9 Reuzefakkels in de polder Schiedammer misbruikte jarenlang minderjarige neefjes Rotonde Vlaardingen Oost van de baan Rotterdams Dagblad 'Geen behoefte aan" Binnenlandse Zaken' Nieuwe woningstichting heet 'Waterweg Wonen' SATIVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS ui ffcfsel Vrouwen met vals geld gepakt Dure borrel Ruiten vernield Schone lei in Westwijk Protest tegen de Betuwelijn Meer 30 kilometerzones WSM wil vriendelijker worden voor huurders Alles kan, maar geadviseerd wordt het niet bi} een winterabenneffient van 3 maanden voor slechts 79, Q Ja, noteer mij voor zon voordelig wlnte ra bonne ment ïW iPj X Waterweg Vrijdag 20 november 1998 Vlaardingen In Vlaardingen zijn gistermiddag kort na elkaar twee vrouwen betrapt met vals geld in hun portemonnee. Even voor drie uur gistermiddag werd in een su permarkt aan de Dr. Wiardi Beck- mansingel een vrouw aangehou den nadat zij had willen betalen met een vals briefje van 50 gul den. Hel bleek na onderzoek om een 27-jarige Vlaardmgse te gaan, die na verhoor door de politie weer weg is gestuurd. Een 35-jari- ge vrouw pakte het een uur later wat groter aan. In dezelfde super markt in de Westwijk probeerde zij boodschappen af te rekenen met een biljet van 250 gulden dat vals was. Ook zy werd betrapt. Bo vendien gaf ze by de politie aan dat ze illegaal in Nederland ver bleef, waarop ze is overgedragen aan de Vreemdelingendienst in Vlaardingen. Naar de herkomst van het valse geld heeft de recher che van hetdisctrict Waterweg in middels een onderzoek ingesteld. Sehiédam Op de Horvathweg in Schiedam is vanmorgen vroeg om half vijf een automobilist aan de kant gezet met een flinke borrel achter de kiezen. De 21 jangeman scoorde een- promillage van 1,2 wat hem op een boete van negen honderd gulden en een ryverbod kwam te staan. Een 41-jange Schiedammer die rond middernacht in Vlaardingen werd betrapt in de Madoerastraat kwam er iets goedkoper van af. Hij moest 390 gulden neertellen. Maassluis—Onbekenden hebben gisterochtend klinkers door rui ten van een school aan de Steenen Dyck in Maassluis gegooid. In to taal gingen dne ramen aan digge len. Het ging daarby om nood- voorzieningsruiten. Vlaardingen De huisbezoeken en huiskamergesprekken voorde bewoners van de onlangs gereno veerde flats in de Westwijk, heb ben geleid tot het nieuwe project 'Schone Lei, Kwaliteitsgarantie'. De bewoners mogen meedenken over verbeteringen van hun woonomgeving. Bijvoorbeeld het bepalen van de kwaliteit en het onderhoud van het aanwezige groen en de bestrating. Het project wordt zaterdag om 16.30 uur uit de doeken gedaan in wijkcentrum De Telder, Uitgeno digd zjjn de bewoners, het college van burgemeester en wethouders, ambtenaren van het wijkbeheer, medewerkers van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen en Het Bureau Welzijnsprojecten. Na het officiële gedeelte begint een multicultureel flatdiner. Bewo ners uit verschillende culturen bereiden dan allerlei specialitei ten voor en dineren, musiceren en dansen met elkaar. SchiedamDe actiekaravaan van de SP tegen de aanleg van de Be tuwelijn doet morgenmiddag Schiedam aan. Tegenover de in gang van de Nieuwe Passage op de Hoogstraat staat een kraam waarin een ieder een handteke ning kan zetten tegen de goede renspoorlijn van de Rotterdamse haven naar Duitsland. Onder het motto 'Laat de Betuwe lijn varen' voert de SP actie tegen de Betuwelijn, die volgens de op positiepartij veel te duur wordt en waarvan het rendement boven dien te laag is. Het geld komt vol gens de SP beter tot z'n recht als het bestaande spoorwegennet in Nederland wordt gemoderniseerd en andere infrastructurele knel punten worden aangepakt. MaassluisHet aantal 30 kilome terzones in Maassluis wordt uitge breid. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten. Het gaat daarbij om straten die worden aangemerkt als zogenoemde ver- blijfsgebieden. jlet ministerie van Verkeer en waterstaat wordt gevraagd om mee te betalen. Maassluis De Woning Stich ting Maassluis wil vriendely- ker worden voor de huurders van haar zevenduizend wonin gen. Om te kunnen voldoen aan het zogeheten KWH-label (Kwaliteit Woondienstenverle- ning voor Huurders) zal de stichting gaan reorganiseren. Het KWH-label is bedoeld om de klantvriendelijkheid van woningstichtingen te verho gen en geeft richtlijnen voor de openstelling van het kantoor, de telefonische bereikbaar heid, de ontvangst van de be zoekers en het niveau van de onderhoudsservice. Niet alleen zal voor de verbete ring het onderkomen van de WSM opnieuw worden inge deeld, ook het personeel moet breder worden ingezet. Dat moet all-round kunnen opere ren en niet alleen specialis tisch, zoals nu het geval is. Volgens A van Vlier van WSM is een reorganisatie noodzake lijk om aan de KWH-eisen te kunnen voldoen. „Want het gaat erom dat we klantvriende lijk wonden. Wil je daar serieus werk van maken dan moet je de hele organisatie door elkaar gooien." Wat WSM in de toekomst voor al wil zien te voorkomen is dat huurders van het kastje naar de muur worden gestuurd. „Dus gaan we alle publieks functies op de begane grond van ons gebouw plaatsen," licht Van Vlier toe. „We gaan werken volgens het principe van het frontoffice-backoifi- ce." Daarbij is de benedenver dieping de frontoffice, en de bovenliggende verdiepingen worden de backoffice. Daar zit ten bestuur en administratie. Volgens Van Vliet zullen by de reorganisatie geen werkne mers overbodig worden. Wat de kosten van de operatie zijn zegt hij nog niet te weten. „Met zou uiteindelijk geld kunnen besparen" denkt hij. „Huur ders hoeven niet meer drie keer langs te komen voor het zelfde probleem. Het gaat ons erom efficiënter te werken, zo dat mensen maar een keer hoeven langs te komen." Twee reuzefakkels met vlammen van een meter of vijftien sieren deze dagen het beeld op Maas land. De NAM fs bezig met affakkelen. Net ten zuiden van het bestaande gaswlnningsgebied Gaagveld heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij een nieuwe bron aangeboord die inmidd- dels Maasveid is gedoopt. De fakkels in het weiland die ook volgende week nog heel regelmatig tezJen zullen zijn, worden gevoed door het eerste gas uit dit nieuwe winningsgebied. De kwaliteit daarvan is onvoldoende om ergens anders voor te gebruiken en wordt daarom meteen verbrand. Foto Roel Dijkstra Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam—Elke zater dag kwam het jongetje de volière van zyn Schiedamse oom T.O, schoonmaken. Die had immers van die mooie vogels. Het begon toen een van de beestjes ontsnap te. Oom en zijn kleine neefje van 7 renden er achter aan. Plots voelde het jochie de hand van oom op zijn kruis. Al snel ging het verder, en voor hij het wist was het neefje elke zaterdag slachtoffer van de seksspelletjes van oom. In totaal zou het jongetje zo'n driehonderd keer worden misbruikt. Ook zijn vier jaar oudere broertje werd slachtoffer van O. Het jonge tje was gek op wapens, en oom O. had m zijn Schiedamse woning een indrukwekkend luchtdruk pistool. Op een keer viel een ko geltje op de grond. Oom en zijn kleine neefje zoeken, op handen en knieën. Vervolgens voelde ook dit neefje de hand van O. tussen zijn benen. Jarenlang pleegde de Schiedam mer ontucht met de twee kinde ren. Hij misbruikte ze op beest achtige wijze. Hij deed onder meer spelletjes met een vibrator met ze en verkrachtte een van hen anaal. Het gebeurde allemaal in de jaren '70 en '80. Maar pas in de jaren '90 hadden de jongens - inmiddels mannen- de moed om erover te praten. O. had ze in hun jeugd een keer meegenomen naar de Scheveningse gevange nis. Daar zou oom terechtkomen, zo had hij de kinderen gezegd, als ze iemand wat over zijn praktij ken zouden vertellen. De nu 52-jarige O. stond gisteren voor slechts een deel van zijn da den terechi vnnr de Rotterdamse rechtbank. Door veijaring kon hij voor het meeste van zijn seksueel misbruik niet meer worden ver volgd. De aanklacht bleef beperkt tot het plegen van ontuchtige handelingen in de jaren '82 tot en met '84 met de twee kinderen. Ook het misbruik indertijd van een derde minderjarig neefje moest justitie buiten beschou wing laten. O. bekende aan rechtbankpresi dent mr. T. H.P. de Roos zijn neefjes te hebben misbruikt. Maar van veel zaken die uit ver klaringen van de slachtoffers naar voren kwamen zei de Schie dammer niets te weten. Zo zou hij zich niet oraal hebben laten be vredigen door de jongetjes. „Waarom zou zo'n jongen dat nou verzinnen?" wilde de rechtbank president weten. „Tsja, dat weet ik ook niet," antwoordde O. Ook de gruwelijkste details van het misbruik ontkende O.Nee, hij had niet over de jongens heen- geplast tijdens het douchen, zoals de slachtoffers hadden verklaard en nee, hij had ze niet verkracht meteen vibrator. Volgens het psychologisch rap port dat over O. werd gemaakt, spreekt de Schiedammer nog al tijd bagatelliserend over zijn da den in het verleden. 'O. begrijpt niet goed waarom seks met kinde ren strafbaar is.' was een van de conclusies. „Nou ja, ouder dan 12 dan hè," gaf O. als persoonlijke toelichting aan de rechtbank. Het rapport meldde ook dat niet was uitgesloten dat ook nu O. zich weer aan misbruik van jongeren znu kunnen schuldig maken 'O geeft toe seks na te streven met jongens van 16 jaar of ouder,' was onder meer te lezen. „Of ze nou 16,20 of 30 zijndat maakt me niet uit," probeerde de verdachte daarna. „Maar ik denk niet dat ik in mijn oude gedrag zal terugval len." Officier van justitie mr. G. Knob- bout meende nog weinig spijt by O. te kunnen bespeuren. „Ik con stateer dat bij nog steeds geen in zicht heeft in wat hij toen heeft gedaan. Hij geeft de rechtbank de gewenste antwoorden, maar toont geen werkelijk gerijpt schuldbe sef. Ook ik zie een grote kans op herhaling." De officier eiste een celstraf van twaalf maanden te gen de Schiedammer, waarvan zes voorwaardelijk. Daarbij zou hij zich moeten laten opnemen in een trainingsprogramma voor seksuele misdadigers. Raadsvrouwe mr. H.B. Dekker zag liever dat haai' cliënt een ge heel voorwaardelijke straf kreeg. Zij wees erop dat O. zelf ontkende een deel van de seksuele hande lingen te hebben gepleegd zoals die uit verklaringen naar voren waren gekomen. „Ik denk dat we hem op dit punt toch op z'n woord moeten geloven," stelde zij. Hij heeft tenslotte wel het misbruik bekend." Daarnaast betoogde zij dat ook de slachtoffers zich tijdens de seks spelletjes niet onbetuigd hadden gelaten, ,.Ik wil het niet goedpra ten," aldus de raadsvrouwe, „maar O. was oprecht van mening dat de jongens vrijwillig mee werkten. Ze hadden natuurlijk ook te°en hun ouders kunnen zeggen dat ze niet meer bij oom O. langs wilden gaan om de volière schoon te maken." De rechtbank doet uitspraak op 3 december. Door Jan Hozendaa) VlaardingenEr komt geen rotonde op de kruising van de Mr. L. A. Kesperweg met de Van Hogendorplaan in Vlaardingen. Dat is het tenminste het advies dat burgemeester en wethou ders van hun ambtenaren hebben gekregen. Een rotonde op die plek zou tal van problemen opleveren. Het kruispunt bij NS-station Vlaardingen Oost waar de Mr. L. A Kesperweg, Van Hogendor plaan (twee zijden) en de West- landseweg op uitkomen, is in het kader van Stadspoort Vlaardin gen onderzocht door een gespeci aliseerd bureau. Stadspoort Vlaardingen is het plan dat inspeelt op de komst van de metro bij Vijfsluizen en de tweede Beneluxtunnel (beide eind 2002) met volledige aanslui ting voor doelgroepenverkeer. Het plan voorziet op termijn in een snelle, hoogwaardige open baar vervoerverbinding tussen Vlaardingen Oost en metrostation Vyfsluizen, maar in eerste instan tie wordt daar langs de Mr. L A Kesperweg een dubbele busbaan- strook aangelegd. Verder wil de gemeente er voor zorgen dat het verkeer dat niet naar het centrum hoeft, meer au tomatisch kiest voor de zuidelijke randweg. Nu schieten de auto's nog te gemakkelijk rechtdoor naar de Westlandseweg, vinden de beleidsmakers. Ook het Stationsplein gaat op de schop en daarbij is meteen geke ken hoe de kruising Mr. L. A Ke- sperweg/Van Hogendorplaan het best kan worden aangepast. De vorige wethouder van verkeer Van der Steen wilde zoveel moge lijk kruispunten in Vlaardingen omzetten in rotondes. Dat was veiliger en bovendien raakten dan de onderhoudsgevoe lige en daardoor dure verkeers lichten overbodig. Dus kreeg een extern bureau de opdracht om te bezien of die wens ook op deze kruising te verwezenlyken is. Alles kan, concludeert het bureau, maar geadviseerd wordt het niet. Het begint er al mee dat het kruis punt eigenlijk te druk is voor een rotonde, waardoor er 's morgens vanuit de richting van de Schie- damseweg problemen zouden ontstaan, terwijl dat 's middags op de Mr. L. A Kesperweg het geval zou zijn. Dat laatste zou grotendeels kun nen worden opgelost door het ver keer dat rechtsaf de Van Hogen dorplaan op wil een aparte baan te geven. De auto's hoeven dan niet te wachten om - voor slechts een kwart draai - de rotonde op te rij den. Probleem is echter dat zo'n 'vrije rechtsaffer' ruimtelijk nau welijks is in te passen. Kortom; er is geen plek voor. Busverkeer Een ander probleem is het bus- verkeer. Het adviesbureau gaat er van uit dat een rotonde een be lemmering is voor de doorstro ming van het busverkeer. In de Door Ben van Haren Vlaardingen - "Waterweg Wonen' wordt de naam van de nieuwe cor poratie in Vlaardingen, die ont staat uit de fusie tussen Patrimo niums Woningstichting (PW) en Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen (SWV). Deze week zijn de laatste handtekeningen gezet om per 1 januari de fusiecorporatie te kunnen laten starten. In juli 1999 moeten de twee organisaties ge heel zijn samengevloeid. De fusie gaat niet gepaard met ontslagen. Voor alle 125 perso neelsleden is een functie beschik baar bij Waterweg Wonen, waar B.C. (Ben) Pluimer, sinds twee jaar directeur van PW, de scepter zal zwaaien. Mevrouw A.M.W. (Ans) Theissen. directeur van SWV, wil na acht jaar een nieuwe uitdaging aan en gaat zelfstandig verder als adviseur voor manage ment in de nen-prnflt sector De nieuwe woningstichting heeft bij aanvang een bezit van circa 16.000 huurhuizen en enkele hon derden bedrijfsruimten. Daarmee is ze veruit de grootste huisbaas van de regio. In de komende jaren zal een deel van het bezit worden afgestoten of vervangen door koopwoningen. Voorlopig blijft gewerkt worden vanuit de be staande kantoren aan Schiedam- seweg en Emaus, maar er wordt gezocht naar een nieuwe centrale vestiging voor de gehele organisa tie. 'Waterweg Wonen' gaat er, vol gens Pluimer en Theissen, vanuit dat het gemeentebestuur van Vlaardingen in 1999 het Stads plan rondmaakt met een visie op de toekomst van de stad. „Wij kunnen in elk geval niet nog een jaar wachten en zouden graag in overeenstemming met die ge meentelijke visie onze nieuwe or ganisatie laten starten," zegt Plui mer. Morgen in het Rotterdams Dag blad een interview met Ben Plui mer en Ans Theissen. praktijk zal dit probleem echter weieens mee kunnen vallen, staat in een notitie van de afdeling ver keer van de gemeente Vlaardin gen. Want Stadspoort Vlaardin gen voorziet ook een vrije bus baan ten zuiden van de Mr. L. A Kesperweg die direct aansluit op het Stationsplein. Van de vijf buslijnen die nu nog van de kruising gebruik maken, vervallen er dan drie; 82, 125 en 126. De aanleg van de rotonde heeft op deze buslijnen dus geen invloed. Anders ligt dat voor buslijn 56 die vanaf de Schiedamsewegkomten dan over de Van Hogendorplaan z'n route vervolgt. Om te veel op onthoud te voorkomen zou een speciale busstrook moeten wor den aangelegd, waarvan ook bus 52 in één richting gebruik kan maken. Tot slot wijst het door de gemeen te ingehuurde bureau er nog op dat een rotonde niet goed is te combineren met het - vernieuw de- Stationsplein. Weinig ervaring Daar komt dan nog bij dat om de drukte in de ochtend- en avond- spits enigszins goed te kunnen opvangen er wel een zogenoemde tweestrooksrotonde moet worden aangelegd. Die kan ongeveer tweeduizend voertuigen per uur aan en dat is genoeg om ook de spits in 2010 aan te kunnen. In die cijfers is rekening gehouden met een toename van het aantal auto's van 73 procent op die plaats. Een rotonde met één baan zou die druk bij lange na niet aankunnen. Probleem is echter, zo signaleren de verkeersambtenaren van het stadhuis, dat gr in Nederland nog maar weinig ervaring is opgedaan met het ontwerp en functioneren van tweestrooksrotondes. Daar om zijn de ambtenaren 'zeer te rughoudend' en verdient volgens hen een traditioneel kruispunt met verkeerslichten de voorkeur. Daar komt nog eens bij dat in hun ogen het langzaam verkeer in de problemen komt, óf voor proble men zorgt. In de ochtendspits ste ken bijvoorbeeld bijna tweehon derd (brom)fietsers per uur de Mr. L. A Kesperweg over. Omdat een ongelijkvloerse ver keersafwikkeling technisch hier niet mogelijk is, resten er twee op lossingen: het langzaam verkeer krijgt voorrang, of het autover keer -1200 in getal in het spits uur- mag eerst. In beide geval len levert dat problemen op voor de ander; of er is geen doorkomen aan voor de (brom)fietsers, óf er kan slechts mondjesmaat een au to door de stoet langzaam verkeer heen. „In beide situaties ontstaat een verkeersonveilige situatie," stellen de ambtenaren vast. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam heb- 1 ben 'er geen beboette aan het oordeel van Binnenlandse Za ken over het elektronisch stem men te vragen'. Dat antwoorden ze op schriftelijke vragen van de fracties van AOV en SP naar aanleiding van de verwarring rond de stemming over de ge meentebegroting voor volgend jaar. Dat gebeurde in de nieuwe raadszaal vuur het eerst elektro nisch. Het probleem daarbij was echter dat op deze manier niet duidelijk is wie voor of tegen heeft gestemd; alleen de uitein delijke uitslag wordt aangege ven. AOV en SP hébben over de gel digheid en openbaarheid van de belangrijkste stemming van het jaar in de raadszaal vragen ge steld aan b en w, nadat door hen geraadpleegde "kenners van staate- en bestuursreéht, be stuurskundigen, 'vNG, ministe rie van Binnenlandse Zaken, ge meentewet ea reglement van or de' geen uitsluitsel konden ge ven. - Het antwoord van 'en' wethouders is wat a betreft in elk" gévtf duidelijk: „Wd hebben geen twijfel óver de rechtsgeldigheid van de besluit vorming," antwoorden ze aan AOV en SP. De basis vah die ze kerheid wordt verder niet echt onderbouwd. Behalve dat als de gemeenteraad of welk afeonder- lrjfc lid ook tjjdens een (elektro nische) stemming 'behoefte heeft aai hwöelijkesternimng, hem of baar dat instrument ter beschikking 'staat Ban -wotdt duidelijk wie veor of tegen een bepaaldvoorstelis. Overigens «zeen boen w dok- naaaU tóe dstin de eerste de tes te commissievergadering,, niit alle fractievoorzitters hét elek tronisch stemmen én eventuele nader te stellen regels aan de er de kernen. „De orde te de'raad wordt bepaald door de .raad? voegt het college daar .voor de volledigheid aan toe. En daar heeft in elk geval het dagelijks bestuur het ministerie van Bin nenlandse Zaken niet voor nó dig- Noem nu «en v automatische Dagblad en ontvang twee kaartje* Kerstctrcus Ahoy'voor donderdag 24 december cadeau^ r 3 maanden voor 79,-) Naam; Adres: Postcode: Telefoon: Bank/glronr.: Voorl: Nr: Plaats: jn/vl i i (t.v.m. controle bezorging) Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naan Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service t Antwoordnummer ±579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1