ii, BVSZ op bres voor emotionele waarde panden Vergeten Alida schonk aandacht aan kinderen Rotterdams Dagblad Voor Ylaardingse visroker rest slechts puinruimen In-ïsfe." Inzameling kerstbomen 'Dat wordt nogal eens miskend' Vuurwerkbom in Basismarkt Controle op vuurwerk Vuurwerk te vroeg 6 weken voor SÉ i ÉÉf&Pi Of bei gratis 0806-06 42 TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE- TJR BETA COMPUTERS SPIJKENISSE Rotterdams Dagblad m Waterweg Woensdag 30 december 1998 m Schiedam De Bewonersvereniging Schiedam Zuid (BVSZ) wil extra inzet plegen om de bouwkundige kwaliteit en het be houd van panden in het zuidelijk stadsdeel te waarborgen. Onlangs is een uitgebreide inven tarisatie gehouden van de panden in de Gorzen, de Plantage en het Nassaukwartier en de bewoners vereniging wil verder nog contact zoeken met de Historische Ver eniging Schiedam. Deze wil het boek 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam' her zien. De BVSZ wi! de historische vereniging daarbij graag van dienst zijn. Het in 1980 uitgeko men boek wordt vaak geraad pleegd door de bewonersvereni ging als sloop dreigt voor panden die zijn opgenomen in het boek. Aan de publicatie van het boek is een periode van vier jaar vooraf gegaan waarin vrijwilligers alle waardevolle en beeldbepalende gebouwen van voor 1940 in kaart hebben gebracht. De BVSZ heeft de initiatiefne mers van de historische vereni ging inmiddels een brief gestuurd waarin de herziening van de ver sie uit 1980 wordt toegejuicht. Verder biedt de bewonersvereni- ging graag haar diensten aan bij het actualiseren van het bouw kundig bezit. Ze heeft zelf name lijk onlangs een inventarisatie af gerond van de bouwkundige kwa liteit van alle panden in de Gor zen, de Plantage en het Nassau kwartier. De gebouwen in de in dustriegebieden Mathenesse, Ha venstraat en Wilhelmmahaven moeten nog volgen. De inventansatie is uitgevoerd door een bouwkundig adviseur en op basis van zijn bevindingen heeft de bewonersvereniging op het moment een advies in de maak over het behoud en het be schermen van beeldbepalende of waardevolle panden. De histori sche vereniging zou deze gege vens kunnen gebruiken bij de boekherziening. De BVSZ voelt zelf veel voor zo'n samenwerking. Het zou er namelijk voor kunnen zorgen dat er in de Brandersstad wat meer rekening wordt gehou den met de emotionele waarde van het stadsgezicht. J)at wordt door overheden en bouwers nogal eens miskend," aldus de BVSZ. Maassluis De gemeente Maas sluis heeft op verzoek van het wijkbeheer twee containers ge plaatst om kerstbomen te verza melen, zodat jongeren tijdens de jaarwisseling een vreugdevuur kunnen ontsteken. De containers staan bij wijkgebouw De Groene Stip in de Oleanderstraat en bij de Wethouder Smithal bij Westein de. Inwoners van Maassluis kun nen hier dagelijks tussen 19.00 en 20.00 uur hun kerstboom inleve ren. Volgens de gemeentelijke verordening is de kerstboomver branding in Maassluis verboden, Maar de jongeren zijn hierin niet tegen te houden, zo bleek ook vo rig jaar weer.De gemeente heeft nu besloten de verbranding oog luikend toe te staan. Voor wie wat langer van de gezelligheid van zijn kerstboom wil genieten, is er op woensdag 6 januari nog een mogelijkheid de boom in te leve ren. Elke oude kerstboom levert twee kwartjes op en een lot waar mee men kans maakt op de hoofd prijs in de kerstbomenloterij: een Nintendo-spelcomputer. De bomen kunnen op 8 januari tussen 13.00 en 15.00 uur worden ingeleverd bij het grasveld aan de Pelmolen, het parkeerterrein van NS-station Maassluis-West, het parkeerterrein van de Seringen- flat en dat van de G. A. Bredero- laan/ hoek Van Lennepstraat. van de to taal ver nielde pa lingrokerij. Door Judith van Klaveren VlaardingenEen héle grote klap. Met deze woorden omschrijft P.M. Scherpenisse de gevolgen van de brand die op de late avond van Tweede Kerstdag woedde in zijn paling- en zalmrokerij m Vlaardingen. De stem door de te lefoon drukt diepe verslagenheid uit. Die nacht had hij nog hoop dat op zijn minst de kostbare appara tuur in zijn bedrijf enigszins ge spaard zou blijven. De hoop ver vloog snel toen Scherpenisse zon dag by daglicht zijn bedrijf be trad. Een enorme ravage van ver wrongen staal was alles wat hy er aantrof. De vlammenzee heeft de visrokerij volledig in de as gelegd. Het is nog een kwestie van oprui men, antwoordt de Zeeuwse eige naar/directeur van de paling- en zalmrokerij dan ook cynisch op de vraag wanneer het sloopbedrijf in actie komt. Dat 'slopen' is nodig, omdat het pand lange tijd van bin nenuit is blijven nasmeulen. Na dat de brandweer eerst al tot zon dagochtend 10.00 uur bezig was geweest met blussen, moest maandagmiddag opnieuw wor den uitgerukt omdat het vuur op laaide. Door het vet en verpak kingsmateriaal kon bluswater niet tot diep in de massa doordrin gen. Inmiddels lijkt het risico van op nieuw oplaaiend vuur verdwenen. De iavage die rest zal naar ver wachting geen vlam meer vatten. De brandweer hoefde dinsdag dan ook niet meer uit te rukken. Rondom het-bedryf zijn gister middag Hekken geplaatst. Vol gens een-woordvoerder van de ge meente Vlaardingen zal een sloopbedrijf in januari een ver gunning bij de dienst Bouw- en Woningtoezicht aanvragen, met de verwachting dat zo snel moge lijk kan worden begonnen met het vergaren van de wrakstuk ken. De oorzaak van de brand is nog steeds niet bekend. Wel heeft de technische recherche vastgesteld dat het vuur is begonnen bij de pallets die wij de visrokerij ston den opgesteld. Of er sprake is van brandstichting wil de politie niet zeggen. „Dat is nog in onder zoek," reageert een woordvoer der. Scherpenisse vermoedt van wel „Dit riekt naar aanstichting. Een zeer droevige zaak," zegt hy ernstig. Speculeren wii hij hierover echter niet. De verplichtingen naar. de klanten toe zijn zijn grootste zorg, zegt hij. „Het probleem-is,hoe krijg ik mijn producten terug. Ik moet zorgen voor mijn klandizie. Hiervoor heb ik medewerking no dig van andere bedrijven, anders is de schade helemaal niet te over zien. De producten waarmee ik werk hebben een beperkte houd baarheid en mijn klanten kunnen ook niet zonder zitten." De Vlaardingse visrokerij van Scherpenisse, die in zijn woon plaats Sint Annaland nog een be drijf in paiingproducten heeft, is naar zijn zeggen 'één van de gro tere in de branche'. Behalve zalm en paling bewerkt hij er onder meer haring, makreel en steur. „In Vlaardingen had ik ook alles op logistiek gebied onderge bracht," legt hij uit. „Mijn formu le is een totaal assortiment van gerookte producten voor super- marktenenop -kleinere schaal' voor de visgroothandel en de de* itaillist'^4 'fj i-ps.. V&V, vjn Vlaardingen werden alle 'natte' producten tot gerookte producten gemaakt en die werden vervol gens bewerkt tot consumenten eenheden, vervolgt Scherpenisse. Zijn omzet bedraagt zo'n vijftien miljoen gulden. De schade van de brand is juist zo groot - de voorlo pige schatting is vijf miljoen gul den, maar volgens de ondernemer waarschijnlijk hoger- omdat Scherpenisse zeer specifieke ap paratuur had. Bovendien lag er 'heel veel vis' opgeslagen, evenals een grote hoeveelheid verpak kingsmaterialen. Ook over zijn personeel maakt Scheipenisse zich zorgen. Bij het bedrijf zijn een kleine vijftig men sen in vaste dienst, plus zo'n twin tig uitzendkrachten. „Hun toe komst staat of valt met de eonti- nuïteit," zegt Scherpenisse be zorgd. f>,3y mij komt de terugslag later - nog wel, ik ben ook maar een mens. Als ondernemer moet ik eerst aan mijn klanten denken." Door Ben van Haren Twee vrouwen werden afgelopen jaar in Schiedam letterlijk op een voetstuk gezet. Samen op een ten toonstelling in het Stedelijk Mu seum en afzonderlijk als stand beeld. Aleida van Henegouwen, de schenkster van de stadsrech ten in 1275, tegen de achtergrond van de ruïne van haar vroegere verblijfplaats, achter het nieuwe theater. Liduina, de stadsheilige sinds 1433, wier verering tot revol te in de plaatselijke kerk leidde volgens het in juni verschenen boek over de Kruisheren, staat zeer hoekig in het plantsoen ach ter de Grote of St. Janskerk. Geen standbeeld, geen straat, slechts een oud schoolgebouw dat in een ver verleden haar naam droeg en sinds jaar en dag domein is van Bewonersvereniging Schie- dam-Zuid, herinnert aan een an dere grote vrouw uit de Schie- damse historie. De vergeten grote vrouw leefde in de vorige eeuw. Misschien dat de grote kans op naamsverwarring haar in de ver getelheid bracht. Zy heet Alida; dus zonder e, aan welke kant ook van de i. De voormalige school in de Leliestraat in de Gorzen is ooit de Alidabewaarschool genoemd, naar de goedgeefse telg uit de voorname Schiedamse familie Van Loopuyt. Alida van Loopuyt en haar fami lieleden werden in 1898 wel ge- eerd in hun geboorteplaats. Door voorzitter A. A. Beekman in zijn toespraak ter gelegenheid van de feestelijke viering van het IQÖ-ja- rig bestaan van zyn departement Schiedam der Maatschappij „Tot Nut van't Algemeen". Die familie schonk de stad zijn eerste twee bewaarscholen, één dus in de Gorzen en één in de Nieuwstraat, de Mariabewaar- school. Tot 1895 konden boven dien elk jaar vijftig kleuters kos teloos naar die scholen dankzij schenkingen van mejuffrouw Ali da. Na 75 jaar gingen in 1918 beide Nutsbewaarscholen over in ge meentehanden. Duizenden guldens schonken de erfgenamen van burgemeester Jan Loopuyt (1761-1846) in de loop ANMO De Jaarwlsse- .1 JWk'tffcf llng nadert en daarmee het gebruikelijke jsas 1 terugblikken op wat Is gepasseerd. De In trede van 1999 betekent ook het verdere aftellen van de laatste Jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereld oorlogen en de komst van bij voorbeeld telefoon, auto's, vlieg tuigen, radio en tv-satellieten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schie dam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw In? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. van de vori^,. .-euw aan 't Nut. Ali da {1796-1875), als langstlevende van de vier kinderen, drukte hier een stempel op. Zij was de oudste van de drie dochters, van wie de jongste slechts drie maanden leef de. Alida bleef, net als haar zuster Cornelia, ongehuwd en kinder loos. De oudste was hun broer mr. Pie- ter Loopuyt (1791-1872). Hij werd bankier en richtte de firma P. Loopuyt Co op. Zijn echtgenote was een dochter van de patriotti sche dominee Johannes van der Palm. Deze leider van de 'opstan- digen' in Zeeland, eerst hoogle raar Oosterse taler ?n later hoog leraar welspreken _neid in Lei den, was rond 1800 als minister van nationale opvoeding belast met de reorganisatie van het lager onderwijs. Hij voerde de spelling- Siegenbeek in. Heter Loopuyt was wethouder in Schiedam en lid van de Eerste Kamer. Zus Alida bekommerde zich om de kleine kinderen in haar ge boorte- en woonplaats, Zy deed dit al tientallen jaren toen het ju bilerende Nutsdepartement Schiedam haar om dit werk roem de. Dat gebeurde in 1898, toen over het vraagstuk van de verzor- Persorteelen kleuters van de Alidabe waarschool poseren aan het begin van deze eeuw in keurig pak en tussen speel goed voor de fotograaf. Re pro van FredLIbo- chant/Roel Dijkstra van foto Ge me ante- archief Schiedam ging der verwaarloosde kinderen de landelijk voorzitter van 't Nut P. H. Hugenholtz Jr een rapport schreef en het Schiedamse depar tement op de jaarvergadering in Amsterdam aandacht vroeg voor 'vacantiekolonies'. Het landelijk bestuur deelt wel de gedachte van Schiedam „dat dit een middel is om het arme school kind lichamelijk te sterken en zoodoende in staat te stellen, het onderwijs met vrucht te volgen." Maar, zo constateren haar financi ële adviseurs, het ligt niet op de weg van 't Nut. Zij zien het alleen als onderwerp in grote steden waar het aan particulier initiatief kan worden overgelaten. „Ten plattelande, waar van fris- sche lucht en vrije natuur voort durend kan worden genoten, be staat die behoefte niet, althans in geringere mate," meldt het advies bij het voorstel om duizend gul den te reserveren. Schiedams voorzitter Beekman verwijst naar buitenlandse publi caties over „het algemeen nut der vacantiekolonies, de gunstige in vloed op lichaam en geest der kin deren." Hy deelt voorts mee, dat naar het oordeel van de Schie damse geneesheren eigenlijk elk kind dat de lagere school bezoekt voor 'n tijdje naar een vakantieko lonie zou moeten gezonden wor den. „Intusschen is men te Schie dam slechts in staat één van de 200 kinderen voor een paar weken in de frissche lucht te brengen," poogt Beekman. Te weinig Warme sympathie betuigt het hoofdbestuur, maar duizend gul den noemt ze tegelijkertijd te wei nig voor het hele land. Het zou "slechts luttele vrucht geven' om dat er overal in het land al vereni gingen met dit doel bestaan. Laat steunverlening over aan plaatse lijke verenigingen en aan bijzon dere personen, houdt zij de alge mene vergadering voor. die het Schiedamse voorstel prompt ver werpt op 2 juni 1898. In 1900 zorgt opnieuw een onge huwde Schiedamse vrouw uit de gegoede stand, distallateursdoch- ter Laura Albertina Maas, ervoor dat vijftien SchiedamseJrinderen toch naar een uit particuliere adressen bestaande vakantiekolo nie gaan. Slechts tien van de vijf tien ouderparen van verschillen de geloofsovertuiging hoeveneen kleine eigen bijdrage te betalen. Laura Maas betaalt de rest. Met stadsdokter Elzevier Dom, direc trice Van der Stadt van het Stads ziekenhuis, HBS-directeur Hom en onderwijzer Kerdei richt zij in het zelfde jaar de Schiedamse kmdervakantieverenigïng op. Deze vereniging bouwt samen met een soortgelijke Delftse ver eniging in Nijkerk het kolonie- huis Groot Dennenust, dat in 1907 m gebruik komt. Er heersen strenge regels. Veel kinderen le ren daar pas tanden poetsen. Ze eten dikke havermoutpap als ont bijt, verder dagelijks drie sneden 'kolomebrood' en houden mid dagrust. De vakanties zijn be doeld om aan te sterken. Weke lijks wordt een (gecensureerde) brief naar huis geschreven. Tot ver na de bevrijding gaan Schie damse kinderen naar 'gezond- heidskolonie Voorthuizen', zoals in de volksmond het huis naar het laatste NS-station werd genoemd. In 1976 is de vereniging ontbon den en Groot Dennenlust ver kocht. Uitgerekend honderd jaar nadat het Schiedamse pleidooi voor steun van 't Nut aan vakantieko lonies schipbreuk leed, praat de Schiedamse gemeenteraad over de opheffing van heL schoolhui- tenhuis van de gemeente. Het be staat sinds 1956. „Uit het besef dat de stadsjeugd zoveel mist en dat het uit pedago gisch oogpunt gezien beslist noodzakelijk is kinderen in aan raking te brengen met de natuur, is de gedachte gegroeid in een na tuurschone streek een school-bui- tenhuis te stichten voor de Schie damse jeugd. Dat plan is nu ver wezenlijkt, dezer dagen is het Schiedamse sehool-buïtenhuis te Oosterhout officieel in gebruik gesteld," is dat jaar te lezen in de juli-uitgave van het blad van De Schiedamse Gemeenschap. „Het terrein waar de school op ligt, is twee hectaren groot en ei gendom van de gemeente. Het ligt temidden van een prachtig gebied van achthonderd hectare ongerepte natuur. Het gebouw dat vier slaapzalen, een eet- en re creatiezaal en een schoollokaal bevat, heeft een capaciteit van plm. 100 kinderen. Het zal gedu rende de maanden april t/m okto ber in gebruik zyn, uitgezonderd de tijd van de zomervakantie, door leerlingen van de zesde klas se van alle openbare en bijzonde re scholen. Iedere klas zal onder leiding van het schoolhoofd en een onderwijzer er een week ver blijven, zodat er steeds twee klas sen en vier leden van het onder wijzend personeel zullen zijn," gaat het artikel verder. Dc exploitatie opzet gaat uit van een eigen bijdrage van tien gul den. Het bedrag dat anders voor het schoolreisje van een dag wordt betaald, dient nu voor een volle week buiten-zijn, luidt de re denering. De rest van de kosten voor het verblijf in de duinachtige omgeving bij kampeercentrum Katjeskelder tussen Breda en Oosterhout komt voor rekening van de gemeente. De eigen bijdrage is inmiddels vertienvoudigd. De gemeentelij ke subsidie is ncvenant toegeno men en was in de begroting 1999 van het college van burgemeester en wethouders voor wegbezuini- ging aangewezen. De gemeente raad schrapte dit voorstel. Schie dam gaat waarschijnlyk met zijn eigen schoolbuitenhuis in Bra bant de volgende eeuw in. Bronnen: Archieven van de de partementen Schiedam en Vlaardingen van de Maatschap pij „Tot Nut van 't Algemeen", genealogie familie Loopuyt, Schiedamse Gemeenschap juli 1956, artikel Hans van der Sloot in Terug naar school', Gemeen tearchief Schiedam en Stadsar- chiefVl aar dingen. Hoek van Holland Een stevige vuurwerkbom heeft gistermiddag de klanten van de Basismarkt aan de Rietdijkstraat in Hoek van Holland de stuipen op het lijf ge jaagd. Verschillende mensen had den direct na de explosie gehoor- klaehten. Onder anderen een 37- jarige Rijswijkse vrouw die in de Basismarkt aan het winkelen was, kreeg door de knal een pijnlijk linkeroor en werd duizelig. In de meeste gevallen gingen de klach ten na enige tijd weer over. Onbekende gooiden het stuk vuurwerk rond twee uur in de hal van de supermarkt Door de ont ploffing sneuvelden enkele ruiten en de klanten reageerden zeer ge schrokken, Ondanks een achter volging door medewerkers van de Basismarkt wist de dader te ont komen. Vlaardfngen/Schledam—De politie heeft in samenwerking met het DCMR Milieudienst Rijnmond de verkooppunten van vuurwerk in Vlaardingen gecontroleerd. Met uitzondering van een boekwinkel aan het liesveld voldeden alle verkooppunten aan de eisen. Bij de boekhandel bleek de sprinkler installatie niet in orde. Hierdoor mocht maar tweehonderd kilo vuurwerk opgeslagen zijn. Na we ging bleek echter ruim 970 kilo vuurwerk opgeslagen te zijn. Het teveel aan vuurwerk is meegeno men. Ook in Schiedam zijn slle vuurwerkverkooppunten gecon troleerd en die bleken alle aan de regels te voldoen. Eén vuurwerk- verkoper in het Hof van Spaland kreeg van de politie toch een boe te van 750 gulden wegens het ver kopen van vuurwerk aan een per soon van nog geen 16 jaar. Vlaardingen— De politie heeft dinsdagmiddag in Vlaardingen vijf jongens-aangehouden die vu urwerk'in'een-brandende con tainer gooïderiiri de'Qpsterstraat, De brandweer heeftdè brènd ge-, blust Het vijftal in de leeftijd van' 12 tot 14 jaar kreeg een HALT-pro- ces verbaal. Zeven andere jongens in de leef- tyd variërend van '14 tot 16 jaar werden op diverse plekken in Vlaardingen aangehouden. Ook zij kregen een HALT-proces ver baal en moeten klussen op gaan knappen als straf. Het vuurwerk is in beslaggenomen. Op de Wouwermanstraat in Maas sluis werden eveneens vijf jon gens aangehouden van 8 tot 13 jaar, die te vroeg hun vuurwerk afstaken. Op het Lepelaarsplant soen werd een 15-jarige jongen met 188 vuurpijlen aangehouden. Alles is in beslaggenomen. In Hoek van Holland was het eveneens raak. Een 15-jarige jon gen werd op het Orteliuspad met onder meer 22 rotjes en een ratel band van 120 klappen betrapt bij het vroegtijdig afsteken. In Schiedam tenslotte werdengis- teravond Ook nog eens zes jonge ren van 12-16 jaar aangehouden door de politie voor het voortijdig afsteken van vuurwerk. Ook zij brengen een bezoek aan Bureau HALT. nu.eerujroafakonneme Stuur.deze:bon in een enveX>p"zondé£jx>stïfgBMS^ Rotterdams Dagblad, Afri- AbonneaServicö: Antwoordnummer AS79V300O1 KRAKE ankekwog 2 (te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1