Aj ax of Tediro: wat is 't verschil? Liefde voor elkaar én voor het handbal Rugbyers moeten zich bezinnen Goede start golfer Robert-Jan Derksen Simöne en Herman Schaap, man en vrouw, coachen selecties van Roda'71 Coach Malag debuteert met zege in Haarlem Jan van Halst: toch drie duels Bokaalsirijd korfballers Boris Orlov wakkert 't olympisch vuurtje aan Jaspers maakt geen fout, Breur met lege handen Noorduin in beeld voor NEBAS-prijs Alliantie in het theater John Banffer gaat pogen zich nu gedeisd te houden Rotterdams Dagblad Haarlem Bondscoach Ryszard Malag heeft zijn debuut bij het Nederlands handbalteam tijdens de Haarlemse Handbalweek met een overwinning gevierd. Het was wel een typische zege. Oranje trad tijdens de eerste speelronde ge dwongen aan tegen een Neder lands B-team, omdat Turkije op het laatste moment had afgezegd. Het juiste team won, met 23-17, maar Nederland A had wel moeite met de ongebruikelijke opponent. In de rust stond Oranjes eerste keus nog achter met 7-8. Malag had in de ontmoeting wel de mo gelijkheid veie Nederlandse handbaltalenten te bekyken. Mark Schmetz werd topscorer met acht treffers. De Pool Malag volgde in septem ber zijn landgenoot Leszek Kro- wieki op. Hij moest het in Haar lem stellen zonder de Aalsmeer- spelers Hölscher, Groeneveld, Budding en Pie, die ook onder de nieuwe coach niet terugkwamen op hun bedankje voor Oranje. Nederland A-Nederland B 23-17 (7-8). Top scorers Nederland A. Schmetz 8, Hagraze 4, Rmck 4, Nederland B Vereijssen 4, Bus sen 4 Zeist Jan van Halst moet toch drie wedstrijden aan de kant blij ven. De speler van FC Twente ging in beroep tegen zijn schor sing van drie duels wegens het uitdelen van een elleboogstoot aan Ajacied Jari Litmanen, een in cident dat niet was waargenomen door de scheidsrechter maar wel op televisie was te zien. Met een schikkingsvoorstel van vier wed strijden was Van Halst niet ak koord gegaan omdat er volgens hem geen opzet in het spel was. De commissie van beroep tegde hem een schorsing van vier wed strijden op, waarvan één voor waardelijk. Van Halst heeft al één wedstrijd tegen PSV uitgezeten. Rotterdam Na de voorronde, waarin de lager spelende korfbal clubs in poules waren onderge bracht, gaat de strijd om de Rot terdams Dagblad Bokaal dinsdag verder met alle 1/16-finales. De loting is als volgt: Encrjiehilkn; Trekvogels-Actief (1900u), Maassiuis-Reeuwyk (20.2ÖU), De Bermen- KOAG (21.40u), Korbis-RKC (20-20u>, Wei- devogels-Nikantes (21.40u), Oranje Nas- sau-Harga (19 ÖOu), De Kapellen-KV Vkar- dingen (20,20u), Nieuwerkeric-WION ÖMQu), Sporthal Hoogvliet: Vilesse-Sperwers (19 OOu), ZKV-Erasmus (20.2ÖU), Olympia- winnaar poule D (21.4üu). Sporthal Usselmonde: Boln es-Sa gitta (19,0öu), Ten Donck-Gemiru <20 20u), THOR-besle nummer 2 (21.4ÖU), Moordrecht: IJsselvog.-Unicum (21.00 u). Rhoonhal: RWA-OZC(20.45u). Door Sjoerd Bootsma RotterdamTwee voetballers, lid van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), maken binnen twee maanden een over treding met ernstige gevolgen. Beiden verwonden hun tegen stander. De scheidsrechters be straften de daders met een gele kaart. Eén gaat vrijuit. De andere speler krijgt alsnog een schorsing van zes wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk. Hoe kan dat? Speler W.K van Tediro raakt in september tijdens de ontmoeting bij Abbenbroek (4e kjasse E) in een kopduel met zijn elleboog het gezicht van zijn opponent. Het ge- voig: een gebroken oogkas en een gebroken jukbeen voor Marcel van Dien. Ajacied Daniel da Cruz Carvalho probeert afgelopen zon dag de bal te spelen, terwijl deze reeds in bezit van Patrick Lode- wijks is. De gevolgen voor de PSV-doelman: een forse hoofd wond en een hersenschudding. Na de wedstrijden maken de scheidsrechters Kabbedijk en Ui lenberg hun formulieren op. Bei de rapporten belanden via de thuisspelende dub op de burelen van de KNVBAlleen met één dui delijk onderscheid: het formulier van Abbenbroek-Tediro komt te recht bij de sectie amateurvoet bal, dat van Ajax-PSV bij de afde ling betaald voetbal. Naar aanleiding van het voorval in Abbenbroek komen ook andere rapporten binnen bij de KNVB. Deze aanvullende informatie is voor de tuchtcommissie amateur voetbal reden om de tenlasteleg ging te veranderen (artikel 16, tuchtreglement amateurvoetbal). In plaats van de gele kaart wordt de speler van Tediro aangeklaagd wegens ernstig ruw spel. Op basis van de verklaringen van betrok kenen en omstanders (medespe lers, bestuursleden en andere toe schouwers) wordt de Rotterdam mer veroordeeld tot een straf van zes wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk. Het wedstrijdformulier van Ajax- PSV gaat naar Zeist. Op de afde ling tuchtzaken van de sectie be taald voetbal wordt de gele kaart van Dani geregistreerd. Daar blijft het bijElk ander rapport, van wie (PSV, waarnemer etc.) dan ook, blijft zonder gevolgen. Zo bepaalt - sinds een paar jaar geleden doorgevoerde wijziging - immers artikel 29 lid 3 van regle ment tuchtrechtspraak betaald voetbal: „De waarnemer rappor teert uitsluitend aan de aanklager over veldverwijderingen, alsmede overtredingen, die volgens zijn waarneming tot een veldverwijde- ring zouden moeten leiden, maar naar aanleiding waarvan de scheidsrechter geen waarschu wing of tot een veldverwijdering is overgegaan." De betreffende Tediro-speler is inmiddels gestopt met voetbal. „Ik blijf er bij dat alles niet met opzet is gebeurd. Daarnaast werd ik in de volgende wedstrijden ge confronteerd met de houding van tegenspelers. Ik heb het nog twee keer een helft geprobeerd, maar het plezier was verdwenen. Ik kijk ook niet meer naar voetbal op de televisie. Ik weet alleen van de kwestie Dani via de kranten. Ik vind het vreemd. Het lijkt een soort machtsspelletje. Want of je nou bij Ajax of Tediro speelt: wat is het verschil?" Het gewraakte moment In de Arena: doelman Patrick Lode- wijks krijgt eerste hulp, Dani gebaart dat-Ie er niets aan kon doen. Foto Free EmsVRoutera Donderdag 19 november 1998 San R«|» Robert Jan Derk sen is in Zuid-Spwje na de eer- s!» ronde van bet kwalificatie- toernooi voor de Europese Tour van 1999 de besie Nederlander. De 24-jarige Nijmegenaar staat in het 181 man tellende veld op de gedeelde tiende plaats. Derk sen overwon op de par-72 baan van Golfclub San Roque als een van de weinigen de lastige om standigheden die waren geere- eerd door de harde noordwes tenwind. Hij maakte drie birdies en een bogeyvoor een totaal van twee onder par. Chris van der Velde en Niels Kraay gingen ba der. te TCstegen tond; rij staan ..egedeekjlOjj, te stead is vnigsint vertekend;- - ntèdat" de 'rwersömsiaixhghe- den óp de bansi van San Roquè en Eotogrande behoorlijk ver seinden. Has na de tweede ron de is een rede! beeld van de situ atie te schetsen. De Spanjaard Valera en de Zweed Nystrom gaan na een 68 op de baan van Sotogrande aan de leiding. Er worden aan de Costa del Bol zes ronden gespeeld. De beste 35 na 168 holes krijgen een startbewijs voor de Europese Tour van vol- Huddersfïeld Het doel van de Nederlandse rugbyers is binnen afzienbare tijd aansluiting te vin den met de internationale subtop. Dat de realiteit de ambities gere geld geweld aan doet, bleek gis teravond weer eens overduidelïj k. Na de monsterscore zaterdag te gen Engeland (110-0) kreeg Oran je er in het slotstuk van de twee luik uit de derde ronde van de WK-kwalificatie - ditmaal tegen Italië - opnieuw ongenadig van langs: 67-7. Bezinning lijkt op zyn plaats. Hoewel de nederlaag vooraf al was ingecalculeerd, moet bonds coach Geoff Old zijn geschrokken van de vele tekortkomingen die gisteravond in Huddersfïeld, we derom, aan het licht kwamen. Een tomeloze inzet en een flinke dosis vechtlust kon het Neder landse team in het McAlpine-sta- dion niet worden ontzegd, maar beide ingrediënten wisten het ge brek aan stootkracht, creativiteit en handelingssnelheid niet te ca moufleren. Roemenië, geen hoog vlieger in het internationale rug by, legde in het voorjaar de zwak ke plekken van Oranje overigens ook al bloot. Hoop Toch is de hoop op het bereiken van de eindronde van het wereld kampioenschap, eind volgend jaar in Wales, nog altijd springle vend. Nederland stuit in een her kansingsronde op Zuid-Korea. Bij winst is Tonga de volgende tegen stander, Weten de manschappen van Old ook die hindernis te ne men, dan schaart Oranje zich voor het eerst in de geschiedenis onder de WK-deelnemers. Of het Nederlandse vijftiental iets te zoeken heeft op het mondiale platform is sterk de vraag. Het toeval wil dat in Wales dan op nieuw de strijd moet worden aan gebonden met Engeland en Italië, terwijl vi ce-wereldkampioen Nieuw-Zeeland de groep zal com pleteren. Succes lijkt op voorhand uitgesloten. Groep 2: Itahê-Nederland 67-7 (38-0) Sco res Nederland try: Ehsara, conversie: Everts. Door Henk Stou wdam Papendal Boris Orlov mag dan jaren geleden zijn afgedaald naar zeeniveau, heimwee naar de top blijft. De uit de voormalige Sovjet-Unie gevluchte tumtrai- ner wil geen kans onbenut laten om de berg Olympus opnieuw te beklimmen. Orlov is de drijvende kracht achter de olympische ambities, die de aanvankelijk wat aarzelende turnbond gisteren openbaar maakte. Het ultieme doel: met een Nederlandse vrouwen- ploeg in 2000 naar Sydney. De weg naar Australië leidt voor de turnsters via Chi na, waar in oktober 1999 de wereldkampioenschap pen worden gehouden. In het Verre Oosten moet de reis naar Down Under verdiend worden. De kwalifi catie-eis is een plaats bij de eerste twaalf in de lan- denwedstrïjd. Volgens Orlov een moeilijke, maar geen onmogelijke opdracht. Hij stookte het vuurtje op toen binnen de turnbond de olympische vlam ging branden. Alleen, de productgroep vrouwentumen van de KNGB dacht aan Athene 2004 en niet aan Syd ney 2000. Tot die tijd wil Orlov niet wachten. „Dat duurt te lang voor de huidige generatie turnsters," redeneert de trainer van het Nijmeegse De Hazen- kamp, die tijdens titeltoemooien optreedt als bonds coach. „Een nieuwe olympische cyclus kent ook al tijd nieuwe gezichten, leert de ervaring. Ik heb er bij de bond sterk op aangedrongen om onze doelen bij te stellen tot 2000. Ja, dat is reëel als je de resultaten van de laatste jaren tijdens internationale toernooien in ogenschouw neemt." Maar er liggen meer obstakels op weg naar Sydney. De voornaamste hindernis is - zoals altijd - geld. De olympische missie is kostbaar, voor de turnbond té kostbaar. De mensen met verstand van zaken heb ben uitgerekend dat de ideale voorbereiding op het WK in China een slordige half miljoen gulden gaat kosten. De turnbond is zelf in staat om 175.000 gul den op te hoesten en heeft voor het resterende deel een beroep gedaan op NOC'NSF. De schone plannen zijn op papier gezet en ingediend bij het Team de Mission onder leiding van Jan Loor- bach. Met het verzoek om 280.000 gulden beschik baar te stellen. Een hoop geld, maar volgens Orlov absoluut noodzakelijk. Wil Nederland ook maar een kans maken op een plaats bij de eerste twaalf in Chi na, dan is volgens hem veel wedstrijdervaring een vereiste. Dat is goed voor de internationale contac ten, maar ook om in beeld te komen bij de internatio nale juryleden. Die moeten de Nederlandse turnsters leren kennen, zo simpel is dat. Elke cent die minder wordt uitgekeerd, reduceert volgens Orlov de olympische kansen. Al zal de Rus zijn doelstelling nimmer om budgettaire overwegin gen bijstellen. „Want de Nederlandse dames zitten nu in het goede schip. En die vaart al goed hard, maar- heeft alleen nog een goed windje nodigt," poogt Or lov zijn bedoelingen met zijn sappig Nederlands in beeldspraak te vervatten. Veghel—Titelverdediger Dick Jaspers heeft gisteren tijdens het NK driebanden in Veghel zijn eerste par tij gewonnen. De Brabantse wereldbekerhouder ver sloeg Jean-Paul de Bruijn met 3-1. Christ van der Smissen, verliezend finalist van vorig jaar,kende een slechte start De dorpsgenoot van Jaspers verloor van Jan Arnouts met 3-2. Zowel Jaspers als Van der Smissen is tijdens het NK, dat wordt verspeeld in een showroom van een autodealer, ingedeeld in groep C. Raimond Burgman nam de leiding in groep B door invaller Danny Breur met 3-0 te verslaan. De Rotter dammer mocht deelnemen omdat Louis Kavermans zich afmeldde wegens familie-omstandigheden. Ook Arie Weijenburg won in die groep zijn eerste partij, tegen Bert van Manen (3-1). Gerwin Valentijn begon in groep D goed, via een overwinning (34)) op Frank Martens. Henk Habraken stelde in groep A teleur. Hij verloor met 3-1 van Ruud Nieuwenburg. SchiedanVEindhoven De gehan dicapte sporter Willem Noorduin is in beeld voor de titel sportman van de NE BAS van het seizoen 1997-1998. De Schiedammer be hoort tot de drie genomineerden. Tijdens het gala van de Neder landse Bond voor Aangepast Sporten, dat vrijdag in Eindhoven plaatsvindt, wordt bekend wie de eretitel krijgt. De andere kans hebbers zijn Kasper Engel (zwem men) en Jan Mulder (wielrennen). Noorduins disciplines zijn kogel stoten en discuswerpen. Hij won dit jaar een gouden medaille (ko gel) en een zilvereren plak (dis cus) tijdens de wereldkampioen schappen in Birmingham. Tijdens het gala, dat om 21.00 uur begint, worden tevens de sport vrouw, het talent en de vrijwilli ger van het jaar bekend gemaakt SchiedamDe Schiedamse chris telijke gymnastiekvereniging Al liantie houdt haar traditie in ere. Om de vijf jaar geven de leden een grote uitvoering die de laatste maal in het Passage Theater werd gehouden. Dat theater bestaat niet maar, dus wordt de voorstel ling nu in het Theater aan de Schie gegeven. Zaterdag 12 de cember is de grote dag. In twee voorstellingen - om 14.30 en 19.30 uur-komen zo'n vierhon derd leden in de leeftijd van 4 tot ruim 50 jaar in actie op de ver schillende onderdelen. De toegangkaarten kosten tien gulden en zijn tussen 16.00 en 19.00 uur telefonisch te bestellen (teI.nr.010-4701498). Voor meer in formatie kan men zich wenden tot de heer W. de Jong (01047383^2). Door Nathanya van der Mee Rotterdam Een huwelijk tussen coach en pupil is geen onbekend verschijnsel. Zo trouwde atlete Nelli Cooman met haar trainer Hans Fiere en is Erik de Bruin echtgenoot én coach van de om streden Ierse zwemster Michelle Smith. De situatie van de echtelieden Herman en Simone Schaap is ei genlijk net zo uniek, misschien wel uitzonderlijker. Beiden zijn coach bij de Rotterdamse hand balclub Roda'71 - hij bij de man nen, zij bij de vrouwen. Beide ploegen spelen in de landelijke tweede divisie. De relatie begon achttien jaar ge leden toen Herman en Simone een praatje aanknoopten op één juniorfeest bij DWS, een handbal club in Schiedam. „Eigenlijk ken den we elkaar al langer omdat we wederzijdse vrienden hadden,1' vertelt de nu 36-jarige Simone. „Wij houden echter allebei niet zo van 'plakfigureri, dus hebben we het heel rustig aangedaan." Maar het klikte. Zeven jaar later, op 21 augustus 1987, volgde het huwelijk. „Een échte handbal bruiloft. Van de vierhonderd ge nodigden was tachtig procent handballer. We klommen in die tijd allebei op naar het eerste team van verschillende vereni gingen - ik bij DWS, hij bij het toenmalige HVC in Schiedam - en omdat we niemand voor de schenen wilden trappen, hebben we iedereen uitgenodigd." Al elf jaar is Herman, die inmid dels zijn 37ste verjaardag vierde, bezig met het verzorgen van trai ningen voor verschillende hand balclubs. De laatste twee jaar doet hij dat voor Roda '71 uit Rotter- De situatie van de echtelieden Herman en Simone Schaap is uitzonderlijk. Beiden zijn coach bij de Rotterdamse handbalclub Roda'71-hij bij de mannen, zij bij de vrouwen. Beide ploegen spelen in de landelijke tweede dMsie. Foto John van Hoek/corvos dam-Alexander. Daarnaast is hij ook coach van de Rotterdamse jeugdselectie. Zijn vrouw speelde jarenlang in de eerste divisie bij het Schiedamse DWS. Maar nadat ze afgelopen seizoen, door een blessure was afgehaakt als speel ster, besloot ze de Roda'71-vrou- wen te gaan begeleiden. Supergrote rol Een leven zonder handbal is voor de twee bijna niet voor te stellen. Herman: „De sport speelt een su pergrote rol in ons leven. Doorde weeks zijn we met training geven bezig, waarbij dan ook nog eens de voorbereidingen en de verga deringen komen. Dan ga ik zater dag meestal naar een wedstrijd in de eredivisie kijken en spelen on ze eigen teams zondag een wed strijd. We zijn elke dag wel met het spelletje bezig. En zelfs als we een vrije dag hebben, stoppen we nog een video in de recorder - van een wedstrijd natuurlijk. Handbal is eigenlijk ons leven." „Maar we hebben ook een dochter en die betrekken we overal bij. Ik bedoel, er zijn ook genoeg andere dingen heel belangrijk, zoals de opvoeding van je kind. Als Shan non in de buurt is, is alle aandacht voor haar. Maar als ze naar bed is gebracht, hebben we het weer overhandbal." Sommige mensen haken af in een relatie omdat ze elkaar te weinig zien. Dat gaat bij het trainersecht paar juist heel goed. Herman en Simone Schaap vinden het zelfs wel eens 'benauwend als je alles samen moet doen'. Omdat beiden een eigen aanpak hebben van training geven, wordt thuis onder het eten wel eens over dat onderwerp gediscussieerd. Herman: „Ik denk dat een hand- balploeg in collectief verband kan winnen. Met zes niet-toppers kun je door een goede techniek tóch een topprestatie leveren." Simone vult meteen aan: „Daar heb ik het geduld niet voor. Ik zal sneller over iemand zeggen dat hij of zij 't nooit zal leren. Herman gaat daar handiger mee om, maar hij doet het natuurlijk ook al lan ger dan ik." Herman weer: „Als iemand zou zeggen dat hij nooit goed zal leren handballen, is het voor mij juist een uitdaging om daar iets aan te doen." Ook de karakters verschillen. Si mone zegt 'druk en open' te zijn; haar man is precies het tegen overgestelde. Zij: Juist daarom gaat het zo goed tussen ons: we vullen elkaar aan. Ook met het handballen. Tijdens de rust van zijn ploeg ben ik in de kleedka mer om te luisteren naar wat hy tegen de jongens te zeggen heeft. Daar kan ik veel van leren." Afspraken De reacties op het coachhuwelijk zijn doorgaans positief. Het enige dilemma bij de twee 'Schaapjes1 is een afspraak maken voor vrien den- of familiebezoek. Hij: „Op mijn verjaardag had het mannen- team een bekerwedstrijd. Daar ga ik dan gewoon naar toe. Als fami lie of vrienden op zo'n dag langs willen komen, moeten ze echt in de sporthal zijn. Maar heel de fa milie heeft aan deze sport gedaan of doet dat nog steeds. En de meeste vrienden komen ook uit de handbalwereld. Die begrijpen het dus wel." Schiedam Het 'dossier-Banffer' dat bij de tucht commissie van de KNVB rust, ïs in omvang toegeno men. Het is de trainer van PFC niet gegeven als zijn elftal in zijn ogen wordt gedupeerd berustend te zwij gen. Zijn aanmerkingen op de leiding schieten een scheidsrechter zo nu en dan in het verkeerde keel gat. Zo ook Otto 't Hooft vlak na de wedstrijd OHW- PFC onlangs. De tuchtcommissie besloot Banffer van 28 oktober tot 28 november het recht te ontzeggen als trainer op te treden. Nog een week en dan is de oefenmeester weer 'vrij man'. Banffer heeft overwogen tegen de straf in beroep te gaan, maar zag daar op het laatste moment toch maar vanaf. Na lang wikken en wegen en raad van een juridisch adviseur te hebben ingewonnen, legde hij zich toch bij de schorsing neer. „Ik weet dat ik het gelijk aan mijn zijde heb, maar om dat te bewijzen vind ik de voordelen niet opwegen tegen de nadelen," verklaart de 49-jarige Schiedammer. „En moet je luisteren, door het slechte weer is een aantal weken niet ge voetbald. Als de zaak was voorgekomen, dan was dat pas over een aantal weken gebeurd en dan is mijn straf voorbij. Dus had hel gewoon geen zin in beroep te gaan. Ik blijf er alleen mee in mijn maag zitten dat ik bestraft ben voor iets dat ik niet gezegd heb. Maar ik troost me met de gedachte dat ik dat écht niet ge zegd heb." Bedreigd Scheidsrechter Otto 't Hooft uit Numansdorp be weert in zijn rapport aan de tuchtcommissie dat Banffer hem die zondag 11 oktober bedreigd heeft „Ik heb het al eens gezegd," licht Banffer, die eerder trainer was van EDS, Alexandria'66 (zo) en LMO, toe, „dat ik hem niet heb bedreigd. Ik heb gezegd: 'Je wordt bedankt dat je, wat een prettige voetbalmid dag had kunnen worden, hebt verpest door een spe ler van me (Martin Monster, red.) weg te sturen.' Ie mand bedreigen? Nee, zo laag ben ik niet" „Het is overigens frappant," gaat hij verder, „dat ik sinds ik op Voome-Putten trainer ben strafzaken aan mijn broek krijg. Die dertien jaar daarvoor heb ik nooit last gehad, en ik weet van mezelf dat ik die ja ren best nadrukkelijk aanwezig ben geweest Maar hier wordt, denk ik, toch anders gefloten. Het is ook zo dat ik steeds last heb met derby's, vorig seizoen met Hekelingen en nu OHW. Maar ik heb besloten om niet meer te ageren als mijn ploeg onrecht wordt aangedaan, maar rustig in mijn dug-out te blijven zit ten. Ik moet er mee leren omgaan, en lukt dat niet dan moet ik mijn conclusies trekken. Want met deze zaken schiet niemand iets op." 71 '3^^'§i&3.'7|jË$a!Tv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5