12 Traumaheli vliegt weer Muziek in de metro: een 'amazing goed idee' Marco Mout is terug na anderhalfjaar en 22.000 kilometer fietsen Hofplein eindpunt Randstad Rail Rotterdam en Dijkzigt betalen tot eind dit jaar Bij Waalhaven minder gestrande chauffeurs Uitstel oplevering Puntegale-complex Aanpassing kruisingen voor ahofos Stenengooiende junk komt toch op vrije voeten fUè £^*$3 Jt, >r^ 1*^ p. p gT-* "r ■■- ?;1 Twee miljoen kaarten in Kuip RW rrv rz I Rotterdams Dagblad j 1 Donderdag 3 december 1998 Rotterdam De traumahelikopter gaat vanaf vandaag weer de lucht in. Dat is een maand eerder dan verwacht. Het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam (Dijkzigt), dat samen met de ge meente Rotterdam voorlopig de kosten voor haar rekening neemt, is uitermate gelukkig dat de gele urgentie-helikopter van de ANWB weer paraat staat op het vliegveld Rotterdam Airport, Een woorvoerder van het zieken huis onderstreept dat de vluchten die de trauma-heli maakt nog steeds onderdeel uitmaken van een studie. Op basis van de resu- laten daarvan besluit minister Borst van Volksgezondheid aan het einde van deze maand of de proef wordt omgezet in een defini tieve voorziening voor Rotterdam en de regio. Dijkzigt acht die kans groot. (ïarant- Als de minister inderdaad een po- 3f$eve beslissing neemt, zal het thpg tot het voorjaar duren voordat -do traumahelikopter daadwerke lijk door de rijksoverheid wordt Rotterdam Meer dan twee mil joen ansichtkaarten zijn te zien op het internationaal ansichtkaar tenfestival in het Stadion Feijen- oord. Het evenement duurt van 09.30 tot 16.00 uur op zaterdag 12 december. Er komen meer dan honderd standhouders. De bezoe kers kunnen zelf meegebrachte kaarten laten taxeren. gefinancierd. De gemeente en het Dijkzigtziekenhuis hebben na druk overleg besloten om tot die tijd voor de kosten garant te staan. „Het is belangrijk dat de trauma heli kan blijven vliegen. Anders zou de infrastructuur en de know how verloren gaan," stelt een woordvoerder van Dijkzigt. Beke ken wordt of de definitieve versie van de traumaheli - het gaat im mers nog steeds om een proef- alleen medici naar de plek des on- heils brengt, zoals nu vooral ge beurt, of dat er ook gewonden in worden vervoerd. De Ziekenfondsraad wees eerder al Rotterdam, Amsterdam, Gro ningen en Nijmegen aan als cen tra waar een traumheli zou moe ten zijn. Over deze opvatting over legt Dijkzigt nog met andere aca demische ziekenhuizen. De traumaheli staat vanaf 1 okto ber aan de grond omdat er geen geld meer was voor de proef. Mi nister Borst wilde niet betalen voor ze een principe-beslissing had genomen en Rotterdam wilde er ook geen geld meer voor uit trekken. Sinds die tijd staat de politieheli- kopter paraat voor noodgevallen, maar daar is nog geen beroep op 'Het ruikt hier naar bloed, oud bloed. Een weeë, zoete geur. Het stinkt hier ook. Zurig. Een paar meter bij mij vandaan hangen geitenhuiden. Twee vogels pikken met hun sna vels in de vellen. Zelfs als ik uit mijn slaapzak kruip, gaan ze on verstoorbaar verder. Dit Is hun ontbijt en ik moet het mijne nog maar zien te krijgen. Dit is Turkije, bijna Syrië en de bewoners noemen het liever Koerdistan. Ik sliep vanacht in dit slacht- en handelshuis omdat het een schuilplaats bood tegen de regen. Waar ben ik over ander half jaar, vraag ik me af. Wat zal ik dan doen?' Dat schreef ik anderhalf jaar ge leden in ra'n dagboek. Nooit had ik toen kunnen vermoeden dat ik nu in België zou wonen. Na 22.000 km fietsen. Van wereldste den naar ongerepte natuur, van een smokkelavontuur op de Mid dellandse Zeenaar ingesneeuw de vriesnachten in hooggebergte, tussen miljoenen glimlachend fietsende Chinezen, van beeld houwen in Florence tot jagen in de bush van Nieuw Zeeland. Bijna elke dag fietsen, elke dag een andere omgeving. 'Roman tisch leven heb jij', hoorde ik vaak van andere wereldreizigers die per bus, auto, trein of motor de aarde verkenden. Misselijk Niks romantiek. Ook ik was zwak, ziek en misselijk. Had' 16 lekke banden op één weg van 40 kilometer, was hopeloos in de jungle verdwaald en werd over vallen in een donker Bulgaars bos. Hoewel ik die 'romantiek' dus maar laat voor wat het is, snap ik de reactie wel. Er zijn zoveel mensen die zeggen dat ze zoiets in hun leven zouden hebben wil len doen: niet op vakantie, maar op reis, weg van alles. Tja lk heb ze ontmoet De noem ze vluchters. Rugzak vol bagage maar een nog zwaarder en voller Mot fietsen kan je vorkomen. Marco Mout bereikte onder meer de top van een2000meter hoge berg In NlouwZootand.FcrtonottmUms Dagbtód/Marco Mout hoofd. Gevlucht voor problemen, stress of op zoek naar zichzelf. Onderweg komen ze dan tot de conclusie dat het reizen geen op lossing biedt. Je kan jezelf ge woon niet ontlopen. Mijn redenen voor deze reis wa ren wat simpeler. Ik ben altijd al een fietsgek geweest, heb altijd al de natuur opgezocht Ooit nam ik mij voor zo'n tien jaar te werken, dan alles te verkopen en te gaan. Zonder tijdsplanning, zonder routeplamüng en vooral zonder reisgids. En dus gaat je leven gewoon door, maar met een enorm vrij- beidsgevoeL Nederland wordt gaandeweg kleiner. Hoe centraal wij onszelf ook in de wereld zien, zo'n duizend kilometer van de grens wordt dat relatief. Men kent Nederland nog wel, maar slechts een beperkt deel er van: Goelliet, Fanbasten, Baai- kaart. En soms een oudere die blij lachend roept: Croeiffl Mijn band met Nederland was beperkt tot het luisteren naar Ra dio Nederland Wereldomroep. Ze zenden speciale programma's uit voor alle werelddelen. Als oud-ra dioproducer schrok ik van de slechte kwaliteit en suffe onder werpkeuze. Toen ik bijna in Koerdistan was, viel het Turkse leger de Koerden aan. Geen informatie op KNWO. Nieuw-Zeeland kreeg voor het eerst een vrouwelijke premier, Jenny Shipley. Zelfs nieuws voor CNN. Maar onze Wereldomroep brengt diepte-interviews met Achterhoekse kantklossers. - Vanaf toen luisterde ik alleen nog naar de Worldservice van de BBC. De band met Nederland be staat nog: in brieven van familie en vrienden. Meest gestelde vraag: ben je nooit eenzaam? Dat is voor een solo-reiziger een moeilijke vraag. Als je bang voor eenzaamheid zou zijn, dan zou je nooit een so lo-reis maken.. Mocht ik me al eens eenzaam voelen, op een enorm groot, ver- laten strand, of in de bergen of de woestijn, dan dacht ik aan de drukte in steden en wist direct dat ik hier gelukkiger en tevre den was. Tevreden was ik ook, omdat er tenminste niemand te gen me begon te praten over 'hoe mooi het hier wel niet is'. Genieten Lekker rustig genieten. Ik miste wel mensen, familie en vrienden. Dan hielp bet om ze een brief te sturen. Ook het schrijven van de reisverhalen in deze krant was een stimulans voor discipline. Ik moest met een zekere regelmaat schrijven,ook dat hield me En zo kwam ik weer teruginNe- derland. Ik maakte nog een 'rondje NL' om alle vrienden weer te zien. Het overviel me hoe volgebouwd we zijn, Hoe druk het is. Hoe druk we zijn. Misschien is dat een normale re actie als je een tijd weg bent, maar fietsend door de Hoeksche Waard zag ik de protestborden te gen de plannen om hier wonin gen, industrie en handel te ont wikkelen. De tweede Heinen- oordtunnel is bijna klaar en daar achter wordt ook al gebouwd. En ga zo maar door, tot in Leeu warden en terug lijkt Nederland één grote vinexlocatie. Nog iets waar ik van schrok: toen ik van Leeuwarden richting Drenthe fietste, trof ik een groep van zo'n twintig asielzoekers. Be pakt met tassen en grote plastic zakken liepen ze in de plensre- gen van nergens naar nergens. Op weg naar het gehucht Boyl. Maar daar was echt geen opvang centrum. Misschien zwerven ze nog rond. Het leek een scène uit een surrealistische film, In Zwolle trof ik een Duitser op de fiets. Niet zijn eigen fiets, want die was gejat in Hilversum, Hij was ook in Rotterdam ge weest en had daar naar een goed koop overnachtingsadres ge vraagd. 'Hab ich in Pauloeskerk geschafen, aber ich bin doch kern drbgenabhangige?' Hij keek ge kwetst. Ik snapte wat hij bedoelde. Drie weken fietste ik door zeiknat Ne derland, maar geen mens bood me spontaan onderdak. Dat was - helaas, ik moet het echt consta teren - in het buitenland wel an ders. De gastvrijheid was vaak bijna gênant- Dat was dus een koude douche in Nederland, let terlijk en figuurlijk. Ik vraag me af of ik hier nog wel kan wennen en u vraagt zich vast af waarom ik in België woon. Nee, ik woon met een Vlaamse samen en dat bevalt goed. Maar niet lang. De volgende fietsreis is al gepland. Ook weer op de fiets. Mooier kan niet, voor mij. Rotterdam Straatmuzikanten die spelen in een metrostation. Over een halfjaar is de kans groot dat dit een dagelijks straatbeeld wordt. Gisteravond gaven de Amazing Stroopwafels en de Ge il oorgangsters (ook bekend als Zomerkomnkjes) de Rotterdamse metroreizigers al een muzikaal voorproefje van dat wat komen gaat. De reacties van het publiek waren positief. De levendigheid in de stations gaat er in ieder geval op vooruit. Of de ondergrondse hal len met dit nieuwe initiatief er echt veiliger op worden, blijft voorlopig nog de vraag. "H^el leuk, meer doen!', 'Mag zo üftqven', 'Een 'amazing' goed idee'. De boodschappen op de schrijfmuur, die het RET-perso- neel heeft neergezet om de me ningen onder de reizigers overhet 'nieuwe plan te peilen zijn duide lijk. De reizigers zijn blij met de 'troubadours' in de tunnel. Trouwens, de Amazing Stroopwa fels. Rotterdams bekendste straatband ook. Zanger en contra bassist Wim Kerkhof'. „Een heel leuk initiatief. Of het er hier ook veiliger op wordt? Tja, veiligheid is een abstract begrip. Maar ik blijf een rasoptimist, hoor." Naar Frans voorbeeld wil de RET straatmuzikanten audities laten doen. Om zo toch een soort van controle en kwaliteitskeurmerk in handen te houden. De Amazing Stroopwafels vinden dat ze vol doende gekwalificeerd zijn om meteen in de metro's aan de slag te kunnen. Kerkhof opent zijn bakje vol met cd's en legt uit dat ie echt geen au ditie meer hoeft te doen. Het be wijs ligt immers al in de doos. .Maar als we zo'n pasje krijgen, Met de Gehoo rgangsters haal je natuurlijk nletzo maar wat muzikantenhet metrostation in. De reactiesvan het publlekwarenglster- avond enthousiast. Foto Ingrid van Beek gaan we hier zeker spelen," voegt de langharige muzikant eraan toe. Door de komst van muzikan ten moet het gebruik van de me tro aan kwaliteit winnen. Reizi gers dienen zich plezierig en op hun gemak te voelen. Dan voelt men zich ook veiliger, is de uitleg van de RET. Reizigster G. Mulder, die luid meezong met de muziek: „Het heeft in elk geval een positieve in vloed. Ik word er echt vrolijker van. Als de band hier speelt, is er in dit hoekje zeker geen (.nmina- Uteit." Een andere passant, J. Stans, zegt haast te hebben. Hy moet snel overstappen. Toch blijft hij even staan om naar de 'Stroopwafels' te kijken. Stans denkt dat de menta liteit van de passagiers door de komst van muziek verandert. „Als het publiek muziek hoort, stappen ze toch met een ander, beter gevoel in de metro. M'n vrouw is ook 's nachts wel eens bang als ze hier staat. Muziek leidt dan even af van het angstige ■gevoel," „Criminaliteit in de metrostations is moeilijk tegen te houden," legt John Taylor uit, terwijl hij met zichtbaar plezier naar de Gehoor- gangsters luistert. „Eigenlijk kan dat alleen door meer toezicht van bijvoorbeeld stadswachten." Ook hij is van mening dat muziek 'psychische rust' geeft. Maar het pasjessysteem voor muzikanten vindt hij vloeken in de kerk. „Door alles streng te regelen ver gooi de cultuur van de straatmuzi kant." Rotterdam Langzaamaan daalt het aantal bij de Waalhaven ge strande vrachtwagenchauffeurs uit Oost-Europa. Van de ongeveer 100 waren er vorige week nog 68 chauffeurs over. Onder hen is een 'harde kern' van elf chauffeurs die al langer dan twee weken in Rotterdam op de parkeerplaatsen verblijft. Deze chauffeurs zijn vaak in dienst van kleine bedreven sïï dreigen te worden ontslagen als ze zonder vracht terugkeren. Er zijn al Rotterdamse onderne mingen en hulpinstellingen die retourvracht hebben aangeboden. Maar inmiddels zijn ook de eerste gevallen bekend van eerder ver trokken chauffeurs die zijn terug gekeerd naar de Waalhaven. Van de twee ton die de gemeente Rotterdam uittrok voor maaltij den, medicijnen en telefoonkaar ten is iets meer dan 26.000 ge bruikt De Inspectie voor de Volksgezondheid heeft geconsta teerd dat de sanitaire voorzienin gen goed voldoen. De gemeente overlegt met betrok ken instanties over verdere hulp by de terugkeer van de chauf feurs Van het ministerie is de toe zegging gekomen dat de chauf feurs een officiële brief van de overheid meekrijgen om te voor komen dat ze bij terugkeer wor den ontslagen. Rotterdam De oplevering van appartementengebouw Puntegale aan de gelijknamige straat in Rot terdam is deze week op het aller laatst uitgesteld. De in totaal 201 woningen in het voormalige be lastingkantoor zouden dinsdag door de bewoners betrokken kun nen worden, maar in overleg met de bouwinspecteur is maandag avond besloten de oplevering uit te stellen. De toekomstige bewoners die de verhuisdozen al hoog opgestapeld hadden staan, mjïi daarvan door eigenaar Stadswonen op de hoog te gesteld. Om de bewoners enigs zins tegemoet te komen hebben degenen die een woning huren op de eerste, tweede of derde verdie ping toch toestemming gekregen alvast in de woning aan de slag te gaan, ook al is niet alles klaar. De bewoners van de vierde en vijfde verdieping kunnen morgen om 12.00 uur aan de slag, per 15 de cember is dat het geval voor de zesde en zevende verdieping en de begane grond. Het is Stadswo nen niet gelukt alle toekomstige bewoners op tijd te bereiken. De eerste oplevering zou overi gens voor de zomervakantie ge had moeten hebben, maar die werd uitgesteld tot eind septem ber. Halverwege die maand werd er ingebroken in het complex en hielden vandalen huis op een van de verdiepingen en zorgden naast fikse schade ook voor aanzienlij kevertraging. Met aannemer Moeskops werd een nieuw bouwschema opgesteld waarin de opleverdata 1 en 15 de cember werden genoemd. „Dat is dus ook niet gelukt," constateert adjunct-directeur R.L, van der Post van Stadswonen. „Wij zijn heel teleurgesteld, evenals de bouwer waar we altijd goed mee hebben gewerkt. Op dit complex is de wet van behoud van ellende van toepassing," klinkt het cy nisch. Volgens Van der Post zijn alle toe komstige bewoners, die door het uitstel in de knel kwamen, zo goed mogelijk geholpen. Voor de bewoners die al een woning huur den van Stadswonen is een rege ling getroffen en zo nodig kunnen spullen worden opgeslagen. Bo vendien is toegezegd dat de teveel betaalde huur over december wordt terugbetaald. Rotterdam Station Hofplein wordt voorlopig het eindpunt van Randstad Rail in Rotterdam. Het station zal met het oog op zijn nieuwe functie worden opge knapt. De looproute naar het Centraal Station wordt ingrijpend verbe terd en de ingang wordt ver plaatst naar het Pompenburg. Alternatieven Dit staat in het rapport Planvor ming Randstad Rail dat gisteren aan minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaatlis aangeboden. Het rapport laat in het midden wat de keuze voor het Hofpleinstation betekent voor twee door Rotter dam ontwikkelde alternatieven voor cjc nieuwe railverbinding naar Den Haag CS en later Zoeter- meer, namelijk via de Bfijdorp- boog of ondergronds vanaf het Centraal Station door de Prove nierswijk. Over deze alternatieven, die sa menhangen met de Rotterdamse wens het metronet van de RET zo snel mogelijk aan Randstad Rail te koppelen, wordt mogelijk later een beslissing genomen. Ora fy sieke koppeling met de metro mo gelijk te maken zou er een metro verbinding tussen Centraal Sta tion en station Hofplein - of een station verderop langs de Hof- pleinlijn - moeten worden aange legd. Voorlopig is de Stadsregio Rotter dam akkoord gegaan met een functionele koppeling van metro en Randstad Rail. Functioneel wil RotterdamVoor de plaatsing van automatische halve ovér- wegbomen (ahobs) worden 21 kruisingen van de sneitramlyn Rotterdam-Oost heringericht Het gaat dan om het verwijde ren van verkeerslichtinstalla- ties, aanpassen van de fietspa den en wegprofielen en het plaatsen van hekwerken en borden. Na een langediscussie is beslo ten om de meeste gelijkvloerse kruisingen in het tracé te be veiligen met de overwegbo men voor zowel auto's, fietsers als voetgangers. Alleen de overgangen by de Hoofdweg en de President Rooseveltweg worden niet voorzien van ahobs, omdat de slagbomen de doorstroming van het verkeer teveel zouden hinderen. zeggen dat de passagiers zullen moeten overstappen van het ene vervoermiddel op het andere. In de regio Rotterdam krijgt de trein een halte in de toekomstige nieuwbouwwijk 'Noordrand 2/31 tussen Berkel en Rodenrijs en Bergschenhoek. Verder zal de Randstad Rail stoppen op de reeds bestaande stations langs de Hofpleinlijn. Met de overhandiging van het rapport aan de minister is realisa tie van Randstad Rail wederom een stukje dichterbij gekomen. Op basis van het rapport zal de minister naar verwachting begin volgend jaar een zogenaamd pro- jectbesluit nemen. Daarna kun nen de initiatiefnemers (behalve de Stadsregio Rotterdam zijn dat het Stadsgewest Haaglanden, de provincie Zuid-Holland en het mi nisterie) aan de slag om de eerste tram-treinen in 2003 te laten rij den. Virgin Over de financiering door particu liere ondernemingen zijn ai ge sprekken gaande. Onder de be langstellenden bevinden zich ook buitenlandse investeerders. Fen van de gegadigden is het Britse Virgin-concern, dat in Engeland onder meer spoorlijnen exploi teert. Om te voldoen aan Europe se aanbestedingsnormen ver schijnen binnenkort advertenties waarin het project wordt aange kondigd. Om Randstad Rail mogelijk te maken zullen er vanaf 2003 over de Hofpleinlijn geen treinen van de NS meer rijden. Volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van een nieuw, 69 miljoen gulden kostend spoorlijntje vanaf de Goudse lijn (Gouda-Den Haag) naar de NS werkplaats in Leid- schendam. Het spoorverkeer naar deze werkplaats vond altyd plaats over de Hofpleinlijn, maar die is straks dus uitsluitend bestemd voor de voertuigen van Randstad Rail. Welk type voertuigen dat zal zyn is nog onduidelijk. De RET heeft het recht geclaimd eigen metro- treinen voor Randstad Rail te ge bruiken. Het Haagse vervoerbe drijf HTM mikt op een soort snel tram. Omdat de tijd tot 2003 tc kort is om een tram-trein speciaal voor de Randstad te laten ontwer pen en bouwen, zullen de eerste jaren mogelijk voertuigen worden Rotterdam De 27-jarige J A uit Rotterdam, die in juni enkele gro te stenen gooide naar een conduc teur op het NS-station Alexander, komt volgende week vrijdag op vrije voeten onder de voorwaarde dat hij zich laat opnemen in een verslaafdenkliniek. A kan echter pas eind februari terecht in cen trum De Hoop in Dordrecht De officier van justitie eiste daarom dat A tot die tijd in hechtenis blijft. De rechter bepaalde evenwel dat A, vanwege het lange voorarrest, volgende week wordt vrijgelaten, mede omdat behandeling er aan komt en omdat woonruimte voor hem wordt gezocht. Treinkaartje A liep op 10 juni onder invloed van cocaïne op het perron van het station Alexander, toen de con ducteur hem twee keer om zijn treinkaartje vroeg. Omdat A hier niet op reageerde, moest hij van het perron af. A werd hier zo kwaad om, dat hy de NS'er met stenen bekogelde. Geen enkele trof de kaartjescon troleur, maar de laatste steen ver nielde wel de zakcomputer waar mee de man het nummer van de politie wilde opzoeken. Bij zijn aanhouding zei A volgens de poli tie dat hij de conducteur met de stenen wilde vermoorden. In de rechtszaal verklaarde de Rotter dammer dat hij de NS'er alleen maar bang wilde maken. Ook zei A zich te erg te schamen voor wat hij had gedaan. De officier van justitie denkt dat de kans op herhaling groot is, van wege A's drugsverslaving en om dat hij dakloos is. A, die in bet af gelopen jaar twee keer eerder in de-gevangenis terecht kwam van wege diefstal met geweld, zegt de behandeling in De Hoop te willen ondergaan en een goede motiva tie te hebben om de hele therapie ook af te maken. De psychiater die A heeft onder zocht, twijfelt aan het succes van behandeling. De verdachte komt pas volgende week vrij om het Bouwmanhuis, waar A wordt be geleid voor zyn verslaving, gele genheid te geven onderdak voor hem te vinden. Uiterlijk in juli wil de rechtbank kijken of de behandeling van A bij De Hoop voldoende resultaat ft. Dan wordt de definitieve

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4