17, Strenger optreden tijdens de jaarwisseling 1 'Dat loshangend oog van die jongen, dat was pas eng' Rotterdams Dagblad KEUKENSniDIO KONUNENDUK BADTNDPtfUT Aanvalsplan tegen kleine vechtpartijen, vernielingen en brandstichting Keijzer wilCWI behouden Gemeente treedt op tegen landjepik Scholieren tussen echte artiesten in circus Maassluis wil steun bij dure AWZI Naakt recreëren in Midden- Delfland Protest tegen tolweg 6 weken vqoi* 28,- Autokraker opgepakt Verdachte van overval op vrije voeten Inbraak woning Of bel gratis 0800 - 08 42 Rotterdams Dagblad Waterweg Schiedam Na een melding van een inbraak in een witte bestel bus, die stond geparkeerd op De Vlinderhoven in Schiedam, trof de politie vannacht een 31-jarige verdachte aan. De man zonder vaste woon-of verblijfplaats, hield een onduidelijk verhaal en had di verse inbrekcrswerktuigen by zich. Enkele meters verderop trof de politie ook een gestolen auto aan die was voorzien van valse kente kenplaten. Het is nog niet bekend of de man hier iets mee te maken had. Maassluis Een 17-jarige jonge man uit Maassluis, die maandag avond werd opgepakt op verden king van een beroving, is na ver hoor weer in vrijheid gesteld. Hij had niets met de zaak te maken. Eerder die avond, omstreeks 21.00 uur, werd een 49-jarige man uit Maassluis door een onbekende met een mes bedreigd en gesom meerd te pinnen bij een bank aan de Uiverlaan, Na uitgebreid onderzoek bleek dat de verdachte niet bij de bero ving was betrokken. Vlaardingen Een onbekende heeft gisteravond rond half zeven ingebroken in een woning aan de Bangkasingel in Vlaardingen, De dader had aan de achterzijde van het pand een kunststoffen raam met een voorwerp uiteengebogen Eenmaal binnen werd de gehele woning doorzocht en diverse spul len waarender girokaarten mee genomen. Politiesurveillanten hebben gis termiddag een 43-jarige man uit Vlaardingen aangehouden omdat hij een aantal ansichtkaarten wegnam uit een winkel aan de Van Hogendorplaan. De man is in bewaring gesteld. Maassluis Wethouder Arnold Keijzer van sociale zaken gaat 'er alles aan doen' om het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) te behouden voor Maassluis. Dit be loofde hij de gemeenteraad gister avond. De PvdA-wethouder maakte zich sterk voor het CWI omdat nog on duidelijk is in welke vorm een Maassluise vestiging kan blijven bestaan. Uit het bedrijfsplan van het CWI Nieuwe Waterweg Noord moet blijken of er in de drie Wa terweg-steden ook drie volwaardi ge CWI's kunnen komen, afhan kelijk van het geld dat het rijk daarvoor over heeft. In een CWI werkt de betreffende gemeente samen met het arbeids bureau en uitvoeringsorganisa ties voor werknemersverzekerin gen. Vanuit het principe 'werk bo ven inkomen' is het doel om het verstrekken van uitkeringen zo veel mogelijk te beperken. Schiedam Gemeente, politie en brandweer zullen tijdens de jaarwisseling eerder en strenger optreden tegen vandalisme dan het afgelopen jaar. Middernachtelijke raddraaiers zal on omwonden duidelijk worden gemaakt dat agressie, intimida tie en vandalisme niet worden getolereerd. Zonder afbraak te doen aan de beheersbaarheid en zonder extra schade en ge weld uit te Jokken moeten de grenzen wat wel of niet kan, niet nóg verder worden opgerekt, vindt de speciale werkgroep die besteat uit gemeente, politie, brandweer, ONS en justitie. Aanleiding tot de bijstelling van de koers zijn de incidenten die zich tydens de afgelopen jaarwis seling hebben voorgedaan: kleine vechtpartijen, vernielingen en brandstichting. Vooral het vernie len van de kerstboom in wijkpark de Plantage is hard aangekomen. Een groep kerstbomenjagers be dreigde één van de omwonenden van het stadspark en dwong zo 'toestemming' af om de kerst boom mee te nemen. De schade is naderhand wel vergoed, maar de schrik zat er goed in bij de bewo nersvereniging De Plantage. Verschillende leden van de groep die verantwoordelijk was voor de roof van de Plantage-kerstboom zijn overigens opgepakt en, in sommige gevallen, al veroordeeld. Eén lid heeft diverse boetes ge kregen met een totaalbedrag van drieduizend gulden en een ander bendelid die op het moment in de gevangenis zit, heeft een verzoek ingediend om tijdens de feestda gen met verlof thuis te zijn. De Schiedamse politie heeft in het belang van de openbare orde en veiligheid geadviseerd het ver zoek af te wijzen. Toch tekent de werkgroep aan dat het onmogelijk is om vooraf een garantie te geven dat het Planta ge-voorval zich niet herhaalt. „Daar waar gewenst, bijvoorbeeld bij bewonersorganisaties, zal het scherpere beleid worden uitge dragen, waarbij zal worden aange geven dat er op dit moment geen betere maar gelet op het verleden we! slechtere alternatieven te bie den zijn," schijft de werkgroep in het aanvalsplan voor de feestda gen. De bewonersorganisaties wordt dan ook gevraagd om op de avond van Tweede Kerstdag de buurtkerstboom af te tuigen. De werkgroep begrijpt dat dit nauwe lijks uit te leggen valt aan de nor maal denkende burger, maar het is op het moment het enige mid del voor handen om herhaling te voorkomen. De politie kan de kerstboom nu eenmaal niet dag en nacht bewaken, tekent de werkgroep aan. Voor de groepen in de stad die 2ich bezighouden met het verza melen van kerstbomen heeft de werkgroep ook een plan op tafel liggen. Daarbij is gekozen voor beheersing en niet voor repressie. Op drie plekken in de stad, de Morsestraat, de Fortunaweg (bij de Buitensluis) en de Huijsmans- straat worden verzamelplaatsen voor kerstbomen toegestaan. De gemeente zal opslagcontainers beschikbaar stellen. Scholierenvan groep 8 van de Sauer-Bekkersctiool In ScMedam kijken verlekkerd naar de'gevaariQke'vuurp Ijlen die hoofdagent KoekWolthuis gisteren meenam. - De eerste les van de jaarlijkse vuurwerkvoorlichting op Schiedamse scholen is alweer gegeven. Hoofdagent Koek Wolt huis nam gisteren op de Sauer- Bekkerschod in Groenoord een deel van de lessen van groep acht over. Voor alweer het vierde jaar houdt Bureau Halt in samenwer king met de politie vuurwerk- voorlichting op de Schiedamse scholen. 1 Allemaal kijken ze verlekkerd naar de vuurpijlen en anderknal- werk dat voorin de klas op tafel ligt. Maar al snel wordt de klas uit de droom gehoipen. Het vuur werk is leeg; al het kruit is eruit. Na wat teleurgestelde kreten luisteren de 11- en 12-jarigen met gespannen blikken naar het ver haal van Koek. Het is de eerste keer dat ze een vuurwerkvoor lichting krijgen. „Weten jullie wat vuurwerk is," is de eerste vraag die Koek de kinderen stelt. Tientallen vin gers gaan de lucht in, in de hoop het antwoord te mogen zeggen. De komende twee uur zullen de kinderen aan de lippen van Koek hangen. Vragen als 'Waar wordt vuurwerk voor gebruikt, hoe moet je het aansteken, hoe her ken je illegaal vuurwerk, aan welke eisen moet goedgekeurd vuurwerk voldoen en wie test dat', maar ook hoeveel decibel heeft: vuurwerk. Om de kinderen bij de campagne te betrekken, moeten ze eerst zelf nadenken over de antwoorden. Koek geeft daarbij het goede antwoord en bij alles wat hij uitlegt een voor beeld, „Vuurwerk heeft een ge luidproductie van 153 decibel. Als je fluistert is dat den decibel, de pijngrens is 120 decibel, maar een strijker is 190 decibel." Alle monden vallen open van verba zing. „We hebben vandaag heel wat geleend," zegt Aiyai Ram aan het einde van de vuurwerkvoorlich ting. De kinderen vonden de voorlichting goed. Bij de mees ten maakte de voorlichtte gsvi deo, die aan het einde werd ge draaid, toch wel indruk. „Ik vond al dat bloed eng," zegt de één. Een ander: „Dat loshangend oog van die jongen, die vuurwerk in zijn oog kreeg, dat was pas eng" Maar bij de jongens bleef vooral het plaatje van en de strijker met het doodshoofd zelf hangen. „Dat was pas nog op het nieuws," geeft Stephan de Wit als verklaring. De kinderen van groep acht ste ken dit jaar, naar eigen zeggen, niet veel vuurwerk af. En ze zul len zich aan alle net geleerde re gels houden. Zoals geen illegaal vuurwerk afsteken, afstand hou den en niet gooien met vuur werk. Hoewel de meisjes geen rotjes of ander knalvuurwerk af steken en het gewoon maar bij het siervuurwerk houden, kiezen de "jongens toch voor het knal vuurwerk. „We steken alles af, wantje mag het niet tot volgend jaar bewaren," zegt Christiaan van Grondelle wijs. Maar op 1 ja nuari gaan ze wel de straat op om het nog niet ontplofte vuurwerk af te steken, iets wat hen juist ten strengste was afgeraden, In elk geval weten ze nu dat ze niet voor 10.00 uur op 31 decem ber vuurwerk mogen afsteken. Degenen die dat toch eerder doen wacht een leuke verrassing. Zij mogen schoonmaken en krij gen nog een keer twee uur voor lichting van Bureau Halt. De nieuwe vuurwerkcampagne van SIRE gaat 10 december van start. Dit jaar geen vuurwerk slachtoffers die ledematen mis sen, maar een tot de verbeelding sprekend blauw wezen, dat zo weggelopen kan zijn uit een stripboek van Spiderman of van The Magic Five. MaassluisBewoners van enkele woningen aan de Camusdreef in de Maassluise Steendijkpolder moeten de stukjes openbaar groen, die ze zich hebben toegeëi gend, aan de gemeente terugge- Dit hebben burgemeester en wet houders besloten na een verzoek van bewoners uit de nabij gelegen Zeemandreef. De eigenaren van de zes tuinen aan de Camusdreef (de nummers 3,5, 7,9,15 en 19) hebben na de bodemsanering, die de afgelopen jaren in de Steen dijkpolder plaatsvond, hun tui nen verlengd met een stukje openbare grond. Bij de gemeente is eerder door enkelen van hen gevraagd naar de mogelijkheid van tuinuitbreiding. Dit is echter afgewezen. De betreffende grond heeft volgens het huidige groen structuurplan namelijk de be stemming wijkgroen. Iets dat ook verschil uitmaakte bij de sane ring: tuinen zijn voor één meter en dertig centimeter afgegraven, wijkgroen is minder grondig ge saneerd. Ondanks de afwijzing hebben een paar bewoners de tuin toch zo'n anderhalve meter groter ge maakt. Er was namelijk een soort pad ontstaan waar bijvoorbeeld A. van Hooidonk niet op zat te wach ten. „Kinderen waren daar zand aan het scheppen, onze tuin in. Daar hebben we ons tegen inge dekt. Er is nooit een pad geweest en dat willen we ook niet; het no digt uit tot kattekwaad." Van Hooidonks buurvrouw De Frel vindt dat de gemeente bij de sanering van het betreffende stuk grond nogal wat rotzooi heeft ach tergelaten. „Wij hebben dat opge ruimd." Vervolgens is er een hek omheen gezet. In de brief die de gemeente aan de bewoners gaat sturen wordt verzocht het stuk grond weer terug te geven. Ge beurt dat binnen drie weken niet dan zal de rechter worden inge schakeld om dit alsnog te bewerk stelligen. Mevrouw De Frel zegt daar niet zo'n moeite mee te hebben. „Dan zetten we het hek gewoon weer te rug. Ik wreet dat het niet van ons is." Ook B. Dolphijn weet dat de ze als bewoners geen poot hebben om op te staan. De uitbreiding van de tuinen wijt hij aan het feit dat de gemeente er in het verleden slechts mondeling iets over heeft gezegd. „We zijn nooit schriftelijk geïnformeerd." Bij teruggave van de groad verwacht Dolphijn wel dat er dan, in tegenstelling tot de afgelopen jaren, iets aan dat stuk grond wordt gedaan. Dat er groen wordt gepoot én wordt onderhou den. De actie van de gemeente is inge geven door bewoners van de Zee mandreef, een straat vlakbij de Camusdreef. Deze Steendijkpolderbewoners willen ook graag hun tuinen uit breiden maar ook daar is dat niet toegestaan. Zij vragen zich daarom nu af waarom de gemeente het gedrag van de Camusdreefbewoners tot nu toe wel tolereerde. Vlaardingen „Het begon als een grap en nu is het serieus," zegt 'cowgirl' Bianca Mensing van ba sisschool De Singel uit Vlaardin gen. Zij is één van de scholieren- acts die vanmiddag meedoen in Het Nationaal Wintercircus. Naast twee groepen van de Singel (de Cow Girls en de Bobbycats) staan ook de Skeelerclowns van 't Ambacht en de Supersterren op reuzenballen van de Jenaplan school in de piste. Samen met Judith Vos danst Bi anca als cowgirl op de 'moderne' countryhit 'Cotton-eye Joe' van de popgroep 'The Rednecks' op ho ge. korte en scheve stelten. Alle deelnemers hebben zelf hun act bedacht. Bij de selectie van de vier beste circusnummers voor het Natio naal Wintercircus, werden de Cow Girls eerste. Ook hun schoolge nootjes de Bobbytals, zes clowns en acrobaten, vertegenwoordigen de school op het Wintercircus. „We hadden niet verwacht dat wij ook mee mochten doen. omdat er al een groep van onze school was uitgekozen. We hoorden het in het begin niet eens," zegt Lisette van Huls. Zij is één van de clowntjes. Elke act heeft een eigen circusdi recteur, een klasgenoot in dres- suurkleding die de groep aankon digt en de spullen aangeeft. De Cow Girls hadden tot de laatste voorstelling in de Stadsgehoor zaal een andere directeur, maar die had geen zin meer. Puck Ba- rendregt neemt nu zijn plaats in. „Voor mij is het helemaal eng. Het is voor mij de eerste keer op to neel." Heimwee isjes vinden het wel leuk om voor een keer in de piste te staan, maar zouden er niet hun beroep van willen maken. „Ik zou heimwee krijgen naar mijn familie," zegt acrobate ins Boender. „Het is wel een grote stap." De andere meis jes twijfelen nog. „Misschien iets met wilde dieren of in de trapeze." Zenuwachtig zijn ze nog niet. échter de schermen hopen we dat alles goed gaat. Het begin is moeilijk, maar je moet gewoon even doorbijten, daarna leef je er helemaal in," zegt clown Janine Grabijn. De scholieren deden mee aan een circusproject georganiseerd door de Kunsteducatie Vlaardingen voor de basisscholen. Tijdens het project kregen de kinderen les van de rondreizende circusartiest Malabarista. Alle kinderen stu deerden onder de leiding van Ma- labarista en de onderwijzers cir cusnummers in. Op alle scholen werd een voorstelling gegeven. De beste circusgroep van elke school mocht meedoen met een voorstelling voor alle scholen in de Stadsgehoorzaal. Een deskun dige jury selecteerde hieruit de beste vier en deze treden vandaag op in het Wintercircus. De mini-circusartiesten staan om 15.00 en 19.30 uur tussen de grote acrobaten, downs en wilde dieren in de piste van het Nationale Win tercircus. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat zowel het ministerie van Verkeer en Waterstaat als Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land verzoeken mee te betalen aan de afvalwaterzuiveringsin stallatie (AWZI) in de Sehiplui- dense Hamaschpclder. De hele gemeenteraad stemde gister avond in met de motie die de PvdA daarover indiende. Maassluis dringt aan op meefi- nancieren omdat de bouwkosten van de AWZI flink de pan uit rij zen. Niet 1,1 maar 1,6 miljard gaat de installatie volgens de laatste ramingen kosten. Extra kosten die zullen worden verhaald op de bewoners van het Hoogheem raadschap van Delfland: de ver ontreinigingsheffing zal vanaf 2010 ruimschoots worden verdub beld ten opzichte van het huidige tarief. Meerpersoonshuishoudens betalen nu zo'n 265 gulden, over twaalf jaar wordt het tarief naar schatting zeshonderd gulden. De actie van de gemeente 'Maas sluis komt naast de initiatieven die al door het Hoogheemraad schap van Delfland zyn genomen. Dat onderzoekt goedkopere ma nieren waarop de nieuwe AWZI het vervuilde water kan afvoeren en heeft al eerder bh ministerie en provincie aangeklopt voor ex tra geld. De nieuwe AWZI is nodig, vindt ook Maassluis, omdat de capaci teit van de installatie Houtrust in Den Haag te gering wordt. Oorza ken hiervan zijn de toename van het aantal woningen in de regio Den Haag en de strenger worden de eisen voor geloosd afvalwater. Midden-Delfland Midden-Delf land krijgt een naakteamping. Dat heeft het dagelijks bestuur van het gebied besloten. Het kampeerterrein wordt aange legd ten westen van de rijksweg A13, in de Akkerdijkse polder. Voorwaarde is wel dat de gemeen te Delft toestemming geeft voor de wijziging van het bestem mingsplan in dit gebied. Maar een echt obstakel lijkt dit niet: het col lege van b en w sprak zich vorig jaar herfst al positief uit over de plannen. De nieuwe camping biedt ruimte aan honderdtwintig vaste kam- peerplekken en tachtig toeristi sche plaatsen. Verder is het de be doeling dat het gebied wordt opengesteld voor dagjesmensen. In de nabijgelegen boerderij ko men onder meer een gemeen schappelijke veremgingsniimte, een horecagelegenheid en een kampwinkeL Ook worden er we en toiletblokken en slaapvertrek ken voor groepen gebouwd. De in richting van het terrein kost 4,5 ton. De Naturistenveremging Abtswoudse Hoeve (NAVAH) gaat het recreatiegebied beheren. NA VAH betaalt zelf de aanleg van een parkeerterrein, elektra-aan- sluitingen en riolering. „De plek wordt omzoomd door begroeiing zodat de naturisten voldoende privacy kunnen genieten en om ervoor te zorgen dat zogenoemde textielrecreanten niet te dichtbij kunnen komen legt J. van der Meij van Groenservice Zuid-Hol land uit Hij noemt de camping een 'aanwinst voor Midden-Delf land'. De naakteamping maakt deel uit van een groter plan otn het Akker- dijksebos, het gebied achter het benzinestation aandeA.-13,recre- atief in te richten, landschapsar chitecten hebben voor dit vroege re boerenland een niéuw natuur gebied ontworpen. Zo komen er nieuw aan te planten bossen, een open weidegebied en een zand- en waterpartij in het zuiden. Hier komt ook de naturistencam ping. De oorspronkelijke kree kruggen vormen de basis voor het gebied ten noorden van de polder. Op deze natuurlijke verhogingen wordt een schelpenpad aange legd, dat de weg volgt van de stroom die hier in de Middeleeu wen moet hebben gelopen. Rond om het schelpenpad markeren bo men archeologische vindplaat sen. Het recreatiegebied dient straks als overgangsgebied tus sen Midden-Delfland en de stad. MaassluisHet gemeentebestuur van Maassluis gaat by de Stadsregio per brief 'ernstig bezwaar' maken tegen het rekeningrijden. De gemeen te protesteert hiermee tegen het idee om in de volgende eeuw tussen Vlaardingen en Maassluis een tolportaalte plaatsen. De bedoeling is om aan de randen van de regio Rotterdam tol te gaan heffen. Wethouder Koen: „Blijkbaar hoort Maassluis bij de buitengebie den van de regio. Zo'n maatregel zal de economie van Maassluis ernstig treffen." Enkele weken geleden uitte ook burgemeester Sterkenburg al kritiek op het voornemen. Zij deed dit bij de opening van de tentoonstel ling 'De groeten aan de buren' in het Vlaardingse Streekmuseum Jan Anderson. Schiedammers en Vlaardingers zouden door een tolweg min der vaak Maassluis aandoen, vreesde Sterkenburg. „Een goede buur wordt een verre vriend," zei ze op die tentoonstelling m nu een proefabonneme Datfblad&n o Naam Adres Platetsri, Telefoonlij Stuur do2e: tonthjöSh Botterdame DafblachiAfd^ DORPSSTRAAT 174 2992 Afl BARENDAECMT SU D£ WATERTOREN TEL DU0411100 MAANDAG CESlOTEN - VRUDAG KOOPAVOND j I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3