10 Offensief tegen drugsrunners Woningbouw van start in Nieuw-Terbregge t€ëm m m KOM NAAR DE SEIKO KINETtti lü WORDT U DE ÉIGEN AAR VAN I ONZE EERSTE KINETIC CHRONOGRAAF TER WERELD? IlillP t§ÉH Marktonderzoek vriet-branche Zilveren schaalmodel van Lanrenskerk 'goud' waard Alijda-convenant: aantal gidsen binnen jaar halveren Zilveren Kruis makelaar zorgbehoevend Rotterdam Bazige Dumbo uitkomst voor stuurloze kudde Stuk staal man fataal 'Traumahelikopter in januari weer terug' mSm 'r- ii ZSL WfëmËmm s Rotterdams Dagblad Vrijdag 27 november 1998 Rotterdam De Rotterdamse cof feeshops die bij de Bond van Can nabis Detaillisten (BCD) zijn aan gesloten, willen achterhalen waar hun klanten vandaan komen door postcodes te noteren. De wiet- bond vermoedt dat eenderde van de gebruikers die in het centrum hun softdrugs kopen in de buiten wijken en randgemeenten van Rotterdan wonen. In wijken als Prins Alexander en gemeenten als Capelle aan den IJssel zou een coffeeshop dan ook zeker op zijn plaats zijn, meent de bond. Het pleidooi van de bond past in het streven van de gemeente Rot terdam om coffeeshops meer over de stad te spreiden. Waar beiden botsten is wanneer het gaat om aantallen verkooppunten van softdrugs. Momenteel kent Rot terdam ruim zestig coffeeshops en dat wil de gemeente de komen de twee jaar graag zo houden. „Het is niet gerechtvaardigd om het aantal coffeeshops te bevrie zen. Er zouden er juist twintig bij moeten komen. Daar is behoefte aan," stelt BCD-bestuurslid P. C. Westerman. Het afgelopen jaar is het aantal coffeeshops in Rotterdam terug gelopen van honderdtachtig naar zestig vanwege stringenter be leid. „De coffeeshops die zjjn overgebleven hielden daar echter maar een omzetstijging van tien procent aan over. Dat is vreemd en onbegrijpelijk," vindt Wester- man. Hij denkt dat een groot deel van de verkoop in het illegale cir cuit terecht is gekomen. Het vermoeden van Westerman wordt gedeeld door D66'er H. den Oudendammer. „Die handel is natuurlijk niet verdwenen. Waar die dan wei gebleven is, is iets om verder uit te zoeken," zei de frac tievoorzitter gisteren in de raads commissie voor Veiligheid en Po litie. CDA'er L. Bolsius ziet in illegale verkoop van wiet helemaal geen reden voor meer vergunningen. „Het is aanleiding om juist stren ger te controlerenmeent de christendemocraat Hij vraagt zich bovendien af wat de positie is van de deelgemeenten bij sprei dingvan coffeeshops over de stad. „Dat moet klip en klaar zijn, an ders zijn de discussies die daar worden gevoerd overbodig.'1 In de coffeeshoploze deelgemeen-, ten Prins Alexander, Hoogvliet en IJsselmonde woedden de laatste tijd in ieder geval hevige discus sies over de komst van een ver kooppunt van cannabisproduc ten. Wethouder J.H.A. van den Muijsenberg deelde gisteren meer dat het bestuur van de drie deelgemeenten inmiddels 'om' zijn en in zullen stemmen met de komt van een coffeeshop, mits het bij die ene blijft. AI moeten de deelraden daar nog mee instem men. Amsterdam Een zilveren schaalmodel van de Sint Lan renskerk is deze week bij Sothe by's'Amsterdam voor 'gotta - geld geveild. Terwijl het veiling huis een richtprijs aanhield van tussen de tieii en vijftien mille, bracht een Nederlandse hande laar met ƒ34,800 het hoogste bod uit op het meesterwerk. Het met veel bijzonderheden uitgewerkte model, in 1912 zeer waarschijnlijk vervaardigd door de Rotterdamse zilvereraid B. Tresfon, weid anoniem aange-' boden. Behalve dat het getuigt •.van vakmanschap, heeft het model van de SintLaurenskerk grote historische waarde. De ve le erin verwerkte details maken het mogelijk onderzoek te doen naar kenmerken van het oor spronkelijke gebouw en zyn structuur; Dat ,is van belang, omdat de kerk tijdens het Duitse bombar dementvan mei 1940 op de bui tenmuren na werd verwoest Bij de'herbouw na de oorlog keer den de trouwzaal en de doopzaal niet terug, evenmin als de in gangen onderaan de zijbeuken van de voorzijde van de kerk. Dezelfde handelaar legde tij dens de zilverveiling met een hoogste bod van 12.600 ook de hand op een missaal standaard, afkomstig uit een particuliere collectie. De richtprijs hier was een bedrag tussen vijf- en acht duizend gulden. De deels ver gulden standaard stond vroeger in de Steigerse Kerk (Domini- cus Kerk) aan de Hoogstraat Dit godshuis werd tijdens het bombardement r„ geheel ver woest. De^raissahl 'standaard werd in 1865 gemaakt door de Rottérdamse^ edelsmeden Wil- 1 lem en Comelis Baksteen en Jo hannes Middendorp. De zilverveiling bij Sotheby's trok veel verzamelaar! Negen van de tien best verkochte ob jecten werden ver., boven de Rotterdam Na het dichttimmeren van overlastgevende deal panden in Delfshaven gaat justitie in Rotterdam nu de 'gid sen' aanpakken die gebruikers door de stad naar drugspan den loodsen. De bedoeling is dat het komende jaar het aantal drugsrunners wordt gehalveerd. In Rotterdam veroorzaken ben daar last van en voelen zich er drugsrunners vooral overlast op de twee grote aanrijroutes naar het centrum waar ze vooral ge bruik van maken: de Schiewegf Schiekade en de Maasboulevard. Om de aandacht van potentiële kopers te trekken, herkenbaar aan het buitenlandse nummer bord van hun auto, halen drugsrunners soms levensgevaar lijke capriolen op de weg uit. Weg gebruikers en omwonenden heb- onveilig door. De afgelopen negen maanden wa ren in de Maasstad volgens cijfers van de politie 385 drugsrunners uit Rotterdam en omgeving ac tief. Na het veelbesproken drugs offensief Victor krijgt het opvol gende drugsnmnersproject dit keer een vrouwennaam: Alijda. In het Alijdaproject werken ver schillende instanties samen: het stadhuis, openbaar ministerie, po litie, vreemdelingendienst, dienst sociale zaken en werkgelegen heid (SoZaWe), de belasting dienst, Fiod, bouw- en wonings- toezieht en de deelgemeente Delfshaven, Om deze integrale aanpak te bekrachtigen tekenen de deelnemende instantie van middag in Delfshaven het Alijda- convenant. De bedoeling van het project is vooral een juridische. Extra aan dacht in de aanpak wordt besteed aan Marokkaanse jeugd omdat in de praktük blijkt dat die groep vaak potentiële kopers naar drug spanden gidst. Alijda heeft inmiddels een aan loopfase achter de rug waarin al enkele resulaten zijn bereikt, meldt justitie. Zo heeft de dienst SoZaWe al verscheidene drugsrunners uitgenodigd voor een gesprek en op basis daarvan uitkeringen stopgezet De vreem delingendienst heeft daarnaast een illegale drugsrunner uitgezet naar Algerije. De belastingdienst heeft op haar beurt een aantal voorlopige aan slagen opgelegd en twee auto's in beslag genomen. En de dienst bouw- en woningtoezicht heeft, los van de aanhouding van de drugsrunner, een eigen traject in gezet waarin alle panden van en kele malafide huiseigenaren aan geschreven worden. Rotterdam Het heet zorgkan toor en moet functioneren als een 'makelaarskantoor'. Iedereen die met ingang van 1999 gebruik maakt van de thuiszoig, een ver pleeghuis, een bejaardenoord, de geestelijke gezondheidszorg of verstandelijk gehandicapt is, krijgter mee te maken. Na de aan melding bij cn toewijzing door de regionale indicatiestelling, de Stichting Rotterdams Indicatieor gaan, regelt het zorgkantoor ver der alles wat zorgverlening en fi nanciën betreft. Voor de in totaal 600.000 verzeker den in Rotterdam, Capelle en Krimpen aan den IJssel die lot die groep behoren, regelt zorgverze keraar Zilveren Kruis met ingang van 1 januari alle zaken op het ge bied van gezondheidszorg. Dat Rotterdam Nieuw-Terbregge is een (internationaal voorbeeld van Rotterdams bouwen in 'de 21ste eeuw. In deze nieuwbouw wijk in de deelgemeente Hille- gersberg-Schiebroek worden on geveer 860 energiezuinige wonin gen gebouwd, als onderdeel van het Thermie-projeet RE-Start. Vandaag wordt de eerste paal ge slagen, In dit Europese voorbeeld project demonstreren acht Euro pese steden innovatieve, duurza me woningbouwprojecten. De wo ningen in Nieuw-Terbregge zul len 25 tot 40 procent minder ener gie gebruiken dan nu. Dit is onder meer mogelijk door het gebruik van zonne-energie, bodemwarmte en nieuwe technie ken op het gebied van isolatie en warmtedistributie, met mini- warmtekrachtcentrales in plaats van traditionele cv-ketels. Een andere duurzame oplossing is het op natuurlijke wijze reini gen van Rottewater met behulp van een biezenveld. Ook bij de ontwikkeling van de geluidswal wordt rekening gehouden met het milieu: verontreinigde grond wordt op een veilig manier nuttig In Nieuw-Terbregge wordt ruim vijf miljoen gulden extra geïnves teerd in energiebeperkende maat regelen en duurzaam bouwen. Projectontwikkelaar Proper-Stok en ENECO nemen daarvan drie miljoen voor hun rekening. Daarnaast subsidieert de gemeen te Rotterdam een miljoen in het kader van de premieregeling Xiï Sfc'tf V De nieuwe woonwijk vanuit de lucht gezien. Bij het publiek bestaat grote belangstelling voor de ruim achthonderd te bouwen'duurza- me' huizen. FotoOrrtwIkkeltagbedrijfRotterdam duurzaam bouwen en een half miljoen gulden voor de zonneboi lers. De Europese Commissie fi nanciert het project met een half miljoen gulden vanuit het Ther- mie-prograrnma. Er worden in de nieuwe wijk zo wel huur- als koopwoningen in verschillende prijsklassen ge bouwd, waaronder 55 procent in de marktsector en 45 procent ïn de sociale sector. Er is zo'n grote animo voor de wijk, dat nagenoeg alle woningen inmiddels verkocht zijn. De architectuur is geïnspi reerd door Amerikaanse en Scan dinavische woningbouw. Daar naast wordt ook een nieuw sport complex gebouwd voor de ama teurs en jeugd van voetbalclub Sparta. Nieuw-Terbregge wordt in twee fasen gebouwd. In 1999 worden de eeiste van vijfhonderd woningen opgeleverd. Rond het jaar 2000 start de tweede fase met de bouw van 350 wo iingen bij de Terbreg- seweg. betekent dat iemand die naar een verpleeghuis moet, na de indica tiestelling, al het werk aan het zorgkantoor kan overlaten. Tot nog toe werden die zaken deels geregeld door de gemeente Rot terdam en voor een deel al door Zilveren Kruis. „De oprichting van dit kantoor betekent dus een loket minder voor iedereen die er mee te maken krijgt. Het is onze taak voor die verzekerden een contract te regelen met de aanbie ders over zorg en betaling," rea geert prof. dr, A.P.W.P. van Mont- fort, directeur zorg van Zilveren Kruis. Onderkomen Het zorgkantoor krijgt zijn onder komen aan de Mathenesserlaan, waar een kantoor van Zilveren Kruis is gevestigd. Het zorgkan toor wordt echter een aparte orga nisatie naast de bestaande functie van de zorgverzekeraar. „Het run nen van dit zorgkantoor is abso luut zonder winstoogmerk. Wij hebben er alleen als Zilveren Kruis wel baat bij dat een patiënt, die medisch gezien is uitbehan- deld, zo snel mogelijk naar huis gaat en daar gespecialiseerde thuishulp krijgt. Dat regelt het zorgkantoor," schetst Van Mont- fort. Jaarplan Om als zorgkantoor te mogen fun geren heeft Zilveren Kruis een jaarplan opgesteld dat door het ministerie is goedgekeurd. Dat betekent dat de zorgverzekeraar voor,de komende vier jaar het zorgkantoor mag runnen.Voor de start moet eerst worden gespro ken met alle instanties waar het zorgkantoor mee te maken krijgt. Volgens Van Montfort zijn die wel positief. „Ze vinden dat de zorg verzekeraar eindelijk eens de maatschappelijke verantwoorde lijkheid die zij heeft op zich neemt," weet hij. De gemeente Rotterdam en de Stichting Rotterdams Indicatieor gaan (SRI) voeren op dit moment weer overleg over de verdere in vulling van de SRI. De stichting is sinds^ 1 januari formeel bevoegd om cliënten te indiceren voorver- pleeg- en verzorgingshuizen. Daar moet later de door de AWBZ betaalde thuiszorg bij komen. Tussen de gemeente en SRI was de afgelopen maanden onduide lijkheid, lees onenigheid ontstaan omtrent het budget. De gemeente en deelnemende partijen uit de zorgsector hopen vanaf nu ir snel mogelijk het indicatieorgaan, defi nitief op poten te zetten. Dtimbo verkent haar tijdelijk verblijf, in diergaarde Bijdorp wordt vurig gehoopt dat het klikt tussen haar en het mannetje Alexander. Fot0 peter de jonge» vos Rotterdam Diergaarde Blqdorp heeft er wéér een olifant bij. Dit maal gaat het om een '.Touwtje: Dumbo. Zij is voorlopig tijdelijk in Rotterdam omdat haar verblijf in de dierentuin van Antwerpen wordt vernieuwd. Maar als het 'klikt' met Biijdorps jongste man nelijke aanwinst, de tempera mentvolle bul Alexander, dan kan de logeerpartij wel eens een heel ander karakter krijgen. Dumbo mag er zijn. Met haar vijf duizend kilogram doet zij qua for maat en gewicht nauwelijks on der voor de uit Duitsland overko men Alexander. Dumbo is ook een olifant met een eigen wil. Toen zij enkele jaren geleden eni ge tijd in de dierentuin van Parijs verbleef, om er (e worden gedekt, was zij in korte tijd overduidelijk de baas in de plaatselijke kudde. Het vruchtbare verblijf in Parijs kreeg echter, terug in Antwerpen een dramatisch vervolg. Dumbo baarde een dood kalf en, tot ver rassing van haar verzorgers, volg de drie maanden later, eveneens levenloos, de andere helft van wat later bleek een tweeling. Het 'bazige' karakter van Dumbo komt overigens in Biijdorp niet helemaal ongelegen. Sinds de dood, vorig jaar, van kuddeleid ster Sonny is de Rotterdamse oli fantenfamilie stuurloos. De dood van Sonny en het plotseling over lijden van de jonge bul Ben, fok stier Ramon en vrouwtje Indira zijn nog altijd niet verwerkt, zo lijkt het De koe Irma, nu de oud ste olifai»p in Biijdorp, heeft niet de ultieme leiderschapskwalitei ten en leeft bovendien 'op voet van oorlog' met één van de andere vrouwtjes, Tin Tin. Die machtstrijd heeft geleid tot een tweedeling in de Rotterdamse kudde. De partijen moeten strikt gescheiden worden gehouden. Logeetje Dumbo zal de komende weken met beide groepen mogen kennismaken. Als zij zich mani festeert als de nieuwe kuddeleid ster, dan valt er met 'Antwerpen' te praten over een definitieve overgang. Inmiddels hebben de ijsbeermoe- ders Mien en Katrien zich in Dier gaarde Biijdorp teruggetrokken in hun tot kraamkamer omge bouwde winterverblijf. De omge ving er van is tot stiltegebied uit geroepen. De bijna twee jaar gele den geboren kinderen van het duo, Taco en Winner, zijn inmid dels verhuisd naar een dierentuin in Chili en ook hebben de 'dames' deze zomer bezoek van een heer gehad. De kraamkamers worden geobeserveerd met videocame ra's, dit jaar overigens voor het eerst ookmel geluid. De iaatsie ja ren hebben Mien en Katrien steeds begin december hun jon gen gebaard. Rotterdam Een bouwvakker is vanochtend om het leven geko men nadat een stuk staal op hem terecht was gekomen. De man werkte aan het Kruisplein aan de uitbreiding van e Doelen toen een kraan een blo*. staal liet val len. Het slachtoffer werd zwaarge wond met een spoedtransport naar het Dijkzieht-ziekenhuis ge bracht. De man bleek niet meer te redden. Hij overleed korte tijd la ter. De politie kon vanochtend de identiteit van de man nog niet be kend maken. RotterdamHet Academisch Zie kenhuis Dijkzigt gaat er van uit dat begin volgend jaar de trauma- helikopter weer in de lucht is. Het ziekenhuis heeft het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) inmiddels verzocht om opnieuw als start- en landings plaats dienst te mogen doen. Eind dit jaar hakt minister Borst hier over een knoop door. De Ziekenfondsraad heeft al eer der Rotterdam, Amsterdam, Gro ningen en Nijmegen aangewezen als centra die over zo'n helikopter moeten beschikken. Dijkzigt overlegt met andere academische ziekenhuizen over dit onderwerp. „Wij verwachten dat dit voor Dijk zigt positief zal aflopen," zegt woordvoerder W. Bosma. De traumahelikopter staat in Rot terdam sinds 1 oktober aan de grond omdat er geen geld meer was om de proef met de 'heli' in deze regio voort te zetten. Volgens minister Borst moeten er in tien ziekenhuizen speciale trauma centra komen. Vier van die centra krijgen de beschikking over een helikopter. Dat Dijkzigt dat wordt, staat bui ten kijf, stelt Bosma. „We hebben tenslotte dat helikopter-dek al op een redelijke plek. In het centrum van de stad. Het is al een wonder datje daar kunt landen en opstij gen. Dan hebben we nog Rotter dam Airport in de buurt. Vanuit hier kunnen we heel zuid-west- Nederland bestrijken." Sinds 1 oktober doet de politiehe- likopter mede dienst als 'trauma heli'. Er is volgens een woordvoer der van de politie echter niet één keer een beroep gedaan op deze helikopter. Al eerder sprak de po litie de wens uit om dit toestel na de terugkeer van de 'echte' trau- mahelikcter dienst achter de hand te houden voor het vervoer van slachtoffers. Volgens Bos^a is niet te zeggen wat de gevolgen zijn van de ruim drie maanden durende afwezig heid van de traumahelikopter in deze regio. „Sommigen zeggen dat die gevolgen wel aantoonbaar zijn, anderen zeggen van niet. Het hangt zo van de situatie af. Soms is de behandeling van iemand in een helikopter veel moeilijker dan over de weg. Bij nek- of rug letsel bijvoorbeeld. Dat moetje ie mand heel stabiel vervoeren." '•'i Vanaf bent u van harte welkom op onze Seiko Kinetic show- m Op uw gemak kunt u de gehele collectie Kinetic horloges bewonderen. Het quartzhorloge dat loopt op de beweging van arm en pols en dus nooit een batterijwissel nodig heeft. Er is er al één verkrijgbaar vanaf F 399/-. 01 Tijdens uw bezoek; kunt u het nieuwste model bewonderen; De Seiko Kinetic Chronograaf Limited Edition.\aat ons u informerei^ oVèrdit wonder van techniek en wellicht kunt u over dit felbegeerde horloge beschikker^ Neem deze advertentie mee en ontvang een verrassende Limited Edition attentie (zolang'de voorraad strekt). -K. Anno 1866 Een vriendelijke juwelier met eigen atelier Voorstraat 43 Numansdorp. Tel. 0186 - 651366 g KINETIC' Someday dll watche* wil! be mode Ihij y,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4