voor het ba sisonderwijs in Maassluis. Ook kunnen scholen er leskisten, video's, cd-roms en andere materialen op het terrein van natuur- en milieuonderwijs lenen. Het nieuwe lespakket over batterijen, bestemd voor alle basisscholen, is ontwikkeld door Stibat (Stich ting Batterijen) en gaat over de inzameling en ver werking van hatterijen Redactie Waterweg: Edwin Comelltse, Marc Floor, Ben van Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Marlétfe Olsthoom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 Zelfs de grondlegger van Hollands zelfstandigheid Dirk Hl op de hoek van de Markt en de Schoolstraat wendde verbijsterd zijn hoofd af nadat het groene doek rondom de kerktoren was gevallen. Ook het geuzenmo- nument verzette zich met opgeheven hand richting stadhuis. Waaromde- ze al dan niet terechte gevoelens? De Facilitaire Dienst Afdeling Gebou wen en Service van de Gemeente Vlaardingen heeft mijns inziens iets 'monumentaals' in en voor Vlaardingen omzeep geholpen. Hierbij doel ik ni et op de sier lij ke steigers rondo m de tor en. Niet op het vakkundig uitge voerde voegwerk, het nieuw aangebrachte laagje verf en de nieuwe blik semafleider van de toren. Dat was immers hard nodig, zodat die halve mil joen 'keiharde guldens' volgens mij naar wens zijn besteed. Zei het niet dat er weer eenszonder enigmenseUjk gevoel en overleg, dier-, natuur-en milieu-onvriendelijke beslissingen zijn genomen. Het gaat om het volgende: sinds mensenheugenis hui§t er in dit soort to rens een grote verscheidenheid aan vogels: de torenvalk, de torenkraai of kauw, de kerkuil, detorenduifen dezeerbekendehoutduiven. Voordeto ren op de Markt 63 geldt de behuizing voor deze vogels al sinds 1744. De renovatie van de toren luidde echter voor hen het einde van bewoning in. Bij aanvang van de werkzaamheden werden zij door werklui in door- werkpakken verjaagd en werd hun woonomgeving afgesloten met een groen en modem uitziend net. Na vele vergeefse pogingen bleek er geen doorkomen meer aan. Eindelijk viel het doek om de kerktoren, worden de steigers nu neerge haald, dus kerende vogels fluitend huiswaarts. Maar er is het een en ander veranderd. Bij aankomst bezeren zij namelijk direct hun neus (snavel), want er zijn inmiddels roestvrijstalen tralies en of ruiten in de licht-en to rengaten geplaatst. Ook zijn galmgaten gedicht met kippengaas. Nooit en te nimmer had er er iemand last van hen. Zelfs de stadsbeiaar- diers waren met hen goede maatjes. Dirk 111 zag dit alles met lede ogen aan, hoe verbijsterde en verwarde vogels de gerenoveerde muren der kerktoren afzochten, op zoek naar hun eeuwenoude onderkomens. Wat zich daar de komende dagen, maanden en misschien wel jaren op grote hoogte af gaat spelen laat zich raden. Dirk ni zal op zijn besluit het hoofd te doen afkeren van zulk een bloederig schouwspel, nimmer meer terug komen en deopgeheven handvande man van het verzet richting het stad huis zal nimmer worden ingetrokken. Dirk Tempelaar, Vlaardingen Door Mare Flooi Rotterdam/Schiedam—Een Schie dammer had gezien hoe dit jaar op de ochtend van 5 augustus een man langs zijn woning fietste, stopte, een boodschappentas met inhoud in de bosjes legde, en zijn weg vervolgde. Daar moest meer achter steken, dacht de opletten^ de burger, en hij informeerde de politie. Die bekeek Qv 4as en vond daarin onder meer een videore corder, cd's en een spelcomputer. Een agent besloot af te wachten wie de tas kwam ophalen. Al een uurtje later was het raak. De 38-jarige M. V. fietste op de bosjes af, pakte de tas en ging er weer vandoor. Na een achtervol ging wist de agent de man van zijn fiets te sleuren en aan te hou den. De spullen in de tas bleken nog dezelfde ochtend te zijn ge stolen uit een woning aan de Schiedamse Schie. De verdachte M. V. - normaliter dakloos rondzwervend m Rotter dam - ontkende gisteren voor de Rotterdamse meervoudige straf kamer echter de bewuste tas met spullen in de bosjes te hebben ge dumpt. Dat hij de buit had opge pikt kon hij niet ontkennen, maar ja, wie laat zo'n mooie tas nou lig gen? Of hij altijd zo goed in bosjes keek als hij er langsfietste, wilde recht bankpresident S. J. van Klaveren dan ook van V. weten. ,,Nou nee, maar ik zag die tas gewoon," ant woordde die. Van Klaveren: „En u had nog niet zo'n tas en dacht: die vind ik wel handig om te hebben? V. bleef echter volhouden niet te weten hoe de tas m de bosjes was terechtgekomen. Ook ontkende hij iets te maken te hebben met dne pogingen tot inbraak en een geslaagde kraak die op dezelfde ochtend waren gepleegd in Schie dam en Rotterdam. Bij één po ging was V. door twee getuigen voor de volle honderd procent herkend. Rond 9.00 uur hadden twee jonge tjes van 10 en 12 jaar gezien hoe een vreemde man bij hun woning aan de Rotterdamse Zestienho- vensekade had aangebeld en ver volgens tegen de voordeur begon te trappen. Alleen thuis en doods bang telden ze meteen hun moe der. De man verdween echter voor er iemand bij de woning kwam. Evenals de getuige die een man de tas had zien dumpen in de bos jes, herkenden de twee jongetjes V. als de dader bij een spiegelcon frontatie, Daarbij kwam officier van justitie G. M. Munnichs met een verklaring van een medege vangene van V. Die had verteld dat de verdachte hem had ont huld waar een geldkistje was te vinden dat eveneens was buitge maakt bij de inbraak aan de Schie. Het kistje werd inderdaad op de aangewezen plek gevonden, achter een elektriciteitshuisje in Schiedam. En zelfs de Rotterdamse parket wachten zagen in de aan heroïne en cocaïne verslaafde V. een vaste klant. Maar de verdachte bleef de rechtbank voorhouden dat ze toch echt de verkeerde hadden. „Ik weet niks van die inbraken," zei hij. „Ik ben die ochtend ook niet naar Schiedam gefietst. Hooguit erlangs." De officier van justitie achtte de geslaagde inbraak en twee pogin gen daartoe bewezen. „Ik ben er in mijn hart van overtuigd dat hij ook verantwoordelijk is voor de derde poging, maar bewijzen daarvoor hebben we niet," zei hij. Munnichs eiste een jaar celstraf tegen V. Raadsvrouwe A.H.A.C. Waals vond echter dat de bewijslast te gen V. aan alle kanten rammelde. Vooral de politie was behoorlijk tekortgeschoten. Die had bijvoor beeld onvermeld gelaten wat de afstand was tussen de getuige die de dropping van de tas had waar genomen en de dader. Bovendien voerde zij aan dat de spiegelcon frontaties onrechtmatig waren. Want niet had V. als enige persoon aan de getuigen moeten worden getoond zoals nu het geval was ge weest, maar tussen een aantal an dere mannen. „Want mijn client voldoet nogal aan een algemeen signalement." constateerde zij. „Kort donker haar, ongeschoren, en een leren jack." Waals eiste dan ook vrijspraak. De rechtbank doet op 30 novem ber uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen „Als het tot een eerlijkere toedeling van kosten komt en het gebruik van energie en grondstoffen economisch zwaarder gaat wegen, zal ook om financiële redenen steeds meer herge bruik van oude gebouwen sprake zijn." Bert van Bommel draagt in zijn artikel Vlaardingse monumenten en stadsgezichten' zelfs milieuar gumenten aan om bestaande ge bouwen een nieuwe bestemming te geven. Het artikel vult bijna ge heel het Historisch Jaarboek 1998, dat afgelopen week is versche nen. De presentatie vond plaats in de hal van het hoofdkantoor van Klaasse Klaas se, een onlangs in een grotere groep opgegane ac countantsgroep. Gastheer Klaas- se sprak in zijn openingswoord over een kantoor met 'dure vier kante meters'. Het is een villa, die reder IJzermans aan de Schie- damseweg liet bouwen in 1883. Hij kon toen vanaf zijn balkon over de weilanden heen de haven en zelfs de Maas zien. Pas veel la ter kreeg de Schiedamseweg rijen winkels. IJzermans' vrijstaande villa, met tuin rondom, was gele gen tussen het perceel van villa Maaszicht van de familie Van Lin den van den Heuvell en de tuin van De Harmonie, waarop de Stadsgehoorzaal is gebouwd. La ter kocht Mees Zoonen de Villa Uzermans' om als bankgebouw te gebruiken. Klaasse beloofde de Historische Vereniging Vlaardin gen om te bly- ven proberen 'als goed rent meester' met het opvallende gebouw om te blijven gaan, maar vertelde tevens dat de noodzakelijke restauratie van het zinken dak bijna een half miljoen gulden zal kosten. Grootheden Van Bommel, als architect-advi seur werkzaam op het bureau van de Rijksbouwmeester, beschrijft Vlaardingse monumenten in de breedste zin van het woord. Nog herkenbare terpen, zoals Markt en Landje van Chardon, histori sche wateren, parken, gevelste nen en ornamenten komen naast alle soorten van gebouwen in zijn artikel aan bod. In de meeste ge- sallen vermeldt hij hierbij behal ve de naam van de ontwerper ook de betekenis die deze heeft in de Nederlandse bouwgeschiedenis. Vele grootheden hebben in Vlaar dingen werk afgeleverd. De rijkdom van Vlaardingen aan WEuCrüpuOuV»- monumenten en de angst dat die verloren gaan, klinkt door in het rijk geïllustreer de verhaal van Van Bommel, lljj relativeert wel maar plaatst te vens veel kriti sche kanttekeningen. Hij noemt vernielingen door het aanbren gen van dubbelglas en het ge bruik van kunststof kozijnen. Hij waarschuwt tevens voor het ver keerd toepassen van nieuwe tech nieken. „Helaas Ul^JAl li 1 UI praktijk maar al te vaak dat het nodig is om aandacht voor onder houd- en restauratie technieken te vragen. De spreiding van kennis en vaar digheden op het gebied van tradi tioneel bouwen is schrikwekkend afgenomen en moderne technie ken, hoe nuttig die in sommige gevallen ook zijn, worden maar al te vaak niet of verkeerd toege past. Een voorbeeld in dit verband is gcvclrcmiging. Het is dc laatste decennia in om gevels te laten rei nigen en helaas moet gezegd wor den dat in vrijwel alle gevallen dit werk wordt uitgevoerd op een wij ze die het gebouw meer kwaad dan goed doet. Het zogenaamde vuil op de gevels ligt namelijk niet alleen op het oppervlak, maar is doorgaans ook diep in het mate riaal gedrongen en sterk gehecht. Bij het losmaken van dat vuil wordt onvermijdelijk ook de steen en de voeg beschadigd, zodat één Van het balkon van de *VI)la van Uzermans' aan de Schie- dams©weg kon na gereedko ming In 1883 reder Uzermans over de Maas zeilende sche pen Zien passeren. Foto Bert van Bommel/Reproductie Roet Dijkstra maal reinigen afhankelijk van de gebruikte techniek ongeveer overeen komt met een halve tot vele eeuwen natuurlijk verval van de gevel." En over het uit 1650 daterende ou de stadhuisje aan de Markt merkt hij op: „De zogenaamde histori sche hal in het stadhuis is hele maal niet zo historisch als wij den ken. De hal is tot stand gekomen door de ruimten van de midden gang en de kamers ter rechter zij de daarvan samen te voegen." Mendelssohnplein Hij betreurt het verlies van de staalconstructie in de raampartij- en van de portiekflats rond het Mendelssohnplein (van Jan Wils, de ontwerper van het Olympisch Stadion). Natuurlijk pleit hij op nieuw voor de instandhouding van de Pniëlkerk van Jac. van der Vlis uit Vlaardingen. „De enige nog bestaande kerk uit de jaren 1950 die ik het stempel monu ment zou willen meegeven." De recentere Sionkerk aan het Westnieuwland - 'eerste grote zelfstandige werk van Hans Treurniet' - ziet hy als een toe komstig monument. Het vroegere clubgebouw van De Hollandiaan in park 't Nieuwelant, van fa- brieksarchitect L. Poldervaart, noemt hij „een architectonisch pareltje dat beter verdient dan de huidige deplorabele staat." Te weinig waardering krijgt vol gens Van Bommel ook het oude Post- en Telegraafkantoor, dat in 1939 aan de Westhavenkade ge reed kwam en met fraai beeld houwwerk is versierd. In die buurt bewondert hij verderde ori ginele winkelpui van een vroege melkwinkel van Hollandia en de rondbouw op de hoeken van Rij kestraat en Westhavenplaats. „Misschien is iemand bereid een blikopener op het pand los te la- ten," schrijft hij over de na meu- beltoonzaal tot supermarkt ge worden vroegere Van Toors OHe- goedfabriek aan de Parallelweg, waar de deels ronde bakstenen gevels achter metaalplaten zijn verstopt. (Het Historisch Jaarboek 1998, met kronieken van 1947 en 1997, kwam tot stand met financiële steun van Klaasse Klaasse en Boekhuis Den Draak). Dlntdag 17 m~refnber SCHIEDAM Dcdfl 4 Motons. AvondbtljartgroeoStricklede. 18.00-20.00u. Wijkcentrum De Blauw® toug. Contactmiddag oud-lndiégangers, 1330u, Theetor a.d. Schto. Staatsope ra van Tatarstan met LaTravtata.20.15u. 't Podium. Jamsessie, 2 L30u. VLAARDINGEN Holy Ziekenhui*. Informatiemiddag hart- en vaatziekten. 14.00-16.00u. De Babb®r«pol- der. Presentatie hul pmtddelendoorlhuiBZOrg- wnkel, 14,00u. Dc Soenda. Rookvrij klaver jassen, 19.O0-21.3Ou, Da Lijndraaier. Jut»* leumoostzegel-veiimg. 20.15u. ROTTERDAM Dizzy 22.00 Amtf PereSmanTno. Hal 414,00 Voodo. LantararvVarwtar 19.30 DEAF 98: Sene van 5. 20.30 DEAF 98: Jedeg. Rottar- darnte Schouwburg Kl.z. 20.30 Gebf.. Botv heur 17.30-21.00 DEAF 98: Digtal Dtvfl. Ned. ArchHectuuHnstrtuut 20.00-22.30 Citylrfe; verhalen van de stad. Zaal da Unie 20,30 De artistieke wet van de traagheid. Woensdag 18 november SCHIEDAM Dc de 4 Motor»*. Ouderenbiljarttoemooi, 9.30-16, OOu., bingo, 13.30-16.00u. en da- mesbiljart, 18.00-22.00u. NP8 Gebouw. FilmavondH-stonscheVer,Schiedam,20.00u. VLAARDINGEN Harmonie. Demonstratie houtsnijden bij NV- VH, I0.00-I2.00u. Stedigehoorzaai. To neelgroep Het Volk. 20.OOu. Vredeskerk. Maandelijkse bijeenkomst NCVB, 20.00u. MAASSLUIS Centrum voor Natuur- en MUtou Educatie. Open huis, 13.30-15.30u, ROTTERDAM Prins®* Theater 14.00 Kindermddag, i.s.m. Stichting Dunya. Rotterdam TheaterWest 14.00 Manjke van Mil. Verteltheater, Oodora- ma 2030 Castor et CompagmeiCanada)Ro- town22.00 Hey DJ. Met het Parool team. Rot terdam TheatarWart 19,30-21.30 Koor Spelen met je stem. Theater 't Kapelletje 13.00 Tussen de Boxen. TfwotwZuMpto/n Gri 20.15 Fred P»ek. Zaal de Unie 20.30 NCRV Volgspot-Lwe. Lantar«Wenster 20,00DEAF 98: Sene van 5: Why2K?. ƒ20.30 DEAF 98: Jetlag. GJWtotfteeWheater203Q Tiy-out Blaman, Vrouw en Vriend. Schel- Bnfs 19.00 Moeders Mooiste. Hal 414.00 en 20.00 Voodo. Luxor Theater 2 0,15 Came- retten1998. RotterdantoeSchouwbuig Stu dio 20.45 Het drama van de dochters van Lot W.Z. 20.30 Gebr.. RO THEATER Try-out N0ehtas4el.BonhewlO.OO-2i.OO DEAF 98: Digital Drve. (14.00-18.00 DEAF 98: Open Territories). Erasmus Universiteit, d IB-77 16.00-17.15 SG Dossier: emotionele Intelli gentie. Maatstaf voor succes? Nlghttcwn 22.00 DEAF 98: Nighttowi. Dutch Electronic Arts Festival. Prinses Theater 20.00Wereld- programma, i.s.m. Stichting Dunya, Bioscopen Van do. 12 t/mwo.lBnov. ROTTERDAM Cinerama 1: The Horse WisepeT (12) dag, (beh.za.zo.) 12.20-18.20-20.20, zazo. 12.50-1635-20,20. Cln.2: 'Blade' (16) dag.18,30-21.30. do.vr.ma.di.ook 1230- 1530. CtnJ: 'Lock, stocks, two smoking bar rel' (16) dag 15.45-1830-21.15, do.vr.ma- .di.ook 12.45. Cfr.4: 'Elizabeth' (16) dag. 12.10-15.20-18.10-21.10. CtoA 'Saving private Ryan' (16) dagl7.l5-20.45, do.vr. ma.di .ook 1330. I ma* Theater 'Amazone' (a) dag 13, 'Eve rest1 (al) dag.14-18-19. Thrill Ride' (al) 15- 20. 'Saving Private Ryan" (16) dag 21. 'Seren- getr Symphony* (12) dag 17,15 zo.oph 11, Ven.1: 'Sunday* (16) dag 19.30, vr.ook 15. 'Like it is' (16) dag(beh,ma.) 22, Sneak Pre view ma.22. Ven.2: '2 mmuten shite' (16) dagl9,30, wo. 15. 'Riviera Hotel' (16) dag 21.30. 'Bratvr, 15.30. 'U Strada'zo.13. 'Piz za, Wrra, faso', zo.15. Rotterdam Filmeourse, ma. 16, VenJ: 'Mrs.Dslkwa/ (16) dag20, vr.15. The Ice Storm' (16) dag22, Ven.4: 'le bal masque' (16) vr.i5.iO.13. 'Orbis Pictus' (16) dag 19.30, The James Gang* (16) dag22. Lum.l: The Negoüator" (16) dag 14-17.30- 21. Lum. 2: 'Halicween: H20' (16) dag18.45-21.30, do.vr.ma.di.ook 13,15- 16. Lum.3: 'Godzilla,(121dagl7.45-21,do- .w.ma^j.ook 14. Lum. 4: 'Nightwatch' (16) dag.16-18-4 5-21,30, do. vr.ma.dt.ook 13. Pettto: 'Saving Private Ryan' (16) dag 11.40- 17-20.40. The Truman Show' (12) dag 11.30-14-16,50-19.15-21.40. do.nlet 11.30.'Blade'(16)dagl6.10-i8.50-21.3ft vr.met 16.10. do.vr.ma.di.ook 11-13.35, 'Out of Sight' (12) dagl5.30-1835-21.20; do.vr .ma.di.ook 11,20. di.niet 2130. The Horse Wiisperer* (12) dag 11.40-16-20. The Ne- gobatof* (16) dagl5.20-18,15-21.10, do.vr- .ma.di.ookll.50,'DrDolittle'(al) dagll.20- 14-16,30-19-21,50. Sneak preview. 'Chop- fStvowtuq1'30' Lum.1: 0 .Za.GG.15. Lum.2: 'Snake eyes' (16) ttJa. 00.30. Lum.3: The negotiator' (16) vr- .Z0.OO.15. Um4: 'Halloween: H20' (16) vr- ja. 00.30, KJndermatinees: Ciru2: 'Dubbel Dwars' za- JO.wo.12-15. Ctn3: 'Het magische zwaard' za.zo.wo.13.15. Ctn.5: 'Small soldiere' za- .zo.wo. 12,05-14.40. Lum.2: 'Dr.DolittJe'za- JO.wo-13.30-16.LumJ: 'SerengetSympho- ny' za.ZO.wo.14. Lum.4; 'Air Bud' za- jo.wo.13.30. Patfté: (Dubbel Dware' za- .zo.wo.13.15, 'Madelief; Krassen in het tafel- öad' zajo.wo. 11.10-13.20. 'Jacht op de kleintjes'za zo.wo.ll-13.10.Vert.:'Madelief, krassen in hettatelblad'zo.l3-15rwo.l5. 'De tovenaar van Oz' zo.13. 'Pippi Langkous* zo.wo. 15. 'Koningder maskers'zo.wo. 15. Schiedam Met het experiment van het elektronisch stemmen had Schiedam tij dens de begrotingsbehandeling niet al leen een primeur; het bleek ook het start schot i'oor een felle discussie over het de mocratisch gehalte van de politieke be sluitvorming in de Brandersstad. Want het individuele stemgedrag van de lokale raadsleden valt nu op geen enkele manier te controleren. Een druk op de knop mag misschien wat sneller afgehandeld zijn dan het ouderwetse handopsteken; dui delijker is het zeker niet Want wie stemt nu voor en wie tegen? De gang van zaken rond een motie over de toegangsgelden van het Stedelijk Museum Schiedam was een mooi voorbeeld van deze verwarring. Bij de bespreking verklaarden alle partij en voor het plan te zyn. By het elektro nisch stemmen floepten er echter twee te genstanders op, De discussie is inmiddels ver over de grenzen van Schiedam heen gerimpeld. Tot in de Tweede Kamer reiken de gevol gen van het elektronisch experiment. Landelijke vertegenwoordigers van poli tieke partijen zijn inmiddels ingescha keld, evenals "de minister en de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken. Het draait nu om de vraag of de lokale de mocratie gediend is by de overigens zeer snelle en efficiente manier van stemmen. Een rondgang maakt duidelijk dat de twijfel hierover groot is. Als politieke on duidelijkheid de prijs is van de gewonnen snelheid, dan houden veel raadsleden, deskundigen en betrokkenen het liever bij het ouderwetse handopsteken. Theo Schoenmakers, voormalig raads lid en voorzitter van 'Platform Schie dam, het politieke geweten van de stad' in brieven aan de gemeenteraad en de staassecretaris: „De democratie wordt geweld aangedaan met de gang van zaken rond de stemming over de begroting op 12 november. Tij dens schorsingen in de vergadering van de raad is door onze vereniging in contac ten met raadsleden van een groot aantal fracties ernstig bezwaar gemaakt tegen de gang van zaken. Slechts voor één raadslid was dit aanleiding de wijze van stemmen in de raad ter discussie te stel len. De raadsleden hebben ervoor gekozen het eerder dit jaar van de Schiedamse keizer verkregen mandaat uit te voeren in anonimiteit en heimelijkheid, in plaats van in de vereiste openbaarheid. Ze heb ben daarmee geen bijdrage geleverd aan het slechten van de afstand tussen bevol king en politiek, De kiezer dient immers de mogelijkheid te hebben zijn gekozen vertegenwoordigers aan te spreken op de wijze waarop deze uitvoering geven aan het verkregen mandaat. Ze hebben zich onttrokken aan de mogelijkheid om ter verantwoording worden geroepen over hun stemgedrag." M. Boogers, docent bestuurskunde aan de Katholieke Universiteit Brabant: „Als er niets over de manier van stemmen wordt gezegd in de Gemeentewet of het reglement van orde van de gemeente dan mag het. Zo simpel is het. Maar ik zie het voordeel er niet van in. Wat is de winst van het elektronisch stemmen. Tijd winst? Dat lijkt me sterk met een ge meenteraad met vijfendertig leden. Handopsteken duurt misschien iets lan ger, maar ook weer niet zoveel langer. Een nadeel naast dat een deel van de poli tieke verantwoording van de raadsleden in de anonimiteit verdwijnt, is het verlies aan fractiediscipline. Het is nu voor het individuele raadslid heel makkelijk om onder de fractiekoers uit te komen. Je kan lekker een minderheidsstandpunt innemen zonder dat daar een haan naar kraait. Zo kan je het gezamelijke stand punt van de fractie aan je laars lappen. Dat lijkt me niet echt bevorderlijk voor de politiekerust." J. van den Heuvel, medewerkster Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG): „Ons hebben nog geen klachten bereikt dus wij zien nog geen rol voor ons wegge legd. Wij kunnen alleen de letterlijke tekst van de Gemeentewet geven. Voor interpretatie met u bij het ministerie zijn." G. Bodewidz, medewerker van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken: .Het is voor ons een nieuwe zaak, Ik kan niet terugvallen op gelijke gevallen. De Schiedamse zaak kon hierdoor wel eens een precedent gaan scheppen- De wet zegt er in elk geval niets oyer. De zaak zal dus opzijn merites moeten worden beoor deeld Daarbij moet worden afgewogen of het in strijd is met de wet Je kan je echter afvragen of het wenselijk is om een deel van de openbare besluitvorming in het geheime te trekken. Of dit nou de schoon- heidprijs verdient..." Burgemeester R. Scheeres van Schie dam: „Het systeem is mij prima bevallen. We zullen het nog weieens vaker gebruiken, denk ik. Het heeft twee grote pluspunten: het is sneller en je kan er bijna geen fou ten mee maken. Bij het handopsteken word nog wel eens iemand over het hoofd gezien. Dat zal met het elektronisch stem men niet gebeuren. Ik ben echter de eerste om toe te geven dat er één groot nadeel aan kleeft. Het is niet voor honderd procent na te gaan wie er voor of tegen heeft gestemd. Maar in de eerstvolgende commissie algemene en economische zaken moeten we maar eens uitgebreid praten over het systeem. En ais het bevalt kunnen we het opnemen in het reglement van orde."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5