4 'Wat is er die nacht met Anne gebeurd?' Spieken neemt toe Indonesische a. minister j arenlang betaald 'aitent' JL van Nederland CRI: Berichtenservice Libertel slecht beveiligd Bfsadfêü' Den Haag wil 'ecopas' Pony zakt door het ijs Politie zocht naar bommen Bejaarde man doodt zijn vrouw Geen stoel voor commissaris Zeer jeugdige zakkenrolsters Haagse politie in Düsseldorf Minder doden in 't weekeinde Vader vermoorde studente: 'Het knokken om de waarheid te achterhalen geeft me innerlijke rust' Vice-voorzitter gereformeerde synode legt zijn functie neer Kamerleden zijn bovengemiddeld opgeleid, maar wel erg doorsnee Rotterdams Dagblad h tsf tóe Vrijdag 2? november 1998 Den HaagDen Haag wil volgend jaar een 'ecopas' invoeren en daarmee haar burgers stimuleren duurzame goederen te kopen. Net zoals het systeem van airmiles krijgen milieuvriendelijke consu menten spaarpunten waarmee ze op den duur in aanmerking ko men voor onder meer een gas- wasdroger en zonnepanelen. Weesp Een pony is gistermid dag door het ij s gezakt van een be vroren sloot in Weesp. De merrie die daar vrij in het weiland liep wilde vermoedelijk oversteken maar kwam in het koude water te recht, De brandweer en politie moesten er aan te pas komen om het dier te redden. Omdat de doorweekte merrie toen al ernstig was onderkoeld, adviseerde een dierenarts om het dier warm te lo pen. Twee agenten hebben de merrie zeven kilometer op sleep touw moeten nemen om het dier weer op temperatuur te krijgen. Opheusden Het bommenteam van de politie Gelderland-Zuid heeft gisteren vergeefs gezocht naar bommen in twee asielzoe kerswoningen in Opheusden. Een onbekende beller meldde dat in twee woningen explosieven zou den ontploffen. Omdat er rond het rijtje woningen voor asielzoekers al vaker problemen waren, nam de politie de melding zeer serieus. Alkmaar Een 80-jarige inwoner van Texel heeft zijn 73-jarige echtgenote om het leven ge bracht. Dit heeft de politie giste ren bekendgemaakt. Bij de ei landbewoner zouden na een op eenstapeling van huwelijkscon flicten de stoppen zijn doorgesla gen. Tijdens een ruzie wurgde de Texelaar zijn vrouw, Leeuwarden Friesland is niet al leen meer op zoek naar een com missaris van de koningin, maar ook naar de stoel van CdK. Giste ren werd bekend dat de fauteuil uit het provinciehuis in Leeuwar den is verdwenen. De provincie gaat ervan uit dat het om een stunt van een oudjaarsvereniging gaat De provincie vermoedt de zetel op tijd terug is voor de instal latie van de nieuwe commissaris. Oud WD-leider Ed Nijpels wordt overigens getipt als de nieuwe commissaris. Nijmegen Meisjes van rond de 10 jaar hebben gisteren in Nijme gen minstens drie vrouwen van hun portemonnee en bankpasjes beroofd. De slachtoffers schatten de kinderen tussen de 9 en 13 jaar oud. De meisjes spraken de oude re vrouwen aan. Na het gesprekje zagen de slachtoffers dat hun tas openstond en misten zij hun por temonnee en pasjes. Den HaagVier Haagse agenten lopen komend weekeinde pa trouille op de kerstmarkt in de Duitse plaats Düsseldorf. Doel is om van de Duitse werkwijze te le ren en als aanspreekpunt voor Nederlanders te fungeren. Vele tienduizenden Nederlanders be zoeken jaarlijks de traditionele Weihnachtsmarkt Voorburg Op werkdagen ster ven meer mensen dan in het weekeinde. Dat schrijft het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) in rijn magazine Index. Economische en sociale activitei ten door de week zouden hier de verklaring voor zijn. Verder ster ven er meer mensen in de winter dan in de zomer. Mensen met hart- en vaatziekten en ziekten van de ademhalingsorganen vor men dan een kwetsbare groep. Overigens veroorzaken ook hoge temperaturen in de zomer meer sterfgevallen. Gemiddeld overle den vorig jaar 372 mensen per Het gezin van Jaap en Helga de Rny ter de WUdt ligt aan scher ven. Hun dochter Anne is ver moord. Anderhalf jaar geleden werd het lichaam van het 18-jari- ge meisje gevonden langs de spoorbaan bij het Noordersta tion in Groningen. Verwerkt hebben ze het verlies nog steeds niet, De advocatenpraktijk van Jaap ligt op z'n gat: „Er gaat erg veel in m'n hoofd om." Helga: „Er gaat geen dag voorbij of ik denk aan Anne." Uit onvrede met het politieonderzoek trad het echt paar uit de anonimiteit Meer dan 38.000 handtekeningen voor een veiliger Groningen werden aan politie en justitie aangebo deni Gistermiddag hadden Jaap en Helga een gesprek met minis ter Korthals van Justitie. „Wat is er die nacht met Anne gebeurd? Dat is wat we villen weten." Door Abe de Vries en Alfred Meester Groningen Een laag hangende winterzon beschijnt het Hoomse Meer. Gearmd wandelen Jaap en Helga langs de oever van de ver blindende watervlakte. De één praat bedachtzaam, aarzelend, de ander vertelt honderduit over An ne. Alsof ze er nog is. Hoe ze op skeelers blijmoedig door de stad sjeesde. Hoe ze zich eind april, vlak voor de moord, gelukkiger voelde dan ooit: het was eindelijk 'aan' met een jongen op wie ze al wekenlang verliefd was. Op vrijdag 2 mei 1997 kreeg Jaap een alarmerend telefoontje. Anne was weg. Na Koninginnedag, toen ze in Amsterdam was om op de Vrijmarkt T-shirts te verkopen, had niemand haar meer gezien. Jaap belde meteen de Amster damse hulpverleningsdienst. Er is iets mis, dacht hij. 's Avonds reed hij naar het politiebureau aan de Rademarkt om zijn doch ter als vermist op te geven. „In de hal hoorde ik iemand pra ten over een vrouw die dood was gevonden. Toen werd ik ergens toch wat ongerust," zegt Jaap. Even later zat hij boven, tegen over, agenten 'die maar doorvroe gen'. Hij kreeg foto's te zien, en de zegelring die Anne op haar 18de verjaardag van haar -opa had ge kregen. Jaap: „Zo onwerkelijk..." Hij wilde haar direct zien, om het zeker te weten en het thuis te kunnen vertellen. Nog diezelfde avond identificeerde hij haar in het Martiniziekenhuis. „Je kind Atine de Ruiter de Wildt. Een 'lief klein meisje' met een hoge aaibaarheidsfactor - wat had ze een hekel aan dat imago. fowgpd ligt daar in het halfdonker op een brancard in een gang." Helga was ondertussen naar Anne op zoek. Op de fiets reed ze by Oosterhogebrug toen ze opeens wist: het is vreselijk mis met An ne. Rechercheurs haalden haar op bij kennissen. Anne is dood, zei den ze. „Wat moet ik hiervan le ren?" luidde haar eerste reactie. Jaap en Helga wisten precies hoe Annes uitvaart zou moeten zijn. Plant maar een boom voor mij en geef maar een groot feest, had ze na de stemmige begrafenis van haar opa gezegd, een jaar eerder. Hij werd bijna 89, zij zou 19 zijn geworden als ze vierdagen langer had geleefd. Op haar crematie kwamen meer dan driehonderd mensen, Anne werkte in de We reldwinkel, stond in jongerencen trum Vsra achter de tap, was ac tief in Groenlinks en had in korte tijd - ze was eerstejaars - veel so- ciologiestudenten leren kennen. Tijdens de plechtigheid werd rock gedraaid en een cd met blokfluit- muziek Anne was bijzonder mu zikaal, zegt Helga: „Ze speelde blokfluit en gitaar en kon goed zingen. Soms speelde ze soprani- no en aitblokfluit tegelijk. Of blies ze uit haar neus op de fluit. Dan had ze vreselijke lol." Huisfilosoofje Anne was klein van stuk. Een 'lief klein meisje' met een hoge aai baarheidsfactor - wat had ze een in haar studentenkamer aan de Vogelkersstraat. Ze had een boek over indianen uitgezocht: Begraaf mijn hart bij de bocht van de ri vier. „Later hebben we in de tuin van het crematorium, aan het wa ter, een witte paardekastanje voor haar geplant," vertelt Jaap. Verdoofd waren ze door het ver lies van Anne. En nog altijd heb ben ze hun leven niet opgepakt. Jaap: „Eerst is het puur overle- hekel aan dat imago. Ze was streng voor zichzelf, zegt haar moeder, maar wees ook anderen op hun verantwoordelijkheden. „Ons huisfilosoofje,"mpemt Jaap haar. Toen Helga verdriet had om de dood van haar moeder, wees Anne - toen 10 jaar oud-haar te recht: „Eigenlijk huil je alleen maar uit medelijden met jezelf." In de dagen voor haar dood had Anne cadeautjes gekocht voor haar moeder, die ook in mei jarig is. De presentjes lagen ingepakt ven. De vraag is: hoe help je el kaar er doorheen? Er zijn momen ten dat het me aanvliegt. Dat ik in tranen uitbarst Maar dan ben ik alleen. Emoties houd ik privé, je helpt er niemand mee. Zo zit ik in elkaar. Ik heb geleerd privé en za- - ken te scheiden. Wij hebben ook veel steun gehad van vrienden, kennissen en familie. Daar zijn we dankbaar voor." Helga: „Het lijkt of het gisteren is gebeurd. Waarom Anne? Dat houdt me voortdurend bezig. Joh, ga maar niet naar Amsterdam, heb ik haar nog gezegd. Had ze maar geluisterd. Ze was zo moe. Anne had net meegeholpen met het Kleurrijk Festival en tenta mens gedaan." Annes dood vreet aan hen. Een motief kunnen ze niet verzinnen. Anne was geen kind dat in zeven sloten tegelijk liep of verkeerde mannen aantrok door er uitda gend uit te zien. We waren met stomheid gesla gen. En dat zijn we nog altyd," zegt Jaap zacht. Pas acht maanden na de moord be en Helga na te den ken over het politieonderzoek, dat na de vrijlating van verdachte Johnny M. uit Leek (in augustus 1997) op een dood spoor leek te zijn beland. In november kregen ze de beschikking over het pro ces-verbaal en een deel van- het onderzoeksdossier. „Toen zag ik: dit is een flutonder- zoek. Ik kan dat beoordelen. Zelfs als vader, omdat ik weet dat je je emoties moet uitschakelen. Want daar pakken de instanties je op. gonnen J Zo proberen ze de kwestie die jou bezighoudt, uit beeld te krijgen. Het knokken om de waarheid te achterhalen geeft me innerlijke rust. In plaats van zitten te pieke ren ben ik doelgericht bezig," zegt Jaap. De beuk erin In de stukken las hij dat zijn doch ter was meegesleept „en heel bang moet zijn geweest: ze heeft de longen uit haar lijf ge schreeuwd". De autopsie wees uit dat Anne op een beestachtige ma nier werd omgebracht De woede groeide. Op 1 mei, precies een jaar na de moord, liepen de ouders een stille tocht ter nagedachtenis van An ne. Vooraf vroegen ze inspecteur Joost Luik, de onderzoeksleider, camera's te plaatsen bij het talud van het Noorderstation, omdat de kans bestond dat de dader zou te rugkeren naar de plaats van het misdrijf. Luiks reactie: „Och me vrouw, een camera? Dat is met no dig, dan filmen we alleen maar spelende kinderen." Een paar da gen later bleek dat de bloemen waren afgeknakt en de linten aan de krans waren verdwenen... Volgens Helga was dat het sein „de beuk erin te gooien". Vanaf dat moment stelde Jaap de Ruij- ter de Wildt, samen met het Actie comité Groningen Veilig, alles in het werk om een nieuw en beter onderzoek af te dwingen. Hy voel de zich door justitie 'domweg schofterig' behandeld, toen hij in een gesprek op 14 juli werd onder houden over een kritisch artikel in het weekblad Elsevier, terwijl de officieren van justitie zich he lemaal niet druk leken te maken om het vastlopen van de zaak. Als door de wol geverfd advocaat wist hij precies wat hem te doen stond. Bovendien had hij in de ja ren zeventig in Leiden, als linkse rechtenstudent, een schat aan er varing met actievoeren opgedaan, met als hoogtepunt de overname van een woningcorporatie door een buurtvereniging. Hij verlaag de alle huren, totdat staatssécre- taris van Volkshuisvesting Jan Schaefer er een stokje voor stak. „Ik ben niet zo'n theoreticus. Ik wil, alles handen en voeten ge ven," verklaart Jaap zijn gedre venheid. Bij het loswrikken van de zaak- Anne kwam zijn actieverleden goed van pas. Met grote tegenzin kwamen politie en justitie in be weging, De Groningse autoritei ten konden niet langer om hem heen. „In zaken die mislopen gaat het om een machtsstrijd. Je loopt tegen een enorm apparaat aan, dat van geen wijken weet. Dat zijn fouten niet wil erkennen. Dat me chanisme kun je alleen doorbre ken met publiciteit, overleg en ac tievoeren als het nodig is. Je komt er niet alleen langs juridische weg." Wraak willen ze niet. Hen drijft de onzekerheid. Wat is er met Anne gebeurd? Had ze kunnen overle ven? Nog steeds vinden ze John ny Mdie vorig jaar 43 dagen vastzat en daar nu elfduizend gul den schadevergoeding voor krijgt, 'heel verdacht'. Nog niet al les is uitgerechercheerd. Door tussenkomst van de rechter moest het Openbaar Ministerie in september die tegen M. gerichte opsporingsactiviteiten staken, maar er loopt nog een hoger be roep. Als hij het inderdaad niet gedaan heeft, is deze zaak ook voor hem een drama," geeft Helga toe. Fouten Fouten m het onderzoek van de politie? Jaap somt op. Geen vrou welijke rechercheur ingezet bij de verhoren. Geen gedragsdeskun dige die de gesprekken obser veerde. Geen deugdelijk DNA-on- derzoek. Geen tijdige Oslo-con frontatie met een getuige. Een ob servatieteam dat zichzelf liet be trappen. Het laten liggen van tips. „Er is geen goede regie geweest van het onderzoek," concludeert Jaap. En kom Helga niet aan met zieli ge verhalen over verdachten die door de politie te hard worden aangepakt, „De Zaanse methode? Als je je dochter in de kist opge baard ziet liggen - dat is de Zaan se methode!" Gisteren vroegen ze aan minister van Ju stitie Korthals om een onaf hankelijke 'second opinion' door ervaren oud-rechercheurs of an dere experts. Korthals heeft op korte termijn een gesprek met procureur-generaal mr. T. van Daalen en de Groningse hoofdof ficier mr. H. Moraal over het vast gelopen onderzqek naar de moord. Ook andere moordzaken die op dood spoor zijn beland ko men dan ter sprake. Afgelopen Waar houdt het-op? Helga: „Het is pas afgelopen als we weten wat er met haar is gebeurd."' Jaap: ,Ais ik kansloos ben, stop ik. Maar emotioneel is er natuur lijk geen eindpunt, Je hebt le venslang." Zoetermeer—Spieken, voorzeg gen; het overschrijven van werk stukken en andere onregelma tigheden tijdens 'schoolonder zoeken rijn de afgelopen vyf jaar verdubbeld. Dat blijkt uit een rapport van de Onderwijsin spectie dat gisteren' haar de;/ Tweede Kamer is,gestuurd. De' inspectie kreeg dit jaar-528 mel dingen van onregelmatigheden. Voor de helft betrof dit hetongA oorloofd afwezig zijn bij een on derdeel van het schoolonder- zoekJh een derde van de geval len was sprake van examenfrau- def zoals afkijken en voorzeg- gen. De onregelmatigheden werden meestal bestraft met het toekennen van het cijfer L De inspectie noemt de toename van de onregelmatigheden zor- gelijk. Een ander punt van zorg ,van de inspectie is dat het op- stellen van de opgaven en de cy- femormering meestal in handen is van één docent, zonder con trole daarop van andere leraren. De inspectie vindt dit onge wenst, ohidat docenten vrijwel nooit speciaal geschoold zijn in het samenstellen van opgaven. Hierdoor is soms het bijstellen van de nonnen nodig of keurt de schoolleiding de opgaven zelfs helemaal af. - - Rijswijk De berichtenservice van Libertel is zeer slecht bevei ligd. Volgens Richard Vriesde, programmacoördinator Informa tietechnologie en Criminaliteit van de CRI, blijkt dat de berich tenservice 'zo lek als een mandje is' Het gevaar bestaat met name als gebruikers van Libertel hun standaardveiligheidscode '3333' van de mailbox niet wijzigen in een persoonlijke code. Als de standaardcode niet is veranderd, is het een koud kunstje de mail box van iemand anders uit te luis teren, zegt Vriesde. Indringers draaien simpelweg het mobiele telefoonnummer van iemand met een Iibertel-a* nement, toetsen een '9' in, ge\ l door de stan daardcode en ze horen de berich ten die staan opgeslagen. Indrin gers kunnen boodschappen wijzi gen en eventueel verwijderen. Libertel erkent het probleem. „Het is heel lullig, maar we probe ren er sterk op te wijzen in de voorlichting," zegt een woord voerderVerder zoekt het mobiele telefoniebedrijf naar technieken voor betere beveiligingsmetho den. „In de loop van volgend jaar hopen we met krachtiger midde len te komen," aldus de zegsman. H.I. Ambacht De vice-voorzitter van de gereformeerde synode, ds. W. Barendrecht, heeft zijn functie neergelegd. Hij gaat zich volledig inzetten als voorzitter van het da gelijks bestuur van het Interim- samenwerkingsverband van de toekomstige Samen-op-Wegkerk van hervormden, gereformeerden en lutheranen. De gereformeerde synode heeft Barendrecht op zijn eigen ver zoek uit zyn functie ontheven. De predikant uit Hendrik-Ido-Am- bacht was in mei al door zijn ge meente vrijgesteld voor het voor zitterschap van het SoW-orgaan. Hij zal ook zijn synodelidmaat- schap opgeven. Het Interim-sa menwerkingsverband begeleidt de totstandkoming van de toe komstige verenigde kerk en de gezamenlijke arbeidsorganisatie. De Friese predikant dr. C. Warin- ga (54) volgt Barendrecht op als eerste assessor (vice-voorzitter). Warin die al synodelid was, is sinds - predikant in Joure. Bob de Graaf (HnP tingendienst Buh. -CeecWJebes voor Villa Maarheeze. In hun boekonthullenzeveelzaken over de in 1993terzlelegeganelnlich- and. Foto R» Jand da BruirVGPD Den Haag—Een toppoliticus in de Indonesische regering is in de ja ren vijftig en zestig jarenlang te gen betaling informant geweest van de Nederlandse geheime dienst. Ten tijde van de Indonesi sche onafhankelijkheidsstrijd en het conflict rond Nieuw-Guinea kende Den Haag daardoor tot in detail de onderhandelingsposities van het bewind in Jakarta. Dat blijkt uit een gisteren verschenen boek over de geschiedenis van de m 1993 opgeheven Inlichtingen dienst Buitenland (IDB). Die informant was volgens de au teurs, Cees Wiebes en Bob de Graaff, Roeslan Abdulgani. rech terhand van president Soekamo en later minister van Buitenland se Zaken en vice-premier van In donesië. Zelfs in die functies bleef Abdulgani volgens de schrijvers van Villa Maarheeze' (genoemd naar het gebouw van de IDB in Wassenaar), Den Haag van waar devolle informatie voorzien die ja renlang de Nederlandse opstel ling bij de contacten met Indone sië heeft bepaald. In het boek wordt ook onthuld dat Nederlandse mariniers in 1986 op het punt hebben gestaan samen met Amerikaanse eenheden van uit Florida een invasie in Surina me uit te voeren. De Nederlandse regering blies de actie 'op het al lerlaatste moment' af, omdat er geen alternatief voor legerleider Desi Bouterse aanwezig was. Ook zouden de inlichtingendiensten tot op de dag van vandaag alle be richtenverkeer tussen de Suri naamse ambassade in Den Haag en Paramaribo afluisteren. Voorts melden Wiebes en De Graaff dat de BVD in de jaren zes tig lange tijd alle gesprekken in de Chinese ambassade in Den Haag wist af te luisteren. Ook zou de BVD hebben geholpen by de oprichting in 1970 van de Kom- munistische Eenheidsbeweging Nederland, de voorloper van de Socialistische Partij. Daardoor kon de dienst de maoïstische be weging in Nederland infiltreren. De CIA noemde dit ooit 'een bril jante operatie'. Het aanwerven van Abdulgani noemen de wetenschappers ech ter het grootste succes van de In lichtingendienst Buitenland (die tot 1971 de Buitenlandse Inlich tingendienst heette). Dankzij Ab dulgani was Nederland ruim tevo ren op de hoogte van de plannen van Soekamo voor een invasie in 1962 van, toen nog, Nederlands Nieuw-Guinea. Volgens Wiebes en De Graaff verklaart dit de vaak als 'halsstarrig' omschreven hou ding van de minister van Buiten landse Zaken Jozef Luns in diens onderhandelingen met Jakarta. De IDB werd in 1993 opgeheven nadat een reeks conflicten tussen, directeur K Meulmeester en het personeel in de publiciteit was ge komen. Er ontstond ook ophef toen bleek dat een groot deel van de archieven van de IDB, in strijd met de wettelijke regels, was ver nietigd. De geschiedenis van de IDB is een aaneenschakeling van inter ne conflicten en ruzies met ande re diensten, die meer succes vaak in de weg hebben gestaan. Diver se diensthoofden zijn de laatste decennia na conflicten vertrok ken. In Villa Maarheeze' onthul len Wiebes en De Graaff ook de identiteit van de Nederlandse mi litair, die in 1984 werd ontmas kerd als spion voor Israël en tot nog alleen bekend was als 'Majoor X1. Het gaat om IJsbrand Smit, een luchtmachtmajoor die hoofd was van de afdeling 'verwerving' van de IDB. Hij werd in 1984 op gepakt, maar kreeg na bemidde ling vair de toenmalige Israëli sche premier Yitzak Shamir - die daarvoor zelfs koningin Beatrix aderde - gratie. Hy woont nu iii iarael en noemt 2ich, uit dank voor zyn 'redder', Avner Shamir. Den Haag Haagse politici zyn keurige lieden, zeker als het op genotmiddelen aankomt. Een goed glas wijn, een koud biertje of i hooguit een sigaartje, daar zijn Kamerleden niet vies van. Maar blowen, slikken of snuiven doen ze niet. Alleen Kees Vendrik (Groenlinks) erkent wel eens een joint te hebben opgestoken. Maar dat was vroeger. Hij is gestopt metroken. Deze wetenswaardigheden staan m het vandaag gepresenteerde boekje 'Haagse portretten* van T. Brader en M. Vuijsje. Alle 150 le den van de Tweede Kamer (en 29 bewindslieden) staan erin be schreven, vaak met favoriete cul tuuruitingen (boek, film, bouw werk, beeldend kunstenaar, mu ziek), maar vooral ook met serieu zere feiten en feitjes. In vooikeursmuziek (veel klas siek, Mathüde Santing en Céline Dion) en Üevelingsgebouw (ING- kantoor in Amsterdam en het Gasunie-pand in Groningen) blij ken de meeste Kamerleden rede lijk 'mainstream'. Ook in de boe- kenkeuze gaan maar weinig Haagse politici rich te buiten aan experimenten. 'De ontdekking van de Hemel' (Harry Mulisch) en Vilde Zwanen' (Jung Chang) lig gen vaak op de nachtkastjes van de volksvertegenwoordigers. En soms een Bijbel, De gemiddelde leeftijd van de Ka merleden (45,6 jaar) is iets ge daald ten opzichte van de ploeg die er zat voor de jongste verkie zingen in mei. Benjamin in de Ka mer is de 25-jarige CDA'er Camiei Eurlmgs; de nestor heet Wouter Gortzak (PvdA 67). De RPF blijkt de jongste fractie te hebben (ge middeld leeftijd 41,3 jaar), terwijl de tweemans-equipe van het GPV met gemiddeld 54 jaar de oudste is. Het opleidingsniveau van de Ka merleden, dat in de vorige samen stelling al bovengemiddeld was,is in de nieuwe editie nog verder toegenomen. Maar liefst 94 van de 150 volksvertegenwoordigers vol tooiden een academische oplei ding; tien leden zelfs twee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2