a c HSptri 9 p Inge de Bruijn baadt in medailles, maar verliest haar Europees record Goud inspireert Van den Hoogenband Pleur nOU dat dak eens Open!' Hans van der Zee met gezin naar film Leo Sporters mogen plakken houden 'Geen stad haalt eerlijk de Olympische Spelen binnen' Rotterdams Dagblad Maandag 14 december 1998 SheffieldToch had Inge de Bruijn, in Sheffield staand in de spotlights van het zwemmen, ook nog wat weg te slikken. Za terdagochtend kon de Barendrechtse iedereen aan (twee Eu ropese records), maar naarmate de tweede dag van de EK vor derde, brokkelde er toch wat van haar in razende vaart opge- bqotode imperium af. Brons op de 100 meter vlinderslag was een tegenvaller na haar magi strale grensverlegging in de schif tingen. Do dagopening had nog zoveel perspectief geboden met het vestigen van het Europese re cord (57,93).Anderhalve seconde af van mijn teste tijd, dat was me in jaren niet meer gebeurd." Maar de houdbaarheidstermijn van de kraker liep veel sneller af dan De Bruijn voor mogelijk had gehou den. Nog voor de avond viel in Yorkshire was de aflossing van de wacht een feit. De Slowaakse Mar tina Moravcova piekte in de finale met 57,72 als het nieuwe Europese keurmerk. „Maar laten we wel zyn, 58,47 is °oij£en klassetijd," zo ventileer de** Bruij n haar gevoelens na de eindstrijd, waarin zij de regie van start af uit handen had moeten ge ven. „Om eerlijk te zijn liep het vanaf de eerste meters niet zo soe pel. Ik had heel zware benen, lette te veel op de anderen en heb de race verkeerd ingedeeld. Mis schien was ik te gretig en ging ik daarom de mist in." Een blikvanger armer, maar niet minder aanvalslusüg zette de met Amerikaans optimisme ingepe perde Nederlandse haar zinnen op de 50 meter vrye slag. „Die moest en zou ik winnen," riep de Zuid-Hollandse 'American style', Ook dat specialisme had de in de Verenigde Staten trainende De Bruijn bij het bepalen van de startindelïng voor de finale opge tuigd met een Europees record (24,38). Maar helaas voor haar wa ren de scherpe kantjes er in de ambiance van de finale af, al be hield De Bruijn met een score van 24,41 een ruime marge op de Duit se concurrente Katrin Meissner en Sue Jtolph, de Britse favoriete van het chauvinistische thuispu bliek. Degelijk optreden Zo bombastisch als De Bruijn in Sheffield tewerk ging, zo degelijk was het optreden van Carla Geurts. De ploegoudste (van 20 april 1971) nestelde zich wars van opsmuk aan de top van het veld op de 400 meter vrije slag. Profite rend van de griepaanval, die Kir- sten Vlieghuis volledig uit haar doen bracht, zwom Geurts naar haar tweede gouden Europese medaille, In '96 had de bewe gingswetenschapper, die haar trainingsmeters in New Bruns wick in Canada aflegt, in het vroe gere Oostduitse Rostock haar pri meur door als Europa's eerste op de 800 meter vrije slag te eindi gen. Inge de Bruijn lacht na haar Europese record in 57,93. „Anderhalve seconde af van mijn beste tijd, dat was me In jaren niet meer ge beurd." Even later raakte ze het alweer kwijt. Foto Gerry Penny/EPA Door Hans Vos Sheffield De regen van fonke lende sterren daalde in Sheffield neer op Pieter van den Hoogen band. Maar zelf had de inspirator van de sublieme mondiale toptijd op de 4x50 meter vrije slag - een superluxe voor het Nederlandse mannenzwemmen - het niet in de gaten dat het elektronische score bord de digitale versie van een sterrenhemel produceerde. Van den Hoogenband stond er pal on der. Breeduit lachend op het ere podium, zijn met doorzetten ver- woryen plaats aan demtematio- ja Uitgerekend pen,zil verkeurige- tedmutsj^,Bc"heb mijnjnissie volbracht." De eerzucht hield zaterdag lang aan in Ponds Forge, het indoor- sportcomplex van Sheffield. Van den Hoogenband bleef een mid dag in de winning-mood. Met het delven van Europees goud op de 200 meter vrije slag, diens eerste eretitel, was de twintigjarige dok- terszoon beslist niet verzadigd. De adrenaline bleef maar stromen door het 1.90 meter lange lijf. Hart, ledematen en het koppie waren in harmonie, tot op het ul tieme ogenblik. En toen de klus eenmaal was geklaard, hief Van den Hoogenband veelbetekenend een gebalde vuist in de chloor- lucht. „Het werd tijd dat hij eens ging winnen," vond Jacco Verhaeren, zijn coach bij het Eindhovense PSV. „Wantje kunt niet elk toer nooi maar weer blijven roepen dat je aan het leren bent. Van den Hoogenband is een autodidact voor wie het leerproces nu over is. Hij weet dat hij moet gaan oog sten, Dat merk je aan hem wan neer hij het zwembad binnen komt. Dan doet hij voor zichzelf alle deuren dicht, is hij alleen maar bezig met zijn race. Én dat is wel eens anders geweest." Oranjezee De zwemzaal in Ponds Forge werd zaterdagavond doprVan den Hoo genband omfgpdaojjt" in ;_een deinende oranjezee. De kansen op goud leken na driekwart van de aflossingsrace verkleind voor de Nederlandse snelzwemmers, hoezeer de op toeren geraakte Mark Veens, Johan Kenkhuis en Stefan Aartsen de voortrazende Britten ook van repliek hadden gediend. Maar Van den Hoogen band liet zich niet van de wijs brengen in de kakofonie. Die kreeg in zijn eentje het uitzinnige thuispubliek stil met een weerga loze 'split', een nog nimmer aan de mondiale top geshowd staaltje van sprintvermogen. De wilskrachtige roffels van Van den Hoogenband zetten de toon van een gaaf wereldrecord (1.26,99), het allereerste dat de vroegere Europese jeugdkampi oen in zijn loopbaan orchestreer- de. „Het was een explosie, de ont lading van mijn Europese kampi oenschap." Ook jongeling Ewout Holst, die de honneurs van Van den Hoogenband keurig had waargenomen in de series, deelde mee in de buit van 20.000 Duitse Marken. En met een beetje meer geluk had 'Big Pete' uit Geldrop dat lucratieve verzetje op deze EK ook in zijn eentje kunnen stuk slaan. Want op de 200 meter vrije slag heette hij immers voorbe stemd de nieuwe uitvoering van het acht jaar oude wereldrecord vapjde Italiaan1 Giergio Lamberti (1.43,64)te.schrijyenriu i In het olympische bad van Syd ney had Van den Hoogenband de belegen toptijd in januari dicht benaderd, in de recordfabriek van Sheffield zou hij het jaar passend uitluiden. Maar in die opzet slaag de de beoogde wereldrecordhou der net niet (1.44,00), al vergoedde de kleur van de medaille veel en de zege op de Italiaanse lastpak Massimiliano Rosolino niet min der. „Dat wereldrecord zou een leuke bijkomstigheid zijn ge weest. Op de eerste 100 meter wil de ik meteen laten zien dat ik de beste was. Maar doordat de jonge, dolle hond in mij te veel met zijn krachten smeet, kon ik op het laatst mijn turbo niet aanzetten." Hoogenband Juicht nadat de Neder- fetteploeg de 4x50 meter vrije slag heeft gewon- nenywrtoKoen ic5«jr re/AO Lausanne—De sporters van de voormalige DDR, die tijdens de Olympische Spelen medail les hebben behaald, mogen die behouden. Vier Amerikaanse zwemsters en de Britse zwem ster Sharrcn Davies hadden geëist dat hun toenmalige Oost-Duitse rivalen hun medailles moeten teruggeven nu vaststaat dat in de DDR alom dope werd gebruikt Dit gebeurt niet, omdat volgens het IOC een dergelijke maatregel een heleboel nieuwe juridische proble men zou opleveren. De DDR-zwemmers waren tijdens de Spelen ook niet positief bevon den. LausanneGeen enkele stad haalt de organisatie van de Olympische Spelen op eerlijke wijze bin nen. Deze beschuldiging kwam zaterdag uit de mond van de Zwitser Mare Hodler (80), lid van het hoofdbestuur van het IOC. Volgens Hodler sturen kandidaat-steden er speciale afgezanten op uit om voor miljoenen guldens „stemmen te kopen" van IOC-ledea „Er zijn vier agenten die hier hun broodwinning van maken." Hij stelt dat dit soort praktijken al bestaan sinds zijn aantreden in 1963. Op de vraag of de campagne van de OS van Atlan ta in 1996 eerlijk is verlopen, was Hodler duide lijk. „Zeker niet." Over de Spelen in 2000 te Syd ney zei de Zwitser „Ik kan me niet voorstellen dat Sydney anders is dan alle andere." Aan het eind van een reeks vergaderingen van het Executive Board, gisteravond, legde IOC-voorat- ter Samaranch een verklaring at „We zullen le den uitsluitend blijkt dat ze zich aan deze prak tijken hebben schuldig gemaakt." Het IOC heeft een speciale commissie ingesteld, die de corrup tiezaak Salt Lake City gaat uitzoeken. Het IOC heeft Hodler hem een spreekverbod op- „Bedenk niet aan aftreden. Maar de kans bestaat dat ik eruit word gegooid," aldus Hodler. De Australische krant The Sydney Morning Her ald meldde zaterdag dat voormalig campagnelei der Bruce Baird was benaderd om steekpennin gen te betalen in ruil voor Afrikaanse stemmen. Deze zaak speelde toen Sydney nog volop in de ra ce was om de Spelen binnen te halen. Hodler bracht ook het bericht naar buiten dat autocon cern Fiat ervan wordt verdacht 120 tot 150 auto's te hebben geschonken aan de olympische comités van Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. De ge schenken zouden ertoe hebben geleid dat het Ita liaanse Sestrière vorig jaar het WK alpineskiën kreeg toebedeeld. Moet kunnen ,;f^wee jaar geleden toonde Ar- ^sène Wenger van Arsenal be- ''fyngstellirtg, maaruitetndeltjk bond hij me te oud. Toen teas ik notabene nog maar 29 jaar... Op deze leeftijd breng ik ge woon geen statiegeld meer op." Sheffield Wednesday-speler Wim Jonk in Voetbal Interna tional. „Ik heb de laatste jaren niet zo- veel gelopen als hier. Nogmaals Wim Jonk. Topspelers komen niet zo jnakkélijk naar Sheffield." "Weer Wim Jonk n-iJkben een family mantnetols mijnvrojiw." Kees van Wonderen in Nieu- ^WCRcvu, '^Eigenlijk hadik. het geluk dat de ivietenoereld kwam. A--Gaarloopjesnellertegenamfe "ttimine aan. Nu was het dat ■}>spul, maar voor het zelfde geld VKLSikiemandmet drugs of een fles jenever tegen het lijf gelo pen. Ik had overal verslaafd raankunnenTakeTitikwaszQ'n ^slapjanus." Oud-wielrenner Johan van der Velde in Sportweek. „Kritiek van speler tot speler ioordt hier ais vreemd erua- ren." Barcelona-trainer Louis van Gaal in Voetbal Internatio nal- „Van Cruijff kan ik het nooit winnen." - Nogmaals Van Gaal Voor de lange termijn is het geen oplossing als Van Gaal wordt ontslagen." Nog een keer Van Gaal. Bal na- Leo Beenhakker had er veel voor over om van zyn vorige werkgever Vitesse te winnen. Hij kon die drie puntjes natuurlijk goed gebruiken by zijn jacht op de landstitel en het was hem veel waard om Vitesse op veilige af stand te houden. Maar er speelde ook nog iets anders mee. Been hakker weet net als alle andere te genstanders van Vitesse dat de Arnhemmers zweren bij de magie van het gesloten dak. „En als ik vandaag had gewon nen," zei Feyenoords trainer tij dens de persconferentie in het Gelredome. „had ik tegen Karei Aalbers, de voorzitter, kunnen zeggen: Pleur nou dat dak eens open!" Bert Konterman speelde tegen Vitesse de, zoals hij dat zelf im mer ambieert, 'perfecte' wed strijd. Hij had de Griek Nikos Machlas helemaal in zijn zak. Maar in de slotfase van Vïtesse- Feyenoord dreigde de topscorer van Vitesse de middag van Kon terman toch nog te verpesten. Bij een dieptepass tuimelde Macblas in het strafschopgebied en eisten 26.000 woeste Arnhemmers een strafschop. Keuterman. „Ik schrok me dood. Driejaar geleden speelde ik ook tegen Machlas, toen nog op Monnikenhuizen. Liet-ie zich ook vallen en kreeg-ie een strafschop. Ik heb hem zo goed leren kennen. Ik kan je niet vertellen hoe blij ik was dat Luin- ge er niet in trapte." Feyenoord bleef fier aan kop van de eredivisie en toch hadden veel Feyenoord-fans een slecht weekeinde. De reden? Het ont slag van Morten Olsen bij Ajax zat de aanhang niet lekker. In Waal wijk zong het legioen, met de dra matische serie van de Amster dammers onder leiding van de Deen in het achterhoofd, vele ke ren baldadig: 'Olsen moet blijven! Feyenoord heeft voor de zoveel ste keer zijn plannen voor de win terstop veranderd. De Rotterdam mers overwegen nu om in januari naar Turkije te gaan in plaats van een trainingskamp op te slaan in Zuid-Spanje. Dat schijnt financi eel aantrekkelijker te zijn. De vraag is alleen of de omstandighe den er net zo goed zijn. Daarom gaat Hans Hagelstein op korte ter mijn poolshoogte nemen. 'Stadion verbod Hoezo?' Er hing een spandoek gistermiddag op de plaats waar eens de kegels in het scorebord werden gehesen. Span gen, een week na de afgang tegen Cambuur, laatste wedstrijd van trainer Hans van der Zee. Twee supporters waren uit pure frustra tie het veld opgesprongen; een had met een witte plastic stoel ge zwaaid. Ze hebben zich rap ge meld bij het Sparta-bestuur, en met nog drie anderen kregen ze te horen dat ze tot 2 april 1999 niet Terwijl de vorige week bij Sparta ontslagen trainer Hans van der Zee met zijn gezin naar de bioscoop was, zaten zijn tijdelijke op- volgersAdri van Tiggelen (I) en Dolf Roks in dedug-out op het Kas teel. Eindelijk werd er na acht wedstrijden weer eens gewonnen. meer welkom zijn bij thuis- of uit wedstrijden van Sparta. Maar zondag tegen FC Twente stonden ze er toch. Rara? „We willen per se Sparta blijven steunen," zegt Bertus Langer- laan, de man van de witte plastic stoel. „We hebben gezegd, dat we in een hoek zouden gaan staan waar niemand last van ons zou hebben. Ik heb een ijzeren stel ling bij mijn ouwe baas geleend, die hebben we zaterdag opge bouwd en zondag een kwartier voor de aftrap was ook de veilig heidscoördinator van Sparta, me neer Hamburg, om. We mochten." Of Sparta er verstandig aan heeft gedaan, het verbod zo snel op te heffen? De supporter: „Spar ta kwam zelf met het stadionver bod omdat we anders misschien voor twee jaar zouden worden ge straft." Maar nu de supporters het verbod meteen al op de eerste dag hebben doorbroken, met span doek en al op tv zijn geweest? „Eh,nouja„," De supporter had de telefoon aangenomen met 'Hallo, met Stu dio Sport- Heb je ons ook ge zien...?" Supportersgedrag, het is nog weinig veranderd. „Ja, kic ken joh..." De supporter rekent er Hans van der Zee is gistermid dag niet naar een voetbalwed strijd gaan kijken, hij is met zijn twee kinderen naar de bioscoop geweest. „Ook leuk," zegt hij, „vooral mijn twee kinderen kon den het waarderen." Vlak voordat hij, uit zijn auto stapte hoorde Van der Zee dat John den Dunnen 3-1 had ge scoord. „Na de film hoorde ik de eindstand. Het doet me goed dat Sparta heeft gewonnen," zegt de vorige week ontslagen trainer. „Het heeft me toet eens ver- baasd, omdat we ook van Hee renveen en Ajax hebben gewon nen. Tegen de hooggeplaatste ploegen doet Sparta het steeds trouwens op, dat de vijf stadion verboden na de winterstop me teen weer helemaal worden opge heven. Een vergelijking met het *Was- tora-tijdperk' begint zich lang zaamaan op te dringen, maar Wim van Hanegem wil er niets van we ten. „Groeibriljantjes, daar doen we niet aan, Zo groot zijn die trou wens niet geworden. Maar ik moet wel zeggen dat ik iets met AZ heb. Het is nog niet zo als met Feyenoord, want dat zal altijd mijn duppie blijven, maar ik heb over het algemeen wel iets met de clubs waarvoor ik ook heb ge goed Ik wist dat het erin zat, mede door de terugkeer van Den Dunnen en Nielsen. Ik ben blij voor de spelers en voor het grootste gedeelte van de begelei ding. Een nieuw gezicht voor de groep kan verfrissend werken, maar meestal keert de proble matiek na twee weken weer te rug." Hans van der Zee heeft ach ver baasd over de vele reacties, die hij na zijn ontslag heeft ontvan gen van supporters. .Lange brieven en talloze telefoontjes, heel prettig. Het enige dat ik mis, is het dagelijkse contact met de spelers en de begelei ding," speeld. Ik zie me in elk geval niet zo gauw een vijfjarig contract bij Sparta tekenen." Romario moet beter zijn best doen voor zijn jaarsalaris van zo'n twee miljoen gulden, vindt de nieuwe voorzitter van Flamengo, Edmundo Silva. Bij de populair ste dub van het voetbalgekke land liet oud-PSVer Romario maar weinig zien. „Dat kan in de toekomst niet meer. Wij zullen regels opstellen waar alle werknemers zich aan moeten houden. En ze moeten ten minste hun best doen," aldus voorzitter Silva. M. ALS IK DE NAAM van Leo Steegman hoor, Sparta's nieuwe technisch direc teur, moet ik altijd denken aan de sinaasappel, die Jan Klijnjan ooit uit ongenoegen in zijn richting wierp in het Badhotel in Kockanje - waar Sparta zich pleegde voor te bereiden op een belangrijke wedstrijd - maar die de trainerop een haar na miste en dwars door een ruit vloog. Waarop Jan Klijnjan zelf maar moest kijken hoe hij thuiskwam. Jan Klijnjan was een groot talent, afkomstig van DFC, maar verloor vaak de concurrentiestrijd met Charley Bosveld, Niet onder Ge orge Kessler, die vanwege privé- redenen meestal de vookeur gaf aan de Dordtenaar, maar wel on der de jonge trainer Leo Steeg man. Het was in de tijd dat spelers van Sparta en Excelsior, maar ook Feyenoord-trainer Ernst Happel regelmatig café de Boomerang frequenteerden, een ontmoe tingsplaats voor voetbaliers, sup porters en journalisten. En ook in de tijd dat de naar Amg; rika gevluchte Pool Janusz Kowa- lik bij Sparta belandde en in zijn Amerikaanse slee het Kasteel op draaide. Dat Jan Klijnjan mede eigenaar was van een Chinees res taurant aan de Nieuwe Binnen weg, waar Nol Heijerman brood jeszaak De Kokelaar dreef. In het veld werd hij nogal eens verward met de net zo langharige Oosten rijker Willi Kreuz. Ze waren ongeveer even oud als hun trainer Leo Steegman, die destijds met zijn 29 jaar als de jongste in de eredivisie gold. Het was ook in de tijd dat Jerzy Sadek, een andere Pool, inmid dels boerin zijn vaderland, over kwam naar Spangen. En dat Cor Pot, bijgenaamd 'Gigi', naar zijn idool Luigi Riva, tussen de middag in café 't Fust werd op gestookt door doorgewinterde spelers als Charley Bosveld, Nol Heijerman, Ger ter Horst en Hans Eijkenbroek, die hem op de mouw hadden gespeld dat hij zich 's middags bij Steegman moest mel den, omdat hij met het eerste mocht meetrainen. 's Middags was de trainer stomverbaasd over de komst van Pot. Zo ook was het de tijd, dat Jan van Lint de pas geopende Ridderzaal, het spelershome, bestierde, waar Leo Steegman na de wedstrijd bij Hans Venneker informeerde naar de lotgevallen van Hellevoetsluis, waarvan Sparta's rechtsback des tijds al eens trainer was. Daar deed Leo Steegman ook de 'persconferentie', omdat in die tijd nog geen officiële nababbel van een wedstrijd werd gehou den. En ook de tijd, dat na afloop van een wedstrijd zaterdagavond de lampen boven de bar in de Rid derzaal tot diep in de nacht vrolijk zwierden ter opluistering van een spontaan geboren feestje. En na afloop met z'n allen naar ca fé de Pul, waar je 'je dondertje goed moest doen, omdat je zieltje erin zit,' zoals een reclamebord op de jongenstribune aangaf, Het waren tijden, die Leo Steeg man zich als de dag van gisteren kan herinneren. Mkr hij zal tot de ontdekking komen, dat die tijd voorbij is, omdat het sociale ver keer tussen de voetballers onder ling is afgenomen. Omdat dp band, die er toen was, niet meer is. In deze situatie keert Leo Steeg man terug op het Kasteel, waar Wj nog slechts oude bekenden als Wim Cassa en Jan Diepraam zal aantreffen. En op zondagmiddag een handjevol oud-spelers uit zijn tijd, zoals Joh. van Zoest, Kees van de Munnik en soms Hans Bentzon en Nol Heijerman. Maar een rondvliegende sinaas appel zal hij niet meer zien, omdat de huidige spelersgroep louter be staat uit ideale schoonzonen. Had Sparta nog maar boefies als Jan Klijnjan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8