sm Thanksgiving met po Nog meer primeurs: vino en olio novello 'Losmakertjes van de tong' Beaujolais Nouveau wijnen makers Zoete en zure koolsalade t °pkok Dênoaesi pewoaetsm; c,emm „lp qmwtwsm. opzjxneu. zeeimiStimNc; - voozmsemm If .Q0B>onsam&i jg Gmew momm mms. waaimem. fij■uJiS BBÊÊSÊÊ I Dins^a§ 24 e[jé±[3 Keuken Dinsdag 24 november 1998 pompoentaart; rechts ka! Stan schijfjes citroen marijn olijfolie In deze rubriek proeft Albert de Jong wijnen uit alle regjo's waar ook ter wereld. Elke week houdt hij flessen tegen het licht die gekocht zij n bij de slijter 'om de hoek', bij supermarkten en bij de gespecialiseerde wijnhandel. Vervolgens zal hij proefondervindelijk vaststellen welke wijn de beste prijs/kwaliteitverhouding heeft. De Jong exploiteert wijn- annex eetbar De Zilvervloot in Delfshaven. Hij publiceert regel matig in vakbladen als Perswijn, Proefschrift, het Slijtersvakbladen Lekker Eten Drinken. Door Wina Bom November mag een sombere maand zijn, van grijze wolken luchten, mist en regen en soms een hevige storm, het was, toen we nog naar de seizoenen leefden en aten, toch ook een maand van dankbaarheid en vertrouwen. De oogst was veilig binnen, het var ken geslacht, hammen en worsten hingen in de schoorsteen en de zolder geurde naar appelen: we konden de winter met een gerust hart tegemoet zien. En zo vierden we in blijdschap op 11 november het feest van Sint-Maarten, waar voor de gemeste gans werd ge slacht en het fust met nieuwe vqjn aangeslagen. De gans is echter een vergeten ge dierte geworden (behalve voor de foie gras), de nieuwe wijn is ver- eommercialiseèrd tot de schrome lijk overschatte beaujolais pri meur en Sint-Maarten is geen vro lijk eetfeest meer, maar een snoepfeest voor de kinderen die met lampions langs de huizen ko men zingen van 'Sint-Maarten, de koeien hebben staarten'. Het goede oude feest van dank baarheid voor de oogst leeft ech ter nog wel in de VS en dan vooral bij de nazaten van de Pilgrim Fathers in Massachusets. Daar werd het door de om religieuze re denen uit Europa gevluchte im migranten voor het eerst gevierd in 1621 op de laatste donderdag in novemberde Pilgrims tezamen met de Indianen van de streek, het volk van het stamhoofd Mas- sasoit Hierover schreef een tijd genoot:",,De oogst was binnen, on ze gouverneur zond er vier man nen op uit om wild gevogelte te schieten zodat wij te zamen kon den vieren dat de vrucht van onze arbeid was binnengehaald. Op één dag schoten de vier zo veel wilde vogels, dat we, met nog iets erbij, er met het gezelschap bijna een week van konden eten." De 'wilde vogel', die hier in over vloed rondliep, was wat de India nen noemden de furkie, door de Pilgrims verbasterd tot turkey, de kalkoen, die zodoende het tradi tionele gerecht werd voor de nog altijd op de laatste donderdag van november gevierde Thanksgi ving; deze maand dus de 26e. Zo populair was dit wonderlijke ge dierte, dat Benjamin Franklin (1706-1790), één van de grote strij ders voor de onafhankelijkheid van de VStoen nog een Engelse kolonieeens geschreven heeft, dat men eigenlijk de kalkoen moest kiezen als symbool van de nieuwe republiek in plaats van de adelaar. Kaasdoek Voor het grote feest nam men een stoere kalkoen van zes k acht kilo. Hij werd gevuld met kastanjes of met gehakt, vermengd met mais- brood. Vervolgens gewikkeld in enkele lagen in gesmolten boter gedrenkt kaasdoek (een uitste kende manier om uitdrogen te voorkomen!), en in de oven gebra den, waar men de tijd voor moet nemen - vyf zes uur. Toen de Pilgrim Fathers eenmaal goed gevestigd waren in Massa chusetts en de aristocratie van de VS werden, kreeg ook de kalkoen aristocratische trekjes. Drie da gen lang vóór het slachten kreeg hij drie maal daags een walnoot voor een fijne notensmaak en ééns per dag een glas sherry om het vlees mals te maken zoals het kookboek van Mrs. Stephen Field (1890) aanraadt. De 'wat eenvoudiger en zuinige Pennsylvania Dutch (geen af stammelingen van Nederlanders, zoals men zou denken, maar Duit se immigranten - Dutch als ver bastering van Deutsch) gebruik- Zij trokken er een heerlijke soep van met bleekselderij, wortel, ui, rijst en peterselie.'Kari'Vhn-paB komen na de kerstkalkoen, Even onmisbaar als de kalkoen is de pompoen voor Thanksgiving. Net als de kalkoen was de pom poen iets nieuws, dat men door de Indianen had leren kennen, maar waar men iets heel eigens van 4 maakte, de pumpkin-pie. De basis is een taartbodem zoals voor ap peltaart. Het gaat om de vulling. De pompoenen, uitdagend oranje, liggen te kust en te keur te pron ken by groentenwinkels en op marktkramen, en nu velen pom poenen in eigen tuin kweken zou deze heerlijke taart een mooie af wisseling kunnen zijn voor de We zitten Weer middenin de me diahype rond de Beaujolais Pri meur, tegenwoordig Nouveau ge heten; de fruitige nieuwkomer die, net als haring, elk jaar lekker der schijnt te zijn. Voor de consu ment is het bijna verplichte kost, het proeven van 'de primeur'. De industrie houdt dat beeld zorgvul dig in stand, want er is geen wijn waaraan zij zo gemakkelijk geld kan verdienen. Na de oogst krij gen de druiven een verkorte ver gisting en binnen enkele weken heeft de producent kant en klare wijn. De Beaujolaisstreek omvat onge veer 22.000 hectare wijngaard die goed is voor rond de 150 miljoen flpqspn waarvan een Toot deel snel en vlot als primeur wordt ver kocht, Voor rode Beaujolais (er wordt ook rosé en witte wijn ge maakt) wordt de druivensoort Gamay gebruikt. Deze druif geeft een lichte, soms mediumvolle wijn die met name door z'n frrn- tigheid velen bekoort, Behalve de primeur kent de streek tien seri euze cru's (geklasseerde wijnen) als St. Amour, Cóte de Brouilly en Moulin a Vent. Deze zijn soms wat voller van smaak en hebben meer persoonlijkheid dan reguliere Beaujolais. Soms staat de toevoeging Villages op het etiket Deze 'betere' Beau jolais komt voornamelijk uit het noordelijke deel van de streek. Een veertigtal dorpen heeft daar het recht deze toevoeging te ge bruiken, mits de wijnen minimaal tien procent alcohol hebben en de wijnboeren genoegen nemen met een mindere opbrengst per hecta re. - Beaujolais-Villages Primeur, Abel Pinchard, 1998. Gekocht bij: Albert Heijn, Slinge 191, Rotter dam. Prijs: 7,95. Frisse kleur purper. Bananen- geur, afkomstig van de toege voegde (gekweekte) gistsoort. Be scheiden frambozen, bessen. Ech ter: schrale bek wijn. Waar is het lekker sappige fruit dat in Beaujo lais Nouveau hoort te zitten? Warmte in de afdronk, afkomstig van een te hoog alcoholpercenta ge. Het extract van de wijn kan dit niet dragen, kortom: hier is ge- chaptaliseerd (suiker toegevoegd tijdens de gisting om een hoger al coholgehalte te verkrijgen). 2. Beaujolais-Villages, Domaine de Fontalognier, Gilles et Nel Ducroux, 1998. Gekocht bij: Jan van Breda, Westerkade 29, Rot terdam. Prijs: 12,50. Jong, fris, paars van kleur. Neus die doet denken aan roquefort en verder wat (ypmrcentreerde fram bozen. Lekker sappig glas wijn, maar de impressie van kaas proef je ook terug in de smaak - of ver beelden we ons dat? Niet zo gul en sappig als de cuvée die we hier vo rig jaar kochten. 'T is 'm dit keer niet! 3. Beaujolais-Villages, Jaques Dépagneux, 1998. Gekocht bij: Elshof, Kortekade 63-69, Rotter dam. Prijs: 14,95. Dun in de kleur. Bescheiden fruit (bessen, frambozen). Slappe wijn; dit is een dunne weglebberaar, Is 'm ook niet, 4. Beaujolais-Villages, Georges Duboeuf, 1998. Gekocht bij: Pla- tenburg, Goudsesingel 332, Rot terdam. Prijs: 14,95. Volle kleur paars. Dikke neus van rijp rood fruit (kersen, bramen) en alles wat je van een goede pri meur mag verwachten. In de smaak behoorlijk wat zuur. Niet dat het echt stoort, maar wel een te hoog gehalte. Mist ook dikte. Jammer, maar ook deze primeur gaat aan ons voorbij. Conclusie: Volgend jaar doen we 't nog eens over! De Beaujolais Nouveau is in ons land, maar er zijn nóg twee primeurs die wor den omarmd door de hore ca en de detailhandel: de vi no novello, de Italiaanse primeurwijn en de olio no vello; olie van de eerste olijfoogst In De Engel, de winkel voor wijn, olie en azyn aan de Rotterdamse Van Oldenbameveltstraat, arriveerde dit weekeinde een 25 liter blik uit Itali aanse provincie AbruzzL Voor de liefhebber, want vooral geoefende olijfolie proevers schijnen de smaak te kunnen waarde ren van de novollo die tradi tiegetrouw bestemd is voor de plukkers van olijven." Heeft de eerste Beaujolais een vriendelijk en fruitig karakter, olio novello is vol gens Martijn Lenselink van De Engel pittig en krachtig. „Dit is de meest pure olijf olie die er is, gemaakt van de eerste oogst, dus ook van nog niet helemaal rijpe olij ven. De olie wordt op tradi tionele wijze geperst; door een steenmolen die warmte afgeeft Normaal gesproken wordt de olie afgeblust met water, maar by de novello gebeurt dit niet. Nadat de olie is af gekoeld, gaat hij onmiddel lijk op transport." De novello 'de meest groene olijfolie die je kunt krijgen' kenmerkt zich door een branderige, pepe- rige smaak: „Je moet 'm ook niet verhitten, daar voor is de olie te agressief. Je kunt er vis die je hebt ge- poceerd mee afblussen - of er gewoon met een stuk brood in dopen... in Italië werd het, heb ik begrepen, jarenlang gebruikt als me dicijn, want je schrikt er echt wakker van!" De primeur onder de olijf olie kost, zolang de voor raad strekt, 33 gulden per Uter. Martijn Lenselink vult de flessen met 'primeu- rolle'. Foto Niels van der HoeveiVRotterdama Dagblad SNUD 1 RODE KOOL £N 2Q£SCmPÏE maas izmutaj 1KCNEWH- Sui. 2KDPJ£SHAVCMtS£ 1/2 HOPJE WJM2UN wsTe®> mrmmi qcptersamis/m nH£0£P£L20UT mwMm- MIX DB SAIADE amnape mme. VOOR 2-10 P£RS. Het zijn geen serieuze voorge rechten, maar voorboden die de tong wakker moeten maken. Het kunnen bescheiden, hartige versnaperingen zijn zoals plak jes salami, stukjes pittige kaas of groene olijven, maar ook sub stantiëlere gerechtjes als gegra tineerde mosselen, gevulde rol letjes aubergine, gemarineerde garnalen of gesauteerde padde stoelen. Bij ons worden ze gewoon hap jes genoemd, maar in landen rondom de Middellandse Zee vallen ze onder de noemer tapas (Spanje), hors d'oeuvres of en- trées (Frankrijk), antipasti (Ita lië), mezze (Griekenland, Tur kije en Midden Oosten) en mu- kabalatt(Noord-Afrika). Achter deze gerechtjes steekt meer dan louter het eten er van. In het zuiden van Europa is het een cultuur om deze losmaker tjes van de tong1 de hele dag door te verorberen. Er wordt ook geen glas gedron ken zonder iets lekkers er bij. In Spanje worden in een bar, behal ve een goed glas wijn of sheny, piepkleine gefrituurde visjes verkocht. Bij een glas ouzo op een Grieks terras wordt al snel mosselen met feta of tarama- salata (puree van kabeljauwk uit) geserveerd. En in Sicilië kun je in de kroeg behalve een koud pilsje ook gegrilde arti sjokken krijgen. Maar ook in Nederland wordt de hapjescul tuur steeds populairder. In ver schillende restaurants kunnen de lekkere hapjes uit Zuid-Euro pa worden geproefd, Wie ze thuis een keer wil uitpro beren, kan inspiratie opdoen met twee nieuwe boeken. Joan ne Weir bezocht het Middelland se Zeegebied en verzamelde ruim 170 recepten. Van makke lijke gerechtjes die in een paar minuten klaar zijn als salata mi- choteta (Egyptische komkom mersalade met feta, dille en munt) tot witte gazpacho met amandelen en druiven uit Span je en Syrische gevulde bulgur- kroketten met pijnpitten en spe cerijen. Daarnaast bevat Van tapas tot mezze' wetenswaardigheden over de streek waar de hapjes vandaan komen. Florine Boucher beperkt zich in haar boek 'Antipasti' tot Itali aanse voorgerechten. Uiteraard met recepten voor de fameuze crostini en bruchette, maar ook voor crème van artisjokken, zoetzure paprika's en koude plakjes kalfsvlees met romige tonijnsaus, Florine Boucher: Italiaanse smaken, antipasta, Nijgh Van Ditmar, Amsterdam, 34,90. Joanne Weir. Van tapas tot mezze, de lekkerste hapjes uit de landen rond de Middel landse Zee, Uitgeverij BZZ- TöH, Den Haag, 25,00. ■Vv'jj j V John de Wolf aan zijn filetta Buona Sera. Foto cor vos In hun beroep of andere bezigheid zijn zij smaakmakend. Maar waar houden ze zelf eigenlijk van? Geïnteresseerd als we zijn naar de culi naire geneugten van creatieve Rijnmonders vragen we aan voetballer John de Wolf die tegenwoordig ook eigenaar is van een Italiaans speci aliteitenrestaurant: waarvoor kunnen we je wakker maken? Voor een filetta Buona Sera ofwel ossenhaas waar van alles over heen en omheen ligt. Van gorgon zola, paddestoelen tot aubergines - en dat alles in een heerlijk romi ge saus. Dat vind ik toch zo'n fan tastisch gerecht! Ik ben een echte vleeseter. Ze moeten bij mij niet aankomen met een prakkie zonder vlees. Be ben sowieso niet zo'n aardappel- mens; het liefst eet ik groente met rijst - en vlees natuurlijk. Maar voor de kinderen maakt mijn vrouw er altijd wel een paar aard appeltjes bij. Een bal gehakt vind ik erg lekker, maar ook bijna elk ander stuk vlees. Anders is voor mij een maaltijd niet af.'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8