113 'Ploegleider? Ik probeer 't gewoon' 'Bezoek van koningin was een mooi moment' Blommaert promotorlicentie afgepakt Talen terug in profpeloton Knock out-zege Raymond Joval Met name Steven Rooks Kwart miljoen bezoekers bij WK wielrennen op weg Rentree basketballer Sabonis tegen Oranje Nederland B vervangt Turkije in veld HHW Wintercross AV Waterweg Turnwedstrijden Leonidas Dovido Ruud Kooijmans neemt na vijftien jaar afscheid als bestuurslid van veel professionelere KNVB Boos Hoos helpt Zwarte Paard aan overwinning De Holiandiaan wil best nog een keer stunten ZW Groenoord loert op de hoofdklasse Rotterdams Dagblad Woensdag 18 november 1998 Rotterdam—John Talen heeft een contract voor één seizoen gete kend bij de nieuwe profploeg van Batavus. De 33-jange renner uit Spijkemsse werd met Jurgen de Jong als laatste renner door ploeg leider Arend Scheppink vastge legd. Batavus wordt het volgend seizoen na Rabobank en TVM de derde Nederlandse profformatie. Talen, winnaar van het zilver op het WK op de weg voor amateurs in 1986, wordt met Paul van Scha len en Johan Bruinsma een van de dne kopmannen van Batavus. De Zuid-Hollander reed het afge lopen seizoen als eliterenner zon der contract voor de amateur- ploeg van Piels. Hij won de tiende etappe in de Olympia's ronde door Nederland en twee ritten in de Dokkumer Woudenomloop, Talen gaat zijn zijn dertiende profseizoen in. Hij debuteerde als prof bij Panasonic onder Peter Post en'werkte daarna voor PDM, TVM het Italiaanse Mercatone en Foreldorado-Golff. Batavus debuteert het volgend jaar bij de beroepsrenners. De fsetsenfabrikant vond twee co- sponsors m de Bankgiro-loterij en Big Star, een jeans-merk. De geld schieters hebben de intentie uit gesproken minimaal drie jaar in het wielrennen financieel actief te zijn. Naast de tien profs zal Batavus in 1999 met een neo-amateurploeg verschijnen. Scheppink contrac teerde negen amateurs. Uniek in het project is de oprichting van een profploeg voor de baan. Bata vus trok Matthijs van Bon, het broertje van Leon, Martijn Lust en Martin Benjamin aan. Het trio zal alle wereldbekerwedstrijden rijden en zich voorbereiden op de olympische kwalificaties voor Sydney 2ÖOO. Trekpleister evenwel is de prof ploeg voor de weg. Die gaat vanaf half januari op trainingskamp in Mallorca. De ploeg neemt aan alle wedstrijden in de topcompetitie deel, aan de Ronde van Nederland en Oiymia's Ronde door Neder land. Bovendien staan de Omloop 't Volk, Gent-Wevelgem en de Am- stel Gold Race op het programma. Profploeg: Talen, Van Schalen, Bruinsma, De Jong, Kern na. Ype- nburg, Nijland, Van Velzen, Cemeus, Reinerink. Manager/ ploegleider Scheppink. Assisten ten: Hoekstra, Boeve. Profploeg baan: Lust, Benjamin, Van Bon. Aartim Bokser Raymond Joval heeft in de Deense plaats Aarhus zijn 21ste profpartij (van 22) ge wonnen. De Amsterdamse mid dengewicht won tijdens een prof gala op knock-out van de Hongaar Csaba Olak, die in de vierde ronde tegen de vlakte ging. In totaal ging de Hongaar door het geweld van Joval vier keer neer. Rotterdam Het bestuur van de Nederlandse Boks Bond zal ge rechtelijke stappen ondernemen om promotor Peter Blommaert te bewegen de 140.000 franc (onge veer 10 000 gulden) terug te beta len, die de penningmeester van de NBB gisteren heeft overge maakt aan de Belgische bond. Het geld is bestemd voor de Belgi sche profbokser Danny Defevere en diens manager Vanderkecre en behelst de gage die was over eengekomen voor het gevecht van Defevere met Raymond Jo val, op 25 september m het Haag se Congresgebouw. Blommaert had tot maandagmiddag 15.00 uur de tijd aan zijn verplichtingen te voldoen, maar bleef in gebreke. De door de Belgische bond aan sprakelijk gestelde NBB maakte vervolgens het geld over. De promotorlicentie van Blom maert is per direct ingetrokken. Het tweede Fight Factory-gala, dat voor zaterdag 28 november stond gepland, is daarmee van de baan. „Blommaert heeft kenne lijk onvoldoende middelen om zelf te organiseren en dat is één van de voorwaarden waaraan een promotor moet voldoen," aldus NBB-directeur Paul Hartog die aankondigde dat de naar Middel- harnis verhuisde Rotterdammer 'binnenkort een deurwaarder op z'n dak zal krijgen.' Met het voorschieten van de tien mille kreeg de NBB gedaan dat de Belgische bond de afgekondigde beperkende maatregelen - er zouden tot nader order geen Ne derlandse boksers meer welkom zijn in Belgie - voor wat betreft de amateurs heeft ingetrokken. Afgelopen weekeinde hebben Ne derlandse amateurs gewoon ge bokst in Belgie en dat zal ook ko mende vrijdag weer het geval zijn. Profboksers daarentegen worden vooralsnog geweerd. „Dit is een slechte zaak voor het boksen in Nederland," vindt Har tog, „en koren op de molen van de amateurs die de profs liever van daag dan morgen uit de bond zien verdwijnen." Waar de toch al krap bij kas zittende NBB het geld van daan moet halen om de Belgen schadeloos te stellen, weet Hartog zo gauw met. „De penningmees ter komt net binnen, die zie ik al wit wegtrekken Blommaert erkent zijn financiële verplichting, maar zegt dat hij de betaling heeft opgeschort nadat manager Vanderkeere hem bij herhaling had beledigd en be dreigd „Bij de boksbond kende men de reden van mijn weigering, daarom verbaasde het ultimatum my." De promotor werkt aan een oplossing van het betalingspro bleem en verwacht dan zijn licen tie terug te krijgen. Door Peter Ouwerkerk Neerpelt Nog een paar details en dan is het een feit: Steven Rooks in 1999 ploegleider van de TVM/Farm Frites wielerploeg. Cees Priem wilde al voor diens 'gevangenname' doorschuiven naar de positie van manager; zo'n soort constructie als Jan Raas heeft bij Rabobank. Maar dan zou er naast de Belg Hendrik Redant een nieuwe technische man voor het dagelijkse werk moeten worden aangesteld. Hennie Kuiper wilde niet, Jelie Nijdam was er nog niet aan toe, anderen bedankten in de infor mele sfeer, totdat opeens Steven Rooks (38) zich meldde met een van zijn kant begaan telefoontje naar Cees Priem, zijn ploegleider uit 1994f95. Van een mens-tot mens gesprek over Priems be klemmende situatie in zijn ge dwongen hotel nabij Reims, kwam het opeens tot een voorstel. Of het ploegleiderschap niet wat voor Rooks was? Daar zul jij je hele leven niet aan hebben gedacht. Rooks: „Nee, ploegleider heb ik mezelf inderdaad nooit zien wor den. Maar een mens z'n leven kan veranderen. Ik ben de laatste ja ren een beetje wakker geschud. Ooit komt de tijd dat je denkt: ik moet toch eens wat met mijn le ven gaan doen. Ik woon nu bij voorbeeld nog in Neerpelt, maar ik verhuis binnenkort naar de buurt van Hoogstraten, weer wat dichter bij de renners in België." Je werk als technisch commenta tor bij de Studio Sport ims een op stapje. Rooks:„Ik ben in 1996 voorzichtig begonnen, en in de commentaar sfeer steeds meer gaan doen. Ik heb er een prima opleiding geno ten, heb daar heel veel aan te dan ken. En zo kom je opeens op een andere manier in beeld. Hoewel het best gek was, vier weken gele den, toen Priem door de telefoon zei: is dat niks voor jou?" Zo prettig ben je niet uit elkaar ge gaan, eind 1995. Rooks: „Ach, ik heb alle vier Ne derlandse ploegleiders meege maakt: Peter Post, Jan Gisbers, Jan Raas en Cees Priem. En ieder een had zijn eigen kwaliteiten, mankeerde ook iets. Ieder mens heeft zijn eigen stijl. En soms botst dat. Bij TVM waren Gert-Jan Theunisse en ik in 1994 kopman voor de Tour, en dat viel enorm te gen. Maar ik was geestelijk een wrak, kon niet anders dan opge ven. Ik heb Priems teleurstelling begrepen en heb het na die Tour meteen uitgepraat. Er is vanaf dat moment begrip voor elkaar, er wringt niets meer tussen ons." Waf voor soort ploegleider ga je zelf worden? Rooks: „Het zal wel een combina tie van die vier zijn, met een snuf je Rooks erbij. Ik zal mijn weg moeten zien te vinden. Ik zal niet de Post kunnen zijn van destijds: bóven de renners. AI begrijp ik hem nu beter dan toen. Ik zal veel meer tussen de renners staan. Daar heb ik nu ook heel open con tact mee. Goeie communicatie, daar gaat het toch om? Maar af en toe zal ik als ploegleider ook mijn verantwoording moeten nemen." Het wielerjaar 1998 is nog steeds niet achter de rugzeker voor TVM niet. Wie wil er nu ploegleider worden, en dan uitgerekend ixm een ploeg, uxzarop in alle opzich ten zal toerden gelet Rooks: „Ik denk dat die hele do- pingkwestie vooral een politiek spel is, waar je als sporter zelf wei nig aan kunt doen, maar die best zal worden opgelost Of er voor renners en personeel amper meer te werken is in de wielersport, zal de tijd leren. Ik denk heel genu anceerd, maar ik ben wel falikant tegen bewust dopinggebruik. Ik Steven Rooks: „Goeie com municatie, daar gaat het toch om? Maar af en toe zal Ik als ploegleider ook mijn ver antwoording moeten ne men." foto Marcel Anto- ntsse/ANP zal iedereen ook op de consequen ties wijzen. Meer kan ik er zelf niet aan doen. Hoe de wielersport er in 1999 uit zal zien, is afwach ten. Ik ga in elk geval van het po sitieve uit. En dan is het logisch dat je zegt: een contract voor een jaar - ik probeer het gewoon. Mis schien ben ik er wel heel erg aan toe." Volgende week vrijdag, zo is de bedoeling worden de handteke ningen gezet. Zoals alle partijen hopen: in aanwezigheid van Cees Priem, wiens laatste hoger beroep morgenochtend m Reims wordt behandeld. Utrecht De wereldkampioenschappen wielrennen op de weg in Zuid-Limburg hebben 255.500 toeschou wers getrokken. Burgemeester Constant Nuytens van Valkenburg maakte dit cijfer bekend tijdens het congres van de KNWU. Veertig procent van de wie lerfans kwam uit het buitenland, de helft daarvan uit Italië. Of de strijd om de regenboogtruien winst dan wel verlies opleverde kon hij de vergadering nog niet meedelen. Niet eerder dan januari/februan 1999 is de afrekening klaar. Het budget bedroeg 3.060.000 gul den. Wel zei de voorzitter van het organisatiecomité dat er in zyn gemeente een omzet aan bestedingen en overnachtingen van ruim tien miljoen gulden was geweest. Vilnius Arvidas Sabonis maakt zijn rentree in de nationale basketbalploeg van Litouwen. Op 28 no vember speelt de 2 meter 18 lange center in Vilnius tegen de Necerlandse ploeg in een wedstrijd voor de kwalificatie van de eindronde van het EK 1999. Sabonis (33) is sinds 1995 in dienst van de Portland Trail Blazers. Door het arbeidsconflict in het Ameri kaanse profbasketbal tussen clubeigenaren en spe lersvakbond is de competitie in de NBA begin no vember niet van start gegaan. Sabonis traint momen teel bij zijn oude club Zalgiris Kaunas en heeft toege zegd in de komende drie kwalificatiewedstrijden uit te komen. Na het olympisch toernooi in Atlanta 1996 nam Sabo nis met brons afscheid van de Litouwse basketbal- ploeg. Vier jaar daarvoor veroverde hij in Barcelona eveneens olympisch brons. Bunnik —-Turkije heeft zich op het laatste moment te ruggetrokken voor de Haarlemse Handbal Week voor mannenteams, die vandaag is begonnen. Maan dagmiddag werd de organisatie plotseling met de af zegging van de Turken geconfronteerd. De Turkse bond verklaarde niet in staat te zyn de visa op tijd in orde te krijgen. Telefonisch overleg met de Turkse bond en de ambassade had geen resultaat. Daarop besloot men Nederland B als vervanger op te roepen. Ben Spaai, hoofd technische zaken van het Neder lands Handbal Verbond, begrijpt niet waarom het de ploeg niet is gelukt een visum te bemachtigen. Drie weken geleden had hij nog contact met zijn Turkse collega's en die verzekerden hem dat ze alles onder controle hadden en zelf voor de reisdocumenten zou den zorgen. Bovendien waren ze in september, tij dens een toernooi in eigen land waar de Nederlandse handbalvrouwen speelden, nog 'razend enthousiast' om in sporthal De Melkerij aan te treden tegen Oran je, Litouwen, Estland, Luxemburg en IsraéL Spaai: „De problemen kwamen dan ook erg onverwacht" Organisator Gerrit Ligtenberg van Stichting Sport Initiatieven Haarlem (SSIH) denkt dat de afzegging wellicht te maken heeft met de dreigementen vanuit de Koerdische gemeenschap. Die heeft ge>éldadige acties in het vooruitzicht gesteld omdat PKK-leider Abdullah Ocalan mogelijk door Italië wordt uitgele verd aan Tur kye. De PKK strydt al jaren vooreen on afhankelijk Koerdistan, een gebied dat ook binnen de grenzen van Turkije ligt. „We denken dat de late afzegging van de Turken daarmee heeft te maken," aldus Ligtenberg. „Maar het blijft gissen. Zeker we ten doen we het niet." Spaai, die het vermoeden van Ligtenberg niet deelt en denkt dat het zuiver een geldkwestie is, beraadt zich nu op acties. Via de Europese Handbal Federatie wil hij de Turken aansprakelijk te stellen voor de schade. Spaai denkt dat die 'ongeveer tienduizend gulden' bedraagt. „Ik zal de EHF bovendien vragen om Turkije op de zwarte lijst te plaatsen." Maassluis Zes, negen of twaalf kilometer. De deelnemers aan de wintercross van atletiekvereni ging Waterweg kunnen zondag 22 november kiezen uit die drie af standen. Het startschot voor de uithoudingsproef klinkt in Maas sluis om 11.00 uur. Inschrijven voor de cross kan van af 9.30 uur in het clubgebouw van AVW aan de Merellaan in Maas sluis. Voor alle afstanden geldt het zelfde inschrijfgeld: 4,50 gul den. Het parcours gaat langs de Nieuwe Waterweg en is geheel met spikes te belopen. Vlaardingen De leden van de Vlaardingse gymnastiekvereni ging Leonidas Dovido komen za terdag 28 november weer in actie voor de onderlinge wedstrijden. Het jaarlijks terugkerend evene ment in de Sporthal Westwijk be gint om 12.00 uur. Voor de onderlinge wedstrijden hebben 170 turners en turnsters zich ingeschreven. Ze binden de strijd aan op de balk, het rek, de brug en op de lange mat en kun nen een bronzen, zilveren en gou den in de wacht slepen. Tevens zijn in de vier categoriën wissel bekers te vergeven. VOETBAL. Ook komend jaar wordt op het complex van het Visarding*;»* Deltaspart wrer het horeca-voetbal toernooi gehou den. Het wordt al weer de twaalf de aflevering. De loting voor het toernooi, dat wordt gespeeld op zondag 6 juni, vindt plaats op maandag 12 april in het dbuhuis van Deltasport. Door Sjoerd Bootsma Rotterdam Hoe dichterbij het afscheid komt, hoe vaker de blik in het verleden wordt geworpen. Als in een film ziet Ruud Kooij mans soms momenten terug van zijn voetbalcarrière. Het kantoor aan de Witte de Withstraat, de scheidsrechterscursus van wijlen Joop Vervoort, het zaalvoetbal in de Energiehal, HWD, WK, de KNVB afdeling Rotterdam en uit eindelijk het district West IV. Na veertig jaar komt voor hem een le ven zonder de verplichting iets voor het voetbal te doen. „Ik liep al langer met de gedachte om te stoppen," legt de 48-jarige Rotterdammer uit. „Door diverse reorganisaties is het veel drukker op mijn werk geworden. Daardoor kwam ik geregeld in tijdnood, moest ik soms vergaderingen of andere afspraken op het laatste moment. Zoiets kan één keer, maar niet te vaak. Zelf ben ik ie mand die aan de bel trekt als ik merk dat andermans werk niet goed gaat. Zo ben ik ook ten op zichte van mijzelf. Als ik iets doe wil ik het zelfs voor tweehonderd procent doen. Dat kan ik niet meer, dus heb ik de knoop door gehakt." De tijd heeft de vrijwilliger - 'Dat ben je en dat blijf je' - ingehaald. „Toen ik in 1983 bij de afdeling Rotterdam begon, bon ik gemak kelijk mijn eigen tijd indelen. Als ik even naar het stadhuis aan de Coolsingel of naar de gemeente Schiedam wilde, dan ging ik even. Nu kan dat niet meer. Net zo goed als de bestuursleden vroeger zelf zaken uitwerkten. Die maakten bijvoorbeeld de wedstrijdpro gramma's. Daar hebben we tegen woordig een professioneel appa raat voor. Voor de sport is het Als ik iets doe wil Ik het zelfs honderd pro cent doen. meer, dus heb Ik de knoop doorgehakt Foto Jaap Rwsma/ FMÏIVAl Httiuuiniatt goed dat het zo gebeurt" Ruud Kooijmans begon uiteraard zijn loopbaan als actief voetballer. Als jonge inwoner van Overschie werd hij lid van RKSVO, de club waar hij nog samen met scheids rechter Hans Henneveld speelde. Op zijn zeventiende begon de Rot terdammer zeïf met het leiden van wedstrijden. Een knieblessu re ('Ik was te zwaar') maakte een einde aan die bijdrage aan de sport. „Met de start van de georga niseerde zaalvoetbalcompetitie ben ik commissielid geworden. Ik zat in de Energiehal." De buitenlucht bleef ook trekken. Via een bevriende onderwijzer en het schoolvoetbal kwam Kooij mans in contact met HWD. Bij die vereniging werd hij juniorvoorat- ter. Toen die afdeling eenmaal stond, stapte hy over naar WK. „HWD en WK hadden veel con tact met elkaar. WK, dat nog op sportpark Bijdorp speelde, wilde graag een jeugdafdeling opzetten. Aangezien mijn werk bij HWD er op zat, heb ik die overstap ge maakt." De Schiedamse voetbalclub maakte van de juniorpreses snel een secretaris, welke post in 1973 werd ingeruild voor het voorzit terschap. Na tien jaar zwaaide Ruud Kooijmans als erelid af, „Tijdens myn afscheidsreceptie kwam Jacques Stoppelenburg, bestuurslid van de KNVB afde ling Rotterdam, naar mij toe. Hij vroeg of ik er iets voor voelde om Md te worden van dat bestuur. Men wilde dat uitbreiden van ze ven naar negen personen. Met Manus Siefers ben ik er toen inge stapt." Koningin Kooijmans was als bestuurslid verantwoordelijk voor het zon dagvoetbal en de consuls. Het hoogtepunt van zyn tijd bij de af deling Rotterdam was het eeuw feest in 1994. „Het mooiste was het bezoek van de koningin aan de Zwaluwen-jeugddag. dl zal er zelden nog zoveel regen op een dag vallen." De herstructurering van de voet balbond en het daaruit voortvloei ende samengaan van de afdeling Rotterdam en Gouda heeft Ruud Kooijmans als positief ervaren. Een eventuele samengaan met het district West III acht Koo:; mans nog niet wenselijk. „Die stap moeten we niet te snel zetten. We hebben met West drie op alle fronten goed overleg, maar of we één district moeten worden... Waarom doe je dat? Alleen voor het kostenplaatje? Het gebied wordt wel groter en dan ga je over tot het maken van steunpunten op verre locaties. Kortom, dan trekje het district weer uit elkaar. Daarbij vraag ik mij af of een kan toor dat ergens anders dan in Rot terdam staat bij de verenigingen positief overkomt." Over dergelijke vraagstukken hoeft Ruud Kooijmans zich vanaf morgenavond niet meer druk te maken. Tydens de districtsverga- denng zit hy voor het laatst achter de tafel. Zijn stoel wordt voorlopig niet opgevuld. „Dat kan ik begrij pen. Het is goed geweest om met negen bestuursleden te beginnen. Met acht of zeven zou het mis schien ook kunnen." Hardlopen Als hy de deur van het kantoor van de Lenïngradplaats sluit, blijft het hardlopen voorlopig de enige sportieve hobby van de Rot terdammer. „Voor andere dingen is echt geen tijd." Verloren zal hij zeker niet zyn. Gezellige evene menten als de finale van de Rot terdams Dagblad Trofee, van wel ke organisatie hij ook deel uit maakte, zal hy met aan zich voor- hu H*en tTaan Het het laatste moment voor de zomerstop. Veel mensen wensen elkaar daar een prettige vakantie," weet Kooij mans, die terugkijkend wel één duidelijk verschil ziet. „Vroeger was het amicaler, tegenwoordig is het harder. Maar dat geldt ook op het werk." Schiedam Winst was er voor Daniël van Loenen, Peter van Oevelen, Ton der Kinderen en Frans Groe- neweg, maar toch streek Bob Hoos met zijn remise alle eer op. Dankzij die 'puntendeling' won het eerste team van schaakvereniging Het Zwarte Paard Schie dam gisteren de ontmoeting met Schiebroek Westen Regina (4,5-3,5). „Die remise," sprak teambegeleider Jan Brand, „was doorslaggevend voor de winst. We stonden op een 4-3 voorsprong en Bob Hoos moest het laatste halve punt in de wacht zien te slepen. Hij speelde een chaotische partijmaar gelukkig hielp hij ons wel aan de winst." Vlaardingen Het naar de derde divisie gepromo veerde vrouwenteam van De HoMandiaan wil in de stryd om de nationale handbalbeker best voor een tweede stunt zorgen. In de eerste ronde werd het sterker geachte Westlandia uitgeschakeld door de Vlaardingse ploeg van trainer Ron Borckx die nu Fo- reholte, een eerstedivisionist, op bezoek krijgt. „Natuurlijk willen we best voor weer een stunt zor gen." zegt p.r.-vrouw Anj a de Nys. „Eerst Westlandia en dan Foreholte pakken, zou wel leuk zijn. Ik denk in elk geval riiet dat we worden afgeschoten." De bekerwedstrijd tegen Foreholte wordt woensdag 25 november gespeeld in de Vlaardingse Westwijk- hal. Aanvang: 20.30 uur. Schiedam Kampioen worden en dan in de hoofd klasse uitkomen tegen stadgenoten Hermes DVS en HBSS. Dat is de wens die de Schiedamse zaalvoetbal lers van ZW Groenoord en voorzitter Frans van Krugten al enige tijd koesteren. Vonge week al werd een aardige stap richting titel gezet door medekoploper Voome (6*5) te verslaan. Gisteren werd het schaduwteam van De Musschen het slachtoffer. Groenoord won met 6-2 (1-1) dankzij treffers van Robin Smailegange, Andi Ortiz, Rob van Heusden, Raymond van der Marei en José Rodriques Conzales (2x). Voome is overigens niet 'de enige concurrent van Groenoord. Ook het team van het Rotterdamse Zwart Wit'28 is 'in beeld' voor een prijs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1