6 af van A4-noord) Geschokte reacties op plannen van Shell Splmlïüre -j*Snort Geweld in Kosovo laait op: 35 doden Nederlandse gevangenen in Marokko in hongerstaking Belager van Boonstra in Rotterdam gezocht CJ AlC ,1 IS! Top bij Gaza eindigt in sfeer van ergernis Mensen Reizende reus heeft weer veel te verhalen Sport Hertog noopt tegen PSV op steun van vol Woudestem Cultuur 'Soms denk ik oh jee, stel je voor dat ik Ode aan Zeeuwse echt goed word' zaligheden Politie bezoekt wanbetalers Elke dag een lichtje méér Aanleg van stuk rijksweg wordt weer wat onzekerder- Goedmakertje van Postcode Loterij na schrappen bingospel Abonnee Service Wegwerker aangereden Opinie 8 Nummer 2372 Dinsdag 15 december 1998 i l C(A3012K] [estblaak 180 J KN Rotterdam, 010-40044003 Rotterdams Da Den Haag Het voornemen van de Koninklijke/Shell groep om veertig procent van de chemie-ac- tiviteiten af te stoten, treft ook Ne derland. Shell wil een aantal on derdelen verkopen of onderbren gen m een nieuwe joint-venture. De ondernemingsraad en de vak bond VHP-Shell reageren ge schrokken op de omvang van de ingreep. In Nederland krijgen ongeveer duizend SheU-medewerkers te maken met de gevolgen van de re organisatie. Zij zijn voornamelijk werkzaam in de chemie, maar ook in de research en de technische ondersteuning. Daarbij gaat het om de productiebedrijven in Per nis, Moerdijk en Breda en het SheU-laboratorium in Amster dam. In totaal werken bij de Ne derlandse chemiepoot van het concern ongeveer 2500 mensen. Vakbondsman Hansen van VHP- Sheli heeft geen goed woord over voor de nieuwe plannen. „Het is weer hetzelfde verhaal. Het is al leen het rendement op eigen ver mogen dat telt. Over de gevolgen voor de medewerkers wordt am per gerept." Oor-voorzitter Terpstra herkent de kritiek. „Het gevoel dat teveel naar de factor kapitaal en het ren dement wordt gekeken en te wei nig naar de factor arbeid leeft, heel breed in het bedrijf. Om het resul taat te verbeteren zijn ook andere dingen mogelijk." Komende tijd, als duidelijk wordt wat de exacte gevolgen voor het personeel zijn, moet volgens hem duidelijk worden of het gevoel te recht is. Zijn ervaring is dat Shell bij reorganisatie meestal netjes met het personeel omspringt. Zie ook pagina 3 Commentaar en pag 17 Economie Erez -- De topontmoeting tussen Israël en de Palestijnen is gestrui keld over de Israëlische weige ring om concessies te doen over terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever en vrijlating van ge vangenen. Na ruim twee uur overleg in de Is- raëlisch-Palestijnse grensplaats Erez vertrok de Palestijnse leider Arafat zonder een verklaring af te geven. Even daarna beëindigden ook de Israëlische premier Ne tanyahu en de Amerikaanse pre sident Clinton de gesprekken. De topontmoeting was maandag avond niet doorgegaan als gevolg van spanningen tussen de Ameri kaanse en Israëlische leiders. De bijeenkomst verschoven naar vanochtend omdat premier Ne tanyahu woedend was op Clinton over diens optreden in de Pales tijnse Gazastrook gisteren. Met name Clintons in Netanyahu's ogen pro-Palestijnse rede, waarin hij onder meer het lot van Pales tijnse en Israëlische kinderen ver geleek, viel zeer slecht bij de Isra ëlische premier. Clinton was zeer geërgerd over Netanyahu's onderkoelde reactie op de publieke bevestiging van Palestij nse prominenten dat ze de vernietiging van de staat Israël niet langer wensen. Voor de ont moeting van vanochtend was drie uur uitgetrokken. Maar tot echt overleg 'onder zes ogen' kwam het niet, melden waarnemers. U lil r ir» 1 Zie ook weerbericht op paginn 20 Spijkenisse De politie van Put ten gaat vlak voor de Kerst nog openstaande geldboetes innen, Bij 135 personen moet voor in to taal 30.000 gulden aan bekeurin gen worden geïnd. Mensen die nog een boete moeten betalen kunnen van maandag 21 tot en met donderdag 24 december tus sen 6.00 en 23.00 uur bezoek ver- wachten. De politie zal de adres sen zonodig een paar keer bezoe ken. Bij het vermoeden dat ie mand wel thuis is maar de deur niet opendoet, kan de deur wor den opengebroken. De 'wanbeta ler die weigert te betalen hangt een celstraf boven het hoofd. De 'wanbetalers' hebben inmiddels een brief ontvangen, waarin het politiebezoek wordt aangekon digd. Mensen die geen politiebe zoek willen kunnen de openstaan de boete voor 21 december aan het politiebureau betalen. Overal ter wereld viert het joodse volk deze maand het inwijdingsfeest, ofwel chanouka. Van de menora, de joodse kandelaar met negen armen, wordt dagelijks een licht méér aangestoken, totdat op 20 december alle kaarsen branden. In Amstelveen staat de grootste menora van Nederland, de 'kaarsen' werken op elektri citeit. Foto Cor Mulder/ANP PvdA wil I Amsterdam De Stichting Natio nale Postcode Loterij probeert met een nieuw spel het schrappen van de wekelijkse postcodebingo bij de deelnemers goed te maken. Vanaf januari kunnen zij weke lijks meedoen aan een 'gratis, in teractief spel, gebaseerd op post codes', verklapt woordvoerster Mildred Hofkes. Meer uil ze er nog niet over loslaten. De Postcode Loterij verloor afge lopen najaar nogal wat deelne mers toen de wekelijkse gratis bingo werd overgeheveld naar de Grote Sponsorloterij. De stichting Nationale Postcode Loterij had de noodlijdende loterij overgenomen en wilde die met de populaire bin go opfleuren. Om bingo te kun nen blijven spelen en kansen op prijs te blijven houden, moesten de deelnemers van de Postcode Loterij dus tevens lid worden van de Grote Sponsorloterij. Hat kost te een tientje extra. Omdat een Postcodelot ook al een rijksdaal der duurder was geworden {van 10,- naar 12,50 gulden) waren ze ruim twee keer zo veel geld kwijt (22,50 gulden in piaats van een tientje). Dat schoot een fiks aantal deelne mers in het verkeerde keelgat. Ruim 65.000 spelers zegden boos op of kozen alleen voor de Spon sorloterij wegens de bingo. „Het is gebleken dat veel mensen toch graag zo'n soort interactief spel spelen," zegt Hofkes. Het nieuwe spel past in de strategie om de Postcode Loterij en de Grote Sponsorloterij vanaf januari 'een meereigen gezicht' te geven. Volgens Hofkes is een deel van de opzeggers op zijn schreden terug gekeerd en speelt weer mee in de Postcode Loterij. De belangstel ling is in deze tijd van het jaar nu eenmaal gmnt, weet Hofkes De jaarlijkse Kanjerprijs, deze keer bijna 24 miljoen gulden, zit er im mers weer aan te komen. Het deelnemersaantal van de Postco de Loterij schommelt nog steeds rond de 2,5 miljoen, wat neerkomt op vier miljoen postcodeloten. De Grote Sponsorloterij vertoont sinds de overname in april een stijgende lijn. Mede doordat Jo- han Cruijff zijn naam aan deze lo terij verbond, steeg het aantal deelnemers van 125.000 tot 640.000, die samen goed zijn voor 800.000 loten. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 Pristina—Oplaaiend geweld heeft de spanning in Kosovo onver wacht opgevoerd. Nadat Servi sche troepen gisteren bij de grens met Albanië 31 UCK-leden dood schoten, opende enkele uren later een man het vuur in een bar in Pec, in het westen van Kosovo. Vier bezoekers werden gedood en vijf mensen gewond. Alle slacht offers in de bar waren Serviërs. Volgens de Servische autoriteiten is de aanslag in Pee een wraakac tie van het Albanese Bevrijdings leger "U CK na het eerdere grensin cident. De leider van de OVSE- waamemersmissie in Kosovo, William Walker, veroordeelde gis teravond het geweld. Hij riep zo wel de Albanese Kosovaren als de Servische autoriteiten op tot 'kalmte en terughoudendheid in deze moeilijke periode'. De schietpartij aan de grens was het ernstigste incident sinds de Kosovo-akkoorden die de Joego slavische president Milosevic in oktober sloot met de internationa le gemeenschap. De Amerikaanse gezant Richard Holbrooke zal Milosevic vandaag tijdens een be zoek aan Belgrado herinneren aan diens verplichtingen. De fatale schietpartij was in de buurt van Gorozup en Liken in het westen van Kosovo. Volgens Servische bronnen droegen de ge dode UCK-leden Albanese unifor men. Ze werden betrapt toen ze wapens de grens over probeerden te smokkelen. De bergachtige streek Gorozup was afgelopen maanden vaak het toneel van ge vechten tussen het UCK en Joego slavische soldaten. President Milosevic zei zondag in een inter view dat zijn veiligheidstroepen dit jaar al 26.000 wapens hebben onderschept die illegaal vanuit Albanië waren binnengebracht Docr Gert Onnink en Jan Rozendaal Den HaagDe PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat de aanleg van rijksweg A 4 tussen Delft en Schiedam voorlopig niet hoeft door te gaan. Volgens de sociaal-democraten kalj het geld dat het kabinet voor de verbinding door Midden-Delg land heeft uitgetrokken, 430 miljoen gulden, veel beter wor: den besteed aan de bouw van een spoortunnel in Delft. Het Rotterdamse PvdA-kamerlid P. van Heemst zei dit gisteren tij dens een debat in het parlement over het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT). Hij kreeg steun van D66, Groenlinks, SP, RPF en SGP. WD en CDA spraken zich uit vóór de aanleg van de weg, zij het dat een deel uit private financie ring moet komen. „Eigenlijk hebben wij nooit wat in die weg gezien," sprak Van Heemst. „De A 4 kan ook best na 2010, tenzij de weg eerder volledig door middel van publiek private samenwerking wordt gefinan cierd." In 2ijn ogen is de veelbe sproken verbinding tussen Delft en Schiedam niet meer nodig door een aantal ontwikkelingen: aanleg van RandstadRail, invoe ring van rekeningrijden en shutt les die over de hogesnelheidslijn gaan rijden. „Als de aanleg niet doorgaat, zijn we gelijk van een hoop ellende verlost." De uitspraak van Van Heemst komt op een moment dat er steeds meer draagvlak voor de A 4-noord aan het ontstaan is. Af gelopen weken hadden Stadsre gio Rotterdam en betrokken ge meenten elkaar in één ding ge vonden: iedereen wil een einde aan het al bijna dertig jaar slepen de debat. Met het bedrijfsleven werd gezocht naar een voor alle partijen aanvaardbare variant. CDA-kamerlid G. Leers verwees naar het plan van ondernemers vereniging VNO/NCW, dat alle be trokkenen bij elkaar wil brengen. „Laat de provincie Zuid-Holland het voortouw nemen, omdat er veel plannen en partijen zijlij maar er niemand is die de hand schoen durft op te pakken," had VNO/NCW-topman J. Blankertde Tweede Kamer geschreven. Vol gens Leers moet de A 4-noord een voorbeeld worden van publiek- private financiering. „Deze weg vormt een belangrijk deel in de corridor Amsterdam-Rotterdam- Antwerpen. Die moet er snel en integraal komen" - In Schiedam zijn de opmerkingen van Van Heemst met instemming ontvangen, „De gemeenteraad is hier nog steeds tegen en met dij standpunt is er voorlopig geen zicht op de weg," zegt Schiedam! wethouder L. A. Hafkamp, al rea liseert hu zich dat daarmee dg weg 'nog steeds boven de markt blijft hangen'. Zijn Vlaardingse collega A. Koolhoopt dat de Twee de Kamer morgen 'een helder sig naal' afgeeft. „Als die helderheid betekent dat ie weg er moet kó men, dan moeten we zo snel mo1- gelijk om de tafel om een zo m£ lieuvriendelijk mogelijke oplos sing voor onze inwoners te bèr werkstelligen." Minister Netelenbos deed giste? ren een beroep op haar partij ge; noot nog geen motie in te dienem Zij vToeg geduld om te bezien of een koppeling is te maken tussen de A 4 en de treintunnels in Delft en Abcoude. Komende dagen wil zij overleggen met de regio; Van Heemst beslist donderdag ovea zijn eigen motie. Zie ook pagina 3 Actueel Z Door Sander Kuypers Casablanca Zes Nederlandse gevange nen in de Oukaeha-gevangenis in Casa blanca, Marokko, zijn vandaag in honger staking gegaan. Ze protesteren tegen de erbarmelijke omstandigheden waarin ze verkeren. De Nederlanders doen hun actie samen met vier Duitse gedetineerden. In een brief die de Nederlanders uit de ge vangenis hebben weten te krijgen, schrij ven ze dat ze onmiddellijke overplaatsing naar Nederland eisen. „In de Marokkaan se gevangenis wordt ons essentiële verzor ging en verpleging geweigerd." De Oukacha-gevangenen zien geen andere mogelijkheid dan hun eis kracht bjj te zet ten met de hongerstaking. „De ambassa des en consulaten zijn zeer goed geïnfor meerd over de omstandigheden waarin wij leven en hebben absoluut geen mogelijk heden om die te veranderen. Ze mogen misschien uit diplomatiek oogpunt niet in grijpen." Het ministerie van Buitenlandse Zaken reageert verbaasd. „Vorige week zijn de mensen nog bezocht, maar ze hebben niets gezegd over hun voorgenomen actie," ver telt een woordvoerster. Het ministerie stuurt de consul-generaal in Marokko naar de gevangenis om poolshoogte te nemen. Het laatste jaar zijn volgens de gevange nen enkele van hun celgenoten overleden door gebrek aan verzorging en verpleging, „De laatste stierf op 6 december, nadat zijn medische behandeling wegens geldgebrek was stopgezet." Epidemieën als schurft worden niet of nauwelijks aangepakt. Zelfs voeding is geen vanzelfsprekend heid. „Door onvoldoende voedsel en daar door een gebrek aan vitaminen en minera len zijn haar- en tanduitval geen uitzonde ring. Het merendeel van het eten dat de Marokkaanse overheid beschikbaar stelt, krijgen we niet. Meestal wordt het uit de keuken gestolen, waarna we het tegen woekerprijzen krijgen aangeboden." De zus van één van de Nederlanders her kent het verhaal. Zij en haar vader sparen maandelijks vijfhonderd gulden bij elkaar, zodat hij eten kan kopen.Anders krijgt hij helemaal niks." Ook andere rechten worden op grove ma nier geschonden, berichten de gevange nen. Ze geven aan dat hun Marokkaanse advocaten en het gevangenispersoneel hen voordurend bestelen en bedriegen. „Het is aannemelijk dat dit allemaal ge- beun met medeweten van de gevangenis directie en de Marokkaanse overheid, om dat ze niet naar klachten luisteren en om dat blijkt dat aanklachten niet worden ver stuurd." De hongeractie is ook bedoeld om de Ne derlandse en Duitse regering te bewegen een overeenkomst met Marokko te sluiten die het mogelijk maakt gevangenen uit te wisselen. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken is zo'n regeling voor Ne derland wettelijk nog niet mogelijk, omdat Marokko eerst een specifiek verdrag bij de Raad van Europa moet ondertekenen. Europarlementariër Van Bladel (Unie voor Europa) heeft in april kntiek geleverd op de manier waarop Nederland omgaat met onderdanen die in de Marokkaanse gevan genis zitten. De politica vindt dat ons land te weinig doet voor de circa honderd Ne derlandse gevangenen in Marokko. Rotterdam De politie zoekt de dader van de ontvoering en zware mishandeling van H. Boonstra- Raatjes in het Rotterdamse crimi nele milieu. „Het onderzoek spitst zich toe op een aantal perso nen binnen het Rotterdamse drugscircuit," zegt persofficier mr. C. de Kimpe. Volgens de offi cier heeft het politieteam dat zich met de ontvoering en mishande ling van de echtgenote van Phi- lips-topman Boonstra bezighoudt, nog geen concrete verdachte op het oog. .Maar dankzij de tips die we hebben gekregen, kunnen we de cirkel rond de verdachte klei ner maken." Er is nog geen com positietekening van de verdachte. De 62-jarige Boons tra-Raatjes werd vrijdag 13 november ernstig gewond gevonden in Hoek van Holland. Ze was eerder die dag in Antwerpen door een man ge dwongen in te stappen in haar ei gen auto. De man zei dat hij be trokken was bij een mislukte drugsdeal en dat hij op de vlucht was en in Hoek van Holland de boot wilde nemen. De veerboot van de Stena Line tussen Hoek van Holland en En geland was echter tijdelijk uit de vaart vanwege reparatiewerk zaamheden. De Nederlands spre kende man stapte in Hoek van Holland even uit de auto. Toen hij terugkwam was hij ontstemd. Van de mishandeling weet Boonstra- Raatjes zich niets te herinneren. De auto van het slachtoffer werd enkele dagen later bij een NS-sta- tion in Maassluis teruggevonden. De toestand van Boonstra-Raatjes gaat volgens De Kimpe langzaam maar zeker vooruit. Ze wordt ver der verpleegd op een geheim adres in Amsterdam. In de zaak is 100.000 gulden tipgeld beschik baar gesteld. Gorinchem Een 28-jarige weg werker uit Schoonrewoerd is van nacht gewond geraakt bij een aan rijding op de A 15bij Gorinchem. De strook was afgekruist en de wegwerker had achter zijn bestel auto een actiewagen met een ver lichte pijl. Een 37-jarige vrachtwa genchauffeur reed on de combina tie in. Het slachtoffer Uep een her senschudding op en. vermoedelijk een gebroken been. Bwik/glront.:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1