14 Weer vertraging voor camera's RET experimenteert met spiegels Bewoners buitengebied willen haast met riolering i éSi si #1 m i 'Atlantis TV van kabel' blijft loos dreigement Uitstel buurtbeveiliging Saftlevenkwartier, voorstel binnenkort klaar 'Aanjagers' moeten sportclubs helpen Inzameling voor zoontje van gestrande chauffeur - fc# W Ê$¥-§ il Betere hulp aan slachtoffers van vrouwenhandel Doorgereden na ernstige botsing Op straat beroofd Getuigen verkrachting gezocht Verdacht van moord Dode blijkt stapper Oppermachtig in Stratego De Coolsiri Gemeenten in ontwikkeling (3) I RW RRV RZ Rotterdams Dagblad I I Dinsdag 15 december 1998 jX'ri kè \i.^è Rotterdam Ondanks dreige menten dat Atlantis TV vandaag van de kabel zou worden gehaaid, is de zender vanmorgen toch in de gelegenheid gesteld zijn pro gramma's te blijven doorgeven. ENECO, dat twee ton te vorderen heeft van Atlantis, besloot op nieuw de zaak niet te laten escale ren. „Dat geeft alleen maar een hoop herrie, dat is het ons niet waard," aldus een woordvoerder van de kabelexploitant. Beide organisa ties bekvechten al een jaar over de achterstallige betaling. Atlantis zendt nieuwsberichten en medelingen van Rotterdamse l verenigingen uit De zender, voortgekomen uit het vereni gingsleven, kreeg vorig jaar geen plaats op het lijstje standaardpro gramma's dat werd aanbevolen door de Programmaraad. Een protestactie van kijkers be zorgde de zender alsnog een vaste plek op de kabel, maar dan in de 'ENECO-capaciteit'. Dat zijn de zenders die de kabelexploitant buiten het standaardprogramma doorgeeft op kanalen die op den duur zijn bedoeld voor betaal-tv. ENECO en Atlantis kwamen over een dat de zender voor doorgifte ^van zijn programma's en reclame boodschappen 200.000 gulden per jaar zou betalen. Het kabelbedrijf stelt dit geld nooit te hebben ont vangen. -De bewuste financiële afspraak is - nooit op papier gezet. De gemeen te Rotterdam, destijds ook betrok- «Jtefl. by het sluiten van de over- «■eeakomst, zegt dat het om een "privaatrechtelijk zaak gaat tussen het kabelbedrijf en Atlantis. „Wij r hebben er verder niets mee tema ken." In de loop van 1998 heeft de kabel exploitant Atlantis TV verschil lende malen gedreigd 'de knop Rotterdam De opvang van slachtoffers van vrouwenhandel en de hulp aan deze mensen zul len in de regio Rotterdam-Rijn mond verder verbeteren. Datisde verwachting van projectleider J. Haridat van de stichting tegen Vrouwenhandel in Utrecht Deze organisatie zal haar kennis en er varingen van daag overdragen aan Rotterdamse organisaties, die de voortzetting van dit project op zich zullen nemen. Centraal in de 'Rotterdamse aan pak' van dit probleem staat het prostitutie maatschappelijk werk van de stichting Humanitas. De coördinatie berust bij het cen- - trum voor Vrouwenhulpverlening en Vrouwengezondheidszorg SA RA. Vier opvanghuizen hebben een overeenkomst gesloten, die "voldoende opvang voor slachtof fers van mensenhandel garan deert. Het Buro voor Rechtshulp biedt juridische ondersteuning. Er is sprake van mensenhandel, wanneer iemand door onder meer geweld, het dreigen daarmee of misleiding wordt gedwongen als prostituee te werken. De slachtof fers komen in toenemende mate uit Bulgarije, Oekraïne, Polen, Rusland. Tsjechië en Litouwen 1 Ze blijken meestal met valse be loftes naar Nederland te rijn ge lokt. Humanitas heeft in'1997 aan 22 vrouwelijke slachtoffers van men senhandel hulp kunnen bieden. De schatting is dat mensenhande laren jaarlijks duizenden perso nen in Nederland aan het werk zetten. Door de coördinatie nu in "de ïégio onder te brengen, zal de signalering van dit probleem ver beteren, luidt de verwachting. „Het wordt nu wat zichtbaarder. En er is in de regio Rijnmond al heel veel deskundigheid op dit ge bied. De krachten worden verder gebundeld. Het is goed dat de be trokken organisaties ook van el- kaars aanbod op de hoogte zijn," zegt Haridat. De hoop is ook dat de samenwer king met de politie ook zal verbe teren. Die fungeert immers als 'eerste opvang', als er een inval in een seksclub heeft plaatsgevon den. „Binnen 24 uur worden ze vaak over de grens gezet," zegt Charlotte van Besouw van SARA in Rotterdam, „maar zo'n vrouw kan een geslachtsziekte hebben. Of nog geld tegoed. Wie weet kan ze dat nog terugvorderen." Een prostituee krijgt drie maan den de tijd om aangifte te doen. Soms mag zij het proces afwach ten. „Probleem is dat de vrouwen niet weten of ze de politie kunnen vertrouwen. Ik denk dat veel meer vrouwen langer willen blij ven dan een dag. Ai is het maar een paar dagen. En een heleboel - durven geen aangifte te doen. Ik denk dat als ze langer blijven, het de bereidheid om aangifte te doen zeker zal vergroten. Alhoewel dit een zaak voor de politie blijft." om te draaien' als de vergoeding niet werd betaald. Het laatste ulti matum verstreek vandaag. 15 de cember. Volgens ENECO. dal een deur waarder heeft ingeschakeld, zijn er te elfer ure opnieuw gesprek ken met Atlantis op gang geko men. .Als dat mets oplevert komt er beslist een moment dat we het te gek vinden." Niet duidelijk is, waarom Atlantis bezwaar maakt tegen betaling van het afgesproken bedrag. Bij de zender was vanmorgen nie mand bereikbaar voor commen taar. Vorige week heeft de Programma raad negatief geadviseerd over opname van Atlantis TV in het standaardpakket voor 1999. De kijkcijfers rechtvaardigen door gifte van dit programma niet, schreef de raad in zijn advies aan burgemeester en wethouders. Door Paul Smits Rotterdam De installatie van de eerste camera's in Rotter dam voor buurtbeveiliging heeft weer vertraging opgelopen. Eigenlijk zou per 1 januari worden gestart met het plaatsen van camera's in het Saftlevenkwartier, maar er moet nog wor den gewerkt aan het creëren van voldoende 'draagvlak'. Het plan is op één punt in ieder geval aangepast: de camera's ko men niet op vaste plekken. De buurtbeveiliging door middel van camera's kwam weer onder de aandacht door eer. pleidooi van de WD in Delfshaven De partij heeft genoeg van de straatroven en overvallen in de deelgemeente en wil dat in ieder gevat op de Nieuwe Binnenweg, Schiedamse- weg en Burgemeester Meinesz- plem iedereen goed in de gaten wordt gehouden. Al in 1994 werd het idee geopperd de veiligheid in winkelstraten, toen Nieuwe Binnenweg en Bou levard-Zuid, te bevorderen door 'het spiedende oog'. Deze vernieu wing kwam dit jaar in een stroom versnelling. In de zomer werd het idee gelan ceerd te beginnen in het Saflle- Het Rotterdamse vervoerbedrijf RET bereidt op de metrostations Maashaven en Beurs proeven met grote spiegels voor. Het vervoerbedrijf wil weten of de metrobestuurders met behulp van de spiegels beter kunnen zien of alle reizigers zijn in- en uitgestapt. Op dit moment maakt de RET gebruik van het zogeheten trein-tv-s V.eem. Dat is een gesloten televisieclrcuit met camera's op de perrons en een monitor in de oestuurderscablne. Dat camerasysteem werkt niet optimaal, aidus de RET, die nu druk bezig is de spiegels op de juiste manier af te stellen. De spiegels worden zo goed als mogelijk bestendig tegen vandalisme gemaakt. Voorts worden ze middels camera's goed bewaakt. De RET zal er bovendien voor zor gen dat de spiegels, mochten ze kapot gaan, stante pede worden gerepareerd. De proef gaat naar verwachting medio januari van start. Aan het einde van de proef wordt be paald of de spiegels blijven en of ze het trein-tv-systeem zullen vervangen. Een andere mogelijkheid is dat ze het video-systeem zullen aanvullen, indien de spiegels op Maashaven en Beurs goed blijken te werken, dan bekijkt de RET of ze ook op andere stations ge plaatst kunnen worden. Foto Nfefs van der Hoeven/Rotterdams Dagblad venkwartier. Het gaat om het ge bied tussen de Nieuwe Binnen weg, de 's-GravendijkwaJ, de Ro- chussenstraat en de Mathenesser- laan. Voor kwaadwillende heden is dit gebied een interessant werkter rein. Er zijn pinautomaten en dronken mensen uit cafés zyn een makkelijk doelwit. Eigenlijk zou al in het najaar wor den begonnen, later werd 1 janua ri genoemd, maar ook die inv>- nngsdatum wordt niet geha,. Van afstel komt geen uitstel, U een politiewoordvoerder weten. „We hebben nu een conceptvoor stel klaar dat binnenkort naar de stuurgroep veiligheid gaat. Daar in zijn politie, justitie en het ge meentebestuur vertegenwoor digd." In een enkei opricht is het plan iets gewijzigd in vergelijking met het oorspronkelijke plan. De woordvoerder: „Eerst was er spra ke van vaste cameralocaties. Daar is van afgestapt. Dat leek in over leg met alle partijen niet zo'n goed idee. Nu krijgt de bewaking een dynamisch karakter en kunnen de camera's op verschillende plekken worden ingezet. Ze zijn in ieder geval wel zichtbaar voor het publiek." Dat het verwezenlijken van de nieuwe vorm van buurtbeveili ging lang duurt, komt vooral om dat veel partijen moeten instem men. De politie is slechts één par tij, naast onder meer bewoners en de gemeente. Bovendien moet de Registratie kamer, de 'waakhond van de pri- vacy', het Rotterdamse initiatief goedkeuren. „Er is veel overleg gepleegd, vooral met bewoners," licht de woordvoerder toe. Door toenemende criminaliteit is de laatste jaren het aantal plek ken in Rotterdam dat met behulp van video- en aanverwante syste men in de gaten wordt gehouden al sterk gestegen. Te denken valt aan bedrijfsterreinen, het open baar vervoer (in bussen, op metro perrons of het Centraal Station), Maastunnel, parkeergarages, en geldautomaten. Daarnaast be staat het plan de Statentunnei van camera's te voorzien. Het is deeerste keer dat in Rotter dam op dergelijke wijze een win kelstraat wordt beveiligd. De kos ten van het project worden ge raamd op zes ton. Door Tom Tibboel RotterdamVoor de verenigings- sport in Delfshaven is het vijf voor twaalf. Ondanks hoopgevende sportstimulerende activiteiten op scholen, die het afgelopen jaar van de grond zyn gekomen, zyn kinderen en jongeren nog maar moeilijk te bewegen tot lidmaat schap van een club. De verenigingen in en vlakbij Delfshaven die veel inwoners uit deze deelgemeente aantrekken, moeten meer kader krijgen, meer accommodatie, zich beter weten te verkopen en leren fondsen aan te boren om goed te functioneren. De deelgemeente Delfshaven wil daarvoor een aantal 'aanjagers' aanstellen. Dat zijn professionals die de sportclubs gaan begelei den. Ze moeten worden bekostigd uit het stedelijke sportstimule- ringsfonds, dat op het moment wordt opgezet M, Mallon, sport ambtenaar in Delfshaven, schat dat de aanjagers per april 1999 aan de slag gaan. In een onderzoek van NKS sport- advies naar de verenigingssport in Delfshaven (titel: Pompen of verzuipen?) zijn twaalf clubs on der de loep genomen. Dat rijn Ac- tivitas, Voorwaarts, WOH, Jai Hind, EDS, Badios Boys, Real Parbo, Neptunus (alle voetbal), Pedaalridders (wielrennen), Kracht Vlugheid (gymnastiek), Xerxes (tafeltennis) en Satelliet club Rotterdam Basketbal Delfs haven. De overgang van jeugd via schoolsport en buurtsport naar de georganiseerde sport blijkt nog niet soepel te verlopen. De bereid heid tot samenwerking met sport- buurtwerkers en het opbouwwerk is zeker aanwezig. Sprekend hier voor is dat het sociaal-cultureel werk in Delfshaven (Disek) vijftig mille op zijn begroting vrijmaakt om de aanjagers op te leiden. Zij zouden worden gehuisvest in het Servicepunt Sport in wijkgebouw Pier 80. In het onderzoek van NKS sport- advies wordt geconcludeerd dat de organisatiegraad van de sport verenigingen in Delfshaven 'wan hopig laag' ligt. De verenigingen willen heel graag iets doen voor de jeugdsport, maar behalve een tekort aan kundig kader ontberen zij ook voldoende sportvelden. Een oplossing is kunstgrasvelden aan te leggen aan de Essenburgs- ingel, waar Jai Hind speelt, en op Vreelust, waar na het vertrek van Sparta-amateurs Acti vitas, WOH, Voorwaarts en Real Parbo hun intrek nemen. Het sportstimuleringsbeleid on der de jeugd wordt door de rijks overheid en door de gemeente Rotterdam toegejuicht en ge steund. Het maakt deel uit van lo kaal sociaal beleid en heeft raak vlakken met veiligheid, wijkbe heer, integratie, werkgelegenheid en onderwijs. Dit kwam onder meer naar voren op twee sport- symposia, die dit voorjaar in "Rot terdam werden gehouden. De dienst Recreatie Rotterdam (DRR) gaf toen de eerste aanzet tot het sportstimuleringsfonds. Over het fonds hebben de wethou ders Van den Muijsenberg (sport) en Meijer (sociale vernieuwing) binnenkort een gesprek met de bestuurders welzijn van de deel gemeenten. Bemoedigende eerste resultaten in Delfshaven van de extra sport activiteiten op scholen (door clubs en DRR) zijn ledenaanwas bij Xerxes (tafeltennis) en de oprich ting van een lokale jeugdafdeling van Rotterdam Basketbal. De laatste telt tachtig leden en teams spelen mee in de competitie. Mallon: .Het rijn er zelfs 140 ge weest. Toen was de contributie vijf gulden per maand. Maar dat kun je niet handhaven zodra je meedoet aan de competitie. Je kunt overwegen kinderen tot twaalf jaar vrij te stellen van con tributie, maar daar voelt de poli tiek niets voor." Rotterdam De stichting Spoet nik, die zich inzet voor in Rotter dam gestrande chauffeurs uit het Oostblok, houdt een inzameling voor het zoontje van één var» dc chauffeurs dat aan leukemie lijdt. Voor medicijnen voor het jongetje uit Kiev is een bedrag nodig van negenduizend gulden, waarvan al zo'n zevenduizend is binnenge haald. Een klein bedrag is het afgelopen weekeinde opgehaald tijdens de pauze van een optreden van het koor Capella Minsk in de Doelen. Het deels liturgische programma is gratis bijgewoond door Oost- blok-chauffeurs die momenteel bivakkeren aan de Waalhaven. Van de 49 daar gestrande chauf feurs zijn cr vannacht vijftien ver trokken om lading voor Rusland en andere Oostbloklanden op te halen. Volgens Beja Kluiters van Spoet nik begint het probleem met de chauffeurs zich langzaam op te lossen. Er komt meer vracht terug richting Oostblok en veel vracht wagens komen pas vanuit het Oostblok hierheen als ook duide lijk is dat er een retourvracht is. Rotterdam Een vrouw is gister avond ernstig gewond geraakt na een aanrijding met een auto op de Beukelsdijk. Ze werd met diverse breuken en hoofdletsel overge bracht naar het Dykrigtzieken- huis. De automobilist reed door. RotterdamEen 23-jarige Rotter dammer is gisteravond op de Ber- kelselaan in Bergpolder beroofd van enkele honderden guldens. De man werd bedreigd door drie mannen. Rotterdam De politie van het district Groot-IJsselmonde is op zoek naar getuigen die zondag avond hebben gezien dat twee mannen probeerden om een 24-ja- rige vrouw uit Brussel te ver krachten. Het slachtoffer werd op de Lange Hilleweg in Bloemhof in een auto getrokken en meegeno men. Toen het niet lukte om haar te verkrachten werd ze in Rotter dam-West uit de auto gegooid en geschopt. Rotterdam In woningen in Den Haag en Leidschendam zyn van ochtend twee Hagenaars van 28 en 36 jaar aangehouden die wor den verdacht van de moord op een 35-jarige Rotterdammer, begin vorige maand. Het slachtoffer werd op 10 november dood in zijn woning gevonden. Rotterdam Het lijk dat zondag avond in de Oude Haven werd ge vonden is de 40-jarige Willem van der Zanden, die sinds I november werd vermist. De Udenaar was na een concert in Ahoy' met vrien den de hort opgegaan, 's Nachts verlieten deze kennissen eerder dan de Udenaar café Het Bolwerk, want hij wilde doorgaan. Vermoe delijk is het slachtoffer door te veel alcohol te water geraakt en verdronken. Rotterdam—Het tweede team van Rotterdam is dit weekend in Nij megen Nederlands kampioen Stratego geworden. Rotterdam 1 wist beslag te leggen op de derde plaats. Rotterdam 2 heeft onder anderen Nederlands kampioen Erik van den Berg en juni oren- wereldkampioen Frank Poppe- Jaars uit Ridderkerk in de gelede- AlbrandswaardBewoners van de buitengebieden in Rhoon en Poortugaal manen de gemeente Albrandswaard tot haast met haar rioleringsplannen. Daartoe is gis teravond een petitie aan de ge meenteraad overhandigd. Volgens de bewoners, bijna ze ventig in totaal, is het in strijd met de wet dat de gemeente eerder toegezegde plannen heeft opge schort tot ruim na de eeuwwisse ling. En daarmee blijft tegelijk ook duidelijkheid uit over de komst van kabeltelevisie en aard gas, want dat zou tegelijk worden ,We wonen onder de rook van Rotterdam, bijna bovenop een gasbel en we zijn verstoken van riolering, gas en kabel." Marjan Wamaar en Branka van Vos, bewoners van respectievelijk de Oudeweg en de Korteweg in Rhoon. vinden dat te gek voor woorden. Vooral omdat de rijks overheid gemeenten verplicht om per 1 januari 2000 minstens plan nen voor riolering van de landelij ke gebieden klaarte hebben. „Die plannen zijn opgeschort tot 2003. Dat kan helemaal niet. En het is te gek voor woorden dat wij ze daarop moeten wijzen," zegt Van Vos. Afgelopen mei kregen de bewo ners van de gemeente een lijst met voorwaarden waaraan aanleg van riool, gas en kabel was gebon den. Meer dan zeventig procent van de bewoners - een voorwaar de van bijvoorbeeld energiebe drijf ENECO om de aanleg van ka bel rendabel te maken - maakte kenbaar met de voorwaarden ak koord te gaan. Slechts over de ei gen bijdrage van 12.000 gulden per aansluiting, wilden de bewo ners verder praten. „Zo'n bedrag heeft niet iedereen zomaar in de kast liggen," stelt Warnaar. Bovendien vinden de bewoners het niet terecht dat zij zo'n hoog bedrag moeten ophoes ten, terwijl bij een eerder riole ringsproject in de jaren tachtig - waarbij het buitengebied direct grenzend aan de kern op het riool werd aangesloten- slechts het symbolische bedrag van vijfhon- Branka van Vos (links)en Marjan Wamaar (rechts)voor de gas tank achter de boerderij aan de Oudeweg. Graag worden de be- weners aangesloten op het aardgasnet, omdat dat vee! goedko per is dan stoken op propaangasofolle Foto Niels van der Hoeven/Rotter dams Dagblad. derd gulden betaald moest wor den. „Maar daarover gaat de discussie nu niet," zegt Van Vos. „De on enigheid bestaat over het al dan niet aanleggen van riolering. Dat ïs een wettelijke verplichting van de gemeente. Voor bewoners is het riool bovendien een recht. Die eigen bijdrage is een later punt van orde." Tot nog toe hebben bewoners in de buitengebieden -en dat zyn lang niet alleen maar agrariërs - een zogeheten sceptic tank in de grond zitten waarin het afvalwa ter wordt opgevangen. Sommigen lozen hun afvalwater ook op de sloot En de golfbaan van Rhoon loost zelfs direct op de Oude Maas. De bewoners wensen snel duide lijkheid over de komst van een riolering, zodat ze weten waar ze aan toe zijn. Want alleen dan kun nen uitgaven worden afgestemd. „Er zijn hier in de buurt mensen die een gloednieuwe sceptic tank hebben laten aanleggen nadat ze van de gemeente hadden gehoord dat er voorlopig toch geen riole ring zou komen. Tegehjk met de nota van die tank, viel ook een brief over riolering in de bus," vertelt Van Vos. Dat soort zaken willen de twee woordvoersters van de 66 bewoners zien te voor komen. De Koers 2005 heeft Rotterdam tot het inzicht gebracht dat het woon- en leefmilieu meer kwali teit nodig heeft. Het collegepro- gram van PvdA, WD, CDA en GroenLinks vertaalt die grondge dachte in een combinatie van so ciaal investeren, wijkeeonomie en stedelijke vernieuwing. Dat werk program heeft vervolgens geleid tot tien speciale programma's over veiligheid, ruimte, armoede bestrijding, economie en werkge legenheid, het schoon en netjes maken van de stad, jeugdbeleid, wijkeeonomie, veelkleurigheid en duurzaamheid. Van die tien pro gramma's worden er donderdag vijf besproken m de gemeente raad en dankzij een 'perfecte wijkaanpak' moeten de Rotter dammers er de komende driejaar de vruchten van kunnen plukken. Op papier klopt het allemaal wel. Nu de uitvoering van het beleid. Met al die stukken op tafel mag het de gemeente Rotterdam niet vreselijk veel tijd kosten om te voldoen aan de nieuwste opgave. Rogier van Boxtel, minister van grote-stedenbeleid, wil dat de 25 betrokken steden vóór 1 juni 1999 een stedelijke visie afleveren, waarin ze exact - met planning, met bedragen - aangeven hoe ze tot 2010 denken de grootstedelij ke problematiek te verhelpen. De gemeente Rotterdam verwacht dankzij alle recente beleidsstuk ken een voorsprong te hebben op andere grote steden, die soms niet verder gekomen zijn dan een be sef dat de problemen in samen hang moeten worden aangepakt. Het maken van een investerings programma zal kopzorgen geven en het wordt spannend of het ze binnen een half jaar lukt. Dor drecht en Schiedam zijn niet pes simistisch, maar zien wel dat ze een topprestatie moeten leveren. Dordrecht kan altijd nog beschik ken over een nota uit 1990, 'Dor drecht vernieuwt', geschreven door Wim Straasheim, tegenwoor dig directeur algemene bestuurs zaken in Rotterdam, De nota, die uitgaat van de historische eigen heid van Dordrecht, heeft later ge leid tot de slogan: hoe dichter bij Dordt, hoe gezelliger het wordt. Geïnspireerd kwam Dordrecht tot een wijk- en buurtbeheer, dat net als het Rotterdamse opzoomeren belangstelling geniet van be stuurders en wijkbewoners uit het hele land. Maar daarmee heb je nog geen stedelijke visie tot 2010. Ook Schiedam kan beschik ken over papieren oppeppers, maar nu de financiële planning nog: dat is andere koek. Over het algemeen zullen de vier grootste steden het gemakkelijker hebben dan de andere 21 'grote steden' met een visie tot 2010 en dat komt door het bestaan van 'kritische massa', Rotterdam beschikt over omvangrijke netwerken van amb tenaren, bestuurders, wykwer- kers en vrijwilligers die - net als bij de aanvang van de sociale ver nieuwing in 1989 - weer het ge voel beginnen te krijgen aan een gezamenlijk product bezig te zijn: een leefbaar Rotterdam. Daarom is er voor Schiedam en Dordrecht een extra uitdaging weggelegd. Zyn ze, met een klei ner apparaat, in staat om de bevol king en het bedrij fsleven te be trekken bij het opstellen van een stedelijke visie? Draagvlak is voor minister Van Boxtel een vereiste. Het wordt ongetwijfeld interes sant om de visies van Rotterdam, Dordrecht en Schiedam medio 1999 te vergelijken. Denken ze hetzelfde over 'stedelijkheid'? Blijft het 'wijkgericht werken' ste ken in blabla of valt het te bewij zen met een toename van actieve bewoners? Het is dienstig als Van Boxtel daar scherp op let. Er mogen best verschillen zijn in de stedelijke visies. Tenslotte is er geen ideale schaal voor een ge meente en bij elke schaal hoort een bepaalde kwaliteitszorg van het lokale bestuur, zegt prof. Theo Toonen, Je zou denken dat een kleine gemeente beter is in wijk gericht werken, maar de praktijk is anders. Hoeveel enthousiasme zullen de drie gemeenteraden voor een stedelijke visie weten los te maken bij de samenleving? Kan het gecombineerd worden met een nieuw élan onder onder nemers en vakorganisatie»? DMrin moet de kwaliteit van het lokaal bestuur tot uiting komen. Het kan geen kwaad als de visies straks 'bewijslast' opleveren bij de vraag onder welke omstandig heden gemeentelijke herindeling wel dan niet verstandig is

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6