16 Betere spreiding van coffeeshops Cel en dienstverlening voor zeven hooligans 'Geurprofessor' helpt honden bij herkennen verdachten Ontslagen Rijnmond bij Radio gaan door Rotterdam: alleen onder strenge voorwaarden nieuwe vergunningen Radars afgeschermd voor omwonenden Littekens herinneren slachtoffers voor altijd aan stekende Zeeuwse Conflict bij politie over arbeidstijden is voorbij Leeftijd verdachte moord meisje blijft onduidelijk Basiseducatie onder een andere naam bij Zadkine Bordeelhouder moet betalen Slachtoffer van smoezenmakers Hasj in beslag Studenten ontwerpen kalender Hulpdienst RW RRV RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 25 november 1 Rotterdam Rotterdam wil de coffeeshops beter spreiden over de stad. Aanvragen voor een nieuwe coffeeshop worden geweigerd, tenzij zo'n zaak zich vestigt in een wijk waar nog geen coffeeshop is. Ir. Rotterdam is sprake van een zeer ongelijke spreiding van cof feeshops. Er zijn er veel in het centrum, de Noordhoek en rond de Maashaven en het Zuidplein. Hoewel zich daar volgens de poli tie nog geen onaanvaardbare overlast heeft voorgedaan, ziet de gemeente dergelijke clusters toch als een extra risico. Zeker omdat deze wijken toch al geplaagd wor den door allerhande sociale pro blemen. De gemeente zou dan ook graag zien dat coffeeshops verhuizen naar plekken waar nu officieel nog geen softdrugs wordt ver kocht, zoals Prins Alexander, Hoogvliet en IJsselmonde In de deelraden daar lopen de discus sies over coffeeshops de laatste tijd hoog op. Voordeel Het stadhuis onderstreept dat het een voordeel is wanneer een deel gemeente zich uitspreekt vóór de komst van een coffeeshop omdat de politiek dan zelf voorwaarden kan stellen bij de komst ervan. Voor eventuele nieuwe coffee shops wil de gemeente Rotterdam een zogeheten afstandseritermm instellen. Nieuwe verkooppunten mogen zich met te dicht bij een school of een jeugdinsteüing ves tigen. De afstand moet minimaal 250 meter bedragen. Deze voor waarde zou door vrijwel alle be staande coffeeshops overigens worden overtreden en kan op hen dan ook niet van toepassing zijn. Het aantal coffeeshops in de stad zal voor de komende twee jaar worden bevroren op het huidige niveau van ruim zestig. Begin dit jaar werd al duidelijk dat het aan tal coffeeshops in de Maasstad enorm is teruggelopen doordat horeca voortaan moeten kiezen uit verkoop van softdrugs of alco hol. Het overgrote deel van de ca fés dat voorheen softdrugs ver kocht en voor september 1997 waren dat er nog 150 tot 200 heeft voor de alcohol gekozen. Meestal gebeurde dat min of meer gedwongen vanwege brouwerij- contracten. Rotterdam —De politierechter in Rotterdam heeft gisteren zeven supporters van Feyenoord veroor deeld tot cel- en werkstraffen voor hun aandeel in de rellen rond de KNVB-bekerfinale in mei. Ook een Belgische aanhanger van PSV kreeg een alternatieve straf opgelegd. Hoewel-Feyenoordfans niets by het stadion De Kuip te zoeken hadden, de bekerfinale ging im mers tussen Ajax en PSV, speel den ze een belangrijke rol by de ongeregeldheden die de wedstrijd op 17 mei ontsierden. Een groep van tweehonderd Feyenoordsup- porters probeerde een politiecor- don te doorbreken om de Ajax- en PSV-fans bij het stadion te bela gen. De politie sloeg de aanval in eer ste instantie af maar de Feyenoor- ders wisten toch door te breken tot de spoorbaan bij De Kuip. Van daar gooiden ze een régen van ste nen naar de Ajaxfans op het plein voor het stadion. Dankzij videobeelden van bewa kingscamera's en materiaal dat door televisieploegen was afge staan kon de politie achteraf de identiteit van enkele stenengooi ers achterhalen. Vijf van hen kre gen dinsdag zestig uur dienstver lening opgelegd. Twee anderen kregen een maand celstraf: één omdat hij al een lang strafblad heeft én de ander omdat hij niet was komen opdagen voor de rechtszitting. De politierechter veroordeelde ook een Belg tot zestig uur dienst verlening omdat hij tijdens de wedstrijd betrokken raakte bij Rotterdam De exploitant van Boysclub Mara moet van deelge- mente Hillegersberg-Schiebroek binnen twee dagen 180.000 gul den betalen. Gebeurt dit niet, dan kan tot in beslagneming of ontrui ming worden overgegaan, Deze nieuwe stap is genomen omdat exploitant Kees van W. met zijn bordeel na een jaar nog steeds il legaal in de Dovenetelstraat op in dustrieterrein Sehiebroek zit. De deelgemeente is al sinds het bekend worden van het bestaan van het bordeel aan het proberen dat weg te krijgen. Eerder werd daartoe een dwangsomprocedure gevolgd, met als inzet een maxi mum geldbedrag van 180.000 gul den. Nu dit geen resultaat heeft gehad, heeft het bestuur van Hil- legersberg besloten over te gaan tot het uitoefenen van zogeheten bestuursdwang. Dit is een veel harder en directer middel, dat al leen in het uiterste geval wordt toegepast Rotterdam Een 69-jarige vrouw in het Oude Noordenis gistermid dag slachtoffer geworden van twee smoezenmakers. Ze had de deur opengedaan van haar wo ning in de Ruivenstraat nadat er was aangebeld. Een onbekende man vroeg om iets op te schrijven op een stuk papier. Vervolgens duwde hij de vrouw de woning in en liep met haar naar de keuken. Op dat moment kwam er ook een vrouw in de woning. Er is een on bekend bedrag uit een portemon nee gestolen. Rotterdam De Rivierpolitie, de douane en de Fiscale Inlichtin-' gen-en Opsporingsdienst hebben bij een gezamenlijke actie bij de Eemshaven I4ö kilo hasj in besiag genomen. De partij stond in een oplegger van een vrachtwagen die toebehoorde aan een 61-jarige chauffeur uit Buitenpost. een massale vechtpartij op de tri-1 bune. Hij molesteerde een aan hanger van Ajax. De voetbalvandalen mogen zich voorlopig niet ineen voetbalstadi on laten zien. De KNVB heeft hen direct na hun arrestatie een stadi onverbod van twee jaar opgelegd. Rotterdam Tien radars in het Rotterdamse haven- en industrie gebied zenden hun radiogolven voortaan alleen uit over het water. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam wil met deze maatre gel tegemoetkomen aan de on rustgevoelens van omwonenden over radars, hoewel er weinig vra gen of opmerkingen over enig ge vaar zijn binnengekomen. De radarpost langs de Oude Maas bij Spijkenisse is deze week als eerste voorzien van zogenoemde 'sector blanking'. Dat betekent dat de apparatuur automatisch uitschakelt als de bundel niet ge richt is op het water. Voor het einde van het jaar wor den negen andere radarposten ook aangepast. De tien radars maken deel uit van hetverkeersbegeleidend systeem (VBS) van het Havenbedrijf. Het VBS telt tussen Hoek van Holland en de Van Brienenoordbrug 31 ra darposten. De 21 overige radars worden niet geblindeerd, omdat in de directe omgeving geen be bouwing staat. Volgens de International Radia tion Protection Association <IR- PA) zijn de tien betrokken radars veilig vanaf een afstand van der tig centimeter van het instru ment. Dordrecht/Rotterdam Stu denten van de Academie voor Beeldende Kunsten 'Willem de Kooning in Rotterdam heb ben op verzoek van de SOS Telefonische Hulpdienst in Dordrecht een kleurrijke ka lender ontworpen. De kalen der wordt in een oplage van 25.000 stuks landelijk en gra tis verspreid. Directeur E. Granaat van de landelijke federatie SOS Tele fonische Hulpdiensten over handigt het eerste exemplaar vrijdag 27 november in het Stadhuis van Dordrecht aan gedeputeerde J. Heijkoop van de provincie Zuid-Holland. De kalender wordt verspreid bij o.a. organisaties in maat schappelijk werk en geestelij ke gezondheidszorg, politie, huisartsen, fysiotherapeuten, ziekenhuizen en bibliothe ken. Op die manier wil de SOS THD haar doelstelling op een creatieve manier onder de aandacht van een groot pu bliek brengen. Door Paul Smits Rotterdam Kevin stezkl zijn snoet in een roestvrij stalen ketel die eruit ziet als de draaitrommel van een wasmachine. Nee, die is het niet. Hij trekt zich terug om een paar andere ketels te probe ren. En ja hoor, bij nummer vier is het bingo. Kevin blij ft braaf wach ten. Want hij weet dat als beloning er van boven een bal uit een klep komt rollen, waarna hij als een wilde met het ding in zijn bek te keer gaat. De Mechelse herder Kevin is de eerste 'afgestudeerde' ter wereld op het nieuwe zogeheten geur- identificatiesysteem van korps Rotterdam-Rijnmond. Met het slagen voor zijn diploma kan Rot terdam-Rijnmond als eerste in dit systeem een door het ministerie van Justitie goedgekeurde werk wijze voor herkennen van ver dachten toepassen. Sorteerproef De methode vervangt de traditio nele sorteerproef. Daarbij worden verschillende doeken in potjes de hond aangeboden, geurmonsters waarvan eentje misschien bij een verdacht persoon hoort. Maar de 'geurprofessor' van de Rotterdamse politie, inspecteur Jan de Bruin (58), vond er nadelen aan kleven. „Bij zo'n sorteerproef snuffelt een hond zeventig tot tachtig procent omgevingsgeur op en ruikt hij slecht voor twintig tot dertig procent het object waar het om gaat. En bij de oude me thode kan de begeleider van in vloed zijn. Die kan hem ongewild in een bepaalde richting sturen. Dat voelt een hond aan." 'Systeem de Bruin' De tekortkomingen gelden niet voor het 'Systeem De Bruin' zoals de vondst van de politieman gek scherend door collega's wordt ge noemd, In een wand zijn op de li chaamshoogte van de speurhond zeven ketels aangebracht. In elk ervan wordt een koker met daarin een doek of een buisje gestopt waaronder eentje met de geur van een verdachte. Via een koolstoffilter wordt aan de achterzijde geschoonde lucht door het vat geblazen en tegelij kertijd wordt de achterwand van de ketel verwarmd tot dertig gra den. Omdat geurmoleculen de koude lucht in het midden van de ketel opzoeken, ontstaat daar als het ware een 'kegel' die recht streeks in de neus van de hond komt. En de begeleiders blijven uit de buurt Ze zitten achter een raam toe te kijken hoe de viervoeter zijn taak uitvoert. Wordt in één De 'geurprofessor' van de Rotterdamse politie, inspecteur Jan de Bruin (inzet) kan op een monitor de verrichtingen van Kevin voor de geurtrommels volgen, Foto's Jaap Rozema/Rcrtterdams Dagblad van de zeven ketels de geur her kend, dan blijft de hond zitten. Wachtend op een bal die er aan de bovenzijde komt uitrollen doordat een begeleider op een knop drukt. Blijkt er geen verdacht geurtje te zijn, dan krijgt het dier toch een beloning. Dan loopt hij naar plek '0' waar alleen een gat is om een speelbal uit te laten rollen. De Bruin zegt dat Rotterdam de eerste is die zo werkt. „We draaien al twee jaar proef. Nu is het offici eel goedgekeurd, Uit heel de we reld zijn ze al wezen kijken hoe het werkt." De Bruin moet toegeven dat hij het niet helemaal alleen heeft be dacht. „Het is eigenlijk begonnen me* een bezoek aan een Ameri kaans expert die werkte aan een methode om drugs en explosie ven te kunnen miken. Hij was ook bezig met menselijke geur, maar dat lukte niet helemaal. Daar ben ik mee verder gegaan. Ik heb deels zijn techniek ge bruikt plus zelf wat denkwerk verricht" Geurmonsters worden vaak genomen van wapens die da ders achterlaten. Komt de geur van zo'n monster overeen met die van een verdachte, dan geldt het als ondersteunend bewijs. Met de verbeterde methode zal een dergelijke geurtest nog meer bewijskracht krijgen. En ook heel oude geurmonsters kunnen nog worden gebruikt omdat die in de ketels nog voldoende ruiken voor de speurhond om erop aan te slaan. Met behulp van de nieuwe methode is al een zaak opgelost met een geurmonster van vier jaar oud. Erkenning Andere korpsen uit Nederland zijn nog niet zo ver en kloppen al geregeld aan voor hulp. En nee, De Bruin heeft nog geen verzoek ontvangen in verband met de mysterieuze mishandeling van mevrouw Boonstra-Raatjes. De erkenning van de Rotterdam se vondst betekent een bekroning op jarenlang ploeteren. De 130.000 gulden voor dit project is ook niet voor niets geweest. Na Kevin is in middels een tweede hond afgestu deerd. Een niet geringe opleiding, want wil een hond naar tevreden heid de geurmethode beheersen dan gaat er al snel acht tot twaalf maanden training in zitten. Door Yvonne Keunen Rotterdam Welke straf tegen Helen T. uit Borsele zal worden geëist, blijft voorlopig de vraag, want de rechtszaak tegen de 29- jarige Zeeuwse die in juli en au gustus willekeurige vrouwen op straat neerstak, werd gisteren aan het einde van de middag uit tijdnood afgebroken. Wel kwam op de eerste zitting voor de Rot terdamse rechtbank naar voren dat de slachtoffers rip messteken nog lang niet hebben verwerkt en dat een aantal van hen daar om vergoeding van immateriële schade eist In totaal elf slachtoffers maakte Helen T. in Rotterdam, Amster dam, Den Haag, Nijmegen en Middelburg. Acht van hen wer den neergestoken, drie werden er gestompt of geslagen. Vergissing Het betrof allemaal vrouwen, op een na. Dat bleek een vergissing, verklaarde de vrouw al eerder te genover de politie. Op de zitting van gisteren bleek waarom: de Amsterdamse architect die in zijn nek werd gestoken, droeg zjjn lange haar in een paarden staart De geboren Duitse had helechter alleen op vrouwen voorzien, van wie er twee zwanger bleken. Ze handelde daarbij uit afgunst, al zal pas op een volgende zitting duidelijk worden waarop de ran ke en knappe vrouw dan precies jaloers was. ,Jk heb spijt en zie nu in dat het fout was," was het enige wat ze gisteren op warrige wijze verklaarde. In het centrum van Rotterdam sloeg de vrouw uit Borsele twee keer toe. Op 5 augustus stak T. in de Soe*ensteeg een 75-jarige vrouw twee keer in de nek en maakte zich vervolgens uit de voeten. Twee dagen later stak ze een 50- jarige vrouw op het Churchill- plein in de nek en-de rug. Dit slachtoffer heeft in een schrifte lijke verklaring aangegeven dat ze door het voorval haar onbe vangenheid is verloren en dat de littekens die de steekwonden hebben achtergelaten haar altijd aan het voorval zullen herinne ren. Bovendien vreest de vrouw voor een permanente angst bij haar kleindochter met wie ze net liep te wandelen toen ze werd gesto ken. De meeste slachtoffers willen hun vernielde kledingstukken, tassen, dokters- en ziekenhuis kosten en afgebroken vakanties vergoed zien. Daarnaast vorde ren enkelen ook een immateriële schadevergoeding. Ophoesten Alles bij elkaar opgeteld zal de Zeeuwse enkele tienduizenden guldens moeten ophoesten. De vrouw vroeg zich hardop af hoe ze dat in hemelsnaam moet be kostigen met slechts een uitke ring als inkomstenbron. Wanneer de rechtszaak wordt vervolgd, is nog niet bekend. Een tweede zitting zal naar verwach ting minimaal een maand op zich laten wachten. Rotterdam De directie van Ra dio Rijnmond zet het ontslag van vijf medewerkers door. Een ac countantsrapport heeft volgens directeur B. Groenendijk aange toond dat een bezuinigingsopera tie van 1,3 miljoen noodzakelijk is, waardoor ontslagen onvermij delijk zijn en een tweetal pro gramma's van de zender moet worden gehaald. „Mijn eerste analyse is juist ge bleken, En ik heb de indruk dat ook onder het personeel meer draagvlak is ontstaan voor de maatregelen. De personeelscom missie die het accountantsonder zoek op de voet heeft gevolgd is ook gebleken dat het besparings pakket noodzakelijk is," zegt Groenendijk. Volgens Groenendijk was gister avond tijdens een personeelsver gadering enig begrip te constate ren voor zrjn beslissing. „Ik vraag het personeel natuurlijk niet om toestemming om vijf mensen te ontslaan. Die beslissing is volle dig mijn verantwoordelijkheid." Door de bezuinigingsmaatregel gaat het programma De buiten dienst {zaterdag tussen twaalf en één) van de zender. Het program ma 'De avond van...' (een aantal keren per week tussen 8 en 11) wordt vervangen door een non stop-muziekprogramma. Hoe de rest van de de besparingen moet worden ingevuld, wil Groenen dijk in de komende tijd onderzoe ken. Een maand geleden bestond het plan om zeven Rijnmond-mede werkers te ontslaan. Maar voor een van hen -de kantinemede werkster- is een oplossing gevon den. Zij kan blijven doordat de be drijfskantine in de toekomst op een andere manier geëxploiteerd wordt. Voor een medewerker op de documentatieafdeling ver wacht Groenendijk binnen het be drijf een gedeeltelijk andere func tie te vinden. Groenendijk wil dat de zender zich nu zo snel mogelijk weer gaat concentreren op het maken van mooie programma's. „We hebben een zware periode achter de rug. Ik geloof niet dat dat ten koste is gegaan van de kwaliteit, maar het heeft ons natuurlijk wel afgeleid. Wat mij betreft hebben we die pe riode gisteravond afgesloten." Rotterdam Het conflict bij poli tiekorps Rotterdam-Rijnmond over de arbeidstijdenregeling is voorbij. De ondernemingsraad (or) heeft ingestemd met een voorstel over de wijze van overleg om agenten in te roosteren. Daar mee komt een einde aan een pat stelling. Eerder kon de ondernemingsraad het intern niet eens worden over een overlegregeiing waarop korpschef Lutken zich genood zaakt voelde de zogeheten stan daardregeling te laten gelden, een minimum aan eisen zoals die in de Arbeidstijdenwet is vastge legd. Het liefst wilden korpsleiding en ondernemingsraad een eigen overlegregeiing omdat dan meer met de wensen op regionaal ni veau rekening kan worden gehou den. Het per 1 oktober invoeren van de standaardregeling was dan ook eigenlijk tegen de zin van ie dereen. De vakbonden Algemeen Christe lijke Politiebond en Nederlandse Politiebond hebben uiteindelijk proberen te bemiddelen om aan de ontstane situatie een einde te maken. Met succes, want zowel een meerderheid van de or als de korpsleiding kan zich vinden in een nog als 'kaal' bestempelde overlegregeiing. In de overlegregeiing staat onder meer dat de wekelykse rustijd tenminste 28 dagen van tevoren aan politiemensen moet worden meegedeeld. Overwerk wordt in principe voor honderd procent uitbetaald. De overlegregeiing wordt na een jaar tegen het licht gehouden en eventueel aange past. Tegenstemmers in de or waren de vertegenwoordigers van de regio nale bond Politievakorganisatie Rijnmond (PVR). De FVR was het ook die in kort geding de stan daardregeling ongedaan wilde maken. De rechtbank wees die eis af. De regionale politiebond windt ook het huidige compromis te weinig bieden. Dc agenten zou den nog steeds te zwaar worden belast, bijvoorbeeld door verplicht zesuursdiensten te moeten'draai- en bij voetbalwedstrijden. En vol gens de PVR zal in de praktijk tang niet altijd overwerk worden uitbetaald. Capelle aan den UsselDe Rotter damse rechtbank heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan over de leeftijd van de oudste verdach te van de moord op de 4-jarige Whiiley uit Capelle aan den IJs- sel. Het meisje werd in augustus van dit jaar ontvoerd uit haar wo ning aan de Schermerhoek, ver kracht en daarna vermoord. Om dat naast de onduidelijkheid over de leeftijd van de verdachte L. P. ook andere onderzoeken niet zijn afgerond, werd de rechtszaak uit gesteld. Voor de verdere strafrechtelijke procedure is het van belang of de verdachte mindeijarig is. Justitie heeft altijd getwijfeld aan de leef tijd van de twee broers, die een week na de moord werden gear resteerd. Maar P. heeft altijd vol gehouden 17 jaar te zijn, wat hij gisteren voor de rechtbank ook weer deed. Justitie liet een botonderzoek uit voeren, waaruit bleek dat hij vol wassen is. Volgens advocaat F. van Ardenne zegt een onderzoek van een fysisch antropoloog <-< h ter het tegendeel. Ook uit c pieren van de uit Irak afkomsn, P. zou blijken dat hij in 1981 is ge boren. JVlaar die papieren zijn al lemaal vals," reageerde de officier van justitie E. Ch. Koekman giste ren. De rechtbank besloot de diseussie over de leeftijd terug te verwijzen naar de rechter-commissaris. Het verzoek om de rechtszaak nu al achter gesloten deuren te behan- delenwees de rechtbank echter af vanwege 'het kaliber van de zaak'. RotterdamDe financiële proble men bij de stichting Basiseduca tie Rotterdam (SBER) lijken op gelost. Gisteren ondertekenden de stichting en het Regionaal Op leidingscentrum (ROC) Zadkine na ruim anderhalf jaar voorberei ding een fusiecontract. Het vol wassenenonderwijs gaat nu in af geslankte vorm verder als onder deel van de divisie Educatie van het Zadkine. De stichting heeft zestig werkne mers laten afvloeien en telde op het moment van de fusie nog circa 290 personeelsleden. Een perso nele reorganisatie en een efficiën tere werkwijze waren voor de ge meente twee jaar geleden keihar de voorwaarden om een tijdelijke lening te verstrekken aan de noodlijdende stichting, die met een tekort van bijna zeven mil joen gulden kampte. Dankzij een forse bijdrage uit de knelpuntenpot van het ministerie van Onderwijs kon die lening gro tendeels worden afgelost. De ge meente schold de basiseducatie daarnaast overigens ook nog eens 2,6 miljoen gulden van de schuld kwijt. Bij de fusie is de naam basisedu catie afgeschaft. „Maar de onder wijsvorm blijft ongewijzigd," ver zekert interim-directeur J. Éverts van de SBER, ook divisie-mana gerbij het Zadkine. De basiseducatie is hoofdzakelijk bekend om de taallessen aan vol wassenen die vroeger nooit of al leen gebrekkig hebben leren le zen en schrijven. Zeventig pro cent van de cursisten is alloch toon. De basiseducatie verzorgt ook inburgeringslessen voor im migranten. Als gevolg van de fu sie behoort basiseducatie nu tot de vakken die worden gedoceerd in de Centra voor Educatie en Be roepsvorming. Van zulke centra heeft het Zadkine er verscheide ne, zowel in de stad Rotterdam als daarbuiten. De fusie tussen de twee onderwijsinstellingen hangt samen met nieuwe wetgeving, die bepaalt dat alle vormen van edu catie moeten worden opgenomen in de zogenaamde regionale oplei dingscentra.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4