Aansluiting van nieuwe buurt op Westlandseweg in onderzoek Pij Corporaties hebben de gemeente in hun zak mm Rotterdams Dagblad i 11 1 'Gaat dan die kinderen boften op straat zetten?' Vlaardingen wil A4-brief van Stadsregio toetsen Aangehouden met kerstboom Steekpartij Bromscooter afgebrand Jongen (15) met strijkers Inbraak bij surfvereniging Winkeldief graast drie winkels af Wisseling SP Politiek eist maatregelen tegen sluipverkeer Taxi's Van Dodewaard weer op weg Wjfeenwirrt erabon nem ent a wam. IJUU Of bei gratis 0800-0642 Nieuwe Passage WINKEL WIN EEN FIAT SEICENTO SX IN DE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM Rotterdams Dagblad 1 B g*i h R Donderdag 3 december 1998 Ui rn - a n L/UIJUtfiUag O UCUcUlUCl 1330 I Waterweg Schiedam De politie in Schie dam heeft vannacht twee mannen aangehouden die met een kerst boom liepen te sjouwen. De poli tiemensen zagen de mannen om streeks 0.45 uur in het Bagijnhof lopen met de boom m een pot Toen de mannen de politie zagen, gooiden ze de kerstboom weg en gingen ze er vandoor. Ze werden even later aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Vlaardingen Voor de vestiging van Albert Heyn aan het Veer- plein tn Vlaardingen heeft gister middag omstreeks 15.15 uur een steekpartij plaatsgevonden. Een 22-jarige Rotierdammer liep hier bij een snywond in zijn been op. Over de precieze toedracht en de aanleiding tast de politie nog m het duister. De vijf verdachten die zijn meegenomen voor verhoor, geven allen de meest uiteenlopen de verklaringen af. Volgens getui gen ging het om een ruzie tussen twee groepen jongeren die esca leerde. Schiedam Op de Schiedamse- weg m Schiedam stond gister avond om 20.00 uur een brom scooter in brand. De eigenaresse, een 34-jange vrouw uit Rotter dam, had 's morgens pech met de tweewieler en hem op de Schie- damseweg achtergelaten. Toen zy baar vervoermiddel 's avonds wil de ophalen, stond de scooter in brand. De brandweer heeft het vuur geblust, waarna bleek dat de brand met behulp van een stapel kranten was aangestoken. Maassluis Een I5-jange jongen uit Maassluis is gistermiddag aan gehouden met een doos strijkers. De jongen stond samen met enke le andere jongens naast de tennis- hal aan de Dr. Albert Sehweizer- dreef. waar vuurwerk was afgesto ken. Toen hij de politie zag, liep hij met een doos de bosjes tn, om vervolgens met lege handen weer te voorschijn te komen. Bij nader onderzoek trof de politie de doos strijkers aan. De jongen wordt doorverwezen naar bureau Halt. Hoek van Holland By het club huis van de windsurfverenigmg aan de Schenkeldijk in Hoek van Holland is ingebroken. De inbre- kerfs) zijn het gebouw binnen ge komen door de houten platen aan de achterzijde los te breken. Via de opslagruimte kon de kantine worden bereikt. Daar is 25 gulden en een doos snoepgoed weggeno men. Maassluis In winkelcentrum Koningshoek is gistermiddag een 52-jarige vrouw uit Maassluis aan gehouden die probeerde in een warenhuis drie stuks ondergoed en een paar handschoenen te pik ken. Uit verhoor door de politie bleek dat ze ook in hel bezit was van twee pakken vlees die ze had gestolen bij een supermarkt. Om dat het vlees al zo lang uit de koe ling was kon het niet meer terug naar de winkel en moest zij het betalen. Verder had ze ook nog een paar schoenen aan haar voe ten die van diefstal afkomstig wa ren. Ook die heeft ze betaald en met nog eens een boete van 480 gulden is de vrouw naar huis ge stuurd. SchiedamBij de SP-fractie in de Schiedamse gemeenteraad heeft eenwisseling van de wacht plaats gehad. Edith Kuitert heeft haar plaats als fractievoorzitter afge staan aan fractielid Yorriek Haan. Kuitert is teruggetreden omdat ze is gekozen tot partijvoorzitter van het district Zuid-Holland Zuid. Ze blijft overigens wel aan als lid van de gemeenteraad van Schiedam. Door Jos van Nierop Schiedam—'Jeeeah!'. Zakenman Geor ge Toth slaakt luidkeels, de wijsvinger naar voren priemend, een kreet rich ting het uit meer dan honderd buurt bewoners bestaande pubhek. Het lijkt een stuk machtsvertoon, intimidatie, maar hij is hevig geemotioneerd. ..Ais ik er ook zoveel geld voor knjg, geef me dan maar vier kinderen," was de opmerking van een vrouw die de za kenman uit z'n dak deed gaan. Tijdens de informatiebijeenkomst m het voormalige sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan liepen de emoties gisteravond bij alle partijen flink op. Het tijdelijk huisvesten van zo'n veertig vluchtelingen, zogenoem de DubLin-datmanten, in het zwembad heeft de buurt immers in rep en roer gebracht. Van een echte informatie avond was daarom eigenlijk geen spra ke. George Toth en John van Tilborg van INLEA. de organisatie die de op vang van de vluchtelingen coördi neert, werden voortdurend onderbro ken door de bewoners die zich - ieder voor zich - tegen de plannen keerden. Dat de bewoners zomaar ineens met het plan zyn geconfronteerd, zinde hen byvooibeeld absoluut niet. 'Een overval', 'stiekem gedoe' noemden ze het. Toch kon Van Tilborg niet anders doen dan benadrukken dat pas een week geleden duidelijk werd dat de noodopvang een feit zou worden. Bewoners wilden van beide heren ook horen hoe lang het zwembad precies zal worden bewoond door de ongeveer vijftien volwassenen en hun kinderen uit onder meer Sri Lanka, Bosnse en Turkije. Mensen die, vrezen bewoners, rond gaan zwerven en op het criminele pad gaan. Een duidelijk antwoord kre gen ze daarop niet. Waar Van Tilborg zich vastpinde op maximaal negen maanden, bleef Toth wat vager. „Je kan een tijd neerzetten, maar ik ben gewoon bezig om kinderen te helpen Gaat ze na die negen maanden dan buiten zetten?" De meeste aanwezige bewoners kon den hier wemig mee. „We gaan alle maal naar huis. want hier worden we niets wijzer van," schreeuwde er één En prompt droop om balftien een groot deel van hen inderdaad af. Overvallen M. de Groot van de bewonersverem- ging Schiedam West verklaarde na af loop de hectiek van de bijeenkomst wel een beetje verwacht te hebben, „Ik wist het wel, maandagavond bij onze vergadering heb ik al het een en ander gehoord. De mensen hebben wel ge lijk; we zijn een klein beetje overval len. En het grootste probleem is dat we niet weten hoe lang het duurt." Veel bewoners struikelen daarnaast over de naam George Toth. De Groot: „Als er een andere naam bij had ge staan, zou het beter zijn gevallen." Dat bleek gisteren inderdaad maar al te goed Van diverse kanten kreeg Toth te horen dat hij ongeloofwaardig is, dat hy eerdere plannen met het zwembad niet nagekomen is en dat het hem eigenlijk altyd om geld te doen is. Tegen met name dat laatste verzette de initiatiefnemer zich scherp. Bij voorbeeld door te vertellen over zyn andere initiatieven ten behoeve van kinderen n nood. Projecten die hem alleen nv,argeld kósten. Als Toth na weer een discussie even gaat zitten, zucht hy dan ook. „Het zyn vluchtelingen! Waar het mij om gaat zyn de kinderen en hun ouders; daar hoor ik niets over. Ik begrijp het niet. Het moet gewoon slijten, denk ik." Zo'n honderd mensen kwamen gisteravond af op de informatieavond in het zwembad overhet onderbrengen van vluchtelingen daar. Veel omwonen den zijn het daar niet mee eens. Foto s Roei Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Tegen de bouw van de nieuwe woonbuurt d'Engelsche Boom- gaert op het terrein van het gesloopte Kolpabad maken de bewoners van de In dische Buurt geen bezwaar. „De eerste paal mag vandaag de grond in als wij niet worden opgezadeld met een gevaarlijke toename van autoverkeer," zeg gen de insprekers. Zij hebben de afgelopen dagen geen moge lijkheid voorbij laten gaan om de Vlaar- dingse politici van hun goede bedoelingen te overtuigen. Burgemeester en wethou ders en ambtenaren zijn bestookt met alter natieven en alle raadsfracties hebben ze be zocht. Dinsdagavond meldden ze zich voor het spreekhalfuur in de raadscommissie voor verkeer, maar vertrokken zonder iets te zeggen nadat wethouder Aart Kool erop had gewezen dat de kwestie alleen woens dag in de raadscommissie stedelijke ont wikkeling besproken zou worden. Gisteren waren ze daar dus present maar zeiden uiteindelijk ook niet veel Hun eer der aangereikte argumenten om de nieuwe buurt niet via de Riouwlaan maar aan de Westlandseweg te ontsluiten hadden een vruchtbare bodem gevonden. Raadsnestor Rlen Lensvelt (SRG), die de kwestie op de commissieagenda had laten plaatsen, was de eerste die pleitte voor een heroverwe ging door de gemeentelijke deskundigen. Wethouder Kees van der Windt was er als de kippen bij om te waarschuwen dat gis teravond hierover geen beslissing geno men kon worden. „Wij zitten met dit plan in een procedure, waarvan (ie inspraakronde is afgerond. Als college zullen we eerst ons oordeel moeten formuleren over de resulta ten van die inspraak." Hij peilde wel de standpunten van alle frac ties over het alternatief van de bewoners van de Indische Buurt, die het gevaar van sluipverkeer door hun straten pas in volle omvang ontdekten toén het plan officieel ter visie werd gelegd. Dat met projectont wikkelaar en direct omwonenden voorbe reide plan gaat uit van een autoluwe buurt d'Engelsche Boomgaert met honderd wo ningen en parkeergelegenheid aan de rand. De belangrijkste in- en uitgang voor auto verkeer zou aan de Riouwlaan komen. De bestaande aansluitingen aan de J. P. Coen- laan en Burgemeester Pruissingel bleven alleen gehandhaafd om de daar geplande parkeerplaatsen op te rijden. Een aanslui ting op de Westlandseweg werd van ambte lijke zyde bij voorbaat afgewezen. Die weg zou hiervoor niet geschikt zijn. Het verkeer op de Riouwlaan zou op deze wijze met een gemiddelde toename van vijfhonderd autobewegingen per etmaal verdubbelen naar duizend. Bij een al be staande, slechte doorstroming op het kruis punt met de Burgemeester Pruissingel leidt dat onherroepelijk tot sluipverkeer door onze straten, reageerden prompt de bewoners van de als 30 km-gebied ingerich te Indische Buurt. „De mensen gaan niet voor het trage stoplicht staan wachten, maar racen door de bestaande straten naar de Billitonlaan." Dat argument sloeg bij vrijwel alle fracties aan. De meeste vinden het de moeite waard om een directe aansluiting op de Westlandse weg te onderzoeken. „Er is voldoende ruim te, McDonald's kon ook worden toege voegd," zei Ton van de/ Sti^n (D66). „Over de Westlandseweg gaan aanzienlijk minder auto's dan over de Burgemeester PTuissin- gei," benadrukté HugoPaaMrt'(SP). „Ik veronderstel dat de meeste automobilisten uit d'Engelsche Boomgaert richting rijks weg willen, via de Westlandseweg is dan de kortste route," stelde Peter Roovers (PvdA). Allen eisen wel dat dan maatregelen wor den getroffen tegen sluipverkeer door de nieuwe buurt. Het gemeentebestuur zal laten onderzoe ken of misschien toch het nieuwe autover keer over de Westlandseweg de buurt in en uit kan worden geleid. Door Sentina van der Meer Schiedam Woningstichting Noordvest en de Woningbouwver eniging hebben de gemeente Schiedam in hun zak. De leden van de commissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting vinden het daar in elk geval erg op lyken. Het stuk Wan afspraak naar in spanning', waarin de gemeente zogeheten prestatieafspraken met twee Schiedamse corporaties wil vastleggen, werd dan ook gis teravond unaniem door de com missie afgewezen. PvdA'er M. Reuderink voerde het hoogste woord. Maar alle commis sieleden, van WD tot en met SP, zeiden dat de prestatieafspraken voornamelijk behelzen wat de grootste corporatie, Woningstich ting Noordvest (WSN), wil. Reude rink constateerde: „Dit stuk is sterk beïnvloed door de WSN." Slopen In de prestatieafspraken wordt telkens gesproken over de afne mende behoefte aan goedkope huurwoningen en de groeiende vraag in de duurdere huursector. Ook komt in het stuk telkens het verhaal terug dat in wijken met een 'te eenzijdig samengestelde woningvoorraad een meer gedif ferentieerde voorraad gecreeerd moet worden'. CDA'er M. P. van Mansum irriteerde zich er dusda nig aan dat hy tegen wethouder A. Reijnout (stadsvernieuwing en volkshuisvesting) zei: „Kent u die SIRE-campagne Duidelijke Taal? Schnjf dan gewoon op dat er afge sproken wordt goedkope wonin gen te slopen." Want de sloopplannen van de WSN staan de commissieleden nog vers in het geheugen. In okto ber dit jaar maakte de woning bouwcorporatie nieuwe ingrijpen de plannen bekend om de sloop hamer door haai' goedkope wo ningvoorraad in Nieuwland te ha len. De WSN verklaarde toen dat er steeds minder interesse is voor woningen met een lage huur en dat ze daarom plaats moeten ma ken voor duurdere woningen. De corporatie verzekerde daarbij dat er na de sloop en nieuwbouw nog voor iedereen in Schiedam een geschikte en betaalbare woning zou zyn. Volumebeleid Vooral dat laatste betwijfelen de commissieleden. „Toon het maar eens aan dat er een sterke afname is in de vraag naar goedkope wo ningen," werd een paar keer ge zegd. Het stak de commissieleden dat in de prestatieafspraken de gemeente de taak op zich neemt 'een wijkgericht volumebeleid te zullen volgen'. Ofwel het slopen van de vele goedkope portiekflats in een wijk als Nieuwland en in een minder massale opzet duur dere woningen voor terug bou wen, „De algemene teneur van dit stuk is er een die ons niet jiast," sprak Reuderink voor de hele commissie. „Dit is nou precies wat de WSN zo graag wil." Aantonen „De gemeente Schiedam wordt duidelijk overspeeld door de cor poraties. Dal blijkt duidelijk uit deze prestatieafspraken," lichtte de PvdA-er later zijn woorden toe, „De WSN heeft een zeer capabele leiding, die de continuïteit van hun onderneming goed zeker we ten te stellen. Dat is een compli ment voor de corporatie. Niet voor de gemeente," aldus Reuderink, die zonder belangrijke wijzigin gen niet akkoord zal gaan met de prestatieafspraken. Reijnhout werd door zijn commis sie bijvoorbeeld teruggefloten op de prestatieafspraak: „Corpora ties en gemeente staan geen alge meen huurmatigingsbeleid voor." Reuderink: „Dit past misschien in een rechtse gemeente. Maar volgens mij niet hier. In de pauze heb ik de meningen gepeild en hiermee is meer dan de helft het zeker niet mee eens." De wethouder wist niet direct wat hy met alle kritiek van zijn com missie aan moest. Wel wist Reyn- hout dat hij geen behoefte had aan 'inhoudelijke discussie'. Al leen over feiten kon gisteravond volgens hem worden gesproken. „De prestatieafspraken zyn na melijk gebaseerd op al eerder, ook door u, vastgestelde plannen," hield hij de commissie voor. De wethouder kwam daarom met het voorstel dat alle fracties hun inhoudelijke opmerkingen op pa pier zetten en opsturen. „Dan be spreken we dat in een extra verga dering. Want met nu verder pra ten lossen we dit verhaal niet op." De commissie ging hiermee ak koord. Geen zin Jos Feytel, directeur van de WSN, concludeerde na de commissie vergadering alleen maar 'dat we blijkbaar nog heel wat uit te leg gen hebben'. De corporaties zijn met verplicht met de gemeente prestatieafspraken te maken. Zy zijn alleen maar verantwoording schuldig aan de rijksoverheid. Het gerucht ging gisteravond dat de WSN er eigenlijk helemaal geen zin in heeft om afspraken te maken, waaraan ze door de ge meente gehouden kan worden. Maar volgens Feytel hechten de corporaties er veel waarde aan af spraken met de gemeente te ma ken. „We moeten wel samenwer ken. We hebben immers hetzelfde werkgebied." Door Ben van Haren Vla a rd mgenD e Vlaardin gse ge meenteraad wil niet blind varen op de Stadsregio wat betreft de A4 Noord. Het uitblijven van een conceptbrief voor minister Nete lenbos (Verkeer)en de vage uitla tingen van portefeuillehouder Van der Tak vorige week op een CDA-bijeenkomst in Vlaardin gen, hebben reacties uitgelokt PvdA-raadslid Peter Roovers heeft deze week in twee raads commissies de kwestie aange- slingerd. Hij wil de inhoud weten van de brief die de Stadsregio aan minister Netelenbos stuurt Volgende week moet de Stadsre gio het regionale standpunt aan de minister en de vaste kamer commissie vcor verkeer meede len. „Wat gaat de Stadsregio, mede namens Vlaardingen en Schie dam schrijven? Komt daar vol doende in tot uitdrukking dat on ze beide gemeenteraden die weg eigenlijk helemaal niet willen? Ik wil voorkomen dat Vlaardin gen zich eompromiteert met die brief," geeft Roovers aan. Toetsen De wethouders Kool (verkeer) en Van der Windt (stedelijke ont wikkeling en milieu) vertelden hem de brief van de Stadsregio nog niet gezien te hebben. Beide wethouders gaan er wel van uit dat het Vlaardingse college vol doende gelegenheid krijgt om het regionale standpunt te toet sen, Zij wijzen op de zinsnede in hun collegeprogramma om een milieuvriendelijke inpassing na te streven,zowel in het stedelijke gebied tussen Vlaardingen en Schiedam als in het landelijke Midden-Delfland, in het geval de aanleg van de omstreden rijks weg onafwendbaar is. Roovers kreeg gisteravond brede steun voor zijn wens dat ook de gemeenteraad tijdig zijn oordeel kan geven over het door de Stadsregio te vertolken regiona le standpunt. Zyn partijgenoot Van der Windt zegde toe hiervoor zijn best te zullen doen. „Natuur lijk deel ik de mening dat we in Den Haag de meeste kans heb ben met een breed gedragen re gionaal standpunt. Maar dan moet het wel in de lijn zijn van wat onze gemeenteraad in meer derheid wil," zei Roovers ook. Op 14 december praat minister Netelenbos met de Tweede Ka mer over het meerjarenplan voor investeringen in de transportsec tor, waarin de aanleg van de A4 Noord voor 2005 is opgenomen voor slechts 389 miljoen gulden. Dat betekent een rijksweg op maaiveldniveau met tot dertien meter hoge geluidschermen tus sen de noordelijke woonwijken van Schiedam en Vlaardingen. In dat overleg komt ook de ver deling van gelden aan de orde die het kabinet neett gereser veerd voor speciale maatregelen 'bij moeilijk inpasbare werken. Vlaardingen De chauffeurs van taxibedrijf Van Dodewaard in Vlaardingen, die gistermorgen uit protest het bedrijf enkele uren hebben bezet, zyn gisteren om 18.00 uur weer aan het werk ge gaan. Dit was mogelijk nadat de fiscus met de directie van het be drijf een betalingsregeling had getroffen. De belastingdienst heeft nog een vordering bij Van Dodewaard uitstaan van enkele tonnen. Het gaat volgens advo caat mr. E. R. Honée, die de belan gen van de vennoten behartigt, niet om eerdergenoemde bedra gen van één tot anderhalf miljoen gulden. Nu tussen beide partijen een overeenkomst bestaat, mag het taxibedrijf van de fiscus weer ge bruik maken van haar wagens. Deze waren dinsdagmorgen in de garage van het bedrijf aan de Energieweg achter slot en grendel gezet. Medewerkers van de belas tingdienst kwamen de sloten gis termiddag verwijderen. De inbe slagname van het pand, de inboe del en het wagenpark blijft overi gens nog steeds van kracht Maar de druk is even van de ketel nu Van Dodewaard haar activitei ten niet hoeft stil te leggen. Naast deze financiële kwestie loopt eveneens een strafrechtelijk on derzoek tegen het bedrijf. Er zou den chauffeurs zwart en grijs zijn uitbetaald. In verband daarmee zyn alle personeelsleden in juni dit jaar verhoord op het politiebu reau. De raadsman wacht nog op de dagvaarding van de officier van justitie. - automatisch» hofaffnjg -«tv* Jdy noteer mij voor zo'n voordelig wlnterabonnement 3 maanden voor 79,-) I Naam: Voor!: m/v| Adres: Nn Postcode: Plaats: Telefoon: controle bezorging)! Bank/gironr.: Handtekening: i Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: I Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service pj j Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3