KERSTCIRC Misverstanden brandweerfusie weggenomen Hoek van Holland leent uit reserves Rotterdams Dagblad I MO 'Net of je weer in een nieuwbouwwijk gaat wonen' Bewoners boos nu straat voor de derde keer dit jaar open ligt Burgemeesters leggen conflict ondernemingsraden en commandant bij Deelgemeente gaat jeugdvoorstel uitvoeren Groots mill en niumvuurwerk Stedelijk Museum Schiedam niet blij met gratis toegang XV«E Brand en gaslek in slooppand Groot bedrag weg na inbraak Illegaal gepakt in restaurant Winkeldievegge aangehouden Serie-inbreker in Hoevenwijk Behoefte aan recreatie in polder gepeild bij een wmterabonnement van 3 maanden voor slechts f LJij Ja, noteer mij voor zo'n voordelig wlnterabonnement C Nieuwe Passage WINKEL WIN EEN FIAT SEICENTO SX IN DE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM Rotterdams Dagblad j Donderdag 19 november 1998 B uonaeraag iy noveuiDer iyyo m <a"%> Waterweg Vlaardingen In een slooppand aan de Vlaardingse Professor Rut- gersstraat brak gistermiddag rond 16.30 uur brand uit. Door het vuur ontstond explosiegevaar aangezien een gasleiding was ge barsten en er gas uit ontsnapte. De omwonenden van het pand werden gewaarschuwd voor een mogelijke ontploffing, De brand weer wist echter in samenwer king met raïECO te voorkomen dat de brand zich uitbreidde, zo dat het bleef bleef bij een forse rookontwikkeling. SchiedamBy een inbraak de af gelopen nacht in een winkel aan de Schiedamse Appelmarkt zijn enkele duizenden guldens buitge maakt. Onbekenden wisten in de zaak te komen door een rolluik te vernielen. De deur achter het rol luik zal niet op slot, wat de toe gang vergemakkelijkte. De tech nische recherche zal sporenon derzoek in de winkel verrichten. VlaardingenBij een bedrijfscon- trole in de verschillende Chinese restaurants in de stad heeft de Vreemdelingendienst van de Vlaardingse politie een illegale werknemer aangetroffen. De man, een 26-jarige Chinees, was als glazenwasser aan het werk bij een restaurant aan het Liesveld- viaduct. Hij is aangehouden en zal naar China worden uitgezet. Tegen het restaurant is proces verbaal opgemaakt. Schiedam Na een ware stroop tocht kon gisterochtend even voor 11.00 uur m de supermarkt aan het Broersveld een 41-jarige win keldievegge worden aangehou den. De Schiedamse had een as sortiment aan goederen bij ver schillende winkels weggenomen. Zo had ze twee truien bij een boe tiek gestolen twee flessen cognac bij een slijterij, scheermesjes bij een drogist en een jas bij een boe tiek. De jas had de vrouw op het moment van aanhouding gewoon aan, De gestolen waar is terugge geven aan de eigenaren. Vlaardingen De Vlaardingse Hoevenwijk in Holy Noord wordt momenteel geteisterd door een serie-inbreker, De man of vrouw maakt steeds gebruik van de zo geheten hengelmethode om bin nen te komen. Dat houdt in dat door middel van het steken van eer. voorwerp door de brievenbus naar de deurkruk wordt gehen geld. Indien de deur niet op het nachtslot zit is die zo eenvoudig te openen. Maassluis Het Zuid-Hollands Landschap houdt een enquête over de behoefte aan recreatie in de Oranjebuitenpolder tussen Maassluis en Hoek van Holland. Met de groei van het aantal inwo ners in de provincie neemt ook de drukte in het Staelduinse Bos toe. Om daar wat aan te doen zet de stichting zich in voor recreatie- en natuurontwikkeling in de ruim driehonderd hectare grote Oran jebuitenpolder. Deze polder be staat uit akkers, graslanden en plassen en is het laatste grote open gebied aan de noordoever van de nieuwe Waterweg. De pol der is belangrijk voor het Staelduinse Bos, zowel voor de natuur als voor de recreatie. Zo herbergt het bos maar liefst zes soorten vleermuizen en een rijke broedvogelstand. Het natuurge bied ontleent zijn biologische rijk dom aan de naastgelegen polder. Om een goed inzicht te krijgen heeft het Landschap onder meer gegevens nodig over de recreatie in het Staelduinse Bos. De enquê te wordt afgenomen in het winkel centrum Koningshoek in Maas sluis en in het natuurgebied. Waterweg De ondernemingsraden van de brandweerkorp sen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis vinden het nog steeds 'vanzelfsprekend1 dat 'in goede samenwerking met de commandant brandweer op korte termijn het fusieproces zal worden afgerond'. Dat is de conclusie van een ge sprek dat vertegenwoordigers van de ondernemingsraden gister avond hebben gehad met de bur gemeesters Stam van Vlaardin- geri, Scheeres van Schiedam en Sterkenburg van Maassluis. De drie burgemeesters hebben deze week bemiddeld in het conflict dat was gerezen tussen de onder nemingsraden en commandant A. van Leeuwen. Hij leidt het fusie proces tussen de drie korpsen en zette daarbij volgens de onderne mingsraden een paar passen te veel zonder eerst advies te vragen bij de ondernemingsraden. „De commandant houdt zich re gelmatig niet aan de Wet op de Ondernemingsraden, neemt ad viezen van de raden niet serieus en neemt geen besluiten over za ken die belangrijk zijn voor de tot standkoming van het samenwer kingsgebied," schreven de onder nemingsraden twee weken terug in een brandbrief aan de burge meester. Daarmee, vonden ze, vertraagde Van Leeuwen de fusie die per 1 januari 1999 zou moeten ingaan en schaadde hij de verhou ding met het personeel. De onder nemingsraden werden gesteund in hun actie door de AbvaKabo. Maar, zo blijkt na het 'openhartige gesprek' tussen burgemeesters en ondernemingsraden van gis teravond, nu zijn de misverstan den weggenomen. In een vanmor gen gezamenlijk uitgegeven ver klaring stellen de partijen dat 'tot nu toe met is gebleken dat er gro te inhoudelijke meningsverschil len bestaan'. „Er zijn misverstan den geweest over te volgen proce dures. Dat is verklaarbaar: zo'n fusieproces is een tamelijk inge wikkeld gebeuren," aldus de ver klaringvan vanmorgen. De fase van wettelijk geregeld ad viesrecht moet volgens de burge meesters, die eerder deze week af zonderlijk ook met Van Leeuwen hebben gepraat over de gerezen problemen, nog aanbreken. Een misverstand, aldus de burge meesters. Een betere schriftelijke communicatie daarover door Van Leeuwen moet dat soort irritaties in de toekomst verbeteren, aldus Stam, Scheeres en Sterkenburg. „Bij de ondernemingsraden is he laas het misverstand ontswan dat onvoldoende rekening werd ge houden met de opstelling van de ondernemingsraden," schrijft het drietal, dat oproept 'met elkaar verder te blijven werken aan de fusie'. De fusie lussen de drie korpsen moet op termijn tot een efficiënte re inzet van mensen en materieel leiden. Dit leidt volgens de plan nen tot een professioneler korps voor alledrie de gemeenten tegen gereduceerde kosten. Een kleine appelboom, druivenranken, klaprozen en een dennenboom van zeker vijftien meter hoog, de familie Van Deutekom moet <?r volgend jaar allemaal afscheid van nemen. Foto Roei Dijkstra Maassluis Of het nodig is of overbodig, is niet meer de vraag. De tuinen en plantsoe nen in de Maassluise Noord Nieuwelandse- polder-Zuid worden hoe dan ook afgegra ven. Zware metalen, pesticiden en andere rotzooi in de grond die in de jaren zestig is gestort, móeten er uit. Waarschijnlijk vol gend jaar gaat dat gpbeuren, isknrt geleden aan de bewoners meegedeeld. 'Hoe gaan de bewoners er mee om?' en 'wat zijn voor hen de consequenties?' zijn vra gen die nu aan de orde zijn. Vooral de huis houdens met een tuin, zo'n vierhonderd in totaal, krijgen het nodige te verduren. Som migen leggen de nadruk bij de noodzaak tot saneren, anderen reageren laconiek. Maar er zijn ook bewoneis die het helemaal niet zo zien zitten. „Ik baal er flink van," stelt bijvoorbeeld T. van Deutekom, woonachtig aan de ïlsve- gelstraat. De huizen in deze straat hebben aan de achterkant ruime tuinen die uitkij ken op de tuinen -en hekken- van de overburen aan de Zilvermeeuwstraat. Er tussen ligt een soort speelweide met enkele bomen. „Bij het afgraven krijg je gelijk een enorme kaalslag," vreest Van Deutekom. „Net of je weer in een nieuwbouwwijk gaat wonen." Een kleine appelboom, druiventakken, klaprozen en een dennenboom van zeker vijftien meter hoog, het zijn nu nog dc in grediënten van de tuin van de familie Van Deutekom. Volgend jaar zullen ze er ge dwongen afstand van moeten nemen. Net als van de schuttingen en het tuinhuisje. „Nee, de t'iin daar doe ik voorlopig niets meer aan," aldus de IJsvogelstraatbewo- ner, die wel oog heeft voor de andere kant van de medaille. „Het is dalijk wel weer leuk om van nul af aan te beginnen. En, er staat best wel een redelijke vergoeding te genover. Zes- tot zevenduizend gulden heb ik van mensen uit de Steendijkpolder ge hoord." Schadevergoedingen komen er in derdaad. De hoogte ervan hangt af van de tuintaxatie die voorafgaar.de aan de sane ring wordt uitgevoerd. Maasland De bewoners van de Ingeland te Maasland, zijn het op breken van hun straat zachtjes aan meer dan zat. Met lede ogen moeten zij toezien, dat voor de derde keer in iets meer dan één jaar het wegdek en het trottoir van hun straat wordt opgebroken. De opbreking is ditmaal een ge volg van activiteiten van het Nuts bedrijf Westland. Het bedrijf heeft de bewoners van de 65 hui zen onlangs bericht, dat de hoofd leidingen en aansluitleidingen voor gas en elektriciteit in hun straat moeten worden vervangen. Dat betekent dat niet alleen de straat open gaat, maa? in verband met de aansluitleidingen ook alle voortuinen. Medio vorig jaar werden de Inge land en nog enkele straten in de wijk gerenoveerd. De bestrating werd tussen de 35 en 50 centime ter opgehoogd, de parkeervakken werden aangepast, er werden snelheidsbeperkende verhogin gen aangebracht en nieuwe bo men geplant. Omdat alles toch open lag, greep de gemeente de gelegenheid om gelijktijdig de riolering te laten vernieuwen. De bewoners waren door de ophoging van straten en trottoirs genood zaakt om ook hun tuinen op te ho gen en opnieuw in te richten. In het vooijaar werd de Ingeland echter opnieuw opgebroken. Een reeks van storingen aan het wa ter- en elektriciteitsnet, zowel in de huisaansluitingen als in de openbare verlichting, noopte het Nutsbedrijf Westland tot het uit voeren van reparaties. Het daarbij tussen gemeente en nutsbedrijf gevoerde overleg leerde dat aan passingen of vernieuwing de eer ste vijf jaar niet nodig zouden zijn. Het laten 'meeliften' van nieuwe leidingen was daarbij niet aan de orde. In plaats van vijfjaar zijn het on geveer vyf maanden geworden. Sinds enkele dagen liggen zowel de Ingeland als de eerder herstel de tuinen weer open. „Vanwege onvoorziene verzakkingen," zo heeft het nutsbedrijf aan de bewo ners bericht, „is vervanging van zowel de hoofdleiding als de aan sluitleidingen noodzakelij"'." In een reactie aan de bewonei zegt directeur G. R. J. Hagevoort het te betreuren dat deze werkzaamhe den niet konden worden gecombi neerd met de eerder uitgevoerde herbestratingswerkzaamheden. „Dus ligt de straat nu voor de der de keer weer open," uit bewoner A. de Vos zijn ongenoegen. Op zijn initiatief gaat er een geza menlijk ondertekende brief naar het nutsbedrijf. „Wij zijn veront waardigd en teleurgesteld. Door de door u aangezegde werkzaam heden zullen de door ons verrich te werkzaamheden en gemaakte kosten zich herhalen. Wij zullen u aansprakelijk stellen indien u na uw werkzaamheden de bestrating of tuinaanleg niet in dezelfde staat en kwaliteit terug brengt." De Vos weet zich in zijn afkeuring over de gang van zaken door vrij wel alle bewoners gesteund. Er zijn inmiddels al voldoende aan meldingen voor het instellen van een forum. „Of dit forum er komt," zegt De Vos, „hangt geheel af van de houding en herstelwerk zaamheden van het nutsbedrijf.'' Van het nutsbedrijf is hierop nog geen antwoord ontvangen. Hoek van Holland— Kinderen uit groep acht van de Hoekse bas- sisscholen hebben morgen voor één dag het bestuur van de deel gemeente Hoek van Holland in handen. De voorbereidingen op de jeugdraad zyn by de drie ba sisscholen al in volle gang. Vorig jaar werd voor het eerst een jeugddeelgemeenteraad in de badplaats aan hetwerkgezet. Dat was een zo'n succes dat de kinderen ook nu weer, vlak voor de begrotingsbehandeling, hun zegje mogen doen. Dit jaar wor den er voorstellen gedaan die bijdragen aan de veiligheid bin nen Hoek van Holland. Daarvoor hebben de scholen verschillende ideeën geformu leerd, waarvan er uiteindelijk één zal worden gekozen door de jeugdraad zelf. De drie basis scholen mogen allemaal drie kinderen afvaardigen uit groep 8. Ieder kind gaat een voorstel verdedigen dat op school vooraf is besproken, zoals dat in de po litiek bij de fracties gebeurt Het gekozen vcrrstel zal in 1999 door de deelgemeente worden uitgevoerd, mits dat blijft bin nen het beschikbaar gestelde bedrag van 10.000 gulden. De kinderen krijgen via de jeugdraad gelegenheid om ken nis te maken met het bestuur lijk reilen en zeilen binnen de deelgemeenteraad. Op die ma nier hoopt men de betrokken heid van kinderen bij het lokale bestuur te vergroten. In de les sen van groep 8 is de laatste we ken ook op school veel aandacht besteed aan het politieke beste! in ons land en aan begrippen als democratie en (deel)gejneente- raad. Leden van het dagelijks bestuur hebben enkele wriren geleden een bezoek gebracht aan de groepen. Ze hebben daar wat verteld over de taken van de portefeuillehouders (wethou ders) en de voorzitter (burge meester) van de deelgemeente. Vrijdagmiddag om twee uur komt de jeugdraad bijeen onder voorzitterschap van de echte voorzitter, Toos Brabander. Hoek van HollandHet heeft heel lang geduurd -de meeste ge meenten behandelen de begro ting al eind oktober of begin no vember- maar het bestuur van de deelgemeente Hoek van Hol land kan op donderdag 10 decem ber in elk geval een sluitende be groting presenteren. Dat is op zichzelf al een prestatie, omdat de deelgein-jente de eig°n inkomsten niet kar bijstellen. Als gemeentedeel van Rotterdam is Hoek van Holland financieel in grote mate afhankelijk van het deelgemeentefonds. Tweederde deel van de totale inkomsten komt uit dat fonds en voor 1999 is dat ruim elf miljoen gulden. Daar naast krijgt de deelgemeente on geveer negen ton aan doeluitke ring. Dat wil zeggen dat het geld al vooraf een specifieke bestem ming heeft gekregen. Cultuur en recreatie leveren bijna 4,5 miljoen gulden op. Het grootste deel daar van komt uit de pachtprijs van re creatieoord 'en camping, de strandtrenten en de parkeergel- den bij het strand. De afdeling burgerzaken brengt aan legesgelden 150.000 gulden bisinen, terwijl er 111.000 gulden aan renteopbrengst is van beleg de gelden. Om de begroting slui tend te maken is 172,500 gulden onttrokken aan de reserves. Het totaal aan inkomsten in Hoek van Holland is dan bijna zeventien miljoen gulden- Cultuur en recreatie blijven een negatief saldo geven, want aan de uitgavenkant staat bijna 5,7 mil joen gulden. Het is daarmee de grootste kostenpost De geschatte omvang van alle Hoekse reserves bedraagt 2.663.000 gulden. In de toelichting op de begroting constateert het dagelijks bestuur dat er hoge eisen worden gesteld aan het ambtelijk apparaat. De huisvesting' van de medewerkers voldoet echter niet in alle geval len aan de kwaliteitsnormen. Daarom zal er volgend jaar onder zoek worden gedaan naar de mo gelijkheid om het deelgemeente huis aan beide zijden uit te bou wen. Voor dit onderzoek is 50.000 gulden uitgetrokken. Als gevolg van ae stormschade en de gevol gen van de iepzdekte kunnen er bij het onderhoud van openbaar groen extra kosten verwacht wor den. Daarnaast wil de deelge meente door het vroegtijdig infor meren van de inwoners, vereni gingen, instellingen en onderne mers een grotere belangstelling en een actieve deelname van de be volkin g bewerkstel! igen Tenslotte zullen, omdat de Leef milieuverordening -waarin het aantal horecazaken is vastge legd- eind 1999 afloopt, er een nieuwe Horecanota en een Ter- rassennota moeten worden ge maakt en goedgekeurd. Maassluis De eeuwwisseling wordt in Maassluis opgeluisterd meteen groot vuurwerk. Het ge meentebestuur heeft hiervoor 5000 gulden beschikbaar ge steld. Stichting Maassluis Marï- J tiem heeft het initiatief geno men om het vuurwerk van het bedrijf Skylight naar Maassluis te halen. De 25.000 gulden the dat kost, denkt de stichting voor het grootste deel te kunnen fi nancieren door sponsoring. Skylight, het bedrijf dat ook jaarlijks het vuurwerk tijdens de Furieade verzorgt, wil tijdens de laatste jaarwisseling van de ze eeuw een bijzonder vuur werk afsteken in tien tot twaalf Nederlandse gemeenten. De 5000 gulden voor lustvuur werk maakt deel .uit ^yari' de 25.000 gulden die de'gemeente Maassluis intotaal uittrekt voor festiviteiten dié in' het téken: staan van. de eeuwwisseling én het jaar 2000. Maassluise vereni gingen en instellingénjkunrien, tot 1 maart 1999 actitttfitëh tiviteiten komen voor Subsidie in aanmerking-als zejpnfge- richt op de Maassluise inwoners of een promotioneel l&raktèf hebben. JVUkk* Schiedam De directie van het Stedelijk Museum in Schiedam is niet echt blij met de motie van de Schiedamse gemeenteraad om ver-af 1 januari 1999 geen toegang meer te heffen voor het museum. De raad heeft de wens geuit dat al leen nog entree wordt geheven voor bijzondere tentoonstellin gen. Aanleiding voor het raadsbe sluit is het geringe aantal bezoe kers. Per dag komen er dertig tot veertig. Door het museum weer gratis toegankelijk te maken, hoopt de raad het bezoekersaantal te verhogen. De gemeente past de gederfde inkomsten, zo'n 10.000 gulden, zelfbij. Het museum, dat internationale bekendheid geniet door zyn uit gebreide Cobra-collectie, is echter niet blij met het afschaffen van de entreegelden. Ook het feit dat het Stedelijk vooraf op geen enkele manier Is geraadpleegd over het afschaffen van de toegangshef- frng steekt de directie. De gratis toegang wordt zelfs een beetje als een afstraffing voor deze lage be zoekersaantallen gevoeld. „Wij zijn dan ook niet verheugd over dit raadsbesluit. De algemene tendens in Nederland is dat er wordt betaald voor recreatie, dus ook voor musea," zegt woordvoer der C.Jacob. Ze benadrukt dat in vrijwel het hele land het aantal bezoekers aan musea afneemt. „Dat is de trend, daar doe je weinig aan. Door dit raadsbesluit vind ik dat we niet serieus worden genomen, terwijl we toch een museum van nationale bekendheid zijn." Ze vreest dat het Schiedamse muse um als enigszins meelijwekkend te boek komt te staan en dat het landelijk imago wordt aangetast. Noem nu een wbtteraboimement met automatische betaling op het Rotterdams- Dagblad en ontvang twee kaartjes Keretcirc Ahoy' voor donderdag 24 december cadeaq^ 3 maanden voor 79,-) Postcode: Telefoon: Plaats: (t.vjn. controle bezorging)j Bank/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: I Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service p] Antwoordnummer ±579, 30QO VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1