14 Milj oenenorder voor 370.000 watermeters Negen ton subsidie voor opvang hyperactieve kinderen Beeldschermpje waarschuwt voor files en wegopbrekingen Greenpeace 'behangt' hoofdkantoor P&O Nedlïoyd stem horen Optreden in metro helpt W$t: ENECO schakelt dochter Meter365 BV in Politie: 'Geen preventieve sluitingen' Brand in metro Rotterdams Dagblad Woensdag 18 november 1998 Door Marcel Potters Rotterdam Het beeldschermpje is bevestigd op de plek waar bij menig automobilist een fotootje van de echtgenoot ('Denk aan mij') of een kind hangt. Een recht hoekig stukje techniek, plat en modem. Met daarop in één oogop slag de ongelukken, files of weg opbrekingen die het pad van de weggebruiker kunnen kruisen. Projectcoördinator Pas Wilmink van het RDSTMC-systeem, zoals dit revolutionaire stukje techniek voorde auto heet, start z'n wagen. Het schermpje floept aan. De re gio Botterdam wordt zichtbaar, een roodachtige vlek met de A13, A20, AI5 en A16 die als zwarte streepjes de omgeving in kronke len. Een wit puntje ergens in de buurt van Marconiplein. „Dat zijn wij," klinkt het, „de satelliet geeft de plaats van mijn auto aan." Het principe is eenvouding. Di verse instanties melden verkeers informatie uit de regio. Die wordt door de politie bewerkt en via het zendsysteem van Radio Rijn mond verspreid. De gegevens worden opgevangen in de daar voor toegeruste auto's, zodat de bestuurder het kan aflezen op z'n mini-monitor aan het dashboard. Wilmink draait de Vierhavens- straat op. De Westzeedijk volgt, het Vasteland. Niets aan de hand. Geen files, geen opengebroken wegen. Maakt niet uit, legt de be stuurder uit, het apparaat ('Dyna- guide', voor de kenners) heeft zijn nut allang bewezen. Nu wordt het uitgetest, maar over een paar jaar moet het standaard in elke mid denklasse-auto zitten, luidt de verwachting. Het grote voordeel van het sys teem is dat de automobilist in een mum van tijd weet waar hij een opstopping kan verwachten. En heeft dus ruimschoots de kans om de file te ontlopen. Dit in tegen stelling tot de gewone verkeersin formatie, die je doorgaans maar een keer per uur hoort. Meestal op het moment dat je zelf allang met je auto in de rij staat. De Leuvehavenbrug gaat open. Dat zal over een tijdje óók bijtijds Dynaguïde maakt verkeersinformatie uit de regio zichtbaar op een mini-monitoraan het dashboard. De stad isgrafisch weerge geven op een kaartje, waarop naar believen kan worden Inge zoomd. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad worden gemeld, zegt Wilmink. Net als bijvoorbeeld gegevens over vrije plekken in parkeergara ges. Plop. Een testbericht van de centrale. Een ongeluk met ge vaarlijke stoffen op de A20, meldt het schermpje. Plop. Nóg een test bericht. Aanrijding in deBenelux- tunnel. Explosiegevaar! „Ja, ze weten altijd fijne situaties te be denken, daar," zegt hij koeltjes. De 'Dynaguide' wordt bestuurd met 'n afstandsbediening, Eerstis er de melding van een probleem op de route. Een sterretje bijvoor beeld voor een ongeluk, of een pijltje voor langzaam rijdend ver keer. Precies op de juiste plek op de kaart. Een 'klik' levert aanvul lende informatie op, zoals drie au tootjes achter elkaar: een file. Nog een keer drukken op de toets, en de gegevens verschijnen in tekst. Is dat niet gevaarlijk, dat gezap in de auto? .Ach, het gaat erom dat je een beetje handig wordt met die afstandsbediening. Een kwes tie van één twee weken oefe nen," weet Wilmink. Bovendien is er altijd de mogelijkheid om de wagen even aan de kant te zetten, als bepaalde zaken nadere bestu dering vergen. De RDS-TMC kent vijftienhon derd standaard-berichten. Varië rend van de gebruikelijke file meldingen tot waarschuwing voor lawines en orkaoen. Overigens kan het systeem m de toekomst ook in het buitenland worden ge bruikt; de feiten komen dan keu rig in het Nederlands op het Zo werkt de Dynaguide De informatie over verkeer in de regio wordt verstrekt door de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, Rijkswaterstaat, het Traffic Information Centre en de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond. Laatstgenoemde bewerkt de gegevens en stuurt ze door naar de automobilist via het zendsysteem van Parkeer Bruggen garages Verkeers lichten rijrichting positie van auto File meldingen systeem Operator verkeerscommando famarPoBtfe RDS-TMC rend-systeem van verk&ers- verschgnen Pynagufde beeldscherm.De Coolsingei pas seert zonder problemen, het Wee na eveneens. Omdat een vracht wagen wat onhandig staat gepar keerd, rijdt het verkeer op de Wes tersingel stapvoets. Nog één test- berichtje plopt binnen. De Brie- nenoordbrug is gestremd. Stra lingsgevaar! Door Juliette Schneider berg Rotterdam— Groene pakken, gele helmen, stellages en een fotomon tage van zeventig vierkante meter tegen het Nedlïoyd gebouw. Dit was gisteren het decor van de Greenpeace -actie tegen het slo pen van oude schepen in ontwik kelingslanden. Het P&O Ned lïoyd hoofdkantoor leek even ver anderd in bezet gebied. Aan stellages bungelden zo'rj vijf tien in groene werkpakken gesto ken Greenpeace-medewerkers. Het waterige zonnetje scheen mistroostig over de fotomontage waarop Aziatische arbeiders te zien ztjn. Prutsend aan een schip. Zonder handschoenen, zonder helm, zonder beschermende kle ding en tegen twee dollar per dag. En het is ook nog eens het zwaar- ste en gevaarlijkste werk ter we reld. Actie Deze montage maakt duidelijk dat de praktijken zoals die in In dia plaatshebben in Nederland niet acceptabel zijn. Tijd om in ac tie te komen, vindt Greenpeace. Nedlïoyd had de actie gistermid dag nog niet echt in de gaten. „Toen wij hier bezig waren met het opbouwen van de stellages en. de fotomontage kwam er een be waker van het gebouw naar ons toe. Dacht dat we van de bank verzekeraar Fortis waren," lacht Nienke Bloksma, woordvoerder van Greenpeace. „Toen we zeiden dat we van Greenpeace waren zei deze meneer dat we dan wél onze gang konden gaan." Zo gemakkelijk als ze werden doorgelaten tot het 'Nedlloyd-ter- rein', zo moeizaam verliep het ge sprek met de directeur van het Brits-Nederlands scheepvaartbe drijf. Er werden geen concessies gedaan en het feit dat P&O Ned lïoyd dit jaar zeven schepen voor de sloop heeft verkocht aan Azië, vond de directeur nog geen reden om hier iets aan te doen. „In de hele scheepvaart gaat het zo," beaamde hij. Eis En dat is nou juist waar 'm de schoen wringt. Greenpeace en het Basel Action Network eisen dat in ieder geval de scheepvaartindu strie in westerse landen verant woordelijkheid neemt voor zijn ei gen afval en dit niet exporteert naar ontwikkelingslanden. Ravi Agaiwai, woordvoerder van BAN, benadrukt dit. „Er bestaat ook nog zoiets als verantwoordelijk heid. De scheepvaartindustrie zou die verantwoordelijkheid op zich moeten nemen. Elke scheep- P&O fjiedlloyd sche ePt A*?0 er "\?e °P Greenpeace maakt op een grote fotomontage aan het hoofdkantoor van P&O Nedlïoyd duidelijk onder welke omstandigheden Aziatische arbeiders westerse schepen slopen. Het wordtgerekend tot het het zwaarste en gevaarlijkste werk ter wereld. Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagblad vaartondememing wuift ons weg als we onze problemen op tafel leggen en nemen een houding aan van 'zoek het maar uit'. Dat hoeven we toch niet te tolereren?" Alleen al uit menselijk oogpunt moet er iets veranderen. Ernstige ziekten zijn aan de orde van de dag en ongelukken door explo sies, vallende stalen balken en platen zijn niet ongewoon. Agar- wal hoopt dat het snel bij de wes terse bedryven doordringt dat het zo langer niet kan en desnoods moet de Internationale Maritieme Organisatie het probleem van de sloop van afgedankte schepen aanpakken. „Zo moeten alle gifti ge stoffen uit de schepen verwij derd worden, voor de eigenlijke sloop in Azië," eindigt AgarwaL RotterdamDe order voor de plaatsing van 370.000 waterme ters in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Hoogvliet, Al- brandswaard, Capelle aan den IJssel en Dordrecht gaat naar ENECO-dochter Meter365 BV. Er is ongeveer driehonderd miljoen gulden mee gemoeid. Veel woningen in genoemde plaatsen hebben geen waterme ter. Daar moet de klant betalen naar rato van het vloeroppervlak van de woning. Het Waterbedrijf Europoort vindt dat niet meer van deze tijd. Directeur C. J. WUlems daarover: ,3y een benzinepomp betaal je toch ook voor het aantal liters dat je tankt en niet naar de grootte van de auto?" Met de plaatsing van de 370.000 meters is zo'n tien jaar gemoeid. Ze krijgen allemaal een terug stroom beveiliging middels een keerklep om de juiste hoeveel heid afgenomen water in reke ning te kunnen brengen. Het verspreidingsgebied van het Waterbedrijf Europoort is groter dan genoemde steden. Dat gebied behelst zo'n 700.000 aansluitingen en loopt van Dordrecht naar Delft De resterende 330.00 aansluitin gen hebben al een meter. De mogelijkheid bestaat om de watermeter snel geplaatst te krij gen. Dan kan voordelig zijn om dat de rekening lager kan uitval len. Maar in dat geval moet de af nemer wel zelf een deel van de watermeter betalen. Dat kost minimaal zo'n tweehon derd gulden. Die kosten kunnen tot maximaal zeshonderd gulden oplopen als veel aanvullend werk moet worden gedaan voor de nieuwe aansluiting. De werkelijke plaatsingskosten bedragen in de komende tien jaar per meter gemiddeld iets meer dan 800 gulden. Het Waterbedrijf Europoort legt er dus iets op toe als klanten eerder een meter wil len. Wie wacht tot hij of zij aan de beurt is, hoeft niets te betalen voor de nieuwe meter. In adver tenties heeft het Waterbedrijf Eu ropoort op de mogelijkheid tot snelle plaatsing gewezen. De eer ste verzoeken zijn al binnen. De miljoenenopdracht is naar Me- ter365 BV gegaan na een uitge breide Europese aanbestedings procedure. Er waren drie gegadig den voor de order. Meter3G5 BV heeft zich voor de uitvoering van het werk verzekerd van de steun van het installatiebedrijf NBM Amstelland. Het contract is deze week getekend. De eerste watermeter zal in april 1999 worden geplaatst Voor ENECO betekent de order dat er met mensen geschoven gaat worden. Er zijn al mensen ac tief bij dochter Meter365 (ver noemd naar het aantal dagen in het jaar), maar dat zullen er meer worden, verzekert een woordvoer der. Hij zegt geen aantallen te kunnen noemen. Meter365 BV zelf zal geen mensen van buiten aannemen. groteraanhang beèft .■an® Mttyooötei ««j™. knapiasttg öm'üjn hoirn. Uiteraard is or de Feye- inen. Bijvoorbeeld wdiie pré. noord verl«>chtinde «tadiomOS eendeei smbetregioeii verte- eurel «ns jeen goéde optossiog te bedenken. Het werd een kisiiïbotdgroep' van supporters. Bi' hoé-néèF vertegenwoordigers vim de. ch atting nemen, hoé beter, 'iïgti: hij. Zodat békend wordt wat er leeft onder.de Üenduinendèni Feyenoard-Mnhangei*'-p'SjEea4 keer inde mama," regthj}. Ja?-! men we bij elkaar orc bepaalde' raken dóór ie spréken. Die on. 1 stniH jör.en aag een knelpunt, devertoopyankaartjes vooruit- wedstrijden; Door regeimatigde :Vki^aii<ijeiksaïiestokeaiiir!j-.' .gen.arpportere'voU meervaïutwoocvUdömeid. .„Voór'dèwedstrijdbiiHeeren- veenkrégen we maar 395 kaart-. jé£ ReéÏBVeen kwam 'met nog -tweehonderd zitplaatsen. Veyé nootd'TOlde echter geen risico nemen, omdat flart supportere van beide dubs door elkaar zou- den'atteh op die tribune.'Dat •v zou nnjeenïnoolonderwetp mot dektanktordgioepriin.WajiUl8 we die otia kaartjes zeiden. krygcnjverplicbten we ons ook om het ne$es te laten verlopen." De meeste supporters willen vól- gons Strooband af van de zoge heten'gold-caids'en laken dein- voering van de persoonsgebon den dubcard, óók onderwerpen voor.de. maandelijkse bijeen komst. „En de steer In de Kuip moet beter wórden. Daarvoor moeten eveneens ideedn op tafel komen* kiinkthet Indien noodzakelijk, zullen ver tegenwoordigers van de club bij .de vergaderingen van de klank bordgroep aanwezig zijn. Want ook Feyenooid zelf kan bepaalde zaken aan de supporters voor- ieggeni Over een jaar moet bet systeemvolop draaien. „Het geeftsuppórtere het idee erbij te horen. Want we hebben tiendui zend plichten, maar natuurlijk ookrecbten." Rotterdam Bij de politie zijn geen klachten van allochtonen be kend. Ook heerst volgens Geelof geen grotere vrees voor vechtpar tijen bij zalen waar migranten ko men, dan bij gelegenheden die vooral door autochtonen worden bezocht. „De politie is natuurlijk nooit bang. En preventief sluiten is ook niet aan de orde. Dat kan niet eens." Het advies van de politie twee maanden geleden om een Koer disch feest in de Kuip niet te laten doorgaan, was volgens Geelof in gegeven door signalen die binnen waren gekomen dat er een con frontatie zou kunnen ontstaan tussen aanhangers van de PKK en Turken die daar niets mee te maken willen hebben. Dat het feest uiteindelijk toch doorging en in alle rust verliep, vindt Gee lof een goede zaak. De stichting Krosbe, belangenbe hartiger van Surinamers in het Rijnmondgebied, zegt nooit klachten te hebben gehad over discriminatie van de politie. „Daar is ons niets van bekend. Wel is er een trend dat de laatste tijd heel veel zalen zijn gesloten waar migranten komen. Daardoor is er een accommodatieprobleem ontstaan," zegt Krosbe-consulent R. Sankatsing. „Ook komen er signalen binnen dat de politie zeer zware eisen stelt bij Surinaamse zalen. Zo hoeft er in een straal van driehon derd meter maar iets te gebeuren, of de zaaleigenaar wordt er ver antwoordelijk voorgesteld." RotterdamDe Rotterdamse me tro is gistermiddag op de oost- westlijn, tussen Marconiplein en Eendrachtsplein, een half uur stil gelegd door een kleine brand. Vermoedelijk heeft een reiziger op station Dijkzigt een brandende sigaret tussen de rails gegooid. De peuk moet vervolgens onder een plankier zijn gewaaid, denkt de RET. Daardoor is een kabel gaan smeulen. De brandweer had het vuur ver volgens snel geblust.De me trostellen konden gisteren na een half uur stilstand weer over één spoor rijden. Na controle van de kabels in de tunnelbuis kon even voor tweeën het tweede spoor in gebruik worden genomen. Ver vangend vervoer hoefde gister middag niet te worden ingescha keld. Rotterdam Het corrigeren van passagiers die zich schuldig ma ken aan ongewenst gedrag in de Rotterdamse metro blijkt succes vol. De RET verlengt de proef met het project Civiel Mobiel daarom tot 1 januari 1999. Reizigers en RET-personeel zijn positief over deze aanpak. Het project houdt in dat RET-per- soneel in burger passagiers aan spreekt op niet gewenst gedrag, zoals roken in de treintoestellen en met de voeten op de bank zit ten. Gisteren was in het televisie programma Netwerk te zien dat sommige passagiers agressie* rea geerden als ze werden berispt Anderen gaven wel gehoor aan de oproep om te stoppen met het aso ciale gedrag. Projectleider Trix van Bennekom noemde als positief resultaat van Civiel Mobiel dat mensen zien dat er wordt opgetreden tegen hor ken. Vervolgens wordt dit door verteld aan anderen, wat een posi tief effect heeft op het imago van de metro bij de bevolking. Tot nu toe waren de twaalf speci aal opgeleide RETers van Civiel Mobiel alleen actief op de Caland- lijn (oost-west) maar straks zullen ze ook in de Erasmuslijn (noord zuid) opereren. Vooral de jeugd blijkt vaak gecorrigeerd te moe ten worden. In 25 gevallen nam de RET contact op met de ouders, die dat meestal op prijs stelden. De RETers kwamen 180 keer in actie tegen mensen die met hun voeten op de bank zaten. Tegen "ökêJiuc passagiers weru negen tig keer opgetreden. Twee keer is een proces-verbaal opgemaakt. Sinds de start van Civiel Mobiel hoeft de RET minder op te treden. De proef met Civiel Mobiel is een idee van RET-medewerkers zelf. Ook veel passagiers ergeren zich aan asociaal gedrag van mede-rei zigers. Door Tom Tibboel Rotterdam Minister Borst (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) is bereid uit de begroting voor 1999 alsnog negen ton vrij te maken om de experimentele logeeropvang voor hyper actieve kinderen uit Rotterdam en omgeving voort te zetten. Dat valt op te maken uit de reactie van Borst op vragen van de Socialistische Partij, Ook andere fracties maken .zich 'kamer breed' sterk voor deze opvang. SP*kamerlid A. Kant is deson danks maar matig tevreden over het 'gebaar' van de minister. Zij verwijst naar het subsidieverzoek van GGZ-Nederland om 8,3 mil joen vuur ueze logeeropvang op tien plaatsen in het land. Het gaat om opvang van zogeheten adhd- kinderen, die door een hersen- stoornis hyperactief zijn en om kinderen die verschijnselen van autisme vertonen. Adhd staat voor attention deficit hyperacti vity disorder. Kant: „Het blijkt toch dat de gees telijke gezondheidszorg er op de begroting bekaaid van afkomt. Ik ga nog eens proberen de gevraag de subsidie helemaal uitgekeerd te krijgen. Desnoods door de druk op de minister op te voeren, want eigenlijk schuift zij deze proble matiek voor zich uit Het is toch prachtig als ouders het kunnen redden met een logeeropvang voor hyperactieve kinderen? Dat ze van tijd tot tijd even ontlast worden van de zware zorg voor hen." Borst heeft al laten weten dat het voor landelijke invoering van de logeeropvang nog te vroeg is. „De financiële middelen ontbreken op dit moment om deze in de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten) op te nemen. Bovendien wordt het instellen van de logeer- voorzieningen door de Inspectie voor Gezondheidszorg en het Col lege voor Ziekenhuisvoorzienin gen op uitvoerbaarheid bekeken." Het laatste gebeurt aan de hand van een nota die de landelijke GGZ heeft uitgebracht voor het subsidieverzoek, getiteld 'Logeer- functie voor kinderen en jeugdi gen met chronische psychiatri sche problematiek'. Erkenning Tonny Tuyl-Lahaye, voorzitster van de Vereniging voor ouders met een adhd-kind (37 leden), be schouwt de toekenning van de ne gen ton subsidie voor de logeerop vang in Rotterdam als een erken ning voor een strijd die ze drie jaar lang heeft gevoerd. „Dit is prachtig," reageert Tuyl, zelf moeder van twee hyperactieve kinderen, verheugd. „Nu kunnen we de proef van de logeeropvang aan de Waalhaven voortzetten en uitbreiden. Boven dien zijn we heel ver met de voor bereidingen van begeleiding van hyperactieve kinderen op school en, in samenwerking met het Riagg, in het gezin." Tuyl droeg er met haar vele in spanningen toe bij, dat de proble men met thuiswonende hyperac tieve kinderen bespreekbaar zyn geworden. Ze mobiliseerde sa men met Iotgenoot-ouders psychi atrische instellingen en richtte in 1996 de stichting 'Een adhd-kind is ook een kind1 op. De belangen- clubs vingen in dat jaar nog bot bij hun verzoek om ondersteuning bij de overheid. Intussen is na succesvolle fond senwerving drie maanden gele den de logeeropvang in alle stilte van start gegaan. Bij schippersin- temaat Robbenoord is ruimte af gehuurd, die tot medio 1999 wordt betaald door de GGD. Er is plaats, in steeds wisselende samenstel ling, voor zes kinderen. Medewer kers van het Rotterdams Medisch Psycho-therapeutisch Instituut (RMPI) uit Barendrecht begelei den hen in het weekeinde en tij dens de twaalf vakantieweken per jaar. Met de VWS-subsidie kan hetaan- tal opvangplaatsen worden ver dubbeld. RMPI-directeur J. van Nuland, tevens voorzitter van de stichting, verwacht daarmee vijf tig adhd-kinderen uit Rotterdam en regio 'op verantwoorde wijze' te bereiken. „Zij kunnen ieder drie vakantieweken per jaar 'loge ren' en maandelijks één weekein de in de opvang terecht. Tezijner- tijd is het de bedoeling dat het schippersintemaat wordt verruild voor een gebouw dichtbij het RM- PJ." Tonny Tuyl houdt rekening met een run op de logeeropvang en schat dat voor tweehonderd kin deren een wachtlijst moet worden aangelegd. Zij is echter overtuigd van het succes van het experi ment, nu wat de eerste subsidie aangaat de kogel door de kerk is. ,Als het goed loopt, en daarvoor stellen we alles in het werk, loopt het aantal uithuisplaatsingen in gezinnen met hyperactieve kin deren terug. De problemen die zich er soms voordoen, zijn enorm. Adhd-kinderen komen niet zelden in de drugs en crimi naliteit terecht. Hoe jonger ze worden begeleid, ook op school en in het gezin, hoe kleiner de kans is op ontsporing. We willen de overheid laten zien, dat structure le subsidie zichzelf ruim terugver dient."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4