15 r m 'Bestaan Zestienhoven is pure ego-klopperij' KERSTCtRÖ» iïL^T Rotterdams Dagblad Eendracht onder handen genomen Schiedamse raadszaal krijgt 'portret' Aleida Schiedam wil isolatiekosten tegen vlieglawaai op Rotterdam verhalen Onderzoek naar gratis bewaakte fietsenstalling Maassluis scheidt te weinig d'Engelsche Booragaert toch via Riouwlaan bereikbaar -IE Gegil verjaagt overvallers Auto vernield Dief van 11 jaar opgepakt Inbraak in dierenasiel Onder invloed Inwonertal Schiedam stijgt Abonneeservice D66 pleit voor parkeren onder de grond, desnoods tegen betaling bijeen winterabonnement v<9n3maanden voorslechts ƒ79. JzT Cateringservice Hetwy Heezen Henny Heezen Cateringservice Rotterdam* Dagblad lii Waterweg Woensdag 25 november 1 Schiedam Twee met bivakmut sen gemaskerde overvallers ver lieten gisteravond ijlings een snackbar aan de Borodinlaan in de Schiedam se wijk Groenoord. Het duo kwam rond kwart over tien de zaak binnen. Een van de mannen sprong over de balie en probeerde de kassa te openen ter wijl de ander in de zaak postte met vermoedelijk een speelgoed pistool. Een 21-jarige werkneem ster van de snackbar die de over valler aan de kassa zag morrelen, begon hard te gillen, waarop de mannen zonder buit de snackbar verlieten. Ze renden weg in de richting van het Hof van Spaland. Eerder dit weekeinde werden eveneens drie horecazaken in Schiedam door twee gewapende mannen met bivakmutsen, met succes, overvallen. Schiedam—Een 49-jarige inwoon ster van Vlaardingen herkende gistermiddag haar eigen auto niet meer. Het voertuig dat zij had ge parkeerd aan de Parallelweg in Schiedam, was door vandalen flink beschadigd. Alle ramen en spiegels van de auto werden stuk geslagen en het dashboardkastje en de hoedenplank losgetrokken. De plank lag naast de auto. Er is door de politie een onderzoek in gesteld. Schiedam Een 11-jarige Schie dammer werd gistermiddag over gebracht naar het politiebureau omdat hij kort daarvoor was be trapt op diefstal. Hij probeerde twee pakjes kauwgom en twee blikjes limonade te stelen in een supermarkt aan het Wibautplein. Vlaardingen Een onbekende heeft gisteren uit het kantoor op het terrrein van het dierenasiel aan de Van Linden van de Heu- vellweg de fooienpot, een kluisje en een fax weggenomen. De dader klom omstreeks 17.30 uur over het toegangshek en sloeg het raampje van het kantoor in. De schade is niet bekend. Vanochtend was het ook raak in een warenhuis aan de Gerard Burgerlaan in Vlaardingen. Daar werd met een steen de ruit van de toegangsdeur ingegooid. Vervol gens nam het inbrekersgilde een twintigtal dekbedhoezen weg. Schiedam Politiepersoneel hield gisteravond omstreeks half twaalf een 23-jarige automobilist uit Schiedam aan. De man had te veel gedronken en kreeg een boe- te van zevenhonderd gulden. Bo vendien reed hij in een onverze kerd voertuig en had hij geen rij bewijs. Zijn auto is in beslag geno- Schiedam In de maand oktober is het inwonertal van Schiedam flink gestegen. Dit is veroorzaakt doordat er veel meer mensen in de Brandersstad zyn komen wo nen (461) dan er zijn vertrokken (389} en doordat het aantal ge boortes in oktober (82) veel hoger was dan het aantal sterfgevallen (68). De Schiedamse bevolking groeide daardoor met 86 inwoners naar 75.114. Het aantal verhuizin gen binnen de gemeente ligt maandelijks rond de vijfhonderd. In oktober waren het er 524. Vooral de wijken Oost en Nieuw- land verloren de afgelopen maand veel inwoners aan andere Sehie- damse wijken. Woudhoek en Spa- land mochten de meeste nieuw komers verwelkomen. In grote lij nen is de verhuisbeweging bin nen Schiedam over de eerste tien maande* van dit jaar te omschrij ven als ei i beweging van de ou dere wijken onder de spoorlijn naar de nieuwere wijken boven de spoorlijn. Een omgekeerde ver huisbeweging, van noord naar zuid, komt veel minder voor. De vrijgekomen woningen in Nieuwland en Oost zijn opgevuld door mensen die veelal uit Rotter dam komen. Door Marc Floor Schiedam De gemeente Schiedam onderzoekt momenteel of de isolatiekosten voor de nog te bouwen wijk Sveaparken tegen vliegtuiglawaai op Rotterdam zijn te verhalen. Indien de hele wijk wordt geïsoleerd, betekent dat een claim van tientallen miljoenen guldens. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de Schiedamse wethouder voor milieu A. Reyn- hout. De gemeente Schiedam heeft nooit onder stoelen of ban ken gestoken dat ze Rotterdam Airport liever vandaag dan mor gen ziet vertrekken. „Schiphol is het vliegveld voer Rotterdam: daar is een uitstekende verbin ding mee," verwoordt Reijnhout de kritiek. „Het bestaan van Zes tienhoven is pure ego-klopperij." De gemeente Schiedam was dan ook woedend toen de Rotterdam se gemeenteraad onlangs stelde dat evenals Rotterdam ook de buurgemeenten niet meer binnen de geluidszone van 35KE mogen bouwen. Vooral omdat de wijk Sveaparken binnen die zone moet verrijzen. Deze week wordt daar over de zoveelste brief op poten naar de Rotterdamse raad ge stuurd. „Die houding van de Rotterdamse gemeenteraad is ronduit hypo criet," tiert Reijnhout. „Want die raad heeft wel bepaald dat vlieg veld Zestienhoven moet blijven, maar stelt dat daaromheen niet mag worden gebouwd. Ze mati gen zich in deze dus een stand punt aan over de buurgemeenten. Dan heb je toch een gaatje in je hoofd!" Reijnhout, van wie Sveaparken niet minder dan het kindje is, zegt echter pertinent door te gaan met de bouw van de wyk zoals is ge pland, In april komend jaar moet de eerste paal de grond in. „Die wijk komt er, geen twijfel moge lijk," aldus een stellige Reijnhout. „Maar de woningen zullen geïso leerd moeten worden tegen vlieg tuiglawaai. En dus wil ik kijken of die kosten zijn te verhalen op de stad Rotterdam. Die wil tenslotte dat vliegveld." Juiste adres Het onderzoek is volgens Reijn hout nog in een te pril stadium om de kosten van eventuele isolatie te kunnen noemen. Een kleine berekening leert echter dat dat een bedrag van tientallen miljoe nen gaat worden. „Want bij nieuwbouw moet je wel aan een extra kostenpost van enkele tien duizenden guldens per woning denken," verklaart Schiphol- woordvoerster M. de Bie. „Dan praat je echt over 40.000 50,000 gulden per woning." Het toekomstige Sveaparken zal uit 1035 woningen bestaan. Wordt van een bedrag voor isolatie uitge gaan van 4Ü.0ÖÖ gulden per wo ning, dan is de totale kostenpost ruim 41 miljoen gulden. Bij 50.000 gulden overschrijdt dat zelfs de 50 miljoen. De vraag is echter of Schiedam aan het juiste adres is, indien het tot een claim bij Rotterdam zal ko men. De isolatiekosten van ruim 4000 woningen rond Schiphol in 1984, waarmee een bedrag van zo'n 280 miljoen was gemoeid, kwamen op het bordje van de luchthaven zelf terecht. „Die kosten zijn inbegrepen in de landingsrechten," legt mevrouw De Bie van Schiphol uit. „En de luchtvaartmaatschappijen bere kenen het weer door aan de passa giers. Waardoor je weer gewoon op het principe van 'de vervuiler betaalt' zit." De gemeente Schiedam zal dat meenemen in haar onderzoek, maar richt in eerst instantie haar Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur pijlen op de stad Rotterdam. Daarnaast levert Rotterdam Air- port een tijdsprobleem op voor Schiedam. Binnen de zogeheten 35 KE-lijn (Kosten-eenheid, naar de bedenker professor Kosten) mag namelyk geen nieuwbouw worden gepleegd zodra deze lijn een wettelijke status heeft. Dat is nu nog niet het geval, maar zal binnen afzienbare tijd gebeuren. Momenteel wordt namelijk de laatste hand gelegd aan de zoge heten Aanwijzing voor Zestien ha» ven, waarin de KE-lïjnen juridi sche waarde krygen. „In die Aanwijzing zijn de nor men voor geluidsoverlast officieel vastgesteld," licht een woordvoer ster van het ministerie van Ver keer en Waterstaat toe. „Maar de KE-lijnen hebben nu nog geen ju ridische betekenis omdat de Aan wijzing nog niet af is. Dat zal on geveer met een jaar wel het geval zijn, waarna er nog bezwaar en be roep tegen kan worden aangete kend. Je kan dus zeggen dat de Aanwijzing over twee jaar van kracht wordt." Dat betekent dat Sveaparken bin nen die termijn gerealiseerd moet zyn, anders wordt de bouw van de woningen voor de wet illegaal. Dat zal er om gaan spannen, aan gezien de doelstelling van Schie dam is om de wijk voor het jaar 2002 neer te zetten. Er wordt ech ter rekening gehouden met een uitloop naar 2005, waarmee de bouw in de problemen zou kun nen komen. „Wij gaan voor de bouw gewoon uit van de mogelijkheden die het huidige bestemmingsplan ons biedt," zegt J. Peppelaar van uit voerder De Vernieuwde Stad die Sveaparken gaat bouwen. „Dat plan is in oktober goedgekeurd door de provincie. Dus gaan we gewoon bouwen volgens plan." Bij een scheepswerf in Vlaardingen-Oost wordt De Een dracht gerepareerd, het schip dat vorige maand vastliep bij New Haven aan de Britse kust. De schade aan de driemas ter bedraagt zeker 1,3 miljoen gulden. De schroefas en de koppeling moeten worden vervangen, evenals de dwarslat- ten aan de mast De Eendracht is naar verwachting rond de tweede week van december weer zeewaardig. Foto Miriam FoerctVANP Telefoon: 010-4004 444 Beatrix hing er al. Samen met haar man. Op een prominente plaats in de raadszaal. Met een montere oogopslag en een wa kende blik houden zij het rellen en zeilen van de Schiedamse gemeenteraadsleden in het oog. En sinds gisteren heeft het vorstenpaar versterking gekregen. Vrouwe Aleida heeft zich bij de koningin en de prins gevoegd. Met het ophangen van een afbeelding van het beeld van de vrouwe die Schiedam aan stadsrechten heeft geholpen, Is de raadszaal van Schiedam gisteren officieel omgedoopt tot Aleidazaal. En daarmee krijgt de bekendste Vrouwe van Schiedam einde lijk het eerbetoon dat haar toekomt. Eerder Is haar beeld ge plaatst bij de ruïne; de geërodeerde overblIJfseSen van haar huisvesting het 'Huis ter Riviere'. Maar het portret in de raads zaal, naast dat van de koningin, is natuurlijk een veel betere manier om eerbied te tonen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Er wordt onder zocht of de bewaakte fietsenstal ling in het centrum van Vlaar dingen gratis kan worden. Dat antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vra gen van D66, De democraten storen zich aan de 'lukraak neergezette fietsen' in het centrum van Vlaardingen. Vooral sinds de weekmarkt naar Schoutplein en Veerplein is ver plaatst is die overlast een doom in het oog van fractievoorzitter T. W. van der Steen. Om voor al die fietsen standaards te plaat sen lijkt D66 geen oplossing die het vernieuwde centrum eer aan doet. Anderzijds verbaast de partij zich er over dat de be waakte fietsenstalling bij de Joubertstraat onvoldoende wordt gebruikt. D66 heeft daarom aan burge meester en wethouders ge vraagd te onderzoeken of de be waakte fietsenstalling gratis is te maken. De exploitant zou dan in gemeentedienst komen. De voordelen die de fractie daarvan ziet zijn dat het aantal fietsen- standaards op gezichtsbepalen de plekken in het centrum kan worden verminderd, het aantal fietsdiefstallen zal afnemen en daardoor zouden meer mensen er voor kiezen om met de fiets naar de stad te gaan. Om dat al lemaal te betalen zou wat D66 betreft onder meer het parkeer kaartje voor de auto wel wat om hoog kunnen en moet de onder nemers in het centrum om een bijdrage worden gevraagd. B en w hebben toegezegd in an dere gemeenten te gaan kijken naar ervaringen met een derge lijke aanpak. Als dat bevalt volgt daarna een uitgebreider onder zoek naar de haalbaarheid ervan in Vlaardingen. Het stadhuis is het met D66 eens dat het een voorkeur verdient om het aantal fietsklemmen te verminderen in het centrum, maar b en w waar schuwen dat dit pas kan als er al ternatieven worden geboden. De suggesties van D66 om de kos ten te dekken neemt het college mee in het onderzoek. Maassluis De inzameling van groente-, fruit-en tuinafval (GFT), glas en textiel loopt in Maassluis achter bij de doelstellingen die daarvoor zijn gesteld. Het ge scheiden aanleveren van deze en andere materialen blijft de laatste jaren zo'n beetje op het zelfde peil, terwijl.de totale afvalstroom van Maassluizers licht stijgt. Dit valt op te maken uit de Milieumo- nitor die de gemeente in samen werking met de DCMR Milieu dienst Rijnmond onlangs heeft uitgegeven. Het aantal kilo's GFT, dat bij de laagbouw om de week wordt opge haald, daalt de afgelopen jaren zelfs licht. Waar Maassluis zich richt op de landelijke doelstelling van een kleine 118 kilo per inwo ner p*r jaar (in 2000), ligt het ge- wichnu nog maar rond de 70 kilo. Dp inzameling van textiel, dat iuar aparte verzamelcontainers kan worden gebracht en inciden teel huis-aan-huis wordt opge haald, vertoont eenzelfde beeld. Het streefcijfer is hier vijf kilo per jaar, terwijl het ingezamelde aan tal kilo's tussen 1993 en 1997 blijft schommelen rond de 25. Het apart wegbrengen van oud papier en klein gevaarlijk afval vertoont een rooskleuriger öeeld. De doelstelling om in 2000 per in woner 72 kilo in te zamelen, lijkt gezien de opgaande lijn van de laatste jaren haalbaar. Het opha len van papier wordt door de ge meente gestimuleerd met subsi dies. Onder meer scholen, sport verenigingen en kerken krijgen de laatste jaren zes cent per Idlo. Als de hoeveelheid ingezameld klein gevaarlijk afval (waaronder chemisch afval) blijft oplopen, zal de doelstelling van 2,5 kilo in 2000, gehaald worden Dit afval wordt door de chemokar opge haald en kan ook naar de Milieu- straat aan de Heidringstraat wor den gebracht. De eerste uitgave van de Milieu- monitor beperkt zich niet tot de stand van zaken wat betreft afval inzameling. Ook met betrekking tot bijvoorbeeld de kwaliteit van de lucht, het aantal milieuklach ten bij de DCMR Milieudienst Rijnmond, bodemsanering en elektriciteitsverbruik in Maas sluis worden de doelstellingen af gezet tegen de huidige cijfers. De Milieumonitor staat vanavond op de agenda in de raadscommis sie voor milieu, volksgezondheid, personeel en organisatie. MaassluisDe Maassluise D66'er Frank Wensveen heeft gisteren in de raadscommissie ruimtelijke ordening gepleit voor onder gronds parkeren bij winkelcen trum Koningshoek. Zijn wens kwam aan de orde tijdens de korte presentatie van de 'Ontwikke lingsvisie Koningshoek en omge ving'. De visie laat zien wat de gemeente wil met dit gebied. Zoals huizen op het nu nog braakliggende veld tussen het winkelcentrum en sta tion en het verder uitbreiden en aantrekkelijker maken van Ko ningshoek. Op het centrum voor ziet men enkele parkeerdeks, maar onder de grond is er, tot on genoegen van Wensveen. geen plek voor parkeren. „Verdiept bouwen is, gezien de schaarse grond in Maassluis, bij na een 'must'," vindt de D66-frac- tievoorzitter. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan het grote veld „De grond is daar toch vuil. Je graaft het af en je hoeft het vervol gens niet meer vol te gooien. Je zou daar moeten kijken naar een ondergrondse garage." Dat er in de visie eerst geen rekening is ge houden met ondergronds parke ren, heeft vooral een financiële oorzaak, In onderhandeling met de eigenaar van Koningshoek is daar niet voor gekozen omdat het nogal wat geld gaat kosten. Wet houder Koen: „Het kan wel maar dan moet je het uit één of andere gemeentereserve gaan halen. Of overgaan tot betaald parkeren." Vlaardingen De ontsluiting van d'Engelsche Boomgaert, de nieu we woonwijk die op het Kolpabad- terrein moet komen, moet zo snel mogelijk weer op de politieke agenda komen in Vlaardingen. Dat vindt SRG-fractievoorzitter M.W. Lensvelt. En daarbij sluit hij een aanpassing van het plan, dat voorziet in de voor de Indische Buurt ongewenste route, niet uit. De verkeersdeskundigen van de gemeente houden echter vast aan het oorspronkelijke plan. Afgelopen week hebben 125 be woners van de Indische Buurt een protest ondertekend en opge stuurd naar de politieke partijen in de gemeenteraad. Daaruit kan worden afgeleid dat de bemidde lingspoging van de burgemeester tussen de Indische Buurt en de bewoners van de J. P. Coenlaan/ Van Heutszpark op niets is uitge lopen. Iets wat wordt bevestigd door een woordvoerder van de ge meente. „De twee bewonersgroe- pen zijn niet tot een compromis gekomen en daarom kunnen we als gemeente niet anders dan voor de technisch beste oplossing kie zen," aldus de woordvoerder. Dit betekent dat burgemeester en wethouders binnen twee weken de in het ontwerp-bestemmings- plan opgenomen variant als beste optie krijgen voorgeschoteld van de ambtenaren: een in-/uitgang aan de Riouwlaan en - alleen - een ingang aan de Burgemeester Prmssingel ter hoogte van de -en van Prinstererstraat. Deze i alleen te gebruiken voor het verkeer dat vanaf de richting Westlandseweg komt. Dit plan heeft de instemming van de bewoners van de J.P. Coen- iaan/Van Heutszpark, maar de In dische Buurt is bang dat hun wijk in grote mate wordt lastiggevallen door sluipverkeer. De verkeers kundigen van de gemeente ver wachten echter dat dit geen pro blemen oplevert. De komst van de honderd woningen op het oude zwembadterrein leidt tot zo'n vijf honderd autobewegingen per dag. Een deel daarvan komt via de Burgemeester Pruissingel zodat er per dat zo'n 275 extra auto's van de Riouwlaan gebruik gaan ma ken, Dat aantal komt bovenop de circa duizend auto's die nu dage lijks over de Riouwlaan rijden. °P bot Rotterdams^. Dagblad en ofityan^ twee kaaltjes Kerstcircus Ahoy' voor donderdag 24 december cad裗 1 1 ila, 3 maanden voor 79,-) I noteer ml] voor zo'n voordelig winterabonnement Naam: Adres: m/v l Postcode: Telefoon: {i.v.re. controle bezorging) j Bank/glronr,: Handtekening: I Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam I Reserveer tijdig uw kerstbuffet.' Tijsjesdijk 63-65 3161 CW Rhoon Telefoon 010-5019391/0653-504580 Wij verzorgen al uw persoonlijke wensen voor ieder fee Jt of party!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3