Van schoenverkoper tot operaster ukste Nederl Honderden RotterdammerS voor de jaarwisseling naar Amsterdam Hollywood boekt record Neil zwijmelt Hollywood Arnold Bezuyen debuteert in Scala van Milaan Expo platenhoezen "toont tijdsbeelden Bioscoop top 5 5 Francis ka van Wedekind voor 't eerst in Nederlands Kawm Rotterdams Dagblad Woensdag 30 december 1S98 Arnold Bezuyen verkocht zes jaar geleden nog schoenen in een Alkmaarse winkel. De operawe reld was hem volkomen vreemd. Tot een kennis hem adviseerde auditie te doen voor het koor van de Hoofdstad Operette. Hij werd direct aangenomen als solist. Nu bouwt hij in ijltempo aan een in ternationale carrière. Dit jaar debuteerde de tenor uit Den Hel der op bet festival van Bayreuth en binnenkort in de Scala van Milaan. Wonen doet hij nu in Bremen, waar hij is verbonden aan de plaatselijke opera. Door Hans Visser BremenDe kantine van het Bre mer theater loopt vol. Tien uur in de ochtend. Arnold Bezuyen be stelt koffie. Vanochtend staat een orkestrepetitie voor 'Die Fleder- maus' op het programma en van avond zingt hij hier de hoofdrol in 'Cavalieria Rusticana'. Kortom: een dag uit het leven van een Ne derlandse operazanger. Een Weense sopraan kust hem goede morgen. „Goede zangeren een fij ne collega," zegt ze. Even later is hij Alfred en zij Rosalinde en re peteren ze een liefdesduet. Hef tig, want regisseur Ulrich Engel- mann neemt geen genoegen met operetteclichés. Niet alleen zin gen, maar ook tónen datje van el kaar houdt: 'Trinke Liebchen, trinkeschnell'. Na de ochtendrepetitie gaat ieder een zijn eigen weg. „Dit zijn de uren voor jezelf. Om te studeren, voor je sociale contacten of om even te lunchen met collega's. Want 's avonds heb je vaak repeti tie of een voorstelling." Arnold kiest voor lunchen en dan ont spannen voor de avondvoorstel ling. In het theaterrestaurant schuift hij aan bij wat collega's. Aan tafel gaan de verhalen over en weer. Ritueel Na de lunch wandelt Arnold door het park langs de oude stadswal, het gebruikelijke ritueel als hij 's avonds een voorstelling heeft. Hij mijmert over vroeger, over Den Helder, waar het allemaal begon. Waar een vriendje hem op zijn zesde voor de grap meenam naar kinderoperettevereniging De Lentebloemen. Waar hij merkte hoe leuk het is om te zingen en to neel te spelen. Maar dat hij daar mee stopte toen hij zo'n jaar of zestien was. Via een andere vriend kwam hij later bij operette- vereniging Harmonie, waar hij al snel hoofdrollen zong en al gauw bij andere verenigingen gastrol len speelde. Maar opera? „Op een zeker moment zei een vriendin dat ik auditie moest doen bij de Hoofdstad Operette, er was een vacature in het koor. Maar bij het sollicitatiegesprek Arnold Bezuyen'Als je voor de opera kiest moet je 'n beetje gestoord zijn. Het is ook een vorm van arrogantie, een soort exhibitionis me'. Foto GPD woegen ze mij solist te worden. Een probleem want ik was bijna 27, net getrouwd en was manager in een Alkmaarse schoenenzaak, gespecialiseerd in orthopedisch schoeisel. Toch koos ik voor de operette. Gek genoeg was myn eerste professionele rol die van de schoenmaker in 'La vie Parisien- ne' van Offenbach." „Die keuze voor het zingen bleek ook gevolgen te hebben voor mijn leven en ook voor mijn huwelijk want je groeit uit elkaar. Het be gint al met de totaal andere we reld waarin je verkeert. De verha len waarmee je thuiskomt. Je emoties en levensritme verande ren. Je komt laat thuis, staat laat op. Neemt rust voor een voorstel ling en hebt daarna weer tijd no dig om de spanning kwijt te ra ken." „Het hoogtepunt in die tijd was het jubileumconcert van de Hoofdstad Operette in het Am sterdamse Concertgebouw met de grote aria 'Dein ist mein ganzes Herz', In die jaren heb ik enorm veel geleerd, maar makkelijk was het niet. Als omhooggevallen amateur, zonder conservatorium werd ik aanvankelijk niet geac cepteerd. Uiteindelijk viel dat mee, al hebben ze me nooit een première laten zingen. Maar je leertje staande te houden en je te schikken naar de discipline van een gezelschap. En dat je altijd goed moet zijn, of het nu de pre mière is of de driehonderdste voorstelling. Ach, wat is er ver keerd aan om te beginnen bij de operette. Ren Koüo komt er van daan en Nicolai Gedda." Fouten Bepalend was daar zijn samen werking met dirigent Walter Al- thammer, die bij die koorauditie „Na die paar jaar Hoofdstad Ope rette dacht ik: 'Moet ik 'hier blij ven of naar het buitenland gaan?' Want Nederland heeft naast de operette met drie operagezel schappen voor zangers weinig mogelijkheden, terwijl Duitsland er met zijn stadstheaters 63 opera- de solist in Bezuyen ontdekte. „Hij heeft me enorm gestimu leerd. Liet me studeren: piano, zang, theorie. Mes, elke dag, in plaats van minstens urie jaar con servatorium. Dankzij hem kwam ik in Amsterdam terecht by de Operastudio. Daar leerde je alles over het vak. Ook auditie doen. Belangrijk, want toen ik voor het eerst in Wenen bij een theatera gent voorzong, was ik totaal on voorbereid. Ik zat nog bij de ope rette toen ik bij het beroemde bu reau van Raab und Böhm kwam en totaal onvoorbereid de eerste grote tenoraria uit 'Tosca' zong. Helemaal fout. Ze zeiden: U heeft een mooie stem en u zult zeker carrière maken, maar nog niet bij ons. Toch moetje die fouten dur ven maken." huizen heeft. In 1996 haalde ik in Wenen de finale van de Belvedère Competitie voor operazangers. Ir. de juiy zat de intendant van de opera uit Augsburg. Hij vroeg me te auditeren voor de rol van Loge in hun nieuwe productie van 'Das Rheingold'. Zodoende werd Augs burg mijn eerste Duitse engage ment. De juiste stap op het juiste mament. Daar zong ik toen hoofd rollen in 'Madama Butterfly4, 'Na- bucco' en 'Electra'. Met zulke rol len op je repertoire kom je verder. Dan mag je hier en daar invallen: Stuttgart, Aken, Saarbrücken, de Tiroler Festspiele, Napels en To kyo." Grote stap Zijn komst naar het Beierse Augs burg betekende ook zijn kennis making met het internationale zangersvak. „Een grote stap. Ik moest Duits leren spreken en was heel erg onzeker. Maar dankzij de professionele opvang begon ik me na een half jaar al op mijn gemak te voelen." „Maar de mentaliteit blijft toch anders, strakker. Dat heeft voor delen, maar ik mis toch wel het vriendelijke informele karakter van Nederland. En ook mijn vrienden in Amsterdam. Bremen ligt op drie uur afstand, maar van uit Augsburg kostte Nederland me zeker drie tot vier dagen. Toen ik naar een beter operahuis wilde en na twaalf audities kon kiezen uit negen steden koos ik daarom voor Bremen. Kv/alitatiefon artis tiek de beste keuze, maar ook om dat Bremen het dichtste bij Ne derland ligt." Toch niet dicht genoeg om zyn huwelijk te kunnen redden. Dat betekent dat hij alleen verder moet. Maar eenzaam? „Hetligt er aan, Om veel na te denken is het te druk. Het is altijd repeteren, optreden of studeren. Zo ben ik nu bezig met 'Idomeneo' van Mo zart, omdat ik binnenkort met een reisgezelschap op tournee ga." Tussen Augsburg en het veel gro tere operahuis van Bremen lag deze zomer zyn onverwachte de buut op het festival van Bayreuth. „Gek verhaal. Gp een maandag deed ik daar auditie voor een rol in 'Lohengrin', volgend jaar. Een dag later zat ik in Heerhugowaard lekker bij mijn broer in de tuin, toen opeens myn handtelefoon ging. Bayreuth: Wat doe je dit weekeinde, kun je zondag de rol van Loge zingen?' Graag dus. Die vrijdag vloog ik naar Bayreuth. Een chauffeur wachtte me op en bracht me naar het hotel. Na een douche moest ik meteen door naar een repetitie van anderhalf uur. Zaterdag was er weer een re petitie en werd me de maat geno men voor mijn kostuum." Verrassing Wandelend is hij thuisgekomen. Tijd om wat te rusten, liefst te sla pen. Of anders lezen: Hubert Lampo, Bordewijk, Mulisch, Schnitzler. En dan naar het thea ter. Deze 'Cavalieria Rusticana' speelt in een decor met de sombe re tinten van een oude zwart/wit foto. De jonge soldaat Turiddu brengt daar het mooie maar reeds getrouwde dorpsmeisje Lola het hoofd op hol. Arnold zingt en be wijst dat zijn ster écht rijzende is. Een dorpsfeest, een climax en dan vindt Turiddu de dood. Doek, ap plaus. Na afloop naar een Italiaans res taurant, want operazangers eten pas na de voorstelling, als het li chaam moe, de geest uitgeput en de maag leeg is. „Het is puur pres teren, slopend werk als je niet op past. Er toch is dit het leven dat ik wil. Kijk: op een kantoor kun je vaak nog een fout herstellen, maar tijdens een voorstelling niet. Maar de spanning dje dat werk met zich meebrengt is ook een van de mooiste elementen van het vak." „En toch: als je voor de opera kiest, moet er iets mis met je zijn. Je moet een beetje gestoord zijn. Het is ook een vorm van arrogan tie, een soort exhibitionisme." Scala „Ik zal er op den duur rekening mee moeten houden, dat ik ik free lance ga werken, steeds vaker en langer van huis. Volgend jaar al zingik in de Scala van Milaan on- tder Sinopoli de gebochelde in 'Frau ohne Schatten' van Straüss. Ik ben dan zeker zes weken weg. Pas in 2000 zing ik weer in Neder land in Wagners 'Der Meistersin- ger', bij De Nederlandse Opera." „En daarna? Afgaande op de ont wikkeling van mijn stem zal ik waarschijnlijk moeten kiezen, misschien voor de grote Wagner- roflen. Iri ieder geval wordt het werk met een enorme diepgang." „Maar ach, ik ben nog maar net begonnen, al gaat mijn carrière snel omhoog. Het is moeilyker om aan de top te blijven dan om er te komen. Toen ik bij de Hoofdstad Operette voorzong, besefte ik dat natuurlijk allemaal niet. Ik moest eerst alles ervaren. Maar achteraf ben ik toch blij met deze keuze, al heb ik er privé een hoge prijs voor moeten betalen." Rotterdam'Off the Record' luidt de naam van de tentoonstelling ^over veertig jaar platenhoezen die "nog tot 10 januari is te zien in het Centrum Beeldende Kunst in Rotterdam. De expositie gaat over bedoelde en onbedoelde boodschappen die spreken uit de verpakking van muziek. Heeft - surfmuziek vooral te maken met meisjes in bikini's? Geeft het -groepen status zich als bikers- gang te laten fotograferen? Platenhoezen en -labels vormen een afspiegeling van artistieke, culturele en maatschappelijke op vattingen. De jonge popmuziek werd verpakt in vertrouwde beel den om het onwennige publiek vooral niet te laten schrikken, La ter werd de visualisering van de "hoezen voor de bands juist een middel zich te onderscheiden. Op vallend is dat goede ideeën steeds 'terugkomen, vaak vertaald naar een ander tijdsbeeld. Zijn biues- artiesten vaak herkenbaar aan ou de, vervallen huizen en auto's, rock 'n roll-artiesten profileren •zich met glimmend chroom. Pun- kers zetten het zaakje in de fik. Het Centrum Beeldende Kunst is 'gevestigd aan de Nieuwe Binnen- weg 75 in Rotterdam. 4 too te.!wi,K Brigitte Kaan dorp; gestaag opgebouwde reputatie. Foto Patricia Steur/ar ctiiefoto Rotte r- Door Martin Hermens Rotterdam Wat doet de popu lairste artieste van 1998 op het moment dat half journalistiek Ne derland haar wil spreken? Ge woon rustig over het strand wan delen met de kinderen. Maar ma nager Hans Kik neemt met op rechte trots de honneurs waar. „We zijn blij," zegt hy over de uit verkiezing van 'zijn' Brigitte Kaandorp als populairste artieste van dit jaar. „Het streelt ons, maar we gaan dit succes zeker niet uit buiten." Vijftien jaar draait ze inmiddels mee. Blijkens de jaarlijkse steek proef van onderzoeksbureau La gendijk verslaat Kaandorp op dit moment qua populariteit moeite loos andere Bekende Nederlan ders als Marco Borsato en René Froger. „Het is voor mij een be vestiging van wat ik al jaren weet," zegt manager Kik beschei den. „In die zin verbaast my die verkiezing niet Kik wijst op de grote successen van Brigitte Kaandorp dit jaar. Al lereerst was daar de veel bejub- belde theaterproductie 'Brigitte, de musical' die vijf maanden lang in Amsterdam speelde. En zojuist heeft de cabaretière een vier maanden durende tournee met een liedjesprogramma afgesloten. „Ze is een heel toegankelijk ie mand. Een puur en waarachtig ar tiest die in een paar seconden een hele zaal kan meenemen," zo klinkt de loftrompet van Kik nog even door. „Ik weet zeker dat Bngitte zich vereerd voelt met deze verkie zing. Omdat het een onderschei ding te die 7.P van haar pubhek krijgt. Eerder dit jaar weigerde ze de Scheveningen Cabaret Prijs omdat die wordt toegekend door zogenaamde deskundigen. Ze vindt nog altijd dat ze de grootste prijs van haar publiek krijgt." Komend voorjaar verschijnt een cd met daarop een registratie van haar recente liedjesprogramma. Vervolgens gaat ze aan de slag met een nieuw solo-programma, het eerste sinds zeven jaar. „Bri gitte is een theaterbeest; ze hoort op de planken te staan. En neem maar van mij aan dat ze de leuk ste vrouw van Nederland is." Uit de uitslag blijkt verder dat Paul Witteman de meest geliefde discussieleider blijft. And ré van Duin voert bij de mannelijke ar tiesten de lijst aan. Sonja Barend is de best gewaardeerde presenta trice. Bij de mannelijke journalis ten staat Jeroen Pauw op de twee de plaats. Op drie staan Ivo Niehe, Willibrord Fréquin en Karei de Graaf. Bij de vrouwen is Loretta Schrijver tweede, gevolgd door Catherine Key!. Rotterdam De Duitse acteur en toneelschrijver Frank Wedekind (1864-1918) staat de laatste jaren nogal in de belangstelling. Niet zo lang geleden was zijn destijds ge ruchtmakende 'Lulu' in de Neder landse theaters te zien, nu is het de beurt aan zijn 'Franciska' uit 1912. De Vlaamse toneelgroep Het Toneelhuis heeft het onder regie van Luc Perceval afgestoft en van muziek voorzien. Op dinsdag 5 en woensdag 6 januari is het stuk in de grote zaal van de Schouwburg te zien. Het is trouwens de eerste keer dat dit stuk in het Neder lands wordt opgevoerd. Die herontdekking van Wedekind valt voor een deel te verklaren uit zijn thema's als vrouwelijke pas sie, ondergang, decadentie, maar ook het zich bevrijden van de knellende banden van een burge- lijke moraal. In zijn tijd werden de stukken van "Wedekind door hun vrijmoedige seksuele opvat tingen regelmatig verboden. Zo ook met BYanciska, dat al na twee opvoeringen door de censuur werd verboden. De reden in dit geval was de wijze waarop het hu welijk volgensde autoriteiten in diskrediet werd gebracht. Franciska is een jonge vrouw die meer wil van het leven dan dat de maatschappij van rond de eeuw wisseling haar toestaat. Een ver bond met een zangleraar stelt haar in staat om gedurende twee jaar ais een man te leven met alle rechten vandien, op voorwaarde dat ze daarna zijn vrouw wordt en als zijn slavin zal leven. De ver wandschap met Faust is duide lijk, maar de vraag waarom men sen zo ingewikkeld omgaan met de liefde en hoe tot een vrijere maatschappij te komen staat bij Wedekind meer centraal. Aanvang 19.00 uur. Door Louis Du Moulin Rotterdam De aanleiding, lo catiegebrek, is zeker niet om te juichen, maar de uitwerking kan toch positief worden uitgelegd. De noodsprong van danceparty- fenomeen MTC (lees: Ted Lan- genbach) naar Amsterdam voor het vieren van Oud en Nieuw zal morgenavond/nacht uitdraaien op een ware volksverhuizing. „Want er zijn in de voorverkoop in Rotterdam meer kaarten ver kocht dan overal elders. Voor mij eens te meer het bewijs dat ook het publiek het belachelijk vindt dat er in de eigen stad door de gemeentelijke overheid zo weinig medewerking wordt ver leend als het gaat om wat de jon geren bezighoudt," aldus Lan- genbach, nu een van de drie or ganisatoren van 'United '99' in de hoofdstedelijke Docklands, waar rond 6000 bezoekers Over de drempel van het nieuwe jaar zullen dansen. De aanbieding om middels TJni- ted'99'de belangrijkste randste delijke danee-party-krachten eenmalig te bundelen kwam voor hem als een géschenk uit de hemeL Waardoor de bitter heid over het niet kunnen vin den van een geschikte feestplek tot op zekere hoogte heeft plaatsgemaakt voor veèl pretti ger energie. ,3et is natuuriyk toch een enorme uitdaging om eens te zien hoe je met twee an dere, geestverwante organisa ties een nieuw evenement uit de grond kunt stampen;" bekent Langenbach, doelend op de co productie met Chemistry (Am sterdam) en Silly Symphonies (Den Haag). „Op deze manier komen we misschien eindelijk eens af van dat rare Hotterdam- -Amsterdam-gedoe, dat trou wens in de dancewereld hele maal niet leeft. Ik heb geen en kele Amsterdammer horen roe pen datfie het vervelend vindt 'dat er zovéél Rotterdammers overkómen. Andersom vinden yeej^otterdammers het, net ais ik, ^el. geinig om eens elders de Uit deze veelomvattende flirt met Mokum (aan de draaitafels -opgeleukt door ónder anderen Rerny, Marcello, Michel de Hey, Steve Rachmad, Erick E, Quin- ten'en Kenny Larkin) mag zeker niet worden geconcludeerd dat Langenbach z'n thuisbasis zat is. „Ik ben al gebeld door heel veel mensen, die bang waren dat MTC Rotterdam voorgoed de rug zou toekeren. Maar niets is minder waar. In februari organi seren we gewoon weer een MTC- party in de dan wd beschikbare - HAL. (Holland Amerika Lyn). Eerder al hoop ik metCLB.R, in conclaaf te kunnen gaan, want eerlijk gezegd.is men op het stadhuis best wel geschrokken van deze uitwijkmanoeuvre. An ders zij ds, het is toch te gek dat geschikte panden als Thalia, Corso en Calypso worden bezet door anti-kraakgroepjes aange voerd doormakelaarszoonljes of alleen maar staan te verpiete ren, terwijl de behoefte aan par ty-locaties zo groot is. Ik kom net uit Leeds, waar je op zo'n 400.000 inwoners wel veertig he le goeie dance-tentenhebt Zou Rotterdam dan als verzorgings gebied voor "pakweg 70Q.0Ö0r"~ mensen genoegen moeten ne- men met amper een handjevol?"-; Andere party's In MTC-loos' Rotterdam zijn er" (alleen) by de overgang naar 1999 overigens wel-net even meer dance-gelegenhedeni %a "vindt inde Energiehal de *Me- garave '99', gericht op de liefheb- bers van hardcore plaats, met als 'aanjagers' onder anderen Rot terdam Texro Corps, Buzz Fuzzp "Neophyte, Darkraver, alsmede^ diverse striptease-acts. Extra service: een gratis pendelservice*"" van en naar Rotterdam CS. Club A2Ö hqudt een Totally New Years Ballonic Party4 metr- als dj's Enrico, Ton T.B. en Miss 7 Monica. - 7' 1 De Euromast heeft voor de mid-, demachtèLijke pret de code naam 'New Yéars Eve Dance ge kozen en voert dj MartinXop als voornaamste gangmaker. Vaste *hot spot* Nighttown ver- trouwtop de kunstgrepen van met name Ronald ^Molendijk, Michel de Hey en Nick K. De Blauwe Vls gaat boven- gronds/ Om? del jaarlijks groter wordende toeloop met Oud Niëmf; lé'ykuimm fopvangen 'dérgrófidté^n aanhèt_Weenaneergezet^:-v^l De VlerknoenttrzJrrftestie hetr' De Vï&és-hbüdt: 't;bKT)ia»n 19907 "V iViy. En dan de HAL, dit keer géén MTC Party, maar-het 0udok Nieuwjaarsfeest' mét ^Ardy," Beesemer, Face Thé fact én di verse surprise acts. Hollywood Hollywood heeft in 1998 met inkomsten van bijna 14 miljard gulden aan de bioscoop kassa's een recordjaar achter de rug. De omzet van de kaartjesver koop steeg dit jaar met 9 procent vergeleken met vorig jaar. Het aantal bioscoopbezoekers nam toe met bijna 5 procent tot bijna an derhalf miljard. Ook de Franse bioscopen blikken terug op een gunstig jaar. Hun inkomsten ste gen met 15 procent vergeleken- met 1997. Dit resultaat is voor een' goed deel te danken aan de kas-- kraker Titanic. In Frankrijk Tokte deze twintig miljoen bioseoopgan- gers. artiest Neil Diamond album The Movie Album, AsTime Goes By" I a b o I Columbia d u u 67.07 mm. Wie weet nog hoe en wanneer Neil Diamond (55) in Nederland voor het laatst hitgevoelig was? Om een flink potje piekeren te voorkomen: in maart 1981 stond hij voor het laatste in onze top tien met 'Heüo Again'. Dat de aankondiging van z'n concertbezoek aan Ahoy' op 17 maart aan staande heeft geleid tot een regelrechte run op de kaarten plus aanslui tend een extra optreden een etmaal later, is dan ook vooral te danken aan de platensuccessen die de New Yorkse zanger (en acteur) geduren de de hele jaren zeventig op zyn conto schreef. In die periode wilde Dia mond nog wel eens de zoete ballad verruilen voor een portie 'gentle man's rock'. Denk in dat laatste verband aan z'n concertalbum 'Hot Au gust Night (Live'), destijds op feesten en partijen als 'sfeerverlosser' steevast een schot in de roos. Die ruigere kant blijft volledig buiten beeld op deze dubbelaar die gemakkelijk op een enkele schijf had ge past. Aan de hand van 'good old' Eimei Bernstein en diens mega-strijk- orkest heeft Neil Diamond een rondgang gemaakt door de muziekar chieven van Hollywood en aanverwante filmcentra. Voor wat is gewor den een zwijmeimarathon langs vrijwel uitsluitend herkenningspun ten. Met deze slepende romantiek^ te beschouwen als een mannelijke variant op Barbra Streisand en Céline Dion, kan Neil Diamond wel uit de voeten, zou je denken. Maar dat valt soms tegen. Met name 'Suite Si natra', zijn ode aan The Voice, komt door de verkeerde liedjeskeuze ge forceerd over: 'One For My Baby' vereist nu eenmaal meer affiniteit met de donkerste uren van de nacht dan Diamond kan laten doorklinken.' Louis DaMoulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5