9 Little brother' woont in belastingbolwerk Files verdwijnen niet door meer asfalt Wat'n Water De snelle telefoon Nederlandse gevangenen Scharrelvarkens Sparta Kersttoespraak liilliPa'B* Midden in de winternacht Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 6 januari 1999 Onder eindredactie van Annemlek van Oosten, tel.: 010-4004358 Ook iets op uwhart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999, 3Ü00 CZ Rotterdam (E-mail: digitaal@rotterdainsdag- b'ad.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaat sing. En: één onderwerp per brief. Vermeid altijd uw achternaam, vooriet ter(s), adres en telefoonnummer (onder uw brief in de krant ko men alleen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rot terdams Dagblad uw mening deelt. Prof. Stevens accpsis (Rotterdams Dagblad van 23 de cember) over hetecologischeeffect van het hoge BTW- tanefop waterverbruik ts zeer terecht Dat geldt m het bjjzonder voorde klanten van het Waterbedrijf Euro poort. Het Waterbedrijf Europoort heeft zelf een zeer kort zichtig en milieuvyandig beleid gevoerd door sinds 1 augustus 1989 geen watermeters meer voor huishou delijk gebruik te plaatsen. De redenering: we gaan door toepassing van een BTW-straftanef de mensen er toe brengen zuiniger met water om te gaan, gaatdus in onze regio in zeer veel gevallen m het geheel met op Veel Rotterdammers gaan in 1999 wel het hoge BTW- tanef betalen, maar kunnen by onstentenls van een watermeter niet eens de hoogte van hun waterreke ning beïnvloeden. Het waterbedrijf moet nu dankzij dit ecologisch ach terlijke beleid een inhaalslag leveren. Het heeft een waterbemetenngsproject opgezet en neemt voor de uitvoenngdaarvan de tyd tot en met het jaar2007. Dan zijn de laatste regio's aan de beurt (IJsselmonde, Alexanderpolder, Capelle, Albrandswaard. Vlaardm- genDordrecht). Tot die tijd slaat het waterbedrijf met een voor my volstrekt ondoorgrondelijk tarievenbe- leid een slag naar het 'verbruik' van klanten zonder watermeter. Myn tweepersoons-huishoudinkje zonder waterme ter, dat bovendien ook nog intensief gebruik maakt van twee regentonnen om water te besparen, werd over het afgelopenjaar door het bednj f voor 730 aan geslagen. Daarover zal ik dus straks ook nog eens veel meer BTW moeten gaan betalen, terwyl ik myn 'ver bruik' niet eens kan beïnvloeden. Die 730 is onge veer hetzelfde bedrag dat een zespersoons-huishou- den metwatermeter voor een normaal gebruik van250 kubieke meter betaalt. Tweepersoons-huishoudens, zoals het mijne, verbruiken normaliter honderd ku bieke meter,waarvoor zij/350betalen. Myn wyk(Kil- legersberg-Schiebroek) is in het jaar 2005 aan de beurt voor het plaatsen van een watermeter. Zo worden Rotterdammers en Europoorters door het, ook in ecologische opzicht, achterlijke beleid van het waterbedrijf extra gestraft. Piet de Visser, Rotterdam De leveranciers van 'handy's' proberen de toekomsti ge klant ervan te overtuigen dat bellen tijdens een au torit geen gevaar hoeft op te leveren. In werkelijkheid kun je beter door een mijnenveld lopen dan een ritje over een van de vele autowegen maken. Je staat daar dagelijks verstelt van de capriolen die worden uitge haald door de snelle bellers. Ik vind dat we elk slacht offer dat valt als gevolg van onverantwoordelijk ge drag door telefoongebruik tijdens de autorit gelyk moeten stellen met een 'moord'. Ook de overheid gaat niet vrij uit. Inplaats van de auto- gekte in te dammen, worden de autowegen geschikt gemaakt voorhetrijdenmetsteedshogere snelheden. Als de verantwoordelijke minister geen maatregelen neemt tegen oneigenlijk telefoongebruik tijdens au torijden, is deze mijns inziens medeverantwoordelijk voor toekomstige ongelukken. L. van den Berg, Ridderkerk Enkele Nederlandse gevangenen zijn in hongersta king gegaan tegen hun slechte behandeling in Marok ko. Maar hebben zij hun ellende niet zelf over zich af geroepen? Zü handelden ondanks waarschuwingen in hasj, al drong het niet tot hen door dat ze aangehou den konden worde n. Ze zagen alleen het grote geld dat er met het transport te verdienen was. Nu deze men sen de billen hebben gebrand en op de blaren moeten zitten, is de wereld te klein. Want, oh, wat zouden ze graag in een Nederlandse gevangenis zitten. Gerard Eikhuizes, Ridderkerk Natuurlijkdienthetde normaalste zaak vande wereld tezyn dat de bio-industriezich zeer humaanopsteltte- genover elk dierdatvoor de consumptie wordt gefokt De consument bepaalt de behoefte en is echt wel be reid een prijs te betalen, die de kosten dekken die ho ren bij een diervriendelijk bestaan. 'Hoe vertel ik het aan myn kinderen' is wel de meest walgelijke uitdrukking die ik heb moeten vernemen uit de mond van een man die zich geroepen voelt het voor varkens op te moeten opnemen.Verbeter de we reld maar begin dan zeker in ditgeval bij jezelf. Vertel dat maar aan je kinderen. Jop Hoogenboom, Rotterdam-Hoogvliet Hetbestuuxvan Sparta zalzich nu terdege bewustzijn van het feit dat de zaken er slecht voorstaan. Er zullen flinke investeringen gedaan moeten worden om de club voor de erdivisie te behouden, anders voorzie ik grote problemen. Ik wens Sparta de laatste wedstrij den goede resultaten toe. Deze club mag en kan niet degraderen, al zal daarvoor diep in de buidel moeten worden getast. A. Jocker, Rotterdam We hebben de afgelopen weken veel mooie kerstver halen en -toespraken gehoord, maar ik vraag mij af of ze wel goed bedoeld en werkelijk gemeend zijn. Men sen mals de koningin kunnen wel mooie zinnen zeg gen, maar wat schieten mensen die ongelukkig zyn daar mee op? Hoe verzachten we het leed en het ver driet van de mensen in ziekenhuizen en verpleegin richtingen werkelijk? Ik wens iedereen in het nieuwe jaar van harte een goe de gezondheid toe. Dat is het voornaamste. C. Gerlach, Rotterdam W\Wu Tekening Theo Gootjes Door Herman Moscoviter Ooit was dit het bolwerk van de belas tingdienst. Een fors front dwars tussen Buytewechs- trant en West zeedijk, reeds op een kilome ter afstand vanaf het Vasteland zichtbaar. Het stamde dan ook uit een tyd dat elke overheidsinstelling zijn macht door een architect liet ver talen in entreetrappen, impone rende hoogte, een opgedirkt front, een indrukwekkende hal waar een portier de nederige wensen van de bezoeker omzette. Dan kon je via de eeuwiggaande lift, de paternoster, naar die inspec teur. Een nors, bakstenen ge bouw, dat in z'n eentje een hele straat is. De grap van de trambestuurder die langsreed over de Puntegaal- straat is welbekend. Hij nep: hal te pluk-je-kaal-straat. Inmiddels is het gebouw omgedoopt tot Pun tegale en is het omgetoverd tot een woonwerkgebouw van Stads- wonen, vroeger de Stichting Stu dentenhuisvesting Rotterdam. Er zitten 201 woningen in waar zo'n driehonderd mensen wonen, en ook 25 bednjfsunits van een klei ne dertig vierkante meter. Som mige huurders hebben werk in huis, anderen wrerk bij huis, weer anderen werken elders. Het is niet het eerste voormalig bedrijfs gebouw dat omgebouwd wordt tot woonwerkgebouw, maar zelfs voor Stadswonen dat vaak met dit bijltje hakt (denk aan de vroegere GEB-gebouweri ernaast en de GEB toren aan de G. J. de Jongh- weg), is het een extreem geval. In vele opzichten. Architect Hoek stra leverde in 1948 een gebouw met een verdiepinghoogte van 5.40 meter! Voor het tweede leven van dit gebouw moesten dan ook speciale ramen worden gemaakt De renovatiearchitecten De Jong Bokstijn konden door die hoogte woninkjes maken van twee lagen met een vide; de meeste zyn 30 vierkante meter of groter; op de bovenste lagen zijn enkele forse woningen van 150 vierkante me ter. Prijzen tussen de 700 en 1400. Het bijzondere van Stadswonen is, dat het zo'n project waar zo'n 25 miljoen gulden ingestoken moet worden, durft aan te pakken, want voor zulke gebouwen met een aantal uiteenlopende functies heeft de brandweer en bouw- en woningtoezicht een aantal regels in huis, waar je helemaal eng van wordt. Waar andere corporaties dan afhaken of de gewone route kiezen, neemt Stadswonen de weg van de meeste weerstand. Of wel, ze proberen het maximum aan inwendige vernieuwingen te implanteren. Doel: het gebouw functioneel en aantrekkelijk te maken voor ver scheidene doelgroepen die Stads wonen in het verleden vaak néé moest verkopen, en van belang zijn voor een breed scala aan huurders. Die huurdersdifferenti atie geeft het gebouw meer kan sen voor de toekomst. In de eerste plaats zijn dat de de genen die als student hebben ge huurd bij Stadswonen, maar nu een eigen woning met alles drop- en-dran willen. Soms ook met de mogelijkheid thuis of bij huis te werken. In de tweede plaats de komende golf van ouderen die zelfstandig, niet te groot, stede lijk, zonder al te veel andere oude ren om zich heen en met de moge lijkheid het eigen leven in te vul len zonder enige betutteling wil len huren. Die laatste groep is er ook één waar een instelling als Humanitas zich op richt. Vandaar dat Stadswonen sommige van de innovaties samen met Humanitas ontwikkelt Nieuwtjes Puntegale is een nationaal voor beeld van duurzaam bouwen. Het gebouw zit vol met nieuwtjes. Zo als daar is: een grijs watersys teem. Met regenwater worden de we's doorgespoeld. Zoals daar is: een zonnecollectorenssysteem dat extra energie levert in de piek uren. Zoals daar zijn: twee warm- tekrachtcentraletjes die ook pie ken van warmwatergebruik op vangen en tevens zorgt voor elek- Het belastinggebouw In oude staat; een ge bouwdat In zijn eentje een hele straat be slaat. Inzetje: na de verbouwing een woon werkgebouw voor drie honderd bewoners dat een nationaal voor beeld is geworden. Foto's Stadswonen tra opdat altijd de gangen van het grote gebouw dat 24.000 vierkante meter meet (zoveel als MeesPier- son aan de Coolsingel), zyn ver licht. Zoals daar zijn: wisselaars bij alle woningen die de warmte onttrek ken aan de afgevoerde lucht en doorgeven aan aangevoerde lucht. En ook warmtewisselaars voor het gehele pand. Zoals daar is: een automatische basistempe- ratuur (zeg vijftien graden) voor elk huis. Wie binnenkomt acti veert met zijn aanwezigheid auto matisch een infraroodsignaal waardoor de cv aangaat en deze zorgt dat de woning op ieeftempe- ratuur komt (zeg negentien gra den). De bewoner kan dan drie graden hoger of lager instellen. Alles is afhankelijk van de buiten temperatuur. Zoals daar is: de individuele ver bruikersregistratie, ofwel 'beloon de zuinigheid'. Omdat elke wo ning een geheel zelfstandige ver- warmings-unit heeft, kan ook de watertemperatuur naar eigen wens worden geregeld. De bewo ner kan elk ogenblik zien wat zyn elektra-, cv-, warm- en koud water gebruik is geweest en met alleen m kubieke meters of andere een heden, maar ook m geld. Daarbij geeft een lachend gezichtje aan dat de bewoner minder heeft ge bruikt dan gemiddeld en een hui lend gezichtje dat hij meer heeft gebruikt. Met een toekomstige aansluiting op de personal com puter via intranet kan de bewoner inbellen en weet hij de stand van zyn energie- en waterzaken. Zoals daar is: de automatische foutmelder in de lift. Nog voordat de liftstoring via een telefoon is doorgegeven, is het via een Ge bouw Beheer Systeem (GBS) au tomatisch lerecht gekomen by een centraal punt waardoor de be treffende monteur wordt gewaar schuwd. Datzelfde GBS weet na tuurlijk ook wat de bewoners van Puntegale voor energieverbruik schuldig zijn. Dat GBS houdt ook de telefoonkosten by. Zoals daar is: de bel in de entree hal. De bezoeker drukt, de bewo ner hoort zijn telefoon overgaan met een speciaal rinkeitje en luis tert wie er beneden staat. Wie niet thuis is, hoort via zyn antwoord apparaat welke bezoeker vergeefs is langsgeweest. Het systeem gaat binnenkort nog verder; de bewo ner kan dan ook op zijn tv zien wie er staat en kan naar bekeven opendoen. En wie wil niet zyn vriend, vriendin of schoonmoeder in breedbeeld voor de deur zien staan? Omdat het beeld op de tv in vieren is gedeeld, kunnen nog meer plaatsen bekeken worden zoals bijvoorbeeld de achterdeur en de (nog te bouwen) parkeerga rage. 'Little brother is watching you too'. Zoals daar is: een chipkaart waar mee de bewoner de algemene voor- en achterdeur, de lift, zyn huisdeur (plus eigen code), maar ook de gezamenlijke vergader ruimten, kelder en sportruimten kan openen. Op die chipkaart kan ook een datum worden ingevoerd. Wil een inwoner van Groningen of Boston vanaf de huurdatum zyn Puntegalehuis in, dan stuurt Stadswonen hem de chipkaart een week eerder toe en op de inge voerde datum openen alle deuren zich. Zoals daar is: het voor ouderen ontwikkelde X-10 systeem. Komt men in het donker uit bed dan gaat door een automatisch vloer contact het licht van bed tot en met de wc aan. Enkele tientallen seconden na het doorspoelen van de wc gaat het automatisch weer uit. Puntegale is nu een bolwerk van deze tijd geworden. Een high tech vesting waar het duurzaam- en energiezuinig bouwen een ver volg heeft gekregen in een keur aan snufjes. Door prof. dr. J. Spema Weiland Nooit is het christendom in het christelijke Europa meer geweest dan een laagj e fineer op het heidendom. Wanneer hetlosiaatzie je hetnooit verdwenen heidendom, door het christendom aan het gezicht ont trokken, terug. Een mooi voor beeld daarvan is het kerstfeest. In oude tyden hadden de Romeinen 'midden in de - winternacht' hun Satumusfeest of het feest van Sol Invictus, de onoverwonnen en onoverwinnelijke zon, die na de Zuiderkeerkring te hebben bereikt terng^ keerde naar het donkere Noorden. Dat van die keer kring wisten ze toen nog niet, maar ze wisten dat het weer licht ging worden. In diezelfde donkere dagen hadden de Germanen hun midwinterzonnewende- feest. De christelijke missionarissen legden op die oude feesten het fineer van het Licht dat schijntin de duis*i terms, 'en de duisternis heeft het niet overwonnen.' Daarbij vertelden zij het verhaal van het kindeke in de knbbe, die in nieuwe vertalingen een voederbak is ge-' worden, omdat de mensen het anders niet zouden be-, grijpen. Zo ontstond het kerstfeest, dat in onzeagenda een vande christelijkefeestdagen, in werkelijkheid fi neer op midwinterzqjinewende is. Natuurlijk laat dat fineer een keer los,bijvoorbeeldin de loopgraven van de Eerste en de vemietingskampen van de Tweede Wereldoorlog of onder het geweld van de onoverwinnelijke Markt Dan zijn vrij gewoon, on danks onwennige kerstnachtdiensten, 'Stille nacht heilige nacht'in desupermarktendeherdertjesdiebij nacht in het veld lagen, terug bij het heidendom dat wij in het christelijke Europa nooit echt achter ons hebben gelaten. Dat toont zich in de manier waarop wij de kerstdagen hebben doorgebracht. 'Don't worry, be happy' en ie dereen moet zelf maar uitmaken hoe hij happy wil zijn, daar heeft een ander niets mee te maken. Daar kan een onwennige kerstnachtdienst bij horen, maar dat moet niet. Ergens in denaaste toekomst zal ook de kerstnachtdienst 'uit' zijn. Hoever het fineer heeft losgelaten zie je aan de haast wanhopige manier waarop de tv, de radio en de kran ten bezig zijn nog iets christelijks in midwinterzonne wende te doen. Daarbij staat één ding vast: al te chris telijk mag het niet worden, dat kan niet meer. Dit jaar was het treurige dieptepunt niet de ais moeder-over ste uitgedoste Paul de Leeuw, maar de kerstoverwe ging in NRC-Handelsblad over een 'bevrijd bestaan, aan valsemoraal voorbij'. Kortom,hetfmeermoetweg en je moet, 'aan valse moraal voorbij,' gewoon doen waar je zin in hebt. Wanneer een paar dagen later het nieuwe jaar begint gaan wij gewoon verder,'als was er niets gebeurd'. En inderdaad, er is ook niets gebeurd, alleen is de zon nu weer op weg naar het Noorden, de dagen lengen, het voorjaar komt in zicht. Terwijl vrij het kerstfeest vierden waren de moslims bezigmetRamadan,daar zijn zetiouwönsnogmee be zig. Dat zal in veel gevallen ook wel eenïaaüefïneer op hetheidendomzyn.maarmetwatfantasiekunnenwy ons misschien voorstellen dat gelovigemoatims met verwondering en met wat minachting naar ons chris telijke kerstfeest hebben gekeken. Wanneer ze hier willen wonen, moeten ze zich maar aanpassen aan onze cultuur,'zeggen wij, Jemoetmaar durven; maar 'aan valse moraal voorbij' durven wy veeL Is onze cultuur, nu het fineerweg is, niet de mooi ste van alle mogelykte culturen Het christendom heeft niet zo veel te maken met het romantische kindeke in de kribbe, meer met een ver metele joodse man die eeuwen geleden, in overeen stemming met de joodse traditie waarin hy leefde, heeft gezegd dat het onze roepingisonze naaste liefte hebben als onszelf. Dat is, zei hy, niet alleen onze roe ping, dat is het leven. Dat was hoog gegrepen, te hoog voor de heiden n die wij, met enkele uitzonderingen, in het christeJ;,ke Europa altyd zyn gebleven. Van daar onder tiere die loopgraven uit de Eerste We reldoorlog en de moorden in Kosovo. Wanneer wij het nieuwe jaar, deal niet meer helemaal schone lei, met goede voornemens willen beginnen, dan zouden wij ons kunnen voornemen om tegaan le ven. Dan zien we bij de volgende winterzonnewende wel of dat ons is gelukt. (Prof. dr. J. Spema Weiland is emeritus-hoogleraar wijsgerige antropologie enfenomenologische methode aan de Erasmus Universiteit Botterdam) Opgericht 2 april 1991 Hoofdredactie: J. Prins en L.P. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Ëckhardt Rubriekschefs: Eindredactie A Vormgeving: R.LJ. van Zedst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Booister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: JA Rozendaal. Editie Ussel en Lek: M.E, Verwaatjen Editie Regio Zuid: C.H. Soeters. NieuwsdiensVBinnen/bultenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: MJ.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. Illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer; G.J. van den Hil. Door Gerard Lappee Rotterdam en de provincie Zuid-Hol land zijn woedend dat de Tweede Ka mer geen heil ziet in de aanleg van de A4 door Midden-Delfland. De weg zou essentieel zyn voor de toekomstige afwikkeling van het verkeer in de re gio en voor de ontlasting van de over volle A13. Gemeente en provincie ge loven blijkbaar nog steeds dat files oplosbaar zijn door méér wegen aan te leggen. De praktyk echter bewijst het tegendeel. Wanneer snelwegen worden aange legd of verbreed om knelpunten op tc lossen zal er de eerste tyd sprake in derdaad zyn van minder filevorming. Maar na verloop van tyd neemt de verkeersdrukte weer toe, mede door dat een deel van de reizigers per openbaar vervoer weer in de auto stapt. De 'spitsmyders' gaan weer ry- den. De groei van het verkeer leidt er dan altijd toe dat er elders in de regio een knelpunt ontstaat. Meestal een groter knelpunt. Meer asfalt trekt meer verkeer aan; dit gegeven is met nieuw. By de plan vorming rond de aanleg en/of verbre ding van snelwegen maakt Rijkswa terstaat altyd een schatting van de hoeveelheid te verwachten 'nieuw verkeer'. De openbaar vervoerbedrij ven daarentegen gaan in zo'n situatie bijna altijd uit van een verlies van rei zigers. De oorzaak van dit alles is gelegen in dc Wet van behoud van reistijd'. Nederlanders, Tibetan en, Canadezen of Polynesiërs, allemaal blyken ze zo'n vierhonderd uur per jaar aan rei zen te besteden. Naarmate de bereik baarheid verbetert en de vervoermid delen sneller worden, zullen er dus meer kilometers afgelegd worden m dezelfde tyd. Door de verbetering van het Nederlandse hoofdwegennet kan de forens verder van zijn werk gaan wonen. Of hij kiest ervoor m de oude woonplaats te blijven wonen als hy el ders een nieuwe baan vindt. Het gevolg is dat de gemiddelde woon-werkafstand tussen 1985 en 1994 met vyftien procent ïs toegeno men. Deze trend zal zich bly ven door zetten bij de aanleg en de verbreding van snelwegen. Ook zodra de openbaar vervoerver- bmdingen sneller worden in vergeLy- kmg met andere keuzemogelijkhe den, li eed t hetzelfde effect op. Een mooi voorbeeld is de Thalys. De snel le trein naar Belgie (de voorloper van de HSL) moet een alternatief vormen voor een deel van het auto- en vlieg verkeer binnen Europa. De reistijd tussen Parys en Amsterdam is met vijf kwartier teruggebracht tot 4:46 uur, hetgeen heeft geleid tot een toe name van reizigers van 27 procent. Het grootste deel van die toename vormen de 'nieuwe reizigers' (60 pro cent). Dit zijn de mensen die voor heen naar de Eftehng gmgen of ge woon thuis bleven. De conclusie is dat de totale milieuvervuiling met de komst van de Thalys niet of nauwe lijks is afgenomen en wel als gevolg van de groei van het aantal (nieuwe) reizigers. Wat nu is de moraal van dit verhaal? Het is voor het tegengaan van de groei van het autoverkeer in zijn alge meenheid van belang om maximum snelheden te verlagen en geen snel wegen aan te leggen of te verbreden. Een A4 door Midden-Delfland ver mindert de fileproblematiek slechts tijdelijk. De verbinding zal de A13 al leen maar tijdelijk ontlasten. De A4 zal door de verkeersaantrekkende werking echter wei binnen afzienbare tijd de (resterende) leefbaarheid in Midden-Delfland verder uithollen. Daarnaast verliest het openbaar ver voer vanwege zijn slechtere concur rentiepositie ten opzichte van de auto weer reizigers en zal de verkeersvei ligheid achteruit gaan. Het wordt tijd dat gemeente Rotter dam en de provincie Zuid-Holland op houden met zeuren. Zij kunnen zich beter gaan inzetten voor het vrijma ken van een deel van het gereserveer de geld voor de A4 voor financiering van een tunnel onder bijvoorbeeld de Tjalklaan m Rotterdam. Met dergelij ke in&astructurele projecten is de leefbaarheid van de Randstad écht gediend. (Gerard Lappee is tmrgerraadslid ooor GroenLinics in de raadscommis sie voor verkeer en vervoer, sport en re creatie uan de gemeente Rotterdam)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 1