Coalitie botst over Stadsgehoorzaal Rotterdams Dagblad VVD en CDA willen helderheid over financiële consequenties ANWB-borden in januari vervangen I UKENSP afr KONUNFN» BAPtNDBKHT Korfballers spekken kas met kerstpost E Ondui «lelijkheid over de A4? |;k Tennisbanen Scouting B Andere objecten De Commandeur Geen feest voor parkeerautomaat Geloogd grenen meubels op maat gemaakt Diverse houtsoorten Massief houten vloeren Europees grenen Ameri kajn5*èlj&n:\- 'Jatol Kom eens langs in onze showroom. Pit alles'ié^^^ÊÊ^^Müf 1 Leuke kerstaanbiedingen Ze Kerstdag Wij wensen iedereen een gezond en gelukkig Iff 99. - -jjf Portemonnee weg na donatie Inbraak weken voor Rotterdams Dagblad X UI Waterweg Woensdag 23 december 1998 Door Jan Rozendaal Vlaardingen De coalitie in Vlaardingen ligt in de clinch over de verzelfstandiging van de Stadsgehoorzaal. Hei kel punt is de bruidsschat die de gemeente meegeeft. Op verzoek van de WD is de be sluitvorming over de jaarwis seling heen getild. .Anders hadden wij daarom ge waagd." zegt CDA-fractie- voorzitter Cees Oosterom in een reactie. Daarmee zijn gelijk de verhoudin gen binnen de coalitie blootge legd: WD en CDA staan tegen over de PvdA, ook al zeggen de fractievoorzitters van de drie par tijen dat er van een crisis geen sprake is. „Ik wil die breuk nog niet gezien hebben," reageert An- ny Attema (PvdA). „We zijn met elkaar in gesprek," beoordelen Lex de Lange (WD) en Cees Oos terom (CDA). Maar bronnen mel den dat tijdens vertrouwelijk coa- litieoverleg het er 'wat stekelig' aan toe gaat als de toekomst van hel Vlaardingse theater ter sprake komt. De Stadsgehoorzaal gaat verzelf standigen. Alles was er op afge stemd dat dit per 1 januari 1999 in zou gaan. Het Vlaardingse theater had dan in het nieuwe jaar onder de verantwoordelijkheid van een onafhankelijk stichtingsbestuur gevallen. Maar vlak voor het zet ten van de handtekeningen blijkt de politiek een hoop vragen te hebben, Die gaan niet zo zeer over de vraag of de Stadsgehoorzaal moet worden verzelfstandigd - nagenoeg alle partijen zien het vullen van theaterstoelen niet als een gemeentelijke taak- maar over de financiële afwikkeling. Knuppel Tijdens de begrotingsbehande ling gooide de WD de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat de Stadsgehoorzaal kosten dekkend zou moeten worden. Ook het CDA, zo bleek tijdens de beraadslagingen, had daar wel oren na. Nu maakt de gemeente eik jaar 1,3 miljoen gulden over naar de Schiedamseweg. In het verzelfstandigingscontraet staat dat de gemeente dit do komende vijf jaar ook doet. Dat lijkt ook niet het heetste hangijzer. Het meningsverschil tussen WD/ CDA en PvdA spitst zich toe op de extra garantie die burgemeester en wethouders met het nieuwe be stuur hebben afgesproken. Die houdt in dat de gemeente ook nog eens calamiteiten opvangt. En dat is tegen het zere been van WD en CDA. Oosterom; „Wij willen alleen een overeenkomst aangaan waarvan we de financiële consequenties kunnen overzien. Met dit conctraet is het zo dat als over an derhalf jaar blijkt dat de Stadsge hoorzaal de eindjes niet aan el kaar kan knopen, de gemeente bij moet springen. Dan krijgen we hetzelfde als bij de Kinderopvang: een tekort van zes ton en ze ko men naar de gemeente. Of, om een ander voorbeeld te noemen, de GGD: als er een tekort is, hup, naar de gemeente. En dan vind ik de kinderopvang en GGD sociaal maatschappelijk nog van een heel andere orde dan de Stadsgehoor zaal. Zeker een gemeente als Vlaardingen, waar het lek nog lang niet boven is, kun je dat soort open eind-regelingen niet afspre ken. Het zal me niet verbazen als de wethouder van financiën (WD'er Roijers, red.) het met ons eens is." Wethouder Kees van der Windt (cultuur) zegt Vooralsnog geen te genstellingen te zien1. Volgens hem is er sprake van 'een extra rondje informatieverstrekking'. Dat er een wisseling van de raad is geweest speelt daarbij een rol, volgens Van der Windt. Wel wil hij nadrukkelijk kwijt dat de gemeenteraad niet moet den ken voor een dubbeltje op de eer ste rang te kunnen zitten. „Met de verzelfstandiging vragen wij een bestuur om deze nu nog gemeen telijke taak voort te zetten. Dat is de inzet en betekent dus dat je niet meteen zegt dat je voortaan nog maar op halve kracht wilt i. Dan is er geen bestuur bereid om die taak over te ne men" Grote problemen voorziet Van der Windt nog niet, zegt hij. ,,Men is zich aan het oriënteren en ik ga er van uit dat wij daar op grond van zakelijke gronden uit kunnen ko men zonder dat er politieke con clusies hoeven te worden getrok ken. Het zal duidelijk zijn dat het college hecht aan een theater in de stad. Wij gaan er van uit dat Vlaardingen een theater wil en vanuit die wens moet de gemeen teraad zijn verantwoordelijkheid nemen. Net zoals met een zwem bad, de kinderopvang of noem maar op wat je als collectieve vaarde ziet. En daarvoor moetje als gemeente ook de financiële voorwaarden scheppen.". Medio januari wordt het debat in commissieverband voortgezet en het is de bedoeling dat het defini tieve besluit in de gemeenteraad van 27 januari valt. In hot artikel 'Onzekerheid over de A4 blijft' (Waterweg 18-12-98) verzucht wethouder Kool van Vlaardingen: 'Ze laten ons hier gewoon een beetje aantobben'. Waar gaat het om, de Tweede Ka mer heeft een motie aanvaard om de aanleg van de A4 van Vlaardin gen naar Delft, dwars door het laatste stukje groen tussen deze steden, niet aan te leggen. Na ruim twintig jaar gesteggel einde lijk een duidelijk standpunt van een meerderheid van de Tweede Kamer. Een standpunt waar de gemeenteraden en colleges van Schiedam en Vlaardingen, als te genstanders van de aanleg van deze A4, blij mee zou moeten zijn. Zo niet CDA-wethouder Kool van Vlaardingen. Nee. klaagt wethou der Kool, 'het is natuurlijk een heel belangrijke uitspraak van de Kamer, maar de duidelijkheid waarom wij hebben gevraagd is er niet'. Hoezo geen duidelijkheid? Het college en de raad van Vlaardin gen is toch tegen de aanleg van de A4? De Tweede Kamer heeft zich nu toch eindelijk duidelijk uitge sproken? Wethouder Kool moet dan toch als lid van het college van Vlaardingen blij zijn. Nee. wethouder Kool begint precies de argumenten aan te dragen die de voorstanders van de aanleg han teren. Gejammer over de achter blijvende economische ontwikke lingen van het Rijnmondgebied. Wethouder Kool wil niet dat de A4 plompverloren wordt aangelegd, er moet geld komen voor een on dergrondse aanleg, of er moeten andere alternatieven worden aan gereikt. Wil wethouder Kool nu een onder grondse A4? Waar ondergronds? Dwars door de polder tussen Schiedam/Vlaardingen en Delft? Of alleen tussen Schiedam en Vlaardingen? Hoe zit dat, het col lege van Vlaardingen was toch te gen de aanleg van de A4, ender of boven de grond? Spreekt de wet houder nu namens het college? Is het college dan om? Moet er wel een A4 komen? Het lijkt er ver dacht veel op dat wethouder Kool gewoon een beetje in zijn uppie wat zit aan te tobben. Waar moe ten we het standpunt van de wet houder plaatsen, bij de provincie die boos is over het Kamerbe- sluit? Bij de Rotterdamse wethou der Van den Muijsenberg die de minster oproept de motie niet uit te voeren? Bij het regiobestuur, die hoe dan ook een A4 wil? Wat is overigens dat regiobestuur? Die club is toch nooit gekozen, maar 'opgericht' om de Stadsprovincie Rotterdam voor te bereiden? Deze gaat niet door, dus waarom is die niet democratisch gekozen club er nog? Kortom, wethouder Kool roep veel vragen op, maakt niet duide lijk waar hij staat, wat hij wil en of hij wel namens het Vlaardingse college spreekt. Nu er eindelijk wat de volksvertegenwoordiging in de Tweede Kamer betreft dui delijkheid is, roept Kool weer on zekerheid op, zo blijven we na tuurlijk aantobben. Als wethou der Kool zo'n tobber is, moet het Vlaardingse college öf wethouder Kool terugfluiten, óf als college nog eens duidelijk maken waar ze staan in deze A4 tobberij. Wat de SP-fractie in de Tweede Kamer en in de Vlaardingse raad betreft At> *r-mister maar de vi! van de meerderheid van de Tweede Kamer uitvoeren, dat is wel zo de mocratisch. Kemi Poppe, SP-fractie Tweede Kamer en Martin Kappers, SP- fractievoorzitter Vlaardingen Korfbalvereniging Touwtrekvereniging Paarden vereniging Volkstuinen lyt Andere objecten Maasland De grote ANWB-borden die onge veer een halfjaar geleden in Maasland werden geplaatst, worden in januari vervangen door een kleiner formaat of door een handwijzer. Daar mee hebben de talloze Maaslanders die bezwaar maakten tegen de in hun ogen 'dorpsontsieren- de' borden, hun zin gekregen. Zelden riep een verkeersmaatregel zoveel com motie op in Maasland. De grote blauwwitte bor den waren veel te pompeus voor het pittoreske dorp, oordeelde men. Lange lijsten met handte keningen en protesten kwamen binnen by de gemeente. De politie moest er zelfs een keer aan te pas komen om één van de borden te plaatsen. Veertien borden bij de ingangen van het dorp gaan weg en wat er dan nog over is wordt vervan gen door kleinere exemplaren. Langs de Hofsin gel worden de 27 borden op zes palen vervangen door drie plekken met enkel handwijzers. Langs de Koningin Julianaweg worden de twaalf bor den die nu op één plek hangen, vervangen door een paal met een veel kleinere handwijzer. Veel ruimte wordt bespaard door de namen van de verenigingen op sportpark De Commandeur niet meer aftonderlijk te noemen. De handw^' zere die nu veel gebruikt gaan worden, worden wel aan twee kanten bedrukt De aannemer van de ANWB wil de borden in één keer vervangen. De bedoeling is eind van deze maand maar het kan ook begin januari worden. Eind januari moet de klus zijn geklaard. Door Jan Rozendaal Vlaardingen 's Avonds om half tien de brievenbus... de plof die erop volgt verraadt dat het niet om één per abuis bij de buren be zorgde envelop is. De PTT maakt overuren? Dat valt wel mee. Inderdaad ligt er een handjevol kerstkaarten op de deurmat. Maar een afgestem pelde postzegel ontbreekt rechts boven in. Daar staat nu een stem pel met 'Service e.k.e. ORANJE NASSAU1. De korfballers hebben een bijbaantje en brengen kerst- post rond. ,A1 weer negen jaar geleden kwam mijn dochter met zo'n ver- haal thuis. Had ze van een vrien din gehoord dat de honk- en soft- balvereniging in Schiedam zoiets deed. Ik dacht, dat kunnen wij ook," zegt Janny van de Brink. Samen met haar man Ed nam ze de organisatie op zich. Via het clublaa van Oranje Nassau wer den de leden opgeroepen om hun kerstkaarten door hen en wat an dere korfballers te laten bezorgen. „Het mes snijdt aan twee kan ten," stelt Janny. „De vereni gingskas wordt er mee gespekt en je bent zelf de helft goedkoper uit. Wij rekenen een kwartje per kaart in plaats van een postzegel van 55 cent bij de PTT." Maar," gaat Janny verder, „dan komt de familie van de leden er bij. Tja, dachten we, waarom niet? Als je een straat inloopt voor twee adressen of voor zes, dat is alleen maar beter." Gestaag groeide de klantenkring met de jaren. Een sportschool hier, een verzekeringsbedrijfje daar, een handjevol garagehou ders. „Ik denk dat we dit jaar zo'n 25.000 kaarten hebben bezorgd," zegt Janny tevreden. De penning meester van Oranje Nassau kan zo al snel een dikke zesduizend gulden bijschrijven op de vereni gingsrekening. „Er wordt elk jaar wat anders met de opbrengst gedaan. Er is eens een keer een nieuwe geluidsin stallatie gekocht en vaak dragen we ook wat bij aan het kinder kamp. Dit jaar gaat het naar de verbouwing van de kantine die op stapel staat" Dan lachend: „Ja, wij hebben ook wel eens gezegd dat we een oude sorteermachine van de PTT op de kop moesten zien te tikken om dan vaker in het jaar kaarten rond te brengen. We hebben een keer bij de PTT geïnformeerd of dat mag. En het mag, zo lang we maar geen poststukken als girobetaal kaarten of 2o gaan bezorgen. Het is net als met je auto repareren: dat kun je doen bij de officiële dealer of een beunhaas." Waarmee Janny overigens niet wil zeggen dat zy en de vijftig an dere leden die voor de bezorging zorgen er de kantjes van aflopen. „Sommigen vergeten de postcode of het huisnummer op te schrij ven. Wij zoeken dat dan op in het telefoonboek, maar als er dan al leen maar voornamen op de en- volop staan, wordt het natuurlijk wel lastig. We lezen dan de kaart en plaatsen een oproep in het clubblad. En ja, als de mensen dan niet reageren, houdt het natuurlijk op. Maar bij de PTT houdt het natuurlijk ook een keer op." Hoewel het steeds meer werk wordt, kan Oranje Nassau nog altijd genoeg mensen op de been brengen. Soms zijn het niet eens leden die gratis en voor niks een wijkje willen lopen. „Er is een man van in de zeventig die heeft in z'n eentje de drevenbuurt gedaan. In één dag. Ik vind dat verschrikkelijk knap." Maar met een sorteermachine zou het wel wat makkelijker zyn. „Nu zijn we twee dagen bezig met sor teren. Op postcode ja. Dat is het makke lijkste. We lopen dezelfde route als de postbode. Nee, dat geeft geen problemen. Ze vinden het juist prachtig. Want, zeggen ze, dan hoeven wij het tenminste niet te doen." De vraag is of de PTT daar zo over blijft denken. „Volgend jaar," zegt Janny, „is het tiende jaar. Dan willen we nog iets groter." Parkeerautomaten maken altijd moeilijke tijden door )n de maand december. Dit exemplaar bij de parkeerplaats van het Schiedams© Stadserf werd gisteren door de lokale parkeer- controle total-loss aangetroffen. „Opgeblazen met vuurwerk," licht een controleur toe. „We konden de kruitdampen nog rui ken." Vorige weekwas de parkeerautomaat op het Hemapleln ai aan de beurt geweest. „Daarvan was het binnenwerk volledig ver woest door zwaar vuurwerk," weet Interim-hoofd wegbebake ning Marcel Mulder, die over de negentien parkeerautomaten in de stad gaat. „En zo'n apparaat kost toch tussen de twintig en dertigduizend gulden." Vandaag zuilen beide kapotte parkeerautomaten worden ver vangen. Wie voor die tijd parkeert en denkt dat gratis te kun nen doen, komt bedrogen uit „Want je kan wel degelijk een boete krijgen als de parkeerautomaat kapot Is," legt Mulder uit. „AI zien de controleurs in december dat altijd wat meer door de vingers." De parkeerdienst heeft Inmiddels een verzoek ingediend bij de gemeente Schiedam om de automaten in de maand december beter tegen vuurwerk te beveiligen. „Maar ik zou niet weten wat we ertegen kunnen doen," zegt Mulder. „Verwijderen Is te moeilijk en alles is nu eenmaal te slopen." Foto Rooi Dijkstra Frans eikenÉÊÈS 'Kersen Lan- ,5,-. 'r ONZE VLOEREN WORDEN VAKKUNDIG étlEGDl Uit voorraad leverbaar: salontafels, et tkaq Pt맣ls>jA tv-meubels, enz,, enz., (ook in oud houti. HB| 1 Tafels van rustiek hout Korte Duurt 16b 3155 EH MaaslandI ||i|Èg|| SchiedamEen 84-jarige inwoon ster van Schiedam is gistermid dag haar portemonnee met in houd kwijtgeraakt aan een jeug dige dievegge. Een meisje belde aan bij de woning van de bejaarde vrouw aan de Delflandseweg met het verzoek geld te geven voor een sponsorloop van haar schooL De vrouw liet het meisje binnen terwijl ze geld ging pakken. In die tijd zag het meisje kans de porte monnee van de vrouw in haar zak te steken, 's Avonds werd de por temonnee teruggevonden op het station Schiedam Centrum. Het geld was echter verdwenen. De dievegge heeft bij meerdere men sen geld op weten te halen voor de zogenaamde sponsorloop. Vlaardingen Bewoners van een huis aan de Vlaardingse Wiele waalstraat ontdekten gisteravond toen ze thuis kwamen dat er was ingebroken. Het is nog onbekend wat precies is buitgemaakt. .,~Néem nu eenproefabontwmei Jd, noteer mij voor zo'n vöordoltgpro Naam:......:; Adres:;-.;. Postcode: Bank/glronr.: Stuur, dezebon In-eenenvelop zcnclëc Rotterdam* Dojgblad,Afd. j Antwoordnummer 1579, 30Q0VBI riij^frrrPii DORPSSTRAAT 174 2992 Aft BAREND RECHT BU M WATERTOREN T&. 01BO411100 MAANDAG GESLOTEN - VRU DAG KOOPAVOND 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1