10 Weer helemaal bij na Noorderslag Heeren van Amstel voelt zich ook thuis in Ahoy? Dirk Tanghe gaat van hop met de geit I) roomkans voor jonge Gunilla als 'Julia' Vaderlandse popwereld presenteert zich in Groningse Oosterpoort Een Don Giovanni zonder verpakking Gergjev en Volodos laten muziek versmelten The Other Comeback Kid !R< Zat Rotterdams Dagblad Maandag 11 januari 1999 DoojHan.Geurts Rotterdam De bruidegom be landt met de ongelukkigst ge trouwde dame uit zijn gasten- schare in een klerenkast en bei den gaan op zoek naar het sleu teltje. Dat wordt groter en gro ter. Het is niet de eerste keer, blijkt later als het trouwfeest in een ongeëvenaarde ravage is veranderd en er geen stoelmeer i- op zijn poten staat. 'Burgermansbruiloft' zette Ber- m told Brecht boven zijn stuk. Pat- jepeeërs zijn het bij De Paar- denkathedraal. Pa vertelt min- xne moppen, herhaalt de doti drie keer en slaat zich per keer ■j twee maal- pontificaal op de hoog geheven knie. Een geta lenteerde neef met gouden tan den zingt populaire hits, maar krijgt tijdens het refrein een aanval van epilepsie. Genoeg te tóeven. Inkortende decors, 'zang, dans, echtelijke ruzies, versieipogingen, confetti en oma die de soep aankondigt met een scheepstoeter. Feeeeeest! Klerenkast Harriët Street, tot voor kort bij het R0 Theater,tis de dame uit de klerenkast Zij krijgt bij het vorderen van de avond erütele 'r yan die kerels ie verwerken in watje zou kunnen zien'als een choreografie van aanbevolen nummers en standen. Duwt ze er met een flinke trap één van zich af, dient alweer de volgen de'zich aan. Wat, wie? O ben jij het Nee, goed dan- Het stuk zit vol met ranzige ge schiedenissen tussen de regels. Zo sterft Stroet uiteindelijk in een box met poppen. Ze zou ze goed hebben kunnen gebruiken ger had kunnen duren, maar ja die bruidegom ging dus meteen ander aan de haat In de voor stelling komt dat soort leed er te weinig uit Regisseur Dirk Tanghe gaat van hop met de geit en maakt er één fantastisch circus van, een gigantisch spec taculaire ravage, een grandioos festijn. -Maar hij vergeet hoe mooi pijnlijk het ook zou kun nen zijn. Een zwaar uit de_hand lopend feestje, best aardig om eensmee te maken iri de werkelijkheid. Als je," er op toneel tegenaan kijkt mis je toch wat Behalve dat zo'n stuk eigenlijk live mu ziek nodig heeft, lijkt het er drommels veel op dat de grens tussen hoge en lage kunst een beetje aan het vervagen is. De burgermansbruiloft' van Bertoïd Brecht door De Paar denkathedraal. Gezien: zater dagavond in de Rotterdamse Schouwburg. Door Peter van der Heide GroningenHet was weer een ouderwets feestje: Noorderslag, de traditionele nieuwjaarsreceptie in De Oosterpoort in Gro ningen voor iedereen die ook maar iets betekent in de vader landse popwereld. Eenmaal per jaar maken ze de reis naar Groningen, in de ogen van veel westerlingen toch bijna het buitenland. Het popfestival, een maand van tevoren al uitver kocht, bood zaterdagavond en -nacht weereen blik op wat zich het afgelopen jaar nadrukkelijk profileerde op de nationale podia. Voor veel bezoekers een mooie ge legenheid in één klap weer een beetje op de hoogte te zijn van wat er zoal gebeurt. En volgens de be richten gaat het uitstekend met muziek van eigen bodem. Van Anouk tot FranS Bauer, van Total Touch tot Skik. Kijk maar naar de hitparade, de verkoopcijfers en de bezoekersaantallen. Opvallend dit jaar was de promi nente plaats die'de gitaarbandjes innamen. Niet alleen stond het Amsterdamse Caesar op het hoofdpodium, waar het trio zich overigens prima staande hield met pakkende liedjes, maar over al doken ze op. Natuurlijk, de lied jesbands zijn nooit helemaal weg geweest, maar hebben het de af gelopen jaren ook niet gemakke lijk gehad. Mitch (powerpop), Ra coon (rock) en Speed 78 (sixties- pop) maakten echter geen ai te beste indruk. Nee, dan was het be ter vertoeven in de Marathonzaal. Met Birdskin, The Gluemen, Blimey! en Gitbox! kwamen de liefhebbers van gitaarpop in al haar facetten aardig aan hun trek ken. Voor de dance was ditmaal plaats in twee zalen. Zo trad in de Bin nenzaal de winnaar van de Grote Prijs van Nederland op, Prince Abooboo. In de kelder was de eni ge groep uit Groningen te zien, de breakdaneers van Mad Stylez. Het gebeurde onder de naam The New Wild Style, avontuur dus in de gewelven van het cultuurcen trum. Ilse DeLange bewees zich op het grote podium. Zij is het afgelopen jaar dan ook uitgegroeid tot een ster die de country in Nederland een nieuwe impuls geeft. Het was wat aan de brave en tamme kant, maar de jonge blonde zangeres beschikt over een prima stem en een innemende persoonlijkheid. Het optreden van Postmen, later op het hoofdpodium, stelde een beetje teleur. De groep die vorig jaar met 'Documents' een van de betere platen maakte, kreeg de zaal niet echt in beweging met haar mix van reggae en hiphop. Dat ging Junkie XL gemakkelij ker af. De winnaar van de Pop prijs 1998 kreeg anders dan ge bruikelijk geen regen van bier over zich heen. Aanvankelijk rea geerde het publiek lauw, maar Rudeboy van JunkieXL, de winnaar van de Popprijs 1998die op Noorderslag een imponerende De- dankset' afleverde, fokjanp gaandeweg wist de groep onder aanvoering van Tom Holkenborg en rapper Rudeboy te imponeren met h2ar energieke big beats, In de kleine zaal wist de prille twintiger Bloem deLigny niet van haar Björk-stempel af te komen. In alles doet ze denken aan haar grote IJslandse voorbeeld. Haar wonderlijke uiterlijk, de sprook jessfeer die in de muziek door klinkt en de stem die overigens minder krachtig leek dan die van Björk. Toch verdient ze het voor deel van de twijfel, want wat ze doet mag dan niet zo origineel zijn, het is duidelijk dat de jonge vrouw over talent genoeg be schikt. Voor The Gathering, die muzikaal ook nog wel eens sprookjeslandschappen wil oproe pen, was de zaal al lang van tevo ren vol. Hadden ze hun koers niet gewijzigd richting meer ingeto gen werk, dan hadden ze vast en zeker op het hoofdpodium ge staan. Ook jong waren de jongens van Driven, die in de foyer een beetje ouderwets beukten. Geen plaats voor subtiliteiten trouwens, die foyer. Want na de punkpop van Undeclinable Ambuscade was het tijd voor de Band Zonder Banaan. Vry platvloerse boerenrock uit Brabant waar de band als een speer gaat. Feest, bier en gebral, weinig verheffend. Maar goed, toen was het ook drie uur geweest, een tijdstip waarop de meeste be zoekers al flink in het piastic be kertje hadden gekeken. Want het mag dan allemaal om de muziek draaien, tijdens Noorderslag is het sociale aspect minstens zo be langrijk. Dertiende editie popfestival Noorderslag, met meer dan der tig Nederlandse groepgn?JJ,Be- zocht op zaterdag 9 jan. in T>e Oosterpoort in Groningeft «O Door Louis Du Moulin RotterdamDe Nederlandse pop muziek is sinds gisteravond een nieuwe traditie rijker: 'Heeren van Amstel Live! in Ahoy". Hield de naamgevende sponsor na af loop nog een slag om de arm, pre sentatrice Manuëla Kemp wist wel beter. En met haar alle andere podiumklanten die bijdroegen tot de geslaagde uitvergroting van vanuit.-de-Amsterdamse-^stam kroeg naar het Rotterdamse sportpaleis- Van .Guus Meeuwïs tot'Héhk We^roékr^aii Bl0f tot Normaal, iedereen was' het erover eens dat deze nationale rock 'n roll-variant op de semi-klasssieke 'Night Of The Proms' naar meer smaakte. Wat niet wegneemt dat deze eer ste keer niet geheel vlekkeloos verliep en het deels moest hebben van het forse krediet bij de ruim 10.000 bezoekers op grond van het 'basisprogramma', waarmee RTL4 op de vrijdagavond zo goed scoort. Het estafette-idee (mu- ziekvriend nummer een krijgt as sistentie van nummer twee, bij wie vervolgens nummer drie in haakt) werd slechts met horten en Een van de gelegenheidscombinaties bij de 'Heeren van Amstel Uvel In Ahoy": Syb van der Ploeg van De Kast in actie met collega-frontman Paskal Jacobsen van Blaf. Foto Rob verborst stoten gehanteerd. Daarnaast bleef bij de repertoirekeuze het sein nogal vaak op veilig staan. Opvallend bescheiden was verder de inbreng van gastvrouw Manuë la Kemp, die anders dan bij de re guliere 'Heeren...' zich slechts een enkele keer geroepen voelde om vocaal bij te fepringen. Grootste successenineenaltema- tiever jasje gepresenteerd (dank zij enige toegevoegde hand- en spandiensten), volgens dat recept presenteerde Raymond van het Groenewoud zonder meer het grootste klapstuk: 'De liefde voor muziek', samen met zijn Straffe Mannen, een gospelkoor en Thé Lau, die daarna met The Scene dan ook heel veel moeite had om de jubelstemming in de tent te houden, Anouk was uitverkoren om deze bonte Nederpopparade, ook te beschouwen als een mega- Noorderslag vol (allang) gevestig de namen, af te sluiten en die eer bleek aan haar wel besteed. Eerst imponeerde ze op de mini-speel plaats middenin de arena mèt een sobere, maar- uiterst krachtige 'Nobody's Wife'; tot een half hip* hopnummero -• -transformeerde dankzij ÜestêuÈ-iièn-tw^^efige rappers; De roep om meer beloon de de Haagse zangeres daarop maar al te graag, maar verder ging ze niet: ondanks alle toege schreeuwde verzoeken voor een uitkleedparty hield ze haar blou setje netjes aan. Zodat het 'Hee- renspektakel' met een vuurwerk salvo een braaf einde kreeg. Vol gende keer dan wel een echte 'vriendschappelijke' finale met Manuëla en al haar gasten? RTL4 zendt vTjjdag-, zaterdag en zondagavond driemaal een uur lang 'De Heeren van Amstel Live! in Ahoy" uit. Van 22,30 tot en met 23.30 uur. ^Maastricht Of er nog sterke punten zijn geweest die de door slag hebben gegeven? Na even nadenken: „De regisseur had in de gaten dat ik meteen zijn aan wijzingen oppikte en toepaste." „Mijn leraren vinden dat ik deze kans moet grijpen. Ze zeggen dat het goed is voor mij om in zo'n grote productie naar buiten te tre den, Ik ben namelijk nogal terug houdend en stil van aard. In het theater wordt altijd veel geroepen en gegild, maar ik ben iemand die het graag echt over iets hééft." Verbeke wist eigenlijk al van jongs af aan dat ze actrice wilde worden. Ze begon ooit bij het kin dertheater In haar geboortestad -Antwerpen. „Op mijn twaalfde kwam ik daar terecht, ik bleef er „tot mijn zestiende. Dat was weke- -lijks één uurtje. Net een kinder crèche. Maar het beviel goed. Ik had bovendien een toffe lerares. Zij probeerde steeds weer uit te zoeken waar de taboes voor kinde ren lagen. Dat kwam neer op de echte puberproblemen en daar gingen dan ook de meeste toneel stukken over." mij.' FotoGPD/ FfltsWid- dersho- maanden lang mijn rol spelen, 'Een grote produc- daama ga ik weer terug naar tie is goed voor school. Ik vind het wel belangrijk om het zo goed mogelijk te doen. Ik wil het professioneel doen en me niet verschuilen achter 'ik ben nog maar een studentje'," 'Romeo en Julia' van het Zuidelijk Toneel op 12,13 en 14 jan in de Rotterdam se Schouw burg. Voordat ze op de toneelacademie terechtkwam, studeerde ze eerst vier jaar Germaanse talen aan de universiteit. „Ik vond dat ik baga ge moest hebben voordat ik audi tie ging doen voor de toneelacade mie. Ik wilde me eerst verdiepen in cultuur en literatuur. Die stu die heb ik afgemaakt. Toen vond ik pas dat ik het verdiend had om auditie te doen." Wat Gunilla Verbeke het meeste aantrekt aan het theater is de spanning. „Het is spannend als je op de bühne staat met een publiek voor je. Het is een kwestie van hier en nu. Er kan van alles gebeuren. Het pu bliek ademt, wacht en luistert en je krijgt meteen een reac- - tie." De leerling actrice koestert nog geen verdere verwachtingen na haar landelijke optre den. „Ik ga gewoon twee Door Aad van der Ven Brussel Nu de mega-operapro- ducties steeds talrijker worden kan het geen kwaad eens de blik te richten op een. voorstelling die het helemaal zonder verpakking moet doen. Zoals die van Mozarts 'Don Giovanni', geënsceneerd door Peter Brook, de oude wijze man onder dl Britse regisseurs. Op het toneel, zonder decor, van het Koninklijk Circus in Brussel ^taan, eenpaar, houten bankje^en eeri.paar houten palen. Dat is al les." De kostumering is heden daags. En ook in de regie zelf valt wéinig te mérken .van enige con- - Vèhtié,bétrekkih£hebberiaöptie rijke, 'traditionele opvoerings praktijk van één van de meest ge liefde werken uit het hele opera repertoire. „Ze hebben zoveel over me ge schreven dat ik niet meer weet wie ik ben," legt de Franse auteur Paul Valéry de op het slechte pad geraakte geleerde Faust in de mond. De onweerstaanbare vrou wenverleider Don Juan, oftewel Don Giovanni, had hetzelfde kun nen zeggen. Ontelbare filosofen, musicologen, letterkundigen etc. hebben hun hoofd over hem ge broken. Zijn daden hebben meta fysische dimensies gekregen, zijn dood getuigt van een 'melancholi sche Lust am Untergang'. Subliem Dat alles vindt weer zijn weerslag in de talrijke producties van al dan niet markante vertegenwoor digers van het huidige regiethea ter. En dan komt Peter Brook, die doet alsof er niets aan de hand is. Met als resultaat een van de meest sublieme Mozart-opvoerin- gen van de laatste decennia, ook muzikaal, want één van de bril- jantste jonge dirigenten van zijn generatie, Daniel Harding, leidt het even briljante Mahler Cham ber Orchestra. De eenvoud en natuurlijkheid in het acteren en het vanzelfspre kende gemak in het 2ingen zijn verbluffend. Deze 'Don Giovanni' ging al in de afgelopen zomer in Aix-en-Provence in première met dezelfde dirigent ennagenoeg de zelfde bezetting. Maandenlang hadden Peter Brook en Daniel Hardingafgewisseld door Clau- dio Abbado met een stel jonge vocalisten hieraan gewerkt. Dat heeft tot een perfectie geleid, die in het operamétier qua werkwijze in het algemeen wat vluchtiger dan het spreektheater zeer zeldzaam is. Alles lijkt de zangers en instrumentalisten ge makkelijk af te gaan. Hetgeen een combinatie van spontaniteit en Door Willem Jan Keizer Rotterdam De allerbekendste symfonische opening begint met een rust De associatie met de V for Victory' (pa.pa.pa.paaaa uit het morse alfabet) uit de Tweede We reldoorlog ontnam lange tijd de blik op de werkelijke achtergron den van Beethovens vijfde symfo nie. Toi de authentieke uitvoe ringspraktijk aantoonde dat Beet hoven zich flink op het militaire vlak begaf - dat wil zeggen: het Napoleontische. Valeri Gergjev dirigeerde het Rot terdams Philharmonisch Orkest gistermiddag echter in een onver valst romantische uitvoering van dit werk. In een uitverkochte gro te zaal van de Doelen weerklonk eerder de erfenis van een Karajan of (Gergjevs voorbeeld) een Furtwangler. Met flinke zwier en dynamiek van de laat negentien de eeuw (de Vijfde' kwam al in 1808 tot stand) negeerde Gergjev de invloed van Haydn in Beetho vens symfonie. Haydn schreef in dezelfde periode zijn meesterlijke oratoria 'Die Sehöpfung' en 'Die Jahreszeiten' met een instrumen tatie die Beethoven nu in zijn re volutie predikend werk toepaste. De militair bedoelde pauken klon ken elgenliik te vet. de piccolo was slechts een hoge fluit en het koper miste de signaalwerking. Toch was de uitvoering van het RPhO spannend tot en met de ste reotiepe slotakkoorden toe. Hieraan vooraf gingen de 'Rêve rie' van Alexander Skrjabin en Rachmanifiovs 'Paganint-varia- ties' voor piano en orkest. Skrja bin valt moeilijk in een hokje te plaatsen: was hij nu impressio nist, expressionist of romanticus? Zijn prelude voor orkest die giste ren werd gespeeld, combineert ei genlijk alle drie de stijlen en dat maakt deze componist uniek. Het vormde een werkelijke opmaat voor de 'Paganini-variaties' die door het als een raket aange stormde talent Arcadi Volodos werden uitgevoerd. De combina tie met stadgenoot Gergjev klikte wonderbaarlijk goed. Gergjev liet de piano naadloos in het orkest sa mensmelten, één van de variaties eindigt zachtjes op een enkele ho ge pianonoot én een zacht tikje op de triangel. De perfectie was daar: de twee toontjes versmolten tot één. Een andere variatie deed ver moeden waar Rogier van Otterloo de inspiratie voor zijn filmmuziek voor 'Soldaat van Oranje' van daan haalde. Het orkest schmier de en Volodos klavierleeuwde. De op Paganini's 24e caprice geba seerde compositie zonder al te veel pretenties amuseerde en di verteerde; in de toegift (variaties op het slotdeel uit Carmen) liet Volodos horen waartoe hij in staat is, en dat is heel wat. Morgen avond is hij solo te beluisleren in de Jurriaar.se Zaal van de Doelen. Grote zaal de Doelen: Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v, Valeri Gergjev Arca di Volodos - piano. Werken van Scriabin, Rachmaninov en Beet hoven. Gehoord: gisteravond. discipline, gevoeligheid en dis tantie oplevert, die geheel strookt met Mozarts meesterwerk. De opvoering heeft het karakter van een voortdurende conversatie in zowel het spreken de recita tieven als het zingen. Een con versatie van de personages onder elkaar of met het publiek als ima ginaire gesprekspartner (in enke le aria's). Mede dankzij de prach tige Italiaanse dictie lijkt de mu ziek als vanzelf uit de taal te wor- .den, géboren. En doordat Daniel Harding het'kleine orkest als het éVénkan in de buurt van het pia nissimo houdt, gebeurt dat moei teloos. - Harding zelf is misschien wel de grootste verrassing van deze pro ductie. Deze leerling en bescher meling van Simon Rattlede in vloed is onmiskenbaar heeft met de orkesten in Den Haag en Rotterdam al diverse spectaculai re concerten gegeven. Wat hij nu met Mozart doet tart elke be schrijving. In het begin was het even schrikken, tijdens de pre mière in BrusseL Bij de uitvoe ring van de ouverture - veel te snel gespeeld hield, hij het or kest niet in de hand. Maar hij her stelde zich en liet Mozart drie uur lang waar nodig charmeren, jube len en sidderen. Dit alles met een zeldzame ritmische pregnantie en een onvoorstelbare rijkdom aan kleuren. De Opera van Brussel geeft van 'Don Giovanni' binnen anderhalve week zoveel voorstel lingen, dat er een dubbele in enkele gevallen zelfs drievoudige bezetting moet opdraven. Wie Peter Mattei in de titelrol hoort en ziet, heeft het in elk geval getrof fen. Zelden is Don Giovanni zelf zo'n aartsverleider, zowel brutaal als geraffineerd. Nicolas Utivieri is als Leporello geen domme knecht, maar een bijna aan zijn meester, gelijkwaardige partner. Bij de .dames, valt vooral dékoste- lijke Zerlina van Lisa Larsson op, terwijl John Mark Aïnsley als Ot- tavio de sterren van de hemel fj 'zingt. J Van alle Don Giovanni's van de laatste jaren is die van John Eliot Gardiner (in het Amsterdamse Concertgebouw en voortlevend als tv- en video-productie) wel licht de meest bewonderde. Vo caal is die nog beter dan de Brus selse productie. Maar qua kern achtigheid en perfectie is de laat ste moeilijk te evenaren. De Munt met 'Don Giovanni' van Mozart. Muzikale leiding: Daniel Harding. Regie: Peter Brook. Kostuums: Chloé Obolensky. So listen en Mahler Chamber Or chestra. Bezochte voorstelling: 7 januari, Brussel (Koninklijk Cir cus). Nog te zien op 12 t/hj ,17rja- nuari aldaar. Mlll.lUl artiest Kid Capri bum Soundtrack To The Streets' label Track Masters/ Columbia d u u 65.22 mm. Tegen The Comeback Kid (Bill Clinton dus) kan natuurlijk niemand op als het gaat om overlevingskunst op carrièregebied. Maar vlak toch ook deze jongen niet uit: in de supersnelle wereld van de New Yorkse BJ's draait Kid Capri al dik twintig jaar op toonaangevende wijze mee. Ofwel reeds vanaf de hoogtijdagen van de legendarische glamourclub Studio 54 in Manhattan geldt deze als David Anthony Love geboren geluids tovenaar als trendsettend. Daarom is het niet zoverwonderlijk zoveel beroemde gasten te horen bij zijn langverwachte serieuze 'doorstart' op eigen cd: op basis van 2'n re putatie heeft Kid Capri het puikje van de old en neio school in de hiphop om zich heen verzameld, waardoor deze verzameling uit het ruige straatleven geplukte muzikale schetsen zich bij voorbaat mogen ver heugen in veel aandacht Want reken maar dat de fans van KRS-One, Snoop Doggy Dogg, Nas, Busta Rhymes, Slick Rick en Jay-2 ook van de samenwerking van hun idolen met Kid Capri het fijne willen weten. Te meer daar de even illustere gastheer hen stuk voor stuk van (in elk geval volgens hem) perfecte beats heeft voorzien. Echter: juist door het in stelling brengen van zoveel verschillend grof geschut maakt deze krachttoer een onsamenhangende indruk. Kid Ca pri had er dan ook beter aan gedaan om te kiezen voor een bepaalde kap stok in plaats van zo nadrukkelijk te pronken met z'n kamerbrede be langstelling. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1999 | | pagina 2