2 De Moonies bouwen in Brazilië nieuw paradijs ÉtfaV;'-'lï; Roödbaars met 'schubben Tony als prins Charming Lara Croft high tech-ambassadrice 'Turkije bakermat van beschaving' Strips K,M h f '1' r-B Gi k: t& S "S&l <r. "Disney aast op de Millennium Koepel Playboy 'sponsort' blote zwemploeg iimmm Horrebieter PA Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 .1 7 Jt Donderdag 3 december 1998 i. Walt Disney overweegt de aan koop van de Millennium Koe pel, om dit overdekte terrein by het Engelse Greenwich na het jaar 2000 om te toveren tot een Mickey Mouse- en Donald Duck-themapark. Medewer- kers van Disney die de enorme koepel kwamen bekijken, wa- ren onder de indruk van het miljarden-bouwwerk en wat er wordt tentoongesteld. Naast -Disney hebben nog zes andere bedrijver, 'voorlopige inlichtin gen' ingewonnen over de Koe pel. In januari kan een officieel bod worden uitgebracht, en ge- hoopt wordt dat de Millennium Kbepel een half mifjard zal op brengen. "Disney zou overwegen in de Koepel een filmstudio te bou wen, en rondleidingen te gaan geven op een aantal beroemde filmsets, zoals Jungleboek, Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen en Pocahontas. Een conventioneler themapark zou .Disney World bij Parijs teveel beconcurreren. Ook de filmstudio Wamer Bro thers in Hollywood overweegt "de Koepel te kopen om er na de nuUennium-expo een thema park te vestigen. Een andere -'kandidaat is Ogden, eeriAme- ..jikaans bedrijf dat themapar ken runt Door Phil Davison Hij heeft indrukwekkende vrien den: Ronald Reagan, George Bush en... Avgusto Pinochet. En dat voor een man die beweert dat Je zus Christus het resultaat was van een overspelige verhouding. Maar de eerwaarde Sun Myung Moon, een communistenvreter, is er dan ook van overtuigd dat hij de nieu we Messias is, de Uitverkorene. George Bush noemde hem 'een man met een visie'. Maar nu de Koude Oorlog vporbij is, is de ster van Sun Myung Moon m de VS verbleekt en zoekt hij andere gra zige weiden om zijn 'nieuwe Para dijs' te bouwen. Het hoofd van de Unification Church, de Moonies, vertoeft nu doorgaans in het afge legen Braziliaanse Jardim, of in Paraguay, Uruguay of Argentinië, in plaats van in zijn huis van 20 miljoen gulden in New York of op zijn farm in Texas. Hij legt in Jar- dim een vliegveld aan, niet alleen voor zyn eigen Learjet, maar ook voor de - verhoopte - vliegtuigen vol bezoekers aan zijn nieuwe pro ject. Amerika kan geen kant meer uit," zei Moon eerder dit jaar tij dens een toespraak in New York. „Het land vertegnwoordigt de oogst van Satan, het is het ko ninkrijk van extreme individuali teit en vrije seks." Ferme woor den van een man die dertig jaar voornamelijk in de VS heeft ge woond, er in zijn hoogtijdagen 30.000 volgelingen verzamelde en die massahuwelijken van duizen den Moonie-koppels sloot. Moon bezit in Amerika nog steeds de rechtse Washington Times, een kabeltv-zender, een universi teit in Connecticut, een reisbu reau in Manhattan en een golf baan in California Verder heeft hij geïnvesteerd in de gezond heidswortel ginseng, in de wapen industrie in Korea en in de eom- puterbusiness in Japan. Ook el ders bezit moon kranten, banken en hotels. Maar zijn invloed is ta nend, sinds hij eindjaren '70 in de VS de gevangenis in moest voor belastingontduiking. Het aantal volgelingen is teruggelopen tot 3.000, al spreekt Moon zelf van 'miljoenen volgelingen'. Mislukkingen Het zit Moon niet meer mee. Na dat hij een zoon had verloren door een ongeluk, keerde een dochter zich tegen hem. En vorige maand gaf de vrouw van een andere zoon, zijn potentiele erfgenaam, een boek uit waarin Moon wordt afge schilderd als fraudeur en waann ze baar man ervan beschuldigt haar te hebben mishandeld toen hij verslaafd was aan cocaïne. Ver der noet Moon bloeden voor mis lukte projecten, waaronder grote grondaankopen in Afrika en een autofabriek in China. En her en der werden de laatste jaren 'onge manierde' Moonies wegens beke ringspogingen katholieke landen uitgezet. Sun Myung Moon (78) is daarom maar wat dichter naar 'het nieuwe Paradijs' verhuisd - naar het on- Sun Myung Moon wil vanuit Brazilië honger uit Afrika verdrijven. Archieffoto Michael Doiezai/EPA waarschijnlijke land van vrijbui ters, westelijk Brazilië, drieën eenhalf uur rijden over woest ter rein vanuit de dichtstbijzijnde stad. Tijdens een vistodit zag hij het gebied waar de Prata en de Mi randa samenvloeien. Het gebied bij Jardim deed hem denken aan Mesopotamia, de bakermat van de beschaving. 'Nieuwe hoop' De leider van Moons 'nieuw Para- dijs'-project in Jardim, Kim Yoon Sangzegt: „Brazilië is een groot land, met onuitputtelijke bron nen. Voldoende om heel Latijns- Amerika te voeden en ook de hon ger lijdende mensen in Afrika, Wij willen de wereld tonen hoe je een eind aan de honger kunt ma ken. Wat we willen is een groot ge zin, geen religie." Ruim honderd man bouwen nu aan een mini-land, dat 'Nieuwe Hoop' heet en dat meer dan dertig 'themasteden' zal bevatten, die elk zijn gewyd aan iets van Moons droom: de wereld onderwijzen en voeden. De ene 'themastad' zal zich richten op eco-toerisme, de andere op handgemaakte waren, weer een andere op diverse ge wassen, etc. Tot dusverre lykt het project bij Jardim (20.000 inwoners) wat op een campus in aanbouw, met klas sen voor het bestuderen van Moons ideeen, een theater en een cafetaria met 2.000 zitplaatsen. Moons organisatie, die de verwij zing 'kerk' heeft laten vallen en zich nu Vereniging van Gezinnen voor Eenwording en Wereldvrede noemt, koopt van boeren 80.000 hectare landbouwgrond op tegen 80.000 dollar per hectare De plaatselijke katholieke pries ter, Bruno Brugnolarois bezorgd om Moons motieven. „Hoe kan hij het over gezinnen hebben als hy zelf diverse keren is getrouwd?" Maar Moon heeft ook vrienden gemaakt, en plaatselijke politici gemasseerd. En de boeren zijn blij met het geld voor hun grond en de verwachte toeristen stroom, De meesten van degenen die al zijn gekomen voor spirituele se minars en om te helpen by de bouw, komen uit Japan of Korea. Drugshandelaren of goud- en dia mantzoekers, dachten de boeren aanvankelijk. Een synehroon-zwemteam uit Au stralië wil ingaan op een aanbod van Playboy om naakt te poseren, nu een aanvraag om extra subsi die is afgewezen. Met het lucratieve aanbod zou de ploeg tóch geld bijeen kunnen brengen. De voorzitter van de bond, Peter Young, benadrukte wel dat het poseren op individuele basis zal gebeuren en dat de zwemsters zelf moeten bepalen of ze hun badpak willen uittrekken. Voor de bereiding van de meeste vissoorten worden de schubben van de huid verwijderd. Voor het gerecht van vandaag zijn aardap pelen nodig om de vis van nieuwe 'schubben' te voorzien. Bij de in grediënten is roodbaars aangege ven. Ook andere stevige zeevis soorten lenen zich goed om op een dergelijke wijze te worden bereid. Voor 4 hoofdgerechten: 600 gram gefileerde zeevis, zoals roodbaars, in vier gelijke en even dikke stukken; 2 eetl. limoen- of ci troensap; 250 gram grote aardap pelen (geen ajkokers); zout; witte peper uit de molen; 100 gram bo ter; 2- 3 eetl fijngeraspte oude Goudse of Parmezaanse kaas. Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapier. Wrijf ze in met li moen- of citroensap. Laat de filets tenminste 10 minuten liggen. Schil intussen de aardappelen en snijd of schaaf ze in (vliesdunne plakjes. Spoel de plakjes in ruim koud water en maak ze daarna droog met keukenpapier. Smelt de boter in een pannetje. Maak de filets opnieuw droog en wrijf ze in met wat zout en peper. Schenk de helft van de boter in een ovenvas te schaal. Legde filets in de schaal en schik de aardappelplakjes er dakpansgewijs (als de schubben van een vis) bovenop. Sprenkel de rest van de gesmolten boter er zo gelijkmatig mogelijk over. Be strooi alles met wat peper en ge raspte kaas. Plaats de schaal in het midden van de reeds tot 225 graden Celsi us voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van ca. 15 minu ten, De 'schubben' moeten een mooie licht goudbruine kleur heb ben gekregen. Schep de filets met een spatel of pannenkoeksmes op voorverwarmde borden. Schik er eventueel bieslooksprieten en 'bloemen' van tomaten bij. Tip: geef er groene sla met wat bleekselderij by. li 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 VERTICAAL: 2. Lidwoord; 3. uitroep; 4. koker; 5. sportartikel; 6. spil; 8. ook niet; 9. meubelstuk; II. voertuig: 12. houten slagwapen; 13. zure kers; 14. Japans bordspel; 16. vordering; 18. in overvloedf 22. klein kind; 24. waterstand; 27. muziek werk; 29. graafwerktuig; 30. roem; 31. bijwoord; 32.voorzetsel OPLOSSÏNGDAGPUZZEL DINSDAG Horizontaal: 1. Windsor; 7. of; 8. wip; 10. be; 11. demon; 13. wei; 15. opa; 17. vlonder; 18. wal; 19. som; 21. eerst; 25. nu; 26. lei; 27, as; 30. wasstel. 'Verticaal: 2. lo; 3. daim; 4. os; 5. touw; 6. Hera; 8. we; 9. Po; 11. dille; 12. noest; 14. eva; 16. pro; 18. wand; 20. mess; 22. el; 23. reus; 24. si; 28. ja; 29. re Hij mag dan gewoon van de Engelse Partij van de Arbeid zijn, maar de kleding maakte ook In dit geval de man. Premier To ny Blalr liep er In de Waterloo Chamber van huize Windsor bij als Prins Charming zelve» tijdens de borrel voorafgaand aan het staatsiediner mot do Duitse president Herzog. Prinses Michael van Kent was ook op haar mooist, fn een jurk waar geen testbeeld tegenop kon. foiorussqIi Boyce/Reutm Door Charles Arthur Groot-Brittannië heeft met Lam Cro/t een nieuwe 'ambassadrice voor high tech-onderzoek'. Ze is opgeleid aan het Cheltenham La- dies College en amper de twintig gepasseerd. Ze loopt graag rond met een Uzi-machinegeweer, ze schiet lukraak mensen neer en draagt weinig kleding om haar hoekige 'rondingen'. De Britse minister van Wetenschap tekende persoonlijk voor de benoeming van Lara, de digitale heldin uit het computerspel Tomb Raider. Nadat actrice Emma Thompson eerder niet was ingegaan op het aanbod om een soort voorbeeld ambassadrice voor jonge vrouwen te worden, zal de minister hebben bedacht dat een virtuele kandi daat wellicht inschikkelijker zou zyn. In een toespraak over "Weten schap en de economie van de ken nis' bekritiseerde de minister eer dere pogingen voor het promoten van Britse high tech. Men had steeds gekozen voor 'de veilige optie: liever De kooi van Faraday dan de Psion Organiser'. Fout. De minister: „Ik wil dat de mensen denken aan wetenschappelijke en high tech-prestaties zoals Thrust, de eerste supersonische auto, in plaats van die oude Kooi van Fara day. Ik wil dat Lara Croft van Tomb Raider de ambassadrice wordt van alles waar Britse high tech in uitmunt" Lara Croft, die over de hele wereld door Cyberspace avonturiert, Is nu de weinig diplomatieke ambassadrice voor de Britse high tech geworden. FotD Rotterdams Dagblaü Hoewel Lara Croft niet echt in de positie verkeert om te weigeren, is ze dikwijls niet bepaald diplo matiek, In het computerspel is ze een soort vrouwelijke Indiana Jo nes, die tegenstanders zonder veel overleg en met veel salvo's uitschakelt. De tien miljoen Tomb Raider-spelers over de hele we reld, meest puber-jongens, asso ciëren Lara bovendien vaak met een ander soort uitmuntendheid. Velen hebben er on-line al over gespeculeerd of er scènes in het spel zitten, waarin Lara naakt ver schijnt, En sommigen hebben zelf al zo'n blote Lara Croft gemaakt, met behulp van grafische soft ware. Lara kreeg als 'millennium- product' al een plaatsje in de Mil lennium Koepel bij Greenwich. Core Design, dat Lara Croft in 1996 ontwierp, weet nog niet of Lara, nu ze dus ambassadrice is, in nieuwe versies van het spel ge huld zal worden in kleding, ge maakt van de Britse vlag, zoals dat het geval was bij een ander 'product van Britse uitmuntend heid', de SpiceGiris, (c) Rolt-frdams Dagblad/ The Independent Niet het antieke Griekenland, maar Turkije is de ba kermat van de West-Europese beschaving. Om poli tieke redenen is dat echter nooit erkend. Dat beweert de omstreden Duitse archeoloog Eberhard Zangger in zijn nieuwe boek 'De toekomst van het verleden'. Zangger zegt dat in de steentijd vanuit Turkije ken nis over landbouw en veeteelt naar West-Europa is gebracht. Ook kennis ovem huizen- en nederzettin- genbouw werd overgedragen. In de brons- en ijzer tijd kwamen daar ploegtechniek, handel, alfabet en politieke bestuursvormen als de stadstaat bij. Zang ger stelt dat het denken over de geschiedenis tot in de 19e eeuw werd beheerst door een "Westers supe rioriteitsgevoel1. Maar dat de beschaving zijn wortels had in Griekenland was niet meer dan een 'wens beeld', dat West-Europa volgens Zangger gebruikte om het Ottomaanse Rijk het hoofd te bieden. De naam had ons natuurlijk me teen aan het denken moeten zet ten: bungalowpark De Horrebie ter, een wat eng aandoende naam voor een verzameling luxueuze ehaletjes ergens in de kop van Drenthe. Maar hoe gaat dat, als je ervoor het eerst sinds tyden weer eens een weekje tussenuit wilt; je haalt bij het dichtstbijzynde reis bureau een 'vakantie in eigen land-brochure' en je 'pnkt' een leuk dorpje waar ook honden nog welkom zyn. Zo belandden we vo rige week dus op De Horrebieter. Dat wy daar zaten kon mevrouw Keyi uiteraard niet weten. Me vrouw Key! - die zo graag voorde Nederlandse Oprah Winfrey door gaat - heeft natuurlijk geen boodschap aan een echtpaar dat koud een paar uurtjes in de De Horrebieter zit Mevrouw Keyl zal het een zorg zijn dat twee mensen zich tydens een verkennmgs- tochtje over het bungalowpark verbaasd hadden afgevraagd waarom het m ai die andere bun galows zo stil was. Uitgezonderd een enkel straatlantaamtje brandde nergens op De Horrebie ter licht. „We zyn de enigen," fluisterde mijn vrouw, want op een verlaten bungalowpark - ze ker als dat De Horrebieter hèet- demp je vanzelf je stemgeluid. „Nou, lekker rustig toch," zei ik flink. Maar toen had ik 'Catheri ne' nog niet gezien. We zaten dus op De Horrebieter, Een park met dertig verlaten Fin se chaletwoningen. Met een door een verbouwing gesloten recrea tieruimte en een, bij gebrek aan klanten, gesloten eetcafé. Maar wél met o zo donkere paadjes, slechts hier en daar spaarzaam verlicht door bolvormige lan* taamtjes, In november kan het aardedonker zijn, zeker op een door grillige bomen omzoomd, verlaten bungalowpark. En toen was daar dus ineens me vrouw Keyl. Ik stond net op het punt om met de hond een pikdon ker blokje om te gaan, toen ze op tv met sombere stem vertelde dat haar rijtje studiogasten allemaal1 al eens het slachtoffer waren ge-! worden van een roofoverval. De 1 een had een pistool tegen het hoofd gedrukt gekregen, de vol gende had een pak slaag gehad en weer een ander had pas na een reeks sessies in een praatgroep zichzelf weer een beetje in be dwang. En de een of andere poli tieman beweerde dat het allemaal steeds erger werd. „Als je zo me teen naar buiten gaat, neem dan je mobiele telefoontje mee," zei mijn vrouw. Pakweg een kwartiertje later liep ik buiten. Achter de bomen hoor de ik ondefinieerbare geluiden. Links en rechts klonk gekraak. Heel in de verte jankte een hond. Nog veel verder weg torende de verlichte zendmast van Smïlde omhoog tegen de donkere hemel. Mevrouw Keijl wordt bedankt. Ik heb die nacht op De Horrebieter geen oog dicht gedaan. Ik hoorde continu gemorrel aan sloten, zag! de hond bij elk geluidje zijn oren spitsen en wist zeker dat ik zo om de tien minuten voetstappen rond het huisje hoorde. Maar ach, 't kan natuurlijk alle maal nog erger; hoeveel mensen zijn er niet die zich zelfs in hun ei gen huis niet meer veilig voelen... De rechter Wie *5 PAAR rar. Jesse van Muylwyck Heinz Rene WindigenEddiede Jong ÏM eERSTE VJEEK <JM DECC^BpR ÏS i'M&REKpJ weu Hé^U&ev*AKKeu)K,.. ""x ihSCLOWM M Z-tA/,0 iA£ TO-C-H JX£ *.£U..S T-U.O M/4 AV4 SA-A-P TM*-GP&.KAAS, 0MPAT /HVeiA/A XZSTJ&. Charles M. Schulz Al4 Hij eenniaal (ete> in. s zijn hoofd heeft*. ..ondanks alles1- hetook dooc... MAMA, IK ZAG NET EEN PAAR HONDEN VOORBIJ LOPEN..JE ZOU ZWEREN DAT HET BROERTJES VAN SPIKE WAREN.. Ml AAR NEE, ZIJ WAREN OP DOORREIS ZO TE ZIEN.. IK VRAAG WAAR- ME AF SCHIJNL1JK WAAROM BENIJDT ZE/ DAT MEISJE ON 5 ZO NAKEEK..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2