13, m Projectontwikkelaar claimt 1,7 miljoen van gemeente Rotterdams Dagblad Te weinig kandidaten: commissie opgeheven Meer ruimte voor horeca 'Ik dicht net zo lang todat ik vastloop' i «1 KBXE I UMfl ÉJ jU MOK BARENERECHT Aanrijding met letsel Inbraak in café Brand in woning Broer en zus plegen diefstal Te hard over de Zuidbuurt Fiets in brand Winkeldief aangehouden Zakkenrollers Advocaat: 'Een heel simpel rekensommetje' Na nemen laatste hobbel is opvang asielzoekers In zwembad een feit Sgr© weken voor 0800-0642 Rotterdams Dagblad UI Waterweg Dinsdag 15 december 1998 MaassluisEen 54-jarige man uit Maassluis is gisterochtend ge wond geraakt bij een aanrijding. Dat gebeurde toen hij omstreeks 06.40 uur op de Dr. A. Schweitzer- dreef werd geschept door een 38- jarige automobiliste, eveneens uit Maassluis. De automobiliste zag de overstekende man te laat. Het slachtoffer is met een hoofdwond naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. Schiedam Bij een café aan de Broersvest in Schiedam is giste ren ingebroken. De toegang werd verschaft door een ruit aan de achterzijde van het pand te ver nielen. Na onderzoek door de poli tie, die de melding van de inbraak 's avonds kreeg, bleek dat de kas sa achter de bar was vernield. Er was 400 gulden wisselgeld wegge nomen. Ook was geprobeerd de speelautomaat open te breken. Maassluis In een woning aan de Kalandermolen in Maassluis is gisteravond omstreeks 20.30 uur door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in de woonkamer. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen. Drie mensen, onder wie de be woonster, die langdurig in de rook hadden gestaan, werden met een ambulance naar het Holy Zieken huis gebracht. De gehele woning had rookschade en de beneden verdieping was geheel vernield. Schiedam In een supermarkt aan de Mgr. Nolenslaan zijn gis terochtend rond 8.30 uur twee jon ge winkeldieven aangehouden. Een van de twee, een 12-jarig meisje uit Schiedam, had een pakje stophoest weggenomen, terwijl haar 11-jarige broertje op de uitkijk stond. Het tweetal werd overgebracht naar het politiebu reau en zal worden doorverwezen naar het Bureau Halt. Vlaardingen De politie heefl gis teren op de Vlaardingse Zuid- buurt een snelheidscontrole met de 'laserpatrol' gehouden. Vijftien automobilisten lapten de toege stane snelheid van 30 kilometer per uur aan hun laars. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 68 ki lometer per uur. Ook werd een verlichtingscontrole gehouden. Elf fietsers kregen een bon omdat zy geen licht voerden. Vlaardingen Onbekenden heb ben gisteravond omstreeks 19.00 uur de krantentas van de flets van een 13-jarige jongen uit Vlaardin gen in brand gestoken. De fiets stond op de Surinamesingel, ter hoogte van de kerk. De achterzij de van de fiets raakte hierdoor zwaar beschadigd. Schiedam De politie in Schie dam heeft gistermiddag rond 17.30 uur een 42-jarige Rotter dammer aangehouden bij een wa renhuis aan de Lange Kerkstraat. De man had geprobeerd drie pak jes met elk twee aanstekers weg te nemen. Toen hij de winkel wil de verlaten, werd hij door de poli tie in de kraag gegrepen en mee genomen naar het politiebureau. SchiedamDe politie van het dis trict Schiedam wijst haar burgers erop dat - zeker rond de feestda gen - zakkenrollers actief zijn in de stad. Gistermiddag bijvoor beeld werd een 39-jarige Schie- damse in de Nieuwe Passage be roofd van haar portemonnee; een 21-jarige plaatsgenoot werd be roofd van zijn mobiele telefoon. De politie adviseert dit soort voor werpen niet zichtbaar te dragen of te bewaren in makkelijk te ope nen tassen, maar bijvoorbeeld in een binnenzak van een jas. Door Jan Rozendaa! Vlaardingen Projectontwikkelaar Adboma heeft een claim van 1.7 miljoen gulden laten bezorgen op het stadhuis van Vlaardingen. Het geld moet dienen als tegemoetkoming in de schade die het Rotterdamse bedrijf heeft geleden bij de ont wikkeling van een nieuwbouwplan voor de hoek Hoogstraat' Korte Hoogstraat in de Vlaardingse binnenstad. Adboma is daar tweeëneenhalf jaar mee bezig geweest totdat het na een hoop gesteggel onlangs door de gemeente aan de kant werd gezet. Een woordvoerder van Adboma bevestigt het versturen van de claim, maar wil verder geen com mentaar geven en verwijst naar zijn advocaat. Mr. J. W, de Haij Iaat weten dat 'de zaak heel een voudig is'; .Adboma was in onder handeling met de gemeente Vlaardingen over een bouwpro ject. Een traject dat al jaren loopt en nu heeft de gemeente gezegd: in jou hebben we geen vertrou wen meer. Dit is volgens Adboma in strijd met de gemaakte afspra ken." Het bedrag van 1,7 miljoen is vol gens de advocaat gelijk aan de ge derfde winst: 'Een heel simpel re kensommetje' was dat volgens mr. De Haij: „Je kijkt naar de kos ten en wat het op zou hebben ge bracht - en het verschil derf je." De Haij voegt daaraan toe dat het Adboma eigenlijk niet om het geld te doen is, maar gewoon toe stemming wi! hebben om zijn bouwplan uit te voeren. „Dat is de inzet," aldus de advocaat. „En als dat niet lukt zijn er twee alterna tieven: het wordt in der minne ge schikt of het wordt jarenlang bak keleien." De raadsman bedoelt: de gemeente komt dan met een flinke smak geld over de brug of beide partijen treffen elkaar voor de rechter. Gunnen Een woordvoerder van de ge meente Vlaardingen wilde gister middag niet te diep in gaan op de kwestie: „Het is nu een juridische zaak. Onze juristen bekijken ver der hoe wij als gemeente staan." En over de uitnodiging om de op dracht weer aan Adboma te gun nen zegt de woordvoerder: „De gemeente heeft afscheid geno men van Adboma en het is op dit moment niet zo dat daar op terug gekomen wordt." De reden dat Adboma in Vlaardin gen de deur is gewezen heeft te maken met het plan dat de ont wikkelaar wil realiseren. In de ogen van de gemeente ontbeert dat voldoende kwaliteit. Het is overigens niet het eerste plan voor die plek dat werd afgekeurd. Dat was van Patrimoniums Wo ningstichting, eigenaar van de en kelejaren geleden voor de tijdelij ke C&A gesloopte panden aan de Korte Hoogstraat, die de tekenin gen in 1995 inleverde. Ook die wa ren niet mooi genoeg, oordeelde de gemeente. Het stadhuis wil iets bijzonders en huurde toen architect Chiel Verhoeff in om een 'kwaliteitsont- werp' te maken voor de markante plek in de binnenstad, die inmid dels de ontwikkeling van het hele achterliggende stuk van de Hoog straat op de rug moet nemen. In februari 1996 presenteerde de Vlaardingse architect zijn ont werp voor vijftien woningen in drie lagen boven winkels die aan sluiten op het Jugendstillpand De Vlijt, Niet alleen de gemeente, maar ook de Historische Vereni ging en de Welstandscommissie waren vol lof. Lampenwinkel Vervolgens kwam het stadhuis bij Adboma BV in Rotterdam uit om het project te realiseren. Sinds dien is de lampenwinkel op de Het gesteggel over de nieuwbouwplannen voor de hoek Hoogstraat/Korte Hoogstraat leidt nu tot een miljoenenclaim. Archieffoto Roel Dijkstra hoek gesloten, maar verder ge beurde er niets. Tenminste, op de bouwplaats. Achter de schermen woedden allerlei gevechten. Eerst gingen Verhoeff en Adboma uit elkaar. Volgens de architect om dat de projectontwikkelaar zijn rekeningen niet wilde betalen, volgens de projectontwikkelaar omdat de architect te dure voor stellen in het plan opnam. Adboma stapte over op een ande re architect die met - zoals ze dat in het stadhuis zien- een uitge klede versie kwam. Talrijke over leggen hebben er niet toe geleid dat de partijen het eens werden. De projectontwikkelaar hield vol dat een luxueus plan als dat van Verhoeff te duur is om rendabel uit te voeren en de gemeente eiste meer kwaliteit. Nu de samenwerking met Ad boma wat de gemeente betreft van de baan is, is de gemeente nog steeds op zoek naar een ont wikkelaar die het plan van Ver hoeff wil uitvoeren. „Dat plan heeft de gemeente destijds om armd en dat is nog steeds waarvan wordt gehoopt dat het uiteindelijk kan worden uitgevoerd," aldus de woordvoerder. Duhlinclai- manten ne men hun in trek in het voormalige sportfond- senbad. Foto Fred UbocfianV Roel Dijkstra SchiedamSlechts één hobbel was er gis teren nog te nemen. Maar dat was dan me teen ook een grote hobbel. Eenlje die nog flink roet in het eten kon gooien. De brandweer moest namelijk nog het groe ne licht geven voor de nieuwe bestem ming van het voormalige sportfondsen- bad aan de Burgemeester Knappertlaan. Die goedkeuring kwam in de loop van de dag en daarmee was de opvang van Dublinclaimanten in het voormalige sportfondsenbad in Schiedam West een feit Negentien kinderen en vijftien ouders na men gisteren hun intrek in het zwembad aan de BK-laan. De helft van deze gezin nen heeft het afgelopen weekeinde al doorgebracht in Schiedam, in verzor gingstehuis de Harg, De andere helft kwam uit het noorden van het land waar ze bij verschillende opvangadressen wa ren ondergebracht. Hoewel de asielzoekers er al hun intrek hebben genomen, wil dat nog niet zeggen dat de verbouwing van het zwembad tot opvangplek is voltooid. Er zal nog veel moeten gebeuren eer de betonnen ruimte ook maar enigszins de associatie met eer» warm en veilig huis oproept. Maar het is volgens de organisatie ook niet de bedoe ling dat de asielzoekers in een situatie te rechtkomen waar alles voor ze wordt gere geld en gedaan. Ze zuilen ook zelf aan de slag moeten. En de ervaring leert dat ze dat ook maar wat graag willen. Al is het al leen maar om de gevoelens van verveling en wanhoop te verdrijven. Het verkrijgen van de goedkeuring van de brandweer heeft overigens nog heel wat voeten in de aarde gehad. Vooral de brandmelders vormden een lastig punt. Voor de aanvraag van die melders staat namelijk een periode van drie tot vier we ken. Door bemiddeling is dit terugge bracht naar anderhalve week. In deze res terende tijd zullen brandwachten worden ingezet: vrijwilligers die waken over de veilligheid van de Dublinclaimanten. Inzameling De organisatie heeft de afgelopen dagen veel goederen ingezameld die hard nodig zijn bij de opvang. Tafels, stoelen, speel goed, koelkasten, wasmachines, bedde- goed, kleding, kookgerei en keukenappa- ratuur zijn allemaal afgegeven door men sen (he gehcor hebben gegeven aan de op roep tijdens de zondagsdiensten in de Schiedamse kerken. De organisatie zou alleen nog wat extra vrijwilligers willen hebben om de opvang wat meer dan alleen maarhanden en voe ten te geven. Voor de komende vier we ken is het rooster al klaar. Met vier ploe gen vrijwilligers wordt het klokje rond ge werkt om het verblijf in het voormalige zwembad zo aangenaam mogelijk te ma ken voor de asielzoekers. De vrijwilligers zorgen echter alleen voor het meest ele mentaire. Voor de rest worden de gezin nen geacht voor zichzelf te zorgen. Ook is het de bedoeling dat ze zichzelf bezig hou den. Voor de kinderen worden wel extra act hit riten opgezet Helbedoeling dat het zwembad voor lopig a-.'gen maanden dienst doet al? op vangcentrum. Wat er daarna gebeurt met het gebouw is nog niet duidely k_ MaassluisDe Maassluise burgercommis sie milieu houdt op te bestaan. Dat heeft het gemeentebestuur besloten omdat er te weinig kandidaten kunnen worden gevon den. De commissie die een adviserende rol ver vult voor het college van b en w bestond de afgelopen raadsperiode (1994-1998) uit twee leden op persoonlijke titel en uit vertegen woordigers van diverse organisaties. Twee daarvan, de consumentenbond en de verte genwoordiger namens het onderwijs, deel den afgelopen zomer mee niet meer te wil len deelnemen, terwijl de Ondememersfe- deratie Maassluis geen kandidaat kon vin den. Hierop werd besloten drie andere instellin gen te vragen of men een kandidaat wilde leveren. Maar zowel de Industriële Kring Maassluis, de Stichting Samenlevingsop bouw en ook het Ecoteammeldpunt rea geerden niet op dit verzoek. Omdat er toen maar drie leden overbleven (de te werven persoonlijke leden niet meegerekend), is besloten de commissie op te heffen. Exploitatie Om over milieu toch in contact te blijven met burgers wordt geprobeerd enkele geïn teresseerde ^Maassluizers te betrekken bij de exploitatie van het centrum voor milieu educatie. Daarnaast concludeert de ge meente dat het opheffen van de commissie geen beiemmering vormt voor een goede voorbereiding van miiieuvoorstellen. Bur gers betrekken bij de besluitvorming kan ook op een andere manier, is de motivatie. Gewezen wordt onder meer op de mogelijk heid die iedereen heeft om voorafgaande aan raadscommissievergaderingen in te spreken. Maassluis Het Maassluise gemeentebe stuur heeft ingestemd met het verzoek om tegenover het gemeentemuseum een hore cagelegenheid te vestigen. De gemeente gaat hierbij uit van een 'lunchroomachtig horecagebeuren', oftewel een lichte vorm van horeca. In het nog te bouwen pand moeten ook twee woningen komen. De verleende toestemming is het resultaat van het sinds kort ingezette beleid waarin uitbreiding van horeca in Maassluis geen taboe meer is. Zo'n maand geleden werd bekend dat het college van burgemeester en wethouders een extra café op de Markt niet meer tegen wil houden. Dit café en ook het voornemen om een deel van de Markt definitief in te vullen als terras, zijn bin nenkort onderwerp van een hoorzitting. Doel van de gemeente is om met eet- en drankgeiegenheden de haven en de bin nenstad aantrekkelijker te maken voor toe risten en recreatief winkelend publiek. Schiedam 'Kippenvel is te gek. De monsters hebben een bek vol spek. De monsters zijn harig...': de eerste regels van het gedicht Monsterbloed. Het zijn ook me teen de eerste regels van de ge dichtenbundel 'Het hoeft niet te rijmen.' In het boekje staan alle kindergedichten die tijdens de Kinderboekenweek in oktober werden geëxposeerd in winkel centrum Hof van Spaland in Schiedam Noord, Wethouder A Wiegman neemt zaterdagavond in boekhandel Mercurius het eer ste exemplaar in ontvangst. Monsterbloed is geschreven door het duo Carlo Verstraeten en Jay van Gelderen van basisschool de Troubadour. Allebei zijn ze dol op monsters en op gedichten maken. „Monsters zijn te gek," zegt Carlo enthousiast. „We zochten iets waar je alles op kan rijmen en toen zeiden we tegelijk 'mon sters'." Jay knikt en blijft zeggen dat je met monsters alles kan doen. Ook klasgenoten Rianne Schruy- er en Ricky van der Heide hebben een plek in het boekje gekregen. 'Een moeder staat altijd voor je klaar. Een moeder is ook een beet je raar.,.,' begint Rianne haar ge dicht. „Mijn moeder kreeg hele maal tranen in haar ogen toen ze het las. Het was het mooiste ge dicht dat ik ooit heb geschreven, zei ze." Elke avond voor het sla pen gaan, schrijft ze een gedicht. „Vroeger schreef ik liedjes, iot ik een keer een gedicht moest schrij ven en erachter kwam dat dit ook leuk was" 'Toet toet toet' van Ricky is een rap/gedicht. Hij heeft zich gehou den aan het thema van de Kinder boekenweek Wan Rijm tot Rap'. De vier hebben al veel ervaring in het dichten. Het Monsterbloed- duo is er sinds groep zes mee be zig. „Soms heb je een goede zin. maar als-je het wilt opschrijven weet je het niet meer," zegt Carlo. „Of je moeder praat er doorheen, dan weet je het ook niet meer," vult Jay aan. Samen met zijn va der maakt Carlo veel gedichten op de computer en print ze uit. Jay dicht vooral als hij zich verveelt .Als we op vakantie zijn, bijvoor beeld. Ik blijf dan net zo lang doorgaan tot ik vastloop en geen rijmwoord meer weet." Niet alle gedichten in de bundel komen van 'ervaren dichters'. Pa trick Schaap en Amber de Reuver uit groep acht van basisschool de Notenkraker hadden voor de Kin derboekenweek nog nooit een ge- dieht geschreven. Maar willen best vaker een gedicht maken. Een eigen gedichtenbundel zit er nog niet in, maar ze willen er best aan meewerken. „Als ik een voor beeld, een poëziealbum of zo, er bij mag houden, schrijf ik zo tien pagina's vol," bluft Patrick. Op die manier schreef hij voor de ex positie drie gedichten. Soms lukt het-zonder voorbeeld. Met wat fantasie en hulp van een vriendinnetje heeft Sharon Kou- wenberg uit groep 5/6 wel vijf ge dichtjes gemaakt over dieren. Die over poes Minous was het leukst en die werd door de juf uitgeko zen om in te sturen. Sindsdien schrijft ze vaker gedichtjes. ,,Ik wist niet dat ik het leuk zou vin den," vertelt ze verlegen. Naast de creaties van leerlingen van de Troubadour en de Noten kraker staan er ook gedichten in van leerlingen van andere basis scholen in Schiedam Noord. Het boekje met ongeveer 400 pennen vruchten kost twintig gulden. .Néem niieen F&ifonéum, U, i Vul snél JdT noteer mljvoorro'h n «cor rtoic 35V) r.,ITl/V 1 Naam:- postcode: Telefoon:, Bank/gironr.: F Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naac? 7 Rotterdams Dagblad, AM. AbónmMSérvlcé^j F Antwoordnummer WÏ9 UT" Li" 11 K DORPSSTRAAT 174 2992 AH 8ARENDRECHT BU DE WATERTOREN TEL C1«W1110O MAANDAG GESLOTEN - V Ril DAG KOOPAVOND 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5