Bewoners protesteren tegen komst blokcontainer Vernieuwingen aan Vlaardingse Hoogstraat Rotterdams Dagblad Negenhonderd handtekeningen voor wethouder Centrummanagement roept tafeltennissers op om de Korenbeurs snel te verlaten Gratis parkeren door vuurwerk Poging tot beroving 4 winkels vol schitterend vuurwerk. Bij sativar juweliers. 'Schrappen A4 is moord' Politie pakt inbrekers 6 weken vóór f sm?^<oroofebonn6m® Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 29 december 1998 Door Jella Pichotte Vlaardingen In een traditionele grijze vuilniszak kreeg wet houder K- van der Windt (stadsontwikkeling en reiniging) gis termiddag op het stadhuis negenhonderd handtekeningen aangeboden tegen de komst van blokcontainers in Vlaardin- gen-Ambacht, De vier leden van het actieteam verzamelden deze handtekenin gen in een tijdsbestek van vierda gen. De snelle actie was het ge volg van enkele informatieavon den waarop de bewoners het ge voel kregen dat de blokcontainers in de wyk kwamen, zonder enig overleg. v,Wij hadden het gevoel voor het blok gezet te zyn. Een blokcontainer wei te verstaan," zegt M. Pranger van het actie team. Onder de tweeduizend huishou dens in Vlaardingen-Ambacht hield het actieteam een enquête. Meer dan 95 procent van de res pondenten is tegen de komst van de blokcontainers. Na evaluatie van het team bleek dat de wijk zich te kort gedaan voelde, omdat zij geen inspraak heeft gehad rond de gekozen methode van ge scheiden afvalinzameling. Het doel van het actieteam was dan ook de wethouder tijdens een gesprek duidelijk te maken dat de buurt tegen de komst van de blok container is. Maar ook om te laten weten dat de bewoners graag wil len meedenken over alternatie ven. Gehoopt wordt dat de ge meente besluit om het plaatsen van containers nog even uit te stellen en te kiezen voor een alter natieve manier van vuil ophalen. „Wij richten de actie puur op de blokcontainers. Het moet duide lijk zijn dat wij niet tegen het scheiden van afval zijn," zegt W. Mijne. Een voorstel dat het actie team de wethouder deed was om met twee zakken te werken: één voor het huisvuil en één voor het gft-afval. Een andere suggestie was een ondergrondse container te plaatsen. Het viertal ziet het zelf als geen probleem een tientje meer te betalen als er op een an dere manier afval ingezameld zou worden. Wethouder Van der Windt luister de naar het actieteam en zegde toe opnieuw een gesprek met hen te voeren in januari. Hij zou in de gemeente kijken naar andere op lossingen en alternatieven. Maar liet hen ook weten dat hij geen be loftes kon doen, die hij toch niet kon waarmaken. De gemeente Vlaardingen besloot in 1992 in heel Vlaardingen het scheiden van afval in te voeren. In veel delen van de gemeente is de blokcontainer al geplaatst, maar de Oostwijk en Vlaardingen-Am bacht werden lange tijd als pro bleemwijken beschouwd vanwe ge de krappe straatjes. Maar nu moeten ook deze wijken aan de verandering geloven. Mochten de blokcontainers er toch komen, dan overweegt het actieteam juridische stappen te ondernemen. „Desnoods gaan we onze krachten bundelen met an dere wijken," zegt Mijne. Schiedam Het Centrummana gement heeft in een brief aan de tafeltennisverenigingen De Ko renbeurs en N.OAD. een klem mend beroep gedaan zo snel mo gelijk plaats te maken voor Jan des Bouvrie. De Schiedamse clubs zitten nu in de Korenbeurs, waar Des Bouvrie zijn designcentrum gaat begin nen. Het probleem is echter dat de tafeltennissers met de gemeente nog geen overeenstemming heb ben over een tijdelijke huisves ting voordat het defnitieve nieu we onderkomen -waarover de clubs wel tevreden zijn- kan worden betrokken. De Koren beurs en N.OAD. hebben al ge dreigd de zaak zo te rekken dat ze tot juni 1999 in de Korenbeurs blijven spelen. Dat schopt de planning van Des Bouvrie hele maal door de war. Het Centrummanagement, een samenwerkingsverband van in de Schiedamse binnenstad gevestig de winkeliersverenigingen, hore ca, culturele instellingen, WV, projectontwikkelaar, banken en gemeente, wijst de clubs op 'de enorme impuls' die de komst van Des Bouvrie voor Schiedam bete kent „Zijn bedrijf trekt belangstelling die wij als Schiedamse binnen stad op dit moment helaas mis sen," aldus het Centrummanage ment, dat er op wijst dat als er geen haast wordt gemaakt Des Bouvrie misschien wel afziet van zyn Schiedamse filiaal. „Omdat het hem allemaal te lang duurt Em „Wij begrijpen dat u in de ge sprekken met de gemeente op komt voor de belangen van uw verenigingen en uw leden, dat is uw goed recht. Wij vinden even wel dat u zich daarbij bewust moet zijn van het feit dat het in deze gesprekken allang niet meer gaat om de belangen van twee partijen, te weten uw verenigin gen en de ondernemer Jan des Bouvrie. Het gaat in feite over de toekomst van de gehele Schie damse binnenstad," aldus het Centrummanagement, dat vindt dat ook de tafeltennissers wat wa ter bij de wijn moeten doen. Nog maar not was op het He- mapJein een nieuwe parkeer automaat ge plaatst of die werd donderdag ook opgeblazen met vuurwerk. Het was de der de keer in een week tijd dat een parkeerau tomaat om deze reden in Schie dam total-loss raakte. De par- k eercontrole heeft daarom besloten de Schiedammers een nieuwjaars presentje te ge ven: gratis par keren In de maand decem ber. Alle par keerautomaten worden de res terende decem berdagen name lijk bulten wer king gesteld. Om de appara ten voor nieuwe vernielingen te behoeden zijn ze afgedicht met een meta len plaat. Nor maal functione ren is daardoor onmogelijk ge worden. De par- k eercontrole zag zich ge noodzaakt tot deze maatregel wegens te hoge reparatiekos ten. De drie ap paraten die ver vangen moeten worden, kosten zo'n 25.000 gul den per stuk. Fo to Roger van der Kraan Door Ben van Haren De Hoogstraat kennen de Vlaar- dingers als hun oudste winkel straat Bestrating en lantaarnpa len moeten er nu het "Nostalgia' van maken dat door de 'Bloemen- trappen' van Wilma Kuil verbon den is met het 'Utopia' genoemde, vernieuwde Liesveld. Op dit mo ment staan aan die Hoogstraat veel panden leeg, maar van ver paupering zoals aan de Schiedam se Hoogstraat is (nog) geen spra ke. De situatie in Vlaardingen herin nert aan de jaren zestig van deze eeuw waarin gemeentelykesloop- plannen oude panden bedreigden en veel winkeliers kozen voor de nieuwbouw aan Fransenstraat, liesveld en Korte Hoogstraat Het duurde toen ongeveer tien jaar tot jonge ondernemers d'Outoe Hoog- straet een nieuwe impuls gaven. Rond de vorige eeuwwisseling had de Hoogstraat in vlaardin gen, van oorsprong een zeedijk met huizen, werkplaatsen en stadsboerderijen, ook met ver nieuwing te maken. De industrië le ontwikkeling, in het havenge bied nabij de Galgkade begonnen, was tot de oude binnenstad door gedrongen en in 1898 kwam hier zelfs de 'sociale questie1 in beeld. Willem Jacobus van Dusseldorp maakte een eeuw geleden van zijn koffiebranderij, sigaren- en tabaksfabriek De Zeeman aan de Hoogstraat een naamloze ven nootschap, Waarin hij ook drie an- dere' gemeenteraadsleden (reder/ koopman W.F. K. van Buren, koopman M. Versteven en scheepsbouwer I.S. Figee), de ..adellijke familie van de directeur vair de Maassluise gasfabriek jhr. R. W. van der Does en de plaatse lijke financieel expert J. S. Tijl als aandeelhouders toeliet. Zelf bleef hij met 12? van de 150 aandelen wel de baas. Mogelijk zagen zijn vrienden in het kort daarvoor van de koning van België ontvangen 'Brevet d'invention' (een soort patent) en zyn recht van alleenverkoop in dat land van 'nicotine vrije tabak en sigaren' als teken van een pro fijtelijke toekomst voor de nv, Toynbee De Nieuwe Vlaardingsche Cou rant schreef op 8 januari 1898: 'In de statuten van de vennootschap is de bepaling opgenomen dat 15% van de overwinst aan het per soneel ten goede zal komen. Ver der zullen de belangen van de werklieden zooveel mogelijk wor- De jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat is gepasseerd. De In trede van 1999 betekent ook het verdere aftellen van de laatste Jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereld oorlogen en de komst van Wf voorbeeld telefoon, auto's, vlieg tuigen, radio en tv-satellieten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maasslul dam en Vlaardingen deze eeuw in? Ben van Haren Mikt terug In een korte serie. den verzorgd en is in het plan op genomen: de oprichting van een pensioenfonds, van een zieken fonds, van spaarkassen, het geven van onderwijs aan jongens en meisjes, herhalingsonderwys voor ouderen, Toynbeen-avon- den. Reeds hebben verschillende heeren en daaronder mannen van naam zich bereid verklaard om van tijd tot tijd verschillende on derwerpen met en voor de werk lieden te bespreken. De nieuwe vennootschap stelt zich dus al da delijk op den grondslag van de nieuwe denkbeelden omtrent de verhouding tusschen patroon en werkman en wij mogen niet an ders doen dan dit toejuichen.' Hiermee liep Van Dusseldorp in Vlaardingen ver voor de fanfare uit, besefte de toenmalige NVC- redactie. Zelf stond zij, gezien het foutje in de schrijfwijze, kenne lijk ook ver af van het vormings werk dat tot de grote steden van veel Europese landen was doorge drongen. Arnold Toynbee (1852-1883) was Brits econoom en sociaal hervor mer, die zich in Londen wijdde aan volksontwikkelingswerk in de arbeiderswijken. Zijn denk beelden over de verheffing van de arbeider vonden pas na zijn dood een voedingsbodem. Toen werd het hiervoor gebouwde volkshuis de Toynbee Hall genoemd en ver scheen zijn economisch-histo- risch werk The Industrial Revolu tion in England in druk. Interna tionaal sloeg het aan. In Neder land promootte de Maatschappij Boogstro&t »t. £BR.AMD€^!j Met een litho van een rokende schoorsteen achter de nieuwe fabriek en overige panden aan de Hoogstraat, naast de toren van de Grote Kerk In Vlaardingen, gaf rond de vorige eeuwwisseling de nieuwe eigenaar van DeZeeman In zijn briefhoofd aan waar en hoe hij gevestigd was. ntustratiestadsar- eteï «sarSfisetAc-fs Roe! Dgkstra tot Nut van 't Algemeen het Toyn- bee-werk. Het drong echter laat door tot het Nederlandse platteland, waartoe toen ook Vlaardingen met zijn on geveer 17IKK) inwoners behoorde. Het grootste deel van haar be roepsbevolking verdiende op zee of op land zyn brood in haringvis serij en -handel. Met ruim hon derd schepen had Vlaardingen in die tijd veruit de grootste vissers vloot van ons land. Buitenstaanders Industrie brachten buitenstaan ders hier voorzichtig tot ontwik keling. De Stoommeelfabriek De Maas, die Adriaan van Dusseldorp in 1872 langs de Buitenhaven liet bouwen en de Hollandsehe Boter- fabriek Vacca van de Groninger Muurling (1874) aan de Oostha- venkade worden in 't algemeen gezien als het begin van de indu strialisering in Vlaardingen. Het voortbestaan van de oersterke ge bouwen van de 'blomfabriek', la ter bekend geworden als De Pel molen en nu woongebouw met 36 appartementen, en het vroegere kantoor van Hollandia, dat uit Vacca voortkwam, voeden die ge dachte. De kiem werd echter al gelegd in 1844 toen de vader van Willem Ja cobus van Dusseldorp, Corstiaan Gerrit en Willem's oom Adriaan de eerste pelmolen begonnen aan de Galgkade. Opa Van Dusseldorp, kandidaat notaris en koopman in Schiedam maar afkomstig uit een Brabantse molenaarsfamilie, had drie jaar eerder de molen De Bonte Os op de hoek van de Galgkade enWest- havenkade gekocht voor zijn zo nen Adrianus Marinus (21 jaar) en Corstiaan Gerrit (20). De runmo len vermaalde eikenschors, dat werd gebruikt bij het 'tanen' (im pregneren) van de katoenen ha ringnetten. Vanaf 1844 gebruikt de firma Ge broeders Van Dusseldorp die mo len voor het pellen van rijst en gort. De zaak draait goed en de jongens nemen twee jaar later De Bonte Os van pa over. Ze bouwen in 1849 een tweede pelmolen, De Hoop, vervolgens ook nog een wijn- en jeneverstokerij en in 1851 een stoompelmolen, De Rijst halm. Dat was tientallen jaren voordat stoom als krachtbron doordrong op visserschepen en in Vlaardingse kuiperijen. De Zeeman C. G. van Dusseldorp trouwt met de Vlaardingse Anna Suzanna van der Boor. Zij is de enige doch ter van W. J. van der Boor, die zyn in 1821 aan de Hoogstraat begon nen winkel in tabak, snuif, koffie en thee, De Zeeman, uitbouwt tot een complete fabriek. Willem van der Boor stamtuit een tabaksker- versfamilie in Delft; zijn broer heeft in die tijd bijvoorbeeld in Den Haag een grote tabaks- en si garenfabriek. De schoonvader van de jongste van de ondernemende gebroeders Van Dusseldorp is 67 jaar oud en vier maanden weduwnaar als hij overlijdt in 1863. Er werken dan ongeveer acht mensen bij De Zee man, die een jaaromzet heeft van 13.000 gulden. Corstiaan Gerrit, 42 jaar, neemt de leiding van de groeiende tabaks- en sigarenfa briek, koffiebranderij, grossierde- rij annex winkel aan de Hoog straat in handen. Het gaat goed en rond 1870 werken er al meer dan twintig mensen. Twee jaar later stapt zijn broer Adriaan uit hun gezamenlijk be gonnen bedrijf aan de Galgkade. De oudste van het duo ziet meer heil in de fabricage van meel dan in de rijsthandel en pellerij die Corstiaan voortzet. Adriaans eer ste daad is het laten bouwen van de 'blomfabriek'. In 1874 overlijdt Corstiaan. Zoon Willem J. (genoemd naar opa Van der Boor) is dan al werkzaam in de tabaks/koffie/theezaak De Zee man. C. G. van Dusseldorp heeft in zijn leven zo'n kapitaal bezit opgebouwd, dat zijn erfgenamen vier dagen en deskundige hulp nodig hebben om alles te inventa riseren en taxeren. Ze komen uit op een waarde van bijna 362.000 gulden. Panden aan beide zijden van het zuidelijke deel van de Hoogstraat zijn op 5200 en 8500 gulden getaxeerd. De buiten ge bruik gestelde stoompelmolen De Rijsthalm aan de Galgkade ver koopt de weduwe Van Dussel- dorp-Van der Boor binnen een jaar aan haar zwager Adriaan, die hem uitsluitend nog voor opslag van goederen gebruikt. In 1879 zijn bij De Zeeman aan de Hoogstraat door stoom aangedre ven machines in gebruik voor het- kerven van tabak en het branden en malen van koffie, later ook voor zeven en slijpen. Nieuwe fabriek Een zware brand vernielt negen jaar later het oude pand met win kel en fabriek aan de oostzijde van de Hoogstraat totaal. Gloeien de koffiebonen, vlokken branden de tabak en thee vliegen in het rond en ruiten van omliggende panden sneuvelen. Alleen het be schilderde houten bord van 'De Hopende Zeeman', dat in het bo venlicht van de druk beklante winkel was bevestigd, wordt ge red. Fabricage en verkoop van tabaks artikelen gaan verder in een pak huis aan ue andere (even) zijde van de Hoogstraat. Daar werken in 189141 mensen. Een nieuwe fa briek, naar ontwerp van de Vlaar dingse architect Pleun van den Berg, wordt in 1899 opgeleverd. Het is het pand Hoogstraat 202- 204, waarin nu onder meer de wit goedhandel van Vingerhoed! is gevestigd en dat inmiddels ook te koop staat. Liquidatie Of het de bouwkosten van de nieuwe fabriek waren, een gevolg van erfenisverdeling of iets an ders, is niet bekend maar in maart 1899 gaat de NV in liquidatie. Voor 18.200 gulden koopt een jaar later de Vlaardingse scheepsbouwers- zoon Aiy van der Windt het be drijf. De voorraden met onder meer 400.000 sigaren worden af zonderlijk verkocht. Van der Windt was in 1888 verder op aan de Hoogstraat, in de buurt van de Timmersteeg, begonnen met een sigarenwinkeltje. In 1891 trok hij in een groter pand ter hoogte waar nu de Korte Hoog straat is en negen jaar later koopt hij dus de nieuwe fabriek van De Zeeman. Schuin hier tegenover op Hoogstraat 205 gaat hij m 1904 wonen. Oorlogshandelingen bemoeilij ken tussen 1914 en 1918 de ta baks-, koffie- en theehandel, de verplichting tot banderolleren en verhoogde accijnzen kosten in de jaren daarna vele kleine fabriek jes de kop. In 1934 beperkt Van der Windt zich tot winkelverkoop vanuit zijn woning en een kiosk aan de Binnensingel. Twee jaar later neemt Jan van der Sar het bedrijfje over. Hij blijft thee mengen en eens per week koffie branden, die hij ook aan an dere winkels levert onder het merk De Zeeman. Naast de win kel aan de Hoogstraat en de kiosk aan de Binnensingel heeft hij ook nog een filiaal aan de Aert van Nesstraat. De laatste twee stoot Van der Sar na de oorlog af. De winkel aan de Hoogstraat ne men in 1975 kunstenaar Joop Stigter en zijn vrouw Mietje over. Het bij de brand in 1888 geredde schild van De Zeeman siert nog steeds hun pandje waarin ze de si garen-, tabaks-, koffie- en thee handel hebben voortgezet en sinds lange tijd ook een koffie- en theesalon runnen. Uit onderzoek van oud-stadsar chivaris Theo Poelstra is geble ken dat de eerste bebouwing op dit stukje Vlaardingen in 1589 be schreven staat. •Bronnen: Krantencollectie Stadsarchief Vlaardingen, Artikel uan Jon P. van der Voort in H isto- wch Jaarboek Vlaardingen 1979 en artikel Theo Poelstra in Hol land,. regionaal historisch tijd schrift, nr.4,12e jaargang 1980. RotterdamDe Kamer van Koop handel (KvK) van Rotterdam waarschuwt de regering dat zij zich een onberekenbare partner toont als zij besluit de A4 Midden- Delfland te schrappen. „Het be wust niet behandelen van een le vensbedreigende verstopping in deze verkeersader staat gelijk aan moord," schrijft de KvK in een brief aan premier Kok. De Tweede Kamer nam vorige week donderdag een motie aan van de PvdA en D66 die ervoor pleit dit stuk rijkweg tussen Delft en Kethelplein te schrappen. Mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat ontraadde de motie, maar heeft nog niet gezegd of zij hem uit zal voeren. Ze wil eerst overleg met lokale en regionale overheden. Volgens de indieners van de mo tie zijn er in deze regio verbeterde spoorvoorzieningen voorzien, en zal het rekeningrijden de A13 ont lasten. Bovendien zou de A4 door Midden-Delfland weinig zin heb ben omdat het vervolgstuk om de rechtstreekse verbinding tussen Amsterdam en Antwerpen te vol tooien, de zogenoemde A4 Zuid, er toch niet komt. Onzin, meent de Rotterdamse KvK. De A13 is al overbelast, het effect van het eventuele reke ningrijden is nog onbekend. 13e verbeterde spoorverbindingen liggen er ook nog lang niet en daar heeft het vrachtverkeer be trekkelijk weinig aan. De KvK vraagt de Tweede Kamer ook het besluit te herroepen en de A4, waarvoor het zandlichaam er al decennia ligt, nu 'onverwijld' aan te leggen. Vlaardingen De politie van het district Waterweg heeft vannacht omstreeks 02,15 uur op de Drift- straat in Vlaardingen vier man nen aangehouden die even tevo ren hadden ingebroken ip een verenigingsgebouw aan de Suri- namesingel. Het viertal, Vlaardin- gers van 21,20,15 en 18 jaar oud, had flessen wijn en ijsjes uit het gebouw ontvreemd. Ze zyn inge sloten. Schiedam Een oplettende vrachtwagenchauffeur wistgiste- ren te voorkomen dat een 65-jan- ge vrouw uit Schiedam werd be roofd. De vrouw liep omstreeks 15.00 uur op de Westvest, toen^ij werd achtervolgd door "rijf jon gens. Eén van hen pakte haar las af die zij onder haar arm hadJIe- klemd en ging er vandoor. De41- jarige vrachtwagenchauffeur, eveneens een Schiedammer, zag het gebeuren eri reed de overval ler klem, zodat de vrouw hem in de kraag kon vatten. De dader wist zich los te rukken, maar moest zijn jas achterlaten in de ijzeren greep van de dame. Zon der jas sloeg hij op de vlucht rich ting Hoogstraat De tas heeft hij uiteindelijk weggegooid. R Stuur deze bon in t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1