9 Hema of C&A naar Land van Belofte KERSJCIRCÜ! Rotterdams Dagblad Ontwikkelaar Mabon onderhandelt over verhuizing naar Hemaplein Delfland doet niet aan armoedebeleid Maassluizer wil agressieve pleegzoon uit de gevangenis Kerstmarkt afgeblazen S ATI VAR De ontwerpers va*r de Millenniumtrou wringen S ATI VAR JUWELIERS Man beroofd Val van ladder Te hard gereden Fietsendief met zaag gesnapt Inbraak in een woning Gevaarlijke medicijnen Troelstraïaan afgesloten vv-xM Vlaardingse regeling grafrechten in strijd met Wet lijkbezorging bij eenwiiiterahonnament van 3 maanden voor slechts £7$ fSja, noteer mij voor zo'n voordelig wintel-abonnement r Rotterdams Dagblad Waterweg Vrij dag 27 november 1998 SchiedamEen 47-jarige man uit Schiedam is gisteren even na de middag in zijn woonplaats be roofd. Wandelend op de Lange Haven werd hij op de hoek met de Walvisstraat benaderd door twee onbekende mannen. Ze bedreig den hem met een mes en dwon gen de Schiedammer z'n geld in te leveren. Met zeshonderd gul den ging het tweetal er vandoor. Het slachtoffer liep nog een snij- wond aan een hand op toen hij zich tegen de overvallers probeer de te verweren. SchiedamEen 58-jarige man uit Schiedam die op het Bachplein bezig was met vrijwilligerswerk is gisteren rond de middag van een ladder gevallen toen hij zijn even wicht verloor. De man is in het Schietend Ziekenhuis geholpen aan een gebroken pols. Maassluis—Bij een snelheidscon trole op de Laan 1940-1945 in Maassluis heeft de politie elf auto mobilisten op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid be droeg 72 kilometer per uur, terwijl een maximum van 50 kilometer per uur geldt. De controle werd vlak voor schooltijd gehouden bij een voetgangersoversteekplaats die veel door jeugd wordt ge bruikt. Vlaardingen De politie heeft even na middernacht een fietsen dief aangehouden. De agenten waren getipt door een oplettende inwoner die de zaak niet vetrouw- de toen hij zag dat in de Potgie tersstraat een man het slot van een fiets door stond te zagen. Even later kon de 29-jarige Vlaar- dinger, die meteen bekende en zijn handzaag moest inleveren, op de gestolen fiets worden aange houden, De gesnapte fietsendief heeft de nacht in een politiecel van het Vlaardingse bureau door gebracht. Schiedam Door de achterdeur open te breken is er gisterochtend ingebroken in een woning aan het Veldpad in Schiedam. De comple te stereo-installatie en een com puterzijn meegenomen. - Een 39-jarige man uit Vlaardingen heeft gisteren medicijnen verloren. Het gaat om een doosje met veertig pillen Dia- zepan van tien milligram. Dat is een hoeveelheid die dodelijk kan zijn voor kinderen. De pillen wer ken spierverslappend en beïn vloeden vooral bij kinderen de hartspieren. De pillen zijn vermoedelijk onder weg van apotheek Van Hogen- dorp aan de Van Hogendorplaan naar de Van Maanenstreat verlo- SchiedamIn verband met werk zaamheden is de Troelstraïaan in Schiedam van maandag 30 no vember tot maandag 14 december afgesloten voor alle verkeer. De afsluiting, die ook geldt voor voet gangers, is voor het gedeelte tus sen de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de dr. De Visserlaan, De woningen aan de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan zijn vanaf de Vlaardingerdijk bereik baar. Het autoverkeer wordt met borden omgeleid. Voetgangers en fietsers worden vanaf de Troel straïaan via de Burgemeester Honnerlage Gretelaan naar de Thorbeckesingel omgeleid. Bus lijn 54 van de RET wordt omge leid via de Burgemeester Knap- perüaan en de Burgemeester Van Haarenlaan. De werkzaamheden zijn nodig voorde aanleg van de Beneluxlijn door Schiedam en bestaan uit grondwerk en het aanbrengen van een hulpbrug. Door Edwin Comelisse Schiedam Projectontwikkelaar Mabon is op het moment aan het onderhandelen met een Schiedamse vestiging van een grootwinkelbedrijf over een verhuizing naar de nieuw bouw op het Land van Belofte. Het grootwinkelbedrijf moet de trekker worden van de bebouwing op het voormalige He maplein. Mabon wil nog niet zeggen om welk bedrijf het gaat omdat dit de onderhandelingen in gevaar kan brengen. Maar in ondememerskringen van Schiedam duiken steeds twee na men op, de Hema en C A, waarbij de laatste het meest waar schijnlijk wordt geacht. Eerder zijn in de Schiedamse poli tiek de plannen gepresenteerd voor de ruimte die wordt be grensd door de Boterstraat, Broersvest, Kreupelstraaten Lan ge Kerkstraat. Deze ruimte, in de volksmond het Hemaplein ge doopt, krijgt een gevarieerde be bouwing waarbij de bouwstijl en de materiaalkeuze nauw aanslui ten bij de sfeer en stijl van de aan grenzende straten. Het is de be doeling dat eind volgend jaar wordt begonnen met de bouw van het project dat in totaal 93 wonin gen telt. Het gaat hier om maison nettes, eengezinswoningen en ap partementen. Ontwikkelaar Mabon zal aan de Broersvest- en Lange Kerkstraat zijde van het project op de begane grond commerciële ruimte bou wen. Een bankbedrijf en een res taurant hebben al interesse ge toond om een deel van deze ruim te te betrekken. Mabon is bij de onderhandelingen met deze twee in de afrondende fase. Voor het overgrote deel van de commerciële ruimte, zo'n dertien honderd vierkante meter, zoekt Mabon een publiekstrekker, een winkel die veel mensen naar het Land van Belofte haalt en daar mee dus zorgt voor de levendig heid. Metzo'n bedrijf voert de ont wikkelaar op het moment ook on derhandelingen. In de ondeme- merswereld wordt er vanuit ge gaan dat het om C A of de Hema gaat. AJBC-complex Hierbij maakt C&A de meeste kans aangezien het ook een oplos sing biedt voor een ander pro bleem. Met het verhuizen van het Schiedamse C A-filiaal naar het Land van Belofte is namelijk ook Albert Heijn uit de brand. De twee delen op het moment samen met Blokker de ruimte in het ABC- complex. AH wil echter uitbrei den en de winkel uitbouwen tot een vestiging met meer produc ten en nieuwe voorzieningen. Daar is echter op het moment geen ruimte voor, tenzij een van de buren uit het ABC-complex zou vertrekken. Met de verhui zing van C&A zou dat een feit zijn. Eerder deden al verhalen de ronde in Schiedam dat het Ahold- concem een oogje had op de ruim te van C&A. Een andere optie die opduikt in Schiedamse ondememerskrin gen is de verhuizing van de He ma. De Schiedamse vestiging van het grootwinkelbedrijf heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze terug wil naar de oude loca tie op het plein tegenover het Stadserf. De Hema heeft nooit goed haar draai gevonden in win kelcentrum de Nieuwe Passage en dat resulteerde in een verlan gen om terug te gaan naar de plek Rechts: De Hema in de Nieuwe Passage: terug naar het oude nest? Foto Roel Dijkstra Onder: C&A: ruimte maken voor Albert Heijn in het - dan nog - AB-comptex? Foto Roei Dijkstra Den Haag/Vlaardingen De be- graafplaatsenverordening van de gemeente Vlaardingen is deels in strijd met de Wripp de lijkbezorging. Dit heefPSe Af deling bestuursrechtspraak van de Raad van State uitge maakt. In Vlaardingen blijkt het mogelijk te zijn dat tijde lijk gevestigde grafrechten, met een looptijd van bijvoor beeld vijftig jaar, tussentijds vervallen. Volgens het rechts college mag dat niet. De kwestie gaat over een fami liegraf op de algemene be graafplaats Emaus, In 1955 kocht een inwoner van Vlaar dingen op deze begraafplaats een grafrecht voor vijftig jaar zodat tot het jaar 2005 familie leden in het graf begraven mo gen worden. Deze man over leed in 1992. Zijn zoon vólde als erfgenaam het grafrecht in 1995 op zijn naam laten zetten. Het gemeentebestuur weiger de dit omdat de zoon zich niet aan de termijn in de Vlaarding se verordening had gehouden. In de begraafplaatsenve rorde- ning staat dat het overschrij ven van grafrechten op een an dere naam binnen een jaar moeten gebeuren. Anders zijn ze vervallen. De Raad van Sta te heeft die passage onverbin dend verklaard. waar de winkel jarenlang met groot succes heeft gedraaid. Een woordvoerder van de Hema wenst niet in te gaan op de vraag of het bedrijf onderhandelt over een verhuizing. „Wij praten met veel partijen en zijn ons breed aan het oriënteren. Daarbij bekijken we alle mogelijkheden," aldus de woordvoerder. Hemaplein De mogelijke verhuizing naar het Land van Belofte zou de derde keer worden dat de Hema binnen Schiedam van plek veranderd. Het grootwinkelbedrijf is in Schiedam begonnen aan het Broersvest in het pand waar nu de ANWB is gevestigd. Het leverde het gebouw in de volksmond de bijnaam Hemaflat op. De volgen de plek waar werd neergestreken was het plein tegenover het Stads- erfeomplex. Het grote houten on derkomen v/as als tijdelijke huis vesting bedoeld maar de Hema hield het hier jarenlang uit. Ook hier bleef de naam van het bedrijf aan de locatie kleven en werd de naam Hemaplein geboren. De verhuizing van de Hema 20U een forse tegenslag betekenen voor de Nieuwe Passage. Het grootwinkelbedrijf fungeert als trekker voor het winkelcentrum dat op het moment zorgelijke tij den doormaakt. Leegstand begint een steeds groter probleem te worden. In combinatie met de ho ge huren wordt het steeds moeilij ker voor de ondernemers die er zijn gevestigd om het hoofd boven water te houden. Tegen de achter grond van deze malaise kon het vertrek van de Hema wel eens de doodsteek worden voor de Nieu we Door Ben van Haren Vlaardingen De Verenigde Ver gadering van het Hoogheemraad schap Delfland heeft gisteren in ruime meerderheid besloten niet te voldoen aan de door verschil lende gemeentebesturen geuite wens van een ruimhartiger kwjjt- scheldingsbeleid. De norm blijft gehandhaafd op negentig procent van de bijstand, wat betekent dat ook mensen met alleen AOW als inkomen waterschapsheffing blij ven betalen. Het college van hoofdingelanden van Delfland staat op het stand punt dat armoedebeleid geen taak is van waterschappen. Delfland wijkt hiermee af van de opvattin gen van de haar omringende wa terschappen en een groot aantal gemeenten in haar werkgebied. De rijksoverheid heeft in het ka der van het armoedebeleid ook waterschappen de mogelijkheid gegeven de kwijtscheldingsnorm te verhogen. Een brief van de gemeente Den Haag was gisteren aanleiding voor bespreking van de kwestie, die recent ook in de gemeentera den van Vlaardingen en Maas sluis ter sprake is geweest Beide gemeenteraden hebben tijdens de begrotingsbehandeling hun colle ges van burgemeester en wethou ders gevraagd bij het waterschap aan te dringen op maximaal ge bruik van de ruimte, die het rijk biedt. Volgens Bram Zonne, oud- WD-fractievoorzitter in de ge meenteraad van Vlaardingen en door die raad vier jaar geleden aangewezen als lid van de Ver enigde Vergadering van Delfland, waren er gisteren geen brieven van de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis met zo'n verzoek binnengekomen. Verbreed Zonne zegt dat met name uit de linkse hoek in de Delflandverga dering al twee jaar wordt aange- rongen op meer kwijtscheldin gen. „De meerderheid van de ver gadering heeft toen besloten het niet te doen. Een argument daar bij is dat het rijk de waterschap pen wel meer kwijtscheldingsbe voegdheid heeft gegeven maar daar geen compensatiegelden bij heeft gedaan zoals wel in de rich ting van de gemeenten is ge beurd. Er zijn naar aanleiding van die eerste vragen berekeningen gemaakt, die duidelijk maken dat het tot een verhoging van de hef fing van veertien gulden per jaar voor de andere ingezetenen zou leiden. Gisteren is wel nieuw on derzoek beloofd, maar de begro ting 1999 is aangenomen. Ik heb overigens het idee dat de maat schappelijke druk het draagvlak voor een ruimer kwijtscheldlngs- beleid heeft verbreed." Rob Suurendonk, oud-fraetie- voorzitter van de PvdA in de Rijn- mendraad en ook door de Vlaar dingse gemeenteraad als 'ingeze ten-lid' in het bestuursorgaan van Delfland benoemd, is sinds 1996 gangmaker van de actie om tot een breder kwijtscheldingsbeleid te komen. Hij deelt niet de me ning dat gemeenten voor hun kwijtscheldingsbeleid worden ge compenseerd. „Ze krijgen via het gemeente fonds een bedrag voor armoede bestrijding, maar de kosten voor een algemeen kwijtscheldingsbe leid komt voor eigen rekening van de gemeente. Het probleem zit gewoon in de eenzijdige sa menstelling van de Verenigde Vergadering, waarin WD en CDA door categorale vertegenwoordi gingen een grotere invloed heb ben. Ik zit in een PvdA-fractie van slechts drie man, in een vergade ring van 42 ingelanden. Het de mocratisch gehalte van de verkie zingen vind ik niet hoog. Wie een eigen huis heeft mag een extra stem uitbrengen, wie daarnaast ook nog een bedrijf heeft en een stukje land, komt zelfs op vier stemmen. Voor mij geldt de regel one man, one vote. Dat is demo cratie. Ik vind dat de bestuurlijke taken van het college van hoofd ingelanden van Delfland ook uit gevoerd kunnen worden door het provinciebestuur. Maak van het waterschap gewoon een provinci ale dienst. Dat is democratischer en zal cok tot kostenbesparing lei den," aldus de Vlaardingse PvdA- 'er. Door Sander Sor.nemans Rotterdam/Maassluis Toegeta keld? Zwaar lichamelijk letsel? Het viel allemaal reuze mee. Het slachtoffer van een uit de hand gelopen ruzie met zün pleegzoon, ontstaan door relatieproblemen, zat er gisteren kerngezond bij in de Rotterdamse rechtbank. „Joh, één prikje heb ik gehad. Ik ben er niet eens voor bij de dokter ge weest." Hoewel de 57-jarige Maassluizer de zaak bagatelliseerde, loog de aanklacht tegen zijn 18-jarige pleegzoon G. S. er niet om, „Hij heeft het slachtoffer bedreigd met enig misdrijf tegen het leven ge richt. Zware mishandeling. En hij heeft getracht het slachtoffer zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door hem in de buik te steken, waarna hij ook nog zijn auto heeft vernield," somde offi cier van justitie mr. L. Bonsel de reeks in de zomer van 1997 ge pleegde misdrijven op. Daaraan werd ook nog eens toege voegd de poging een andere man - deze zomer- van het leven te beroven door hem met een kapot geslagen glas in de hals te steken. De man had een homofiele relatie met de knul gehad en schoof hem opzij voor een ander. S. kon dat niet verkroppen, ging door het lint en wilde zijn ex-vriend naar de andere wereld helpen. Het opvallende aan de hele zaak was dat het Maassluise slachtoffer van de jonge agressieveling hem niet veroordeeld wilde zien, maar juist wilde vrijpleiten. Dat voorne men had advocaat mr. C. J. Nop pen ook, maar zyn verzoek de voorlopige hechtenis van zijn cli ënt met onmiddellijke ingang op te heffen, werd door de rechtbank resoluut van tafel geveegd. De jongeman was 17 toen hij over de schreef ging. Maar voordat de ruzie met zijn pleegvader esca leerde en hij hem te lijf was ge gaan, was er al het nodige ge beurd. „Als kind is hij seksueel misbruikt en hij is al zo'n beetje zijn hele leven gedumpt," legde zijn pleegvader voor de zitting uit. „Ik heb op een bepaald moment verkering gekregen met zijn moe der, werd de pleegvader var. die jongen en zijn broertje. Maar toen ik met de vrouw had gebroken, is alle ellende begonnen. De jongen woonde nog wel bij me, maar soms was hij gewoon niet te hou den. Hij zou me bijvoorbeeld een keer wel even 'een kankerschaar tussen mijn kankerribben ste ken'. Dat waren letterlijk zijn woorden, maar meer dan een klein prikje heb ik niet opgelo pen. Die jongen moet geholpen worden. Hij heeft psychische hulp nodig. In de gevangenis wordt hy niets wijzer." Buitensporig De geestelijke gesteldheid van de jongen - daar draaide gisteren in de meervoudige kamer van de Rotterdamse rechtbank eigenlijk alles om. De officier van justitie achtte de kans op herhaling van het buitensporige gedrag van de verdachte groot en verzocht daar om de zaak aan te houden zodat een nader persoonlijkheidsonder zoek uitgevoerd kan worden. Mr. Noppen had dahr weinig op tegen, r aar was wél tegen een langer verblijf in jeugdgevangenis De Sprank in Den Haag. „Mijn cliënt gaat kapot in detentie," sprak Noppen getergd. „Hij kan bij zijn oma gaan wonen en zyn familie wil hem graag de warmte en aan dacht geven die hij nodig heeft. Zelfs zyn pleegvader wil hem be geleiden waar nodig." De rechtoank bleek, na uitvoerig beraad, uiteindelijk onvermurw baar. De pleegvader was woedend over dat besluit. Juist nu moest de jongen worden geholpen. Niet voor niets had hij de aanklacht te gen rijn stiefzoon ingetrokken. „Zijn gedrag is verklaarbaar als je in zijn verleden kijkt. Het gaat nu beter met hem en daarom moet hij zo snel mogelijk uit de gevan genis worden gehaald. Want daar wordt er alleen maar een crimi neel van hem gemaakt. Van de week vertelde hij me tijdens het bezoek dat ie voor een eerst een stickie had gerookt. Hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat zoiets daar kan!" Ook advocaat mr. Noppen was niet in zijn nopjes met de beslis sing van de rechtbank. „Ik denk dat ik in hoger beroep ga. Dit is te gek voor woorden." Door Edwin Comelisse Schiedam De Kerstmarkt 1998 die het Hemaplein van 12 tot 28 december tot het bruisend mid delpunt van Schiedam had moe ten maken, is geschrapt. Volgens de initiatiefnemers kleefden er te veel risico's aan bet winterevene- ment. Maar vooral de beschikbare locatie gaf de doorslag bij de be slissing om het evenement af te blazen. Dit is overigens niet defi nitief. In januari gaat de organisa tie met de gemeente om tafel zit ten om ervoor te zorgen dat de editie 1999 gevrijwaard wordt van soortelijke problemen als nu zyn ontstaan. Het was volgens de organisatie vooral de beschikbare plek die er voor heeft gezorgd dat de editie 1998 niet doorgaat. Hoewel de ver gunningsaanvraag voor de markt op het Hemaplein al eind mei bij het college was ingediend, werd pas vorige week definitief duide lijk dat de gemeente dit plein niet beschikbaar kon stellen. Het plein is namelijk aan de week markt toebedeeld. Deze moest verkassen omdat het Broersveld wordt herstraat „En hoewel het Broersveld tijdens de kerstperio de weer volledig bestraat zal zyn, wilde de gemeente er niet toe overgaan om de weekmarkt terug te verplaatsen naar het Broers veld," zo schrijft de organisatie van de te rstmarkt in een persbe richt. In plaats van het Hemaplein bood de gemeente het naastgelegen parkeerterrein aan. Maar volgens de organisatie, verenigd in de stichting Winterdorp Schiedam, is dit te klein om het beoogde kerstdorp op poten te zetten. De stichting had namelijk een dorp in gedachten waar meer dan der tig bedrijven aan deel zouden ne men. Verder zou er een ijsbaan van zeshonderd vierkante meter komen, inclusief schaatsverhuur. Grand café Dudok was bereid ge vonden om een horecachalet te exploiteren, compleet met ver warmd terras. Daarnaast zouden twintig stalletjes worden inge richt voor de verkoop van artike len als kerstkaarten, kalenders en kerstversiering, speelgoed, win- terkleding en specifieke Schie damse winterdranken als Sneeuwborel, Rumpunch enWm- teradvocaat. De kerstmarkt is echter voor dit jaar van de baan. Hoewel de orga nisatie bereid was een klein ver lies uit eigen zak te betalen, bleek het doorberekenen van het ge- meentevoorstel om de markt op een kleiner oppervlakte te hou den, dat de verliezen enorm zou den oDlopen. De stichting Winterdorp heeft in middels alle betrokkenen op de hoogte gesteld. Na wat pittige ge sprekken met de gemeente is overeengekomen dat de organisa tie voor de editie 1999 vroegtijdig wordt opgepakt. De vele positieve reacties op het plan voor een kerstmarkt op hét Hemaplein hebben er voor gezorgd dat de stichting het volgend jaar toch nog een keer wil proberen. In ja nuari wordt het overleg biet de ge meente gestart zodat er nog voor de zomer overeenstemming is be reikt met de gemeente over het plan, de locatie en het tydstip. automatlacha botalIng op het Rotterdai Dagblad en ontvang twee kaartjes K< Aboy' voor donderdag 24 december 3 maanden voor 79,-) j. I Voorl: m/vf Nr: (l.v.m. controle bezorgjrtgjf Handtekening: 1 Telefoon: Bank/gironr.: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naarr Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 300O VB Rotterdan

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3