&porfe Missie-Hartford is geslaagd, einde oefening voor Eltingh Bana... A C De zoete wraak van Martina Hingis Glaucio al maanden zonder club 'Koeman nog vóór kerst naast Van Gaal op bank' Bankzitter krijgt bij Ajax 5 ton aan premies Marinus Rotterdams Dagblad Door René van Hattum Hartford Op 'Another one bites the dust' van Queen kwamen Jacco Eltingh en Paul Haarhuis op voor hun laatste klus. Zelf uitgekozen dat nummer. Normaal ma ken ze hun opwachting op Mr. Jones van Country Crows, maar dat nummer hadden ze in Hartford niet. 'Weer een tegenstander die in het stof bijt', dat was ook mooi. Het gebonk aan het be gin, lekker imponerend. Mark Knowles en Daniël Nestor stribbelden daarna in de finale 143 minuten tegen, maar waren nooit echt partij voor 's werelds beste tenniskoppel (6-4, 6-2, 7-5). Om vier uur Amerikaanse tyd na men Eltingh en Haarhuis af scheid met een nieuwe wereldti tel, de tweede na die van 1993. Missie Hartford is volkomen ge slaagd. Tranen? Geen tranen. Alleen veel vreugde. Wat gekke heupbewe gingen en weer dat priemende vingertje van Eltingh in de lucht. Voor de 48-ste keer in zijn loop baan. Hij won ook vijf dubbeltitels zónder Haarhuis en in zijn eentje nog vier toernooien. En altijd weer dat vingertje. Na de beslissende slag knuffelde Haarhuis zijn tennisvriend, die in zijn laatste toernooi behoorlijk wat werk voor zijn rekening nam. Haarhuis was afgelopen week niet top. Wist hij zelf ook. Eltingh wel. In de finale stonden ze er in eens weer allebei, Een perfect dubbel dus. Acht breekpunten creëerden ze in hun laatste duel, vier daarvan werden benut. Goeie score, Know les en Nestor scoorden nul uit vier. Dat de eindstrijd nooit zinde rend kón worden, stond eigenlijk bij voorbaat vast. In negen onder linge duels gingen de 'Dutchies' maar één keer onderuit. „Twee jaar geleden wonnen we één keer," mompelde Daniël Nestor. „Maar hoe we dat gedaan hebben, weet ik absoluut niet meer. Ze zijn de besten, beter is er niet." Jacco Eltingh wist al een tijd dat hij de juiste beslissing had geno men om na dit seizoen te stoppen. Dat herhaalde hij gisteren nog een keer, met een cheque van 500.000 gulden in zijn hand. „Zo'n jaar als dit beleef ik nooit meer. Het is een droom die uitgekomen is". De laatste dagen van hun samen- „Zehadden het altijdovervrou- wen, uitgaan, auto's, dure kie ren, Ze bezaten draagbare tele foonseen aardige portefeuille aandelenenzekaddenvaakeen vriendin die de vrouwen met mooie kleding probeerde de toef af te steken. Allemaal zaken die me geen bal interesseren Ik draag zelfs geen horloge, laat staan een oorbel, en mijn vrouw blijft liever thuis bij de kinde ren," Willem ITer Marcel Valk in VI over zijn Volendam-tijd. „Op een EK, WK of bij de Olym pische Spelen hoort liet beste team van het land te spelen voor een tnaanmcza* n-sultant, Mscr de besten spelen niet. He zet bin nen een week een ploeg in het veld die dit team met 3-fl de zaal uitveegt." Oud-volleybalinternational RonBoudrie in de Volkskrant. „Slechtseenkeerhaddenweeen conflict. Toen wilde ze niet luis teren, deed ze haar best ntet in het water, haar sets deugden niet Jkbenhet zwembad uitge lopen. Ik was nog geenhonderd meter weg of daar kuxim ze aan getrippeld, in haar badpak, op haar blote voeten in de sneeuw. Zegafmegelijk,zehadhaarbest niet gedaan" Erik de Bruin, echtgenoot en coach van zwemster Michelle Smith. „Van half zes tot kwart over acht, daarna hebben we ontbe ten, ons omgekleed, en zijn we naarhetstadhuisgegaan. Nade trouwerij was er een lunch in de tuinvan mijn ouders. Daamais Micheüegaanslapenomvewol- gens weer tweeënhalf uur te trainen." Erik de Bruin over de training op hun trouwdag. ,Je verwacht een stijve bende, waarbij je eerst drie keer moet nadenken voordat je wat zegt Nee, dusDie Claus is echt heel andersdandat-ieoverkomt. Hij stond gewoon grapjes te maken QverzijnzQon.DaldieAlexmet ai njn/uncwts torn vooral niet moest denken dat hij er al was." Gianni Romme in Panorama over zijn ontmoetingen met koningin Beatrix. Vreugde in de tenniswereld 2: Martina Hingis, nietde lijstaanvoer der bij de vrouwen, wél de officieuze wereldkampi oen. Foto Kathy Willens/ Maandag 23 november 1998 Vreugde in de tenniswereld 1: Paul Haarhuis en Jacco Eltingh: in alle opzichten het beste dubbel van 1998. FotoPautvreeker/ANP werking was niet anders geweest dan al die andere weken waarin Haarhuis en Eltingh de afgelopen zeven jaar de wereld hadden rondgereisd. „Het is een geweldig gevoel om onze samenwerking zó af te sluiten. Aan de andere kant denk ik dat het nu pas raar voor om wordt," zei Haarhuis. „Het WK was voor mijn gevoel gewoon zoals die andere vijf WK's die we hebben gespeeld. Ik heb er de he le week niet eens by nagedacht dat het de laatste keer was." Eltingh voelde zich met de che que en het kristal in de hand toch een beetje of hij net gescheiden was. „Maar gelukkig hebben we thuis allebei nog een vrouw." De tennisser uit Epe beleefde de laatste avond op weg naar de laat ste klus evenmin anders dan an ders. „Het was net als anders. Beetje eten, beetje slapen. De din gen die je altijd doet bij een in- doortoernooi." Nee, ze hadden niet gekeken wie hun tegenstan ders in de finale zouden worden. Dat deed coach Reijnders. El tingh: „Ik kijk nooit naar tennis." Even slechts had Eltingh kriebels gevoeld, dat was voor de halve eindstrijd, toen hij zijn spulletjes klaarlegde. „Ineens dacht ik, shit als we verliezen kan dit de laatste keer zijn dat ik dit zo doe," Hun optreden was goed in Hart ford, maar niet top, erkende Haar huis. JBegin dit jaar vraten we ie dereen op. Toen was één kansje genoeg. Nu was het allemaal wat minder, hadden we meer kansen nodig. Misschien komt dat omdat we sinds de US Open niet alles hebben gespeeld, wat we hadden kunnen spelen". Gisteren waren de redes voor Jac co Eltingh kort en bondig. Zijn af scheidsreceptie had hij vrijdag al gehad na de zege op de Woodies', In zijn eentje - Haarhuis zat op zijn gemak op een bankje terzijde - moest hij middenin de immen se zaal alle loftuitingen aanhoren. Hoeveel titels hij wel niet had ge wonnen en hoe groots hij ook als enkelspeler was geweest. „Hou op," zei hij op een gegeven mo ment, „of ik krijg helemaal een kop als een boei." De staande ovatie en de tien mi nuten durende afscheidsfilm, die op supergroot scherm boven het centre court werd gedraaid, deden hem wel wat. Maar tranen waren er niet, Wel kippenvel. Ook bij zijn vader op de tribune. Zoon Jacco 2ei nog dat hij overvallen was door de hulde. „Het hele jaar, bij vele toernooien heb ik geweigerd om een af- scheidspraatje te houden. De or ganisatie hier in Hartford het om die reden ook maar niet gevraagd. Daarom werd ik er door overval len, toen tk toch moest opdraven. Maar bij deze laatste gelegenheid heb ik het met plezier gedaan. Een mooier afscheid had ik niet kunnen wensen." New YorkTachtig weken voerde Martina Hingis de wereldranglijst aan. In oktober werd ze in Filder- stadt afgezet door Lindsay Daven port. De 22-jarige Amerikaanse werd enkele dagen geleden bo vendien uitgeroepen tot beste speelster van het jaar. Dat was tegen het zere been van Hingis. De 18-jarige Zwitserse ging op zoek naar sportieve wraak. Een betere gelegenheid dan de Masters in New York was niet voorhanden. Hingis vond haar revanche. In de finale ver sloeg ze gisteravond Davenport m vier sets, 7-5 6-4 4-6 6-2. Ze won er de eerste plaats op de wereldranglijst niet mee terug, maar verdiende wel de officieuze wereldtitel - én één miljoen gul den. De toernooizege in Madison Squa re Garden was de eerste voor Hin gis in zes maanden. Het was bo vendien de titel die ze nog ont beerde op haar erelijst. Zoals Roland Garros als enige Grand Slam ook nog ontbreekt. Met de overwinning reancheerde ze zich bovendien voor haar ver lies tegen Davenport in de finale van de US Open. „Lindsay sloeg me van de eerste plaats op de rankings," lachte de Zwitserse na haar triomf. „Maar volgend jaar wil ik die plaats her overen. Dat wordt mijn doel." Hingis beëindigde het seizoen met vijf toernooizeges, inclusief de Australian Open Ze verdiende 3.175.631 dollar aan prijzengeld, waarmee ze voor het tweede jaar op ry de grens van drie miljoen dollar brak. Voor Davenport was 1998 een bij zonder tennisjaar. Ze won zes toernooien, waarvan vyf sinds ju li. ..Dit was het jaar van mijn door braak," keek ze terug. „In deze fi nale speelde de vermoeidheid mee. Het was niet mijn beste wed strijd. Ik ben een tikkeltje teleur gesteld maar dat ebt na een uurtje wel weg." Steffi Graf Davenport maakte zaterdag op weg naar de eindstrijd een einde aan de ongeslagen reeks van Stef fi Graf, 6-1 2-6 6-3. De 29-jarige Duitse won in de laatste drie we ken twaalf duels in serie. Tegen Davenport gaf haar lichaam de strijd in de derde set op. Op 3-3 werd behandeld vooreen blessure aan het bovenbeen, ze kreeg krampverschijnselen en onder haar rechtervoet zat een blaar ter grootte van een rijksdaalder. „Toch," zei Graf', „is er maar één woord dat mijn gevoelens in de laatste drie weken weergeeft: on beschrijflijk. Dit was een droom, die ik niet voor mogelijk had ge houden." Door haar prestaties keert Graf, die het seizoen begon als 91e van de wereld, terug in de top-tien. Hingis vloerde Spirlea in de halve finales, 6-2 7-6 (9-7). In de tweede set kwam ze terug van de achter stand van 5-1. In de tiebreak ver zuimde de Roemeense toe te slaan op twee setpunten, 6-4. Hin gis die in de vorige vijf ontmoetin gen geen set afstond aan Spirlea, ging alsnog aan de haal met de ze ge: 9-7. De Braziliaan Glaucio was deze week even terug in de Kuip, De kleine Zuid-Amerikaan staat offi cieel nog altijd onder contract bij Feyenoord. Voor hem is echter geen plaats in de selectie en daar om zoekt hij al maanden naar een dub in zijn vaderland. Feyenoord is bereid hem uit te lenen, maar de clubs staan niet in de rij voor de aanvaller die onder Wim van Hanegem bij Feyenoord debu teerde. Rob Baan: „Hij wil niet terug naar Europa. Glaucio heeft inmiddels een nieuwe zaakwaarnemer en samen blijven ze kijken of er in Brazilië mogelijkheden zijn. Hij staat nog tot 2000 bij ons onder contract. Hij traint in Brazilië een beetje voor zichzelf." Feyenoords bestuurslid techni sche zaken zegt dat er nog geen verandering op komst is in de si tuatie van Igor Komejev, Pablo Sanchez en Fernando Picun. Maar hij vindt ook dat de spelers het een beetje aan zichzelf te wij ten hebben dat zij bij Feyenoord apart moeten trainen. „Ze hebben meerdere kansen gehad om te verhuizen naar een andere club. Maar de heren wilden zelf niet Ja, dat waren mindere clubs dan Fey enoord. Maar je wilt toch voetbal len of niet? Ik wil zelf nog wel in Sparta 8 spelen..." De KNVB heeft nog altijd geen speeldatum gevonden voor NAC- Feyenoord. Feyenoord heeft in middels begrepen dat het duel wel in zijn geheel wordt overge speeld. maar bevestiging daarvan moet nog komen. In principe speelt Feyenoord nu nog vijf duels in precies vier weken. Het volledige programma tot het ein de van dit jaar: 29/11 Sparta uit, 6- 12 NEC thuis, 10/12 RKCuit, 13/12 Vitesse uit en 20-12 Ajsxthuis. Feyenoord heefteen aanbieding om in de winterstop naar Tunesië af te reizen. Zekerheid over het doorgaan van die trip krijgt men later deze maand, anders kiest Leo Beenhakker voor een verblijf in Zuid-Spanje. De spelers gaan liever naar Sicilië, waar ze het in januari zo troffen met het weer. Sparta-tral- nerHans van der Zee tegen scheidsrech ter De Graaf na de wed strijd tegen AZ: „Zeg, scheids, hoe laat heb jij het? iedereen zegt tegen mij dat het al vijf voor twaalf Is. Foto Co r Vos Nog voor de feestdagen zal Ro nald Koeman over een trainers- pas beschikken die ook in Span je rechtsgeldig is. De Spaanse media zeggen die informatie te hebben uit de hoogste regionen van de dub. Koeman schokte de gemoederen in de Catalaanse voetbalwereld door zijn onvrede over zijn werk bij Barya te venti leren. Hij maakt zich kwaad over de Spaanse bureaucratie die zijn Nederlandse trainersü- centie niet erkent. De hulptrainerzwakte zyn uitla tingen, gedaan in de Nederland se pers, wat af toen hij merkte dat er veel beroering door was ontstaan. „Ik moet in het ver volg beter op mijn woorden let ten, want ik weet dat ik een type ben dat snel dingen zegt," aldus Koeman. Hij ontkent spijt te hebben van zijn terugkeer naar Barcelona. „Ik voel me noch door Van Gaal, noch door de dub bedrogen. Ik ben hier uitermate tevreden, maar vind het wel triest dat ik niet op de bank mag zitten." Koeman heeft ook met Louis van Gaal gesproken om hem uit te leggen dat het niet zijn bedoe ling is geweest 'een vuurtje te stoken'. Niettemin lijkt de al dan niet bewust geplande me dia-actie van Koeman toch ef fect te sorteren, öp hoog niveau wordt nu druk uitgeoefend op de Spaanse voetbalautoriteiten om de regelgeving voor de erken ning van buitenlandse trainers te versoepelen. Sparta gaat tijdens de winter stop van 24 tot 31 januari op trai ningskamp op Cyprus, mits er een clubhuis in de nabijheid van het trainingscomplex kan worden ge vonden. Binnenkort gaan manager Charles van der Steene en clubarts Casper van Eijck pools hoogte nemen. Diezelfde Casper van Eijck komt steeds vaker op de motor naar het trainingscompex Spar- tanello. Vandaar dat hij zich de bijnaam van 'motormuis' heeft verworven. JanBossink, Sparta's voorzitter, heeft vergeefs Danny Blind bena derd voor de functie van tech nisch directeur. Ron van den Berg, trainer van het Vlaardingse Zwaluwen, is een serieuzer kandidaat. Evenals Mi chel Valke, wiens naam eveneens op het Kasteel circuleert. Een AZ-supporter op de nieuwe West-tribune op Spangen: „SP- AZ-TA" Henk Klamer, sinds mensen heugenis verzorger van Sparta, verliest nu ook al met tafeltennis van Angelique, de vriendin van John den Dunnen. Het grote aantal buitenlanders in de selectie van PSV leidt soms tot komische stoornissen in de communicatie. Gistermiddag bij de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht (5-0) was Marcos dos San tos een half uurtje 2oek. De Brazi liaanse verdediger meldde zich pas een kwartier na het beginsig- naal bij trainer Bobby Robson in de dugout. Marcos was aanvankelijk tribune- klant bij het duel. Door liet late af haken van Chris van der Weer den, die tijdens de warming up te veel last ondervond van een pijn lijke lies, mocht de Zuid-Ameri kaan alsnog plaats nemen op de bank. Hij bleek echter onvindbaar in het Philipsstadion. Pas na een dringende oproep van '.fs,;'M-'ï" i c - 1 Hans Westerhof was even terug'in Groningen. En hoe. Dé Voormalige trai ner van'FC Gronin gen gaf ter gelégen- heid van ALOjubïle- um een gastcollege over-zijn werk als hoofd, jeugdoplei dingen bij Ajax en deed daarin bok een boekje open over de verdiensten van de. Ajax-voetballers. Spelers die vanuit de eigén jeugd ón- der contract worden genomen, staan me teen al voQrtweeën- Jalve ton (1) op de loonlijst, terwijl een 'gewone' bankzitter als Dean Gorré al leen al aan, premies een half miljoen op- strijkt ,-„Ajax kan niet an- i.ders," legde Wester- -hof zijn gehoor uit '$£ökan de Amster damse dub tenmin ste nog een hoge af- koopsom bij -trans-' fers gedingen. En is de continuïteit van de eigen jeugdoplei ding gewaarborgd. „Daarin steekt Ajax zo'n vijf miljoen gul- den per jaar. Als nu de gebroeders De .Boer. samen voor tachtig miljoen weg gaan, kunnen we weer zestien jaar vooruit" Ajax, benadrukt Westerhof, is niet de enige dub in Neder land die zijn spelers - 'gigantische bedra gen' betaalt „Bij Heerenveen ver- - diende Jon Dahl To- mas son 800.000 gui lders Daardoor kon Heerenveen wel een i transfersom van twintig miljoen be dingen." Westerhof heeft bij :Ajax- ge^ merkt dat voetbal- Iers vaak geen flauw' benul hebben van 1 „'normale' salaris- sen: „Als je vraagt wat een timmerman verdient, denken ze dat dat zeker 80.000 gulden is." Over zijn eigeninkomen deed Westerhof geen con crete mededelin gen: ,Jn elk geval niet zo veel; als 'de spelers." de PSV-speaker in de 2esde mi nuut van de wedstrijd schrok Marcos wakker. Met een moeiza me glimlach het hij zich omge kleed en wel alsnog aan de rand van het vela zien. De zichtbaar ge- irriteerde Robson liet zyr ian- koop wijselijk niet invallen Willem U-trainer Co Ao.iaanse gaat woensdagavond 2 december in op de uitnodiging van zijn korf- balcollega Jan-Sjouke van den Bos om een training bij PKC bij te wonen. Van den Bos zal dan speci aal voor collega Adriaanse een training inrichten op het één op een-veraeaigen. Mogelijk neemt Adriaanse ook nog een aantal van zijn selectie spelers mee. NAC riskeert een boete wegens het inzetten van een niet speelge rechtigde speler in het duel met Fortuna Sittard (1-1). Zaterdag avond stuurde trainer Ronald Spelbos de 17-jaiige Braziliaan Christiano dos Santos Rodriques als invaller het veld in. Hoewel de aanvaller geen werkvergunning heeft, gaf het bestuur Spelbos toe stemming de speler indien nodig in te zetten. De coach oordeelde dat hij Christiano kon gebruiken. Een boete neemt NAC op de koop toe. 4 De Bredanaars dienden voor dit seizoen bij de Stichting Arbeids voorzieningen het verzoek in twee jonge Brazilianen in het eer ste elftal te mogen opstellen. Christiano en zijn 17-jarige land genoot Sergio Pacheco de Olivei- ra. De laatste zat tegen Fortuna op de bank, maar hoefde niet in actie te komen. Het verzoek van NAC werd afge wezen. Pas bij achttien jaar mag een niet-EU-speler in actie komen in een eerste elftal. NAC bepleitte echter dat de twee uitzonderlijke kwaliteiten hebben. In een derge lijk geval kan Arbeidsvoorzienin gen op die grond toestemming verlenen, zoals in het verleden met ajacied Kami en PSVer Ro- naldo gebeurde. Het spelen van oefenwedstrij den door nationale teams is een verspilling van tijd en energie. Dat meent de Duitse toptramer Ottmar Hitzfeld, sinds dit seizoen bij Bayem München. „Het is zinloos," stelt hij in de Duitse krant Welt am Sonntag. „We kunnen vriendschappelijke wedstrijden missen als kiespijn." Ate bijna zo'n vijfjaar gele den de keuze had moeten maken tussen Marinus Dijkhuizen en Edgar van der Roer, had ik voor de zoon van de voormalige keeper gekozen. Dat deed Sparta ook. „Scouten blijft moeilijk en vaak een kwestie van geluk," zeggen zij, die wekelijks bij weer en ontij langs de lijn bij een onbeduidend partytje staan teneinde de 'gou den' tip na te trekken. Marinus Dijkhuizen had nog wel in Sparta's bestuurskamer met voormalig technisch directeur Henk Hendriks zijn mogelijkhe den besproken. Maar in alle be scheidenheid had de van Excelsi or Maassluis afkomstige 's-Gra- venzander laten weten, dat hij toch nooit het eerste elftal zou ha len. Bovendien kreeg hy géén en Ed gar van der Roer wèl een contract aangeboden. De lange Marinus Dijkhuizen had op het Kasteel bovendien een veel minder zelfbewuste indruk ge maakt dan de zelfverzekerde Ed gar van der Roer, die rechtstreeks vanuit zijn stamcafé naar Span gen was gereden voor zyn con tractbesprekingen. Wat kan een mens zich soms toch vergissen. En dus koos Marinus Dijkhuizen voor Excelsior, dat hem wel con tracteerde en waar hy het vertrou wen genoot van trainer Rob Baan. Hij kwam in zyn eerste seizoen zelfs tot de alleszins respectabele productie van zestien doelpunten, het jaar erop nog tot twaalf, maar desondanks werd hij bijna weke lijks beschimpt als hij weer eens ruzie had gemaakt met de bal. Zyn motorisch gestoorde manier van voortbewegen, zijn hande- bngssnelheid en zyn beperkte combinatievermogen deden Ex celsior besluiten hem na twee sei zoenen geen contract meer aan te bieden. En ook omdat Marinus Dijkhui zen toch geen potentiele spits zou zyn voer Feyenoord, waarmee in middels een samenwerkingsver band was aangegaan. Waarna Excelsior vervolgens de JoegoeslaafMiroslav Stefanovic van Volendam aantrok. Han Berger zag als trainer van Cambuur echter wel degelijk mo gelijkheden in Marinus Dijkhui zen, die een opmerkelijke ontwik keling doormaakte. Hij loopt inmiddels wat soepeler, zijn motoriek is verbeterd, hij is nóg kopsterker geworden en het allerbelangrijkste vooreen spits: hij scoort regelmatig. Al was dat zaterdagavond tegen Feyenoord ui de Kuip in eigen doel, Bij Excelsior zal men zich nog wel eens achter de oren krabben, dat het de slungelige 's-Gravenzan- derzo gemakkelijk heeft laten vertrekken. Bij Han Berger roept hij herinne ringen op aan René Eijkelkamp, de lastig te bespelen, wat houterig ogende spits van Schalke 04, voor wie bij PSV geen plaats meer was, en dat daarvan op gezette tijden nog wel eens zijn spijt betuigt. Mij doet Marinus Dijkhuizen in zijn ontwikkeling in de verte den ken aan Kees van Kooten, des tijds de stoere stormram van Her mes DVS, die toen ook alleen maar kon koppen, maar bij het Franse Lille, Telstar en Go Ahead Eagles zo'n progressie doormaak te, dat hij zelfs nog het Neder lands elftal haalde. Dat zal voor Marinus Dijkhuizen niet zijn weggelegd met al die kwalitatief veel beteregeneratie- genoten. En dat beseft hij zelf ook. Wat kan een mens zich soms toch vergissen. Van een avondje stappen zijn ze geen van beiden vies. Alleen loopt Edgar van der Roer - inmiddels bij ADO Den Kaag - nog altijd liever drie polonaises dan één keer op een op het oog on bereikbare terugspeelbal

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8