13.i Minister vraagt bedrijven geld voor A4-noord Metro gaat boven de auto Rotterdams Dagblad Weer Zalmsnip voor Vlaardingers Maassluise WD ziet niets in versmalling van Westlandseweg Akkoord Korenbeurs in zicht Netelenbos wil opnieuw met Tweede Kamer praten over mogelijke aanleg ^Alcoholverbod rond I Wethouder Smithal Stemrel zonder gevolgen geldigheid begroting SATFVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Beroofd door drie mannen Boetes voor te hoge snelheid gr© weken voer aaawL, 0800- 0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Vrijdag 8 januari 1 Den Haag Minister Netelenbos van Verkeer en "Waterstaat heeft gisteren bedrijven opgeroepen om zélf met een oplos sing en extra geld te komen voor de aanleg van de verlengde A4-noord, tussen Delft en Schiedam. „Het bedrijfsleven heeft al vaker gezegd dat ze wil helpen. Laat ze dat nu ook maar waarmaken/' zei de PvdA-bewindsvrouw. Netelenbos vroeg om een oplos- sing voor het gedeelte van de rijksweg door het recreatiegebied Midden-Delfland en voor het stuk tussen Vlaardingen en Schiedam. „De rijksweg door Midden-Delf- I land zou zo moeten worden aan gelegd dat het verder geen bebou wing aantrekt," stelde de minis ter. „Daarover zijn in het verleden afspraken gemaakt en die moeten worden gehandhaafd." Voor het gedeelte tussen Vlaardingen en Schiedam is het volgens de minis ter van belang dat er geen split sing in de bebouwing ontstaat. Gisteren kreeg de minister van de stadsgewesten Rotterdam en Haaglanden, de gemeentebestu ren, het provinciebestuur van Zuid-Holland en het bedrijfsleven uit deze regio, een petitie aange boden. Daarin wordt opgeroepen de A4-noord wél aan te leggen. Midden december dienden de PvdA en D66 een motie in om het deel van de A4 tussen Delft en Schiedam te schrappen. De 430 miljoen gulden die hier door vrijkomt, kan worden ge bruikt voor een spoorverdubbe- Iingbij Abcoude en een spoortun nel bij Delft. De motie werd ge steund door een meerderheid van de Tweede Kamer. Netelenbos wilde gisteren nog niet aangeven wat ze met de motie gaat doen. Ze wil het in elk geval niet zonder meer uitvoeren, maar legt het voorstel ook niet naast zich neer. „Het is duidelyk dat het hier om een zeer moeilijk probleem gaat. Er wordt al zo'n dertig jaar over gepraat en regelmatig komen er geluiden uit de Kamer om de weg niet aan te leggen." Ook verwees de minister naar een andere mo tie waarin de Kamer haar op draagt de fileproblematiek aan te pakken. „Ook dit voorstel moet worden uitgevoerd." Gisteren is ze begonnen met ge sprekken met de regio's Rotter dam en Den Haag. Waarschijnlijk wil Netelenbos nog deze maand de situatie van de A4 bespreken in het kabinet, waarna ze opnieuw met de Tweede Kamer in gesprek Volgens het onderzoeksinstituut OTB van de Technische Universi teit Delft is de aanleg van de A4 door Midden-Delfland, tussen Delft en Schiedam, zeer urgent. Het nog ontbrekende weggedeel te van 6,5 kilometer is van groot economisch belang voor de zuid- vleugel van de Randstad. Zo zorgt de weg ervoor dat de Al 3 ten noor den van Rotterdam wordt ontlast. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid- Holland en de Hollandse Werkge vers Vereniging. E Als or ergens oen stukje Schiedams grondgebied In rap tempo verandert, Is het wel bij de Viaar- dlngerdljk ter hoogte van bedrijventerrein Vijfsluizen. De bou wers van de metro timmeren hier dage lijks aan de weg. Let terlijk. Op de pilaren waarop de metro uit de tunnel klimt, zijn ai enige tijd liggers geplaatst en ook de eerste werkzaamhe den voor de aanleg van het metrostation Vijfslulzen zijn ter hand genomen. Het metrostation wordt boven de Vlaardin- gerdijk aangelegd die daarvoor een stukje wordt afge graven. Het resultaat van deze werkzaam heden zal de pleitbe zorgers van het openbaar vervoer goed doen want bij station Vijfsluizen - gaat de metra letter- v lijk boven de auto. Fe- irtffrrr tj ïr^irr ""jprtHf3» n; ,-yvn t.Tr-rSC-3j—nCt A jjT Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis heb- ben de openbare gebieden waar i" geen alcohol mag worden genut- Jf tigd fiks uitgebreid. Dit is ge- beurd op verzoek van de politie. Getracht wordt op die manier met name de overlast rond de 7 Wethouder Smithal een halt toe te roepen. In die omgeving zorgen jonge ren volgens de gemeente steeds - - vaker voor overlast Veelal ge beurt dat onder invloed van al cohol. Door nu een verbod op het gebruik van alcohol, of het in be zit hebbe n van geopende flessen of blikjes, af te kondigen kan de politie directer en met meer suc ces optreden. Niet alleen de sporthal en het nabijgelegen parkeerterrein val len onder de nieuwe verbodsge- bieden. Ook binnen een straal van honderd meter rond de win kelcentra Koningshoek en Steendijkpolder is vanaf deze week een alcoholverbod van kracht De gemeente Maassluis past al coholverboden al veel langer toe. Binnen de afsluitbare win kelpassage van Koningshoek geldt al sinds '92 een verbod. Twee jaar geleden kondigde de gemeente eenzelfde maatregel af voor schoolpleinen en Jonge ren Ontmoetingsplaatsen {de JOP's). De politie zou evenwel nog meer mogelijkheden willen hebben om overlast in te dammen. In overleg met het Openbaar Mi nisterie wordt gekeken naar de haalbaarheid van samenscho lingsverboden. Dat ligt echter, geeft de gemeente Maassluis toe, zeer gevoelig. Schiedam Het Schiedams colle ge van b en w kan opgelucht ademhalen. De commotie rond het elektronisch stemmen over de begroting 1999 heeft geen conse quenties voor de rechtsgeldig heid. De gehele gang van zaken verdient zeker niet de schoon heidsprijs maar het dagelijks be stuur van de Brandersstad kan met een gerust hart gaan slapen. De begroting is op tijd ingeleverd en dat blijft ook zo. Dit valt op te maken uit de antwoorden van mi- nistér A Peper van Binnenlandse Zaken op vragen van de SP-frac- tie in de Tweede Kamer. Schiedam had in november van het vorig jaar een primeur die het gemeentebestuur nog lang zal heugen. Voor het eerst werd bij de behandeling van de begroting in de gemeenteraad gebruik ge maakt van de mogelijkheid om elektronisch te stemmen. Het gro te voordeel van dit systeem is dat het twee keer zo snel gaat als de oude methode met hand opsteken of stembriefjes. Maar na afloop van de raadsvergadering stak on vrede de kop op die de dagen erna fiks in omvang toenam. Bfj het elektronisch stemmen ont brak namelijk ieder inzicht in het stemgedrag van de partijen. Al leen de einduitslag werd bekend; niet hoe ieder raadslid had ge stemd. De zaak leidde tot een rel met vragen in de Schiedamse ge meenteraad en in de Tweede Ka mer. De minister, de staatsecreta ris, het Schiedams college; alle maal werden ze om opheldering gevraagd. Zelfs landelijk kwam er aandacht voor de Schiedamse zaak. Hoogleraren en andere des kundigen gaven uitgebreid hun mening over het elektronisch stemmen. Want is stemmen met de stemcomputer wel rechtsgel dig? Is het niet in strijd met de wet? En als dat laatste het geval zou zijn; is de Schiedamse begro ting dan wel op een rechtgeldige manier aangenomen door de ge meenteraad? Het college liet al snel weten dat er niets aan de hand was en dat het we) snor zat met de elektro nisch goedgekeurde begroting. Maar voor de zekerheid werd by de laatste vergadering van de Schiedamse gemeenteraad nog even een keer op de ouderwetse manier gestemd over de begro ting. Daarbij werden de raadsle den gevraagd duidelijk 'voor1 of 'tegen' te roepen. Dit leverde de zelfde uitslag op als met het elek tronisch stemmen maar nu was voor iedereen duidelijk wie 'voor' en wie 'tegen' was. Deze voor zorgsmaatregel werd genomen om eventuele toekomstige proble men op te vangen. Als namelijk uit de antwoorden van het minis terie van Binnenlandse Zaken zou blijken dat de begroting niet op een goede manier is goedge keurd, had Schiedam de vervolg stap al genomen om de begroting alsnog van de goedkeuring van de gemeenteraad te voorzien. Dit blijkt geen overbodige luxe want in de antwoorden van minis ter Peper wordt verwezen naar de Schiedamse voorzorgsmaatregel. „Naar ik heb begrepen is het oor spronkelijk genomen besluit door de raad bevestigd. Daarbij zyn op zodanige wijze per fractie stem verklaringen afgelegd, dat in het openbaar duidelijk is geworden dat een meerderheid van de raadsleden voor de begroting heeft gestemd. Aldus is, zij het indirect, het indi viduele stemgedrag te achterha len. Dit zo zijnde ben ik van oor deel dat, hoewel de gang van za ken geen schoonheidsprijs ver dient, zij geen consequenties heeft voor de geldigheid van de uitslag van de stemming over de begroting," alus Peper in de ant woorden aan de SP-fractie in de Tweede Kamer. Dat het elektronisch stemmen de Brandersstad geen schoonheids prijs oplevert, werd eerder ook al geconcludeerd door burgemees ter R. Scheeres. Bij een bespre king in de raadscommissie alge mene zaken stelde hij voor om de stekker uit de stemmachine te ha len. Vlaardingen Ook dit jaar kan iedere Vlaardinger weer reke nen op de zogeheten Zalmsnip. Het college van burgemeester en wethouders heeft deze week besloten wederom 100 gulden uit te keren aan ieder huishou den in de stad. De snip is be doeld ter compensatie van de lo kale lastenverhoging. Het uitkeren van de Zalmsnip is door het Rijk ingesteld. Sommi ge gemeenten keren echter niet de 100 gulden uit omdat die met andere gemeentelijke heffingen wordt verrekend. Vlaardingen heeft besloten om net als vorig jaar het bedrag gewoon in zijn geheel uit te keren. De uitkering van de snip ligt in handen van ENECO. Die zal haar bestand van huishoudens, waar de afvalstoffenheffing wordt toegepast aanspreken om by alle inwoners per giro, bank of contant de 100 gulden terecht te doen komen. Ook de huishoudens die in aan merking komen voor kwijtscheld ding van de afvalstoffenheffing zullen de Zalmsnip ontvangen, evenals de huishoudens die geen afvalstoffenheffing beta len. Onder die laatste categorie val len onder meer studentenflats en verpleeghuizen. De Zalmsnip zal eind juni aan de Vlaardingers worden uitge-j keerd. Maassluis De Maassluise WD- fractie verzet zich tegen een deel van de reconstructieplannen van de Westlandseweg.-Met name de beoogde drie minirotondes ten westen van de Uiverlaan en de versmalling van dat westelijke deel van de Maassluise verkeers ader vallen niet in de smaak bij de liberalen. Het zorgt er voor dat de winkel centra minder makkelijk te berei ken zijn. Bovendien bestaan er al ternatieve snelheidsbeperkende maatregelen die voordeliger zijn, meent fractie-voorzitter John Scheerstra, De geplande aanpassingen aan de Westlandseweg, waarover maan dagavond in het stadhuis een in formatieavond wordt gehouden, zijn vooral bedoeld om de weg vei liger te maken. Verkeerslichten bij de Uiverlaan, een gedeeltelijke versmalling en vier minirotondes moeten voorkomen dat automobi listen van de Westlandseweg een racebaan maken. Met de lichtinstallaties by de Uiverlaan en de minirotonde by de Wagenstraat kan Scheerstra le ven, met de veranderingen ten westen van de Uiverlaan niet „Waarom zoveel geld uitgeven? De reconstructie wordt op die ma nier een financiële miskleun," al dus de WD'er die de rotondes bij de Nachtegaallaan, de Kwartel laan en de Jan Schoutenlaan niet nodig acht. „Je kunt daar ook van die waarschuwingsborden plaat sen met 'u rijdt te hard'. Dat is aanzienlijk goedkoper." En als mensen dan nog te hard rijden, moet er een bonnensysteem aan worden gekoppeld, vindt Scheerstra. „Dan laatje het wel!" Daarnaast vreest de WD dat de rotondes en de versmalling naar één bair-i een extra hindernis wordt om de winkelcentra Bin nenstad en Koningshoek te berei ken. Scheerstra: „Deze economi sche factor weegt zwaar, maar je hebt het ook over de brandweer die minder snel ergens kan ko men." Arie van der Knijff van het CDA kan zich daarentegen wel in de plannen vinden. „Je moet geen weg hebben die uitnodigt tot hardrijden!" Omdat Maassluis ook nog eens te maken heeft met landelijk beleid;' en met een overheid die de plan nen ruim subsidieert, is de chris tendemocraat voorstander van een grondige aanpak. Als je het doet, moetje het goed doen." Schiedam Een 23-jarige Schie dammer is gisterochtend op de Schiedamse Singel beroofd door drie onbekende mannen. Het slachtoffer fietste ter hoogte van het Stadskantoor toen hy met zijn fiets tegen een van de drie man nen aankwam. Daarop werd hfi door een van hen tegen de grond gegooid. Toen het slachtoffer op wilde staan, kreeg hij direct een stomp in zijn gezicht en werd zijn kleding door het drietal onder zocht. Met de flets, een muts en een HET-abonnement als buit gingen de mannen er vandoor richting het Stationsplein. Vlaardingen Bij een snelheids controle op de Hoflaan heeft de Vlaardingse politie gistermorgen 32 automobilisten betrapt op het overschrijden van de maximum snelheid van 50 kilometer per uur. In totaal werden 363 automobilis ten op hun snelheid gecontro leerd. 's Middags werden op de zelfde plek nog eens 36 auto's ge flitst die te hard reden. Nu werden in totaal 380 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid be droeg 76 kilometer per uur. Door Sander Sonnemans Schiedam De gemeente en de Schiedamse tafeltennisverenigin gen die de Korenbeurs noodge dwongen moeten verlaten zijn in hun laatste bijeenkomst nader tot elkaar gekomen. Aan de lange tijd stroeflopende onderhandelingen lijkt een eind te zijn gekomen nu beide partijen tot overeenstem ming zijn gekomen over de tijde lijke en definitieve behuizing van de clubs. „Voor het eerst," zegt Jan Simons, woordvoerder namens de tafel tennisverenigingen NOAD en De Korenbeurs, „hebben we het ge voel dat beide partijen er uit kun nen komen. We hebben een heel constructief gesprek gehad met wethouder Wiegman. Over de meeste eisen die we hadden ge steld aan de zogenoemde 'tussen oplossing' en de uiteindelijke lo catie hebben we met de gemeente overeenstemming bereikt," De tafeltennisverenigingen NOAD en de Korenbeurs, al de cennia lang voordeurdeler van het monumentale pand aan de Lange Haven in Schiedam, moe ten hun onderkomen verlaten omdat designmeester Jan des Bouvrie het gebouw heeft ge kocht. Aanvankelijk stonden ver antwoordelijk wethouder Wieg man (economische zaken) en de tafeltennisclubs lijnrecht tegen over elkaar. Eerst werd de dubs de Opstandingskerk als nieuwe onderkomen beloofd, maar daar werd later door de gemeente van afgezien omdat de verbouwing tot een tafeltenniscentrum uit zou komen op ruim een miljoen gul den. En dat vond de lokale over heid te duur voor de nieuwe huis vesting. Anderhalfjaar De stroeve onderhandelingen met de tafeltennisverenigingen verlo pen nu een stuk soepeler. En als het aan wethouder Wiegman ligt, wordt zo snel mogelijk tot actie overgegaan. „Volgende week ga ik met de voorzitters van beide verenigingen, de gemeente-archi tect, de dienst educatie en de dienst sport en recreatie rond de tafel zitten om onmiddellijk ver der te kunnen gaan," zegt Wieg man. „We moeten de definitieve oplossing (locatie aan de Dr. Kuy- perlaan; red.) zo snel mogelijk zien te realiseren. Daarom is het wenselijk dat de clubs zo snel mo gelijk hun wensen over hun be huizing op tafel leggen, zodat de gemeente aan de slag kan gaan. Want de realisatie van de defini tieve accommodatie moet toch wel binnen anderhalf jaar ge beurd kunnen zijn. Liefst nog eer der natuurlijk." Voor de nieuwe behuizing aan de Dr. Kuyperlaan kan worden be trokken, moeten de tafeltennis sers elders onderdak zien te vin den omdat Des Bouvrie zo snel mogelijk 'zijn' Korenbeurs wil ontplooien tot een design-cen trum. Het ligt in de bedoeling dat NOAD en De Korenbeurs uitwij ken naar de gymzaal van de school aan de Thomas a Kempis- Wethouder Wiegman: ...vaart ma ken. Archieffoto Rotterdams Dag straat. Aanvankelijk voelden de clubs daar niets voor omdat het gymnastieklokaal niet voldoet aan de eisen die voor divisie-tafel tennis worden gesteld. De ge meente heeft nu toegezegd in de gymzaal de nodige aanpassingen te zullen aanbrengen. Wiegman: „Om enkele voorbeelden te noe men: de verlichting moet worden verbeterd, de vloer moet aange past worden en er moet een soort kantine komen. Ook dat moet op een zo kort mogelijk termijn ge beuren er. die voorzieningen zul len echt niet in de tienduizenden guldens lopen. De gemeente wil in elk geval zo snel mogelijk aan de slag." Hoewel wethouder Wiegman haast achter de zaak wil zetten, is het zeker dat beide tafeltermis- clubs de vooijaarscompetitie nog 'gewoon' in de Korenbeurs zullen afwerken. Die begint immers za terdag 23 januari en loopt tot eind mei. Jan des Bouvrie had het voornemen de deuren van 2ijn nieuwe filiaal begin apni te ope nen, maar zal zijn plan bij moeten stellen. Inmiddels heeft het cen trummanagement zich in de 'kwestie Korenbeurs' gemengd. Per bnef werden de tafeltennis clubs verzocht zich tijdens de on derhandelingen soepeler op te stellen en zo snel mogelijk op te krassen voor Des Bouvrie. Woord voerder Jan Simons over die ac tie: „Ach, over die brief wil ik niet al te veel zeggen, hoewel heel wat leden van beide clubs er behoor lijk pissig over zijn. Ik heb ook geen aandacht aan die brief be steed. We vinden het centrumma nagement geen partij voor ons. We onderhandelen met de ge meente, niet mei het eenxrumma- nagement." -Neem nuoen proef lx on i* - i--. jj3)i ni^'H^worn'n s 'i ,t- r$«yJ r ,Naam: IAdres/Lr ./-c Postcode:,.„c. a Ik i Telethon: i Bank/gironrk., nano(e>tening:.«s.^x^i» Stuundezebon Ineen envelop zonder'postzegel naai^Ve j 1 i-,rvckp-T''vCUt 4* ..v - -2- plaats: f, Rotterdams Dagblad, Afd .Abonnee Seryjtee, Antwobrdniiinmer.1579, 3000 V8 Rottêrdam!g>| Of bel gratis -7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 3