14 'Verplicht afkicken is noodzakelijk' Vuurwerkcampagne Halt uitgebreid met reality-tv Banengroei in Rotterdam blijkt groter dan verwacht Proef met elektrische auto's voor distributie Korthals toont zich optimistisch over SOV bij bouwstart stadsbajes Hoogvliet Rode loper voor Schouwburgplein Stena Line: aangifte na fraude 401 Politie wil getuige horen na beschieting drugsrunners Oogkanker van drie kanten bestraald Proef'parkeren op afstand' verschoven Onderzoek naar vroege opsporing prostaatkanker Politieschoenen inzet ruzie met Belastingdienst Rotterdams Dagblad 5? Woensdag 2 december 1998 l>3? C« »^S Rotterdam De politie van Rot terdam gaat binnenkort naar Frankrijk om opnieuw de be stuurder van een Franse auto te verhoren waarvan de passagier door drugsrunners zou zijn dood geschoten. De politie heeft de in druk dat de man iets verzwijgt, al dus een woordvoerder. De schietpartij vond plaats op 10 juli. Volgens de verklaring van de Franse bestuurder namen drugsrunners de auto op de rijks weg A16 en A20 onder vuur omdat de Fransen weigerden achter de runners aan te rijden. De 23-jarige passagier kwam daarbij om het le ven. Politie en justitie namen de zaak hoog op omdat het de eerste keer was dat runners dusdanig gewelddadig te werk gingen. Eer der was het wel voorgekomen dat drugsrunners auto's van de weg drukten. De Fransen waren voor het kopen van drugs naar Rotterdam geko men» maar wilden niet dat de run ners hen ergens heenbrachten. Uit onderzoek is inmiddels geble ken dat de 23-jarige man op een heel andere plaats, maar vermoe- delijk wel in de regio, is doodge- schoten, aldus de politiewoord- voerder. Het rechercheteam wil de bestuurder dan ook opnieuw horen, als getuige. De man zit in middels vast in een Franse gevan- .genis wegens het in bezit hebben van heroïne, dus „het team weet ^■fraar hij zit". iDe politiewoordvoerder kan nog niet zeggen of de recherche er nu vanuit gaat dat drugsrunners niet verantwoordelijk waren voor de dodelijke schietpartij. „Dat gaat nog te ver. We willen eerst die man horen, want we denken dat hij iets verzwijgt. Daarna hopen we meer te weten." Rotterdam Kwaadaardige tu moren in ogen kunnen sinds kort in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) op een nieuwe manier worden bestraald De af deling Radiotherapie heeft een zogeheten versneller zodanig aan- gepast dat een tumor in ogen, maar ook in hersenen, of in hei gebied van hals/hoofd driedimen sionaal kan worden gelokaliseerd en bestraald. Met de nieuwe techniek, stereo- tactische radiotherapie, kan een tumor uiterst nauwkeurig in kaart worden gebracht en daarna vanuit drie punten bestraald wor den. Een speciaal computerpro gramma berekent de locatie van de tumor en de bestralingsdosis. Grootste voordeel is dat de behan- '"deling kan worden herhaald, zo- dat per keer een lagere dosis no dig is. Andere bestralingsmetho den kennen alleen eenmalige toe passing, waardoor de dosis hoger moet zjjn. Door de driedimensio nale locatiebepaling en lagere do sis is de kans kleiner dat gezond weefsel rond de tumor bescha digd raakt. Ook heeft de patiënt achteraf minder last van de be straling. De verbouwde afdeling Radiothe rapie wordt op 11 december offici eel in gebruik genomen. Het zie kenhuis organiseert ter viering hiervan een internationaal sym posium over radiotherapie. Rotterdam—De eerste grote proef met parkeren op afstand bij een wedstrijd van Feyenoord in de Kuip is verschoven naar februari volgend jaar. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat al bij de topper Feye- noord-Ajax, op 20 december, een dergelijke experiment zou plaats vinden. Dat wordt uitgesteld, om dat er op die dag onvoldoende par keerplaats langs de snelwegen be schikbaar is. Volgens projectleider W. van der Vos van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting viel de parkeer plaats op het veilingterrein in Ba- rendrecht af. Er wordt nu gemikt op Feyenoord-PSV over een paar maanden. „Het is een heel belangrijke proef," zegt hij, „en ook de eerste keer dat er Fcyenoord-puhüek bij wordt betrokken." Parkeren op afstand houdt in dat bezoekers van de Kuip hun auto op grote parkeerplaatsen in ande re delen van de stad of in randge meenten kunnen neerzetten. En vervolgens met pendelbussen naar het stadion worden gebracht Door Diny van der Voorn Rotterdam- Minister mr. A. H. Korthals van Justitie vindt dat criminele drugsverslaafden verplicht moeten afkicken. In een afkick-inrichting worden ze dan voorbereid op de terugkeer in de maatschappij. „Deze groep hardnekkige criminele ver slaafden kunnen wij met het bestaande instrumentarium na melijk niet meer bereiken/' zei Korthals gisteren bij de start van de bouw van stadsgevangenis in Hoogvliet. In Hoogvliet komen de eerste 72 plaatsen voor Strafrechtelijke Op vang Verslaafden (SOV) in Neder land. Naast deze plekken krijgt Hoogvliet ook 120 'normale' cel len. Een relatief kleine groep van drugsgebruikers, landelijk tussen drie- en vijfduizend personen, h verantwoordelijk voor veel mis drijven en overlast. Gewone de tentie werkt bij deze groep niet. En de burgers zijn het ook wei zat, constateert Korthals. „De grens is bereikt." Een plaats in de zogehe ten Strafrechtelijke Opvang Ver slaafden (SOV) kan-hiervoor een oplossing zijn. Met het SOV-pro- gramma wordt al enige tijd in Os- sendrecht geëxperimenteerd. Het wetsvoorstel SOV wacht nu op behandeling in de Tweede Ka mer. Met de maatregel, al door het vorige kabinet voorgesteld, krijgt de strafrechter de mogelijkheid om criminele verslaafden te plaat sen in een speciale inrichting. Daar worden ze van hun versla ving afgeholpen en voorbereid op een maatschappelijk leven zon der drugs en criminaliteit. De voortekenen zijn goed," zei Korthals. Het is een ingrijpende maatregel maar in de Tweede Ka mer is er draagvlak voor". De nieuwe gevangenis zal naar ver wachting medio 2000 klaar zijn. Korthals roemde de kracht van het SOV-project. Verslaafde gede tineerden komen eerst in een ge sloten en later in een half open re gime, waarbij ze buiten de gevan genis tewerk gesteld worden. Hoe beter dit proces verloopt, hoe min der toezicht noodzakelijk is. De komst een gevangenis is bij de Hoogvlietse bevolking in slechte aarde gevallen vanwege de korte afstand tot de woonwijk Tussen water. Lokale bestuurders beslo ten zich niet met het omstreden bajesproject te bemoeien. Loco burgemeester Hans Simons me moreerde deze gang van zaken gisteren vriendelijk-snerend aan een delegatie deelraadbestuur ders, onder wie voorzitter H. Ele- mans. Het toenmalige dagelijks bestuur van Hoogvliet was er zelf niet eens zó op tegen dat de ge vangenis in bedrijventerrein Ga- dering kwam, wist Simons zich te herinneren. De rode lo per gaat uit voor de be zoekers van het Schouw burgplein. De winke liers, horeca zaken en an dere pu bliekstrek kers, zoals de Schouw burg, de Doelen en de megabio scoop heb ben een gi gantisch lan ge rode loper laten aanleg gen op het plein, dat het afgelopen jaar zo vaak negatief In het nieuws kwam, onder meer door de proble men met de epoxy vloer. De decem bermaand is daarvoor de aangewezen periode. „We willen het plein meer aan zien geven," zegt bedrijfs leider Gerard Devil ee van café De Doe len. Aanvan kelijk was het de be doeling een Joper van 800 meter lang te ma ken, maar ook andere middenstan ders in de omgeving willen inmid dels een stuk rode lo per voor de deur. Het ca sino aan het Weena heeft belangstelling getoond, en het Hilton hotel aan de Kruiskade wil ook op de rode pluchen route worden aangesloten. De totale afstand bedraagt dan al rond de dui zend meter. „En vast en zeker melden zich de komende dagen nog meer gegadigden," verwacht een van de deelnemers. De loper blijft liggen tot half januari. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Als prostaatkanker in een bevolkingsonderzoek in een zeer vroeg stadium wordt ont dekt, is de kans miniem dat er uit zaaiingen komen. Door een vroeg tijdige behandeling verspreidt slechts in 2 procent van de geval len de kanker zich alsnog, tegen over 24 procent van de mannen bij wie deze kanker pas na klachten wordt ontdekt. Opsporing Toch overtuigt dit gunstige resul taat van vroegopsporing nog niet van de noodzaak een preventief bevolkingsonderzoek onder man nen te houden, zoals in de Ver enigde Staten wel gebeurt. Want nog niet is bewezen dat een vroe ge diagnose leidt tot verminderde sterfte. Dat stelt drs. J. Rietbergen in zijn promotie-onderzoek voor de Erasmus Universiteit Rotter dam. „Er sterven veel meer mannen, ongeveer de helft meer, mét pros taatkanker dan aan prostaatkan ker. Het gaat om een langzaam groeiende kankersoort Patiënten zijn meestal al boven de zestig en stéiven uiteindelijk aan iels an ders", zegt Rietbergen. Hij pleit voor grootschaliger onderzoek om te kijken of de sterfte inderdaad afneemt bij vroegtijdige opspo ring. De onderzoeker vindt dat er nu nog te veel nadelen kleven aan 'een eventueel bevolkingsonder- zoek. „Er worden meer mannen met prostaatkanker ontdekt, maar de vraag is of dat gewenst is. Het betekent dat iemand moet kiezenof hy zich wel of niet laat behandelen, en zo'n behandeling is ingrijpend," zegt Rietbergen. Een prostaat kan worden wegge haald of worden bestraald. „Zo'n 10 tot 30 procent van de mannen krijgt daarna last van incontinen tie en 60 proeent unpotentiepro- blemen," zegt de promovendus. Hij kan zich voorstellen dat een man zich liever niet laat behande len met de kans iets korter te le ven, dan dat hij jarenlang impo tent is. Prostaatkanker is na huid en longkanker de meest voorko mende kanker bij mannen. De officiële handelingen zijn verricht en het Is tijd voor een broodje. Minister Korthals van Justitie (rechts), loco-burgemeester Simons van Rotterdam (met ambtsketen) en deel raadsvoorzitter Ele- mans van Hoogvliet luisteren bij de maquette van de SOV-gevangenl* naar directeur Bijker. Foto Peter de Jong/Cor Vos Rotterdam Reality-tv is een nieuw onderdeel in de jaarlijkse vuurwerkcampagne van de ze ven Halt-bureaus die samen het- .zelfde werkgebied hebben als het politiekorps Rotterdam- Rijnmond. Ook Zuid-Holland Zuid doet aan de campagne mee. Leerlingen uit de laagste klas sen van het middelbaar onder wijs krijgen dit jaar de videofilm Flash! voorgeschoteld, waarvan het script gebaseerd is op popu- iaire reaUty-tv-programma's. f De film is niet zo hard als de.Ian- delijke tv-campagne over vuur- werk. „Dat kan ook niet,want de 'film is bedoeld vooralle scholen in Nederland. Als er bijvoor- beeld veel bloed in te zien zou zijn, dan zouden scholen de vi deo niet eéns inde klas draaien," zegt Pr deRegi coördinator van het bureau Halt Rijnmond Zuid dat het initiatief nam voor de vi deo. Het ministerie van Volksge- zondheid, Welzijn en Sport nam de kosten van de in Rotterdam, Barendrecht en Ridderkerk op genomen film voor haar reke ning. Flash! heeft als thema illegaal vuurwerk. In de film meet ac teur Richard Groenendijk zich de rol van reporter aan die op zoek gaat naar jongeren die vuurwerk afsteken en die over littekens door vuurwerk be schikken. Ook wil hij zelf wat stevig vuurwerk aanschaffen. Hij komt uiteindelijk in contact met een jongen die in de haven een volle doos met illegaal vuur werk weet op te snorren. Als Groenendijk vervolgens in'de Koopgoot naar een vrijwilliger zoekt om het vuurwerk af te ste ken, vindt hij niemand die zich daar voor wil lenen. Daarom doet hij het uiteindelijk zelf, wat hem met zwaar letstel in het Zuider- ziekenhuis doet belanden,; Puur „De film is heel puur natuur. Zonder het van te voren te mel den liep Richard Groenendijk -met zijn filmploegfaet-school- plein op," vertélt' educatiefrme- dewerkster Al ter Riet Een snel le montage en eigentijdse mu ziek maakten de video van ruim tien minuten compleet „We hebben de film al proefgedraaid voor enkele jongeren en die von den'mheel'cool'." Voor de jongere doelgroep .van bureau Halt, leerlingen uit de hoogste klassen van het basison derwijs, is verder de film Half-pi pe gemaakt Deze video behan delt vooral de veiligheidsaspec ten rond vuurwerk. Een groepje skaters steekt bij de skate-ramp een in België gekochte strijker af. Omdat de politie op dat mo ment langsrijdt wil een van de jongens het brandende lont op het allerlaatste moment uittrap pen, met eveneens alle gevolgen van dien. België komt in deze film uit drukkelijk aan bod. „In België, maar ook in Duitsland, is ge makkelijk vuurwerk verkrijg baar dat bij ons verboden is. Om dat de grenzen open rijn denken -veel mensen dat ze alles mogen meenemen. Dat is dus niet het geval," onderstreept Ter Riet. Coördinator De Regt is enerzijds trots op de film, maar anderzijds betreurt hij het dat dergeUjk voorlichtingsmateriaal nodig is, „Na "enkele jaren van daling, is het aantal ongevallen met vuur werk vorig jaar weer licht toege nomen," heeft hij geconstateerd. Bij de afgelopen jaarwisseling vielen 1200 vuurwerkslachtof fers, een stijging van tien pro cent. Ook is er de afgelopen twee weken in het politiedistrict Rid derwaarden bijvoorbeeld al 25 kilo vuurwerk in beslag geno men. Dat is meer dan vorig jaar in twee maanden tijd op het bu reau werd opgeborgen. Rotterdam Het aantal banen in Rotterdam is tussen 1994 en 1998 toegenomen met 15.300. Dat is ruim vijfduizend meer dan het Actieplan Werk, waarin de doel stellingen stonden van het vo.ige college van burgemeester en wet houders, nastreefde. Het Nederlands Economisch In stituut (NEI) meldde begin dit jaar al dat het college zijn doel stellingen ruimschoots zou gaan halen. Een recente meting van het NEI toont aan dat de werkge legenheid onder invloed van de groeiende economie zelfs nog meer is gegroeid dan verwacht. In dit onderzoek zijn de laatste cij fers uit het bedrijvenregister Zuid-Holland verwerkt. De ontwikkeling van de werkgele genheid in Rotterdam, die lang achterbleef bij de rest van Neder land, is in de afgelopen jaren het landelijke niveau meer en meer gaan benaderen. De banengroei doet zich meer en meer voor in de markt Vooral uitzendkrachten le veren een belangrijk aandeel in de groei. Daarnaast zijn er ruim 6500 gesubsidieerde (Melkert)ba- nen bijgekomen. Groei Tegelijkertijd met de groei van de werkgelegenheid liep het aantal mensen met een uitkering terug. Toch is niet helemaal duidelijk in hoeverre werklozen hebben ge profiteerd van de aantrekkende economie. Die zekerheid is alleen te geven als het gaat om de gesub sidieerde banen. Die waren in be ginsel alleen bedoeld voor werklo zen met een uitkering. Laag opgeleide werklozen hebben volgens het NEI-onderzoek het minst geprofiteerd van de groei in de markt. Zij profiteerden weer wei van de mogelijkheid een Mel- kert-baan te krijgen. In Rotterdam nam de werkloze beroepsbevolking tussen 1994 en 1997 af met 18 procent. Landelijk bedroeg de daling 20 procent. De daling van het aantal mensen met een bijstands- of WW-uitkering bedroeg twaalf procent. In aantal len uitgedrukt ging het om 9200 personen. Hoek Van Holland De directie van Stena Line neemt gerechtelij ke stappen tegen drie van de zes tien van fraude verdachte werk nemers. De boreeamedewerkers weigeren nog steeds een bekente nis af te leggen over de zwendel die zich jarenlang aan boord van de veerboten zou hebben afge speeld. Een deel van het horecapersoneel heeft mogelijk gedurende een pe riode van twintig jaar voor miljoe nen guldens gefraudeerd. Zestien personeelsleden zijn inmiddels ontslagen. Elf van hen hebben de fraude toegegeven en leggen zich neer bij hun ontslag. Twee ande ren houden hun positie nog in be raad. Drie ontslagen medewer kers weigeren de fraude toe te ge- De fraude speelde zich af aan boord van de veerboten die tussen Hoek van Holland en Engeland varen. Een deel van het voedsel en drankjes werd niet via de kassa afgerekend. De inkomsten ver dwenen in de zakken van de be trokken medewerkers. De malversaties kwamen aan het licht tijdens een interne controle. De Stena Line-directie schakelde een recherchebureau in. Met vi deocamera's werden maanden lang de medewerkers op de werk vloer gefilmd. Aan de hand van deze beelden werd zestien mede werkers ontslag aangezegd. Volgens manager H. Betist van Stena Line is niet meer te achter halen hoelang de zwendel exact heeft geduurd en voor welke be dragen is gefraudeerd. Eerder schatte de directie de gederfde in komsten over de laatste drie jaar op anderhalf miljoen gulden. .Alleen door de recente video-op namen is het bewijs geleverd dat in onze ogen zestien medewer kers schuldig zyn. De bewijsvoe ring voor de jaren daarvoor is vrij wel niet te leveren," zegt Betist „Daarom heeft Stena Line voor alsnog besloten dat tegen mede werkers die schuld bekennen geen gerechtelijke stappen wor den ondernomen. Anders ligt het met de overige ontslagen perso neelsleden. Zij weigeren een be kentenis af te leggen. Stena Line rest niets anders dan aangifte te doen." Rotterdam De politie Rotter dam-Rijnmond verwacht een for se naheffing van de belasting dienst over de dienstschoenen. Die hebben geen politielogo, kun nen daarom ook in de vrije tijd worden gedragen en worden door de belastingdienst dus als loon in natura gezien. Dat staat in het ondernemmgs- raadblad van het politiekorps. De korpsleiding en ondernemings raad zijn het hartgrondig eens dat de navordering niet wordt doorbe rekend naar de individuele poli tieman of vrouw. Bovendien gaat het korps nog met de belasting dienst praten hoe de navordering kan worden voorkomen. Het is volgens een woordvoerder van de politie niet de eerste keer dat de belastingdienst en de poli tie in de clinch hebben gelegen over dienstkleding. „We hebben ook al eens problemen gehad over trainingspakken. Dat is toen op gelost. Er is, geloof ik, ook een lo go opgekomen." Het schoenenprobleem kwam aan de orde bij de opstelling van het nieuwe kledingrèglement. Daarin staat onder meer een pakket voor stranddienders en warm onder goed voor de winterse surveillan ce. Drie Rotterdamse distributiebedrijven nemen van af zomer 1999 elk drie elektri sche bestelbusjes in gebruik. De elektrische Mercedes Sprinters worden ingezet door Van Gend en Loos, TNT Post Groep en De Klok Logistics. De bedrijven zet ten de auto's in voor de distribu tie van pakjes in het centrum van Rotterdam en van Schiedam. De bedrijven zijn hiervoor benaderd door dé gemeente Rotterdam. De deelnemende bedrijven wil len dat de elektrische auto's ont heffing krijgen voor laad- en los- regels. De gedachte daarbij is dat het gebruik van stille en milieu vriendelijke auto's op deze ma nier gestimuleerd wordt De be trokken diensten van de ge meente Rotterdam onderzoeken of zo'n ontheffing mogelijk is. Verder wordt nagegaan of Roteb Lease de elektrische auto's mis schien kan opnemen in het lea se-programma. Het voordeel daarvan is dat de gemeente zo een goed zicht krijgt op de servi ce en het onderhoud van de au to's. Bovendien kan de gemeente de auto's na afloop van de proef dan zelf houden. Proef De - proef duurt tweeëneenhalf jaar, en is een uitvloeisel van het Elddis-project voor de Introduc tie van elektrische auto's voor stadsdistributie in zes Europese steden, waaronder Rotterdam, Het project moet aantonen of de elektrische auto kan worden in gezet bij de goederendistributie in steden. Subsidie Eind 1997 heeft de Europese Commissie een subsidie van 1,9 miljoen ecu (ruim vier miljoen gulden) verleend aan Elridis. De subsidie is bedoeld om 40 pro cent van de kosten te dekken. Behalve Rotterdam zijn Stock holm (Zweden), La Rochelle (Frankrijk), Erlangen (Duits land). Redone Lombarda (Italië) en Sta vanger (Noorwegen) be trokken bij het project. De elektrische Mercedes-busjes zijn nog niet aangekomen inRot- terdam, „We weten ook nog niet wanneer ze komen," zegt exploi tatie-manager ,E. Gurineman van Van Gend en Loos Rotterdam Het bedrijf weet nog niet precies welke prestaties de elektrische bestelbusjes in huis hebben. „We zetten ze in voor ons normale werk, in de stad," zegt Gunne- man. „In ieder geval zijn ze in zetbaar voor onze doeleinden. We zijn bereid om ermee te expe rimenteren, maar die auto moet natuurlijk wel aan eisen vol doen." De distributie-bedrijven hoeven geen kopzorgen te heb ben over het onderhoud van de elektrische auto's. Een (neg en- bekende) leasemaatschappij is verantwoordelijk voor de servi ce. Wel worden de chauffeurs die erop moeten gaan rijden bijge schoold. „Iedereen kan erop rij den,"-vertelt Gunneman. „Maar -doorextra instructie kun je bete re res uitaten behalen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4