13 Sanering NNPZ komt als verrassing IERS' riCU - tt m d h ym >ipijk - nuxtnax -,*f Als Van Boxtel niet naar Reijnhout komt, gaat Reijnhout naar Van Boxtel Rotterdams iagfolad Vierhonderd Maassluise tuintjes worden volgend jaar afgegraven Circus als aardigheidje Jeneverschildje als erkenning voor vakmanschap Vlaardingse afdeling Solidair weekt zich los Fusieziekenhuis wil 'Gorinchems model' Kettingbotsing door gladheid Weer verdachte beroving gepakt Hennepkwekerij ontmanteld Jassen gestolen Abonneeservice hij een winterabonnement vanSmaandenvoor slechts/ 7 ejJa, noteer mij voor zo'n voordelig wlnterabonnefnent j Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 18 november 1998 Door Jos van Nierop Maassluis De tuintjes en het openbaar groen in de Noord Nieuwelandsepolder-Zuid (NNPZ) in Maassluis worden naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar gesaneerd. Bewoners zijn hierover door de gemeente en de DCMR Milieudienst Rijn* mond geïnformeerd. Het te saneren gebied, waar eind 1985 de verontreiniging is geconstateerd, strekt zich uit van het zuid oostelijk deel van de vogelbuurt tot het deel van de componis tenwij k dat uit eengezinswoningen bestaat. Op de plek waar nu ongeveer 750 woningen staan - waarvan er zo'n 400 een tuin hebben - is in de jaren zestig baggerspecie uit de Lau- renshaven gestort. De grond bevat onder meer zware metalen, minerale olie en pesticiden. De aankondiging van dc schoon- maakoperatie komt vooral voorde bewoners als een verrassing, ver telt W. van Vuuren* bewoner van de wijk en tevens bestuurder van de Werkgroep NNPZ. .,We dach ten dat dit voorlopig niet zou ge beuren, Als je het mij vraagt zijn er in de provincie es gere gebieden aan te wijzen." Maar gelobby van de toenmalige wethouder Storm zorgde er in 1996 voor dat de wijk btj de provincie een hogere priori teit kreeg. De NNPZ steeg van plaats 22 met stip naar 5. Dat de sanering nu aan de orde is heeft volgens Van Vuuren vooral ook een economische reden. „Paars zit vrij goed in z'n geld." Want echt zwaar verontreinigd is de NNPZ met. Van Vuuren: ,.In vergelijking met de Steendijkpol- der is het iets gunstiger. Deskun digen zeggen dat het meevalt. Maar het hoort er natuurlijk niet." Van onrust over gevaren voor de gezondheid is volgens de bewo nersvertegenwoordiger nooit echt sprake geweest. „Het leeft niet erg. De meeste mensen halen de schouders er over op. Het is tot de mensen doorgedrongen dat het niet veel kwaad kan. Ook de prij zen van de huizen zijn bijvoor beeld niet echt drastisch gezakt." Ais alles volgens plan verloopt wordt in april volgend jaar begon nen met de sanering. Om dit te halen moeten dc diverse partijen waaronder het ministerie van VROM en de gemeente Maassluis het eind dit jaar eens worden over de financiering. Normaal gesproken zal Maassluis ongeveer tien procent van de kos ten moeten bijdragen. Van Vuur en schat dat de totale kosten van de hele operatie oplopen tot zo'n 35 miljoen gulden. Leellaag In het saneringsplan waar onder meer de Werkgroep mee heeft in gestemd, is gekozen voor een leef- laagsanering. Verontreinigde grond wordt daarbij gedeeltelijk uit tuinen en kleinschalig open baar groen verwijderd, waarna een één meter dikke leellaag van schone grond wordt aangebracht. Tussen de schone en verontrei nigde grond komt daarnaast een beschermende laag, terwijl een controlesysteem het grondwater in de gaten gaat houden. Waar bij de sanering in de Steen- dij kpolder niet alleen in de tuinen maar ook onder de huizen werd gegraven, gebeurt dat in de NNPZ niet. Er wordt volstaan met lagen Maassluis—Circus Boltini geeft vrijdag in Maassluis twee voor stellingen voorde bewoners van de Steendijkpolder Zuid. De gratis circusmiddag en -avond is 'een aardigheidje' van provincie en gemeente voor de bewoners die door de bodem san erings- werk/aamheden in de rotzooi folie op de bodems van de kruip ruimten. Tegen de voorgestane manier van saneren kunnen be woners tot eind januari 1999 be zwaar maken. Van Vuuren verwacht dat de sane ringsoperatie minder dan een jaar in beslag zal nemen. Een periode waar hij, stelt de bestuurder na- hebben gezeten. In samenspraak met bewoners- vertegenwoordigers is gekozen voor circusvoorstellingen omdat dit vooral ook voor kinderen leuk is. Het is de bedoeling dat de sanering van de Steendijk polder Zuid grotendeels voor de kerst is afgerond. mens de bewoners, vanwege de overlast erg tegen op ziet. Volgens Van Vuuren ziet een vrij groot deel van de bewoners het afgra ven niet zitten. „Er zijn mensen die per se niet willen. Maar daar doe je niks aan. Je hebt immers te maken met de Wet Bodemsane ring. Ais je weigert, word je huis onteigend." Vleard'ngenVier auto's raakten gisterenochtend betrokken bij een slippartij op de Burgemeester Heusdenslaan in Vlaardingen. Door gladheid ontstond om streeks 6.20 uur een kettingbot sing waarbij alleen de voorste au to er zonder schade van afkwam. Een 25-jarige automobilist uit Vlaardingen is voor nader onder zoek naar het Holy Ziekenhuis overgebracht. De gladheid overviel eveneens een 20-jange fietser uit Vlaardin gen. De man reed op de Schie- damseweg en gleed plotseling on deruit. Hij bot?'** tegen een paal tje aan de sty k< van het fietspad en brak zijn linkerbeen. SchiedamDe politie heeft giste ren een Si-jarige Schiedammer aangehouden die wordt verdacht van beroving. De man zou vorige week maandag samen met een plaatsgenoot een inwoner uit Vlaardingen hebben overvallen op het Hazepad. Het duo zou ook een poging hebben gedaan een andere Vlaardinger te beroven. Op basis van het signalement dat de twee slachtoffers gaven, werd na een onderzoek in de buurt eer der.een 21-jarige Schiedammer opgepakt. Het onderzoek naar beide verdachten loopt nog. Schiedam Door klachten van omwonenden over stankoverlast gingen politiemensen gisteroch tend cp onderzoek uit m een wo ning aan de Van 's-Gravesande- straat in Schiedam. Daar ontdek-, ten de dienders in de kelder van de woning een hennepkwekerij met in totaal 189 planten. Met de elektriciteitsmeter bleek te zijn geknoeid, zodat stroom kon wor den gestolen om de plantage te la ten draaien. De politie heeft de planten en alle kweekapparatuur in beslag genomen. Naar de bewo ner, die niet thuis was, wordt een onderzoek ingesteld. Vlaardingen In een winkel op het Liesveld in Vlaardingen is gis termiddag een 29-jarige winkel- dievegge uit Breda aangehouden. De vrouw had in een speciaal uit geruste tas, bekleed met folie, twee jassen ter waarde van bijna vierhonderd gulden weggeno men. Met de folie wilde ze de anti- diefstalpoortjes bij de uitgang misleiden. Ook in Schiedam betrapte het personeel van een sportzaak in de Nieuwe Passage gistermiddag een winkeldief. De 31-jarige man uit Ridderkerk wilde een trui van ruim tweehonderd gulden meene men zonder te betalen. De man is naar het politiebureau gebracht. Informatie Telefoon: 010-4004 444 Schiedam Erg trots, maar toch ook wel een klein beetje boos zijn de uitbaters van Jeneverie 't Spul en Tapperij Het Weeshuis. Ze zijn nu dan weliswaar door het Gene- ver genootschap aangewezen als Erkend Jenever Café, maar dat had natuurlijk al een jaar eerder moeten gebeuren. Vorig jaar viel cafés in Amsterdam, Maastricht en Wageningen de eer ten deel en niet in Schiedam. En dat terwijl de historie van de Brandersstad toch onlosmakelijk is verbonden met het product jenever. Dit jaar was er dus reden voor een goedmakertje. En dat gebeurde gisteren, by de twee cafés in de Hoogstraat. Burgemeester R. Scheeres onthulde in zijn hoeda nigheid als ambassadeur van het Genever Genootschap twee keer een koperen schildje met de me dedeling: 'erkend jenever café'. Het mag duidelijk zijn: Schiedam heeft de erkenning die het ver dient, en nog maar liefst twee keer ook. Tijd voor een feestje kortom, waarbij het onderwerp van gesprek uiteraard rijkelijk vloeide. Voor de onthulling waren mensen uit alle hoeken van de distilleer derswereld komen opdraven. Ver tegenwoordigers van distilleer ders als Nolet, De Kuyper en Rut- te zorgden samen met veel leden van het Genever Genootschap voor een volle bak. Uiteraard was ook de vaste klandizie aanwezig, want die weet al geruime tijd dat je voor de betere jenevers in de twee Schiedamse cafés moet zijn. Rob van Klaarwater, uitbater van 't Spul, ziet het schildje op zijn deur als een erkenning van zijn vakmanschap en zyn assorti ment. Honderddertig soorten je- veners zijn er in zijn café te proe ven. En iht is nog maar een kleine greep uit de rijkdom van het pro duct jenever: in Nederland en België bestaan namelijk zo'n dui zend soorten. „Er wordt te klein gedacht over jenever. Mensen krijgen vaak termen als oude Café eigenaar Rob van Klaarwater (m) en ambassadeur R. Scheeres van het Genever Genootschap met het schildje dat bewijst dat Jeneverie 't Spul erkend Jenevercafé is. Foto Roei Dijkstra mannetjes en sigaren voor de geest, Maar ik heb jenevers die met gemak naast een cognac of een whisky kunnen staan," zegt Van Klaarwater. Collega Henk Post van Tapperij Het Weeshuis is het hier roerend mee eens. „Burgemeester Scheeres zei het al in zijn toe spraak: de jenever wordt'verloo chend, Het wordt als armoedig ge zien, niet als chic. En dat is ner gens voor nodig," 2egt Post die zo'n veertig soorten in zijn assor timent heeft. De eer van Erkend Genever Café is overigens nipt eenvoudig ver diend. Een heuse keuringscom missie komt incognito kijken of het café in kwestie de eer ver dient. „Bij mij zeiden ze pas bij hun vertrek dat ze van het Gene ver Genootschap waren," zegt Post over het bezoek van de com- hadden ze me van alles gevraagd over de soorten, de verschillen en de kenmerken. Blijkbaar is het in Schiedam dik in orde want ze zijn niet meer teruggeweest. Meestal komen ze drie keer langs eer ze je het schildje toekennen." Vlaardingen De Vlaardingse af deling van Solidair '93 heeft col lectief het lidmaatschap van de landelijke moederpolitieke partij opgezegd. De jonge politiek be- wusten* voelen zich in de steek gelaten door de partij en boven dien kunnen ze zich niet vinden in de koers die het partijbureau heeft uitgezet. Het tiental over weegt om zich aan te sluiten bij een plaatselijke partij in Vlaardin gen en laat m een persbericht de naam van John Ranshuijsen val len. de ex-PvdA-wethouder die met z'n eenmansfractie W20ÖG oppositie voert in de Vlaardingse gemeenteraad. In de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen hingen ze nog aan de lippen van partijgoeroe Jaap van der Scheur. Evenals vier jaar eerder was het aantal stem men in maart te weinig om een ze tel in de gemeenteraad te halen. De Vlaardingse afdeling van Soli dair '93 nam 'een periode van be zinning' in acht. Om zich beter te profileren moest er een aetiepun- tenlijst worden opgesteld: voor zus, tegen zo. Dat was duidelijk en dat zou over vier jaar wél genoeg stemmen opleveren, riep de één. De ander zocht het juist weer meer in samenwerking. Bijvoor beeld met één van die andere - de meest eigenzinnige- lokale partijen: W2000. Intussen verbaasde de Vlaarding se afdeling van Solidair '93 zich over de koers die het landelijk be stuur uitzette. Een samengaan met allerlei in hun ogen duistere partijtjes werd overwogen. „Schijnbaar om het even welke politiek deze groepering nastreef de," aldus afdelingsvoorzitter Pe ter de Jong. Verder stoorde het hem dat Vlaardingen wel erg aan z'n lot werd overgelaten. Daarom is nu collectief het lid maatschap van Solidair '93 opge zegd. „Omdat onze politieke acti viteiten eerst en vooral onze eigen Vlaardingse leefomgeving betref fen, ligt het in de lijn der verwach ting dat we ons passief kiesrecht in de toekomst binnen een geves tigde lokale beweging voort zul len zetten," besluit De Jong, on der meer ook van het Vlaardings Taalgenotschap Schiedam Het fusieziekenhuis dat in 2002 de deuren wil openen in Schiedam, moet gaan operen volgens het 'Gorinchems model'. De directie van het ziekenhuis dat ontstaat na samenvoeging van het Holy en het Schieland Zieken huis, wil de gezondheidsinstelling in het eerste decennium na de eeuwwisseling laten uitgroeien tot hét centrum voor gezond heidszorg in Vlaardingen en Schiedam. Alle vormen van ge zondheidszorg moeten onder een dak Komen inde nieuwbouw ach ter het Schiedamse politiebureau, waardoor intensief kan worden samengewerkt Het Beatrixziekenhuis in Gorin- chem haalde deze week het nieuws met de unieke samenwer king die het is aangegaan meteen verpleeg- en verzorgingshuis en de thuiszorg in die regio. Doel van de samenwerking is dat patiënten sneller het ziekenhuis verlaten omdat ze doorstromen naar een andere passende voorziening zo als bijvoorbeeld een verpleeghuis. De patiënten bezetten hierdoor minder lang dure ziekenhuisbed den. Door de samenwerking zul len de kosten waarschijnlijk da len waardoor geld vrijkomt om de kwaliteit van de gezondheidszorg op te krikken. Ook de directie van het fusiezie kenhuis heeft zo'n ontwikkeling voor ogen. De afgelopen tijd zijn achter de schermen al gesprek ken gevoerd om de intensieve sa menwerking van de grond te kun nen tillen. De leiding van het fu sieziekenhuis wil nog niet zeggen met welke partijen deze gesprek ken worden gevoerd. Het ziekenhuis dat moet verrijzen op het stuk grond tussen Polder vaart:, spoorbaan en Nieuwe Dam- laan krijgt 472 bedden. Het is de bedoeling dat de grond eind vol gend jaar bouwrijp wordt ge maakt. Dan moeten ook de volks tuintjes en enkele woningen op het terrein zijn gesloopt. De ge meente Schiedam is inmiddels bezig met de verwerving hiervan. Als de grond bouwrijp is gemaakt, wordt begonnen met het lang zaam in elkaar schuiven van de twee ziekenhuizen. Zo zal het per soneel van het Holy een paar we ken in het Schieland Ziekenhuis gaan werken en andersom. Ook de apparatuur wordt op elkaar af gestemd. Nieuwe niet urgente aankopen zullen worden uitge steld en de urgente aanschaf wordt afgestemd op het nieuwe gebouw. Het nieuwe ziekenhuis wordt maximaal vier verdiepin gen hoog. Op de begane grond komt een grote overdekte ruimte waar alle publiekssfuncties wor den gehuisvest Daarbij moet wor den gedacht aan de thuiszorgcen trale, een restaurant, een centrale huisartsenpost, opnamen, een vestiging van de Schiedamse apo theken, fysiotherapie, winkels en een orthopedisch schoenmaker. De directie van het fusiezieken huis heeft al een paar informatie bijeenkomsten gehouden en daarbij werd duidelijk dat het par keren nog een heet hangijzer is. Ook gisteravond kwam het parke ren weer ter sprake in de commis sie Ruimtelijke Ordening Ver keer en Vervoer. Het ziekenhuis wil aan de overkant van de Pol dervaart een parkeergelegenheid bouwen voor zo'n zevenhonderd auto's. In eerste instantie wilde de directie twee parkeervelden op maaiveldniveau aanleggen. Dit stuitte echter op bezwaren van de commissieleden. Voor de parkeer plaatsen moeten namelijk sport velden worden opgeofferd. Met het verlies van één veld kunnen de commissieleden nog wel vrede hebben maar twee velden opoffe ren wordt ze te gortig. De voorzit ter van de raad van bestuur, L. A. van Eijk, deed gisteren de toezeg ging dat het ziekenhuis de moge lijkheid zal onderzoeken van een parkeervoorziening met drie vier verdiepingen. Door Sentina van der Meer Schiedam Minister Van Boxtel heeft voor de tweede keer een be zoek aan Schiedam afgezegd. Het eerder uitgestelde werkbezoek dat nu op 25 november in de agenda stond gaat niet door om dat de minister van het Grote Stedenbeleid 'een vliegtuig moet halen'. Hij moet de volgende dag in Wenen zijn voor een conferen tie van de Europese Unie. „Het is heel triest dat hij niet komt," klaagt wethouder A. Reijnhout (D66) van stadsver nieuwing. Een nieuwe afspraak voor een bezoek aan Schiedam zou voor dit jaar niet meer luk ken. Reijnhout probeert nu bij van Boxtel, een partijgenoot, langs te gaan. Een wuordvoerder van het minis terie van Binnenlandse Zaken, waaronder het Grote Stedenbe leid valt, had al bij het bekend worcen van de afspraak twee maanden geleden gewaarschuwd dat de minister de volgende dag in Oostenrijk moest zijn. „Hij heeft waarschijnlijk een vlieg tuig te halen," werd voor de ze kerheid gemeld. Maar in het stadhuis in Schiedam had men er alle vertrouwen in dat het werkbezoek door zou gaan. Er werd een maar liefst vier uur durende rondleidingdoorde stad in eikaar gezet voor de bewinds man. De conferentie in Wenen blijkt nu echter eerder te begin nen en dus moet Van Boxtel een vliegtuig eerder nemen. Stadsvernieuwing Van Boxtel bezoekt alle grote ste nen van Nederland in het kader van een kennismakmgsronde. Voor de gemeenten is zo'n be zoek veelal een kans om extra en/ of al eerder beioofde gelden voor de stad binnen te halen. Dat laat ste is ook de reden dat Reijnhout nu bij Van Boxtel langs wil gaan nu hij niet naar Schiedam komt Haast is wat de wethouder betreft geboden, want de stadsvernieu wing in de oude binnenstad dreigt stil te vallen als er niet snel geld komt uit Den Haag. Vorig jaar was er al extra geld beloofd door de toenmalige staatssecreta ris Tommei van volkshuisvesting voor het opknappen van de voor oorlogse wijken. Er is zeer veel achterstallig onderhoud aan deze wijken in heel Nederland. „Nu willen we eindelijk iets van die toezegging zien," zegt Reijnhout. Volgens de wethouder valt op dit moment de 'stadsvernieuwings machine nog net niet stil'. „We kunnen het ongeveer nog een halfjaar uithouden door te schui ven met projecten," zegt Reijn hout. Bijvoorbeeld door het gere serveerde geld voor het stadsver nieuwingsproject aan de West molenstraat,wgaraan het komen de jaar nog niet gewet kt zal wor den, in te zetten voor het plan Raam bij het Spinhuispad. Reijn hout: „Ik moet het nog voorleg gen aan de commissie stadsver nieuwing. Als wc het geld overhe velen, dan kunnen we verder met de Raam, waarvan gisteren de woningen in de verkoop zyn ge gaan en waarvoor al veel belang stelling is getoond." De wethouder gaat ervan uit dat hij 'zeker nog dit jaar' bij Van Boxtel langs kan komen. Het is volgens hem zaak dat de extra he- loofde gelden op tijd bij de ge meente binnenkomen. „De Minister Van Boxtel: Schie dam moet wijken voorWenen. Archieffoto Rotterdams Dagblad stadsvernieuwingsmachine mag niet stil komen te vallen," waar schuwt Reijnhout. „Want als dat gebeurt kost het nog veel meer Dsn nvioi eerst die logge machine weer worden opge start." Dagblad enontvang twen kasrtjes Ahoy'1 voor donderdag24 december eadnu. £&M 3 maanden voor 79,-] Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank/giro nr.: (tam- controle bezorging)' Handtekening: J Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naan I Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service j Antwoordnummer 2.579, 3000 VB Rotterdam E OO UPS STRAAT 174 2S92 Afl BAKENORECHT SU OE WATERTOREN TEL 0180^11100 MAANDAG GESLOTEN - VRUOAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3