Morgen bestaat niet in het zwembad Kerstboom wordt zwartgeblakerde proteststam Katholieke kerk verlaat Koningshof Opvang loopt goed, maar geld raakt op Tweeëneenhalf jaar voor in a andagmo r gen overval Ier' Beroofd van mobiele telefoon Met slok op achter het stuur Rotterdams Dagblad Maandag 28 december 1998 l ÏMÊi I tiïm&z Mehmet Koca en Selvarasa Siua hebben waarschijnlijk meer van de wereld gezien dan de gemiddelde Schiedammer. Maar als het aan de ze twee had gelegen was dat wel anders geweest. Dan hadden ze net als zoveel andere mensen een vaste plek in een dorp of stad die ze thnis konden noemen. Nu zitten ze in het voormalige sportfondsen- bad »n Schiedam West, samen met acht andere gezinnen. In de beton- kolos aan de Burgemeester Knappertlaan zijn ze, na omzwervingen door zo'n beetje heel Nederland, voorlopig acht maanden onder de pannen. En hoewel ze dankbaar zijn voor de opvang van de Scbiedam- se Raad van Kerken - zonder hadden ze immers op straat gestaan - was dit niet de voorstelling van het leven die ze hadden toen ze weg vluchten. „Er is alleen deze dag. Vooruit kijken doe je niet. Dan word je gek." Door Edwin Comehsse SchiedamAls Mehmet Koca het heeft over 'democratenland' ligt de teleurstelling onverholen in zijn woorden. Duitsland zou zo'n land zijn. Tenminste, dat dacht hij toen hu nog thuis was in Koerdis- tan. Duitsland zou een veilige ha ven zijn voor Koerden die worden vervolgd door de Turkse regering. In het geval van Mehmet draaide de vervolging om zijn lidmaat schap van de Koerdische Arbei derspartij, Dat maakte hem me teen een raddraaier, staatsgevaar lijk zelfs. Zijn 73-jange vader mocht aan den lijve ondervinden wat dat inhoudt, De bejaarde man is volgens Mehmet opgepakt en zonder enige vorm van proces op gesloten, „Hij zou arts zijn en de guerilla steunen met voedsel en medicijnen," zegt Koca. „Maar dat is belachelijk. Mijn vader kan niet eens lezen en schrijven. Hoe kan hy nou arts zijn en medicij nen in zijn bezit hebben?" De vader van Mehmet had de dreiging a) vroeg zien aankomen en gaf zijn zoon en schoondochter het advies om te vluchten. Maar dat was niet zo gemankelijk want het stel moest nog wel de grens over zien te komen. De oplossing hiervoor werd gevonden door con tact te leggen met de maffia. Voor veertienduizend Duitse Mark werd een vals paspoort en een stoel in een vliegtuig naar Europa geregeld. Op het vliegveld zei de smokkelaar: mijn werk zit erop. Daarmee was het 'democraten- land' bereikt. En begon de ellende pas goed. Want na een verblijf van acht maanden in Duitsland kreeg het gezin Koca te horen dat hun asielaanvraag was afgewezen, Koerdistan was veilig gebied dus er was geen noodzaak om het ge zin asiel te verlenen. Mehmet wachtte de verdere gang van za ken niet af en reisde door naar Ne derland. „Duitsland zegt een de mocratenland te zijn,'' zegt hg. „Maar dat is alleen voor de eigen mensen, niet voor vreemden." In Nederland zit hy nu echter in hetzelfde schuitje als een paar maanden terug in het buurland. Het onlangs afgesloten verdrag van Dublin bepaalt namelijk dat asiekoekers hun aanvraag moe ten indienen in het land waar ze het eerste de Europese Gemeen schap binnenkomen. Het verdrag is een reactie op enorme toe- Schiedam—Na een eerste, hec tische week in het voormalige Schiedamsc sportfondsenbad verlöopt de opvang nu redelijk gesmeerd. Eén gezin is inmid dels weer vertrokken en bin nenkort krijgt een nieuw slel met kinderen onderdak in het zwembad. Hiermee blijft de opvang overi gens nog steeds onder de veer tig personen. Dat aantal is vooraf afgesproken met IN DIA. Deze vluchtelingenorga nisatie verzoekt de Sehiedam- se Raad van Kerken geregeld om meer vluchtelingen cp te nemen. Maar de vrijwilligers in het zwembad in Schiedam West geven hier geen gehoor aan. „Veertig personen is wat we aankunnen, dus daar blijft het by," aldus W. van Hengel van de Raad van Kerken. De oproep voor hulpgoederen is de laatste weken bepaald met onbeantwoord gebleven. Het magazijn puilt op het mo ment uit van de kleding en het speelgoed. Ook tafels, stoelen, wasmachines en ander meubi lair is afgegeven aan de Burge meester Knappertlaan. Daar aan is dan ook geen gebrek. Al leen op het financiële vlak zou bet wel wat beter kunnen. „We tijden een chronisch geldte kort," zegt H. Machielsen van de Raad van Kerken. „We "1 schatten dat we nu nog genoeg hebben om nog twee weken vooruit te kunnen. We hebben nu écht behoefte aan donaties op om gironummer8059793." Op hetmoment krijgen de vluchtelingen per week vijftig gulden per volwassene en de helft daarvan voor een kind, voor levensonderhoud. Dat is geen vetpot en het kon wei eens ernstig minder worden als het geld op raakt „Verder zijn ook papieren luiers heel erg welkom," zegt Machielsen. „Een groot deel van het week geld van de ouders van die kleintjes gaat op aan luiers." Mehmet Koca gebruikt het woord mor gen' voor alle dagen die nog komen. De staat in het voormalige sportfond- slechts uit een dag. Foto Roger van der Kraan stroom van asielzoekers in Euro pa. Voor het gezin Koca betekent het dat ze terug moet naar Duitsland. Maar dit land heeft al laten weten dat het gezin geen kans maakt op een verblijfsvergunning. Een reis naar dat land betekent dus me teen een reis naar Koerdistan. „Maar ik wil niet naar huis. Ik wil leven. Ik wil mijn andere kind dat nu by mijn zus is, laten overko men. Hier werken, een bestaan opbouwen." Het gezin Koca heeft inmiddels al aardig wat plekjes van Nederland gezien. Rijsbergen, Zwolle, Lut- telgeest, Ter Apel en Groningen zijn vooraf gegaan aan déopvang in het Schiedamse zwembad. Mehmet is dankbaar datrèr nu voorlopig even eea.ejpdg^geko- men aan deHange ritoéöpvang- adre§sen. Toch is dit niet wat hjj wil voor zijn gezin. „Ik-bemzeer dankbaar voor de opvang die deze mensen hier geven maar het blijft toch moeilijk. De slaapzaal moeten we met alle gezinnen delen. Daar door is er nooit een beetje privacy, Verder is er hier niet veel te doen als wat rondhangen. Maar de op vang kan alleen op deze manier want de overheid wil ons niet hel pen. Gelukkig zijn de mensen van de kerken er nog, die zijn erg vriendelijk." Mehmet wacht nu op de dingen die komen gaan. Na morgen - een woord dat hij gebruikt voor alle dagen na vandaag - zal dui delijk worden wat er met zijn ge zin gaat gebeuren. En of Neder land wél een democratenland is, „Misschien Nederland wel. Ja, misschien Nederland wel," zegt hij weinig overtuigend. Zelfbehoud Selvarasa Siua houdt er eenzelfde tijdsindeling op na als Mehmet. „Dat is beter," legt hij uit. „Er is alleen vandaag. Vppnijt Jkijken doe je niet Dat laat jé wel achter wege na een tijdje. Uit zelfbe houd, want als je de dagen gaat tellen, word je gek." En Siua kan het wetea Hij is al .veertien jaar weg uit zijn geboorteland Sri Lanka, Hjftfflgftaonie daar tot de Tamilminawheul én die heeft het niet gemakkelijk óp het eiland ten zuiden van India. De Singale- zen, de machthebbers in het land, vechten in het noorden van het land een bloedige oorlog uit met de extremistische tak van de Ta- milminderheid. Deze wil een ei gen onafhankelijke staat en ge bruikt guerillatactieken om dat doel te bereiken. In het dorp van Selvarasa werden bijvoorbeeld mensen van het le ger beschoten door Tamilrebellen toen ze markt bezochten. De re bellen wisten te ontkomen en als vergelding heeft het leger bijna alle jonge mannen in het dorp op gepakt en weggevoerd. Waar ze zijn gebleven is niet bekend, want er is er volgens Selvarasa niet één teruggekeerd. Selvarasa is vrij snel na de razzia via Duitsland naar Nederland ge vlucht. Na een kort verblijf in Maastricht reisde hij door naar Parijs waar hij bij vrienden kon blijven en werk vond. In 1994 keerde hij terug naar Duitsland om daar te hij trouwen met zijn huidige vrouw. Drie maanden ge leden vluchtte hij met zijn vrouw en twee kinderen naar Nederland. Duitsland .verklaarde Sri Lanka weer een veilig land was en daar mee was er volgens de regering in Bonn dus geen enkele reden meer om de asielopvang Voor mensen uit dit land in stand te houden. Het gezin Siua moest dus terug naar Sri Lanka. Tentenkamp In de drie maanden dat het Sri Lankese gezin nu in Nederland is, zijn ze al ettelijke keren verhuisd. Na Rijsbergen volgde een tenten kamp bij Nijmegen, daarna weer een paar dagen Rijsbergen, twee weken Breda, vier dagen Gronin gen, om uiteindelijk in het Schie damse zwembad terecht te ko men. Selvarasa heeft ook veel proble men en ellende gezien tijdens zijn toer langs opvangadressen in ons land. Vechtpartijen, veel drinken en een groeiende moedeloosheid domineren vaak de sfeer. „Maar dat is het verkeerde pad. Het is begrijpelijk als je weet wat som mige mensen hebben meege maakt, maar het blijft een pad dat je naar beneden sleurt. Het is be ter om je schouders eronder te zetten, door te gaan." Het gezin Siua brengt deze theo rie in de praktijk door zichzelf niet te verwaarlozen en door er een tamelijk Strikte dagindeling op na te houden. „En met twee kleine kinderen gaat dat laatste vanzelf," zegt Selvarasa. „Ze zijn één en twee jaar oud dus ze heb ben veel verzorging en aandacht nodig. Dan is de dag zo om. Ver der moet er ook nog gewassen, boodschappen gedaan en gekookt worden." De ervaringen van zowel Selvara sa ais Mehmet maken rigoureus een einde aan het fabeltje dat de groep vluchtelingen in het zwem bad een hechte gemeenschap vormt. Mensen in zulke omstan digheden zullen waarschijnlijk al les delen en samen doen, wordt vaak gedacht Maar het tegendeel is waar. Net zoals in de buurten buiten het zwembad kliekt daar binnen ook niet iedereen samen. En dan gaat het ook nog om ver schillende nationaliteiten: de Schiedamse opvang kent er op het moment vijf. Dat betekent dat er dus ook evenzoveel talen, oplei- dingsniveau's, gebruiken en reli gies. En het is een illusie te den ken dat al die verschillen verdwij nen als je mensen samen in een ruimte stopt. De taalbarrière al leen is al goed voor een flinke af stand en een flinke dosis wan trouwen. Nadenken „Ik probeer hier een beetje te pra ten met alle mensen," zegt Selva rasa. „Maar soms spreek je geen gemeenschappelijke taal en dan houdt het op, De mensen willen vaak ook niet praten over hun lot gevallen. Als je alles vertelt moet je het ook weer onder ogen zien en dat is soms geen goede zaak, Want dan ga je nadenken over al die andere dagen die nog komen. Het is beter te denken dat "er al leen een vandaag is." Maandag 28 dec«miMr VL4ARDINGEN Ujnbaanhaïlen, Jeygristad, tnt IS.OOu. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Grx 1930 Hondje, luxorTbe«ter 20.15 Biood Brother. Dinsdag 29 december SCHIEDAM Podium Café. Jamsesse, 2130u. VLAARDINGEN UJnbaarrhallen. Jeugdstad, 10.00-16.00u HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Sportjraturf, lA.OOu, ROTERDAM O.T. Theater a/d Mullerpier 20.00 De Vijan den. Ahoy' 14.00 28e Kerstorcus. Galerie Ron Mand os 14.00 en 16.00 Roodkapje. Jeugdtheater Hofplein 14.00 en 19.00 Pi- nokioo. Museum voorVolkenkunde 10,00- 17.00 Het Reispalee. 11.00-12.00 Lezing Geweven Wereld. 13.00-14.00 Lezing toe komstig museum. 11.00-17.00 Boeken markt Museum Bojjmons Van Beunfaigen 14,00-16.00Je kan de pot sn, Rotterdamse Schouwburg Gr_z.19.30 Hondje. Klx 2030 Manjke Boon. Dtay 22.00 Jan Remen Tno. Luxor Theater 20.15 Blood Brothers. Muse um voor Volkenkunde 12.30-17.00 Roe meense ziguenermuziek. Nfghttown 21.00 The Gathering. ScheWng*31230 Fa. Merte- Van do 24 t/m wo 30 dec. ROTTERDAM Cinerama 1: The mask of Zorro* (12) dag, 12-50-16.20-18-21.15. Cln3: The pnnceof E&pt* (al) dag, 16.30-19.10-21.50. Clrw3: 'Savi ngPrrvate Ryan'(16) dag20.30. Cta. 4:'A perfect murder(16) dag 13.15-16-18.45- 21.30. Cln.5: The Negotiator (16) Üag.18- 21.15. Imax Theater: "Whales' (al) dag.14-16- 19.15. "Everest" (al) dag.15. Thnl! Ride' (al) dag.l3."Abeltje"(al)dag.ll-17. Titanic* (12) dag.20.15. Len.l: "Elizabeth" (16) dag(beh.vr.) 1930. "Wintersfeepere" (16) dag (beh.vr.) 22. Verui; 'La vita e bella' (al) dag(beh.vr.) 19.30-22, ma.niet 22, óo.x>.Vtn wo.ook 12.30-15. Sneak Preview ma,22. Ven.2: "Winter '89' (16) daglbeh.vr.) 19.30-21.30. Ven3: 'Co- medianHafmonists'(16)dag(beh.vf.) 19,45- 22.15, dozo.t/m wo.ock 15. Ven.4: "Witman Ruk' (16) dag(beh.vr.)20, do-zo.t/m wo.ook 13. 'Gummo' (16) dag. (beh.vr.) 22. Lum.l: "Them's something about Mary" (al) dagl2.15-15.15-18.15-21.15. Lum. 2: "Snake Eyes' (16) daglS.30-2130. tum3: 'Blade' (16) dagl8-21. lum.4: 'Out of Sight" (12) dag 21. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag 12 t/m 01.00. Pathé: The mask of Zona' (12) dag, 11.50- 15-18.20-21-30. The Truman Show" (12) dag 16.30-19.05-21.40- Tie Horse Whis perer" (12) dagl350-20. "The pnnce of Eg^Jf (al) dagl6.40-l9.15-21.50. "Mulan' (a!) dag 11.3O-17.30-19.50-22.10. "A perfect murder* (16) dagll, 10-13.45-19.15-22. "Whatdreams may come' (16) dag U. 20-14- 16.50-18.10-21.10. NactttvoottteHingen; Lum.l: There'ssome- thmgaboutMory" (16) za.00.15. Uunvi'Sna- ke Eyes' (16) za. 0030. Lum.3: "Blade" (16) za.00.15. Uiin.4: "Ringmaster" (16) za, 0030. Klndermatloees; Cin1; "Abeft|e'ctogl2.30- 15.15. Cln.2: 'Mulan' dagll.40-14.Cfei.5: 'Dr.Dohttle' dag.13-15.30. (max: 'Abetye' dagll-17. Lum.2: 'De pnns van Eg/pte' dag.12.45-15.30. Lum3: 'Mulan' dagi2.30-15.15. Lum.4: 'Abettje' dag. 13- 16-18.40. Pathé: 'De pnns van Eöpte' dagll.30-14.05. 'Mulan" dagll-13,20- 15.50. 'Abeltje' dagll.10-13.45-16.30. Van.: "Deölauwetretn'dojD.fm wo. 13. 'Ma- delief, krassen in het tafelblad' do-zo.t/m wo.l3. 'Matiida' do.zo.fm wo.15. 'Sjatoe en de chocoladefabriek' do.ZQ. Vm wo. 15 SCHIEDAM Filmhuis:Kundun'do.vr21.'AyneTVDe Spie gel" za.21. VLAARDINGEN Het Zeepaard: 'Ahney/De Spiegel' vr21. 'Kundun'za.21. Schiedam - Een zwartgeblakerde 1st is alles wat rest van de staat in het grote oudste stadspark van ons land: de Plantage. De boom is pal voor kerst in brand gestoken door de bewoners van de Lange Nieuw- straat en Tuinlaan. Uit protest te gen het gemeente- en politiebe leid. Want dat is te gek voor woor den, zeggen de omwonenden. De bewonersvereniging De Plan tage krijgt, net zoals veel andere buurten in Schiedam, jaarlijks een grote kerstboom om op een openbare plek in de buurt te zet ten. De kinderen knutselen in de aanloop naar de kerstdagen de versiering bij elkaar en de buurt vereniging zorgt voor de lampjes. Zo kan de hele buurt genieten van de boom. Maar vorig jaar verliep dit alle maal heel wat minder vreedzaam. Een groep 'kerstboomjagers' eiste namelijk de boom op en bedreig de daarbij een lid van de bewo nersvereniging De Plantage. De boom werd vervolgens omgetrok ken, de lampjes vernield en de kerstversiering van de kinderen vertrapt. De gemeente gaf de bewonersver eniging daarom dit jaar het advies de boom opTweedeKerstdagaf te tuigen. Zo kan worden voorko men dat mensen werden bedreigd en schade wordt aangericht in de omgeving. Er kan nou eenmaal niet dag en nacht een agent bij ie dere kerstboom worden gepos teerd, onderbouwde de gemeente het advies. En, om de eigen road in de praktijk te brengen, haalde de gemeente zelf op 24 december de gemeenteboom op de Grote Markt weg. Maar voorde bewonersvereniging staat zo'n advies gelijk aan capitu latie. Want die bomenrovers moe ten natuurlijk met hun fikken van de buurtkerstboom afblijven. Kerst anno 1998:een zwartgebla- erdo stam s z les wat rest van de kerst boom in stadspark de Plantage. Foto Rogervan der Kraan De bewonersvereniging had ech ter ook geen zin in een onrustige kerst Want naast dat er mensen in de buurt bang zijn voor de groep kerstbomenrovers, waren er ook die er met knuppels op af wilden. „Daar zitten we natuurlijk niet op te wachten," zegt de secretaris van De Plantage, L, Berkvens. „Die situatie vorig jaar was meer dan genoeg. Maar het valt natuur lijk niet uit te leggen aan de bur ger. De gemeente hoort ervoor te zorgen dat die boom niet wordt weggehaald. We moeten toch tot na de kerst kunnen genieten van die boom?" Uit protest heeft de bewonersver eniging het heft in eigen handen genomen en de boom in brand ge stoken. Op donderdag 24 decem ber is de boom afgetuigd waarna de brand erin is gegaan. „We heb ben nu zelf maar het initiatief ge nomen om de kerstboom rovende jongeren niet dit 'pleziertje' te gunnen. Hiermee is nieuw kin derverdriet voorkomen en heb ben de volwassenen niet hoeven xe waken en van kerstda gen genoten," alc - - 'vens. De bewonersvereniging is zeer verontwaardigd over de opstel ling van de gemeente. „B en w stellen containers beschikbaar aan de bomenrovers zodat zij hun gestolen kerstbomen goed kun nen bewaren tot de oudej aarsvie ring. Ook worden politieagenten beschikbaar gesteld om de bo menrovers goed te kunnen bege leiden. Nee, dit valt aan de nor maal denkende burger niet uit te leggen." aldus de bewonersver eniging in een boze brief. De zwartgeblakerde stam zal voorlopig blijven staan. Om de discussie levend te houden. Want ais het aan de bewonersvereni ging ligt. is het laatste woord hier- oveT nog lang niet gesproken. Maassluis De Rooms-Katholie- ke kerk van Maassluis vertrekt uit Koningshof, het ontmoetings centrum waar bijna 25 jaar is ge kerkt, Parochianen uit Maassluis- west zijn vanaf 2000 aangewezen op het andere gebouw van de ka tholieke kerk in Maassluis. Dat zal waarschijnlijk een nieuw te bouwen kerk zijn. Zoals het er nu naar uitziet, wordt immers ook de Petrus- en Pauluskerk in de bin nenstad afgestoten. Duidelijk is in ieder geval dat wordt afgestapt van twee plekken voor de eucharistieviering. Een tekort aan pastors in Nederland en een teruglopend kerkbezoek zijn daar debet aan. Het in stand houden van twee gebouwen is dan te duur. Dat nu besloten is in ie der geval de Koningshof de rug toe te keren, heeft vooral te ma ken met het gegeven dat de zaal in dat centrum niet de allure van een echte kerk heeft. Het zint de katholieken bijvoorbeeld niet dat in het complex ook commerciële activiteiten plaatshebben. De wens van het kerkbestuur is om als vervanging van Konings hof én de Petrus- en Pauluskerk één nieuwe kerkte bouwen, liefst in het geografische midden van Maassluis, in de buurt van het po litiebureau, Gesprekken met de gemeente daarover hebben tot nu toe echter niets opgeleverd. Kerk bestuurder P. van der Laan „Er is ons een aantal plekken aangebo den, maar daar kunnen we niet echt warm voor lopen." Hij be treurt het dat het grasveld naast het politiebureau enkele jaren ge- Rotterdam/Schiedam De Rotter damse rechtbank heeft donder dag de 34-jarige Rotterdammer M. W. veroordeeld tot een celstraf van dertig maanden voor een se rie gewapende overvallen in Schiedam, Vlaardingen en Rotter dam. Daarbij kreeg hij nog zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De in Schiedam geboren W.be kend ais de 'maandagmorgen- overvaller' vanwege zijn favoriete 'werktijd', pleegde met een gas pistool een vijftal overvallen op winkels De destijds aan heroïne verslaafde W. ging steevast voor de inhoud van de kassa, en spurt te er na een overval altijd op zijn fiets vandoor. Eind augustus en begin septem ber van dit Jaar beroofde hij ach tereenvolgens een vestiging van Albert Keijn in Schiedam, een Schiedamse versmarkt, een Rot terdamse porcelein winkel, een Schiedamse drogist en een Vlaar- dings filiaal van LeenBakker. Bij de laatste overval, op 10 septem ber, werd hij in de kraag gevat. W-, die zich tijdens de rechtszit ting van 11 december jongstleden opmerkelijk welbespraakt toon de, maakte tijdens de overvallen enkele duizenden guldens buit. Het gaspistool waarmee hij de overvallen pleegde, had hij in eer ste instantie aangeschaft om zich zelf tegen straatrovers te bescher men. Voor de rechtbank had W. vijf van de zes aan hem tenlastegelegde gewapende overvallen bekend. Een overval op een Rotterdams fi liaal van Bas van der Heijden op 11 augustus van dit jaar ontkende hij. Voor dit feit werd hij door de rechtbank ook vrijgesproken. leden is volgezet met bedrijven. Het gebruik van de Petrus- en Pauluskerk aan de PC Hooftlaan als enige Maassluise locatie ziet het kerkbestuurnietzozitten. Be halve dat het gebouw met echt centraal ligt, heeft het ook nog eens voor een slordige zes ton aan achterstallig onderhoud, In verband met haar binnenstad plannen heeft de gemeente, weet Van der Laar, interesse in de Pe trus- en Pauluskerk, of liever de locatie ervan. Om die reden zou het gemeentebestuur best mogen zorgen voor een mooie plek voor haar nieuwe kerk, vindt de kerk bestuurder. „Je kan niet nemen, en vervolgens niks teruggeven." Schiedam Twee Rotterdam mers van 21 en 28 jaar en een 23- jarige man uit Nieuwegein zijn in de nacht van zaterdag op zondag in de Overschiesestraat in Schie dam beroofd. Drie onbekende mannen kwamen op bromscoo ters aangereden en bedreigden de slachtoffers met een mes en een op een wapenstok lijkend voor werp. De slachtoffers werden ie der gedwongen hun mobiele tele foon en geld af te geven. Schiedam De politie heeft zon dagochtend op de Overschiese- weg in Schiedam een automobi list aangehouden die te diep in het glaasje had gekeken. De 39-ja- rige Rotterdammer werd met een promillage van 0,8 achter het stuur vandaan gehaald. De man kreeg een boete van 390 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1