13 d Spannende tijd voor overvolle scholen Rotterdams Dagblad Sloopkogel voor flats wacht op halsstarrige bewoners Schuldhulpverlening wordt voortgezet Sneeuwmonsters en kinderen vullen Lijnbaancomplex g KtUKENSTLDIO tt KONUNENDUK BACTNEEffUT Aangehouden voor overval op McDonald's Winkeldieven in kraag gevat Twee auto's gestolen Boetes voor 24 hardrijders Wijzigingen in directie VSB Opnieuw weerstand omwonenden noodlokaien 't Ambacht &mmk Iedereen mag met kerstpakket doen wat ie wil S»6 weken voor Of bel gratis 0800-0642 Igssca jt Rotterdams Dagblad ui Waterweg Dinsdag 22 december 1998 Schiedam De Schicdamse re cherche heeft een 21-jangc Schie dammer aangehouden die ervan wordt verdacht verantwoordelijk te zijn voor dne overvallen op de McDonald's-vestigmgen in Schie dam en Vlaardingen. Eerder was al een 19-jarige Schiedammer ge arresteerd die werd verdacht van dezelfde feiten. De twee mannen voldoen aan het signalement van de daders die tij dens de overval op de McDonald's aan de Broersvest door een bevei ligingscamera werden gefilmd. Beide mannen ontkennen tot nu toe iets met de overval te maken te hebben. Schiedam In Schiedam zijn gis teren de nodige winkeldieven be trapt en aangehouden. Een 33-ja- rige man uit Gouda had 's och tends uit een kledingwinkel in de Nieuwe Passage drie sweaters weggenomen. Hij kon snel wor den gepakt en werd overgedragen aan de politie, 's Middags was het raak in de supermarkt aan het Broers veld. Daar werd een 36-jari- ge Rotterdammer betrapt op het stelen van vier pakken waspoeder met een gezamenlijke waarde van zo'n zestig gulden. Gok hij kon een tocht naar het politiebureau maken. In het Hof van Spaland tenslotte werden gisterochtend drie jon gentjes van 7,10 en 13 jaar aange houden nadat ze waren betrapt op een winkeldiefstal in een tabak shop. Ook zij zijn overgedragen aan de politie. SchtodamBij een garagebedrijf aan de Schiedamse Couwenho- venstraat hebben onbekenden twee personenauto's weggeno men. Het bedrijf heeft daarvan gisteren aangifte gedaan. Hoe de daders In het bedrijf hebben we ten te komen, is nog onduidelijk. Schiedam—Bij een snelheidscon trole met de draagbare laser pa trol op de Schiedamse Scheep vaartweg zijn gisterochtend rond 7.00 uur 24 automobilisten ge snapt op het overtreden van de toegestane maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 76 kilometer per uur. In totaal werden 244 personenauto's op snelheid gecontroleerd. Schtedam/VJaardl ngen B. AM. Verbiest legt per 1 januari 1999 zijn taken als directievoorzitter van de VSB Bank Schiedam Vlaardingen neer. Hij maakt ge bruik van de VUT. Dc raad van commissarissen van de bank is nog op zoek naar een nieuwe com mercieel directeur als opvolger. Verbiest, die ruim zes jaar deel heeft uitgemaakt van de Schie dam s-Vlaardingse VSB-top, gaat niet helemaal stilzitten. Na de jaarwisseling wordt hij de nieuwe directeur van het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen. Hij neemt die taak over van A J. G. Smet- sers, die overstapt naar het gelijk namige fonds in Utrecht. Met de directiewijziging is meteen beslo ten om het VSB Fonds Schiedam Vlaardingen helemaal naar deze regio te verhuizen. Er wordt een kantoor betrokken aan de Chuehillsingel in Vlaardingen. Met deze locatiekeuze - tot op he den worden de werkzaamheden deels in Utrecht uitgevoerd - ver wacht het fonds dat de drempel voor het indienen van aanvragen wordt verlaagd. AI jarenlang kampt het VSB Fonds met het 'probleem' dat het dat er onvoldoende vraag is. Ver der wordt als voordeel gezien dat het leggen van contacten met po tentiële aanvragers en lokale overheden eenvoudiger is te reali seren." Door Damëlle Hermans Vlaardingen— De gangen zijn al in gebruik genomen, het handvaardigheidslokaal doet eveneens dienst als leslo kaal, dus blijft er niets an ders meer over dan het speel lokaal op te offeren. Vanaf 1 januari wordt dit bet nieuwe onderkomen van de vierde kleutergroep van de Jan Lig- thartschool (openbaar) aan Plein Emaus. Basisschool 't Ambacht (christelijk) heeft elk hoekje en gaatje in het te krappe schoolgebouw al be nut. De school moet daarom noodgedwongen met twee groepen leerlingen uitwijken naar een pand in het cen trum van Vlaardingen. De precieze locatie wil de school nog met kwijt, net als de groepen waar het om gaat. Directeur G. D. Doodewaard benadrukt dat het in elk geval niet om groep 8 gaat. Die hebben hun portie uithuizigheid ruimschoots gehad. De twee uit hun jasje gegroeide scholen in Ambacht wachten nu al ruim anderhalf jaar op een noodvoorziening. Directeur H. Hemmes van de Jan Ligthart- sehool duldt het moeizame traject aan als 'de Vlaardingse soap'. Hoewel de gemeente verantwoor delijk is voor adequate huisves ting, blijkt het met eenvoudig een oplossing uit de hoge hoed te to veren. Kritische ouders, schoolbe sturen en actievoerende buurtbe woners doorkruisen de plannen. Het idee om een noodschool te bouwen aan de Hartmansstraat werd door omwonenden via de rechter teniet gedaan. Allerlei al ternatieven werden bekeken en in de prullenbak gegooid. Uiteindelijk kwam de gemeente tegemoet aan de wens van de scholen om een haalbaarheidson derzoek in te stellen naar het plaatsen van noodlokalen op de terreinen van de betreffende scholen zelf. Voor de school én voor de omwonenden de beste op tie. Tenminste, daar gingen de be denkers van het plan vanuit. Een onlangs door de Jan Ligthart georganiseerde informatieavond voor de buurt hielp hen echter snel uit die droom. Enkele omwo nenden lieten de school vooraf schriftelijk weten geen prijs te stellen op nadere informatie. Iaat staan op een dialoog. Zij zijn prin cipieel tegen de komst van de zes noodlokaien voor maximaal vyf jaar. Gevreesd wordt voor extra verkeersdrukte bij de school en meer geluidsoverlast. Deze be zwaren kwamen vorige week ook tijdens de inspraakavond van de gemeente aan de orde. Directeur Hemmes speelde voorafgaande aan deze avond al in op de kritiek van omwonenden. Hij sprak sa- men met de politie enkele ouders aan op hun parkeergedrag bij de school tijdens het brengen en ha len van hun kinderen. Deze actie kon niet voorkomen dat enkele omwonenden officieel een bezwaarschrift tegen de nood voorziening indienden bij de dienst Stadswerk van de gemeen te. De inspraaktermijn sluit van daag. „Hoe sterk staat de gemeen te en hoe groot ts de kans dat het opnieuw tot een rechtszaak komt? Dat zijn vragen die je jezelf stelt," zegt directeur Hemmes. „Maar ik weetbijna zeker dat wat er ook ge beurt, we weer te maken krijgen met vertraging. Het wordt een spannende tijd." Zijn collega van 't Ambacht ver wacht van de omwonenden bij zijn school minder problemen. „Het grote voordeel is dat de twee lokalen op een afgesloten terrein liggen, praktisch uit het zicht. Omwonenden lijken de situatie te accepteren en stellen vragen in de oplossende sfeer. Zo van: kan er in plaats van gewoon glas, mat glas in de ramen," legt directeur Van Doodewaard uit. Hij hoopt dan ook dat hij de twee noodloka ien in mei kan betrekken zodat hij wat 1999 betreft uit de ergste pro blemen is. De lokalen zijn overi gens bestemd voor de twee groe pen die in januari moeten verhui zen naar het centrum. In het schooljaar 1999/20000 ver wacht de gemeente Vlaardingen nogmaals een extra grote toe stroom van leerlingen in de wijk. Het iokalentekort in de Babbers- polder zal dan oplopen tot veer tien stuks. Deze behoefte kan on mogelijk binnen de huidige scho len worden opgelost. De gemeen te streeft er daarom naar in de wijk op de hoek Van Hogendor- plaan/Goudsesingel, naast csg Aquamarijn, een permanente school op te richten. Deze moet in april 2001 ruimte bieden aan veer tien groepen van beide scholen. Twee scholen die straks één schoolgebouw delen. „Dat kun je een unieke samen werking noemen," reageert Van Doodewaard. Ook bijzonder vindt hij het dat hij straks met een deel van zijn leerlingen op de speel plaats van de Jan Ligthart ver toeft. „We deden in het verleden ook al dingen samen. Het is geen enkel probleem," aldus de direc teur. Hy probeert ondanks de hecti sche periode die achter hem ligt optimistisch te blijven,„De sfeer onder het personeel is goed en we hebben een leuk kerstfeest achter de rug. Ons leerlingenaantal is binnen acht jaar tijd verdubbeld. Je wordt heel creatief door al dat geschipper met de ruimte. De gro te gemeenschapsruimte hebben we bijvoorbeeld in tweeën ge splitst en in een helft komen twee groepen Net als directeur Hem mes heeft hij er alle vertrouwen in dat het nieuwbouwproject naast het Aquamarijn een goede kans van slagen heeft. Hemmes: „Het Aquamarijn en Patrimoniums Woningstichting hebben al een intentieverklaring ondertekend. Dit traject loopt een stuk beter dan dat van die noodschool aan de Hartmansstraat. Een oplossing komt er uiteindelijk hoe dan ook. Omdat deze situatie niet onze schuld is, krijgen we veel krediet van de ouders. Zij willen het onge mak best een tijdje afwachten. Maar het houdt natuurlijk een keertje op," Schiedam De flatgebouwen in de Van Markenstraat en de Stork- straat hebben halverwege volgen de maand een afspraak met de sloopkogel. Tenminste, als het aan de gemeente Schiedam ligt. De in totaal 174 flatwoningen moeten wijken omdat men wil be ginnen met de bouwslag die de naoorlogse wijk uit het slop moet halen. Maar in de Van Marken- straat zijn nug steeds drie appar tementen bewoond. En de bewo ners zijn ook niet van plan te ver trekken zolang de gemeente niet de eisen inwilligt die ze op tafel hebben gelegd. De gemeenteraad heeft onlangs ingestemd met het beschikbaar stellen van een krediet voor de sloop van de woningen. Dik acht ton is er nu in kas voor het glad strijken van hei gebied tussen de Burgemeester van Haarenlaan, de M. C, M. de Grootstraat en de Mgr. Nolenslaan. Ook het oude gebouw van kinderdagverblijf Honki Ponk gaat tegen de vlakte. De Turkse Vereniging die hier tij delijk was gehuisvest krygt el ders in de gemeente een nieuw onderkomen. Waar is nog niet duidelijk. De sloop van de drie flatgebou wen moet het pad effenen voor de bouw van 260 woningen variërend in prijs van 250.000 tot 600.000 gul den. De nieuwbouw is onderver deeld m twee groepen: eengezins woningen cn appartementen. De hoofdmoot van de te bouwen hui zen valt in de eerste categorie en zullen verrijzen in en om de plek waar nu de Van Markenstraat en de Storkstraat liggen. De apparte menten vemjzen op twee plek ken. Drie woontorens van acht hoog komen half in het water van het wijkpark dat op het moment in ruwvorm is aangelegd. Verder De gemeente wil de sloopkogel door de flats in de Van Markenstraat en de Storkstraat jagen. Maar als het aan de laatste bewoners ligt, gebeurt dit niet zo gemakkelijk als de gemeente voor ogen staat. Foto Roei Dijkstra komen er ook appartementen bij hetW.Dreesplein. Voor het zover is moet de gemeen te echter nog een flinke hobbel nemen. Want de mensen die daar nog steeds drie appartementen bewonen willen niet vertrekken; tenminste niet op de voorwaarden zoals de gemeente die voorstaat. Daarnaast hebben de bewoners duidelijk laten blijken dat ze elke procedure zullen aangrijpen om hun gelijk te halen. Daarbij valt te denken aan be zwaar aantekenen tegen de sloop- vergunning.Deze is echter nog niet ter inzage gelegd en dus is be zwaar maken nog niet mogelijk. Maar er zijn meer middelen denk baar. Er kan ook een procedure bij de Raad van State of hij de sector bestuursrecht van de rechtbank in Rotterdam worden gestart. Als dat het geval is, zou de uitvoering van het plan Nieuwland weieens fikse vertraging kunnen oplopen. De gemeente kan op haar beurt ook een procedure beginnen om de standvastige bewoners uit hun woning te zetten. Daarbij moet worden gedacht aan een onteige ningsprocedure waarin de huur ders het woonrecht wordt ontno men. Zo'n procedure heeft echter alleen kans van slagen als de ge meente met hele sterke argumen ten komt. Huurdersbelangen zijn in ons land heel goed beschermd, zo hebben talrijke zaken elders in het land aangetoond. Vlaardingen Honderden kinde ren stonden maandagochtend weer vroeg voor de deur van het Lijnbaancomplex in het centrum van Vlaardingen om naar binnen te kunnen. Het is kerstvakantie en dus Jeugdstad is weer open. Voor alweer de vijfentwintigste keer nemen de kinderen eik hoekje van het complex in bezit. Dit jaar staat alles in het teken van het sneeuwmysterie. Een reusachtige sneeuwman van pa pier verwelkomt de kinderen ach ter de kassa en de muren van de zalen zijn versierd met slingers en ijspegels. Wie niet goed oplet, struikelt over de skies en de sneeuwschoenen. Enkele mede werkers lopen verkleed als pin guïn, verschrikkelijke sneeuw man op sokken of als sneeuwprin- ses. Bij de verschillende kraampjes is het een drukte van jewelste. In lange rijen staan kinderen te wachten totdat ze eindelijk aan de beurt zijn om dan binnen een paar minuten iets te maken. Enthousi ast zitten Tamara en Elise bij het emailleren aan een tafel met poe der te strooien. „Eerst moet je poeder op dit metalen plaatje doen en dan moet je met een an dere kleur een fi^uurtïe maken vertelt Tamara. „Het is hier hart stikke leuk. Thuis zit je je toch maar te vervelen en hier kan je al les doen wat je wilt," gaat ze ver der. Haar vriendin Elise vult aan: „Thuis zou je er nooit op komen ravotten op het spring kussen en spelletjes op de computers te doen laten veel kinderen ach niet ont nemen. Het Ujnbaancotti- plex Is weer omgetoverd tot Jeugd stad. Foto Roel Dijkstra om bijvoorbeeld van leer een arm bandje te maken. Of hout in te branden. Ofte schmincken." Kleine prinsesjes, sneeuwmon sters, dracula's en andere enge monsters lopen druk door de zaal heen en weer. Twee kleine prin sesje wandelen hand in hand door het complex Tk ben een iisprin- ses en zij een gewone prinses," zegt het kleinste meisje, Lisa. Op haar gezichtje zijn blauwe krullen geschminkt en in haar haar zitten oranje strepen. Samen met haar nichtje Judith is ze vanochtend hier afgezet en ze blijven tot het afgelopen is. De twee meisje vin den alles leuk, maar vooral het kappen. „Zij is de laatste die ik kap en daarna ga ik met touwtjes vlech ten," roept Maaike naar haar col lega. De hele dag is ze al bezig met het verven en kappen van haar. .Alle meisjes willen vlechten, alle jongens verven," zegt het meisje lachend. Aan het meisje in de stoel vraagt ze snel: „Wil je de scheiding zo rechts houden of heb je lievereen rechte?" Meteen spe ciale tang maakt ze golven in het haar. Tania zit ondertussen in de stoel rustig te wachten tot Maaike klaar is. As een volleerde kapster bewerkt ze het lange haar streng voor streng. „We doen alleen de bovenste laag, anders blijven we bezig," zegt de 16-jarige kapster. Net als meerdere medewerkers kwam ook zij vroeger vaak naar Jeugdstad. „Ik had altijd wel iets van hier wil ik werken," vertelt Maaike. In de vijfentwintig jaar is al heel wat veranderd in Jeugdstad. „De eerste keer was het alleen maar een kale zaal met schotten tussen de standjes," blikt organisatrice Corrie Molenaar terug, „Vanaf 1990 zijn we begonnen met the ma's in te voeren," vertelt Mole naar, „Voor de kinderen is het misschien niet het belangrijkste, maar voor ons is het een manier van aankleden. Het geeft sfeer en dat is het belangrijkste." Ongeveer zeventig medewerkers helpen mee met de sfeer en hel pen de kinderen met spelletjes of bij de activiteiten. Een klein meis je probeert op de ijsbaan/skate- baan een paar rondjes te rijden. Een stoere begeleider op skates begeleidt het kleine meisje dat net tot zijn knieen komt. Soms tilt hij haar even op of geeft haar een tip. „Nu moetje een beetje door je knieën zakken. Ja, goed zo," zegt hij lachend. Maar dat wil nog niet echt lukken. Maar dat is niet het enige wat je hier kan doen. De drie hallen staan vol met dingen die je thuis niet mag, zoals brilletjes solderen, leer bewerken, jongleren met bordjes en nog veel meer. Ook is er elke dag een optreden van clowns en kan je meedoen met de playbackshow of ravotten op een groot springkussen. Jeugdstad is deze week tot don derdag open en volgende week al leen maandag en dinsdag. Tussen 10.00-16.00 uur in het Lijnbaan complex aan de Baanstraat. De entree is drie gulden. Maassluis Het college van bur gemeester en wethouders van Maassluis heeft besloten het pro ject schuldhulpverlening voort te zetten. Daarnaast wil het gemeen tebestuur deze vorm van sociale kredietverlening meer op Maas- sluise maat toesnijden. Hiervoor zijn onderhandelingen gaande met de Gemeentelijke Krediet bank (GKB) in Vlaardingen. Schuldhulpverlening is erop ge richt mensen in financiële proble men te helpen. Het is de taak van de gemeente om burgers vrijwilli ge schuldhulp aan te bieden. Veel gemeenten besteden dit uit aan een organisatie. In Maassluis wor den de werkzaamheden uitge voerd door Planpraktijk, een bu reau uit Den Haag. Het contract met Planpraktijk liep tot 1 januari, maar is nu ver lengd tot 1 juli 1999, nadat de ge meente zich ervan had verzekerd dat andere organisaties deze werkzaamheden niet goedkoper uitvoeren. Om aan de vraag te kunnen voldoen en problemen met een wachtlijst te voorkomen wordt bovendien de capaciteit uit gebreid van 43,3 tot 51 uur per week. Met een eventuele wacht lijst wordt rekening gehouden, omdat sinds 1 december de Wet Schuldsanering Natuurlijke Per sonen (WSNP) van kracht is. Deze nieuwe wet houdt in dat burgers de rechtbank kunnen inschake len om tot een schuldenregeling te komen, wanneer zij er met de schuldeisers niet uitkomen. Voor het hiervoor vereiste verzoek schrift is ook een speciale verkla ring nodig van de gemeente. Plan praktijk zal ook de werkzaamhe den verrichten die hieruit voort vloeien. Verder hebben b en win Maassluis overeenstemming be reikt met de GKB in Vlaardingen. Onder voorbehoud van goedkeu ring van het Vlaardingse gemeen tebestuur zal deze bank de sociale kredietverstrekking (tot een maximum van vijfduizend gul den) aan inwoners van Maassluis verzorgen. Dat werd tot op heden gedaan door de GKB Rotterdam. De Maassluise gemeenteraad had echter aangedrongen op een meer op de voor haar inwoners toege sneden vorm van sociale krediet verlening. Zij wil een voor de Maassluise burger duidelijk her kenbaar loket en een samenhang met de gemeentelijke dienstver lening en de plaatselijke schuld hulpverlening. De overeenkomst met de GKB Vlaardingen moet op praktisch gebied nog worden in gevuld. \lae«Hngert „Kerstpakket ten zyn een geschenk van het gemeentebestuur aan onze medewerkers, als blijk Van dankvoorhurimzetinhet af gelopen jaar. Een wezenlijk kenmerk van een geschenk is dat de ontvanger het in eigen dom krijgt en in volle vrijheid kan bepalen wat hij daarmee doet" Dat is de reactie van burgemeester en wethouders van Vlaardingen op een oproep van SP-raadslid EL Paalvast om de kerstpakketten van ambtenaren en gemeente raadsleden beschikbaar te stel len aan 'de arrasten uit onze samenleving'. De gedachten van de SP gingen daarbij uit naar weduwen met kinderen die in de bijstand stilten. „Zij krijgen nooit een extraatje. Ge scheiden vrouwen hebben nog alimentatie," aldus Paalvast De reacties van raadsleden van de andere partijen in de ge meenteraad waren over het al gemeen niet afWijzend. Velen blijken dat al jaren te doen 'maar lopen daar niet mee te koop'. Dat vinden burgemees ter en wethouders prima, maar ze willen niet zo ver gaan om - zoals de SP had gevraagd- dat ook te adviseren: „Wij vin den het merkwaardig om een cadeau vergezeld te doen gaan van een oproep om er onmid dellijk afstand van te doen." Q Ja, Wo^i^jyw^Wn' Póstoódê:tS Telefoon: T..::.: taaeniMwelop zonder Naam:.'. Adres: DOMSS7MAT 174 2992 U BA*£NDRfCHT 8U Dt WATIXTOftEN g TH. 0180-6111OC MAANDAG GESLOTEN VKUDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3