14 Uteris® Roep om meer 'sexappeal' Rotterdam Zuid moet weer schitteren Raad wil gezellige stad, pleidooi voor ruimere sluitingstijden horeca Bommelding bij McDonald's: 'Half uurtje vrij' Politieman moet toch bekeuring betalen Gifbelt Heemberg krijgt nieuwe afdeklaag Werken en recreëren in Noordrand wM Exploitant discotheek wil portiers niet op voorhand veroordelen Karakteristiek Heinekenpand wordt verbouwd 'Waarom hebben ze elders mooie zwembaden en moeten we op Zuid op de tobbe?' Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 januari 1999 Rotterdam Exploitant B. Wes- tendorf Pieters van discotheek A20 loopt liever niet op de zaken vooruit. Pas als blijkt wat er in de nacht van 5 op 6 december in zijn zaak is gebeurd én of iemand iets kan worden verweten, zal hy eventuele maatregelen nemen. Maar dat hij danig met de situatie in de maag zit, staat buiten kijf. .,Want tot dan toe werd elk pro bleem in de discotheek keurig netjes opgelost," stelt hij. Feit is dat die nacht in A20 een 21- jarige man uit Capelle aan den IJssel gewond raakte. In totaal ze ven personen werden in verband hiermee door de politie aangehou den. Het slachtoffer had ver klaard dat hy door enkele portiers in elkaar was geslagen. Hij liep onder meer een gebroken kaak, een ingedrukt neusbot, gebroken tanden en een zware hersen schudding op. Westendorf Pieters zegt slechts een globaal beeld te hebben van wat er zou hebben plaatsgevon den. Volgens hem maakte het la tere slachtoffer deel uit van een ©mep bezoekers, en gedroeg hy zich nogal provocerend. „Hij was aangeschoten, in een vervelende bui en op zoek naar problemen. Dat heeft die man zelf aan de poli tie toegegeven," stelt hij. Crisissituatie Hij kreeg ruzie met een andere groep klanten, gaat hij verder, en ging op een andere verdieping versterking halen. „Er ontstond een worsteling. De beveiliging werd erby geroepen want er dreigde een crisissituatie. Er werd geprobeerd de partijen te schei den. Wat echter gebeurde was dat de groep, waarvan het slachtoffer deel uitmaakte, zich tegen onze mensen keerde" Of het slachtoffer op dat moment al letsel opliep, valt nog niet vast te stellen, aldus de exploitant. „Dat zal moeten blijken uit het onderzoek van de politie. Als hele voorzichtige conclusie trek ik al vast dat het wellicht handig 2ou zijn geweest als er eerder was in gegrepen. Dus op het moment dat die man zich zo provocerend ge droeg" Sinds de opening van de disco theek in april vorig jaar, was er geen wanklank te horen. Óók over de portiers was iedereen vol lof, „In samenspraak met de gemeen te hebben we op ditgebfed een be paald beleid afgesproken. We zou den met een extern bureau in zee gaan, en al die mensen zijn eerst gescreend door De afdeling Bij zondere Wetten van de politie. Ze zyn helemaal door de molen ge gaan. En tot op heden leverden ze uitmuntend werk." De vraag of hij doorgaat met het betrokken beveiligingsbureau, is nog niet aan de orde. „Voor het zelfde geld komt er helemaal niets uit, valt hen niets te verwij ten. Waarom zou ik ze dan bij voorbaat al veroordelen?" En als ze wel buiten hun boekje zijn ge gaan, is het aan de gemeente om de vergunning van het bedrijf in te trekken, zegt hij. „Ir dat geval zijn ze bij ons ook niet meer wel kom." Rotterdam Van Botterdam moet een gezellige stad worden gemaakt. Een stad die trekt, een stad die leeft, een stad met sfeer. De grootste fracties in de Rotterdamse gemeenteraad brachten hun wensen tijdens een debat over het collegepro gramma de Attractieve Stad bijna smekend naar voren. „Want het Rotterdam van nu heeft te weinig sexappeal," zei S. Kort hals (VVD). „We hebben nog steeds geen ge zellige binnenstad," constateerde ook CDA-raadslid F.J. van der Heijden. En hij verblijdde de raad met een litanie over een verwaar loosde Hoogstraat, een Lijnbaan waar alleen jongerentextiel wordt gedumpt en een Schouwburg plein, dat „nog steeds een wan hoop is, zelfs voor mensen zonder pleinvrees". En oh waarom, vroeg de CDA'er zich af, gaat Cinerama misschien dicht en wordt op een geïsoleerde plek, vlakbij het Feye- noordstadion, zoiets als een me gabioscoop tot stand gebracht. Rotterdam is te koud, te kil, te tochtig, zei Van der Heijden. En als de gemeente daar iets aan wil doen moet het in het stadshart at tracties helpen ontstaan waar het publiek naartoe wil. Daar is geen 'wegbewijzering' voor nodig, geen 'zogenaamde verbindingsassen'. Maai*: „Een lint van kroegjes, eet tentjes en terrasjes moet als van zelf de weg wijzen." En net als de WD pleitte de CDA-fractie voor ruimere sluitingstijden voor de horeca. „De nachtrust in de stad wordt nu wel erg goed bewaakt." De PvdA gebruikte het debat over een attractiever Rotterdam voor het spuien van wat verrassende gedachten over een spannender stadshart. Raadslid M. Knol had een lijstje van twaalf plannen ge maakt. De meest opvallende: klei ne strandjes aan de rivier, „een brug tussen Karei Doormanstraat en Witte de Withstraat over die saaie Westblaak, met uitzicht op het skatepark' en bij de entrees van de stad 'een grasperk met WELKOM in begonia's'. Wethouder Kombrink hoorde het allemaal licht glimlachend aan. Liet blijken de ideetjes sympa thiek te vinden, beloofde ze mee te geven aan de programmamana ger en was vooral tevreden over de ruime raadsmeerderheid die zijn beleid bleek te steunen om Rotterdam attractiever te maken. Het fiIflaal van McDonald's aan de Korte Lijnbaan was gis termiddag het doelwit van een valse bommelding. De politie sloot de straat af. Een bom werd n i et gevondenFoto cees Kul per/Rotterdams Dagblad Ooit werd hier bier gebrouwen. Het uit 1932 daterende Heinekenpand aan de Crooswijksesingel Is nu een rijksmonument. De creatie *an architect Kromhout wordt verbouwd tot een verzamelge bouw voor kleine bedrijven. Rotterdam Een oudere me vrouw in een bruine jas loopt fier de Korte Lijnbaan op, alsof er he lemaal geen politielint hangt Twee agenten kijken het tafereel tje één seconde verbaasd aan, en grijpen vervolgens in. „Hallo me vrouw, u mag hier niet langs hoor," klinkt het uiterst beleefd, „u moet omlopen." De verbaasde dame krijgt aansluitend een alter natieve route naar het Stadhuis plein uitgelegd-Kortom, het was weer zo ver, gistermiddag. Een bommelding by McDonald's. De ze keer hadden de daders een ex tra ingewikkelde constructie be dacht Ze belden naar de vesti ging aan de Coolsingel, eerdere deze week al doelwit om te mel den dat het explosief in het pand aan de Korte Lijnbaan lag. De winkelstraat werd afgezet, de rolluiken gingen naar beneden. En daar kwamen de jongens van bureau wapens en munitie al aan om het restaurant te doorzoeken. Politievooriichter A Geelof neemt een trekje van zijn pijp. „De poli tie neemt elke melding serieus," zegt hy. „In het restaurant waren tientallen mensen aanwezig, dan kun je geen enkel risico nemen." Er wordt niets gevonden. De Kor te Lynbaan wordt, zoals dat in het politie-jargon heet, vrijgegeven. De rolluiken gaan naar boven. „Het is weer negatieve publiciteit voor Rotterdam," verzucht eige naar O. Engelkamp van mode zaak London City Club, „én voor de Lijnbaan. Nee, ik denk niet dat we de schade op de daders gaan verhalen. Dat is zo moeilijk in geld uit te drukken. We hebben verplicht een half uurtje vrij ge had. Hou het daar maar op..." Hier bleef het niet by, gisteren. Maar ook in Nijmegen, Venray, Roosendaal, Groningen en Hen- drik-Ido-Ambacht bleken alle bommeldingen loos alarm. De meeste gevolgen had de melding in Nijmegen in en bij het Busi ness Center van KPN Telecom aan het Takenhofplein. Het ge bouw zelf, twaalf flats in de omge ving en het arbeidsbureau wer den ontruimd. Enkele wegen in de omgeving werden afgezet Rotterdam De Ridderkerkse po litieman A van Andel moet als nog een boete voor te hard rijden betalen. Dit heeft de kantonrech ter in Rotterdam beslist nadat die op last van de Hoge Raad opnieuw naar de zaak moest kijken. Eerder had kantonrechter mr. D. van Emden voor opschudding ge zorgd door wel bewezen te achten dat de politieman op de Rijks straatweg in Ridderkerk te hard had gereden, maar de sanctie op nul te stellen. Van Andel hoefde de boete van vijftig gulden voor de geconstateerde snelheid van 56 kilometer per uur binnen de bebouwde kom niet te betalen omdat hij naar de mening van de rechter een goed verhaal had. Van Andel ergert zich namelijk aan de wijze van snelheidshand- having. Hij vindt de richtlijnen van justitie te rigide. Volgens hem kan bij wijze van spreken op de ene plek 51 kilometer per uur ge vaarlijker zyn dan zestig kilomer opeen andere, veel rustigere plek binnen de bebouwde kom. De po litie zou volgens hem de vrijheid moeten hebben bij controles daar rekening mee te houden. De kan tonrechter honoreerde de2e in spanning om een discussie op gang te brengen. Verkeersofficier van justitie J. M. Koppert ging echter met succes in cassatie bij de Hoge Raad. Dit hoogste rechtsorgaan in Neder land vond het verweer van Van Andel geen reden zijn boete kwyt te schelden. Voor de kantonrech ter restte geen andere keus alsnog de boete op te leggen. Het zal de verkeersofficier genoegen doen. Want die vond dat Van Andel ten onrechte zijn functie als politie man had vermengd met die van een te hard rijdende burger. In plaats van de verkeersofficier overweegt de Ridderkerker nu op zijn beurt in hoger beroep te gaan bij de Hoge Raad. RotterdamDe afdichting van de voormalige vuilnisstort aan de Welhoeksedijk in Hoogvliet vol doet al enkele jaren niet meer aan de wettelijke eisen. Minimaal één meter grond moet worden aange bracht als nieuwe afdeklaag. In de volksmond staat de 'vuilnispuist' beter bekend als de Heemberg. Na een twee jaar durend onder zoek zijn de diverse diensten het er over eens dat er weliswaar geen gevaar bestaat voor de volksge zondheid, maar dat het aanbren gen van een nieuwe afdeklaag wel noodzakelijk is. Nog dit vooijaar wordt deze over het gehele gebied aangebracht. Voor de Stichting Vrienden van de Heemberg bete kenen de werkzaamheden dat 2e met hun beestenspul tijdelijk naar elders moeten verhuizen. Dat geschiedt onder de garantie van terugkomst van opstallen en de dieren. Het Ontwikkelings Bedrijf Rot terdam (OBR) is belast met het zoeken naar een tijdelijke plaats voor de 'kinderboerderij'. Voorts onderzoekt de afdeling milieu van de dienst Gemeentewerken met de Werf Hoogvliet op welwke wij ze de leeflaag aangebracht kan worden in combinatie met be houd, of met herstel van de bos achtige begroeiing van de Heem berg. De startlocatie lag destijds op het grondgebied van de voormalige gemeente Poortugaal. Ir» 1984 is deze tegelijk met een correctie van de gemeentegrenzen overge dragen aan Rotterdam en de deel- meente Hoogvliet. Naar verluidt ligt er ook afval van de petroche mische industrie opgeslagen. In het verleden heeft de inhoud van de vuilnisstort ai de nodige heisa en ook verontrusting ver oorzaakt. Onderzoek van onder meer het grondwater bracht des tijds echter niet verontrustends aan het licht. Daarop kwam het terrein in beheer bij de Stichting Vrienden van de Heemberg. Stadsherstel Historisch Rotterdam NV gaat het Heineken pand in Crooswijk verbouwen. Stadsherstel ontvangt uit het Rotterdamse Restauratiefonds een bedrag van negenhon derdduizend gulden voor het herstel van het in 1996 aangewe zen rijksmonument aan de Crooswijksesingel. Het pand uit 1932 zal verbouwd worden tot een verzamelge bouw voor kleine bedrijven, zo luiden de plannen. Stadsher stel zorgt in Rotterdam voor behoud van monumenten waar van het voortbestaan in het geding is. Uitgangspunt bij her stel van de gebouwen is dat de panden een passende bestem ming moeten krijgen. Het door architect W. Kromhout ontworpen Heinekenpand verkeert nog in de oorspronkelijke staat en zal gerestaureerd worden tot een bedrijvencomplex. Rotterdam Nieuwe bedrijvig heid in een omgeving waarin het groen centraal staat. Dat moeten de uitgangspunten zijn in een nieuwe structuurvisie over de Noordrand, het gebied ten noor den van Rotterdam. De voorzet voor die structuurvisie, een amb telijke studie waarin de doelstel lingen staan geformuleerd, werd gisteren gepresenteerd door de wethouders Kombrink (ruimtelij ke ordening) en Meyer (stedelijke vernieuwing). De nieuwe structuurvisie moet de opvolger zijn van het bijna tien jaar geleden gepresenteerde Inte graal Plan Noordrand Rotterdam (IPNR). Cruciaal onderdeel daar van was indertijd de verplaatsing van Rotterdam Airport. Maar toen dat voornemen in heftige discus sies verzandde en uiteindelijk stuitte op het uitblijven van een besluit door het Rijk, viel de bo dem onder het IPNR weg. Opnieuw Nu de knoop over het nieuwe, niet verplaatste maar wel afgeslankte zakenvliegveld Rotterdam Air- port lijkt te zijn doorgehakt, kan opnieuw aan een integrale aan pak voor het gebied ten noorden van Rotterdam worden gewerkt Er gebeurt natuurlijk nogal wat in die Noordrand. Niet alleen moet de hoge-snelheidslijn er een plek krijgen, ook is er plaats voor RandstadRail. Voor deze treinver binding met Den Haag en Zoeter- meer moet station Wilgenpias worden verplaatst in de richting van het vliegveld. Zo ontstaat een RandstadRaiistationdat vlakbij een nieuwe luehthaventerminal komt te liggen. Een aftakking van de eveneens in de Noordrand ge plande rijksweg A16/13 moet dit station voor automobilisten be reikbaar maken. Werkwijk Aan bedrijvigheid is in de Noord rand nog steeds grote behoefte. De opstellers van de Voorzet voor een structuurplan' willen in de Noordrand het verwachte tekort aan bedrijfsterreinen (naar ver wachting 270 hectare in 2010 op de rechter Maasoever) opvangen. Dat moet gebeuren in een 'groene werkwijk' Park Zestienhoven in de polder Laag Zestienhoven (werken, wonen en recreatie in een park- en watergebied), een 'werk- en natuurpark' in het zui delijke deel van de Polder Schie- veen (met daarin hoogwaardige bedrijvigheid). In het IPNR was nog plaats inge ruimd voor grote, nieuwe woon wijken. Daaraan is tegenwocrdig minder behoefte. In de nieuwe plannen zijn de woningbouwplannen bij gesteld. Er is nu plaats voor maxi maal 3000 nieuwe woningen, ver spreid over het gebied en even eens ingepast in het groen. Wildernis Het groen is een belangrijke fac tor in de Noordrand. In de nieuwe plannen wordt gesproken van een 'Groene Loper', die zich uitstrekt van de Overschiese Kleiweg langs de Overschiese plasjes naar de Polder Schieveen en de Ackers- dijkse Plassen. In het noordelijke deel van de polder Schieveen moet een kleine 'Hollandse wil dernis' ontstaan, waarin ruimte is voor recreatie. In de hoger gele gen delen van de 'loper* wordt ge dacht aan landgoederen, tuinen en lintbebouwing om het groene karakter van het landschap te be nadrukken. De gemeente praat op dit moment al voorzichtig met Natuurmonu menten dat bereidheid heeft ge toond om mee te helpen om aan deze Groene Loper gestalte te ge ven. Plannen Evenals de gisteren gepresenteer de plannen van Atelier Zuid voor het zuidelijke stadsdeel, zal de voorzei voor een struciuurvisie Noordrand worden voorgelegd aan de bevolking tijdens het Stadscongres dat 23 januari in De Doelen wordt gehouden. Pas daarna zal de politiek zich over de plannen buigen. Door Ben Maandag Rotterdam Ongelooflijk, maar waar: de plannen voor Rotterdam- Zuid passen allemaal in een klein doosje. Voor stedenbouwkundig coryfee Riek Bakker, supervisor van Atelier Zuid dat de toekomst visie op het zuidelijke stadsdeel samenstelde, wilde wethouder Kombrink (ruimtelijke ordening) gisteren wel even als assistent dienen: keurig hield hij de vier kante vitrinekast op voor de aan wezigen. Die zagen, achter glas, een kleurrijke collage, waarin de vormen van Zuid schitterden in het lamplicht. Zo zit het ook in werkelijkheid*, dat grijze, grauwe Zuid, de 'boe- renzij', 200.006 inwoners, grote werkloosheid, laag opleidingsni veau, moet weer schitteren. „Kijk om te beginnen eens dertig jaar terug en zie wat er in die tijd alle maal is veranderd," zei Riek Bak ker gisteren, toen de hoofdpunten van de Toekomstvisie werden ge presenteerd, „Dat alleen al Iran meehelpen om naar de toekomst te kijken en te beseffen wat alle maal mogelijk is." Ze roemde de nieuwe aanpak waarvan bij Atelier Zuid gebruik is gemaakt: meer dan honderd mensen zijn bij het ontwikkelen van de toekomstplannen betrok ken geweest. Bewoners, mensen uit de wijken, stedenbouwkundi gen, mensen van de corporaties, wie al niet. „Zo hebben we dingen kunnen ontwikkelen die we nooit achter de tekentafel hadden kun nen verzinnen," zei Riek Bakker. Zuid, dat bestrijkt eigenlijk het gehele gebied tussen Nieuwe en Oude Maas. Dat gebied kan op termijn met twee stadsbruggen nog beter bereikbaar worden. De discussie over de derde stadsbrug is al ontbrand. Maar er kan ook nog wel een vierde bij. Atelier Zuid denkt aan nieuwe oeverver bindingen tussen knooppunt Var kenoord en Kralingen en tussen Sluisjesdiik en Mareoniplein, Beperkt „Kijk naar andere steden aan een rivier," zei wethouder Kombrink. „Dan zie je dat in Rotterdam het aantal oeververbindingen uiter mate beperkt is. De discussies over nieuwe bruggen zal door gaan, daarvoor moeten we niet bang zijn," Dat gebied tussen Oude en Nieu we Maas is op te delen in verschil lende zones. Zo is daar de recrea tieve strook langs de Oude Maas. Die kan veel beter toegankelijk worden gemaakt, met verbindin gen voor langzaam verkeer, zodat je er op een zonnige dag rustig naar toe kunt fietsen. Langs rijksweg A15 is al een zone met nieuwe werkgelegenheid aan het ontstaan. Die moet verder worden uitgebouwd. „Maar," zei Riek Bakker, „die zone mag niet vol slibben met van die saaie do zen." Het mag dus geen onaan trekkelijke aaneenschakeling van j unkfood-architectuur worden. Bovendien moet, zo staat in de toekomstvisie te lezen, deze zone 'doorwaadbaar' zijn: de verbindin gen, ook in oost-westelijke rich ting, moeten goed zijn. En dan komt de 'Gordel van Sma ragd': de recreatieve zone, zeg maar een 'vryetydsmachine', die zich in de vorm van het Zuider park door Zuid heen slingert, die publiekstrekkers als Ahoy' en, iets verderop, de Kuip in zich bergt en by het groen van het ei land Van Brienenoord ten einde komt. En: waarom zouden we die zone niet doortrekken naar de Waalhaven? Riek Bakken „Daar kun je denken aan een zwembad, een strandje misschien." Toekomstvisie Rotterdam-Zuid 2030 Slulsiesdij ontwikkeling recreatiegebied Oude Maas Want aan dat soort voorzieningen schort op Zuid. De teloorgang en uiteindelijke sluiting van openluchtzwembad de Plompert is symptomatisch. „De Plompert is een metafoor van het gevoel op Zuid," constateerde Riek Bakker. „Ze vragen zich af: waarom heb ben ze in Barendrecht of Al- brandswaard zo'n prachtig zwem bad, en moeten we hier op de tob be?" De laatste zone, Oud-Feijenoord, de Kop van Zuid, Katendrecht en Afrikaanderbuurt, heeft de moge lijkheden een nieuw centrum van Zuid te worden. „Maar ga daar niet het centrum van noord imite ren," waarschuwde Riek Bakker. „Maak er iets van dat past bij Zuid. Zorg ervoor dat oude haven bedrijven er een plaats vinden, dat die oude dingen niet zomaar worden platgegooid. Zo schep je een sfeer die teruggrijpt naar het havenverleden van dat gebied." Tot dat centrum behoort ook, nog net, het knooppunt Varkenoord, ooit aangeduid als 'dat vieze punt zakje'. In dat puntzakje is van al les mogelijk, wanneer station Zuid daarheen is verplaatst, op deze plek een nieuwe verbinding met noord tot stand is gekomen en er nieuwe bedrijvigheid wordt aangetrokken in een aantal hoge kantoorgebouwen. Want hoog bouwen is hier toegestaan. „Ik hoop," zei wethouder Meijer (stedelijke vernieuwing) gisteren bij de presentatie van de Toe komstvisie 2Ü30, „dat het resul taat hiervan in elk geval zal zijn dat er ook op wijkniveau stedelijk wordt gedacht." Hij benadrukte nog eens dat ook bij de uitwer king van de plannen inschakeling van de bevolking essentieel is. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 4